Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Πάλι τα ίδια. Που είναι τα επιχειρήματα σου;

Έχω στερέψει.
Περιμένω τα δικά σου ακόμα...
-----------------------------------------
Σημ.: Είναι off-topic τα 2 τελευταία ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τα γεγονότα είναι τα εξής:
Ο ρούντολφ είναι ιδρυτικό στέλεχος, άρα και εκφραστής
Το άρθρο του εκφράζει το κόμμα στο οποίο ανήκε
Δεν με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος, απλώς εξετάζω την εγκυρότητα του, ώς εκφραστής του κόμματος στο οποίο ανήκε
Κάνεις προβοκάτσια, χωρίς επιχειρήματα
Δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς, αλλά έχεις γενικά μια ιδέα και τη λές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Τα γεγονότα είναι τα εξής:
Ο ρούντολφ είναι ιδρυτικό στέλεχος, άρα και εκφραστής
Το άρθρο του εκφράζει το κόμμα στο οποίο ανήκε
Δεν με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος, απλώς εξετάζω την εγκυρότητα του, ώς εκφραστής του κόμματος στο οποίο ανήκε
Κάνεις προβοκάτσια, χωρίς επιχειρήματα
Δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς, αλλά έχεις γενικά μια ιδέα και τη λές

Σου είπα ότι και ο Παπαδόπουλος (Ιδρυτής και Εκφραστής) έκανε επανάσταση.
Τι ήταν στην ουσία;
Χούντα! Φασισμός!

Δε με ενδιαφέρει λοιπόν ένας υποστηρικτής, αλλά ένας αμερόληπτος ερευνητής.

Αν κλέψω μία μπάλα π.χ. θα πω ένα άλλοθι στον αστυνομικό.
Αυτό το άλλοθι θα το πω και σε 5 φίλους μου που θα τους ανακρίνουν.
Ο αστυνομικός δε θα τους πιστέψει αν δεν υπάρχει μια αξιόπιστη, αμερόληπτη μαρτυρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν κάνει κριτική ή έρευνα ο συγκεκριμένος. ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ. ΛΕΕΙ "ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ"
τι θα τον κάνεις τον ερευνητή;

Εσύ δηλαδή αν πεις, η ομάδα ποδοσφαίρου στην οποία ανήκω από τότε που φτιάχτηκε και βοήθησα να χτιστεί, θέλει οι παίχτες της να είναι έτσι, χρειάζομαι ειδικό ερευνητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν κάνει κριτική ή έρευνα ο συγκεκριμένος. ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ. ΛΕΕΙ "ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ"
τι θα τον κάνεις τον ερευνητή;

Εσύ δηλαδή αν πεις, η ομάδα ποδοσφαίρου στην οποία ανήκω από τότε που φτιάχτηκε και βοήθησα να χτιστεί, θέλει οι παίχτες της να είναι έτσι, χρειάζομαι ειδικό ερευνητή;

Έπεα πτερόεντα.
Δε με ενδιαφέρει τι δηλώνει αλλά τι είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Διαφωνείς ότι ήταν ιδρυτικό στέλεχος του κόμματος;
Γιατί για όλα τα υπόλοιπα ούτε καν διαφωνίσαμε
Βοήθησε σε προπαγάνδα και στις διαπραγματεύσεις, φυλακίστηκε και τέλος. Μπορεί να ήταν ο χειρότερος εγκληματίας! ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ! ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ!!

Αλλά, είναι γεγονός, πως μπορεί να μιλά για το κόμμα του
Η διαφωνία μου ήταν ως προς το κείμενο το οποίο αμφισβήτησες και απέδειξα πως είναι έγκυρο. Τα υπόλοιπα δεν τα συζητήσαμε
-----------------------------------------
Εγώ σου λέω πως μπορεί να ήταν ο χειρότερος άνθρωπος που πάτησε το πόδι του στη γή. Αυτό δεν έχει σχέση με την εγκυρότητα του κειμένου, αλλά με κάτι τελείως διαφορετικό. Συμφωνώ ότι έχει προκαλέσει πολύ κακό, αλλά δεν έχει σχέση με τη διαφωνία μας
-----------------------------------------
Άρα, συνοψίζω:

Το κείμενο του εκφράζει το κόμμα και αυτό δεν έχει να κάνει με τα εγκλήματα που μπορεί να διέπραξε

Διαφωνείς σε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν τον θαυμάζω. Απλώς έχουμε διαφωνία στο κατα πόσο μπορεί να εκφράζει τις ιδέες του κόμματος. Και εφόσον είναι ιδρυτικό στέλεχος, μπορεί να το κάνει. Τα υπόλοιπα είναι προβοκάτσια δικιά σου

Και ποιος σου είπε ότι απευθύνομαι σε σένα; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Διαφωνείς ότι ήταν ιδρυτικό στέλεχος του κόμματος;
Γιατί για όλα τα υπόλοιπα ούτε καν διαφωνίσαμε
Βοήθησε σε προπαγάνδα και στις διαπραγματεύσεις, φυλακίστηκε και τέλος. Μπορεί να ήταν ο χειρότερος εγκληματίας! ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ! ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ!!

Αλλά, είναι γεγονός, πως μπορεί να μιλά για το κόμμα του
Η διαφωνία μου ήταν ως προς το κείμενο το οποίο αμφισβήτησες και απέδειξα πως είναι έγκυρο. Τα υπόλοιπα δεν τα συζητήσαμε
-----------------------------------------
Εγώ σου λέω πως μπορεί να ήταν ο χειρότερος άνθρωπος που πάτησε το πόδι του στη γή. Αυτό δεν έχει σχέση με την εγκυρότητα του κειμένου, αλλά με κάτι τελείως διαφορετικό. Συμφωνώ ότι έχει προκαλέσει πολύ κακό, αλλά δεν έχει σχέση με τη διαφωνία μας
-----------------------------------------
Άρα, συνοψίζω:

Το κείμενο του εκφράζει το κόμμα και αυτό δεν έχει να κάνει με τα εγκλήματα που μπορεί να διέπραξε

Διαφωνείς σε κάτι;

Είπα εγώ ότι δεν ήταν ιδρυτικό μέλος του κόμματος αφού το έμαθα;
Είπα εγώ ότι δεν το έχει γράψει αυτός;
Τι σχέση έχει ότι μπορεί να μιλάει για το κόμμα του;
Αυτός οραματίστηκε τη Γερμανία κάπως.
Σημαίνει ότι έτσι έγινε;
Η εγκυρότητα είναι κάτι σχετικό.
Μπορεί να είναι έγκυρο για τον οπαδό του κόμματος γιατί αυτό υποστηρίζει όμως για εμένα που δεν υπακούω τυφλά και θέλω έναν ανεξάρτητο μελετητή δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Διαφωνείς ότι ήταν ιδρυτικό στέλεχος του κόμματος;
Γιατί για όλα τα υπόλοιπα ούτε καν διαφωνίσαμε
Βοήθησε σε προπαγάνδα και στις διαπραγματεύσεις, φυλακίστηκε και τέλος. Μπορεί να ήταν ο χειρότερος εγκληματίας! ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ! ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ!!

Αλλά, είναι γεγονός, πως μπορεί να μιλά για το κόμμα του
Η διαφωνία μου ήταν ως προς το κείμενο το οποίο αμφισβήτησες και απέδειξα πως είναι έγκυρο. Τα υπόλοιπα δεν τα συζητήσαμε

Έχεις σκεφτεί όμως ότι ίσως και να είπε ψέματα για τις πραγματικές προθέσεις του κόμματός του για να παραπλανήσει τον κόσμο;(γιατί και με τον Χίτλερ κάτι ανάλογο συνέβη) απλά μια υπόθεση κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί όμως ότι ίσως και να είπε ψέματα για τις πραγματικές προθέσεις του κόμματός του για να παραπλανήσει τον κόσμο;(γιατί και με τον Χίτλερ κάτι ανάλογο συνέβη) απλά μια υπόθεση κάνω.

Ωχχχ...
Ξεσηκώνεις δεύτερο κύκλο.
ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ.
Καλή αντοχή Βασίλη!
Θα τη χρειαστείς!
ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ο κομμουνισμος, αλλα δεν εχω κουραγιο να αναλυσω τωρα το γιατι!!

Και τουλαχιστον σχετικα με την αποτυχια του κομμουνισμου, δεν ευθυνονται οι ιδεες που πρεσβευει, αλλα οι ανικανοι πολιτικοι ηγετες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ωχχχ...
Ξεσηκώνεις δεύτερο κύκλο.
ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ.
Καλή αντοχή Βασίλη!
Θα τη χρειαστείς!
ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΑΑ

μπα... ας πει ό,τι θέλει τώρα βαριέμαι να γράφω άλλο...(εξάλλου μια αθώα υπόθεση έκανα κι εγώ:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
μπα... ας πει ό,τι θέλει τώρα βαριέμαι να γράφω άλλο...(εξάλλου μια αθώα υπόθεση έκανα κι εγώ:D)
AXAXAXAXA
Ωραίοςςςςςςςςς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ναι είναι και η αναπαραγωγή. Τι έχεις να πεις όμως για τη μόρφωση, τη διπλωματία, τον πολιτισμό, την συνείδηση και έκφραση απόψεων, την οικονομία, την διασκέδαση. Πιο ζώο τα κάνει αυτά; Είμαστε ίδιοι με τα ζώα μέχρι ενός σημείου από 'κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.



Όλοι ξέρουμε ότι στο σημερινό κόσμο επικρατεί αδικία. Το θέμα είναι τι κάνουμε όμως γι' αυτό. Ή κάνεις ότι δε συμβαίνει τίποτα και συνεχίζεις, ή προσπαθείς να το αλλάξεις. Και απ' ότι βλέπω οι περισσότεροι δυστυχώς διαλέγουν το πρώτο.:(

Δεν υπάρχει άδικο και δίκαιο, θεωρητικές λέξεις και οι δύο και κάργα υποκειμενικές.
-----------------------------------------
Ο κομμουνισμος, αλλα δεν εχω κουραγιο να αναλυσω τωρα το γιατι!!

Και τουλαχιστον σχετικα με την αποτυχια του κομμουνισμου, δεν ευθυνονται οι ιδεες που πρεσβευει, αλλα οι ανικανοι πολιτικοι ηγετες!!

Και στον άνθρωπο άμα πεις να πηδήξει 20 μέτρα δεν φταίει η εντολή αλλά ο άνθρωπος που δεν το κατάφερε, δεν μπορεί μια ιδέα να είναι τόσο δύσκολη και το φταίξιμο να το ρίχνεις στους πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Και μετά πεθάναμε από τον κυνισμό.

:lol::lol::lol::lol::lol:

-----------
Και στον άνθρωπο άμα πεις να πηδήξει 20 μέτρα δεν φταίει η εντολή αλλά ο άνθρωπος που δεν το κατάφερε, δεν μπορεί μια ιδέα να είναι τόσο δύσκολη και το φταίξιμο να το ρίχνεις στους πολιτικούς.

Νομίζω ότι παρέβλεψες ένα σημαντικό παράγοντα που λέγεται ανθρώπινη βούληση.
Από τη στιγμή που ο άνθρωπος επιλέγει μόνος του και δεν δέχεται εντολές από τρίτους, είναι δικό του το πρόβλημα. Αντίστοιχα, κανείς δεν υποχρέωσε τους κομμουνιστές στη Ρωσία να ακολουθήσουν το δρόμο που ακολούθησαν. Ήταν επιλογή τους να διαλέξουν το δύσκολο δρόμο, και εδώ που τα λέμε, δεν ήταν μόνο θέμα δυσκολίας το πρόβλημα, αλλά και προσωπικών 'πιστεύω'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οραθακ το να θεωρεις οτι η κοινωνια ειναι wasteland ειναι το ιδιο ακραιο με το να θεωρεις οτι τα παντα ειναι τελεια, λουλουδακια και λοιπες ιστοριες. Και τα δυο ειναι μη ρεαλιστικα και καποια στιγμη θα σε διαλυσουν με διαφορετικο τροπο το καθενα. Δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο υπαρχουν πολλα χρωματα. Αλλοι ειναι αρπακτικα, αλλοι ποτέ, αλλοι ειναι κατι ενδιαμεσο. Μην προσπαθεις να παρουσιασεις τον κοσμο σαν μαυρη μαυριλα για να δικαιολογησεις οτι θελεις εσυ να εισαι αρπακτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και ποιος σου είπε ότι απευθύνομαι σε σένα; :lol:

Πάσο έχεις δίκαιο. 'Αλλη φορά κάνε quote για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η επιβίωση δεν είναι τόσο εύκολη λέξη, επιβιώνω ή δεν επιβιώνω, υπάρχει μια κλίμακα, μπορείς να επιβιώσεις τρώγοντας σκουπίδια στο δρόμο. Ο καθένας θέτει το δικό του όριο και προσπαθεί να το φτάσει.

Πίστεψε με ακόμα δεν έχεις κάνει κάτι αξιόλογο, ούτε θα ξέρεις μέχρι το τέλος άμα έχει πραγματικά κάνει κάτι αξιόλογο, εγώ ποτέ δεν σου είπα ότι ο στόχος σου ο πρώτος πρέπει να είναι τα λεφτά, αλλά πρέπει να είναι και αυτός και από τους βασικούς γιατί είτε θέλεις να το πιστέψεις είτε δεν θέλεις να το πιστέψεις, τα λεφτά σου αλλάζουν την ζωή. i know it sucks.

Έργο θα αποτελείς με οποιαδήποτε δουλεία σου, είναι αρκετά θεωρητική λέξη οπότε πάντα από ένα μάτι κάτι που κανείς δεν θεωρεί έργο αυτός θα το θεωρεί. Τα λεφτά είναι και δύναμη όχι απλά ένα μέσο βοήθεια ανταλλαγών.
-----------------------------------------

Λοιπόν, προφανώς και δεν το θέλω, αλλά ούτε θέλω αυτούς που έχω ξεπεράσει ήδη να ισορροπιστούν μαζί μου.
Για μένα η λέξη ισότητα είναι η λέξη των αδύναμων, δεν μπορούν να φτάσουν ψιλά μόνη τους σε οποιοδήποτε τομέα και επικαλούνται την ισότητα να τους βοηθήσει, εγώ δεν θα πέσω εκεί. Άμα υποθετικά (πολύ υποθετικά γιατί μπορώ να βάλω στοίχημα να ζω για πάντα στην κόλαση, ότι κομμουνισμός αληθινός δεν θα υπάρξει ποτέ) υπάρξει ισότητα, ένας άνθρωπος δεν θα μπορέσει να πάει μπροστά, ίσως πέρα από τα έργα του να θέλει οικονομικά να φτάσει πιο ψιλά να ανοίξει κάτι, όλοι αυτή η μίζερη κοινωνία δεν θα τον αφήσει, γιατί απλά πρέπει να είναι με τον μέσω όρο και αυτή η κοινωνία δεν θα αντέξει πολύ εκεί πάνω.
Γενικά ο καπιταλισμός είναι η πραγματικότητα, είναι για τους ρεαλιστές, ο κομμουνισμός είναι για τους χριστιανούς, άνθρωποι που το κεφάλι τους πετάει πολύ ψιλά, αλλά τα πόδια τους είναι βουτηγμένα σε έναν λάκκο με σκατά.
-----------------------------------------


Άμα τα έργα σου δεν παρέχουν χρήματα δεν θα επιβιώσεις, εγώ απλά αφήνω ελεύθερα τον άνθρωπο να διαλέξει, είτε θα κάνει κάτι για την κοινωνία σου είτε δεν θα κάνεις.

Είσαι ο ορισμός του αντιδραστικού!!! Εκπροσωπείς όλη τη σαπίλα της αστικής ιδεολογίας! Και φυσικά είσαι παράγωγο μιας σκληρής πραγματικότητας... είτε αυτή είναι οικογενειακή, είτε κοινωνική.
Ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξεις... όχι για να σε προφυλάξω, μα για να προφυλάξω τους έρημους που θα πέσουν στα χέρια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Είσαι ο ορισμός του αντιδραστικού!!! Εκπροσωπείς όλη τη σαπίλα της αστικής ιδεολογίας! Και φυσικά είσαι παράγωγο μιας σκληρής πραγματικότητας... είτε αυτή είναι οικογενειακή, είτε κοινωνική.
Ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξεις... όχι για να σε προφυλάξω, μα για να προφυλάξω τους έρημους που θα πέσουν στα χέρια σου!

Πόσο μου τι δίνει αυτό το πράγμα. Ρε μεγάλε, αφού είσαι και καθηγητής, γιατί δεν λες ένα αντεπιχείρημα αντί να κάνεις προβοκάτσια.
Σου λέει ο άλλος "εγώ πιστεύω αυτό", κι εσύ του απαντάς "είσαι βλάκας"
Εγώ συμφωνώ ότι ίσως να κάνει λάθος, αλλά όχι μέχρι να το αποδείξεις. Αν έχεις κάτι να πεις πάνω σ'αυτό πες το. Αλλιώς μη μιλάς, γιατί δεν συνεισφέρεις τίποτα στη συζήτηση.
Αυτό που έπρεπε να πεις, αν όντως μπορείς να στηρίξεις τη γνώμη σου είναι: "Λες μια τρομερή βλακεία/είσαι χαζός, γιατί αυτό που λες είναι λάθος διότι..." Πες μας γιατί είναι λάθος αυτό που λέει, κι όχι ένα "είσαι βλάκας δεν ασχολούμαι" Αυτό δείχνει αδυναμία να τον αντιμετωπίσεις
Το καλό με τα forums είναι πως ο καθένας συμμετέχει σε όποια συζήτηση επιλέξει. Οπότε, αν σε ενδιαφέρει, βρες αντεπιχειρήματα και απέδειξε το αντίθετο. Αλλιώς μην ασχολείσαι καθόλου

Το θεωρώ άδικο του λες "λες βλακείες" χωρίς να έχεις κάν γνώμη. Και, δεν μας ενδιαφέρει ποιός είναι, αλλά τι λέει. Εσύ που είσαι και καθηγητής, πρέπει να ξέρεις ότι ο διάλογος μας δίνει τροφή για σκέψη και προσωπική ανάπτυξη. ΕΣΥ Ότι πάει κόντρα στις απόψεις σου το απορρίπτεις! Ο συνομιλητής σου μπορεί να λέει τη μεγαλύτερη βλακεία. Εαν δεν στοιχειοθετήσεις τη γνώμη σου, έχει δίκαιο.
-----------------------------------------
Έλα που δεν έρχονται όμως, τουλάχιστον όσο υπάρχουν τόσοι orathacs και mmpfs στην κοινωνία.

Κάποια στιγμή θα φτάσεις να ζητάς δουλειά από ανθρώπους σαν εμάς, γι αυτό think, then act
-----------------------------------------
Και κυρίως υπάρχει μια τάση εξίσωσης των ανθρώπων. Κοινωνικής εννοώ. Δεν θεωρώ πως κάποιος που έγινε κάτι στη ζωή του, μπορεί να δέχεται τα σχόλια δημόσιων υπαλληλίσκων που ζούνε με την ασφάλεια που τους δίνει ο μισουλάκος τους. Και φυσικά δεν μιλώ για εμένα γιατί δεν βρίσκομαι ενεργός επαγγελματικά τώρα.
Αλλά είναι πολύ μεγαλύτερη η κριτική δεν αυτούς που ρισκάρουν και χάνουν/κερδίζουν, παρα σε αυτούς που κοιτάνε

Υπάρχει ένα 5% που διαμορφώνει τις εξελίξεις, ένα 45% που ακολουθεί, και ένα 50% που δεν κατάλαβε ούτε τι έγινε, ούτε πως έγινε.
Γι αυτό το θεωρώ άδικο να τα εξισώνουμε όλα και όλοι να αντιμετωπίζονται το ίδιο.
-----------------------------------------
Imagine all the people και αηδίες. Η ζωή είναι σκληρή, και ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Μπορείς να γίνεις κάποιος σπουδαίος, μπορείς να μην γίνεις και τίποτα. Και ναι, αν καταφέρεις να βγάλεις λεφτά από μόνος σου, είσαι κάποιος. Αν κάνεις ερευνητικό έργο είσαι κάποιος. Αν έχεις σημαντικό μέρος στην κυβέρνηση είσαι κάποιος. Όταν είσαι κλητήρας δεν είσαι τίποτα

Έτσι είναι η ζωή. Ή είσαι κάποιος ή δεν είσαι τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top