Κάτω από ποια ηλικία θεωρείται η αποπλάνηση ανηλίκου ποινικό αδίκημα;

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δηλαδή μέχρι 17 χρονών θεωρείται "μικρό παιδί"; Ε όχι δα! Όποιος έχει διψήφια ηλικία πρέπει να είναι διανοητικώς καθυστερημένος για να πάρει μέρος σε σεξουαλική πράξη χωρίς να το θέλει!

Κατά τη γνώμη μου, δεν έπρεπε καν να υπάρχει ο όρος "αποπλάνηση ανηλίκου". Σιγά την αποπλάνηση. Η δεκατετράχρονη που την είδε και καλά γκόμενα και πετάει τα βυζιά έξω πολύ θέλει για να αποπλανηθεί! Αθώα μου χωριατοπούλα! :D

Δηλαδή άντε να "ξεγελάσεις" ένα παιδάκι του δημοτικού ας πούμε, που δεν ξέρει πού του παν τα τέσσερα. Παραπάνω δεν πάει! Όσο γκαγκά και να είσαι, κάπου καταλαβαίνεις τι θα πει σεξ! Σε κουτί είναι κλεισμένα τα παιδιά; Βάλε το όριο στα 11, στα 12! Και πολύ λέω! Μετά ας πρόσεχαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Δηλαδή μέχρι 17 χρονών θεωρείται "μικρό παιδί"; Ε όχι δα! Όποιος έχει διψήφια ηλικία πρέπει να είναι διανοητικώς καθυστερημένος για να πάρει μέρος σε σεξουαλική πράξη χωρίς να το θέλει!

Κατά τη γνώμη μου, δεν έπρεπε καν να υπάρχει ο όρος "αποπλάνηση ανηλίκου". Σιγά την αποπλάνηση. Η δεκατετράχρονη που την είδε και καλά γκόμενα και πετάει τα βυζιά έξω πολύ θέλει για να αποπλανηθεί! Αθώα μου χωριατοπούλα! :D

Δηλαδή άντε να "ξεγελάσεις" ένα παιδάκι του δημοτικού ας πούμε, που δεν ξέρει πού του παν τα τέσσερα. Παραπάνω δεν πάει! Όσο γκαγκά και να είσαι, κάπου καταλαβαίνεις τι θα πει σεξ! Σε κουτί είναι κλεισμένα τα παιδιά; Βάλε το όριο στα 11, στα 12! Και πολύ λέω! Μετά ας πρόσεχαν.

Άλλο 16,17 και άλλο 10, 11 αυτό με το διψήφιο βρε nessa είναι άσχετο, ένα παιδί στα 11,12 φυσικά και δεν είναι σε θέση να κρίνει σωστά κάποια πράγματα. Η δεκατετράχρονη θέλει σεξ δηλαδή απεγνωσμένα και για αυτο τα βγάζει όλα έξω? Το θέμα είναι στην αντίληψη που έχει ο καθένας και σίγουρα άλλη αντιληψη έχει ένα 12 χρονο με ένα 17χρονο δεν είναι θέμα μυαλού και δεν νομίζω ότι όλα τα παιδιά καταλαβένουν το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ναι καλά δεν ξέρεις τι σου είναι τα παιδιά σήμερα... θυμήθηκα και το ανέκδοτο:

Μητέρα στον ψυχολόγο: Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Η κόρη μου κλείνει φέτος τα δεκαπέντε. Μήπως ήρθε η ώρα να της πιάσω κουβέντα για το σεξ;

Ψυχολόγος: Φυσικά! Θα μάθετε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ναι καλά δεν ξέρεις τι σου είναι τα παιδιά σήμερα... θυμήθηκα και το ανέκδοτο:

Μητέρα στον ψυχολόγο: Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Η κόρη μου κλείνει φέτος τα δεκαπέντε. Μήπως ήρθε η ώρα να της πιάσω κουβέντα για το σεξ;

Ψυχολόγος: Φυσικά! Θα μάθετε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα! :D

Άλλο παιδια στα 15,16,17 και άλλο μωρά στα 10,11,12 έχει διαφορά, δεν λεώ ότι δεν ξέρουν τίποτα ίσως και περισσότερα απο εμάς. Αλλα όχι και 10χρονα η 11χρονα πολυ ακούγετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ε, γι'αυτό λέω, ας βάλουν εκεί το όριο. Μέχρι και 12 ετών να θεωρείται αποπλάνηση. Μετά υποτίθεται ότι καταλαβαίνουν (όχι ότι το θεωρώ και πολύ πιθανό να αποπλανηθεί ένα παιδί σε τέτοια ηλικία... έχω μια αδερφή 11 χρονών και κάτι ξέρω - σκαμπάζει πολλά η μικρή :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninette

Νεοφερμένος

Η ninette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βασικά, σκοπός του νομοθέτη δεν είναι να κρίνει πόσο 'ξεψαρωμένα' είναι τα πιτσιρίκια και τι σκαμπάζουν από σεξ, αλλά να προστατεύσει τους ανήλικους ως μια ορισμένη ηλικία από το να πάρουν αποφάσεις οι οποίες μπορεί να αποβούν επιζήμιες γι αυτούς αφού -κατά πάσα πιθανότητα- δε θα έχουν την ωριμότητα να κρίνουν τι είναι το ορθότερο γι αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα διαφωνισω μαζι σου nessa. Στα 11 και στα 12 δεν πια και τοσο μεγαλα στο μυαλο οσο αναφερεις εσυ. Στα 15 πιστευω θα επρεπε να κατευει. Παρακατω παραειναι μικρα και παραπανω ειναι αργα. Το βρησκεις λογικο ενα παιδι στα 12 να θελει να κανει σεξ;Αλλο το ξερω και για το σεξ και αλλο ηρθε η ωρα μου να κανω σεξ, και μαλιστα με ενα ατομο που ειναι τοσο μεγαλυτερο μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ο νόμος αυτός που απαγορεύει σε άτομα ανω των 18 ή 20 δε θυμάμαι καλά, να διατηρήσουν σχέση με ανήλικο, είναι και ένα μέτρο που θα μπορέσει να αποτρέψει ή και να απαγορέψει στον ανήλικο να κάνει τη ******* που έχει στο κεφάλι του. Στα 15 μια κοπέλα σωματικά δεν είναι έτοιμη να κάνει σεξ, άλλο αν νομίζει οτι θέλει... Πέρα από αυτό εγώ θα έλεγα να το εφαρμόσουν ας πούμε μέχρι τα 16.. Έπειτα, έχετε σκεφτεί ποτέ τι θα μπορεί να ζητάει ένας άνθρωπος 20 χρονών από μια κοπέλα 15? Μήπως αληθινή αγάπη (λέμε τώρα); Η 15χρονη αυτό θα νομίζει όμως, σε αντίθεση με μια κοπέλα 20 χρονών που μπορεί με μεγαλύτερη ευκολία να αντιληφθεί τι σκέπτεται και τι θέλει πραγματικά ο άλλος. Έπειτα, σκεφτείτε και το εξής, η νομοθεσία δεν απαγορεύει γενικά να υπάρχει ερωτική σχέση μεταξύ ανήλικων κοριτσιών με αγόρια, η νομοθεσία απαγορεύει τη σχέση τους με άντρες... Αυτό και μόνο λέει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα ολο αυτο το θεμα δεν γινετε τοσο για να προστατευσει τα παιδια απο το να κανουν την μλκ που εχουν στο κεφαλι τους (μια και μπορουν να την κανουν με εναν/μια συνομιλικο/η) αλλα για να τους προστατευσουν απο παιδεραστες και απο παιδικη πορνογραφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παιδιά, αποπλάνηση φυσικά είναι μέχρι και τα 19 έτη σύμφωνα με τον νόμο... Και αυτό γιατί το άτομο θεωρείται ανήλικο...

Τώρα σχετικά με το όριο ηλικίας, αρκεί να σας πω πως ένα άτομο μεγαλώνει έως τα 21-22 του. Άρα από την ηλικία αυτή και μετά περνάει στο στάδιο της νεότητας (οι κοπέλες 2-3 χρόνια νωρίτερα). Δεδομένου αυτού, αλλά και του γεγονότος πως με τον όρο αποπλάνηση εννοούμε οποιαδήποτε πράξη έχει ως σκοπό το προσωπικό όφελος κάποιου, εις βάρος τρίτου ατόμου, με μη συγκροτημένη σκέψη, τότε το όριο είναι μια χαρά... Εφόσον η σκέψη αναπτύσεται έως και το τέλος της εφηβικής ηλικίας (που ταυτίζεται και με την βιολογική ωρίμανση που ανέφερα πιο πάνω) και όλες οι θεωρίες ορίζουν το σεξουαλικό στάδιο από τις ηλικίες που συνειδητά επιλέγουν το σεξ και όχι λόγω απλής μίμησης προτύπων (ξέρετε... η μόδα!) τότε το να λέμε ότι ένα 13χρονο ή 14χρονο είναι σε θέση να αναπτύξει μια υγιή σεξουαλική σχέση με πλήρη συνείδηση, είναι κάπως αυθαίρετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Παιδιά, αποπλάνηση φυσικά είναι μέχρι και τα 19 έτη σύμφωνα με τον νόμο... Και αυτό γιατί το άτομο θεωρείται ανήλικο...

Τώρα σχετικά με το όριο ηλικίας, αρκεί να σας πω πως ένα άτομο μεγαλώνει έως τα 21-22 του. Άρα από την ηλικία αυτή και μετά περνάει στο στάδιο της νεότητας (οι κοπέλες 2-3 χρόνια νωρίτερα). Δεδομένου αυτού, αλλά και του γεγονότος πως με τον όρο αποπλάνηση εννοούμε οποιαδήποτε πράξη έχει ως σκοπό το προσωπικό όφελος κάποιου, εις βάρος τρίτου ατόμου, με μη συγκροτημένη σκέψη, τότε το όριο είναι μια χαρά... Εφόσον η σκέψη αναπτύσεται έως και το τέλος της εφηβικής ηλικίας (που ταυτίζεται και με την βιολογική ωρίμανση που ανέφερα πιο πάνω) και όλες οι θεωρίες ορίζουν το σεξουαλικό στάδιο από τις ηλικίες που συνειδητά επιλέγουν το σεξ και όχι λόγω απλής μίμησης προτύπων (ξέρετε... η μόδα!) τότε το να λέμε ότι ένα 13χρονο ή 14χρονο είναι σε θέση να αναπτύξει μια υγιή σεξουαλική σχέση με πλήρη συνείδηση, είναι κάπως αυθαίρετο...

Τα σέβη μου!
Με κάλυψες απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν.... ο νόμος ορίζει ότι για να μην θεωρηθεί αποπλάνηση θα πρέπει το άτομο το οποίο βρίσκεται στη θέση του "θύματος" να είναι μικρότερο των 16 και ο "θύτης" ενήλικας (δηλαδή μεγαλύτερος των 18 )

αν κάποιος νέος/α 17 ετών συνάψει εκούσια ερωτική επαφή με μία 15χρονη/νο δεν τίθεται θέμα αποπλάνησης.
κάτω από τα 14 του "θύματος" θεωρείται παιδεραστία.


ανεξάρτητα από το τι πιστεύουν τα άτομα ηλικίας 10-12-14-16 ετών για την ικανότητα τους να συνάψουν σεξουαλική επαφή, ανεξάρτητα από το πως ντύνονται, ανεξάρτητα απ όλα, ο νόμος οφείλει να τα προστατέψει αν και εφόσον ζητηθεί η εφαρμογή του από τους κηδεμόνες του προστατευόμενου από αυτούς μέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
λοιπόν.... ο νόμος ορίζει ότι για να μην θεωρηθεί αποπλάνηση θα πρέπει το άτομο το οποίο βρίσκεται στη θέση του "θύματος" να είναι μικρότερο των 16

Εγώ νόμιζα πως τα 18 είναι το όριο, βάσει νόμου!

thx για την πληροφορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Παιδιά, αποπλάνηση φυσικά είναι μέχρι και τα 19 έτη σύμφωνα με τον νόμο... Και αυτό γιατί το άτομο θεωρείται ανήλικο...

??? :confused: Ποιο νομο ?? :confused: Αποπλάνηση αφορα ατομα κατω των 15 ετων και μονο. Ο ορος 'αποπλανηση ανηλικου' που χρησιμοποιεται κατα κορον απο δημοσιογραφους & ΜΜΕ, ειναι λαθος. Το σωστο ειναι "αποπλανηση ανηλικου κατω των 15 ετών" 'η αλλιως " αποπλανηση ατομου κατω των 15 ετών". (Το λενε 'αποπλανηση ανηλικου' για λογους συντομιας ή/και αγνοιας). Αν καποιος εχει συμπληρωσει τα 15 ετη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να υποστει αποπλανηση. Ο νομος δηλ προστατευει τα παιδια μεχρι και την ηλικια των 14. Απο τα 15 και περα ο νομος λεει 'you are on your own' Δηλ θεωρειται ο καθενας ικανος να αποφασισει για τον εαυτο του. Ενω πιο πριν ΔΕΝ μπορει ! Και να συνεναισει το 'θυμα', η συναινεση ειναι 'ακυρη' δεν μετραει, δεν υφισταται! Η ηλικια αυτη λεγεται ηλικια συγκαταθεσης. (Age of consent). Η ηλικια αυτη ΔΕΝ ειναι ιδια με την ηλικια ενηλικιωσης (ενηλικος=18 ετη). Τα περισσοτερα δικαιωματα τα παιρνει κανεις στα 18, και καποια αλλα νωριτερα, ή αργοτερα, και αναλογα με τη χωρα. Πχ στην Ελλαδα ψηφος στα 18, αδεια οδηγησης στα 18, πώληση τσιγαρων στα 18 (υποτιθεται..), καταναλωση αλκοολ στα 16 ή 17 (δεν θυμαμαι, αλλα ΟΧΙ 18 ) ηλικια συγκταθεσης 15. Στις ΗΠΑ ψηφος στα 18, αδεια οδηγησης στα 15, αλκοολ στα 21, συγκαταθεση στα 17? (και διαφερουν και ανα πολιτεια). Στη Βρετανια η ηλικια συγκαταθεσης ειναι τα 16. Σχεδον σε ολες τις χωρες η ηλικια συγκαταθεσης ειναι μικρότερη απο την ηλικια 'ενηλικιωσης'. Και στη συγκεκριμενη περιπτωση οσοι ανεφεραν οτι πρεπει να προστατευονται παιδια των 12 και 13 ετων, αλλά 15, 16 κλπ ετων δεν ειναι πια μικρα παιδια και ξερουν τι τους γινεται (τουλαχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό για να μπορουν να αποφασισουν) πεφτετε μεσα. Ακριβως αυτο λεει και ο νομος (βαζει δηλ τη διαχωριστική γραμμη στα 15).


Παντως το ιδιο θεμα ειχε ξανασυζητηθει στο forum και ειχε δωθει απαντηση, καθως και το σχετικό αρθρο του ποινικου κωδικα (με τιτλο 'αποπλανηση παιδιων', (και ΟΧΙ αποπλανηση ανηλικων) και ο νομοθετης εξηγει σαφως τι εννοει 'παιδι' στη συγκεκριμενη περιπτωση). (To λινκ το συναρμολογησα μονη μου, και ελπιζω να δουλευει.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Έστω ένας πιτσιρικάς 15- που συνάπτει σχέση με μία παιδίσκη 14+. Πρόκειται για αποπλάνηση; Και τι θα γίνει σε λίγους μήνες που αυτός θα γίνει 15+ κι εκείνη 15-; Θα πρέπει να διακόψουν τη σχέση τους μέχρι το κορίτσι να φτάσει την ηλικία συγκατάθεσης;

Μια σκέψη που έκανα τώρα, δε θα ήταν σωστό να γινόταν μια μικρή τελετή μόλις μία κοπέλα φτάνει την ηλικία συγκατάθεσης; Δε θα ήταν επίσης χρήσιμο ένα εξωτερικό γνώρισμα για να ξεχωρίζουν τα κορίτσια της συγκατάθεσης απ' αυτά άνευ συγκατάθεσης;

Και τι γίνεται αν ένα κορίτσι καταφέρει να παραπλανήσει έναν ενήλικα για την πραγματική της ηλικία; Η παραπλάνηση ενηλίκου αποτελεί ελαφρυντικό για την αποπλάνηση ανηλίκου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτές τις απορίες Σκεφτόμιλε τις έχω κι εγώ!! Για να δούμε αν ξέρει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Και τι γίνεται αν ένα κορίτσι καταφέρει να παραπλανήσει έναν ενήλικα για την πραγματική της ηλικία; Η παραπλάνηση ενηλίκου αποτελεί ελαφρυντικό για την αποπλάνηση ανηλίκου;
Πονηρούλη!!!
Περίεργες απορίες έχεις.... (just kidding :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Έχω μια απορία. Έστω ένας πιτσιρικάς 15- που συνάπτει σχέση με μία παιδίσκη 14+. Πρόκειται για αποπλάνηση; Και τι θα γίνει σε λίγους μήνες που αυτός θα γίνει 15+ κι εκείνη 15-; Θα πρέπει να διακόψουν τη σχέση τους μέχρι το κορίτσι να φτάσει την ηλικία συγκατάθεσης;

Καταρχήν ο νομος δεν αναγνωριζει διαφορα μεταξυ των φυλων (τυπικα τουλαχιστον). Στη πραξη ειναι συχνοτερο το θυμα να ειναι γυναικα και ο θυτης αντρας, αλλά κανονικα ισχυει ακριβως το ιδιο και στην αντιστροφη περιπτωση. (Και κανονικα και σε σχεση 2 αντρων ή 2 γυναικων.) Απλως ειναι πολυ πιο σπανιο (πχ 18χρονη να αποπλανησει 14χρονο) και επισης η κοινωνια (και ο δικαστης, ανθρωπος ειναι και αυτος) ειναι πιο αυστηρη οταν το θυμα ειναι γυναικα παρα το αναποδο. Κακως βεβαια. Κανονικα ειμαστε ισοι (ως προς το φυλο) απεναντι στο νομο. Στην πραξη ομως οι γονεις του 14 κοριτσιου ειναι αυτοι που θα κανουν μυνηση ("βρε τον ατιμο, με την κορη μου ??") παρα του 14 αγοριου που ειχε σχεση με 18χρονη ("μπραβο, γιοκα μου" και φυσικα ουτε λογος για μυνηση..). Και βλεπω στα παραδειγματα που αναφερονται συνηθως το 'θυμα' ειναι κοπελα .. Λογικό μεν (καθοτι πιο συνηθησμενο και τεινουμε να βλεπουμε την κοπελα ως θυμα περισσοτερο) αλλα μην ξεχναμε οτι για τον 'νομο' κανονικα δεν εχει διαφορα, θεωρητικα τουλαχιστον ...
Οσο για την σχεση μεταξυ 2 ατομων κατω των 15, δεν ξερω τι θα συνεβαινε (παντως κατι μου λεει οτι οι γονεις του 14 κοριτσιου θα υπεβαλαν μηνυση, και οχι του 14 αγοριου), παντως κατα τον νομο και οι δυο ειναι ταυτοχρονως και θυτες και θυματα. Αρα κανονικα δεν μπορει να καταδικαστει το 14,5 ετων εγορι για αποπλανηση παιδιου, αφου ταυτοχρονα ειναι και θυμα αποπλανησης ο ιδιος. Στην πραξη μπορει η πλαστιγγα να γειρει υπερ της κοπελας (αφου οι γυναικες θεωρουνται 'πιο θυματα' στη συγκεκριμενη περιπτωση που και οι δυο ειναι θυματα). Κακως κατα τη γνωμη μου παντως. Τα δυο φυλα ειναι ισα (και ετσι λεει και ο εν λογω νομος, αρα δεν πρεπει να γινουν διακρισεις υπερ του ασθενεστερου φυλου).

Κανονικα (βαση της ισοτητας των 2 φυλων και ο συγκεκριμενος νομος οντως αντιμετωπιζει τα 2 φυλα το ιδιο) η σχεση που αναφερθηκε ως παραδειγμα κανονικα ειναι παρανομη, αλλα δεν μπορει να καταδικαστει κανεις σε περιπτωση που οι γονεις του ενος παιδιου ασκησουν μυνηση. Το 'επικινδυνο' διαστημα ειναι οταν ο μεγαλυτερος εκ των 2 (το αγορι στο παραδειγμα που αναφερθηκε συμπληρωσει τα 15!) Γιατι η κοπελα δεν θα τα εχει συμπληρωσει ακομα !! Τοτε πλεον η κοπελα ειναι οντως θυμα αποπλανησης. Ομως επειδη ο θυτης δεν εχει συμπληρωσει τα 17 ετη, η ποινη θα ειναι μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα, και οχι φυλακιση που θα ηταν εαν ηταν αν ηταν 17. (Δηλ επειδη εισαι μικρος και ανωριμος εχεις μεγαλα ελαφρυντικα και ειμαστε πολυ πιο επιεικεις..)

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Και τι γίνεται αν ένα κορίτσι καταφέρει να παραπλανήσει έναν ενήλικα για την πραγματική της ηλικία; Η παραπλάνηση ενηλίκου αποτελεί ελαφρυντικό για την αποπλάνηση ανηλίκου;

Οσο για την 'παραπλανηση' κανονικα ειναι ελαφρυντικό (αν και δεν γνωριζω εαν υπαρχει συγκεκριμενος νομος που να προσδιοριζει συγκεριμενα την ευθυνη επακριβωσης της ηλικιας). Λογικα (και οι νομοι ειναι συνηθως γραμμενοι με την κοινη λογικη, και επισης σημεια που δεν προσδιοριζονται κρινονται στο δικαστηριο με βαση την λογικη), ο θυτης ειναι υποχρεωμενος να προσπαθησει να εξακριβωσει την ηλικια του ατομου με το οποιο προτιθεται να συναψει σχεση. Βασικα το δικαστηριο θα προσπαθησει να ανακαλυψει εαν οντως ο θυτης δεν γνωριζε την ηλικια του θυματος και εαν ειχε κανει καποιες λογικες προσπαθειες να την μαθει. Και ειναι και θεμα αν θα πεισει. Το να ισχυριστει κατι, δεν ειναι φυσικα αρκετο. Πχ με πρακτικα παραδειγματα, καπως απλοικα, αλλα αντικατοπτριζουν την ουσια για το το πως το δικαστηριο προσπαθει να ανακαλυψει τις πραγματικες συνθηκες (γνωριζε ή οχι ?, και επισης, ΗΘΕΛΕ να μαθει ή οχι? πολυ βασικό και αυτο το 2ο).

Αμα πει πχ "Κε δικαστα, μου φαινοταν για 15-16, αλλα δεν την ρωτησα κιολας", θα την φαει την ποινη σιγουροτατα. Επρεπε να ρωτησει. Τωρα αν ισχυριστει οτι η κοπελα του ειπε οτι ειναι 15, μπορει να την γλυτωσει μπορει και οχι.. Αν πχ η κοπελα καταθεσει οτι "του ειπα οτι ειμαι 14", την πατησε. (Βασικα ενας εκ των 2 λεει ψεμματα, και το πιο πιθανον ειναι ο δραστης, και επισης οπως ειπαμε η πλαστιγγα γερνει προς την 'κοπελα θυμα', αρα μαλλον αυτη θα πιστεψει το δικαστηριο). Αν η κοπελα καταθεσει "ναι οντως του ειπα ψεμματα οτι ειμαι 15" αυτο κανονικα ισως ειναι ελαφρυντικό (τουλαχιστον στο να φαει λιγοτερο χρονο φυλακισης, αν οχι να αθωωθει. Εξαρταται.. Επισης δεν γνωριζω απο ποτε παιρνει κανεις ταυτοτητα ? 15? 16 ? (εγω νομιζω την ειχα βγαλει καπου 15.5 νομιζω). Αλλα αν βγαινει οντως στα 15, τοτε πανευκολα μπορει να ρωτησει καποιος που θελει οντως να μαθει "δειξε μου ταυτοτητα". Αν δεν το ρωτησε, κακως. Βασικα δεν ηθελε να μαθει, ενω ηξερε οτι η κοπελα μπορει να ειναι και κατω των 15, και πηρε ενα ρισκο. Ε, αφου πηρε το ρισκο, τωρα που ηρθε η ωρα της κρισης θα πληρωσει. Ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του. Εαν πχ οπως συμβαινει σε άλλες χωρες η κοπελα του δειξει πλαστη ταυτοτητα με μεγαλυτερη ηλικια (συμβαινει κατα κορον) τοτε, βεβαια αθωωνεται. Γιατι οντως επεσε θυμα παραπλανησης. Εαν ομως αν δεν ρωτησω, δεν το ψαξω οσο ειναι εφικτο (πανευκολο το "δειξε μου ταυτοτητα", σιγα το κοπο!) βασικα σημαινει οτι 'ηθελα να παραπλανηθω' (βασικα δεν με πολυενδιεφερε να μαθω, αν και ξερω οτι η πραξη μου μπορει να επισυρει ποινη φυλακισης). Στην Ελλαδα δεν τις χρησιμοποιουμε αρκετα τις ταυτοτητες, ομως ... Γενικα παντως, σε οποιαδηποτε χωρα, για οποιδηποτε θεμα, η 'παραπλανηση' πρεπει να αποδειχτει. Δε φτανει να ισχυριστεις 'παραπλανηθηκα' (βλ "δεν ηξερα", την ηλικια της στη συγκεκριμενη περιπτωση. Γιατι τοτε, "δεν ηξερες, δεν ρωταγες?") Πρεπει να το αποδειξεις (να πεισεις δηλ) οτι οντως δεν γνωριζες την ηλικια, την οποια ηλικια εκανες τουλαχιστον 'καποια λογικη προσπαθεια' να μαθεις (πχ το παραδειγμα της ταυτοτητας). Εαν πεισει κανεις για αυτα τα 2, μαλλον θα την γλυτωσει. Εαν οχι, την πατησε.

[Επισης το 'δεν ηξερα' απο μονο του δεν λεει τιποτα. Μπορει καλλιστα κανεις να λεει ψεμματα. Πολλοι, αν οχι οι περισσοτεροι απο αυτους που συναπτουν σχεσεις με ατομα κατω των 15, γνωριζουν την πραγματικη ηλικια, απλως λενε μετα 'δεν ηξερα' (ψευδονται δηλ). Αρα ο δικαστης/ενορκοι κλπ ειναι δυσπιστοι. Αφου ξερουν οτι και οι αθωοι και οι ενοχοι, "αθωοι" δηλωνουν. Αυτο ισχυει γενικα, για οποιδηποτε αδικημα, εγκλημα, οποτε η δυσπιστια ειναι δικαιολογημενη. Αρα η αγνοια (αγνοια ηλικιας εδώ), πρεπει να αποδειχθει.]

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Μια σκέψη που έκανα τώρα, δε θα ήταν σωστό να γινόταν μια μικρή τελετή μόλις μία κοπέλα φτάνει την ηλικία συγκατάθεσης; Δε θα ήταν επίσης χρήσιμο ένα εξωτερικό γνώρισμα για να ξεχωρίζουν τα κορίτσια της συγκατάθεσης απ' αυτά άνευ συγκατάθεσης;

A πα πα πα !! :mad: Να γυρισουμε στο Μεσαιωνα ?? Γιατι δεν προτεινεις να κανουν τα παιδια στα 15 (κοριτσια ΚΑΙ αγορια) την τελετη, και επιφυλασσεις την τιμη αυτη για το ασθενες φυλο ?? Και στα 2 φυλα δεν θα ειχα αντιρηση. Αλλα δεν χρειαζεται, πρακτικα. Θες να εισαι σιγουρος ? Ζητα ταυτοτητα ... Ασε που αν γνωρισεις μια κοπελα που σου φαινεται μεταξυ 14-16, πως ξερεις οτι εχει κανει την τελετη ή οχι ??? Να φερει μηπως καποιο σημαδι ? Οπως οι Ινδες στο μετωπο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλυμμένος! :)

Btw, ο Μεσαίωνας υπήρξε μια χαρά εποχή. Οι άνθρωποι χαίρονταν τη ζωή, γλένταγαν, τραγουδούσαν, ζούσαν την κάθε στιγμή, η ζωή τους είχε χρώμα. Όχι σαν κι εμάς που ξυπνάμε το πρωί για να στριμωχτούμε σε ένα βαγόνι και να καταλήξουμε μπροστά σε μία οθόνη. Το μόνο μειονέκτημα του Μεσαίωνα είναι ότι δεν υπήρχε Internet τότε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ρε!
Πάτε καλά?

Το ότι τα παιδιά σήμερα έχουν σχέσεις από την ηληκία των 14 το ξέρετε? Αστε το αν είναι έτοιμα, αν πρέπει να γίνεται κλπ. Σημασία έχει τι γίνεται
Νομικά υπάρχουν πολλά κολλήματα, αλλά εφόσον και οι 2 είναι ανήλικοι δεν γίνεται τίποτα στην πράξη. Στη θεωρία το περισσότερο που μπορούν να κάνουν είναι να στείλουν τον μεγάλο (που συνήθως είναι το αγοράκι) σε ένα ψυχολόγο (που τι θα βγάλει ο άνθρωπος!?) για τα τυπικά.

Το πρόβλημα είναι αν ο ένας είναι ενήλικος και το άλλο άτομο είναι ανήλικο. Ναι υπάρχουν 14χρονα που κλείνουν σπίτια, αλλά γιαυτό λέγεσαι ενήλικος για να προσέχεις και να χρησιμοποιείς το μυαλό σου!

Βέβαια δεν μπορούν όλοι να το δουν από άποψη ισότητας, για σκεφτείτε τον 30χρονο κούκλο να "αποπλανεί" την κόρη σας... ενώ αν η κούκλα αποπλανήσει το γιο σας μέχρι και χαρτζηλίκι θα του δώστε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top