Καλή επένδυση (ακίνητα)

Newuser

Νεοφερμένος

Η Newuser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Ήθελα τη γνώμη σας για μια μελλοντική επένδυση. Εγω έχω μαζέψει κάποια λεφτά στην άκρη. Περίπου Η μία σκέψη είναι μικρή επιχείρηση (π. χ. κατάστημα ψιλικών, περίπτερο). Η άλλη είναι να πάρω 2-3 γκαρσονιέρες (επιπλωμένες ή όχι δεν ξέρω, περίπου 20-30.000) σε φοιτητικές περιοχές (π. χ. Κομοτηνή, Ιωάννινα, νομίζω η Αθήνα είναι κορεσμένη) που να έχουν ζήτηση και να νοικιαζονται εύκολα. Περιοχές με μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά, να μην έχει πολύ ανταγωνισμό όπως στην Αθήνα (νομίζω). Εσείς τι γνώμη έχετε? Αν έχετε κάποια άλλη σκέψη πέρα από τις παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έτσι κουτουράδα δηλαδή μας ρωτάς τι να κάνεις; Έχεις κάτσει να τα βάλεις και στη μία περίπτωση και στην άλλη κάτω και να δεις έσοδα, έξοδα, περιθώρια κέρδους κ.λπ.;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Ήθελα τη γνώμη σας για μια μελλοντική επένδυση. Εγω έχω μαζέψει κάποια λεφτά στην άκρη. Περίπου Η μία σκέψη είναι μικρή επιχείρηση (π. χ. κατάστημα ψιλικών, περίπτερο). Η άλλη είναι να πάρω 2-3 γκαρσονιέρες (επιπλωμένες ή όχι δεν ξέρω, περίπου 20-30.000) σε φοιτητικές περιοχές (π. χ. Κομοτηνή, Ιωάννινα, νομίζω η Αθήνα είναι κορεσμένη) που να έχουν ζήτηση και να νοικιαζονται εύκολα. Περιοχές με μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά, να μην έχει πολύ ανταγωνισμό όπως στην Αθήνα (νομίζω). Εσείς τι γνώμη έχετε? Αν έχετε κάποια άλλη σκέψη πέρα από τις παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω

Τετοια γραφετε τα βλεπουν μερικοι και παιρνουν θαρρος...

«Τα ελληνικά νοικοκυριά θα αντέξουν την ακρίβεια λόγω των αποθεματικών τους σε αποταμιεύσεις που έχουν συσσωρευτεί» είπε ο Στουρνάρας

Στο θεμα σου παντως, με 20-30Κ γκαρσονιερα σε περιοχη που μπορει να σου αποφερει κερδος, μονο το 2011-2014 εβρισκες. Τωρα στην καλυτερη μη-ανακαινισμενη υπογα. Οι τιμες εχουν ξεφυγει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σε όλους. Ήθελα τη γνώμη σας για μια μελλοντική επένδυση. Εγω έχω μαζέψει κάποια λεφτά στην άκρη. Περίπου Η μία σκέψη είναι μικρή επιχείρηση (π. χ. κατάστημα ψιλικών, περίπτερο). Η άλλη είναι να πάρω 2-3 γκαρσονιέρες (επιπλωμένες ή όχι δεν ξέρω, περίπου 20-30.000) σε φοιτητικές περιοχές (π. χ. Κομοτηνή, Ιωάννινα, νομίζω η Αθήνα είναι κορεσμένη) που να έχουν ζήτηση και να νοικιαζονται εύκολα. Περιοχές με μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά, να μην έχει πολύ ανταγωνισμό όπως στην Αθήνα (νομίζω). Εσείς τι γνώμη έχετε? Αν έχετε κάποια άλλη σκέψη πέρα από τις παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω
Kαλημερα!

Επιχείρηση αυτη τη περιοδο μην κανεις την κινηση αν δεν εχεις αλλα εξασφαλισμενα ..Ουτε να βασιστεις σε ευρωπαικα κονδυλια που δινονται..Τα παντα ειναι ρευστα και προσεχε μην την πατησεις οπως πριν απο χρονια αυτοι που βασίστηκαν στις επιχορηγησεις ΕΣΠΑ και στο τελος εχασαν και αυτα που ειχαν πριν απο αυτη την νκινηση ...
Ηδη όσοι ειμαστε μεσα στον επαγγελματικο χωρο εχουμε δει τι εστι πολεμος και ποιες οι μελλοντικες συνεπειες ..

Τωρα για γκαρσονιερες ναι παρα πολυ καλη ιδεα αλλα τα χρηματα που λες και για τις περιοχες αυτε αντε να φτασουν το πολυ για κανα δώμα ;)
Επειτα ενω ήμασταν αισιοδοξοι για την τουριστικη κινηση φετος οπως και περσυ ,τωρα με τον πολεμο ΤΑ ΠΑΝΤΑ ειναι ρευστα ...Τουλαχιστον οι περιοχες που δουλευαν με ρωσους θα κλαψουν πολυ ..

Κατι που θελει ομως γνωσεις και να εχεις ανθρωπους τσακαλια ειναι το χρηματηστηριο ..τωρα λιγο αργα βεβαια αλλα και παλι υπαρχει εδαφος ..
Μεσα στην ολη αναμπουμπουλα καποιοι εβγαλαν τρελα λεφτα με τον πολεμο ,τονιζω ομως πρεπει να εχεις γατα ανθρωπο κοντα σου ;)

Πολυ γενικη ομως η σκεψη σου για επιχειρηση ..
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Δύσκολη η απόφαση, εξαρτάται απ' το ποιος θα επικρατήσει γεωπολιτικά στον Τρίτο Παγκόσμιο Πόλεμο που εξελίσσεται. :P

Αν κερδίσει ο Σβάμπ και το Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ τότε θα επικρατήσει μέχρι το 2030 το "δεν θα έχεις τίποτα αλλά θα είσαι ευτυχισμένος". Που σημαίνει ότι η περιουσία σε ακίνητα θα είναι ασύμφορη. Περίπου το 50% των εσόδων σου από τα ενοίκια θα πηγαίνει στις τσέπες τους για να χρηματοδοτηθεί η κοινωνία των επιδομάτων (ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα). Αν τώρα Ρωσία-Κίνα συνασπιστούν και θέσουν σε αμφισβήτηση την ηγεμονία του δολαρίου, τότε τα αρχικά σενάρια της Νέας Τάξης Πραγμάτων θα καταρρεύσουν. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι θα συμβεί σε αυτή την περίπτωση αλλά σίγουρα θα έχουμε ανάγκη για πρωτογενή παραγωγή.

Εκεί αξίζει να ρίξεις το βάρος, στις έξυπνες καλλιέργειες που επιδοτούνται. Θα παίξει πολύ το vertical farming (υδροπονικές φάρμες) στοχευμένων καλλιεργειών. Είναι ωραίο αλλά χρειάζεται αφοσίωση και πρέπει να μένεις κοντά στο κτήμα σου. Μετά θα είσαι πάντα εξαρτώμενη απ' τους μεσίτες και τις τιμές των αγαθών οπότε χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις και κάποια κονέ παραμένει δύσκολο.

Θα έχουμε επίσης σταδιακή μείωση του παγκόσμιου πληθυσμού. Ο κόσμος θα τρομοκρατηθεί από τις ασθένειες και θα τσιπάρεται αδιακρίτως. Προϊόντα μικροτεχνολογίας health gadgets θα είναι καλή επένδυση. Οτιδήποτε πρακτικό επίσης που ρίχνει το ενεργειακό κόστος, θερμαινόμενα πατάκια, παντόφλες usb, αυτόνομες μικροσυσκευές ηλιακής ή αιολικής ενέργειας.

Ο τουρισμός τώρα, βαριά βιομηχανία της χώρας, θα γίνεται ολοένα και πιο all-inclusive. Η μόνη διέξοδος για μια μικρομεσαία επένδυση θα είναι ο αγροτουρισμός. Ξέρω αρκετούς που το σκέφτονται και το προσπαθούν αλλά πάλι αυτές οι αποφάσεις είναι αποφάσεις ζωής που δεν τις παίρνεις μεμονομένα ως άτομο, χρειάζεσαι συνεργάτες.

Στη μεσιτική αγορά που καταρρέει ξανά, το μόνο μοντέλο που ίσως παίξει είναι αγοράζεις φθηνά, ανακαινίζεις, πουλάς στο καπάκι ακριβότερα ή νοικιάζεις σε ΜΚΟ που φιλοξενούν μετανάστες. Θα έχεις εγγυημένο εισόδημα από την ΕΕ. Γενικά προγράμματα EU funded είναι στις μέρες μας τα πιο προσοδοφόρα. Δεν φαντάζεσαι πόσοι τόνοι χρήματος διακινούνται μέσω της ΕΕ. Αυτά βέβαια τα προγράμματα αναπροσαρμόζονται ανά περιόδους αλλά έτσι είναι το επιχειρείν. Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Κάνεις την αρπαχτή, ρευστοποιείς και μετά κάνεις κάτι άλλο.

Τώρα το mini-market που λες (κατάστημα ψιλικών, περίπτερο) έχει κάποιο νόημα αν βρίσκεται σε καλό σημείο. Να ξέρεις όμως ότι είναι απαιτητική δουλειά και θα έχεις χασούρες. Ακριβά ρεύματα στα ψυγεία, κλεψιές, φέσια δεξιά κι αριστερά και ίσως να αντιμετωπίσεις και μαφία που ζητάει λύτρα για προστασία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Η άλλη είναι να πάρω 2-3 γκαρσονιέρες (επιπλωμένες ή όχι δεν ξέρω, περίπου 20-30.000) σε φοιτητικές περιοχές (π. χ. Κομοτηνή, Ιωάννινα, νομίζω η Αθήνα είναι κορεσμένη)
Δεν νομίζω να μπορείς να αγοράσεις ούτε μια γκαρσονιέρα με 20 χιλιάδες ευρώ. Εκτός κι αν είναι υπόγειο ή ισόγειο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω να μπορείς να αγοράσεις ούτε μια γκαρσονιέρα με 20 χιλιάδες ευρώ. Εκτός κι αν είναι υπόγειο ή ισόγειο.
Βγαλε και κανα 3χιλιαρο απο αυτα που χρειαζονται για την ολη διαδικασια ,μενουν πολυ λιγοτερα ;)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Ναι, είναι η εφορία που πρέπει να πληρώσει κανείς με την αγορά ακινήτου. Συν ο ετήσιος φόρος ΕΝΦΙΑ.
Επίσης ακόμα κι αν το νοικιάσει γρήγορα, ένα ποσοστό του μισθώματος φορολογείται.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, είναι η εφορία που πρέπει να πληρώσει κανείς με την αγορά ακινήτου. Συν ο ετήσιος φόρος ΕΝΦΙΑ.
Επίσης ακόμα κι αν το νοικιάσει γρήγορα, ένα ποσοστό του μισθώματος φορολογείται.
κοιτα ενφια και και τα συναφή παντα υπολογιζεις χοντρα χοντρα δυο ενοικια τα αλλα ειναι καθαρο κερδος ευχόμενος να μην σου βγαλει καμια χοντρη ζημια το σπιστι ..

Στην αγορα ομως σκεψου οτι πρεπει να πληρωσεις ενα πολυ καλο δικηγορο και μηχανικο να κανει φυλλο και φτερο το σπιτι για τυχόν παραβασεις και ενα πολυ καλο συμβολαιογραφο για τα συμβολαια ..Τωρα που σκεφτομαι πως εγινε στην τελευταια αγορα ,το 3χιλιαρο ειναι λιγο που ειπα ..
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Ήθελα τη γνώμη σας για μια μελλοντική επένδυση. Εγω έχω μαζέψει κάποια λεφτά στην άκρη. Περίπου Η μία σκέψη είναι μικρή επιχείρηση (π. χ. κατάστημα ψιλικών, περίπτερο). Η άλλη είναι να πάρω 2-3 γκαρσονιέρες (επιπλωμένες ή όχι δεν ξέρω, περίπου 20-30.000) σε φοιτητικές περιοχές (π. χ. Κομοτηνή, Ιωάννινα, νομίζω η Αθήνα είναι κορεσμένη) που να έχουν ζήτηση και να νοικιαζονται εύκολα. Περιοχές με μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά, να μην έχει πολύ ανταγωνισμό όπως στην Αθήνα (νομίζω). Εσείς τι γνώμη έχετε? Αν έχετε κάποια άλλη σκέψη πέρα από τις παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω
Θα σου απαντήσω πρόχειρα (καθώς πρόχειρο είναι και το ερώτημα):
Αν δεν είναι κάτι στο οποίο έχεις όρεξη και μεράκι να βάλεις προσωπική εργασία και να το αναπτύξεις τότε απλά ξέχνα τη «μικρή επιχείρηση», είτε ως ιδιοκτήτης στο 100% (από χαμηλόμισθους υπαλλήλους ούτε καλά θα δουλέψει ούτε πολλά περιθώρια κέρδους θα έχεις, αργά ή γρήγορα θα κλείσεις) είτε ως ιδιοκτήτης με κάποιο μικρότερο ποσοστό (θέμα χρόνου να σου τα φάνε αυτοί που σ' έβαλαν)...μη σε ξεγελάει το συνεχές άνοιγμα νέων τέτοιων καταστημάτων, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (σε καλό σημείο κ.λπ.) τα περισσότερα για να ξεπλύνουν μαύρο χρήμα ανοίγουν!
Όσον αφορά τ' ακίνητα, γνώμη μου είναι ότι στη χώρα που ζούμε (που ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει οικονομικά, που οι φεσατζήδες ενοικιαστές είναι ο κανόνας, χαίρουν προστασίας απ' το κράτος κ.λπ.) η καλύτερη επένδυση είναι ν' αγοράζεις χρέπια, να τ' ανακαινίζεις (ιδανικά έχοντας κάποιο συγγενή, φίλο κ.λπ. ή όντας ο ίδιος επαγγελματίας του χώρου) και να τα μεταπωλείς κερδίζοντας από τη διαφορά!
Κι εννοείται πως τώρα είναι πολύ κακή περίοδος γι' αγορές καθώς όλα δείχνουν πως βρισκόμαστε σε «φούσκα»...όταν σκάσει και οι τιμές θα πέσουν και θα προκύψουν κι οι ανάλογες επενδυτικές ευκαιρίες!
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Ήθελα τη γνώμη σας για μια μελλοντική επένδυση. Εγω έχω μαζέψει κάποια λεφτά στην άκρη. Περίπου Η μία σκέψη είναι μικρή επιχείρηση (π. χ. κατάστημα ψιλικών, περίπτερο). Η άλλη είναι να πάρω 2-3 γκαρσονιέρες (επιπλωμένες ή όχι δεν ξέρω, περίπου 20-30.000) σε φοιτητικές περιοχές (π. χ. Κομοτηνή, Ιωάννινα, νομίζω η Αθήνα είναι κορεσμένη) που να έχουν ζήτηση και να νοικιαζονται εύκολα. Περιοχές με μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά, να μην έχει πολύ ανταγωνισμό όπως στην Αθήνα (νομίζω). Εσείς τι γνώμη έχετε? Αν έχετε κάποια άλλη σκέψη πέρα από τις παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω
Ακου εδώ το θα κάνεις με τόσα χοντρά λεφτά που έχεις

1) Πιο σίγουρα επενδυμένα λεφτά με χαμηλό ρίσκο

1)Ανοίγεις λογοριασμο Degiro 2)μεταφέρεις όλα τα χρήματα απ' την ελληνική τράπεζα που έχεις στην Degiro .
3) Αγοράζεις τον δείκτη Vanguard SP500 ETF UCITS (VUSA)
4) Άφησε τα εκεί για κάποια χρόνια και πήγαινε ξανά πάρτα πίσω χωρίς φορολογία μερίσματος και κερδών!


Άλλη εναλλακτική ! Πιο κερδοφόρα , πιο γρήγορα με ρίσκο

Απ' το ποσό που έχεις ,αγόρασε μετοχές TESLA τώρα που κατεβαίνει (766$ τώρα που μιλάμε ) ,βάλε 8Κ. Παίρνεις γύρω στις 10.4 μετοχές .Σε 3-4 χρόνια η τιμή της θα φτάσει τα 2-3Κ (αν όχι σε 3-4 χρόνια ,σίγουρα 1000% μέσα στην δεκαετία με το χειρότερο σενάριο τα 3-4Κ και το καλύτερο σενάριο 9Κ) .Και πουλάς τότε

Χειρότερο σενάριο-->10.4χ3000= 32.200€
Καλύτερο ουτοπικό σενάριο-->10.4χ9.000= 93.600€
Εδώ θα έχεις και φορολογικό κομμάτι αλλά καταλαβαίνεις ότι τα ποσά που κερδίζεις είναι τεράστια σε σχέση με αυτά που έβαλες αρχικά

ΥΓ: Για να συνταξιοδοτηθεί κάποιος στα 30 αρκεί να αγοράσει 15 μετοχές tsla και μετά από 5 χρόνια να τα πουλήσει να φύγει για Μπαλί 😝
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Συμβουλή μου. Μην παίζεις στο χρηματιστήριο. Είναι τζόγος. Ακόμα και οι τραπεζικές μετοχές μπορούν να εξαφανιστούν στο σύνολό τους. Ο πατέρας γνωρίζει άτομο που είχε επενδύσει μόνο σε τραπεζικές μετοχές και τα έχασε όλα. Συν το ότι αναγκάστηκε να χάσει και αλλά λόγω των μετοχικών αυξήσεων των τραπεζών.
Γενικότερα να μην πιστεύεις στο εύκολο κέρδος.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σε μια καλή ευκαιρία, η αγορά ακινήτου κάνει απόσβεση σε 10 έτη. Δηλαδή, εάν ρίξεις 30Κ για γκαρσονιέρα, θα παίρνεις ενοίκιο γύρω στα 250 ευρώ. Σε μια τυπική αγορά, η απόσβεση θα γίνει στα 15-20 έτη και όχι σε 10, ιδίως εάν λάβεις μέσα έξοδα όπως ανακαινίσεις, φόρο εισοδήματος, ΕΝΦΙΑ, ζημιές-βλάβες κτλπ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Συμβουλή μου. Μην παίζεις στο χρηματιστήριο. Είναι τζόγος. Ακόμα και οι τραπεζικές μετοχές μπορούν να εξαφανιστούν στο σύνολό τους. Ο πατέρας γνωρίζει άτομο που είχε επενδύσει μόνο σε τραπεζικές μετοχές και τα έχασε όλα. Συν το ότι αναγκάστηκε να χάσει και αλλά λόγω των μετοχικών αυξήσεων των τραπεζών.
Γενικότερα να μην πιστεύεις στο εύκολο κέρδος.
Ας πάει στο πρώτο .....αμα είναι να πέσει όλη το αμερικανική αγορά ,το λιγότερο που θα μας ένοιαζε ήταν οι επενδύσεις μας μιας και θα επικρατούσε ένα παγκόσμιο χάος
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμβουλή μου. Μην παίζεις στο χρηματιστήριο. Είναι τζόγος. Ακόμα και οι τραπεζικές μετοχές μπορούν να εξαφανιστούν στο σύνολό τους. Ο πατέρας γνωρίζει άτομο που είχε επενδύσει μόνο σε τραπεζικές μετοχές και τα έχασε όλα. Συν το ότι αναγκάστηκε να χάσει και αλλά λόγω των μετοχικών αυξήσεων των τραπεζών.
Γενικότερα να μην πιστεύεις στο εύκολο κέρδος.
Τετοια να λες εσυ και μετα να απορείς πως ο αλλος βγαζει χρημα ..
Τελο χρημα απο την μια μερα στην αλλη με τον πολεμο δυστηχως για εσενα ..

Ειπαμε χρηματηστηριο παιζει οποιος ξερει οχι οποιος να ναι ..παει η εποχη που επαιζε και η κουτσή Μαρια που λενε και επαιρνε ζεστο χρημα ;)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ειπαμε χρηματηστηριο παιζει οποιος ξερει οχι οποιος να ναι ..παει η εποχη που επαιζε και η κουτσή Μαρια που λενε και επαιρνε ζεστο χρημα ;)
οποιος δεν ξερει απλα τα βαζει ολα στην παγκοσμια αγορα(NASDAQ ) ειτε στην αγορα της Αμερικης (SP500).Το μαρκετ οτι και να κανεις θα πηγαινει μονο πανω κατα 99.99% .Αλλα οπως ειπα , αμα πεσει η πακγοσμια οικονομια ή αμερικανικη οικονομια ,θα επικρατησει αλλο χαος πανω στην γη
1647347162316.png
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
Ποιά θεωρείτε πως είναι τα καλύτερα ETFs για μακροπρόθεσμα (20-30 χρόνια) χαμηλού ρίσκου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top