[Καπνιστές] Όσοι κάνετε στριφτά...

Τι καπνό χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 92)
  • Van Nelle

    Ψήφοι: 3 3.3%
  • Camel

    Ψήφοι: 1 1.1%
  • Drum

    Ψήφοι: 3 3.3%
  • Marlboro

    Ψήφοι: 7 7.6%
  • Craven

    Ψήφοι: 13 14.1%
  • George Karelias and Sons

    Ψήφοι: 16 17.4%
  • Pall Mall

    Ψήφοι: 1 1.1%
  • Old Holborn

    Ψήφοι: 30 32.6%
  • Golden Virginia

    Ψήφοι: 12 13.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 3 3.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 3.3%

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Επανερχόμενη στα του θέματος...
Από Camel ο πιο ελαφρύς καπνός για στριφτό είναι ο μπλε;
Εν συγκρίσει με old holborn άσπρο τι διαφορούλες έχει;

Όπως και για τον marlboro τον gold, καμία γνωμουλα;
Έκανα μια τράκα και μου φάνηκε λιγάκι πιο βαρυς και ξηρός από holborn.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Kαι εγώ έκανα, αλλά πολύ βήξιμο .
Με καρέλια/old holborn όχι.
Λοιπον!

Ειχα πρωτο καπνο τον λευκο old holborn.
Δοκιμασα τον κιτρινο τους και δεν μ αρεσε και καπως βαρυς μου επεφτε.
Ωστοσο, τελειωσα ολο το πακετο.

Από τράκα δοκιμασα καρελια λευκο και μου φανηκε αδιαφορος εν συγκρισει με τον λευκο holborn.
Δοκιμασα παλι απο τρακα και golden virginia πρασινο και επισης μου φανηκε αδιαφορος.

Εδω και δυο βδομαδες πηρα τον marlboro τον gold...
Χμμμ κοντα στον λευκο holborn. ενδεχομενως και με λιγη καλυτερη επιγευση ΑΛΛΑ νιωθω γρατζουνισμα στον λαιμο..
Δεν ξερω, ωστοσο, αν φταινε τα κλιματιστικα και οι ανεμιστηρες ή ο κανπος.
Αν εχετε εμπειρια, πειτε μου.

Μου προτειναν καποια στιγμη να παρω camel μπλε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εξαιρετικός ο γκόλντεν βιρτζίνια. Αλλά και εγώ εδώ και 10ετία+ κολλημένος στον μάρλμπορο γκολντ. Ο πιο ελαφρύς καπνός που έχω βρει και απ' ότι διαδίδεται, ο πιο απαλλαγμένος από αρωματικά πρόσθετα. Εμπλουτισμένος με λίγο ψιλοκομμένο τσεμπέλι, περιστασιακά για το άρωμα και όταν μπορεί να βρεθεί. Όλο και πιο δύσκολο πια.
Και αφήνει ένα τέλειο άρωμα φυσικού καπνού μετά από ώρες στο χώρο
συμφωνω για marlboro gold αλλα μου εβγαλε αυτο το θεμα που αναφερω παραπανω..

Για camel γνωμη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,108 μηνύματα.
Καλός ο gold αλλά άμα τα θυμάμαι καλά είναι ένα τσακ παραπάνω ξηρός απ' τους άλλους; :hmm:
Ίσως και γι' αυτό να στα σκάει. Πιθανότατα είναι όντως ο καπνός (ή το ότι καπνίζεις συνηθισμένα το Χ και τωρά σκάλωσε το σύστημα ή το οτι δοκιμάζεις απ' όλα κι έχει ταλαιπωρηθεί ο λαιμός).

Δεν έχω δοκιμάσει camel καπνό, αλλά απ' ότι φαίνεται τους ελαφρείς και "μεσαίους" σε γεύση και ξηρότητα θέλεις.
(πχ. οχι virginia που ναι σχετικά ουδέτερος και υγρός αλλά όχι και karelia που μοσχοβολάει, αλλά holborn).

Κι επίσης αφού είσαι στην πειραματική φάση δοκιμάζε τα όλα με ίδια χαρτάκια/φιλτράκια, αλλιώς παίζει να σου φαίνεται ο ασπρός holborn με πράσινο rizla το ίδιο με τον πράσινο virginia με ασημί rizla ξέρωγω. :hmm:
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
συμφωνω για marlboro gold αλλα μου εβγαλε αυτο το θεμα που αναφερω παραπανω..

Για camel γνωμη;
εθισμένος δηλώνω, σε καμιά περίπτωση ειδικός.
οι καπνοί με πρόσθετα αρώματα (πχ ολντ χόλμπορν, καρέλια με τις σοκολάτες και κρέηβεν με τα μελομακάρονα και τις ιωσηφίνες :ρ) βρίσκονται μακριά από τα γούστα μου. Οπότε η άποψη αφορά τα ατομικά γούστα και είναι εξ ορισμού αφερέγγυα ( ο κάμελ, δεν θυμάμαι ποιός, μου είχε φανεί πολύ γλυκός, δεν καπνιζόταν. Για τα δικά μου γούστα πάντα)
Αυτό όμως με το γρατζουνισμα στον βλεννογόνο είναι αντικειμενικό. Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα με τον γκολντ, απεναντίας είχε υφεθεί. Όμως, κι αυτό αποτελεί ατομική πεποίθηση, ίσως δεν οφείλεται στον καπνό μόνο. Το αντίδοτο με άλλους καπνούς που συνέβαινε (πχ τον μάρλμπορο τον κόκκινο) ήταν
1/ τα πολύ λεπτά βραδύκαυστα χαρτάκια (όχι πάνω από 12 γρ/τετρ. μέτρο), ανεπεξέργαστα (χωρίς λεύκανση με χλωρικές ρίζες) και από ρυζόχαρτο
2/ τα πιο μακριά φιλτράκια ενεργού άνθρακα
3/ τα πιπάκια μιάς χρήσης που είναι μικρούλικα και διακριτικά (σχεδόν περνούν απαρατήρητα) και βολικά αν και λόγω μήκους δεν προλαβαίνουν να παγώσουν πολύ τον καπνό. Όμως αν, παρ' όλα τα παραπάνω, παρατηρήσει κανείς πόση σαπίλα κατακρατούν που αλλιώς θα εισπνέαμε, θα τα υιοθετήσει νομίζω.
Τέλος 4/ ένας μικρός κεραμικός (ή και μεταλλικός) υγραντήρας μέσα στην καπνοσακούλα, κάνει τον καπνό πολύ λιγότερο ερεθιστικό.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
1/ τα πολύ λεπτά βραδύκαυστα χαρτάκια (όχι πάνω από 12 γρ/τετρ. μέτρο), ανεπεξέργαστα (χωρίς λεύκανση με χλωρικές ρίζες) και από ρυζόχαρτο
Ναι-ναι παίρνω τα rizzla τα micron που είναι τα πιο λεπτα!
Ωστόσο πήρα σήμερα και τα πιο λεπτα τα natura του παππού
2/ τα πιο μακριά φιλτράκια ενεργού άνθρακα
Μεχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τα απλά τ άσπρα τα slim.
Μιας που στρίβω κάπου 3-4 μήνες απέφευγα αυτά με τον άνθρακα γιατί κάνουν το τύλιγμα πιο δύσκολο.
Παρόλα αυτά αγόρασα σήμερα τα rizzla extra slim με άνθρακα!
3/ τα πιπάκια μιάς χρήσης που είναι μικρούλικα και διακριτικά (σχεδόν περνούν απαρατήρητα) και βολικά αν και λόγω μήκους δεν προλαβαίνουν να παγώσουν πολύ τον καπνό. Όμως αν, παρ' όλα τα παραπάνω, παρατηρήσει κανείς πόση σαπίλα κατακρατούν που αλλιώς θα εισπνέαμε, θα τα υιοθετήσει νομίζω.
Αυτα τα αναζήτησα, αλλά δεν τα βρηκα.
Προσεχώς θα πάω σε μαγαζί με Ίδη καπνού να προμηθευτώ.
Αναμενω να δω μήπως δουλέψουν κι όλα τ άλλα.
Τέλος 4/ ένας μικρός κεραμικός (ή και μεταλλικός) υγραντήρας μέσα στην καπνοσακούλα, κάνει τον καπνό πολύ λιγότερο ερεθιστικό.
Πήρα 2 μεταλλικά, ώστε να το εφαρμόσω σε δυο καπνούς σερί για να δούμε.
Απ ότι κατάλαβα, γεμίζεις τα δισκάκια με νερό ( ; )

Ευχαριστώ πολύ για τα tips :prettyplz:
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ωστόσο πήρα σήμερα και τα πιο λεπτα τα natura του παππού
όντως ο παππούς έχει μερικά πολύ προσεγμένα είδη στην γκάμα του. Ανάμεσα σ' αυτά και κάποια ισπανικά χαρτάκια από ρυζόχαρτο ανεπεξέργαστα (μπεζ προς υποκαφέ, εάν το χρώμα δεν ενοχλεί) πολύ λεπτά και βραδύκαυστα (νομίζω 10,5 gr/m2)


Μιας που στρίβω κάπου 3-4 μήνες απέφευγα αυτά με τον άνθρακα γιατί κάνουν το τύλιγμα πιο δύσκολο.
ισχύει απόλυτα, όντας όχι τόσο συμπαγή, στην αρχή δυσκολεύουν. Όμως αναφέρομαι στα μεγαλύτερου μήκους από τα συνήθη

Αυτα τα αναζήτησα, αλλά δεν τα βρηκα.
δεν είναι κάτι δυσεύρετο, όχι βέβαια σε περίπτερα. Πόσο ευρεία γκάμα να έχει ένα περίπτερο; Και μάλιστα από είδη που δεν είναι και τόσο δημοφιλή; Υπάρχει το εμπόδιο του φόρουμ όμως στο να συστήσω συγκεκριμένα. Και εγώ αναφέρομαι σε διάμετρο 5,5-5,7 χιλιοστά, στα έξτρα σλιμ. Λίγη προσοχή μόνο στην αποφυγή της πιο δημοφιλούς μάρκας γιατί δεν ''τραβάνε'' εδώ και ένα χρόνο περίπου, προφανως κάποια έκπτωση στον ποιοτικό έλεγχο, με αποτέλεσμα να απαιτείται βαθιά εισπνευστική κίνηση και με επιπλοκή ο καπνός να εισχωρεί ως τέρμα βαθιά στις κυψελίδες. Που δεν το θέλουμε. Προσωπικά έχω καταλήξει στον υπέργηρο αναφερθέντα που έχουν πολύ μαλακό τράβηγμα και κατακρατούν πράμα
Πήρα 2 μεταλλικά, ώστε να το εφαρμόσω σε δυο καπνούς σερί για να δούμε.
Απ ότι κατάλαβα, γεμίζεις τα δισκάκια με νερό ( ; )

προσωπικά επιλέγω τους κεραμικούς υγραντήρες γιατί υγραίνουν τον καπνό παρατεταμένα και όχι εξαναγκασμένα και απότομα. Και γιατί δεν έχουν τρυπούλες όπου εγκλωβίζονται τρίμματα καπνού (5' -10' σε ένα μπωλάκι με νερό, λένε απιονισμένο αλλά σιγά, σκούπισμα μετά από τα νερά και στην καπνοσακούλα ή το πουγγί).

Όλα αυτά μαζί, αν και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα κολπάκια, κάνουν το στριφτό πολύ λιγότερο επιβαρυντικό και ερεθιστικό για τον φάρυγγα. Μετά από σχεδόν 10 χρόνια περιπλάνηση στα μονοπάτια του στριφτού, μπορώ να το ισχυριστώ με σιγουριά σχεδόν
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
όντως ο παππούς έχει μερικά πολύ προσεγμένα είδη στην γκάμα του. Ανάμεσα σ' αυτά και κάποια ισπανικά χαρτάκια από ρυζόχαρτο ανεπεξέργαστα (μπεζ προς υποκαφέ, εάν το χρώμα δεν ενοχλεί) πολύ λεπτά και βραδύκαυστα (νομίζω 10,5 gr/m2)
Ααα μου φαίνεται θα κάνω παραγγελια online !
Βέβαια τα μαγαζιά με είδη καπνού στο κέντρο θα έχουν ολόκληρη την γκάμα ασυζητητί.
Και εγώ αναφέρομαι σε διάμετρο 5,5-5,7 χιλιοστά, στα έξτρα σλιμ. Λίγη προσοχή μόνο στην αποφυγή της πιο δημοφιλούς μάρκας γιατί δεν ''τραβάνε'' εδώ και ένα χρόνο περίπου, προφανως κάποια έκπτωση στον ποιοτικό έλεγχο, με αποτέλεσμα να απαιτείται βαθιά εισπνευστική κίνηση και με επιπλοκή ο καπνός να εισχωρεί ως τέρμα βαθιά στις κυψελίδες. Που δεν το θέλουμε. Προσωπικά έχω καταλήξει στον υπέργηρο αναφερθέντα που έχουν πολύ μαλακό τράβηγμα και κατακρατούν πράμα
εδώ έκανα χαζομάρα... πήρα της γνωστής εταιρείας.
Μικρο το κακό, υπό την άποψη του ευτελούς κόστους. Θα πάω για τα του υπεργηρου:whistle:
προσωπικά επιλέγω τους κεραμικούς υγραντήρες γιατί υγραίνουν τον καπνό παρατεταμένα και όχι εξαναγκασμένα και απότομα. Και γιατί δεν έχουν τρυπούλες όπου εγκλωβίζονται τρίμματα καπνού (5' -10' σε ένα μπωλάκι με νερό, λένε απιονισμένο αλλά σιγά, σκούπισμα μετά από τα νερά και στην καπνοσακούλα ή το πουγγί).
Μου έδωσε μόνος του ένα ζευγάρι από υγραντηρες.
Μέσα ειναι κεραμικοί μήπως και αλλάζει μόνο η θήκη;

Την πάτησα γιατί δεν ζήτησα εγώ η ίδια κάτι συγκεκριμένο.
Επισης, έκανα πατάτα και με τον χρόνο. Το άφησα μόνο 30 δ βουτηγμένο στο νερό. Βέβαια το στραγγιξα καλά μετά.
Πάντως παρά τα λάθη, στο μισό πακέτο καπνού που μου έχει μείνει έχει κάνει δουλίτσα.

Θα διορθώσω και τα φιλτρακια, θα πάρω και τα πιπάκια αυτά να δούμε.
Πάντως μια μικρή βελτίωση την είδα είναι η αλήθεια. Να δούμε μήπως εξαλειφθεί και με τα υπόλοιπα, μιας που μετά θα γυρίσω σε Holborn λευκό πάλι και δεν θα ήθελα να αποχωριστώ τον Marlboro gold.
First world’s problem λέμε :hehe:

Η βοήθεια σου ήταν χρησιμότατη πάντως!! Milles merci :give_rose:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top