Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Τίποτα δεν θα βγείς αν δεν είναι κανείς εκεί για να δεί ότι το έκανες ή κι αν άθελά σου το δει αν συνεχίσεις να το κάνεις. Εσύ ("εσύ"...τέσπα γενικά μιλάω μην παρεξηγηθείς ε; :)) το κάνεις γιατί γουστάρεις ναι ή όχι; Τι σε νοιάζει από κει και πέρα;;)
Συμφωνώ αλλά προτιμώ κινήσεις σεβασμού προς το συνάνθρωπο και όχι αλτρουϊσμούς.


Α όχι Βασίλη μην ξηγιέσαι έτσι στο Quote μου!:P Και σοβαρά τώρα, εσύ το λες για τους μπάτσους -και άλλοι φυσικά- αλλά τα ΜΜΕ με όλα τα αριστερά παλικάρια στα πάνελ ξεκίνησαν από το "Οργή λαού" και τελείωσαν -μόλις είδαν τις αντιδράσεις των πληγέντων- με το "Καταδικάζουμε τις πράξεις αγνώστων". Μπροστά στην τηλεόραση ήμουν και τα είδα... Εσύ λες μπάτσους... αυτοί που ήταν να πουν "μπάτσους"; Ήδη οι μπάτσοι δε μπορούσαν να βγάλουν άχνα λόγω της αισχρής πράξης με το παιδάκι... άνετα θα μπορούσαν να τους τα ψάλλουν οι αριστεροί. Αντ' αυτού προπαγάνδα και πάλι προπαγάνδα και αφήνουν τον Βασίλη να τα λέει σε φόρουμ. (άσχετα αν είναι ψέμματα ή αλήθεια, αυτό δεν το γνωρίζω)
Κι εγώ ήμουν στο δρόμο. Τι απ' τα δύο πιστεύεις μετράει περισσότερο; ;)
Η αριστερά καρπώθηκε το όλο κλίμα για χάριν ψηφοθηρείας, τα ΜΜΕ μας παρουσιάσαν τα κακά παιδιά των Εξαρχείων ως τραμπούκων ξένων περιουσιών, έτσι έπεσε και λίγο ξύλο, λίγα Εβραΐκα δακρυγόνα στα κωλόπαιδα και ο χοντροκώλης καναπεδάκιας πάλι τον χοντρό θα ψηφίσει (δλδ το αφεντικό ΜΜΕ και μπάτσων-κουκουλοφόρων). Κουράστηκα και είμαστε και οφφ-τοπικ.
(Για τα παραπάνω καμία προσωπική αναφορά ούτε εμμέσως ε, μη παρεξηγηθούμε κιόλα)




Βρε ναι υποκινούμενες, αλλά αλλού είναι το ζουμί. Η ΠΑΣΟΚάρα, ΠΑΣΟΚάρα μετά...;)

Η ΠΑΣΟΚάρα μια χαρά παρεδωσε με συνασπισμους κλπ έχει, που αν θες την γνώμη μου δεν έχουν σχέση με την αριστερά =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα ΜΜΕ μας παρουσιάσαν τα κακά παιδιά των Εξαρχείων ως τραμπούκων ξένων περιουσιών
τα ΜΜΕ γλυφαν μεχρι αηδιας τα "επαναστατημενα παιδια" και βαραγανε την αστυνομια διαρκως...μεχρι που το τερας που χαιδευαν αρχισε να χτυπαει με καλασνικοφ και τα άλλαξαν στην στιγμη..σε τιποτα δεν πιστευουν αυτοι...
στο μεγκα ειδικα εκαναν κοντρα για το ποιος ειναι πιο αναρχικος...όλα τα αριστεροπασοκακια εκει...ειδικα στο πρωινο μεγκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
@Valder

Την Ευτέρπη που ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ όμως επίσης την λένε και άθεη κομμουνίστρια μιας και (όπως με την περίπτωση του Μήτσου) τα πράγματα πάντα τα αντιλαμβανόμαστε μανιχαϊστικά. Δεν είναι όμως έτσι φίλε μου...

1ον Άσχετο: Εξήγησε μου λίγο τον όρο μανιχαϊστικά γιατί δεν τον ξέρω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :redface:

2ον ΝΑΙ έχεις δίκιο! Ισχύει αυτό που λες! (δυστυχώς για τον όρο άθεος φυσικά γιατί δε μπορώ να βρω κάτι κακό στο δικαίωμα κάποιου να πιστεύει ή όχι, ότι θέλει... Το δε κομμουνιστής είναι ένας απλός γενικευμένος χαρακτηρισμός...). Αλλά όχι από τα ΜΜΕ ή από επίσημο στόμα. Πιό συχνά η επίσημη αριστερά (ή και η "wannabe αριστερά αλλά μου βγαίνει πιό δεξιά κι απ' τη ΝΔ" του ΠΑΣΟΚ) φασιστοποιεί τη ΝΔ παρά η ΝΔ αθεοποιεί/χαρακτηρίζει αξύριστες τις ΚΚΕδίτσες/ΣΥΡΙΖοπουλες.;)

Αυτό που είναι αστείο με τα ΜΜΕ είναι ότι όλοι τα κατακρίνουν για μεροληψία που δείχνει στους "Άλλους". Όμως τα ΜΜΕ κάνουν το εξής απλό. Ακολουθούν και δημιουργούν ταυτόχρονα τις πεποιθήσεις αφού είναι οι χειρότεροι λαϊκιστές. Με κανένα δεν είναι (συνήθως)...

Μόνο με κανέναν δεν είναι φίλε μου... Αυτό το κρεβάτι (των ΜΜΕ) έχει αντέξει πολλούς εραστές!:P

Όσο για την αποτυχία της αριστεράς στην Ελλάδα με θυμώνει πολύ σαν θέμα και με πιάνει κατάθλιψη όταν μιλάω για αυτή...

Εμένα δε με θυμώνει γιατί δεν ανήκω σε αυτή. Απλά -αντικειμενικά μιλώντας- θα ήθελα ένα σοβαρό αντίλογο απέναντι στη διαρχία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ...:/:

πολυ δυσκολα...ποσο συχνα λενα το ΚΚΕ ακροαριστερο και ποτε το ΛΑΟΣ ακροδεξιους και φασιστες...?
η αριστερα ειναι μοδα...πρεπει όλοι να τη γλυφουν στην αρχη οτι γελοιες ηλιθιοτητες και αν λεει γιατι ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ...:mad:
Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΕΡΙΦΑΝΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΚΑΙ η πρωτη του συνεντευξη ως νεος ηταν απο τον ανδρεα παπανδρεου!
μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μασ...
μην πω για τους "αριστερους" καναλαρχες,με το αριστερο Μεγαρο:P και το αριστερο μεγαλο καναλι...

Άγγελε, λίγο πιο ήρεμα φίλε μου!:) Πες ότι θες να πεις, αλλά μην ξηγιέσαι και Β-52!:D Ήρεμα! Ειδικά σ' αυτά που έχω κάνει bold :)


Η αριστερά καρπώθηκε το όλο κλίμα για χάριν ψηφοθηρείας, τα ΜΜΕ μας παρουσιάσαν τα κακά παιδιά των Εξαρχείων ως τραμπούκων ξένων περιουσιών, έτσι έπεσε και λίγο ξύλο, λίγα Εβραΐκα δακρυγόνα στα κωλόπαιδα και ο χοντροκώλης καναπεδάκιας πάλι τον χοντρό θα ψηφίσει (δλδ το αφεντικό ΜΜΕ και μπάτσων-κουκουλοφόρων). Κουράστηκα και είμαστε και οφφ-τοπικ.
(Για τα παραπάνω καμία προσωπική αναφορά ούτε εμμέσως ε, μη παρεξηγηθούμε κιόλα)

(Όχι μην αγχώνεσαι... εξάλλου ούτε χοντροτέτοιος είμαι εκ της οπίσθιας όψης, ούτε στον χοντρό είναι βέβαιο ότι θα το ρίξω, ακόμα σκέφτομαι...)

Αν εξαιρέσεις μερικές παρεκτροπές στο λόγο σου (εβραϊκά, χοντροκώλης, κωλόπαιδα:P) κατα τ' άλλα σου δίνω δίκιο.;)




Η ΠΑΣΟΚάρα μια χαρά παρεδωσε με συνασπισμους κλπ έχει, που αν θες την γνώμη μου δεν έχουν σχέση με την αριστερά =)

Κι εδώ σου δίνω δίκιο και σέβομαι τη γνώμη σου, αλλά επίσημα έτσι πλασάρονται, ειδάλλως να ξηλώσουν το Α από το ακρονύμιο "ΣΥ.ΡΙΖ.Α."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ο Καπιταλισμός είναι άδικο σύστημα. Μοιράζει άδικα τον πλούτο.
Ο Κομμουνισμός είναι "δίκαιο" σύστημα. Μοιράζει δίκαια τη φτώχεια.

Όταν ένας εργάτης έχει καταφέρει με πολύ μόχθο, αγώνες και θυσίες να εξασφαλίσει ένα δεύτερο σπίτι, δεν είναι άδικο να το χάσει προς ώφελος κάποιου που δεν έχει δουλέψει ποτέ του; Όπως είναι κι άδικο να μη στερηθεί λίγα πράγματα από το σούπερ μάρκετ και τις ακριβές βιτρίνες προκειμένου να ζήσει και ο άλλος σαν άνθρωπος.

Η εποχή μας όσο χάλια και αν είναι δεν έχει φτάσει ακόμα τα επίπεδα της προεπαναστατικής Ρωσίας. Τότε όχι μόνο δεν μπορούσαν να συντηρούν Η/Υ και διαδύκτιο για να γράφουν τον πόνο τους -όπως όλοι εμείς καλή ώρα- αλλά το 20% είχε τα πάντα και το 70% (υπήρχαν και οι ενδιάμεσοι) ξεσκιζόταν στη δουλειά υπό τον αδυσώπητο ρωσικό χειμώνα λοιμοκτονώντας -στην κυριολεξία. Αυτό το 20% έσπρωξε το λαό σε δύο πολέμους εκ των προτέρων χαμένους. Όταν έπεσε ο Τσάρος υπήρξαν πολλές τάσεις. Επικράτησε αυτή των Μπολσεβίκων.
Στη Δυτική Ευρώπη οι περισσότεροι αριστεροί είχαν να αναρωτιούνται "Τι να μας πουν και οι Ρώσοι;". Αυτές οι χώρες υιοθέτησαν πολλές αριστερές ιδέες και ενέταξαν τα αριστερά κόμματα στο κοινοβούλιό τους. Ενεπνέονταν από τα φιλελεύθερα κυρήγματα της Γαλλικής επανάστασης. Αυτή η επανάσταση δε βασίστηκε σε πρόσωπα και ιδεολογίες αλλά στον άνθρωπο. Γι'αυτό κι διατηρείται μέχρι σήμερα! Ποτέ όμως δεν έγιναν κομμουνιστικές. Είχαν βρει τη χρυσή τομή ακολουθώντας τα κοινωνικά διδάγματα του Διαφωτισμού και τις οικονομικές αρχές του Κέινς. Όλως τυχαίως (;) γνώρισαν πρωτοφανή ποσοτική αλλά κυρίως ποιοτική ευημερία. Όταν η χρυσή τομή χάθηκε, φτάσαμε στα σημερινά επίπεδα. Θυμηθήκαμε έτσι ότι κοιλιές δημιουργούνται πάντοτε. Τα οποία επίπεδα ακόμα απέχουν από τα δεδομένα της Ρωσικής αυτοκρατορίας των αρχών του 20ού αι.

Είναι απαραίτητο να υπάρχουν πάντοτε μελετητές των σπουδαίων φιλοσόφων και ανθρωπιστών Μαρξ και Έγκελς. Μακάρι να είμαστε όλοι. Όμως, αδυνατώ να κατανοήσω την ύπαρξη κομμουνιστικών κομμάτων και οργανώσεων στην εποχή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις μερικές παρεκτροπές στο λόγο σου (εβραϊκά, χοντροκώλης, κωλόπαιδα:P) κατα τ' άλλα σου δίνω δίκιο.;)
Τα δακρυγόνα της ΕΛ.ΑΣ. όντως είναι εβραΐκά ρε συ, δεν είναι παρεκτροπή ;Ρ

τα ΜΜΕ γλυφαν μεχρι αηδιας τα "επαναστατημενα παιδια" και βαραγανε την αστυνομια διαρκως...μεχρι που το τερας που χαιδευαν αρχισε να χτυπαει με καλασνικοφ και τα άλλαξαν στην στιγμη..σε τιποτα δεν πιστευουν αυτοι...
στο μεγκα ειδικα εκαναν κοντρα για το ποιος ειναι πιο αναρχικος...όλα τα αριστεροπασοκακια εκει...ειδικα στο πρωινο μεγκα..
Είναι αστείο να πιστεύουμε αυτές τις επιθέσεις ρε σεις :laugh:
Μιλάμε για ένα γιουρούσι, με 30 σφαίρες στο γάμο του Καραγκιόζη, λίγες μέρες πριν το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο όπου η στάση της αστυνομίας ξεπέρασε κατά πολύ την αντιδημοκρατική. Μη τρώμε και όλη τη προπαγάνδα αμάσητη, θα μας κάτσει και πουθενά.
Εκτός αν ο "επαναστατικός αγώνας" (:laugh:) αποτελείται από γηπεδόβιους, μόνο έτσι δικαιολογείται τόση χαζομάρα στις κινήσεις και στη σύνταξη προκυρήξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πάντως, πολύ θα ήθελα να δω ποια θα ήταν τα ποσοστά του κομμουνισμού εάν υπήρχε στην Ελλάδα -αν και μάλλον με τον κουμμουνισμό, δεν θα επιτρεπόταν τέτοιες συζητήσεις... Εννοώ είναι είναι υψηλά τα ποσοστά του καπιταλισμού, εάν σκεφτεί κανείς ότι γίνεται η σύγκριση υπαρκτού καπιταλισμού και κομμουνισμού όπως παρουσιάζεται στα βιβλία...

Αυτές είναι οι απόψεις μου μέχρι τώρα:
Κουμμουνισμός vs Καπιταλισμός (όπως είναι στα βιβλία): :whistle: θεωρητικά τα πάντα είναι τέλεια οπότε...
Κουμμουνισμός vs Καπιταλισμός (όπως είναι στην πράξη) :
Ο κουμμουνισμός αποδείχτηκε ένα πολύ καταπιεστικό σύστημα, χωρίς να αξίζουν οι θυσίες γιατί επικρατούσε φτώχεια και πολύ πολύ φτώχεια... Δεν υπήρχαν αδικίες γιατί απλά όλοι ήταν φτωχοί, αλλά και ούτε τολμούσαν να διαμαρτυρηθούν
Ο καπιταλισμός αποδείχτηκε ένα πολύ άδικο σύστημα, επειδή ο φτωχός νιώθει πιο φτωχός επειδή ο άλλος δεν είναι φτωχός -βγαλατε νόημα;- Τεσπα... Επιπλέον, μετέτρεψε αρκετούς σε καταναλωτικά πρόβατα! Ωστόσο, γκρινιάζεις και ψηφίζεις ελεύθερα, δεν σε υποχρεώνει κανείς να σ αρέσει ο καπιταλισμός, και εάν η πλειοψηφία δεν θέλει καπιταλισμό, δεν θα χει καπιταλισμό...
Να τονίσω ότι θεωρώ και τα 2 συστήματα άδικα, και ελπίζω να βρεθεί στο άμεσο μέλλον κπ σύστημα στο οποίο δεν θα υπάρχουν αδικίες. :)
Ψηφίζω ωστόσο καπιταλισμό, με την λογική ότι ο εφαρμοσμένος/υπαρκτός καπιταλισμός, είναι λιγότερο καταπιεστικός/άδικος από τον εφαρμοσμένο/υπαρκτό κουμμουνισμό...
bb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξένος

Νεοφερμένος

Ο Ξένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τι να απαντηση κανεις σε καποιον που η ιδια η ζωη δεν τον πεθει ? η δεν δεν παρακολουθη με ανοιχτο μυαλο τι συμβαινη στηη πραγματικοτητα ? η θελη να την αγνοη για διαφορους λογους . Οσο αφορα την περιβοητη Ελευθερια στον καπιταλισμο ? Αληθεια μπορη να ειναι,και ποσο κοινωνικα ελευθεροι οι οικονομικα εξαρτημενοι ??? Οσο αφορα το ποσοστα κ.τ.λ πρεπει να καταλαβαινης οτι οι ιδεολογιες οσο σωστες και αν ειναι ,δεν γινωνται χωρις αγωνες αποδεκτες...βλεπε π.χ χριστιανισμο..χιλιαδες χρονια υπαρχη,πλειοψηφεια δεν εγινε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τι να απαντηση κανεις σε καποιον που η ιδια η ζωη δεν τον πεθει ? η δεν δεν παρακολουθη με ανοιχτο μυαλο τι συμβαινη στηη πραγματικοτητα ? η θελη να την αγνοη για διαφορους λογους . Οσο αφορα την περιβοητη Ελευθερια στον καπιταλισμο ? Αληθεια μπορη να ειναι,και ποσο κοινωνικα ελευθεροι οι οικονομικα εξαρτημενοι ??? Οσο αφορα το ποσοστα κ.τ.λ πρεπει να καταλαβαινης οτι οι ιδεολογιες οσο σωστες και αν ειναι ,δεν γινωνται χωρις αγωνες αποδεκτες...βλεπε π.χ χριστιανισμο..χιλιαδες χρονια υπαρχη,πλειοψηφεια δεν εγινε..

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεείς σε αυτά με το bold!

Anw
Θεωρητικά, η ελευθερία που προσφέρει ο καπιταλισμός είναι απεριόριστη.. Ο καθένας είναι οικονομικά ελεύθερος...
Πρακτικά, είναι δύσκολο -δύσκολο, όχι αδύνατο-κάποιος να ανεβεί κοινωνικά/οικονομικά! Για τον λόγο αυτό πιστεύω άλλωστε ότι ο καπιταλισμός είναι άδικος! Επιπλέον, συχνά μετατρεπόμαστε σε καταναλωτικά πρόβατα, που το μόνο που σκέφτονται είναι πως θα αγοράσουν καινούρια ρούχα/κινητά κλπ... Αυτό όμως μπορεί να καταπολεμηθεί με την σωστή παιδεία από την οικογένεια! όταν όμως είσαι πάμπλουτος, σκασίλα του!...
Αλλά...
Πιστεύω ότι ακόμα πιο άδικος είναι ο κουμμουνισμός, καθώς όλοι είναι εγκλωβισμένοι στην μετριότητα, μία μάζα, χωρίς καμία δυνατότητα να ανεβούν κοινωνικά/οικονομικά -απλά δεν τους δίνεται η ευκαιρία! Για ένα κομμάτι ψωμί, θυσιάζεις την ελευθερία , όχι μόνο να ελπίζεις σε κάτι καλύτερο, αλλά και να εκφράζεσαι, να ψηφίζεις!
Είναι θέμα νοοτροπίας στην τελική... Μου θυμίζει τον μύθο του Αισώπου - μην κοροιδεύετε!-... Άλλοι προτιμούν να είναι ο σκύλος, που θα έχει κάθε μέρα εξασφαλισμένο το φαγητό του, άλλοι ο λύκος, που προτιμά να είναι ελεύθερος!
Άλλωστε ο κουμμουνισμός την ευκαιρία του νομίζω την είχε... Και ο καπιταλισμός... άρα ελπίζω σε κάτι καινούριο/καλύτερο!
Και αυτήν την σύγκριση κουμμουνισμού χριστιανισμού, νομίζω ότι είναι άτοπη διότι:
1) Δεν γίνεται σύγκριση ιδεολογίας με θρησκεία
2) Ο χριστιανισμός βασίζεται στην ελευθερία, όχι στην καταπίεση -ποτέ δεν επέβαλλαν με την βία τίποτα, εκτός πριν από 1000 και βάλε χρόνια που επικρατούσε σκοταδισμός
BB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο κουμμουνισμός αποδείχτηκε ένα πολύ καταπιεστικό σύστημα, χωρίς να αξίζουν οι θυσίες γιατί επικρατούσε φτώχεια και πολύ πολύ φτώχεια... Δεν υπήρχαν αδικίες γιατί απλά όλοι ήταν φτωχοί, αλλά και ούτε τολμούσαν να διαμαρτυρηθούν


Το ανέφερε καποιος προηγουμένως νομίζω, πως ο υποκριτικός Λενινισμός και ο καταπιεστικός Σταλινισμός δεν αποτελούσαν εφαρμογή του κομμουνισμού. Κατά τα άλλα, η πιο
γνωστή ατάκα του γιατί απέτυχε ο "υπαρκτός" είναι "η ανθρώπινη φύση". Δηλαδή, γεννιόμαστε με γραμμένη στα γονίδια την ανισότητα, και γι' αυτό δεν μπορεί να γίνει ορθολογικός καταμερισμός πλούτου και συναφείς ιστορίες. Αυτό το τελευταίο περί "ανθρώπινης φύσης" δεν μου καλοκάθεται. Σημαίνει πως κάποιος γεννιέται με την κακοβουλία μέσα του. Δεν μπορώ να το αποδεχτώ, όχι μόνο για το Πλατωνικό "ουδείς εκών" ούτε για το Σαρτρικό "η γνώση της φύσης μας δεν μπορεί να είναι προγεννετική".

Δεν μπορώ να αποδεχτώ την "κακοβουλία της ανθρώπινης φύσης", γιατί αυτό μου ακούγεται σαν άλλοθι για να καλυφτούν οι δικές μας κακοβουλίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατί απλά όλοι ήταν φτωχοί
Λαθος οι ηγετες του κομματος ζουσαν στα "σπιτια του λαου"-τα μεγαλυτερα,πολυτελεστερα μεγαρα που εχουν φτιαχτει ποτε,πχ στη Ρουμανια -υπερπαμπλουτοι;)
γιαυτους δεν ισχυε ο κομμουνισμος.;).όπως και για τον Αλαβανο που ειναι ο πλουσιοτερος αρχηγος κομματος, αλλα μαχεται την πλουτοκρατια και τα μονοπωλια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξένος

Νεοφερμένος

Ο Ξένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σχεδον με πεισατε οτι ελευθερια ειναι...οταν καποιος εχει την δυνατοτητα να γινετε πλουσιος...δηλαδη οσο ποιο αννησα μοιραζουμε αυτο που ολοι μαζι παραγουμε τοσο ποιο ελευθεροι γινομαστε ...!!! μονο που αν οι πλουτιζωντες ειναι ελευθεροι τοτε οι υπολοιποι....τι..?? Οσο αφορα τον ακρατο καταναλωτισμο που μας καταλαβη τα τελευταια χρονια,νομιζω...οτι μονο ετσι το συστημα δηθεν αναπτυσετε....κανωντας περα ολα τα αλλα..αξιες..κ.λ.π Καταναλωνω αρα υπαρχω..!!! Αυτο πρεπει να γινη συνειδυση απο ολους τους πολιτες ...ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ..πλεον!! Τωρα για την βιαιη επιβολη και Χριστιανισμος...αληθεια οι σταυροφοριες τι ηταν ??? Το κατι καινουριο που ελπιζης και βαιβαια ολοι αυτο θελουμε,σε ποια κατευθυνση βλεπεις να γινετε ?? Στην παραπερα συσωρευση του παραγωμενου πλουτου? η ''στο ποιο δικαιο μοιρασμα του ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ελευθερια ειναι...οταν καποιος εχει την δυνατοτητα να γινετε πλουσιος...

σαφως ειναι και αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ποτε ο ανθρωπος δεν ηταν υπερκαταναλωτικος? ποτε ειχε αξιες και ιδανικα και ποια ηταν αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ποτε ο ανθρωπος δεν ηταν υπερκαταναλωτικος? ποτε ειχε αξιες και ιδανικα και ποια ηταν αυτα?



Πότε τον μεγάλωσαν να μην είναι άδικος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξένος

Νεοφερμένος

Ο Ξένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μεχρι να γινη ...και αν δεν γινη...τι ηταν και τι ειναι ..?? ελευθερια δηλ.=λεφτα...αυτο λεω και εγω συμφωνουμε..ειμαστε ακομη σκλαβοι αφου δεν εχουμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα το εκφράσω σωστά!
Σαν αντιπολίτευση η ιδεολογία του κομμουνισμού πρόσφερε πάρα πολλά στη Δύση, έγιναν πολλοί αγώνες για διεκδικήσεις για καλύτερες συνθήκες εργασίας, ισότητα, στη μη εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο και κατάφερε να επιτύχει πολλά αιτήματα ειδικά στον εργασιακό και συνδικαλιστικό τομέα.

Αυτά σαν αντιπολίτευση, γιατί στα μέρη που εφαρμόστηκε δεν ήταν και τόσο καλά τα πράγματα και φάνηκε αυτό από την κατάρρευση αυτών των συστημάτων.

Επίσης όσο υπήρχαν οι δύο δυνάμεις, ΗΠΑ και Σοβιετική Ένωση, ήταν καλύτερα και για τις δύο πλευρές, αυτός ο ανταγωνισμός των δύο υπερδυνάμεων για ειρήνη και κοινωνικές διεκδικήσεις.

Η Αριστερά λοιπόν σαν αντιπολίτευση πρόσφερε πολλά στην κοινωνία, αλλά όχι σαν καθεστώς, και θα μπορούσε ακόμα να προσφέρει και σήμερα αν λειτουργούσε σωστά και κοιτούσε στην διεκδίκηση εργασιακών δικαιωμάτων, κεκτημένων που καταργούνται, σε θέματα ανεργίας, το σοβαρότερο σήμερα πρόβλημα της κοινωνίας μας, και έριχνε όλο το βάρος σε αυτά και μόνο τα ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keupang

Νεοφερμένος

Ο keupang αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
H ιδέα ότι ο κομμουνισμός είναι καλός σαν θεωρία αλλα δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη είναι παιδική και καταρίπτεται εύκολα όταν κάποιος μελετήσει την εξέλιξη των πολιτικών συστημάτων στην ιστορία.

Το να θεωρεί κάποιος ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί ο κομουνισμός ή κάποιο άλλο προοδευτικό σύστημα και είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε στον καπιταλισμό είναι σαν να λέει οτι η ανθρωπότητα έφτασε στο τέλος και δεν μπορεί να προχωρήσει. Κάτι που προφανώς είναι λάθος γιατί η ανθρωπότητα συνεχώς εξελίσεται.

Εάν στον μεσαίωνα έλεγες σε κάποιον ότι θα έρθει η βιομηχανική επανάσταση και προχωρήσουμε στο καπιταλιστικό σύστημα μέσω της αστικής δημοκρατίας θα σε πέρναγε για τρελλό. Το ίδιο είναι να θεωρείς και τώρα ότι είναι τρελλό να πιστεύει κάποιος ότι ο καπιταλισμός δεν θα ξεπεραστεί.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι σ ε σχέση με τα προηγούμενα συστήματα ο καπιταλισμός είναι όντως ένα προχωρημένο σύστημα. Βοήθησε την ανθρωπότητα να ανεβάσει πολύ το βιωτικό επίπεδο (εν μέρη) και να κάνει τρομερα άλματα στην τεχνολογία και την επιστήμη. Δεν είναι όμως ενα τέλειο σύστημα. Το αντίθετο μάλιστα. Είναι ένα συστημα με μεγάλες αδικίες και αντιθέσεις. Η λογική εξέλιξη του είναι να περάσουμε σε ένα σύστημα που την γνώση και την επιστήμη θα τις χρησιμοποιήσει προς όφελως των περισσότερων. Η μόνη θεωρεία που υπάρχει και προτείνει μια τέτοια λύση είναι ο κομουνισμός που βασίζεται σε καθαρά επιστημονική θεωρία και μελέτη των κοινωνικώ εξελίξεων. Ο καπιταλισμός δεν πέρνει στρώσιμο ή διορθωση και δυστηχώς όταν φτάνει σε τέλμα οδηγεί σε πολέμους. Το έχει κάνει ήδη μέχρι τωρα με ολέθρια αποτελεσματα. Καπιταλισμός με ανθρωπιστικό πρόσωπο δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει.

Οι λόγοι ποθ απέτυχε το σύστημα μέχρι τώρα είναι απλοί. Για να περάσεις στον σοσιαλισμό (που οδηγεί στον κομμουνισμο) πρέπει απαραίτητα να περάσεις απο τον καπιταλισμό κάτι που οι πρωην ανατολικές χώρες δεν κάνανε.

Η αλλαγή ενός συστήματος που έχει εγκατασταθεί είναι πολύ δύσκολη και μακρόχρονη.
Σκεφτείτε οτι η έννοια της Δημοκρατίας που γεννήθηκε στην Αθηνα, εξαφανίστηκε γρήγορα στην Ρώμη και έκανε ξανά την εμφάνιση της στην Γαλλικη επανάσταση. Χιλιαεδς χρόνια μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξένος

Νεοφερμένος

Ο Ξένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για να εκτιμησουμε τι καταφερε καποιος καπου πρεπει να εκτιμηθουν διαφοροι παραγωντες...τι κατασταση επικρατουσε ,τι αμμεσα προβληματα ειχε να αντιμετωπιση,τις διεθνης συνθηκες,και σε ποσο χρονο καταφερε τι κ.α Παντως μονο θετικα λειτουργησε για τους λαους ολου του κοσμου.Το γεγονος οτι καποιος εκανε λαθη δεν σημαινη οτι δεν θα τα καταφερη καποιος αλλος !!! και οποσδηποτε η αννησοτητα ειναι που κλονιζη τα θεμελια τις κοινωνιας ..αν αδικης παραδειγμα το ενα σου παιδι δεν θα στραφει εναντιον σου ? δεν θα κλονιστη η εμπιστοσυνη του στον θεσμο τις οικογενειας ?? αρα εναντιον κατ'επεκταση και της κοινωνιας...οπως τετοια φαινωμενα βλεπουμε τελευταια.

Δηλαδη αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ειμαστε στον σωστο δρομο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγαπητέ Ξένε, τι είναι κατά τη γνώμη σου " Κομμουνισμός";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξένος

Νεοφερμένος

Ο Ξένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το οικονομικο κοινωνικο συστημα που διανεμη τον παραγωμενο πλουτο,συμφωνα με τις αναγκες και οχι του καθε εργαζωμενου και οχι με την δυναμη της θεσις του στην παραγωγη του..!!!! φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top