Κάτω από ποια ηλικία θεωρείται η αποπλάνηση ανηλίκου ποινικό αδίκημα;

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
γλυκιά μου είναι, είναι οριακή ηλικία, αλλά το σύνταγμα και η διακήρυξη των δικαιωμάτων του παιδιού σύμφωνα με τον ΟΗΕ, εφόσον είναι κάτω των 18, απαγορεύεται.... Σαφώς άλλο το 17, άλλο το 14 αλλά μην ξεχνάς ότι η εφηβεία είναι μία μακράν περίοδος που άλλος την περνάει έντονα, σε διαφορετικές περιόδους.

15 προβλέπει ο ΠΚ, το Σύνταγμα δεν περιέχει καν ρύθμιση γι’ αυτό...




Το νόμιμο βέβαια δεν ταυτίζεται με το ηθικό. Ο νόμος θέλει να πετύχει την κοινωνική ευρυθμία, κινείται στο χώρο του όντος, ενώ η ηθική στο χώρο του δέοντος, θέλει να πετύχει το κανονιστικοποιημένο «καλό» ceteris paribus.

Μια συνέπεια αυτού είναι πως η νόμιμη ηλικία πρέπει να κρίνεται αφηρημένα, ακριβώς για να υπάρχει ασφάλεια δικαίου. Δλδ οι εννοιοκρατικές θέσεις, που εκκινούν από συγκεκριμένη ηλικία(πχ 15 γενικά και αόριστα για όλους) είναι οι πλέον αποτελεσματικές.

Αντίθετα, στην ηθική δε χωράει αυτή η τυποκρατική θεώρηση. Εκεί συνεκτιμούνται μύριοι άλλοι ηθικά σημαντικοί παράγοντες, ωριμότητα, διαφορά ηλικίας, εμφάνιση κλπ και όχι αποκλειστικά η ηλικία per se. Τα όριά της είναι πολύ πιο ρευστά, μεταβαλλόμενα ανολόγως των συνθηκών. Κάθε περίπτωση κρίνεται επί τούτω.

Συνεπώς αλλάζει εντελώς η συζήτηση αναλόγως του αν μιλάμε για το μετά από ποια ηλικία θέλουμε να είναι νόμιμες οι ερωτικές επαφές ή για το μετά από ποια ηλικία τις θεωρούμε ηθικές.

Υ.Γ. Δία χαλάρωσε λίγο με τις φώτο που ανεβάζεις.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
15 προβλέπει ο ΠΚ, το Σύνταγμα δεν περιέχει καν ρύθμιση γι’ αυτό...




Το νόμιμο βέβαια δεν ταυτίζεται με το ηθικό. Ο νόμος θέλει να πετύχει την κοινωνική ευρυθμία, κινείται στο χώρο του όντος, ενώ η ηθική στο χώρο του δέοντος, θέλει να πετύχει το κανονιστικοποιημένο «καλό» ceteris paribus.

Μια συνέπεια αυτού είναι πως η νόμιμη ηλικία πρέπει να κρίνεται αφηρημένα, ακριβώς για να υπάρχει ασφάλεια δικαίου. Δλδ οι εννοιοκρατικές θέσεις, που εκκινούν από συγκεκριμένη ηλικία(πχ 15 γενικά και αόριστα για όλους) είναι οι πλέον αποτελεσματικές.

Αντίθετα, στην ηθική δε χωράει αυτή η τυποκρατική θεώρηση. Εκεί συνεκτιμούνται μύριοι άλλοι ηθικά σημαντικοί παράγοντες, ωριμότητα, διαφορά ηλικίας, εμφάνιση κλπ και όχι αποκλειστικά η ηλικία per se. Τα όριά της είναι πολύ πιο ρευστά, μεταβαλλόμενα ανολόγως των συνθηκών. Κάθε περίπτωση κρίνεται επί τούτω.

Συνεπώς αλλάζει εντελώς η συζήτηση αναλόγως του αν μιλάμε για το μετά από ποια ηλικία θέλουμε να είναι νόμιμες οι ερωτικές επαφές ή για το μετά από ποια ηλικία τις θεωρούμε ηθικές.

Επειδή είναι αργά :'( και σε έχασα θες να μου στείλεις προσωπικό, τι εννοείς; :(
Να το διαβάσω σαν άνθρωπος αύριο με καθαρά μυαλό;

ΠΟΥ είσαι εσύ; <3
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
:hi:Επειδή είναι αργά :'( και σε έχασα θες να μου στείλεις προσωπικό, τι εννοείς; :(
Να το διαβάσω σαν άνθρωπος αύριο με καθαρά μυαλό;

ΠΟΥ είσαι εσύ; <3

Στην αρχή σκάλωσα, αλλά τώρα κατάλαβα ποια είσαι :P Καλωσόρισες ξανά:friends:

Δεν είπα κάτι σπουδαίο. Απλώς βλέπω πολλοί κρίνουν το τι είναι ηθικό αποκλειστικά αναλόγως της ηλικίας, και μάλιστα θέτοντάς την ως άκρο όριο ηθικότητας. Πέρα απ το κωμικό της τυπολατρικής κανονιστικότητας του θέματος (στα 17 και 364 μέρες είναι ανήθικο, στα 18 και 1 μέρα ηθικό), δε λαμβανουν υπόψη πολλούς ακόμα ηθικά σημαντικούς παράγοντες, μεταβαλλόμενοι ανά περίπτωση(πχ η ωριμότητα, η διαφορά ηλικίας, το πολιτιστικό κόντεξτ, οι οικογενειακές συνήθειες κλπ) και άρα άγνωστοι εκ των προτέρων. Συνεπώς είναι αδύνατο να γενικεύσουμε, αφού είναι αδύνατο να σκεφτούμε αφαιρετικά το ζήτημα, τη στιγμή που τα ουσιώδη ηθικά χαρακτηριστικά του δεν είναι γνωστά εκ των προτέρων.

Αντίθετα, ο νόμος έχει άλλους σκοπούς από την ηθική, θέλει να εξασφαλίσει την κοινωνική ευημερία μέσω της διασφάλισης της προβλεψιμότητας των συμπεριφορών μας, που το καταφέρνει μέσω της ίσης αντιμετώπισης όλων, δλδ τη γενικότητα των νόμων. Σε τέτοια περίπτωση, το κατά τα άλλα τυπολατρικό «απ τα 15 και κάτω είναι κυρώσιμες οι σεξουαλικές επαφές» είναι εύλογο, γιατί παρέχει έναν απλό γνώμονα για τον αυτοέλεγχο των πράξεών μας, που οδηγεί στην ομοιομορφία συμπεριφορών και στην προβλεψιμότητά τους.

Το κύριο ποιντ μου είναι ότι νομικά μπορούμε(και πρέπει) να γενικεύσουμε εκ των προτέρων το θέμα, ηθικά όμως θα πρέπει να κρίνουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, αφότου μάθουμε όλα τα δεδομένα, δλδ εκ των υστέρων.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Στην αρχή σκάλωσα, αλλά τώρα κατάλαβα ποια είσαι :P Καλωσόρισες ξανά:friends:

Δεν είπα κάτι σπουδαίο. Απλώς βλέπω πολλοί κρίνουν το τι είναι ηθικό αποκλειστικά αναλόγως της ηλικίας, και μάλιστα θέτοντάς την ως άκρο όριο ηθικότητας. Πέρα απ το κωμικό της τυπολατρικής κανονιστικότητας του θέματος (στα 17 και 364 μέρες είναι ανήθικο, στα 18 και 1 μέρα ηθικό), δε λαμβανουν υπόψη πολλούς ακόμα ηθικά σημαντικούς παράγοντες, μεταβαλλόμενοι ανά περίπτωση(πχ η ωριμότητα, η διαφορά ηλικίας, το πολιτιστικό κόντεξτ, οι οικογενειακές συνήθειες κλπ) και άρα άγνωστοι εκ των προτέρων. Συνεπώς είναι αδύνατο να γενικεύσουμε, αφού είναι αδύνατο να σκεφτούμε αφαιρετικά το ζήτημα, τη στιγμή που τα ουσιώδη ηθικά χαρακτηριστικά του δεν είναι γνωστά εκ των προτέρων.

Αντίθετα, ο νόμος έχει άλλους σκοπούς από την ηθική, θέλει να εξασφαλίσει την κοινωνική ευημερία μέσω της διασφάλισης της προβλεψιμότητας των συμπεριφορών μας, που το καταφέρνει μέσω της ίσης αντιμετώπισης όλων, δλδ τη γενικότητα των νόμων. Σε τέτοια περίπτωση, το κατά τα άλλα τυπολατρικό «απ τα 15 και κάτω είναι κυρώσιμες οι σεξουαλικές επαφές» είναι εύλογο, γιατί παρέχει έναν απλό γνώμονα για τον αυτοέλεγχο των πράξεών μας, που οδηγεί στην ομοιομορφία συμπεριφορών και στην προβλεψιμότητά τους.

Το κύριο ποιντ μου είναι ότι νομικά μπορούμε(και πρέπει) να γενικεύσουμε εκ των προτέρων το θέμα, ηθικά όμως θα πρέπει να κρίνουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, αφότου μάθουμε όλα τα δεδομένα, δλδ εκ των υστέρων.

Χαχαχαχαχα πως τα λες έτσι :hehe: με έκανες και γέλασα :lol: Έκανα το μεγάλο comeback :inlove: Χαχαχαχα!! <3 γνώριμο παρελθόν!! Καλώς σας βρήκα :hug: (και άλλοι την ίδια αντίδραση έχουν και μου αρέσει αυτό, κινούμαι μυστικά :hehe:)

Εάν σου πω ότι κατάλαβα θα πω ψέματα, με έκαψες :(Αύριο με καθαρό μυαλό θα το εμπεδώσω <3
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
15 λεει ο νόμος.
Αλλά αν είσαι 30 και βγαίνεις με 15χρονο, θεωρείσαι ακόμα παιδόφιλος (άνθρωπος). Ουπς.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν διαβάσουν οι επικριτές μου τα κείμενά μου θα διαπιστώσουν ότι με κατηγορούν για πράγματα που δεν είπα αλλά για αυτά που φαντασιώνονται.

Τότε γιατί δεν απάντησες στην πρώτη ξεκάθαρη ερώτηση μου που θα διαχωριζε πλήρως την θέση σου από όλο αυτό?

Α ναι ξέχασα...
Εκ των υστέρων μαζεύονται όλες οι ανηθικότητες που ακούγονται εδω μέσα ..
Σοφή τακτική για κάποιον που έχει το θράσος να γράφει κάτι τέτοιο αλλά δεν έχει το θάρρος να τα υποστηρίζει κιόλας όταν γίνεται πλήρως αντιληπτός...
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Στην αρχή σκάλωσα, αλλά τώρα κατάλαβα ποια είσαι :P Καλωσόρισες ξανά:friends:

Δεν είπα κάτι σπουδαίο. Απλώς βλέπω πολλοί κρίνουν το τι είναι ηθικό αποκλειστικά αναλόγως της ηλικίας, και μάλιστα θέτοντάς την ως άκρο όριο ηθικότητας. Πέρα απ το κωμικό της τυπολατρικής κανονιστικότητας του θέματος (στα 17 και 364 μέρες είναι ανήθικο, στα 18 και 1 μέρα ηθικό), δε λαμβανουν υπόψη πολλούς ακόμα ηθικά σημαντικούς παράγοντες, μεταβαλλόμενοι ανά περίπτωση(πχ η ωριμότητα, η διαφορά ηλικίας, το πολιτιστικό κόντεξτ, οι οικογενειακές συνήθειες κλπ) και άρα άγνωστοι εκ των προτέρων. Συνεπώς είναι αδύνατο να γενικεύσουμε, αφού είναι αδύνατο να σκεφτούμε αφαιρετικά το ζήτημα, τη στιγμή που τα ουσιώδη ηθικά χαρακτηριστικά του δεν είναι γνωστά εκ των προτέρων.

Αντίθετα, ο νόμος έχει άλλους σκοπούς από την ηθική, θέλει να εξασφαλίσει την κοινωνική ευημερία μέσω της διασφάλισης της προβλεψιμότητας των συμπεριφορών μας, που το καταφέρνει μέσω της ίσης αντιμετώπισης όλων, δλδ τη γενικότητα των νόμων. Σε τέτοια περίπτωση, το κατά τα άλλα τυπολατρικό «απ τα 15 και κάτω είναι κυρώσιμες οι σεξουαλικές επαφές» είναι εύλογο, γιατί παρέχει έναν απλό γνώμονα για τον αυτοέλεγχο των πράξεών μας, που οδηγεί στην ομοιομορφία συμπεριφορών και στην προβλεψιμότητά τους.

Το κύριο ποιντ μου είναι ότι νομικά μπορούμε(και πρέπει) να γενικεύσουμε εκ των προτέρων το θέμα, ηθικά όμως θα πρέπει να κρίνουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, αφότου μάθουμε όλα τα δεδομένα, δλδ εκ των υστέρων.

Καλημέρα έχοντας καθαρά μυαλό, νομίζω ότι κατάλαβα τι θες να πεις. Εννοείς δηλαδή, ότι ηθικά εάν είναι σωστή η σχέση ενός ενήλικα με ένα παιδί, ελέγχουμε τις συνθήκες, προτού το αποφασίσουμε ενώ νομικά αυτό είναι ξεκάθαρα λάθος; Αν όντως κατάλαβα αυτό και δεν θες να πεις κάτι άλλο, συγχώρεσέ με, εάν εγώ το παρανόησα, πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση ένας ενήλικος δεν πρέπει να έχει σχέση με ένα παιδί οποιασδήποτε ηλικίας μέχρι τα 18, ώστε να προστατευθεί η ανηλικότητα και δεν βρίσκω τον λόγο μεταξύ μας ένας 50άρης πχ να έρθει σε επαφή με ένα παιδί ή έστω απλά να διατηρεί ερωτική σχέση. Και ακόμα και 15 να είναι που ενημερώθηκα ότι θέλει συναίνεση γονέα και γονικής επιμέλειας, πόσοι γονείς αφήνουν τα παιδιά τους τα 15χρόνα να έχουν σχέση με 50άρηδες; :eek: ; Οι περισσότεροι όχι, για αυτό κιόλας πληθαίνουν σωστά κατά εμέ οι καταγγελίας για αποπλάνηση ανηλίκου ή σεξουαλική παρενόχληση.

Θεωρώ ότι αυτοί που κακοποιούν παιδιά σεξουαλικά ή και μη, είναι άνθρωποι υπεράνω πάσης υποψίας, είτε αυτοί είναι γονείς, εκπαιδευτικοί, προπονητές που επειδή έχουν εξουσία μπορούν να χειραγωγήσουν ένα παιδί και να του προσφέρουν κάποιο αντάλλαγμα για να ενδώσει στην επιθυμία τους και να πουν μετά ότι εκείνο φταίει εκεί πατάνε. Δεν είναι απαραίτητο να έχει κάποιο αξίωμα αυτός που θα το κάνει, αρκεί να έχει χτίσει σχέση εμπιστοσύνης και αγάπης με το παιδί. Θέλω να καταλήξω λοιπόν, ότι το θέμα είναι κυρίως νομικό εφόσον κατά την γνώμη μου κανένας ενήλικος ΔΕΝ πρέπει να παρευρεθεί ερωτικά με ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ και φυσικά ένας υγιής ενήλικας δεν θα το κάνει από θέμα ηθικής και μόνο, ΌΧΙ επειδή το λέει ο νόμος, αφού τα παιδιά δεν είναι σε θέση πλήρως να κατανοήσουν τι και γιατί συμβαίνει, όχι επειδή είναι χαζά αλίμονο, αλλά λόγω της ηλικίας τους. Οπότε δεν θεωρώ ότι η σχέση ενήλικα με ένα παιδί κρίνεται ηθικά σωστή ή όχι από συνθήκες, αλλά από μόνη της είναι λάθος.

Απευθυνόμενη σε κοινωνική υπηρεσία παιδικής προστασίας μάλιστα, ζητώντας γνώμη με αφορμή το εν λόγω περιστατικό, όποιος ενήλικας κάνει σχέση με παιδί κάτω των 18 πρέπει να ενημερώνεται ΑΜΕΣΑ η εισαγγελία ενηλίκων ή δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος για να γίνει κοινωνική έρευνα. Αν κάποιο παιδί τώρα όπως είπα είναι 15 χρονών και άνω για σχέση πρέπει να έχει σύμφωνη γνώμη γονέα αλλά όταν υπάρχει επαφή απαγορεύεται και πρέπει να τιμωρείται. Αλλά όπως προείπα ποιος γονιός αφήνει έναν έφηβο ή μία έφηβη ακόμα και ένα παιδί προεφηβικής ηλικίας να έχει σχέση με έναν ενήλικα; Εάν κατάλαβα λάθος το Point σου, ζητώ συγγνώμη για την παρανόηση <3
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

15 λεει ο νόμος.
Αλλά αν είσαι 30 και βγαίνεις με 15χρονο, θεωρείσαι ακόμα παιδόφιλος (άνθρωπος). Ουπς.

Καλησπέρα! Αυτό και με συγκατάθεση γονέων και παροχή επιμέλειας αλλά ποιος γονέας θα αφήσει το παιδί του, να έχει σχέση με έναν ενήλικα; Και νομίζω ότι είναι μόνο για "απλή" σχέση (εάν μπορούμε να το πούμε απλή) γιατί εάν υπάρξει ερωτική επαφή τότε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Αλλά όπως και να έχει συμφωνώ είναι παιδοφιλία, δεν είναι φυσιολογικό.
Τότε γιατί δεν απάντησες στην πρώτη ξεκάθαρη ερώτηση μου που θα διαχωριζε πλήρως την θέση σου από όλο αυτό?

Α ναι ξέχασα...
Εκ των υστέρων μαζεύονται όλες οι ανηθικότητες που ακούγονται εδω μέσα ..
Σοφή τακτική για κάποιον που έχει το θράσος να γράφει κάτι τέτοιο αλλά δεν έχει το θάρρος να τα υποστηρίζει κιόλας όταν γίνεται πλήρως αντιληπτός...

Πόσο συμφωνώ με τα λεγόμενά σου <3
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.
Γιατι εγινε ΣΑΛΟΣ ....αφου ο μαθητης εινι 18 και εκεινη 23 ?


τα κομμεντς:
1644317399603.png

1644317414992.png
 

loulis

Νεοφερμένος

Ο loulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για τον λογο ισως που ειναι διαφορετικες θεσεις/ρολοι , αναπτυσονται σχεσεις εξουσιας με τον καθηγητη/καθηγητρια να μπορει να δυσκολεψει/διευκολυνει εναν μαθητη ειτε στο να μη βαζει απουσιες,η οταν βαθμολογει κ.ο.κ .
η υπαρξη μιας τετοιας ανισης σχεσης ειναι εκ των πραγματων προβληματικη ,για να υπαρξει μεσα σε αυτη και ερωτικη εμπλοκη
Για να φτανει σε σημειο να γινεται καταγγελια,καθως κανενα ατομο δεν θελει να φερει το στιγμα και να εκτιθεται το βιωμα της κακοποιησης του δημοσια, σημαινει οτι προκειται για σοβαρη υποθεση και οχι για τις μπουρδες περι "συμφεροντων,θελει να του φαει τα λεφτα κλπ "

επισης τα κομμεντς : μακαρι να τυχει στον γιο μου , ειναι ξεκαθαρα απο κατι χαζεμενους "μπαμπαδες" που τους τρεχουν τα σαλια βλεποντας 23χρονες καθηγητριες και δεν τους καιγεται καρφι,απ'οτι φαινεται, για το ψυχισμο του παιδιου τους και τι καταλοιπα μπορει να αφησει μια ερωτικη συνευρεση στην οποια ειχε τετοιες αμφιβολιες που κατελειξε να καταγγειλει το συμβαν.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Για τον λογο ισως που ειναι διαφορετικες θεσεις/ρολοι , αναπτυσονται σχεσεις εξουσιας με τον καθηγητη/καθηγητρια να μπορει να δυσκολεψει/διευκολυνει εναν μαθητη ειτε στο να μη βαζει απουσιες,η οταν βαθμολογει κ.ο.κ .
η υπαρξη μιας τετοιας ανισης σχεσης ειναι εκ των πραγματων προβληματικη ,για να υπαρξει μεσα σε αυτη και ερωτικη εμπλοκη
Για να φτανει σε σημειο να γινεται καταγγελια,καθως κανενα ατομο δεν θελει να φερει το στιγμα και να εκτιθεται το βιωμα της κακοποιησης του δημοσια, σημαινει οτι προκειται για σοβαρη υποθεση και οχι για τις μπουρδες περι "συμφεροντων,θελει να του φαει τα λεφτα κλπ "

επισης τα κομμεντς : μακαρι να τυχει στον γιο μου , ειναι ξεκαθαρα απο κατι χαζεμενους "μπαμπαδες" που τους τρεχουν τα σαλια βλεποντας 23χρονες καθηγητριες και δεν τους καιγεται καρφι,απ'οτι φαινεται, για το ψυχισμο του παιδιου τους και τι καταλοιπα μπορει να αφησει μια ερωτικη συνευρεση στην οποια ειχε τετοιες αμφιβολιες που κατελειξε να καταγγειλει το συμβαν.
Ποιο ψυχισμό του παιδιού; Το αγόρι ηταν 18 όπως λέει το άρθρο το έκανε επειδή το ήθελε. Δεν τον βίασε η αλλη. έκανε συναινετικό σεξ με μια 23 Χρόνη. Και;
Να πω ότι ήταν 14 και πήγε με 23 Χρόνη οκ δεν είναι νορμάλ....αλλά 18? Που το θέμα;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Ποιο ψυχισμό του παιδιού; Το αγόρι ηταν 18 όπως λέει το άρθρο το έκανε επειδή το ήθελε. Δεν τον βίασε η αλλη. έκανε συναινετικό σεξ με μια 23 Χρόνη. Και;
Να πω ότι ήταν 14 και πήγε με 23 Χρόνη οκ δεν είναι νορμάλ....αλλά 18? Που το θέμα;
Ίσως λόγω της ιδιότητας καθηγήτριας-μαθητή να μην ακούγεται και πολύ εύπεπτο
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ίσως λόγω της ιδιότητας καθηγήτριας-μαθητή να μην ακούγεται και πολύ εύπεπτο
Οκ..
Για αυτό τι άποψη έχετε;;
Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τις απόψεις σας για αυτό εδώ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Οκ..
Για αυτό τι άποψη έχετε;;
Είναι αναφαίρετο δικαίωμά του..αυτό
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Γνωρίζεις αν είχαν συνευρεθεί σεξουαλικα όσο ήταν ανήλικος;
Το ζήτημα εδώ σε αυτή την υπόθεση, είναι ότι ίσως έτσι διαταράσσεται η συνεργατική σχέση καθηγητή-μαθητή, όπως είπε και ο @loulis. Όσο για το αν είχαν συνευρεθεί ερωτικά όσο ήταν ανήλικος, κανείς δε μπορεί να το γνωρίζει
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ούτε η BrigitteKiddo μπορεί να το γνωρίζει αυτό...

Εν τω μεταξύ υπάρχουν ζευγάρια που κάνουν έρωτα συχνά αλλά δεν νιώθουν τίποτα ο ένας για τον άλλον.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λοιπόν.Όλο αυτό το θέμα χωρίζεται σε 2 άξονες.

Πρώτον,μια κοπέλα είναι ανήλικη,ο άλλος ενήλικας αλλά και οι δύο τρέφουν αληθινά αισθήματα ο ένας για τον άλλον,αγαπιούνται,υπάρχει αλληλοκατανόηση,υποστήριξη κτλ.Σε αυτές τις περιπτώσεις δε μου φαίνεται και τόσο κακό.Βέβαια,στο δικό μου μυαλό μια διαφορά μέχρι 5-6 χρόνια μοιάζει εντάξει.Αν μιλάμε όμως για παραπάνω και το παιδί είναι ανήλικο αρχίζω κι εγώ και προβληματίζομαι.Στο κοντινό μου κύκλο ξέρω άτομο που σύναψε σχέση στα 15 με άτομο 20 χρονών.Τώρα που είναι 21 και το άλλο άτομο 26 είναι ακόμα μαζί,αγαπημένοι και γενικά χαίρεσαι να τους βλέπεις.

Δεύτερον,μια κοπέλα είναι ανήλικη,ο άλλος είναι ενήλικας αλλά επειδή είναι φλούφλης,ηλίθιος,δε το έχει κτλ ποντάρει στο να ασχοληθεί με κοριτσάκια μικρότερης ηλικίας που συνήθως έχουν ανασφάλειες για να έχει καβάτζα.Το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές τους προξενούν κόμπλεξ χρόνων τα οποία μετά βγαίνουν και στις επόμενες σχέσεις τους.Δυστυχώς έχω ακούσει περίπτωση κοπέλας 16 χρονών που είχε μπλέξει με 35 χρονών και ο τύπος της έκανε τη ζωή κόλαση.Δεν κράτησε πολύ το μαρτύριο της αλλά ταλαιπωρήθηκε ψυχολογικά για πάρα πολλά χρόνια,τώρα όμως είναι μια χαρά.Ειδικά σε αυτήν την περίπτωση ο τύπος δεν ήταν μόνο ηλίθιος αλλά στα μάτια μου ΚΑΙ ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΣ.Εκμεταλλεύτηκε την άγνοια ενός μικρού κοριτσιού για να πραγματοποιήσει τις ερωτικές του επιθυμίες και μόλις πήρε αυτό που ήθελε καπούτ.Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο δε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι τι λένε ορισμένοι."Ε και αυτή τα ήθελε ο κώλος της,βλέπεις τι φόραγε κάθε μέρα,ξεπεταγμένη ήταν,καλά να πάθει ας πρόσεχε".Κι όλα αυτά για ένα μικρό παιδί,αν έχουμε το θεό μας.

Για εμένα,μπορεί ο νόμος να λέει ότι από τα 15 και μετά δε θεωρείται παράνομο,αλλά λυπάμαι,το ηθικό μου κομμάτι λέει πως είναι ανήθικο,λάθος,και συνάμα αρρωστημένο(μιλάω για διαφορές ηλικίας 10 χρόνων).ΟΚ ναι,μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι,αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι ένας 30αρης ερωτεύτηκε το 15χρονο λόγω της ωριμότητας και της γοητείας που βγάζει.Ερωτεύτηκε το γεγονός οτι μπορεί να τη κάνει ο,τι θέλει γιατί ακόμα αυτό το παιδί αναπτύσσει προσωπικότητα,δε καταλαβαίνει τι του γίνεται,δε ξέρει τι είναι σωστό και πότε ο άλλος το θέλει πραγματικά στη ζωή του και πότε το θέλει απλά για να ικανοποιεί ορέξεις κτλ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,361 μηνύματα.
Λοιπόν.Όλο αυτό το θέμα χωρίζεται σε 2 άξονες.

Πρώτον,μια κοπέλα είναι ανήλικη,ο άλλος ενήλικας αλλά και οι δύο τρέφουν αληθινά αισθήματα ο ένας για τον άλλον,αγαπιούνται,υπάρχει αλληλοκατανόηση,υποστήριξη κτλ.Σε αυτές τις περιπτώσεις δε μου φαίνεται και τόσο κακό.Βέβαια,στο δικό μου μυαλό μια διαφορά μέχρι 5-6 χρόνια μοιάζει εντάξει.Αν μιλάμε όμως για παραπάνω και το παιδί είναι ανήλικο αρχίζω κι εγώ και προβληματίζομαι.Στο κοντινό μου κύκλο ξέρω άτομο που σύναψε σχέση στα 15 με άτομο 20 χρονών.Τώρα που είναι 21 και το άλλο άτομο 26 είναι ακόμα μαζί,αγαπημένοι και γενικά χαίρεσαι να τους βλέπεις.

Δεύτερον,μια κοπέλα είναι ανήλικη,ο άλλος είναι ενήλικας αλλά επειδή είναι φλούφλης,ηλίθιος,δε το έχει κτλ ποντάρει στο να ασχοληθεί με κοριτσάκια μικρότερης ηλικίας που συνήθως έχουν ανασφάλειες για να έχει καβάτζα.Το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές τους προξενούν κόμπλεξ χρόνων τα οποία μετά βγαίνουν και στις επόμενες σχέσεις τους.Δυστυχώς έχω ακούσει περίπτωση κοπέλας 16 χρονών που είχε μπλέξει με 35 χρονών και ο τύπος της έκανε τη ζωή κόλαση.Δεν κράτησε πολύ το μαρτύριο της αλλά ταλαιπωρήθηκε ψυχολογικά για πάρα πολλά χρόνια,τώρα όμως είναι μια χαρά.Ειδικά σε αυτήν την περίπτωση ο τύπος δεν ήταν μόνο ηλίθιος αλλά στα μάτια μου ΚΑΙ ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΣ.Εκμεταλλεύτηκε την άγνοια ενός μικρού κοριτσιού για να πραγματοποιήσει τις ερωτικές του επιθυμίες και μόλις πήρε αυτό που ήθελε καπούτ.Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο δε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι τι λένε ορισμένοι."Ε και αυτή τα ήθελε ο κώλος της,βλέπεις τι φόραγε κάθε μέρα,ξεπεταγμένη ήταν,καλά να πάθει ας πρόσεχε".Κι όλα αυτά για ένα μικρό παιδί,αν έχουμε το θεό μας.

Για εμένα,μπορεί ο νόμος να λέει ότι από τα 15 και μετά δε θεωρείται παράνομο,αλλά λυπάμαι,το ηθικό μου κομμάτι λέει πως είναι ανήθικο,λάθος,και συνάμα αρρωστημένο(μιλάω για διαφορές ηλικίας 10 χρόνων).ΟΚ ναι,μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι,αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι ένας 30αρης ερωτεύτηκε το 15χρονο λόγω της ωριμότητας και της γοητείας που βγάζει.Ερωτεύτηκε το γεγονός οτι μπορεί να τη κάνει ο,τι θέλει γιατί ακόμα αυτό το παιδί αναπτύσσει προσωπικότητα,δε καταλαβαίνει τι του γίνεται,δε ξέρει τι είναι σωστό και πότε ο άλλος το θέλει πραγματικά στη ζωή του και πότε το θέλει απλά για να ικανοποιεί ορέξεις κτλ.
Υπάρχει και η περίπτωση να έχουμε ανήλικο αγόρι με ενήλικη γυναίκα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Υπάρχει και η περίπτωση να έχουμε ανήλικο αγόρι με ενήλικη γυναίκα.
Εννοείται,δε το ανέφερα επειδή συνήθως συμβαίνει το αντίθετο,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υφίσταται.Μπορεί να μην έχω ακούσει κάποιο τέτοιο περιστατικό στο κοντινό μου κύκλο,αλλά σίγουρα έχω διαβάσει πολλά άρθρα κατά καιρούς που υποδεικνύουν ότι μεγάλες γυναίκες πηγαίνουν με μικρά παιδιά για τους ίδιους λόγους που πηγαίνουν οι άντρες.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Το θέμα έχει τεράστιες προεκτάσεις κι έχει σημασία από ποια πλευρά το βλέπουμε, πολλές φορές η ηθική, νομική, βιολογική και ψυχολογική πλευρά δεν ταυτίζονται μεταξύ τους.
Επί της ουσίας από καθαρά νομικής άποψης το όριο συναίνεσης είναι τα 15 έτη στην Ελλάδα (αυτό το όριο διαφέρει από χώρα σε χώρα, ξεκινάει από 13 και φτάνει στα 18, ωστόσο στις περισσότερες χώρες είναι γύρω στα 15). Υπάρχουν εξαιρέσεις σε αυτό βέβαια, όπως όταν υπάρχει σχέση εξάρτησης ανηλίκου από ενήλικο (πχ καθηγητής, προπονητής, πνευματικός, ιατρός κλπ) οπότε ανεβαίνει στα 18, και φυσικά στην πορνεία (επ αμοιβή ερωτικές υπηρεσίες) οπότε πάλι είναι στα 18.
Παρεπιπτόντως στην ιατρική και την ψυχολογία παιδόφιλος θεωρείται όποιος έλκεται ερωτικά από παιδιά, δηλαδή από άτομα που δεν έχουν εισέλθει στην εφηβεία, κάτω δηλ από 12-13. Πάνω από αυτή την ηλικία δε θεωρούνται παιδόφιλοι (το λέω γιατί ο όρος χρησιμοποιείται πολλές φορές καταχρηστικά).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top