Καταγγελία Σοφίας Μπεκατώρου για βιασμό

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Θρίλερ επικρατεί τις τελευταίες ώρες αφού η ολυμπιονίκη μας Σοφία Μπεκατώρου αποκάλυψε αυτόν που την βίασε. Προσωπικά περιμένω η υπόθεση να πάει στα δικαστήρια πριν βγάλω συμπεράσματα. Η καταγγελία τόσα χρόνια μετά δεν είναι λογική και δεν υπάρχουν αποδείξεις.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διαφωνώ με την όλη φάση... χωρίς δικαστική απόφαση για κανένα λόγο δεν πρέπει να δίνονται ονόματα......
θα πιάσετε να με φάτε τώρα... αλλά υπάρχει και η πιθανότητα η γυναικα να λέει ψέματα... οποτε καταστρέφεται οι πρποσωπική και επαγγελματική ζωή ενός ανθρώπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.

Θρίλερ επικρατεί τις τελευταίες ώρες αφού η ολυμπιονίκη μας Σοφία Μπεκατώρου αποκάλυψε αυτόν που την βίασε. Προσωπικά περιμένω η υπόθεση να πάει στα δικαστήρια πριν βγάλω συμπεράσματα. Η καταγγελία τόσα χρόνια μετά δεν είναι λογική και δεν υπάρχουν αποδείξεις.
Στελεχος της ΝΔ ο... παραγοντας. Γαλαζιο παιδι.


Ας ηταν κανενας χρυσαυγιτης και θα ειχαν ηδη οδηγηθει στα δικαστηρια ως και τα τεταρτα ξαδερφια του...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Διαφωνώ με την όλη φάση... χωρίς δικαστική απόφαση για κανένα λόγο δεν πρέπει να δίνονται ονόματα......
θα πιάσετε να με φάτε τώρα... αλλά υπάρχει και η πιθανότητα η γυναικα να λέει ψέματα... οποτε καταστρέφεται οι πρποσωπική και επαγγελματική ζωή ενός ανθρώπου.
νομιζω οτι θα πρεπει να δουμε τα γεγονοτα μετα και τη δικη αν γινει δικη,δεν το γνωριζω γιατι αν θελετε και με την Υποθεση Γουαινσταιν πολυ μετα καταγγελθηκαν ολες εκεινες οι περιπτωσεις.Απο τη στιγμη που κατι ειπωθηκε το κραταμε και περιμενουμε και τις αποφασεις των αρμοδιων οργανων πιστευω.
Για μενα μπραβο της που το τολμησε,εστω και τωρα.Ποτε δεν ειναια αργα.
Συγνωμη ο Γουαινσταιν δεν καταδικαστηκε?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για μενα μπραβο της που το τολμησε,εστω και τωρα.Ποτε δεν ειναια αργα.
Συγνωμη ο Γουαινσταιν δεν καταδικαστηκε?
σκέψου να είναι βαλτή για να γίνει πολιτική ζημιά.... (υπάρχει μεγάλη πιθανότητα)...
δεν εμπιοτεύομαι καθόλου. Δεν επρεπε να δημοσιοποιήσει το όνομα μεγάλο της λάθος.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Θρίλερ επικρατεί τις τελευταίες ώρες αφού η ολυμπιονίκη μας Σοφία Μπεκατώρου αποκάλυψε αυτόν που την βίασε. Προσωπικά περιμένω η υπόθεση να πάει στα δικαστήρια πριν βγάλω συμπεράσματα. Η καταγγελία τόσα χρόνια μετά δεν είναι λογική και δεν υπάρχουν αποδείξεις.
Δες την υποθεση Γουαινσταιν που αρκετο καιρο μετα εγιναν κατηγοριες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σκέψου να είναι βαλτή για να γίνει πολιτική ζημιά.... (υπάρχει μεγάλη πιθανότητα)...
δεν το αποκλειω αλλα δεν αρνουμαι να εχει οντως γινει,επειδη γενικα με τις ομοσπονδιες υπηρχαν καποια ορια αν θελεις ευκολο να γινει το οτιδηποτε,απλα περιμενω εξελιξεις.
Αν οντως ειναι αληθεια απο μενα μπραβο της που το ειπε εστω και τωρα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Είναι κοινό μυστικό ότι (όχι μόνο στην Ελλάδα) για να προχωρήσει μια αθλήτρια στην καριέρα της, πρέπει να περάσει (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) από τα κρεβάτια κάποιων "παραγόντων". (Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλες).

αθλητρια.jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
σκέψου να είναι βαλτή για να γίνει πολιτική ζημιά.... (υπάρχει μεγάλη πιθανότητα)...
δεν εμπιοτεύομαι καθόλου. Δεν επρεπε να δημοσιοποιήσει το όνομα μεγάλο της λάθος.
Δεν ξέρει κανείς αν είναι βαλτή ή όχι. Αυτό που ξέρουμε ότι ο κατηγορούμενος ως θύτης ήταν μεγαλοπαράγοντας και πολιτευτής με την ΝΔ. Συνεπώς μπορεί να γίνει στόχος.

Βλέπουμε πόσο εύκολα το ίδιο του το κόμμα τον καταδίκασε με το Μητσοτάκη να κάνει tweet εναντίον του.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Θρίλερ επικρατεί τις τελευταίες ώρες αφού η ολυμπιονίκη μας Σοφία Μπεκατώρου αποκάλυψε αυτόν που την βίασε. Προσωπικά περιμένω η υπόθεση να πάει στα δικαστήρια πριν βγάλω συμπεράσματα. Η καταγγελία τόσα χρόνια μετά δεν είναι λογική και δεν υπάρχουν αποδείξεις.

Απολύτως λογική είναι μία καταγγελία τόσα χρόνια μετά. Ο βιασμός και η σεξουαλική παρενόχληση δεν είναι «απλές» περιπτώσεις bullying - που ούτε αυτό είναι απλό - αλλά μία πράξη ειδεχθής που το θύμα τη φέρει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο για όλη του τη ζωή. Το πρώτο πράγμα που πάρα πολλοί άνθρωποι θα κάνουν μετά από έναν βιασμό θα είναι να διαχειριστούν όλο αυτό το σοκ και την πίεση, το στίγμα που τοποθετούν οι ίδιοι στον εαυτό τους και όχι να πάνε να το καταγγείλουν - δυστυχώς. Οπότε, προφανώς και δεν είναι ότι τώρα το θυμήθηκε, αλλά ότι τώρα βρήκε το κουράγιο και έκρινε ότι μία τέτοια καταγγελία θα είχε ίσως τις λιγότερες επιπτώσεις στην ίδια - τώρα που η καριέρα της και η καταξίωσή της δεν μπορούν να επηρεαστούν από τον εν λόγω «κύριο».

Δεν είναι απλό να καταγγείλεις έναν βιασμό, ειδικά δε αν το κάνεις αυτό δημόσια. Δεν έχει χώρο το «τώρα το θυμήθηκε;».
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το παραθετω γιατι ειναι μια μαρτυρια που λεει πολλα, οπως και τοσες αλλες βεβαίως :
η αθλήτρια του υγρού στίβου Ραμπέα Ιατρίδου
Rabea Iatridou
15 ώρες ·
H αποκάλυψη της σεξουαλικής κακοποίησης της Ολυμπιονίκη μας Sofia Bekatorou έσκασε σαν βόμβα λες και τα εγκλήματα αυτής της κατηγορίας είναι κάτι σπάνιο για την "πολιτισμένη" κοινωνία μας και όλοι δήλωσαν σοκαρισμένοι που ο Ελληνικός πρωταθλητισμός δεν είναι αγνός και δεν στελεχώνεται από ενάρετους ανθρώπους...
Μετά το σοκ η βροχή του εύκολου σχολιασμού και η ευκαιρία των πολλών να κρίνουν πίσω από τα πληκτρολόγιά τους και αρκετών κομπλεξικών να νιώσουν ανώτεροι κατηγορώντας το θύμα είτε ευθέως είτε με υπονοούμενα για τον χρόνο που διάλεξε να δημοσιοποιήσει την ιστορία της.
Στην ανάγνωση της ιστορίας της έμεινα για ώρες σιωπηλή. Σκέφτηκα πόσα έχει πετύχει αυτή η γυναικάρα με το εθνόσημο στο στήθος της και στα πανιά της και προσπάθησα να βάλω τον εαυτό μου στη θέση της. Σκέφτηκα πως θα αισθανόμουν, τι θα σκεφτόμουν, τι θα έκανα. Τι θα επέλεγα να κάνω και πως θα το έπνιγα μέσα μου.. Σίγουρα δεν μπορείς να το νιώσεις σκέφτηκα αν δεν το έχεις ζήσει..
Την επόμενη ημέρα ήρθε η ανάρτηση της φίλης Mania Bikof για τον γιατρό της εθνικής υδατοσφαίρισης που υποχρέωνε τις αθλήτριες να κατεβάζουν το μαγιό τους, να ταράξει τα δικά μου νερά με μια αλυσιδωτή αντίδραση που με πήγε πολλά χρόνια πίσω, σαν μια πτώση μια τσουλήθρα που δεν μπόρεσα να σταματήσω πριν προσγειωθώ σε ένα ιατρείο της Θεσσσαλονίκης, σχεδον 27 χρόνια πριν.
Στη διάρκεια της αθλητικής μου καριέρας είχα μόνο άνδρες προπονητές και συνοδούς στις αποστολές και ήταν όλοι τους άψογοι, δεν είχα ποτέ παράπονο.
Λίγο πριν τα 19 μου, στην επανεκκίνηση εντατικών προπονήσεων μετά από ολιγόμηνη παύση για τις πανελλαδικές εξετάσεις σε μια στιγμή ανωριμότητας στο γυμναστήριο του Τζίμη Σαμαρά, χωρίς καλό ζέσταμα δέχτηκα μια πρόκληση για μια άσκηση που κατέληξε σε άσχημη θλάση του δικεφάλου του δεξιου ποδιού. Κάλεσα αμέσως τον αθλητίατρο που με παρακολουθούσε αλλά λόγω φόρτου θα με έβλεπε το επόμενο απόγευμα αργά. Ο φόβος μου πως κάτι κακό έχει γίνει με οδήγησε να κλείσω ραντεβού και σε ορθοπεδικό του ασφαλιστικού φορέα κοντά στο σπίτι.. Ο γιατρός, μου ζήτησε αμέσως να μείνω με το εσώρουχο. Αφού έκανε σύντομες ερωτήσεις και με εξέτασε στο ειδικό κρεβάτι πιάνοντας συνεχώς το σώμα μου σε σημεία που δεν δικαιολογούσε η εξέταση, μου ζήτησε να σηκωθώ και να σκύψω. Στάθηκα αντικριστά του και πήγα να σκύψω εμπρός. Οχι μου είπε, όχι έτσι, θα γυρίσεις και θα σκύψεις μπροστά μου. Είχα πανικοβληθεί, το ένιωθα τελείως λάθος αλλά δεν ήξερα πως να αντιδράσω, το όχι είχε κολλήσει σαν λυγμός στο λαιμό μου και δεν κατάφερε να βγει. Εκανα αυτό που μου ζήτησε και ο σιχαμένος στάθηκε ακριβώς πίσω μου και χούφτωσε με πρόφαση την εξέταση μηρούς και γλουτούς, Με ένα εξίσου σιχαμένο χαμόγελο μου συνταγογράφησε λίγο μετά φάρμακα. Μόλις έκλεισα την πόρτα πίσω μου ξέσπασα σε κλάμα και έσκισα τη συνταγή σε χιλιάδες κομματάκια. Εκανα ώρα να γυρίσω στο σπίτι μέχρι να μη φαίνεται το κλάμα μου γιατι άν έλεγα τι έγινε ο πατέρας μου θα πήγαινε και θα τον πετούσε από το μπαλκόνι αφού πρώτα τον είχε κάνει τόπι στο ξύλο..
Το ίδιο βράδυ πήγα στο ιατρείο του αθλητίατρου μου σαν φοβισμένο κουτάβι.. "Βγάζουμε παπουτσάκια και καλτσούλες και ανεβαίνουμε στο κρεβατάκι" μου είπε γλυκά. "Γιατρέ να βγάλω τη φόρμα;" "Όχι βέβαια" απάντησε ήρεμα, "δε χρειάζεται για την εξέταση". Η εξέταση περιλάμβανε εντολές κίνησης, εκτέλεση και ακόλουθη ερώτηση για το είδος και την ένταση του πόνου και το μόνο που άγγιξε ήταν ο αστράγαλος και η κνήμη μου για να διορθώσει κίνηση.. Με τις θεραπείες και την αγωγή σε λίγες ημέρες ήμουν πάλι σε θέση να κολυμπήσω αλλά το σκηνικό στον πρώτο γιατρό έκανα χρόνια να το ξεπεράσω και ο τρόπος που διάλεξα για να το διαχειριστω ήταν να το διακωμωδήσω ώσπου τελικά το ξέχασα. Ημουν μικρή, φοβισμένη και εντελώς άβγαλτη.
Με αφορμή την εξιστόρησή σου Μάνια, που με αφορμή την εξιστόρηση της Σοφίας, το ξέθαψες από τη μνήμη σου, το ξέθαψα κι εγώ από τη δική μου.. Σαφώς και δεν εξισώνεται σε καμία περίπτωση με αυτή ενός βιασμού αλλά η παρενόχληση και η κακοποίηση ανεξάρτητα από την βαρύτητα του περιστατικού γεμίζουν με αισθήματα ντροπής το θύμα.
Πολύ φοβάμαι πως πολλές αθλήτριες έχουν ανάλογες ή πολυ πιο σοβαρές ιστοριες να διηγηθούν. Το λάθος δεν είναι ότι πνίξαμε τις ιστορίες μέσα μας. Το λάθος είναι ότι δεν είχαμε την αίσθηση ότι θα μας (υπο)στηρίξουν για να τις πούμε και φυσικά φοβόμασταν τον σχολιασμό και την κριτική από τους "δικαστές" γι αυτό δεν είχαμε το θάρρος. Η κάθε γυναίκα χρειάζεται τη στήριξη μας αν και όταν αποφασίσει να μιλήσει, όταν βρει το θάρρος μέσα της.
#Με_τη_Σοφία #Me_ti_Sofia #μαζίμετηνΣοφία #σπάσετηνσιωπή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και η Μάνια Μπίκοφ αθλήτρια πόλο

Mania Bikof
15 Ιανουαρίου στις 7:37 μ.μ. ·
Μια γυναίκα βρίσκει το θάρρος και δημόσια μιλά για τη σεξουαλικη κακοποίηση που υπέστη χρόνια πριν κ αντί αυτό να αφυπνίσει, ταρακουνήσει, προβληματισει κάθε έναν, ειδικά του χώρου του αθλήματος της, η ίδια δέχεται πλήθος μηνυμάτων που εμμέσως πλην σαφώς την κρίνουν γιατί της πήρε τόσα χρόνια, ότι τα ήθελε, ότι το κάνει για την δημοσιότητα.
Είστε όλοι τραγικοί.. Οι γυναίκες δε,, που σχολιάζετε στο ίδιο μήκος κύματος είστε εμετικές.
Ξέρετε πόσο δύναμη χρειάζεται να αποδεχθεις αρχικά ότι είσαι θύμα βίας και να το πεις;
Έχετε σκεφτεί πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να χειριστείς και την βία αλλά και όλους όσους σε κρίνουν;
Έχετε μπει σε αυτήν τη θέση? Όπου το θύμα, ζει με τον φόβο; όπου δεν τολμά να ζητήσει βοήθεια γιατί ξέρει πως θα είναι αβοηθητη;
Η Sofia Bekatorou μια σπουδαία αθλήτρια και γυναίκα μέσα από αυτήν την εξομολόγηση της ξεκλείδωσε πολλά κουτάκια μνήμης.
Περίμενα σήμερα να υπάρχει υποστήριξη από τον χώρο. Δεν την είδα.
Εγώ λοιπόν Σοφία,, με αφορμή την δική σου ιστορία θα πω μια ακόμη.. 28-30 χρόνια πριν, όταν ήμουν εν ενεργεια αθλήτρια της υδατοσφαίρισης εμφανίστηκε ένας τραυματισμός στον ώμο. Ήμασταν σε προετοιμασία με την εθνική ομάδα ο πόνος επέμενε, με έστειλαν στον γιατρό. Δεν ήμουν μόνη, ήταν ακόμη 1-2 συναθλητριες με παρόμοια θέματα.
Στις 3-4 επισκέψεις στον "γιατρό" αυτό, στην εξέταση και στις ενέσεις ενζυμων που μου έκανε για να βγάζω την προπόνηση ΠΑΝΤΑ μου ζητούσε να κατεβάσω το μαγιό μου. Ο τραυματισμός μου ήταν στο δεξί ώμο.
Την πρώτη φορά το έκανα, με αιφνιδίασε, δεν ήξερα γιατί το ζήτησε. Όταν βγήκα ρώτησα τις άλλες, μου είπαν ότι κ σε αυτές κάτι ανάλογο είχε ζητήσει. Δε μίλησα σε κάποιον άλλον. Στην επόμενη επίσκεψη το ίδιο. Τον κοίταξα κατάματα και τον ρώτησα γιατί; Αφού τον ώμο μου θα δείτε.. Μου απάντησε με υφακι "γιατί, ντρέπεσαι;" Ήταν ο τοπ γιατρός, με έστειλε η ομάδα, φοβομουν αν μιλούσα θα έχανα τη θέση μου στην ομάδα.. Πήγα ακόμη 2 φορές, αρνήθηκα να κ ξανακατεβάσω το μαγιό μου. Σττη συνέχεια δεν ξαναπήγα ΠΟΤΕ, ανέλαβε το σωματείο μου κ με έστειλε σε άλλους γιατρούς.
Ο συγκεκριμένος δεν με άγγιξε στο στήθος, την έβρισκε όμως να μας βλέπει. Τότε φοβομουν. Έπειτα απλά το διέγραψα από τη μνήμη μου.
Με αφορμή τα λόγια σου Σοφία, σήμερα το ξέθαψα από τη μνήμη μου
Ήμουν μια αθλήτρια που ζούσα μόνη μου στην Αθήνα κ αγωνιζόμουν για το όνειρο μου.
Άλλες εποχές τότε.
Τώρα αν κάτι ανάλογο συνέβαινε στα παιδιά μου, θα γινόμουν αγρίμι.
Με αφορμή τα λόγια σου Σοφία, θα τους μιλήσω ξανά για την βία, ειδικά για την σεξουαλικη..
Σ ευχαριστώ λοιπόν και σου βγάζω το καπελο
#me_tin_Sofia
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Απολύτως λογική είναι μία καταγγελία τόσα χρόνια μετά. Ο βιασμός και η σεξουαλική παρενόχληση δεν είναι «απλές» περιπτώσεις bullying - που ούτε αυτό είναι απλό - αλλά μία πράξη ειδεχθής που το θύμα τη φέρει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο για όλη του τη ζωή. Το πρώτο πράγμα που πάρα πολλοί άνθρωποι θα κάνουν μετά από έναν βιασμό θα είναι να διαχειριστούν όλο αυτό το σοκ και την πίεση, το στίγμα που τοποθετούν οι ίδιοι στον εαυτό τους και όχι να πάνε να το καταγγείλουν - δυστυχώς. Οπότε, προφανώς και δεν είναι ότι τώρα το θυμήθηκε, αλλά ότι τώρα βρήκε το κουράγιο και έκρινε ότι μία τέτοια καταγγελία θα είχε ίσως τις λιγότερες επιπτώσεις στην ίδια - τώρα που η καριέρα της και η καταξίωσή της δεν μπορούν να επηρεαστούν από τον εν λόγω «κύριο».

Δεν είναι απλό να καταγγείλεις έναν βιασμό, ειδικά δε αν το κάνεις αυτό δημόσια. Δεν έχει χώρο το «τώρα το θυμήθηκε;».
Γιατί παίρνεις de facto, ότι αυτά που λέει είναι αληθινά;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

τι κακό έκανε αυτός στην Μπακογιάννη που πετάχτηκε και μίλησε...... και το δημοσίευσε ούτε την ακούμπησε απλά της... μίλησε. Την φλέρταρε είπε όχι... και τέλος... ηλίθια....
...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γιατί παίρνεις de facto, ότι αυτά που λέει είναι αληθινά;
Συγνωμη εσυ γιατι επιμενεις οτι ειναι ψεματα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


τι κακό έκανε αυτός στην Μπακογιάννη που πετάχτηκε και μίλησε...... και το δημοσίευσε ούτε την ακούμπησε απλά της... μίλησε. Την φλέρταρε είπε όχι... και τέλος... ηλίθια....
...
Δεν ειναι ηλιθια φωκο, τη στιγμη που ξεπερνωνται καποια ορια, εκει ειναι παρενοχληση.
Μαθαμε να τα κουκουλωνουμε ολα και να μη μιλαμε και τωρα που καποιες τολμουν και αποκαλυπτουν σας ξινιζει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όταν μια γυναίκα δέχεται σεξουαλική παρενόχληση, δεν θα ρωτήσουμε ούτε πότε επέλεξε να το πει, ούτε τη θέση είχε ο βιαστής στην κοινωνία. Είμαστε #ΜεΤηΣοφια. Είμαστε μαζί με κάθε γυναίκα που βιώνει ολα αυτα.
Φοβούνται να μην ανοίξουν στόματα και γίνουμε Αμερική : δηλαδή να μην άρχιζει να εφαρμόζεται η νομοθεσία για τη σεξουαλική παρενόχληση στο εργασιακό χώρο, και να δρουν ανεξέλεγκτες τετοιες συμπεριφορες.
@fockos και @akikos και μιλαω γενικα, αν ανοίξουμε όλες οι γυναίκες το στόμα μας θα βγουν πολλά άπλυτα στη φόρα. Ρώτα την αδελφή σου , την μητέρα σου , την κολλητή σου , την κοπέλα σου .... Έχει δεχθεί σεξουαλική παρενόχληση ποτέ ; Θα εκπλαγείς εσύ που αναρωτιέσαι γιατί δεν μίλησε η Μπεκατώρου.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συγνωμη εσυ γιατι επιμενεις οτι ειναι ψεματα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ειναι ηλιθια φωκο, τη στιγμη που ξεπερνωνται καποια ορια, εκει ειναι παρενοχληση.
Μαθαμε να τα κουκουλωνουμε ολα και να μη μιλαμε και τωρα που καποιες τολμουν και αποκαλυπτουν σας ξινιζει.
Δε επιμένω ότι είναι ψέματα μαλλον αλήθεια ειναι ... αλλά το να δημοσιοποιείται και να διασείεται έτισ ένα όνομα έστω και 1% πιθανότητα να είναι αθώος (που παραπάνω είναι) είναι απαράδεκτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πότε είπα ότι είναι ψέματα. Δεν ξέρω τι έγινε, ούτε εσείς.
ακικο σε μενα ειπε αλλα ετσι και αλλιως έχουμε την ίδια άποψη
good job...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φωκο και ακικο και μιλαω γενικα, αν ανοίξουμε όλες οι γυναίκες το στόμα μας θα βγουν πολλά άπλυτα στη φόρα. Ρώτα την αδελφή σου , την μητέρα σου , την κολλητή σου , την κοπέλα σου .... Έχει δεχθεί σεξουαλική παρενόχληση ποτέ ; Θα εκπλαγείς εσύ που αναρωτιέσαι γιατί δεν μίλησε η Μπεκατώρου.
αν ήταν η αδελφή μου μητέρα ή κολλητή , ή κοπέλα μου θα πήγαινα δικαστικά 100% και θα άφηνα την δικαιοσύνη να κάνει την δουλειά της... δε θα δημοσιεύα κάτι στα social media.

Δες στις Άγριες μέλισσες τι γίνεται τώρα με την Σταμίρη... ψάχνει αποδείξεις... μαρτυρίες... δε πάει άμεσα να καταγγείλει το Βόσκαρη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όταν μια γυναίκα δέχεται σεξουαλική παρενόχληση, δεν θα ρωτήσουμε ούτε πότε επέλεξε να το πει, ούτε τη θέση είχε ο βιαστής στην κοινωνία. Είμαστε #ΜεΤηΣοφια.
Η κατηγορία μπορεί να είναι ψευδής και ο άνθρωπος να καταστραφεί με ψέματα. Αυτό το ενδεχόμενο υπάρχει. Είμαι κατά των λαϊκών δικαστηρίων και χωρίς αποδείξεις δεν καταδικάζω κανέναν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι κοινό μυστικό ότι (όχι μόνο στην Ελλάδα) για να προχωρήσει μια αθλήτρια στην καριέρα της, πρέπει να περάσει (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) από τα κρεβάτια κάποιων "παραγόντων". (Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλες).
Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια σε αυτό το θέμα
https://www.e-steki.gr/threads/Ντοπάρισμα-στον-αθλητισμό-υπέρ-ή-κατά.175430/#post-4416652
που κάποια μέλη να μην καταλαβαίνουν τι γίενται στο πρωταθλητισμό.

Τώρα στις καταγγελίες βλέπουμε για ενέσεις κ.λπ. Αυτά τα πράγματα στοιχίζουν και ένα ταλέντο χωρίς λεφτά βασίζεται στην ομοσπονδία για να ανεβάσει επίπεδο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Η κατηγορία μπορεί να είναι ψευδής και ο άνθρωπος να καταστραφεί με ψέματα. Αυτό το ενδεχόμενο υπάρχει. Είμαι κατά των λαϊκών δικαστηρίων και χωρίς αποδείξεις δεν καταδικάζω κανέναν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια σε αυτό το θέμα
https://www.e-steki.gr/threads/Ντοπάρισμα-στον-αθλητισμό-υπέρ-ή-κατά.175430/#post-4416652
που κάποια μέλη να μην καταλαβαίνουν τι γίενται στο πρωταθλητισμό.

Τώρα στις καταγγελίες βλέπουμε για ενέσεις κ.λπ. Αυτά τα πράγματα στοιχίζουν και ένα ταλέντο χωρίς λεφτά βασίζεται στην ομοσπονδία για να ανεβάσει επίπεδο.
Δε επιμένω ότι είναι ψέματα μαλλον αλήθεια ειναι ... αλλά το να δημοσιοποιείται και να διασείεται έτισ ένα όνομα έστω και 1% πιθανότητα να είναι αθώος (που παραπάνω είναι) είναι απαράδεκτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ακικο σε μενα ειπε αλλα ετσι και αλλιως έχουμε την ίδια άποψη
good job...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αν ήταν η αδελφή μου μητέρα ή κολλητή , ή κοπέλα μου θα πήγαινα δικαστικά 100% και θα άφηνα την δικαιοσύνη να κάνει την δουλειά της... δε θα δημοσιεύα κάτι στα social media.

Δες στις Άγριες μέλισσες τι γίνεται τώρα με την Σταμίρη... ψάχνει αποδείξεις... μαρτυρίες... δε πάει άμεσα να καταγγείλει το Βόσκαρη.
Εκεινο που κρατω ειναι οτι βρηκε το θάρρος τη δύναμη και μιλησε για την σεξουαλικη παρενόχληση που δεχτηκε. Για τον Weinstein, χρειάστηκαν οι NYTimes & 70 γυναίκες.
Μην κλεινουμε στοματα.
Φυσικα και ειναι ρολος της δικαιοσυνης να ξεκαθαρισει αλλα αυτο δε σημαινει οτι αν μια γυναικα βρει το θαρρος να μιλησει για ενα τετοιο ζητημα που δεν ειναι κατι απλο, να τη λιθοβολουμε, ποτέ το sexual harassment δεν ειναι απλο και δεν εχει καθορισμενα όρια, να μαθουμε να προστατευομαστε και οτι ποτέ δεν είναι αργά να μιλήσει κάποια για τη σεξουαλική παρενόχληση που δέχτηκε.
Μπορουμε μια φορα να μην ειμαστε με το μερος του βιαστη? Αυτο λεω. Μην τα βλεπετε ολα μονοπλευρα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@akikos @fockos Ξέρετε γιατί μας αφορά η σεξουαλικη παρενόχληση? Γιατί μπορεί ανά πάσα ώρα και στιγμή να βρεθούμε στη θέση τους. ΓΙΑΤΙ ΕΊΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ Η ΕΛΈΝΗ, Η ΜΠΕΚΑΤΩΡΟΥ ΚΟΚ.
Βλέπετε αν έχεις γεννηθεί με το "ισχυρό φύλο" κανένας οφθαλμίατρος δεν θα σου ζητήσει να βγάλεις το σουτιέν σου. Κι αυτο λεει πολλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top