Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επειδή η οικογένειά μου μένει σε χώρα που μέχρι πριν λίγα χρόνια είχε κομμουνισμό, έχω δει γειτονιές, έχω μιλήσει με άτομα που το έζησαν, έχω διαβάσει την ιστορία τους. Οι ίδιοι λένε πως δεν τους ωφέλησε σε τίποτα. Και πάλι δεν απαντάς στην ερώτησή μου : Είσαι υπέρ του κομμουνισμού ως λύση των προβλημάτων που ανέφερες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αναρχια...
Ας δοκιμασουμε να μην εχουμε κανεναν πανω απ'το κεφαλι μας, εστω για λιγο.
Για λιγη ξεκουραση.
Και μετα βλεπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μπα, ο ίδιος ο κόσμος δεν θα το αντέξει και θα επαναστατήσει.
Περάσαμε πάρα πολύ καιρό ως αγελαία ζώα, που μας έμεινε στα γονίδια.
(Και αγέλη παραμένουμε)
Μας χρειάζεται πάντα να υπάρχει ένας ηγέτης
- και όπου δεν υπάρχει, αναδύεται κάποιος εκ των πραγμάτων, και εμείς σωρευόμαστε πίσω του.



Υγ. Οι κοινωνικοί αγώνες είναι μάταιοι.
Γι' αυτό είμαι ψυχή και σώμα μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Μπα, ο ίδιος ο κόσμος δεν θα το αντέξει και θα επαναστατήσει.
Περάσαμε πάρα πολύ καιρό ως αγελαία ζώα, που μας έμεινε στα γονίδια.
(Και αγέλη παραμένουμε)
Μας χρειάζεται πάντα να υπάρχει ένας ηγέτης
- και όπου δεν υπάρχει, αναδύεται κάποιος εκ των πραγμάτων, και εμείς σωρευόμαστε πίσω του.
Επειδη ακριβως καταλαβαινω τη ματαιοτητα ενος τετοιου ενχειρηματος, μιλαω για ενα μικρο διαλειμα, μεχρι οσοτου ο ανθρωπος βαλει παλι καλουπια στη ζωη. Περασαμε πολυ καιρο ως αγελαια ζωα, αλλα περασαμε ακομα περισσοτερα μεσα στα κλουβια. Μπορω να δω επισης και τη σημαντικοτητα του ενχειρηματος συμφονωντας ομως για την μικρη διαρκεια του. Ακομη και ετσι το βλεπω σαν κατι απαραιτητο για την προοδο μας. Οσο ουτοπικο κι αν φαινεται νομιζω οτι η ιστορια θα μας οδηγησει εκει με μικρα-μικρα βηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Όσο τα όνειρα κάποιων για μια περίοδο αναρχίας αποτελούν τον χειρότερο εφιάλτη όσων έχουν τη δύναμη να επηρεάζουν (σε κάποιον βαθμό) τη ζωή μας σήμερα, πιστεύω ότι η δυσκολία στο να επιτευχθεί είναι κατά πολλά επίπεδα παραπάνω από την ανθρώπινη δύναμη.

Κι ακόμα κι αν επιτευχθεί κάποια στιγμή, θεωρώντας ότι οι άνθρωποι θα καταφύγουν στην αυτοργάνωση για να παραμείνουν ενωμένοι, θα έχουν να αντιμετωπίσουν την ανταγωνιστική φύση τους, που θα οδηγήσει σε προσπάθειες επιβολής του ενός στον άλλο. Σαφώς και το ιδανικό της αναρχίας είναι οι αληθινές σχέσεις αληλλεγγύης μεταξύ των ανθρώπων, όμως το ερώτημα είναι το για πόσο θα διαρκέσουν αυτές οι σχέσεις και για πόσο θα μείνουν ανεπηρέαστες από την ανταγωνιστικότητα και τους ιδιοτελείς σκοπούς.

Στο ερώτημα του τίτλου του topic δε θα πάρω θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αναρχια για λιγο.
Για αναθεωρηση.
Για αλλαγη.
Για να ξαναβρουμε παλι τις αρχες μας.
Δεν μπορεις να ζησεις χωρις αρχες.
Η αναρχια ειναι ενα μεταβατικο σταδιο.
Μεταβατικο σταδιο για να αναθεωρησεις τον καπιταλισμο και τον κουμουνισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Άκυρο δίλλημα, ο κομμουνισμός δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά. Εκτός αν θεωρείτε εφαρμογή του κομμουνισμό τον σταλινισμό (...)
Αλλά μιας και πέρασα ας ρίξω καμιά κακιούλα.
Σε όλους εσάς που θεωρείτε τον καπιταλισμό υγιή, έχετε σκεφτεί τι θα συμβεί όταν όλος ο πλούτος συσσωρευτεί στα χέρια των λίγων; Ανατρέξτε στην Ιστορία.
Επίσης δεν αντιλέγω ότι δίνει ευκαιρίες και μπλα μπλα, αλλά η άνιση κατανομή βλέπω να περνάει στο ντούκου, όσο ασχολούμαστε με τα νέα αποκτήματα μας και ευχαριστούμε τον βλάχο εργοδότη μας, που πούλησε τα αμπέλια της γιαγιάς του στο χωριό και την είδε επιχειρηματίας, για την δουλειά που μας δίνει.
Επιστρέφοντας, μπορεί όντως να υπάρχει κάποια αξιοκρατία, απλά δεν έχει τις βάσεις που απαιτεί η έννοια για να οριστεί ;Ρ
Δηλαδή ο γιος κάποιου που έχει αλυσίδα σουπερμαρκετ φαντάζομαι θα ανταμοιφθεί αν εργαστεί, αλλά πόσες παραπάνω ευκαιρίες έχει από ένα παιδί ένος εργάτη σε ένα εργοστάσιο (ιδιαίτερα αν ο εργοδότης του είναι ο άνωθεν αναφερόμενος).
Μερικοί μου φαίνεται δεν έχουν ιδέα πως βγαίνουν τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Δηλαδή ο γιος κάποιου που έχει αλυσίδα σουπερμαρκετ φαντάζομαι θα ανταμοιφθεί αν εργαστεί, αλλά πόσες παραπάνω ευκαιρίες έχει από ένα παιδί ένος εργάτη σε ένα εργοστάσιο (ιδιαίτερα αν ο εργοδότης του είναι ο άνωθεν αναφερόμενος).
Μερικοί μου φαίνεται δεν έχουν ιδέα πως βγαίνουν τα λεφτά.

Ευγενική η σκέψη σου και μπράβο σου! ΑΛΛΑ...(γιατί όπως και με τη μπύρα Μύθος παντού υπάρχει κι ένα "αλλά")...

Επειδή έχει συνηθήσει το μάτι μου να βλέπει την φράση "Ο μεγαλοβιομήχανος μπλα μπλα... ενώ το παιδί του εργάτη στη Ζώνη στο Πέραμα" διαμορφωμένη ελαφρώς διαφορετικά κατα το δοκούν των αριστερών (ενίοτε και των δεξιών λαϊκατζέ) κομμάτων να κάνω λοιπόν μια παρέμβαση και μια ερώτηση.

Η παρέμβαση:

Πολλές παραπάνω ευκαιρίες είναι η απάντηση στην ερώτησή σου. Είτε γιατί έχει τη μόρφωση Μάνατζερ, είτε γιατί έχει τις πλάτες του μπαμπά, είτε και για τους 2 αυτούς λόγους, με τον δεύτερο συνήθως να είναι και ο θεμέλιος λίθος για την ύπαρξη του πρώτου (έχει λεφτά ο πατέρας μου, άρα μπορώ να σπουδάσω κάτι, ειδάλλως όχι τόσο εύκολα)

Όμως αυτό είναι το επικρατόν σύστημα σήμερα και μέχρι να μπορέσεις να το αλλάξεις, σε αυτό θα πρέπει αναγκαστικά δυστυχώς να ζεις και να (δι)αγωνίζεσαι. Και εδώ έρχεται η ερώτηση...

Η ερώτηση:

Δεδομένου λοιπόν ότι για να αλλάξεις το σύστημα προς όφελός σου (εν προκειμένω προς τον Κομμουνισμό) και δεδομένου ότι η πάλη και ο "τίμιος ιδρώτας" είναι έννοιες ταυτιζόμενες με την εργατική τάξη από τα κεφάλια των αριστερών ιδεολογικά κύκλων.... ΓΙΑΤΙ όλες σχεδόν οι πολυτεχνικές/πληροφορικής σχολές είναι κατακόκκινες; (και δεν λέμε μετά "Ο μεγαλοβιομήχανος και ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με MSc τάδε... Μήπως γιατί δεν ακούγεται όμορφα/πειστικά στο δημοσιογραφικό μικρόφωνο; )

Από εκεί δεν βγαίνουν τα μεγάλα κεφάλια; Από εκεί δεν βγαίνεις με καλή δουλειά και μπόλικο χρήμα; Κι αν μπήκες εκεί, με τι λεφτά μπήκες αφού έκανες φροντιστήρια στο Λύκειο;

Ακόμα πιό σημαντικό ερώτημα: Γιατί όταν βγαίνεις από αυτές τις σχολές, βάζεις τη γραβάτα στο λαιμό και όχι την κόκκινη σημαία στο χέρι πια; Μήπως γιατί απο αριστερός, γίνεται κανείς μετά, "καρεκλοαριστερός" με το πρώτο συνθετικό να επιβάλλεται στο δεύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Valder, έχεις δει κανέναν από αυτούς που βγαίνουν στα ΜΜΕ και δηλώνουν αριστεροί να ακολουθούν και τον ανάλογο τρόπο ζωής; Δηλαδή καλή καλή η ιδεολογία και την φωνάζουν δυνατά, αλλά όταν επιστρέφουν στις σπιταρόνες με τα ακριβά τους αυτοκίνητα, τα ξεχνάνε όλα και απολαμβάνουν τα κομφόρ του καπιταλισμού;

Ήδη έχει αρχίσει και δυσανασχετεί η πλειοψηφία των ανθρώπων που κυμαίνονται σε λογικά πλαίσια εισοδήματος και ενίοτε δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν στις οικονομικές τους υποχρεώσεις. Δεν αποκλείω την περίπτωση να συγκεντρωθεί τεράστιο μέρος πλούτου σε λίγους (και αυτό να τους επιτρέπει να ασκούν εξουσία και να μαγαρίσουν τον ήδη νεκρό θεσμό της δημοκρατίας που προσκυνάμε ωσάν παρανοϊκοί συγγενείς νεκρού) , αλλά έχω την ελπίδα ότι θα προκαλέσει μεγάλες αναταραχές και έντονες αντιδράσεις και δεν θα παραμείνει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ευγενική η σκέψη σου και μπράβο σου! ΑΛΛΑ...(γιατί όπως και με τη μπύρα Μύθος παντού υπάρχει κι ένα "αλλά")...

Επειδή έχει συνηθήσει το μάτι μου να βλέπει την φράση "Ο μεγαλοβιομήχανος μπλα μπλα... ενώ το παιδί του εργάτη στη Ζώνη στο Πέραμα" διαμορφωμένη ελαφρώς διαφορετικά κατα το δοκούν των αριστερών (ενίοτε και των δεξιών λαϊκατζέ) κομμάτων να κάνω λοιπόν μια παρέμβαση και μια ερώτηση.

Η παρέμβαση:

Πολλές παραπάνω ευκαιρίες είναι η απάντηση στην ερώτησή σου. Είτε γιατί έχει τη μόρφωση Μάνατζερ, είτε γιατί έχει τις πλάτες του μπαμπά, είτε και για τους 2 αυτούς λόγους, με τον δεύτερο συνήθως να είναι και ο θεμέλιος λίθος για την ύπαρξη του πρώτου (έχει λεφτά ο πατέρας μου, άρα μπορώ να σπουδάσω κάτι, ειδάλλως όχι τόσο εύκολα)

Όμως αυτό είναι το επικρατόν σύστημα σήμερα και μέχρι να μπορέσεις να το αλλάξεις, σε αυτό θα πρέπει αναγκαστικά δυστυχώς να ζεις και να (δι)αγωνίζεσαι. Και εδώ έρχεται η ερώτηση...

Η ερώτηση:

Δεδομένου λοιπόν ότι για να αλλάξεις το σύστημα προς όφελός σου (εν προκειμένω προς τον Κομμουνισμό) και δεδομένου ότι η πάλη και ο "τίμιος ιδρώτας" είναι έννοιες ταυτιζόμενες με την εργατική τάξη από τα κεφάλια των αριστερών ιδεολογικά κύκλων.... ΓΙΑΤΙ όλες σχεδόν οι πολυτεχνικές/πληροφορικής σχολές είναι κατακόκκινες; (και δεν λέμε μετά "Ο μεγαλοβιομήχανος και ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με MSc τάδε... Μήπως γιατί δεν ακούγεται όμορφα/πειστικά στο δημοσιογραφικό μικρόφωνο; )

Από εκεί δεν βγαίνουν τα μεγάλα κεφάλια; Από εκεί δεν βγαίνεις με καλή δουλειά και μπόλικο χρήμα; Κι αν μπήκες εκεί, με τι λεφτά μπήκες αφού έκανες φροντιστήρια στο Λύκειο;

Ακόμα πιό σημαντικό ερώτημα: Γιατί όταν βγαίνεις από αυτές τις σχολές, βάζεις τη γραβάτα στο λαιμό και όχι την κόκκινη σημαία στο χέρι πια; Μήπως γιατί απο αριστερός, γίνεται κανείς μετά, "καρεκλοαριστερός" με το πρώτο συνθετικό να επιβάλλεται στο δεύτερο;

Μα σε καπιταλιστική κοινωνία ζούμε. Όπου υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατότητα για απολαβές θα στραφεί ο οποιοσδήποτε. Το να είσαι αριστερός δε σημαίνει ότι πρέπει να μην έχεις λεφτά, φτάνει με αυτό :|
Α και για τη γραβάτα που λες, δηλαδή ο αριστερός πτυχιούχος τι διαφορετικό πρέπει να κάνει απ' τους υπολοίπους ώστε να μη θεωρηθεί προδότης της ιδεολογίας του; Αφού στη καπιταλιστική κοινωνία πρέπει να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα για να προχωρήσεις, με τα περισσότερα απ' αυτά να συγκλίνουν στην ομοιομορφοία της εργατικής τάξης (ξεκινώντας απ' την εμφάνιση και φτάνοντας σε πολύ πιο σημαντικά πράγματα).
Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πεινάσει ακόμα και γραβάτα να φορέσει όπως λες, και γραφιάς να γίνει.
Λες να τον παίρνει να μη το κάνει καν;
Ωραία τα ερωτήματα σου αλλά δε καταλαβαίνω πως η τσέπη και οι γράβατες μας αλλάζουν το ιδεολογικό μας υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Valder, έχεις δει κανέναν από αυτούς που βγαίνουν στα ΜΜΕ και δηλώνουν αριστεροί να ακολουθούν και τον ανάλογο τρόπο ζωής; Δηλαδή καλή καλή η ιδεολογία και την φωνάζουν δυνατά, αλλά όταν επιστρέφουν στις σπιταρόνες με τα ακριβά τους αυτοκίνητα, τα ξεχνάνε όλα και απολαμβάνουν τα κομφόρ του καπιταλισμού;

Ήδη έχει αρχίσει και δυσανασχετεί η πλειοψηφία των ανθρώπων που κυμαίνονται σε λογικά πλαίσια εισοδήματος και ενίοτε δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν στις οικονομικές τους υποχρεώσεις. Δεν αποκλείω την περίπτωση να συγκεντρωθεί τεράστιο μέρος πλούτου σε λίγους (και αυτό να τους επιτρέπει να ασκούν εξουσία και να μαγαρίσουν τον ήδη νεκρό θεσμό της δημοκρατίας που προσκυνάμε ωσάν παρανοϊκοί συγγενείς νεκρού) , αλλά έχω την ελπίδα ότι θα προκαλέσει μεγάλες αναταραχές και έντονες αντιδράσεις και δεν θα παραμείνει έτσι.


Δεν έχει να γίνει τίποτα διαφορετικό. Εγώ θα θέλω να καβαλήσω εξουσιαστικά/χρηματικά εσένα, εσύ τη Μαίρη, η Μαίρη την Ελένη κ.ο.κ. Όλοι θέλουν το κάτι παραπάνω, την ανέλιξη, την ευημερία... (και καλά κάνουν) αλλά δυστυχώς δεν βλέπουν συνήθως και την ανάγκη του συνανθρώπου. Εκεί δεν φταίει ο καπιταλισμός, εκεί φταίει η ανθρώπινη φύση που το επιβάλλει αυτό και έτσι γέννησε και συντηρεί τον Καπιταλισμό. Με απλά λόγια, ο Καπιταλισμός δεν είναι η αιτία των προβλημάτων μας, αλλά το "παιδί" της φύσης μας ως άνθρωποι.

Μαζεύονται τα λεφτά σε λίγους; Ε και; Ξέρουμε αν είναι πιό πολλοί δεξιοί ή πιό πολλοί αριστεροί; Και αναταραχές και αντιδράσεις να προκαλέσει αυτό, ποιός θα τις προκαλέσει; Οι άλλοι δεξιοί και αριστεροί που δεν έχουμε να βάλουμε ένα κομμάτι ψωμί στο στόμα... Και μετά πάλι φτού κι απ' την αρχή!

Ο κομμουνισμός είναι τουλάχιστον για τώρα ανεφάρμοστος όσο και η παγκόσμια ειρήνη. (μια ζωή λέμε κάτω τα όπλα και μια ζωή σφαζόμαστε). Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει για να υπάρξει αλλαγή είναι να εφαρμοστεί πρώτα αλλαγή στην ανθρώπινη φύση μας και μετά στο εκάστοτε κοινωνικοπολιτικοοικονομικό σύστημα. Ειδάλλως κάποιος πάντα θα είναι το μεγάλο ψάρι και κάποιος το μικρό.

Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Μα σε καπιταλιστική κοινωνία ζούμε.

Η μόνη λογική απάντηση, που με επιβεβαιώνει κι όλας.

Όπου υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατότητα για απολαβές θα στραφεί ο οποιοσδήποτε. Το να είσαι αριστερός δε σημαίνει ότι πρέπει να μην έχεις λεφτά, φτάνει με αυτό :|

Στάσου Βασίλη, δεν είπα να πεινάσεις. Είπα να μην καπιταλίζει κάποιος άμα είναι τόσο αριστερός. Ας κρατήσει όσα χρειάζεται για να ζήσει και τα υπόλοιπα ας τα δώσει στο φτωχό έξω από την πόρτα του (Ουτοπικό φυσικά γιατί όλοι -αριστεροί-δεξιοί- έχουμε διαφορετική ερμηνεία στο "όσα χρειάζομαι κρατάω")


Α και για τη γραβάτα που λες, δηλαδή ο αριστερός πτυχιούχος τι διαφορετικό πρέπει να κάνει απ' τους υπολοίπους ώστε να μη θεωρηθεί προδότης της ιδεολογίας του;

Δεν έχω υπάρξει αριστερός για να έχω αυτό το δίλλημα στο μυαλό μου, αλλά εικάζω ότι κανείς πρέπει να κάνει κάτι, παρά να λέει "να γίνει αυτό". Τόσοι και τόσοι φωνάζουν αλλά τα βουλευτικά γραφεία είναι ακόμα όρθια. Μόνο η Αθήνα καιγόταν από τις ...αντιδράσεις.

Ωραία τα ερωτήματα σου αλλά δε καταλαβαίνω πως η τσέπη και οι γράβατες μας αλλάζουν το ιδεολογικό μας υπόβαθρο.

Α! Αυτό κι αν είναι εύκολο! Ρώτα τα παλικάρια που κλείνουν τις σχολές με αγωνιστικές αποφάσεις κατάληψης αλλά μόλις πάρουν χαρτί (όσοι το πάρουν και δε μείνουν για κατήχηση) βάζουν γραβάτα και ρίχνουν ΠΑΣΟΚάρα μετά!

Μην πας μακριά βέβαια... Δες τι έγινε με πρώην στελέχη της Αριστεράς. Θεσάτοι στο ΠΑΣΟΚ σήμερα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Και το έγκλημα στην ανθρώπινη φύση είναι, όμως η κοινωνία το απαγορεύει, δεν το ενθαρρύνει. Μήπως να πούμε δηλαδή "οκ, έτσι είναι η ανθρώπινη φύση" και να αρχίσει ο καθένας να σκοτώνει το διπλανό του γιατί έτσι τον συμφέρει? Ακριβώς λόγω της ανθώπινης αδυναμίας η οποία ωθεί τον καθένα να κοιτάει πρώτα ή και μόνο την πάρτη του δε θα έπρεπε να αφήνεται ανεξέλεγξκτη αυτή η νοοτροπία, πόσο μάλλον να ευνοείται κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ΠΦφφφφφφφφφφ Valder έχω αρχίσει να πιστεύω πια ότι δεν είναι στην ανθρώπινη φύση ο άνθρωπος να κοιτάει την πάρτη του αλλά στα πρότυπα που δίνονται και το επικροτούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Στάσου Βασίλη, δεν είπα να πεινάσεις. Είπα να μην καπιταλίζει κάποιος άμα είναι τόσο αριστερός. Ας κρατήσει όσα χρειάζεται για να ζήσει και τα υπόλοιπα ας τα δώσει στο φτωχό έξω από την πόρτα του (Ουτοπικό φυσικά γιατί όλοι -αριστεροί-δεξιοί- έχουμε διαφορετική ερμηνεία στο "όσα χρειάζομαι κρατάω")
Αυτό δε μπορεί να το κρίνει κανείς. Άλλωστε μπορείς να μοιραστείς στη κοινωνία ως έχει σήμερα; Ή λαλάκας ή τρελός θα βγεις.




Δεν έχω υπάρξει αριστερός για να έχω αυτό το δίλλημα στο μυαλό μου, αλλά εικάζω ότι κανείς πρέπει να κάνει κάτι, παρά να λέει "να γίνει αυτό". Τόσοι και τόσοι φωνάζουν αλλά τα βουλευτικά γραφεία είναι ακόμα όρθια. Μόνο η Αθήνα καιγόταν από τους μπάτσους.
fixed ;)


Α! Αυτό κι αν είναι εύκολο! Ρώτα τα παλικάρια που κλείνουν τις σχολές με αγωνιστικές αποφάσεις κατάληψης αλλά μόλις πάρουν χαρτί (όσοι το πάρουν και δε μείνουν για κατήχηση) βάζουν γραβάτα και ρίχνουν ΠΑΣΟΚάρα μετά!

Μην πας μακριά βέβαια... Δες τι έγινε με πρώην στελέχη της Αριστεράς. Θεσάτοι στο ΠΑΣΟΚ σήμερα!;)
Όλες οι καταλήψεις είναι υποκινούμενες. Σίγουρα δεν γινόντουσαν ετσιθελικά πάντως, άσχετα με το αν διαφωνώ μαζί τους. Δε νομίζω πως υπάρχουν πολλά μέσα αντίδρασης που να λαμβάνονται υπ' όψην ακόμα σήμερα ;Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Και το έγκλημα στην ανθρώπινη φύση είναι, όμως η κοινωνία το απαγορεύει, δεν το ενθαρρύνει. Μήπως να πούμε δηλαδή "οκ, έτσι είναι η ανθρώπινη φύση" και να αρχίσει ο καθένας να σκοτώνει το διπλανό του γιατί έτσι τον συμφέρει? Ακριβώς λόγω της ανθώπινης αδυναμίας η οποία ωθεί τον καθένα να κοιτάει πρώτα ή και μόνο την πάρτη του δε θα έπρεπε να αφήνεται ανεξέλεγξκτη αυτή η νοοτροπία, πόσο μάλλον να ευνοείται κιόλας.

Εαν η θρησκεία απαγόρευε και τον Καπιταλισμό, θα απαγορευόταν και αυτός από την κοινωνία. Κοινώς συγκρίνεις ανόμοιας προέλευσης πράγματα. Και όχι μόνο λόγω θρησκείας, κακώς είπα μόνο αυτό. Σκέψου το πράγμα στην πιό απλοϊκή του μορφή. 11 εκατομμύρια Έλληνες πολίτες, φοβόμαστε ότι κάποιος θα μας την ανάψει και θα πάμε στον Άγιο Πέτρο (είτε γιατί είναι ψυχοπαθής είτε γιατί του χουμε κάνει λαδιά). ΜΕΤΑ όμως, 11 εκατομμύρια Έλληνες έχουμε τη φιλοδοξία να γίνουμε τρισεκατομμυριούχοι και πρωθυπουργοί. Το ίδιο είναι; Ο φόβος πάντα βρίσκει ανταπόκριση στα δεσμά του Νομοθέτη, η φιλοδοξία ποτέ!


ΠΦφφφφφφφφφφ Valder έχω αρχίσει να πιστεύω πια ότι δεν είναι στην ανθρώπινη φύση ο άνθρωπος να κοιτάει την πάρτη του αλλά στα πρότυπα που δίνονται και το επικροτούν...

Τότε πως εξηγείς το ακόλουθο:

Ο Μήτσος είναι ΝΔ (δε σου λέω καν ΛΑΟΣ) και βγαίνει να το πανηγυρίσει. Όσοι δεν είναι ΝΔ λένε "Τον φασίστα".

Η Ευτέρπη είναι ΣΥΡΙΖΑ και βγαίνει να το βροντοφωνάξει. Αμέσως λένε (με μπροστάρηδες τα ΜΜΕ) "Είναι αγωνίστρια". Και έχουμε και μια επίσημη ΝΔ να γλύφει την αριστερά επι μονίμου βάσεως, κι ας τα χώνει η αριστερά μετά στη ΝΔ.

Αριστερά πρότυπα -προσπαθούν να- υπάρχουν αγαπητέ αλλά μια χαρά καπιταλιστική Ελλάδα υφίσταται. Οπότε είτε θα παραδεχτείς ότι δεν προέρχεται η "παρτακίασις" από τα πρότυπα, ή ότι η αριστερά στην Ελλάδα έχει αποτύχει (βλέπε καρεκλοαριστερούς που έλεγα πριν). Η και τα 2!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Αυτό δε μπορεί να το κρίνει κανείς. Άλλωστε μπορείς να μοιραστείς στη κοινωνία ως έχει σήμερα; Ή μαλάκας ή τρελός θα βγεις.

Τίποτα δεν θα βγείς αν δεν είναι κανείς εκεί για να δεί ότι το έκανες ή κι αν άθελά σου το δει αν συνεχίσεις να το κάνεις. Εσύ ("εσύ"...τέσπα γενικά μιλάω μην παρεξηγηθείς ε; :)) το κάνεις γιατί γουστάρεις ναι ή όχι; Τι σε νοιάζει από κει και πέρα;;)





Α όχι Βασίλη μην ξηγιέσαι έτσι στο Quote μου!:P Και σοβαρά τώρα, εσύ το λες για τους μπάτσους -και άλλοι φυσικά- αλλά τα ΜΜΕ με όλα τα αριστερά παλικάρια στα πάνελ ξεκίνησαν από το "Οργή λαού" και τελείωσαν -μόλις είδαν τις αντιδράσεις των πληγέντων- με το "Καταδικάζουμε τις πράξεις αγνώστων". Μπροστά στην τηλεόραση ήμουν και τα είδα... Εσύ λες μπάτσους... αυτοί που ήταν να πουν "μπάτσους"; Ήδη οι μπάτσοι δε μπορούσαν να βγάλουν άχνα λόγω της αισχρής πράξης με το παιδάκι... άνετα θα μπορούσαν να τους τα ψάλλουν οι αριστεροί. Αντ' αυτού προπαγάνδα και πάλι προπαγάνδα και αφήνουν τον Βασίλη να τα λέει σε φόρουμ. (άσχετα αν είναι ψέμματα ή αλήθεια, αυτό δεν το γνωρίζω)


Όλες οι καταλήψεις είναι υποκινούμενες. Σίγουρα δεν γινόντουσαν ετσιθελικά πάντως, άσχετα με το αν διαφωνώ μαζί τους. Δε νομίζω πως υπάρχουν πολλά μέσα αντίδρασης που να λαμβάνονται υπ' όψην ακόμα σήμερα ;Ρ

Βρε ναι υποκινούμενες, αλλά αλλού είναι το ζουμί. Η ΠΑΣΟΚάρα, ΠΑΣΟΚάρα μετά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Μήτσος είναι ΝΔ (δε σου λέω καν ΛΑΟΣ) και βγαίνει να το πανηγυρίσει. Όσοι δεν είναι ΝΔ λένε "Τον φασίστα".

Η Ευτέρπη είναι ΣΥΡΙΖΑ και βγαίνει να το βροντοφωνάξει. Αμέσως λένε (με μπροστάρηδες τα ΜΜΕ) "Είναι αγωνίστρια". Και έχουμε και μια επίσημη ΝΔ να γλύφει την αριστερά επι μονίμου βάσεως, κι ας τα χώνει η αριστερά μετά στη ΝΔ.

συνδρομο της μεταπολιτευσης ,πεφτει σιγα σιγα....η μοδα της αριστερας...
μην ξεχναμε βεβαια οτι ο Αλαβανος ειναι ο πλουσιοτερος αρχηγος κομματος!
και όλοι οι πολιτικαντηδες κυριως επι πασοκ που φαγανε τα εντερα τους ήταν οι αρχηγοι του πολυτεχνειου.....
πριν τη μεταπολιτευση λεγανε αριστερα κακια ,δεξια καλη..
μετα τη μεταπολιτευση το αντιθετο.
ας ισορροπησουμε πια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@Valder

Την Ευτέρπη που ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ όμως επίσης την λένε και άθεη κομμουνίστρια μιας και (όπως με την περίπτωση του Μήτσου) τα πράγματα πάντα τα αντιλαμβανόμαστε μανιχαϊστικά. Δεν είναι όμως έτσι φίλε μου...

Αυτό που είναι αστείο με τα ΜΜΕ είναι ότι όλοι τα κατακρίνουν για μεροληψία που δείχνει στους "Άλλους". Όμως τα ΜΜΕ κάνουν το εξής απλό. Ακολουθούν και δημιουργούν ταυτόχρονα τις πεποιθήσεις αφού είναι οι χειρότεροι λαϊκιστές. Με κανένα δεν είναι (συνήθως)...

Όσο για την αποτυχία της αριστεράς στην Ελλάδα με θυμώνει πολύ σαν θέμα και με πιάνει κατάθλιψη όταν μιλάω για αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Την Ευτέρπη που ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ όμως επίσης την λένε και άθεη κομμουνίστρια μιας και
πολυ δυσκολα...ποσο συχνα λενα το ΚΚΕ ακροαριστερο και ποτε το ΛΑΟΣ ακροδεξιους και φασιστες...?
η αριστερα ειναι μοδα...πρεπει όλοι να τη γλυφουν στην αρχη οτι γελοιες ηλιθιοτητες και αν λεει ,γιατι ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ...:mad:
Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΕΡΙΦΑΝΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΚΑΙ η πρωτη του συνεντευξη ως νεος ηταν απο τον ανδρεα παπανδρεου!
μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μασ...
μην πω για τους "αριστερους" καναλαρχες,με το αριστερο Μεγαρο:P και το αριστερο μεγαλο καναλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top