Κατάργηση μετρητών: Υπέρ ή Κατά;

Είστε Υπέρ ή Κατά της κατάργησης των μετρητών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Υπέρ 100%

    Ψήφοι: 6 37.5%
  • Κατά 100%

    Ψήφοι: 10 62.5%
  • Να υπάρχουν μετρητά, αλλά με περιορισμούς

    Ψήφοι: 0 0.0%

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το γενικό θέμα με αφορμή την σημερινή πρόθεση της κυβέρνησης για κατάργηση των μετρητών σε ορισμένες κατηγορίες επαγγελμάτων. Υπάρχουν βέβαια κάποια νομικά ερωτηματικά σε σχέση με τη συνταγματικότητα της ελεύθερης διακίνησης χρήματος που ακόμα εξετάζονται αλλά ανεξάρτητα από αυτό, εσείς πιστεύετε πως είναι ένα θετικό ή αρνητικό μέτρο;

Τη συζήτηση την άνοιξε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, Όμηρος Τσάπαλος, ως εξής:

Με βάση τα στατιστικά που έχουμε, 3,8 εκατομμύρια πολίτες δηλώνουν εισοδήματα κάτω από 10.000 ευρώ.

Η πλειονότητά τους είναι συνταξιούχοι και μισθωτοί. Είναι άνθρωποι δηλαδή, οι οποίοι και να θέλανε δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν γιατί και το κάθε ευρώ δηλώνεται από τους εργοδότες ή από το Δημόσιο.

Υπάρχει όμως και η πλειονότητα των ελεύθερων επαγγελματιών, περίπου έξι στους δέκα, οι οποίοι και αυτοί δηλώνουν εισοδήματα κάτω από 10.000 ευρώ, την ίδια ώρα όμως, αυτό είναι το οξύμωρο, όπου οι δαπάνες τους κάθε χρόνο ξεπερνούν τα 40 δισεκατομμύρια ευρώ.


Δηλαδή μιλάμε για ανθρώπους οι οποίοι δηλώνουν περίπου 4 δισεκατομμύρια ευρώ συνολικά ως έσοδα, αλλά την ίδια στιγμή δαπανούν 40 δισεκατομμύρια μέσω των χρεωστικών τους καρτών και με τη διακίνηση ηλεκτρονικά του χρήματος.

Αυτό λοιπόν είναι ξεκάθαρο ότι έχει μέσα του σπέρματα φοροδιαφυγής και ισχυρής φοροδιαφυγής και εμείς αυτό το οποίο θέλουμε να κάνουμε είναι να αυστηροποιήσουμε τους ελέγχους, να προχωρήσουμε σε περαιτέρω ψηφιοποίηση της ΑΑΔΕ.

Ο πολίτης προκειμένου να αποφύγει το να μπει στον πειρασμό να πληρώσει με μετρητά, άρα να κάνει μια συναλλαγή που μπορεί να είναι και φθηνότερη χωρίς να κοπεί το νόμιμο παραστατικό, θα πρέπει να του δώσεις και κάποιο κίνητρο παραπάνω.

Αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να αποκαλύψω κάποιες από αυτές τις προτάσεις γιατί βρισκόμαστε ακριβώς στη διαδικασία της επεξεργασίας. Η στόχευσή μας όμως είναι ο πολίτης να έχει κάποιο κέρδος από το αν ζητήσει την απόδειξη, Κέρδος ή στην πηγή κατά τη συναλλαγή ή κατά την φορολόγησή του. Αυτά όλα θα αποκαλυφθούν και θα ξεδιπλωθούν σταδιακά.

Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι πιο γενικό, πιστεύετε πως η σταδιακή κατάργηση (μέχρι την οριστική) των μετρητών είναι μέτρο αναπόφευκτο που θα οδηγήσει στη βελτίωση της ανθρώπινης συνθήκης, ή το αντίθετο;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο δεν μιλάει για κατάργηση μετρητών αλλά για κίνητρα στον πελάτη να ζητήσει απόδειξη.

Πχ να έχει έκπτωση από τον φόρο του που να αντιστοιχεί σε κάποιο ποσοστό των δαπανών του ώστε τελικά να μην συμφέρει το "χωρίς απόδειξη".

Τα μετρητά δεν πιστεύω ότι θα καταργηθούν ποτέ οριστικά αλλά θα μείνουν μόνο για καθημερινές μικροσυναλλαγές.

Δεν πιστεύω ότι θα επηρεάσει κάπως την ποιότητα ζωής.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Κατα. Ο μονος κερδισμενος θα ειναι το κρατος που θα εισπραττει με μεγαλυτερη ευκολια τους ληστρικους του φορους.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Χμμμμμμ, θα ηθελα να ξερει και να εχει εν δυναμει 100% ελεγχο το κρατος στον μισθο και τις συναλλαγες μου?
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο δεν μιλάει για κατάργηση μετρητών αλλά για κίνητρα στον πελάτη να ζητήσει απόδειξη.
Έβαλα ένα απόσπασμα από αυτά που είπε, σκέφτεται γενικά να καταργήσει τις συναλλαγές με μετρητά σε επαγγέλματα όπως οι δικηγόροι, οι γιατροί κοκ. δίνοντας παράλληλα κίνητρα στους πολίτες να ζητούν την απόδειξη. Ακόμα και αν καταργηθεί διά νόμου η συναλλαγή μετρητών σε κάποιες περιπτώσεις, τίποτα δεν εμποδίζει τους εμπλεκόμενους να συναλλάσσονται με μετρητά όπως παλιά, χωρίς αποδείξεις. Οι όποιες αλλαγές δρομολογούνται, θεωρούνται «προαπαιτούμενα» για αποδέσμευση κονδυλίων του Ταμείου Ανάκαμψης, τουλάχιστον έτσι το παρουσιάζει η κυβέρνηση. Αυτό δείχνει ότι οι επιταγές έρχονται από πολύ ψηλά (απ' το WEF άραγε; )

Κάποιοι θεωρούν - ίσως δικαιολογημένα - πως τα μετρητά είναι το τελευταίο προπύργιο ελευθερίας που έχει απομείνει στους πολίτες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Κατά σε μεγάλο βαθμό και για ένα σωρό λόγους που μπορώ να φανταστώ.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ότι πιο αισχρό και σατανικό το ηλεκτρονικό χρήμα, όπως και οι καινούργιες ταυτότητες. Μακριά από εμας οι πειρασμοί του σατανά.

Υ.Γ: Στο παγαναστικό κράτος των αμαρτωλών Νορβηγών, έχω δει μετρητά 2 φορές στα 3+ χρόνια που είμαι εδώ: Τις 2 φορές που πήγα στην Ελληνική πρεσβεία και έπρεπε να πληρώσω με κασέρι γιατί δε δέχονται -ορθώς- τραπεζικές κάρτες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Προσωπικά θέλω να υπάρχουν και οι 2 μορφές χρήματος ώστε ο καθένας να κάνει τις συναλλαγές με τον τρόπο που επιθυμεί. Όσο αφορά εμένα για αγορές άνω των 10€ δίνω πάντα κάρτα καθώς με βολεύει και μαζεύω και πόντους στο πρόγραμμα Go4more τους οποίους χρησιμοποιώ για εξαργύρωση. Όμως τα μετρητά έχουν την χάρη τους, δεν έχει νόημα να είναι όλα ψηφιακά στη ζωή μας.

Όμως δεν συμφωνώ με μερικούς που βγάζουν conspiracy theories από το κεφάλι τους όσο αφορά το πλαστικό χρήμα καθώς δείχνει ότι είμαστε λαός της μέσης Ανατολής και όχι σοβαρό δυτικό κράτος.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Έβαλα ένα απόσπασμα από αυτά που είπε, σκέφτεται γενικά να καταργήσει τις συναλλαγές με μετρητά σε επαγγέλματα όπως οι δικηγόροι, οι γιατροί κοκ. δίνοντας παράλληλα κίνητρα στους πολίτες να ζητούν την απόδειξη. Ακόμα και αν καταργηθεί διά νόμου η συναλλαγή μετρητών σε κάποιες περιπτώσεις, τίποτα δεν εμποδίζει τους εμπλεκόμενους να συναλλάσσονται με μετρητά όπως παλιά, χωρίς αποδείξεις. Οι όποιες αλλαγές δρομολογούνται, θεωρούνται «προαπαιτούμενα» για αποδέσμευση κονδυλίων του Ταμείου Ανάκαμψης, τουλάχιστον έτσι το παρουσιάζει η κυβέρνηση. Αυτό δείχνει ότι οι επιταγές έρχονται από πολύ ψηλά (απ' το WEF άραγε; )

Κάποιοι θεωρούν - ίσως δικαιολογημένα - πως τα μετρητά είναι το τελευταίο προπύργιο ελευθερίας που έχει απομείνει στους πολίτες.
Χαζομάρες είναι αν το κάνουν αυτό όπως και η διασύνδεση pos με ταμειακές ελάχιστα αποτελέσματα θα έχει για την φοροδιαφυγή.

Αν ο αγοραστής δεν έχει κάποιο κίνητρο να ζητάει απόδειξη απλά θα τα δίνουν χωρίς απόδειξη. Αυτό πρέπει να δουν.

Τώρα περί ελευθερίας η ίδια (αν)ελευθερία υπάρχει είτε με μετρητά είτε χωρίς.
Οι μισθοδοσίες και οι συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων ή ελεύθερων επαγγελματιών γίνονται υποχρεωτικά μέσω τράπεζας.

Οπότε αν για οποιοδήποτε λόγο σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό καληνύχτα.
Παρόμοια ξέρουν πόσα χαλάς τον μήνα ακόμα και αν πληρώνεις μόνο μετρητά από το πόσα λεφτά βγάζεις από τα atm.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Υπάρχουν επιχειρήματα και για τις δύο πλευρές πιστεύω.

Από την μία το παιχνίδι της φοροδιαφυγής των ελεύθερων επαγγελματιών πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Και μιλάω ως ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν γίνεται όλοι να δηλώνουν 2000 ευρώ το χρόνο έσοδα και να πληρώνουν 200 ευρώ φόρο, ενω εποφελούνται ταυτόχρονα από ολόκληρο τον κοινωνικό ιστό για να βγάλουν τα λεφτά τους. Ο καθένας θα πρέπει να πληρώνει τον φόρο που του αναλογεί.

Από την άλλη και ο Ε.Ε θα σου πει, το πρόβλημα είμαι εγώ που βγάζω δυομισι χιλιάρια το μήνα και δεν τα δηλώνω, ή αυτός που βγάζει τριάζντα χιλιάρια το μήνα, έχει αγοράσει του κόσμου τα assets και δεν πληρώνει μία στο κράτος γιατί ζει με δανεικά από τράπεζες υποθηκεύοντας τα assets του? Όταν φτάσεις σε ένα όριο πλούτου μετά ξεκλειδώνεις νέα μέσα και μπορείς πλέον να παρακάμψεις το όλο σύστημα. Οι εφοπλιστές δε, πληρώνουν εθελοντικά φόρο με το πρόσχημα πως προσφέρουν ανάπτυξη στη χώρα και ας χτίζουν τα πλοία τους αλλού, και ας έχουν στα καράβια τους κατά βάση μη Έλληνες.

Το θέμα του κρατικού ελέγχου είναι επίσης ένα μεγάλο ζήτημα όπως είδαμε κατά την διάρκεια του covid. Με μια κίνηση θα μπορούσε το κράτος να σου πει "η καρτούλα σου έχει εφαρμογή 200μ από το σπίτι σου".
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Πρόσφατα είδα μία κυρία καλοντυμένη στο supermarket να πληρώνει με 500ευρώ. Ουάου, πρώτη φορά έβλεπα real 500ευρω! :1eye: Έτσι διακινείται το μαύρο χρήμα και αυτός που θέλει να το κάνει, έχει βρει ανάλογα και τους παραλήπτες.

Νομίζω ότι θα το πάνε μαλακά στην αρχή. Έχω ένα φίλο καυστηρατζή με μεγάλο άνοιγμα στην Αττική και πολλούς πολιτικούς πελάτες. Μου εξιστορούσε μια συνομιλία που είχε με τον Άδωνι που και καλά του είχε πει ότι δεν κόβουν ηλεκτρονικά παραστατικά. Του απαντάει, "ευχαρίστως, +28% ΦΠΑ, δέχεσαι; Ό,τι θέλει ο πελάτης". Ούτε ένας πολιτικός απ' το πελατολόγιό του δεν ζητάει απόδειξη. :P
Όταν φτάσεις σε ένα όριο πλούτου μετά ξεκλειδώνεις νέα μέσα και μπορείς πλέον να παρακάμψεις το όλο σύστημα.

Μου κάνει εντύπωση πως το σύστημα που μια ζωή έκλεινε το μάτι στο μαύρο χρήμα, ξαφνικά θα γίνει ο άγγελος-Πανόπτης. Υπάρχει συγκεκριμένη αιτία σίγουρα. Η ελίτ είναι καβατζωμένη ούτως ή άλλως.

Με μια κίνηση θα μπορούσε το κράτος να σου πει "η καρτούλα σου έχει εφαρμογή 200μ από το σπίτι σου".
..προς τα εκεί το πάνε, ή υπερβολές και conspiracy theories; Νομίζω πως το πρώτο ισχύει. Το λένε οι ίδιοι άλλωστε, το Κινεζικό μοντέλο της κοινωνικής επιβράβευσης είναι το αγαπημένο του Σβαμπ.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πρόσφατα είδα μία κυρία καλοντυμένη στο supermarket να πληρώνει με 500ευρώ. Ουάου, πρώτη φορά έβλεπα real 500ευρω! :1eye: Έτσι διακινείται το μαύρο χρήμα και αυτός που θέλει να το κάνει, έχει βρει ανάλογα και τους παραλήπτες.

Νομίζω ότι θα το πάνε μαλακά στην αρχή. Έχω ένα φίλο καυστηρατζή με μεγάλο άνοιγμα στην Αττική και πολλούς πολιτικούς πελάτες. Μου εξιστορούσε μια συνομιλία που είχε με τον Άδωνι που και καλά του είχε πει ότι δεν κόβουν ηλεκτρονικά παραστατικά. Του απαντάει, "ευχαρίστως, +28% ΦΠΑ, δέχεσαι; Ό,τι θέλει ο πελάτης". Ούτε ένας πολιτικός απ' το πελατολόγιό του δεν ζητάει απόδειξη. :P


Μου κάνει εντύπωση πως το σύστημα που μια ζωή έκλεινε το μάτι στο μαύρο χρήμα, ξαφνικά θα γίνει ο άγγελος-Πανόπτης. Υπάρχει συγκεκριμένη αιτία σίγουρα. Η ελίτ είναι καβατζωμένη ούτως ή άλλως.

..προς τα εκεί το πάνε, ή υπερβολές και conspiracy theories; Νομίζω πως το πρώτο ισχύει. Το λένε οι ίδιοι άλλωστε, το Κινεζικό μοντέλο της κοινωνικής επιβράβευσης είναι το αγαπημένο του Σβαμπ.

Δεν πιστεύω σε συνωμοσίες. Η χριστιανική θεώρηση του ανθρώπου είναι κατά βάσιν σωστή. Είμαστε εγγενώς ανήθικοι και χρειαζόμαστε πολλή εκπαίδευση για να γίνουμε ηθικοί. Όσο πιο ηθική είναι μια κοινωνία τόσο πιο ελεύθερη και ευήμερη είναι. Σε κοινωνίες με χαμηλά επίπεδα ηθικής χρειάζεσαι πολύ κρατικό έλεγχο για να λειτουργήσει το σύστημα. Ο πολύς κρατικός έλεγχος δημιουργεί θέσεις μεγάλης εξουσίας. Τις θέσεις αυτές θα πάρουν άνθρωποι της κοινωνίας, δηλαδή άνθρωποι με χαμηλή ηθική.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Από την μία το παιχνίδι της φοροδιαφυγής των ελεύθερων επαγγελματιών πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Και μιλάω ως ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν γίνεται όλοι να δηλώνουν 2000 ευρώ το χρόνο έσοδα και να πληρώνουν 200 ευρώ φόρο, ενω εποφελούνται ταυτόχρονα από ολόκληρο τον κοινωνικό ιστό για να βγάλουν τα λεφτά τους. Ο καθένας θα πρέπει να πληρώνει τον φόρο που του αναλογεί.
Αυτό που λες δεν ισχύει. Ο ελεύθερος επαγγελματίας και τίποτα να μην δηλώσει πληρώνει παραπάνω από 200 ευρώ φόρο.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αυτό που λες δεν ισχύει. Ο ελεύθερος επαγγελματίας και τίποτα να μην δηλώσει πληρώνει παραπάνω από 200 ευρώ φόρο.

Ναι, έχει και το τέλος επιτηδεύματος, το οποίο η ΝΔ είπε πως θα καταργήσει. Σε κάθε περίπτωση, με τις νέες αλλαγές στο ασφαλιστικό όποι οι ελεύθεροι έχουν ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές σε σχέση με τους μισθωτούς, δεν γίνεται να μην πληρώνουν ούτε φόρο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ναι, έχει και το τέλος επιτηδεύματος, το οποίο η ΝΔ είπε πως θα καταργήσει. Σε κάθε περίπτωση, με τις νέες αλλαγές στο ασφαλιστικό όποι οι ελεύθεροι έχουν ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές σε σχέση με τους μισθωτούς, δεν γίνεται να μην πληρώνουν ούτε φόρο.
Σίγουρα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας; Ποιο είναι το ταμείο σου;
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Φυσικά και κατά. Άντε με τις μαλακίες τους.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ατομική επιχείρηση έχω, και είμαι στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία όπως σχεδόν όλοι.
Μήπως είσαι σε ειδικό καθεστώς ως νέος ελεύθερος επαγγελματίας;

Ο ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχει καθόλου αφορολόγητο και ακόμα και τίποτα να μην δηλώνει φορολογείται με τον βασικό μισθό.

568*0,22*12 = 1500 ευρώ + (τέλος επιτηδεύματος)650 = 2150 ευρώ. Προσωπικά κάθε χρόνο δίνω πάνω από 10.000 ευρώ κάθε χρόνο σε ΦΠΑ + εισφορές + φόρο εισοδήματος.

Το κράτος μπορεί πολύ εύκολα να κόψει τη φοροδιαφύγει αλλά δεν το κάνει γιατί ο μεγαλύτερος χαμένος θα είναι το ίδιο το κράτος.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μήπως είσαι σε ειδικό καθεστώς ως νέος ελεύθερος επαγγελματίας;

Ο ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχει καθόλου αφορολόγητο και ακόμα και τίποτα να μην δηλώνει φορολογείται με τον βασικό μισθό.

568*0,22*12 = 1500 ευρώ + (τέλος επιτηδεύματος)650 = 2150 ευρώ. Προσωπικά κάθε χρόνο δίνω πάνω από 10.000 ευρώ κάθε χρόνο σε ΦΠΑ + εισφορές + φόρο εισοδήματος.

Το κράτος μπορεί πολύ εύκολα να κόψει τη φοροδιαφύγει αλλά δεν το κάνει γιατί ο μεγαλύτερος χαμένος θα είναι το ίδιο το κράτος.
Ναι, σε ειδικό καθεστώς είμαι ως νέος αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι και να μην ήμουν οι ασφαλιστικές εισφορές είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με τον μισθωτό. Ένας μισθωτός με καθαρό μισθό 1500 το μήνα πληρώνει 10.000 ευρώ σε ασφαλιστικές εισφορές το χρόνο αν υπολογίσεις και τις εισφορές που δίνει ο εργοδότης ποσό που αυξάνεται όσο αυξάνεται και το εισόδημα του μισθωτού. Ο ελεύθερος πληρώνει σταθερές ασφαλιστικές εισφορές 2.832 ευρώ το χρόνο, είτε βγάζει 5000 είτε 50000 . Η διαφορά αυτή υπερκαλύπτει κατά πολύ την πολύ μικρή διαφορά φόρου που προκείπτει από την έλειψη αφορολόγητου δεν νομίζεις?

Τον ΦΠΑ δεν τον πληρώνεις εσύ, τον πληρώνει ο πελάτης. Εσύ απλά τον αποδίδεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ναι, σε ειδικό καθεστώς είμαι ως νέος αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι και να μην ήμουν οι ασφαλιστικές εισφορές είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με τον μισθωτό. Ένας μισθωτός με καθαρό μισθό 1500 το μήνα πληρώνει 10.000 ευρώ σε ασφαλιστικές εισφορές το χρόνο αν υπολογίσεις και τις εισφορές που δίνει ο εργοδότης ποσό που αυξάνεται όσο αυξάνεται και το εισόδημα του μισθωτού. Ο ελεύθερος πληρώνει σταθερές ασφαλιστικές εισφορές 2.832 ευρώ το χρόνο, είτε βγάζει 5000 είτε 50000 . Η διαφορά αυτή υπερκαλύπτει κατά πολύ την πολύ μικρή διαφορά φόρου που προκείπτει από την έλειψη αφορολόγητου δεν νομίζεις?

Τον ΦΠΑ δεν τον πληρώνεις εσύ, τον πληρώνει ο πελάτης. Εσύ απλά τον αποδίδεις.
Από τη στιγμή που λες ότι το ΦΠΑ είναι φόρος του πελάτη (τυπικά έχεις δίκαιο) έχω δικαίωμα να πω ότι και οι εισφορές του εργοδότη είναι ποσό που δεν πληρώνει ο μισθωτός. Οι εισφορές του μισθωτού είναι πιο λίγες από του ελεύθερου επαγγελματία στα ίδια ποσά. Μην ξεχνάς ότι δεύτερος δεν έχει αφορολόγητο καθόλου ενώ ο μισθοτός της παρακάτω εικόνας δεν θα πληρώσει φόρο εισοδήματος.

2131313.png


Τυπικά είναι όλα αυτά γιατί στη πραγματικότητα τα πληρώνει όλα ο εργοδότης. Μισθοί, δώρα, σύνολο εισφορών, ΦΠΑ. Σε κάθε μπισνα υπάρχει μέτοχος το κράτος που αν έχεις κέρδος σου κλέβει το 50% και άν έχεις ζημιά ζητάει φόρο από μη εισοδήματα.

Ο ελληνικός λαός δυστυχώς δεν αντιλαμβάνεται τι και πόσα πληρώνει γιατί του τα αποδίδουν άλλοι. Αποφάσισε να ψηφίσει σοσιαλιστικά κόμματα (ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Σπαρτιάτες κ.λπ.) ενώ είχε επιλογές. Είναι ντροπή να μην έχουμε κανένα φιλελεύθερο κόμμα στη Βουλή. Ας πρόσεχε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top