Κάτω από ποια ηλικία θεωρείται η αποπλάνηση ανηλίκου ποινικό αδίκημα;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Αν είσαι ενήλικας μην πηδάς άτομα που δεν έχουν κλείσει τα 18. Όλα τα άλλα παραθυρακια και συζητήσεις και ηθικές και νόμοι είναι να είχαμε να λέγαμε.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω πει και εγώ κάποια τραβηγμένα πράγματα για τους παιδόφιλους κατά καιρούς. Οπως πχ να τους κρεμάσουν απ' αυτά τους και τέτοια. Ε όταν βλέπεις κάποια κτήνη να έχουν γίνει κράτος εν κράτη και να σερβίρουν κάθε ανωμαλία και διεστραμμένη σκέψη τους σε αβοήθητα παιδιά μια φωτιά σε καίει μέσα σου. Αλλιώς τι άνθρωπος είσαι; Οπου δεν τηρείται ο νόμος δημιουργείται ύβρη. Και η απάντηση είναι ακραία και ακραία βίαιη. Γι' αυτό καλό είναι να τηρείται ο νόμος για κάθε παραβάτη και εγκληματία.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, δεν έπρεπε καν να υπάρχει ο όρος "αποπλάνηση ανηλίκου". Σιγά την αποπλάνηση. Η δεκατετράχρονη που την είδε και καλά γκόμενα και πετάει τα βυζιά έξω πολύ θέλει για να αποπλανηθεί!
Ωραίες απόψεις είχαν το 2005😶
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,681 μηνύματα.
Ωραίες απόψεις είχαν το 2005😶
Δεν πειράζει, πολλοί είχαμε πολλές απόψεις.
Απόρροια της κοινωνίας στην οποία μεγαλώσαμε. Το σημαντικό είναι να μαθαίνουμε και να αλλάζουμε.
Βάζω στοίχημα πως σε 18 χρόνια απο τώρα αν διαβάζεις τί έγραφες εδώ θα φρίξεις κι ας μην το καταλαβαίνεις τώρα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Δεν πειράζει, πολλοί είχαμε πολλές απόψεις.
Απόρροια της κοινωνίας στην οποία μεγαλώσαμε. Το σημαντικό είναι να μαθαίνουμε και να αλλάζουμε.
Βάζω στοίχημα πως σε 18 χρόνια απο τώρα αν διαβάζεις τί έγραφες εδώ και θα φρίξεις κι ας μην το καταλαβαίνεις τώρα.
Έχεις πολύ γέλιο ώρες ώρες, μου φτιάχνεις την διάθεση😎
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Η ηλικία επίσημα με τον νόμο είναι τα 18, σε διάφορες ευπαθείς ομάδες τους Ρομά παράδειγμα πέφτει πολύ πιο κάτω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,681 μηνύματα.
Έχεις πολύ γέλιο ώρες ώρες, μου φτιάχνεις την διάθεση😎
Δεν σου είπα πως γράφεις τέτοια αλλά είναι λογικό χρόνια μετά να βλέπεις το τι έγραφες και να λες αποκλείεται να το πίστευα αυτό.
Αν περάσουν τα χρόνια και δεν έχεις αλλάξει σκεπτικό όσο σκατένιο κι αν ήταν τότε κάτι θα έχει πάει τραγικά λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Η ηλικία επίσημα με τον νόμο είναι τα 18, σε διάφορες ευπαθείς ομάδες τους Ρομά παράδειγμα πέφτει πολύ πιο κάτω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Έχει γραφτεί κι άλλες φορές και επιβεβαιώνεται με ένα εύκολο γκουγκλάρισμα ότι το όριο συναίνεσης στην Ελλάδα είναι τα 15 έτη.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Άποψή μου εν έτει 2024 και μετα απο τα μαργαριτάρια που έχουν δει τα μάτια μας με τα καθάρματα που δικάζονται και που φυσικά ειναι μια πολύ πιο διαφορετική και ειδεχθής περίπτωση σε σχέση με όρια και ΠΚ.

Ξεκινάμε την επιχειρηματολογία κρατώντας 2 νούμερα.

Ο νόμος μπορεί να λέει 15. Το όριο ενηλικίωσης ειναι 18.

Γιατί -τουλάχιστον κατα τη δική μου λογική- παίζει ρόλο και το ένα όριο και το άλλο.

Όπως βλέπω εγω το 15 με 18 ειναι μια επιτρεπτή μεν αλλά γκρίζα ζώνη, κάτι σαν το πορτοκαλι σηματοδότη στα φανάρια. Προχωράς με δική σου ευθύνη και πιστευω (εικασία κάνω απλή, δική μου ερμηνεία) έγινε για να καλύψει καταστάσεις όπως ο 18χρονος που θα τα χει με μια 16άρα, κι όχι όπως ένας 35άρης ή 40άρης με μια 16άρα.

Τώρα, ενσκήπτουν πολλά επιχειρήματα στη φαιδρή -για μένα- λογική "ο νόμος λέει 15 άρα τραβατε κόφτε το λαιμό σας", δεν ειναι ακριβώς έτσι όμως και εδω έρχεται και κολλαει το 18. Και εξηγώ με ένα επιχείρημα πόσο φαιδρή είναι η λογική της στενής επίκλησης του νομικού ορίου:

Πες οτι εισαι 30,40,80,120 χρονών με τα πεντε πόδια στον ταφο, και γνωρίζεις μια 18άρα. Έτυχε. Και ειστε ενηλικοι και κανετε και χαδάκια και απ ολα που επιτρέπονται στους ενήλικους.

Έχει διαφορά το 18 και μια μέρα από το 17 και 11 μηνες; Βιολογικά όχι. Τυχαιοτικά όμως, έχει. Γιατί;

Γιατι αν στοχευεις 17άρες ή οτι άλλο, με δικαιολογία το νόμο, δε γουσταρες τυχαια μια κοπέλα, γούσταρες το αμφιλεγόμενο της ηλικίας. Άρα καποιο θεματάκι έχεις στο κεφάλι. Για κάποιους εμμονή, για τους πιο συντηρητικούς ανωμαλία. Πάντως θέμα υπάρχει. Αν η τύπισσα (ή ο τυπος αν ειστε γυναίκα) ειναι 17 και 11 μηνων και δε μπορεις να βαστηχτείς ουτε ενα μηνα να τελειωσει τις πανελληνιες να ησυχάσει (απο άποψη ενσυναίσθησης στα βασανα της κι όλας) και να γινει 18 και να μη σε καιει μετα τίποτα, τότε το 17 στόχευες, όχι τον άνθρωπο, και πρέπει να σε δει γιατρός.

Τώρα αν τυχει και ειναι καμια φοιτήτρια, 18 και 1 μηνα που λεει ο λόγος, δεν πα να λεει οτι θελει η ηθική του καθενός στον κόσμο, ενήλικες είστε ότι θέλετε κάνετε. Κι όπως δεν πρέπει να λέμε για τον παππού 70άρη κουνώντας το δάχτυλο που ειναι με την 20άρα, έτσι δε θα πρεπε να λεμε και για την 20άρα που ειναι με τον 70άρη.

Ανάμεσα σε δυο ενήλικους ανθρωπους άνω των 18, η ηθική του κόσμου ειναι αδιάφορη, τουλάχιστον κατα τη δική μου λογική. 40αρα μπορει να πηδηξει 18άρη, 60άρης 20άρα, 30άρης 30αρη αντρα και δυο 18άρες να κανουν ψαλίδια. Μακαρι ο ενηλικος κόσμος να χαίρεται τη ζωή όπως θέλει.


Και όλη αυτη η θεωρία για μένα, και με βάση την προσωπική μου υποκειμενική ηθική, καταλήγει σε ένα πράγμα. 18 μέχρι 98 και τέλος.

Αμα ψάχνεις να βρεις το νομικό όριο, κάτι βρωμάει. Άμα δε βρωμαγε, θα ήσουν άνετος/η και θα παιζες μπάλα απο 18 μεχρι 98 για να χεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Βαστάω μια επιφύλαξη βεβαια, ότι άνθρωποι είμαστε, στη θεωρία μπορεί να λέμε πολλά, και ενα 18 να μας φαίνεται ενηλικο νούμερο και άνετο, αλλά μπορεί οπτικά να ειναι παιδι ακόμα και να μην αισθανθεί κανείς καλά ούτε το μεγάλο άτομο για το μικρό, ούτε το μικρό για το μεγάλο. Ακόμα και 2 χρόνια μετά, στα 20 βλέπεις τεράστιες διαφορές.

Μπορει δηλαδη 18 να ειναι ενηλικο το ατομο, αλλα εσυ να νιωθεις καλά με 23άρα ή 23άρη. Παίζουν ρολο και τα υποκειμενικά κριτηρια απο ενα σημειο και ύστερα.

Γενικός κανόνας: Ενηλικοι να ειστε ανω των 18 και αφήστε τα ξεσκονίσματα του νόμου. Το είπε και η Χιμέλα 2 χρονια πίσω, εντούτοις ήθελα να φλυαρίσω λίγο κι εγω στο θέμα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Η ηλικία επίσημα με τον νόμο είναι τα 18, σε διάφορες ευπαθείς ομάδες τους Ρομά παράδειγμα πέφτει πολύ πιο κάτω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
ΠΚ 339 15 χρονών.

Για τους Ρομά υπάρχουν πολλά γκρίζα στάδια κυρίως γιατί παντρεύονται με τελετές που δεν αναγνωρίζονται από κανένα δίκαιο και έτσι οι σχέσεις τους παρόλο που κοινωνικά μπορεί να είναι οικογενειακές, νομικά ίσως ευσταθούν ίσως και όχι. Σε πρόσφατη απόφασή του ο Άρειος Πάγος αποφάσισε πως όχι (αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να το παραθέσω).

Επί του θέματος:

Η αποπλάνηση τιμωρείται πάντα (εμφιλοχώρηση πλάνης σε οποιαδήποτε δικαιοπραξία κατά τον ΑΚ), και ας μην είναι με ανήλικο.

Η όλη κουβέντα μού φαίνεται άνευ αντικειμένου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top