• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Καλαζάρ και επιβαρυμένη υγειά του σκύλου

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, το έμαθα σήμερα και μου έχει πέσει κεραμίδα στο κεφάλι.
Δυστυχώς η Ηρουλα μου (Ήρα=μπόξερ=οικογένεια) κόλλησε καλαζαρ, κι ας ήταν πλήρως εμβολιασμένη και ας φορούσε πάντα περιλαίμιο.
Έχουν επηρεαστεί τα νεφρά της και δυστυχώς σαν να μην έφταναν όλα αυτά, κάναμε και αφαίρεση όγκου ενός νεφρού την προηγούμενη εβδομάδα, οποτε η καημένη έχει μόνο ένα και αυτό πειραγμένο. Είναι ίσως από το πιο δυνατά σκυλιά που έχω γνωρίσει.
ο κτηνίατρος μας ειπε πως μετά την εγχείρηση θα ξεκινήσουμε θεραπεία για καλαζαρ. Παίρνει ζιλαπουρ πρωί βράδυ, αλλά σε λίγες μέρες που θα είναι πλήρως καλά από την εγχείρηση θα ξεκινήσει και το σιρόπι για 28 μέρες. Είναι 10 χρονων η γλυκουλα μου, και παρόλα αυτά ο γιατρος δε μας έδωσε την επιλογή της ευθανασίας (όχι ότι την ήθελα! Ούτε να την ακούσω!!!) αλλά ρε παιδιά έχω να φάω και να κοιμηθώ μέρες από το άγχος. Τι λέτε; Θα αντέξει το σκυλί μου έστω 2-3 χρόνια ακόμη; Να ξέρω ότι την έχασα από γεράματα…
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά βοηθήστε με, αν ξέρετε το οτιδηποτε! Σας παρακαλώ!!!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Η @Joji ίσως έχει κάτι να προσθέσει. κρίμα το σκυλάκι, δεν ήξερα ότι έχοντας κάνει εμβόλιο μπορει να κολλήσει και δη χειμώνα ότι κυκλοφορεί η σκνιπα του καλαζαρ, κοίτα να δεις :(
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, το έμαθα σήμερα και μου έχει πέσει κεραμίδα στο κεφάλι.
Δυστυχώς η Ηρουλα μου (Ήρα=μπόξερ=οικογένεια) κόλλησε καλαζαρ, κι ας ήταν πλήρως εμβολιασμένη και ας φορούσε πάντα περιλαίμιο.
Έχουν επηρεαστεί τα νεφρά της και δυστυχώς σαν να μην έφταναν όλα αυτά, κάναμε και αφαίρεση όγκου ενός νεφρού την προηγούμενη εβδομάδα, οποτε η καημένη έχει μόνο ένα και αυτό πειραγμένο. Είναι ίσως από το πιο δυνατά σκυλιά που έχω γνωρίσει.
ο κτηνίατρος μας ειπε πως μετά την εγχείρηση θα ξεκινήσουμε θεραπεία για καλαζαρ. Παίρνει ζιλαπουρ πρωί βράδυ, αλλά σε λίγες μέρες που θα είναι πλήρως καλά από την εγχείρηση θα ξεκινήσει και το σιρόπι για 28 μέρες. Είναι 10 χρονων η γλυκουλα μου, και παρόλα αυτά ο γιατρος δε μας έδωσε την επιλογή της ευθανασίας (όχι ότι την ήθελα! Ούτε να την ακούσω!!!) αλλά ρε παιδιά έχω να φάω και να κοιμηθώ μέρες από το άγχος. Τι λέτε; Θα αντέξει το σκυλί μου έστω 2-3 χρόνια ακόμη; Να ξέρω ότι την έχασα από γεράματα…
Καλησπέρα! Είχε κολλήσει και ο δικός μου σκύλος καλαζάρ πριν 3 χρόνια.
Πήρε milteforan σιρόπι για ένα μήνα αν θυμάμαι καλά και το ζιλαπούρ το έπαιρνε για πολύυυυυυ καιρό (σίγουρα εξάμηνο). Στην αρχή,επειδή το milteforan είναι πολύ βαρύ φάρμακο,έκανε και εμετό σκέψου και έπρεπε να του δίνουμε και αντιεμετικά. Άσε τι περάσαμε, κι εγώ νόμιζα δε θα τα καταφέρει γιατί ο γλύκουλης μου είχε πέσει πολύ ψυχολογικά και έκανε όλο διάρροιες. Τελικά τα κατάφερε, οπότε για να μη σου είπε κάτι ο γιατρός, λογικά και εσένα θα τα καταφέρει. Να ξέρεις ωστόσο ότι το καλαζάρ δε περνάει ποτέ, για αυτό όταν με το καλό το σκυλάκι συνέλθει, θέλει ανά 6μηνο αιματολογικές εξετάσεις ώστε να τσεκάρεις αν το παράσιτο έχει επανέλθει και επιτίθεται πάλι. Στη δική μας περίπτωση ευτυχώς 3 χρόνια τώρα είναι μια χαρά :D

Kαλή επιτυχία εύχομαι,να πάνε όλα καλά <3
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ @Scandal.

Για το Καλαζάρ δεν ξέρω πολλά, έχω διαβάσει για σχετικές περιπτώσεις, με σκύλους με εμβόλια up to date ΚΑΙ αντιπαρασιτικό κολλάρο να νοσούν. Το γιατί δεν μπορώ να στο πω άμεσα γιατί θα χρειαστεί να το ψάξω αλλά θα πρότεινα να ακούσεις τον κτηνίατρό σου και ίσως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη (το οποίο θεωρώ σημαντικό σε κάθε περίπτωση). Πάντως, εσένα πως σου φαίνεται; Πέρα από την διάγνωση. Ότι και να σου πω αυτή τη στιγμή, δεν νομίζω να σου απαλύνει τον πόνο, την στεναχώρια ή τον φόβο που νιώθεις, οπότε θα σου πω απλά πως ελπίζω να σου αποδείξει, για άλλη μια φορά, πόσο δυνατή είναι.
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
@Chem2000 Χαίρομαι για το σκυλάκι σου, παίρνω δύναμη για το δικό μου. Τι είδους συμπτώματα είχε; Επηρεάστηκε μόνο εξωτερικά ή και εσωτερικά το δικό σου σκυλάκι; Γιατί δυστυχώς η Ήρα μου δεν εμφάνισε ποτε εξανθήματα-πληγές, κατευθείαν πειράχτηκαν τα νεφρά της, το ένα μονάκριβο της δλδ, γιατί η καημενουλα μου ένα έχει πλέον…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Scandal πραγματικά απίστευτο…και εμβόλιο και κολάρο…
@Joji στην αρχή φαινόταν τέρμα εξουθενωμένη, δε μπορούσε να τρέξει, να πηδήξει, βαριόταν να πάει στο γνωστό της μέρος για τουαλέτα επειδή ήταν λίγο μακρυά από το σπίτι (20μετρα μη φανταστεις) δεν έτρωγε και έχασα αρκετά κιλά σε πολύ σύντομο διάστημα, ούτε 10 μέρες. Αυτό με το φαγητό το έχει ξανακάνει στο παρελθόν επειδή της είχαμε αλλάξει τροφή και δεν της αρεζε, οποτε υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο θα έγινε και στην αρχή δε πήγε κάπου το μυαλό μου. Μέχρι που μοα μέρα δεν είχε όρεξη ούτε να κουνήσει την ουρά της όταν της μιλούσε και της έλεγα που είναι το κοριτσάκι μου;;;; Που το ακούει και λιώνει! Πήγαμε σχεδόν μέσα στο πρώτο 10ημερο στον κτηνίατρο και της βρήκε έναν όγκο προσκολλημένο στο νεφρό (δυστυχώς τα μπόξερ είναι αρκετά επιρρεπή με τους όγκους). Της έκανε και εξέταση για καλαζαρ και ήταν θετική, οπότε δε ξέραμε από που να πρώτο ξεκινήσουμε. Μου είπε πως ο όγκος πρέπει αν αφαιρεθεί αλλά δε ξέρουμε επειδή είναι 10 χρονων αν θα ξυπνήσει από την ολικη αναισθησία. Γυρίσαμε στο σπιτι, πήρε 3 μερες ορό (τρεις σε αριθμό) για να πάρει λίγο τα πάνω της γιατί δεν έτρωγε τίποτα και πήραμε το ρίσκο, πήγαμε ξανά στον γιατρο μας μετά από αυτες τις 3 μέρες για να κάνουμε το χειρουργείο. Πεθάναμε μέχρι να τελειώσει το χειρουργείο και να ακούσουμε ξανά την καρδούλα της. Την πρώτη μέρα μετά το χειρουργείο δεν έφαγε καθόλου. Ο γιατρος την κρατησε στο ιατρείο για να την προσέχει. Ήταν αρκετά ζαλισμένη, ωστόσο βγήκε για να κατουρήσει. Έβγαλε το βράδυ ευτυχώς. Τη δεύτερη μέρα έφαγε μισή κονσέρβα, έκανε επίσης την ανάγκη της και της κάναμε μετάγγιση αίματος γιατί ήταν εξουθενωμένη (πριν την εγχείρηση οι εξετάσεις της από το γεγονός ότι δεν έτρωγε ήταν χάλια, είχε αιματοκρίτη 24 αντί για 44). Έμεινε επίσης για δεύτερο βράδυ στο ιατρείο. Ολες αυτές τις μέρες έπαιρνε ζιλαπουρ. Απλώς ο γιατρος μου είπε πως αυτά τα χάπια επιβαρύνουν τα νεφρά και με αγχώνει το γεγονός ότι η ήρα μου έχει μόνο ένα, ήδη επιβαρυμένο από το καλαζαρ. Να μην τα πολυλογώ τωρα είμαστε στη φάση να ξεκινήσει και το σιρόπι. Είναι 10 χρονων και σε θέλω να την ταλαιπωρω, πυτε να τη χασω, αλλά πρέπει να κάνω το καλύτερο για αυτήν και μόνο!!!! Έχει πάρει τα πάνω της αλλά δεν ξέρω αν είναι από τους όρους, και τη μετάγγιση. Φοβάμαι να μη πέσει απότομα…
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
@Chem2000 Χαίρομαι για το σκυλάκι σου, παίρνω δύναμη για το δικό μου. Τι είδους συμπτώματα είχε; Επηρεάστηκε μόνο εξωτερικά ή και εσωτερικά το δικό σου σκυλάκι; Γιατί δυστυχώς η Ήρα μου δεν εμφάνισε ποτε εξανθήματα-πληγές, κατευθείαν πειράχτηκαν τα νεφρά της, το ένα μονάκριβο της δλδ, γιατί η καημενουλα μου ένα έχει πλέον…
Εμένα επίσης δεν είχε κανένα δερματικό σύμπτωμα, απλώς κατέπεσε ξαφνικά. Σκέψου ότι μέσα σε μερικές μέρες σταδιακά δεν είχε τόση όρεξη για φαγητό μέχρι που μια μέρα, μετά από 5-6 μέρες κατέπεσε. Δε μπορούσε καν να σηκωθεί, όλο κοιμόταν και ανέπνεε βαριά. Πάθαμε εγκεφαλικό και επειδή τον έβλεπα έτσι το κατάλαβα κατευθείαν ότι μάλλον κάτι τέτοιο έχει. Πήγαμε στο γιατρό απευθείας και το διαπιστώσαμε, ωστόσο εμάς δεν επηρεάστηκε κάποιο ζωτικό όργανο. Βέβαια ήταν σε άθλια κατάσταση, μέχρι να κλείσει βδομάδα που έπαιρνε το σιρόπι είχα φοβηθεί πολλές φορές επειδή με το ζόρι σηκωνόταν να πιει νεράκι. Αλλά τα κατάφερε ευτυχώς. Οπότε ναι, για να μη σου είπε κάτι ο γιατρός σου λογικά θα συνέλθει. Το Milteforan εξάλλου είναι πολύ βαρύ φάρμακο και αρκετά αποτελεσματικό.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, το έμαθα σήμερα και μου έχει πέσει κεραμίδα στο κεφάλι.
Δυστυχώς η Ηρουλα μου (Ήρα=μπόξερ=οικογένεια) κόλλησε καλαζαρ, κι ας ήταν πλήρως εμβολιασμένη και ας φορούσε πάντα περιλαίμιο.
Έχουν επηρεαστεί τα νεφρά της και δυστυχώς σαν να μην έφταναν όλα αυτά, κάναμε και αφαίρεση όγκου ενός νεφρού την προηγούμενη εβδομάδα, οποτε η καημένη έχει μόνο ένα και αυτό πειραγμένο. Είναι ίσως από το πιο δυνατά σκυλιά που έχω γνωρίσει.
ο κτηνίατρος μας ειπε πως μετά την εγχείρηση θα ξεκινήσουμε θεραπεία για καλαζαρ. Παίρνει ζιλαπουρ πρωί βράδυ, αλλά σε λίγες μέρες που θα είναι πλήρως καλά από την εγχείρηση θα ξεκινήσει και το σιρόπι για 28 μέρες. Είναι 10 χρονων η γλυκουλα μου, και παρόλα αυτά ο γιατρος δε μας έδωσε την επιλογή της ευθανασίας (όχι ότι την ήθελα! Ούτε να την ακούσω!!!) αλλά ρε παιδιά έχω να φάω και να κοιμηθώ μέρες από το άγχος. Τι λέτε; Θα αντέξει το σκυλί μου έστω 2-3 χρόνια ακόμη; Να ξέρω ότι την έχασα από γεράματα…
Μιλτεφοραν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Είναι ακριβο φάρμακο αλλά το καλύτερο. Πιστεύω η σκυλιτσα θα τα καταφέρει.
Μήπως να πας σε μια καλή κλινική για να σς καθοδηγησει πως θα χειριστείτε την νεφρική δυσλειτουργία; Ξέρω ότι υπάρχουν ειδικες ξεχωριστές τροφές. Σου εύχομαι τα καλύτερα.


Πέρα από το αντιπαρασιτικο κολάρο, τους μήνες με πολλά κουνούπια (στην περιοχή μου είμαστε γεμάτοι τώρα), να της βάζεις σπρέι σιτρονελας κάθε απόγευμα, όταν με το καλό αναρρώσει
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
@Chem2000 μέσα σε 10 μέρες η δικια μου έχασε 8 κιλά…απλώς επειδή εμείς είχαμε και τον όγκο δε ξέρουμε τι οφείλεται σε τι…ακόμη και τώρα δε ξέρω από τι πειράχτηκαν τα νεφρά…μπορεί απο το καλαζαρ; Μπορεί απο τον όγκο; Δε ξέρουμε!!!
Μακαρι να ήταν απο τον όγκο…το Σάββατο θα κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν έχει ανεβει ο αιματοκρίτης και θα προχωρήσουμε σε σιρόπι για το καλαζαρ.
Λες τώρα που θα αρχίσουμε το σιρόπι να πέσει πάλι καμία εβδομάδα;;;;
@Grand Duchess T. Μιλτεφοραν θα πάρουμε για 28 μέρες, και έχουμε ήδη ξεκινήσει ζιλαπουρ πρωί βράδυ.
Όσον αφορά τη νεφρική δυσλειτουργία μας είπε ο γιατρος της ότι πρέπει να τρώει φαγητό χαμηλό σε πρωτεΐνες, και μας σύστησε μια τροφή για νεφρική ανεπάρκεια. Ωστόσο, μας είπε ότι εκτός απο αυτήν την τροφή μπορούμε να της δίνουμε και μια άλλη χαμηλή σε πρωτεΐνες και λιπαρά. Μας έδωσε δυο επιλογές, δε ξέρω ποια είναι η καλύτερη…
Σπρέι Σιτρονέλας αυτό το κλασικό από το φαρμακείο; Ψεκάζω παντου σε όλο το σώμα; Αρκετή ποσότητα;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Μιλτεφοραν θα πάρουμε για 28 μέρες, και έχουμε ήδη ξεκινήσει ζιλαπουρ πρωί βράδυ.
Τέλεια, μέχρι στιγμής ακολουθείτε τα σωστά βήματα,από εδώ και στο εξής κουράγιο.
Όσον αφορά τη νεφρική δυσλειτουργία μας είπε ο γιατρος της ότι πρέπει να τρώει φαγητό χαμηλό σε πρωτεΐνες, και μας σύστησε μια τροφή για νεφρική ανεπάρκεια. Ωστόσο, μας είπε ότι εκτός απο αυτήν την τροφή μπορούμε να της δίνουμε και μια άλλη χαμηλή σε πρωτεΐνες και λιπαρά. Μας έδωσε δυο επιλογές, δε ξέρω ποια είναι η καλύτερη…
Πολύ σωστά σας είπε για τροφή χαμηλή σε πρωτεϊνη. Να πάρεις και δεύτερη άποψη, ώστε να δεις πια είναι η καλύτερη επιλογή.
Σπρέι Σιτρονέλας αυτό το κλασικό από το φαρμακείο; Ψεκάζω παντου σε όλο το σώμα; Αρκετή ποσότητα;
Στα πετ σοπ υπάρχουν σπρέι σιτρονελας για σκύλους, ψεκάζεις στο σωμα της όσο λέει η συσκευασία από πίσω. Αν την έχετε μέσα στο σπίτι, τότε θα την ψεκάζεις πριν την βγάλεις βόλτα, αν κάθεται στην αυλή, κάθε απόγευμα. Είναι εντομοαπωθητικό.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
παιδιά εγώ εδώ και χρόνια βάζω αυτό στην Εβίτα τη σκυλίτσα μου, πως σας φαίνεται;
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πω πω, παιδιά σας ευχαριστώ απίστευτα παρά πολύ!!!! Μακάρι να αναρρώσει και να τα πάμε τέλεια και θα της πάρω 100 μπουκάλια εντομοαπωθητικού!!!!
Να σας απασχολήσω λίγο ακόμη για την Ηρουλα μου.
Εχει πάρει τα πάνω της από την εγχειρηση…λέτε να είναι λόγω μετάγγισης και ορών;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
@Chem2000 μέσα σε 10 μέρες η δικια μου έχασε 8 κιλά…απλώς επειδή εμείς είχαμε και τον όγκο δε ξέρουμε τι οφείλεται σε τι…ακόμη και τώρα δε ξέρω από τι πειράχτηκαν τα νεφρά…μπορεί απο το καλαζαρ; Μπορεί απο τον όγκο; Δε ξέρουμε!!!
Μακαρι να ήταν απο τον όγκο…το Σάββατο θα κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν έχει ανεβει ο αιματοκρίτης και θα προχωρήσουμε σε σιρόπι για το καλαζαρ.
Λες τώρα που θα αρχίσουμε το σιρόπι να πέσει πάλι καμία εβδομάδα;;;;
Κοίτα δε νομίζω να την ρίξει το σιρόπι, απλώς μπορεί να τη κάνει να ζαλίζεται. Αν δεις οτι το κάνει εμετό,ζήτα από τον γιατρό σου και ένα αντιεμετικό γιατί εμάς δυστυχώς χωρίς αυτό, το έκανε εμετό κατευθείαν :ermm: όλα καλά θα πάνε <3
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μακάρι παιδιά, μακαρι!
Σας ευχαριστώ πολύ αλήθεια!!!!
ελπιζω να τα ξανά πούμε σύντομα και να σας μεταφέρω μόνο καλά νέα!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
παιδιά εγώ εδώ και χρόνια βάζω αυτό στην Εβίτα τη σκυλίτσα μου, πως σας φαίνεται;
Λέει ότι είναι φυτικό οπότε είναι καλό για καθημερινή χρήση, καλό θα ήταν να αναγράφει όλα τα βότανα που περιέχει.
Προσοχή ομως, αν τύχει να δεις τσιμπούρι ή ψύλλο πάνω του, θέλει κανονικό φαρμακευτικό σπρέι από κτηνίατρο!

Μακάρι παιδιά, μακαρι!
Σας ευχαριστώ πολύ αλήθεια!!!!
ελπιζω να τα ξανά πούμε σύντομα και να σας μεταφέρω μόνο καλά νέα!
Καλή ανάρρωση στην Ηρουλα, να μας κρατάς ενήμερους ❤️
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, πήγαμε σήμερα ξανά στο γιατρό για να κάνουμε τις εξετάσεις για την εγχείρηση. Κάναμε αιματολογικό και βιοχημικό έλεγχο. Ο αιματοκρίτης από 24 πήγε στα 29, αλλά δυστυχώς ένας δείκτης του ενός νεφρού (μοναδικού) από το 2,5 που ήταν μετά ακριβώς από την εγχείρηση πήγε στο 4,5…Μας έδωσε κάτι χαπάκια μέχρι την Τρίτη, τ οποία μειώνουν τον φώσφορο. Θα παίρνει 3 τη μέρα, είναι με πλαστική κάψουλα και έχουν σχήμα σαν ψαράκια. Παράλληλα συνεχίζουμε ορούς μέχρι την Τρίτη. Αν δε κατέβει ο δείκτης δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο είπε ο γιατρος…(θέλω να πιστευω ότι δεν εννοούσε ευθανασία…δεν τον ρώτησα καν, ούτε το ανέφερε και ποτέ).Τρώει, τρέχει, γαβγίζει! Όλα κανονικά…δε μπορεί να είναι οι τελευταίες μέρες της μέχρι την Τρίτη. Η εικόνα του σκύλου είναι πλέον υγιέστατη. Μόνο μούτρα μου κρατάει όταν τη βάζω μέσα στο κλουβί να κοιμηθεί, γιατί το απεχθάνεται, θέλει να είναι ελεύθερη σε όλο το σπίτι να κάνει ότι θέλει…
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, πήγαμε σήμερα ξανά στο γιατρό για να κάνουμε τις εξετάσεις για την εγχείρηση. Κάναμε αιματολογικό και βιοχημικό έλεγχο. Ο αιματοκρίτης από 24 πήγε στα 29, αλλά δυστυχώς ένας δείκτης του ενός νεφρού (μοναδικού) από το 2,5 που ήταν μετά ακριβώς από την εγχείρηση πήγε στο 4,5…Μας έδωσε κάτι χαπάκια μέχρι την Τρίτη, τ οποία μειώνουν τον φώσφορο. Θα παίρνει 3 τη μέρα, είναι με πλαστική κάψουλα και έχουν σχήμα σαν ψαράκια. Παράλληλα συνεχίζουμε ορούς μέχρι την Τρίτη. Αν δε κατέβει ο δείκτης δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο είπε ο γιατρος…(θέλω να πιστευω ότι δεν εννοούσε ευθανασία…δεν τον ρώτησα καν, ούτε το ανέφερε και ποτέ).Τρώει, τρέχει, γαβγίζει! Όλα κανονικά…δε μπορεί να είναι οι τελευταίες μέρες της μέχρι την Τρίτη. Η εικόνα του σκύλου είναι πλέον υγιέστατη. Μόνο μούτρα μου κρατάει όταν τη βάζω μέσα στο κλουβί να κοιμηθεί, γιατί το απεχθάνεται, θέλει να είναι ελεύθερη σε όλο το σπίτι να κάνει ότι θέλει…
Μένεις Αθήνα; Δουλεύεις;
Αν έχεις την οικονομική ικανότητα, έχω ακούσει άριστα λόγια για μια κτηνίατρο που έχει ιατρείο στον Πειραιά. Αν ενδιαφέρεσαι για 2η γνώμη γιατρου, στείλε μου pm να σου πω το όνομα της. Δεν έχω προσωπική εμπειρία (γιατί ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να απευθυνθώ σε πιο σοβαρό κτηνιατρείο) αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.
Μην το βάζεις κάτω....
Τι τροφή της δίνεις;
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
@Grand Duchess T. Μακάρι να εμένα…μένω στην κοζανη, δυστυχώς δεν έχουμε πολλα ιατρικά εδώ. Φαντάσου εγώ κάνω την νοσοκόμα γιατί δεν υπάρχουν κλινικές για ζώα…
Προς το παρόν έχω κόψει την τροφή της και της δίνω μόνο ρύζι ή μακαρονι(νερόβραστα) και κοτόπουλο, γιατί μου είπε ο γιατρος ότι πρέπει να δυναμώσει από το χειρουργείο.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
@Grand Duchess T. Μακάρι να εμένα…μένω στην κοζανη, δυστυχώς δεν έχουμε πολλα ιατρικά εδώ. Φαντάσου εγώ κάνω την νοσοκόμα γιατί δεν υπάρχουν κλινικές για ζώα…
Προς το παρόν έχω κόψει την τροφή της και της δίνω μόνο ρύζι ή μακαρονι(νερόβραστα) και κοτόπουλο, γιατί μου είπε ο γιατρος ότι πρέπει να δυναμώσει από το χειρουργείο.
Ωχ ωχ ωχ....είσαι πολύ μακριά. Θεσσαλονίκη σου είναι εύκολο να πας; Υπάρχει και η κλινική του κτηνιατρικου τμήματος, η @Joji να μας φωτίσει λίγο αν υπάρχουν καλές κλινικές περιοχή.
Καλό είναι να πάρεις κλινική τροφή, γιατί το ανθρώπινο μακαρόνι είναι φουλ σιτηρά που ίσως επιβαρύνουν την κατάσταση στα νεφρά της. Υπάρχουν τροφές ειδικές για νεφρική ανεπάρκεια, όπως και ειδικές τροφές για μετά το χειρουργείο, αν κάνω λάθος η royal canin της βγάζει (αν και σαν εταιρεία δεν την πάω αλλά οι κονσέρβες για νεφρική ανεπάρκεια είναι πολύ καλές), έχει και η calibro μια πολύ καλη. Για μιλά ξανά με τον κτηνίατρο τι να της δώσεις για να βοηθήσεις όσο μπορείς την κατάσταση, γιατί απ'οσο ξέρω τα σιτηρά δεν είναι καλά για νεφρική ανεπάρκεια
 

Ιωαννα96

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ωχ ωχ ωχ....είσαι πολύ μακριά. Θεσσαλονίκη σου είναι εύκολο να πας; Υπάρχει και η κλινική του κτηνιατρικου τμήματος, η @Joji να μας φωτίσει λίγο αν υπάρχουν καλές κλινικές περιοχή.
Καλό είναι να πάρεις κλινική τροφή, γιατί το ανθρώπινο μακαρόνι είναι φουλ σιτηρά που ίσως επιβαρύνουν την κατάσταση στα νεφρά της. Υπάρχουν τροφές ειδικές για νεφρική ανεπάρκεια, όπως και ειδικές τροφές για μετά το χειρουργείο, αν κάνω λάθος η royal canin της βγάζει (αν και σαν εταιρεία δεν την πάω αλλά οι κονσέρβες για νεφρική ανεπάρκεια είναι πολύ καλές), έχει και η calibro μια πολύ καλη. Για μιλά ξανά με τον κτηνίατρο τι να της δώσεις για να βοηθήσεις όσο μπορείς την κατάσταση, γιατί απ'οσο ξέρω τα σιτηρά δεν είναι καλά για νεφρική ανεπάρκεια
Μου τα έχει πει όλα αυτά περί τροφής ο κτηνίατρος, αλλά μου είπε να φάει λίγο αυτές τις μέρες ρύζι ή μακαρόνι και κοτόπουλο…τι να πω!
μια περιορίσω το μακαρονι, θα δίνω μόνο ρύζι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top