Καταλήψεις ΑΕΙ: Υπέρ ή κατά;

Καταλήψεις ΑΕΙ. Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Υπέρ

  • Κατά


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Όπως λοιπόν θα πηγαίνεις και θα κάνεις μια ωραία εγχείρηση πληρώνοντας την ταρίφα σου κύριε Πάντσερ στο Δημόσιο Νοσοκομείο, έτσι αργότερα (αν περάσει το έκτρωμα) θα τα ακουμπάς για να πληρώσεις την συμμετοχή σου για τα μαθήματα του εξαμήνου στο παιδί σου, την συμμετοχή σου στα συγγράμματα που θα πρέπει να έχει κλπ...
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα εντελώς.

Αυτό που λες συγκεκριμένα με το φακελάκι θίγει μια κατάσταση που ήδη γίνεται, άτυπα.

Εγώ αν θέλω μια εγχείρηση να την κάνω αύριο και έχω τα φράγκα, νόμιμα-ξενόμιμα θα τη κάνω.

Αυτό που πάνε να κάνουν επί τούτου είναι να το νομιμοποιούν. Δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό, διότι όπως σού προείπα, η μαμούνια είτε νόμιμα-παράνομα θα γίνει.

Για τα πανεπιστήμια, ουδέποτε στην ιστορία της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδος δεν υπήρχαν δίδακτρα στα προπτυχιακά. Αυτό που όντως έγινε στα βάθη της κρίσης (κάπου 2012-2017 αν θυμάμαι καλά) ήταν ότι συγκεκριμένες μερίδες φοιτητών δεν μπορούσαν να πάρουν δωρεάν τα συγγράμματα (όπως καλή ώρα οι κατατακτήριοι).

Οπότε το να θεσπιστεί δίδακτρο στα προπτυχιακά θα ήταν εγκληματικό γιατί πρόκειται για κάτι εντελώς χωρίς δεδικασμένο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,348 μηνύματα.
Τσέκαρε τα επιχειρήματα της ΝΔ.. Λένε συγκεκριμένα: Για ποιον λόγο τόση φασαρία για αναθεώρηση του 16? Δεν καταστρατηγείται το 16 από τα δίδακτρα που υπάρχουν πχ στα μεταπτυχιακά?

Εάν το δει κάποιος ολιστικά, το τι κάνουν τώρα στην εκπαίδευση (σε όλες τις βαθμίδες) το πράγμα πάει προς την ιδιωτικοποίηση. Φαίνεται ότι είναι αυτή η στρατηγική τους. Με τα νοσοκομεία τώρα αυτό κάνουν. Νομιμοποιούν το φακελάκι. Όπως λοιπόν θα πηγαίνεις και θα κάνεις μια ωραία εγχείρηση πληρώνοντας την ταρίφα σου κύριε Πάντσερ στο Δημόσιο Νοσοκομείο, έτσι αργότερα (αν περάσει το έκτρωμα) θα τα ακουμπάς για να πληρώσεις την συμμετοχή σου για τα μαθήματα του εξαμήνου στο παιδί σου, την συμμετοχή σου στα συγγράμματα που θα πρέπει να έχει κλπ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν δεν κολυμπάς στα φράγκα και έχεις όντως αυτές τις απόψεις (και δεν τρολάρεις τόσο καιρό) τότε η φάση σου είναι απλά sad..

Προφανώς και κολυμπάω στα φράγκα, πως νομίζεις ότι μπήκα στην τράπεζα που είμαι ως intern Financial analyst?? Αν βέβαια έκανα καταλήψεις πολύ πιθανόν να χρωστούσα καμία 20αρια μαθήματα τώρα κολλώντας αφίσες στους τοίχους του πανεπιστημίου 🧐🧐.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Προφανώς και κολυμπάω στα φράγκα, πως νομίζεις ότι μπήκα στην τράπεζα που είμαι ως intern Financial analyst?
Πρακτικά καθαρίζεις άνω των 2Κ ή μας μόστραρες άνευ λόγου τον τίτλο?
Αν βέβαια έκανα καταλήψεις πολύ πιθανόν να χρωστούσα καμία 20αρια μαθήματα τώρα κολλώντας αφίσες στους τοίχους του πανεπιστημίου
Άσε τα σχόλια βρε μαϊντανέ..
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα εντελώς.
Ορισμένοι έχετε απλά εμμονές. Πολύ δυσλειτουργική φάση όμως. Δεν είναι ανόμοια πράγματα όταν μιλάμε για ένα κόμμα όπως η ΝΔ που θέλει απλά να μας οδηγήσει στην πλήρη αποκρατικοποίηση. Προσπαθούν να τα κάνουν χρόνια αυτά. Θέλουν πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια να λειτουργούν όπως το αγγλοσαξονικό και το αμερικάνικο σύστημα. Μην πιστεύεις εμένα που είμαι καταληψίας, ψάξτο και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.
Εγώ αν θέλω μια εγχείρηση να την κάνω αύριο και έχω τα φράγκα, νόμιμα-ξενόμιμα θα τη κάνω.
Ε λοιπόν τώρα θα την κάνουν όλοι πληρώνοντας, δεν θα υπάρχει ούτε ένας γιατρός που ευσυνείδητα θα κάνει τη δουλειά του. Αυτό που λες τώρα είναι τέρμα μαλακία δλδ αυτός που δεν έχει τα φράγκα ας πεθάνει ρε συ, ξερω γω καιάδας. Αυτό είναι πολιτισμός??? Πόσα βήματα πίσω στο μεσαίωνα θα κάνουμε ως χώρα ακόμα???
Οπότε το να θεσπιστεί δίδακτρο στα προπτυχιακά θα ήταν εγκληματικό γιατί πρόκειται για κάτι εντελώς χωρίς δεδικασμένο.
Αυτό είναι το μέλλον εκτός αν σηκωθούμε όλοι και τους βάλουμε στη θέση τους γιατί έχουν πάρει αέρα από το 41% του 50%..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κομμουνιστική γλωσσολογία είναι αυτή, να φανταστώ;
Όχι μωρε μην τους προσβάλεις τους κομμουνιστές, είναι μια χαρά μάγκες, αυτές είναι δικές μου εκφράσεις
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Ορισμένοι έχετε απλά εμμονές. Πολύ δυσλειτουργική φάση όμως. Δεν είναι ανόμοια πράγματα όταν μιλάμε για ένα κόμμα όπως η ΝΔ που θέλει απλά να μας οδηγήσει στην πλήρη αποκρατικοποίηση. Προσπαθούν να τα κάνουν χρόνια αυτά. Θέλουν πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια να λειτουργούν όπως το αγγλοσαξονικό και το αμερικάνικο σύστημα. Μην πιστεύεις εμένα που είμαι καταληψίας, ψάξτο και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Ε λοιπόν τώρα θα την κάνουν όλοι πληρώνοντας, δεν θα υπάρχει ούτε ένας γιατρός που ευσυνείδητα θα κάνει τη δουλειά του. Αυτό που λες τώρα είναι τέρμα μαλακία δλδ αυτός που δεν έχει τα φράγκα ας πεθάνει ρε συ, ξερω γω καιάδας. Αυτό είναι πολιτισμός??? Πόσα βήματα πίσω στο μεσαίωνα θα κάνουμε ως χώρα ακόμα???

Αυτό είναι το μέλλον εκτός αν σηκωθούμε όλοι και τους βάλουμε στη θέση τους γιατί έχουν πάρει αέρα από το 41% του 50%..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι μωρε μην τους προσβάλεις τους κομμουνιστές, είναι μια χαρά μάγκες, αυτές είναι δικές μου εκφράσεις
Βέιπερ, καλό θα ήταν εσύ και τα υπόλοιπα κομμούνια να αναβαθμιστείτε λίγο μπας και όντως κερδίσετε κάτι και να δείτε τι γίνεται έξω στο κόσμο.

Δε διαφωνώ μαζί σου ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια καλό δεν θα κάνουν στην τριτοβάθμια και ούτε θα λειτουργήσουν.

Το θέμα όμως είναι το εξής: η ρητορική είναι του 1917 και το 2024 απλά δεν πείθει κανέναν. Αυτό που εμένα προσωπικά με νευριάζει είναι πως όντως με τους καταληψίες συμφωνώ ως προς τα ζητούμενα αλλά διαφωνώ κάθετα με τις μεθόδους τους.

Λες για βήματα στο μεσαίωνα και μαλακιούλες για κάτι που γίνεται και θα συνεχίσει να γίνεται. Και εγώ σε ρωτάω: δεν είναι διολίσθηση στο μεσαίωνα να μπαίνουν μέσα σε πανεπιστήμιο (και καλά δημόσιο) με λωστούς, λουκέτα, γκραφίτι και σπρέι και να λένε με το έτσι θέλω κάθομαι εδώ μέσα δε με κουνάει κανένας;

Δε με πιστεύεις; Δες πως έγινε η σχολή μου κατά τη διάρκεια της κατάληψης:


Για αυτό ο κούλης και ο κάθε κούλης θα περάσει το νομοσχέδιο αβαβά και όλες οι καταλήψεις σας θα πάνε πραγματικά στο κενό: γιατί ξέρει πως ο μέσος Έλληνας προτιμά τη σκατίλα της Βουλής παρά τους λωστούς των αναρχοάπλυτων.

Αυτά τα θεάματα πραγματικά παραπέμπουν στην Κοάλα Λουμπούρ και στη Ζιμπάμπουε, όχι σε μια δήθεν "επαναστατική" συγκέντρωση φοιτητών.

Δε με πιστεύεις; Όταν λήξουν οι καταλήψεις θα πάνε όλοι οι φοιτητές και θα συνεχίσουν τη ζωή τους σα να μην έγινε τίποτα. Μόνο κάτι τυπάδες σαν και εσένα όντως πιστεύουν ότι με τα φασιστικά νταβατζιλίκια θα πετύχουν κάτι. Και το πιο λυπηρό είναι πως πραγματικά πυροβολάτε το πόδι σας εσείς οι καταληψίες γιατί αυτές οι εικόνες πραγματικά δεν ξεβάφονται ούτε μπορούν τυπάδες σαν τον βέιπερ να τις δικαιολογήσουν λέγοντας ότι δήθεν έγιναν από λίγους ή (το πιο κουφό) έγιναν επίτηδες από ασφαλίτες για να πυροδοτήσουν λαϊκή απέχθεια.

Την εικόνα δεν μπορεί κανένας να την μεταποιήσει. Η παραπάνω εικόνα δείχνει πως ό,τι και να πρεσβεύουν οι καταλήψεις, έχουν αποτύχει παταγωδώς. Για αυτό και δεν τις υποστηρίζω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,348 μηνύματα.
Πρακτικά καθαρίζεις άνω των 2Κ ή μας μόστραρες άνευ λόγου τον τίτλο?

Άσε τα σχόλια βρε μαϊντανέ..

Προφανώς και βγάζω πάνω από 2.000€, κλέβουμε τους πολίτες και εμείς γινόμαστε πλούσιοι και άσε τους άλλους να κλείνουν τα πανεπιστήμια για μια ζωή επειδή πήραν εντολή από το κόμμα. I really love banks and Capitalism they are my best friend ever.

Εδώ όλα τα πανεπιστήμια που έχουν κατάληψη. Μερικά μάλιστα δεν θα κάνουν ούτε διαδικτυακές εξετάσεις.


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βέιπερ, καλό θα ήταν εσύ και τα υπόλοιπα κομμούνια να αναβαθμιστείτε λίγο μπας και όντως κερδίσετε κάτι και να δείτε τι γίνεται έξω στο κόσμο.

Δε διαφωνώ μαζί σου ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια καλό δεν θα κάνουν στην τριτοβάθμια και ούτε θα λειτουργήσουν.

Το θέμα όμως είναι το εξής: η ρητορική είναι του 1917 και το 2024 απλά δεν πείθει κανέναν. Αυτό που εμένα προσωπικά με νευριάζει είναι πως όντως με τους καταληψίες συμφωνώ ως προς τα ζητούμενα αλλά διαφωνώ κάθετα με τις μεθόδους τους.

Λες για βήματα στο μεσαίωνα και μαλακιούλες για κάτι που γίνεται και θα συνεχίσει να γίνεται. Και εγώ σε ρωτάω: δεν είναι διολίσθηση στο μεσαίωνα να μπαίνουν μέσα σε πανεπιστήμιο (και καλά δημόσιο) με λωστούς, λουκέτα, γκραφίτι και σπρέι και να λένε με το έτσι θέλω κάθομαι εδώ μέσα δε με κουνάει κανένας;

Δε με πιστεύεις; Δες πως έγινε η σχολή μου κατά τη διάρκεια της κατάληψης:


Για αυτό ο κούλης και ο κάθε κούλης θα περάσει το νομοσχέδιο αβαβά και όλες οι καταλήψεις σας θα πάνε πραγματικά στο κενό: γιατί ξέρει πως ο μέσος Έλληνας προτιμά τη σκατίλα της Βουλής παρά τους λωστούς των αναρχοάπλυτων.

Αυτά τα θεάματα πραγματικά παραπέμπουν στην Κοάλα Λουμπούρ και στη Ζιμπάμπουε, όχι σε μια δήθεν "επαναστατική" συγκέντρωση φοιτητών.

Δε με πιστεύεις; Όταν λήξουν οι καταλήψεις θα πάνε όλοι οι φοιτητές και θα συνεχίσουν τη ζωή τους σα να μην έγινε τίποτα. Μόνο κάτι τυπάδες σαν και εσένα όντως πιστεύουν ότι με τα φασιστικά νταβατζιλίκια θα πετύχουν κάτι. Και το πιο λυπηρό είναι πως πραγματικά πυροβολάτε το πόδι σας εσείς οι καταληψίες γιατί αυτές οι εικόνες πραγματικά δεν ξεβάφονται ούτε μπορούν τυπάδες σαν τον βέιπερ να τις δικαιολογήσουν λέγοντας ότι δήθεν έγιναν από λίγους ή (το πιο κουφό) έγιναν επίτηδες από ασφαλίτες για να πυροδοτήσουν λαϊκή απέχθεια.

Την εικόνα δεν μπορεί κανένας να την μεταποιήσει. Η παραπάνω εικόνα δείχνει πως ό,τι και να πρεσβεύουν οι καταλήψεις, έχουν αποτύχει παταγωδώς. Για αυτό και δεν τις υποστηρίζω.

Τα άτομα που ταχα θέλουν το καλό των φοιτητών κάθονται και βανδαλίζουν τις υποδομές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Προφανώς και βγάζω πάνω από 2.000€, κλέβουμε τους πολίτες και εμείς γινόμαστε πλούσιοι
Οκ, πάω πάσο λογικό (σε ένα βαθμό) να λες αυτά που λες και αποδεικνύεται ότι η ταξική βάση διαπλάθει τη συνείδηση. Προφανώς βέβαια κατανοείς ότι δεν ανήκεις στην αστική τάξη, ένας μισθωτός είσαι κι εσύ απλώς καλοπληρωμένος και προφανώς διαλέγεις πλευρά εδώ. Δεν κλέβεις τους πολίτες, δεν είσαι η τράπεζα, ηρέμησε. Το πιονάκι της είσαι και προφανώς σε λιώνει κι εσένα γιατί πολλά από τα φράγκα που βγάζεις είναι αυτό που λέμε η υπεραξία και δεν θα την καρπωθείς ποτέ.
I really love banks and Capitalism they are my best friend ever.
Εάν είσαι ερωτευμένος με τον θεσμό που έχει γονατίσει τόσο κόσμο κι έχει πετάξει άλλο τόσο έξω απ' το ίδιο του το σπίτι είναι καλό να το κοιτάξεις..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε διαφωνώ μαζί σου ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια καλό δεν θα κάνουν στην τριτοβάθμια και ούτε θα λειτουργήσουν.
Ε μείνε εκεί και έλα μαζί μας Πάντσερ. Υπερασπίσου και αγωνίσου υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης.
η ρητορική είναι του 1917 και το 2024 απλά δεν πείθει κανέναν.
Δεν είναι του 17 είπαμε. Κοίτα όντως υπάρχουν θέματα όχι στην ρητορική αλλά στο να επικοινωνηθεί το μήνυμα.
δεν είναι διολίσθηση στο μεσαίωνα να μπαίνουν μέσα σε πανεπιστήμιο (και καλά δημόσιο) με λωστούς, λουκέτα, γκραφίτι και σπρέι και να λένε με το έτσι θέλω κάθομαι εδώ μέσα δε με κουνάει κανένας;
Ναι είναι. Αυτούς όλους τους καταδικάζει το ίδιο το φοιτητικό κίνημα. Αυτοί μπορεί να έχουν και άκρες στην ασφάλεια.
Την εικόνα δεν μπορεί κανένας να την μεταποιήσει. Η παραπάνω εικόνα δείχνει πως ό,τι και να πρεσβεύουν οι καταλήψεις, έχουν αποτύχει παταγωδώς. Για αυτό και δεν τις υποστηρίζω.
Μην αποκλείεις να υπάρχει εμπλοκή της ΔΑΠ και της ασφάλειας σε όλα αυτά. Στις συνελεύσεις πάντως πολλές φορές αυτές οι υπερβολές καταδικάζονται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,348 μηνύματα.
Οκ, πάω πάσο λογικό (σε ένα βαθμό) να λες αυτά που λες και αποδεικνύεται ότι η ταξική βάση διαπλάθει τη συνείδηση. Προφανώς βέβαια κατανοείς ότι δεν ανήκεις στην αστική τάξη, ένας μισθωτός είσαι κι εσύ απλώς καλοπληρωμένος και προφανώς διαλέγεις πλευρά εδώ. Δεν κλέβεις τους πολίτες, δεν είσαι η τράπεζα, ηρέμησε. Το πιονάκι της είσαι και προφανώς σε λιώνει κι εσένα γιατί πολλά από τα φράγκα που βγάζεις είναι αυτό που λέμε η υπεραξία και δεν θα την καρπωθείς ποτέ.

Εάν είσαι ερωτευμένος με τον θεσμό που έχει γονατίσει τόσο κόσμο κι έχει πετάξει άλλο τόσο έξω απ' το ίδιο του το σπίτι είναι καλό να το κοιτάξεις..

Έχεις δίκιο, είναι ανάγκη μια πορεία και κατάληψη στην Αμερικανική πρεσβεία άμεσα.

Just a typical day in Venezuela’s social paradise.

IMG_3524.jpeg


IMG_3525.jpeg


Το κόβω εδώ καθώς δεν βγάζει πουθενά αυτό εδώ. Εύχομαι τα πανεπιστήμια να ανοίξουν σύντομα καθώς αυτές οι καταλήψεις δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,882 μηνύματα.
Ναι είναι. Αυτούς όλους τους καταδικάζει το ίδιο το φοιτητικό κίνημα. Αυτοί μπορεί να έχουν και άκρες στην ασφάλεια.

Τι λες ρε μπράδερ που τα έχεις δει αυτά; Σε εμάς έχουν κάνει λέσι όλο το πάτωμα με μπογιές από τα πανό που στρώνουν και βάφουν κάτω.

Τώρα γεμίσαμε και Παλαιστινιακές σημαίες-γκράφιτι + την τιμητική μούρη του Παύλου Φύσσα που πρέπει να βλέπουμε στον δεύτερο όροφο κάθε φορά.

Ποιος τα καταδικάζει αυτά; Το ότι υπάρχουν ασφαλίτες παντού όλοι όσοι έχουμε μια Χ σχέση με τον δρόμο το ξέρουμε. Αυτό απέχει παρασάγγας όμως από το τα προκαλούν οι ασφαλίτες για προβοκάτσια.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Τι λες ρε μπράδερ που τα έχεις δει αυτά; Σε εμάς έχουν κάνει λέσι όλο το πάτωμα με μπογιές από τα πανό που στρώνουν και βάφουν κάτω.
Ντάξει αν είναι τόσο άμπαλοι ας καθαρίσουν το πάτωμα. Πάντως το πανό δείχνει ένα μήνυμα ρε συ.. Το έχει ψηφίσει ο σύλλογος. Πρέπει να φαίνονται αιτήματα πως θα γίνει..
Τώρα γεμίσαμε και Παλαιστινιακές σημαίες-γκράφιτι + την τιμητική μούρη του Παύλου Φύσσα που πρέπει να βλέπουμε στον δεύτερο όροφο κάθε φορά.
Για τις Παλαιστινιακές σημαίες εφόσον είναι το κτίριο υπό κατάληψη και εφόσον υπάρχει αλληλεγγύη από μερίδα φοιτητών για την γενοκτονία εκεί δεν ξέρω γιατί να ενοχλεί τόσο αυτό.. Για τα γκράφιτι μαζί σου, ωστόσο θεωρώ ότι θα έπρεπε να ψηφίζει και για αυτό ο φοιτητικός σύλλογος. Δεν ξέρω εσένα μήπως σε ενοχλεί το θέμα του συγκεκριμένου γκραφιτι? Γιατί εντάξει αν και ξαναλέω το να ζωγραφιστεί θα έπρεπε να περνά από σύλλογο, η περίπτωση του Φύσσα συμβολίζει και ορισμένα ιδανικά..
Ποιος τα καταδικάζει αυτά; Το ότι υπάρχουν ασφαλίτες παντού όλοι όσοι έχουμε μια Χ σχέση με τον δρόμο το ξέρουμε. Αυτό απέχει παρασάγγας όμως από το τα προκαλούν οι ασφαλίτες για προβοκάτσια.
Υπάρχουν κυρίως στον χώρο των αναρχικών ενίοτε και ορισμένων σχημάτων που συμμετέχουν στα ΕΑΑΚ. Αυτό συμβαίνει διότι αυτοί οι χώροι δεν έχουν κάποια φοβερή περιφρούρηση.. Οπότε μην τους βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι..
Just a typical day in Venezuela’s social paradise.
Ο σοσιαλισμός και μετέπειτα ο κομμουνισμός είναι νομοτέλεια ότι θα επικρατήσει. Είναι ανώτερα οικονομικά συστήματα από τον καπιταλισμό.
Το κόβω εδώ καθώς δεν βγάζει πουθενά αυτό εδώ. Εύχομαι τα πανεπιστήμια να ανοίξουν σύντομα καθώς αυτές οι καταλήψεις δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως.
Μη βγάζεις χολή μαν, δεν είναι προσωπικό, υπάρχει σύγκρουση τάξεων. Εάν θες να είσαι ένας γλείφτης της άρχουσας τάξης δικαίωμά σου είναι. Όπως βλέπεις όμως η μεγάλη πλειοψηφία του λαού δεν τρώει με χρυσά κουτάλια στον καπιταλισμό που ζούμε τώρα, οπότε μην τρελαίνεσαι δεν θα σε πάρει και κανείς σοβαρά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,882 μηνύματα.
Ντάξει αν είναι τόσο άμπαλοι ας καθαρίσουν το πάτωμα. Πάντως το πανό δείχνει ένα μήνυμα ρε συ.. Το έχει ψηφίσει ο σύλλογος. Πρέπει να φαίνονται αιτήματα πως θα γίνει..
Τώρα δεν νομίζω να γίνεται τίποτε. Έχουν στεγνώσει όλα αυτά και δεν βγαίνουν + φροντίζουν να τα ανανεώνουν διαρκώς. Πάντως το πάτωμα είναι ένα χάλι και μακάρι να ήταν μόνο αυτό.

Όσο για τα πανό και τις αφίσες μπορούν να τοποθετηθούν με μέτρο. Πραγματικά η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική εκεί μέσα. Δεν φτάνει η μία αφίσα, πρέπει σε κάθε τοίχο να βλέπεις 500 ολόιδιες. Για να μην αναφέρω πως γενικά ο θεσμός της αφίσας πλέον έχει πεθάνει εδώ και χρόνια ως μέσο προπαγάνδας.
Για τις Παλαιστινιακές σημαίες εφόσον είναι το κτίριο υπό κατάληψη και εφόσον υπάρχει αλληλεγγύη από μερίδα φοιτητών για την γενοκτονία εκεί δεν ξέρω γιατί να ενοχλεί τόσο αυτό.. Για τα γκράφιτι μαζί σου, ωστόσο θεωρώ ότι θα έπρεπε να ψηφίζει και για αυτό ο φοιτητικός σύλλογος. Δεν ξέρω εσένα μήπως σε ενοχλεί το θέμα του συγκεκριμένου γκραφιτι? Γιατί εντάξει αν και ξαναλέω το να ζωγραφιστεί θα έπρεπε να περνά από σύλλογο, η περίπτωση του Φύσσα συμβολίζει και ορισμένα ιδανικά..
Γιατί δεν έχει καμμία σχέση με το Πανεπιστήμιο ρε μαν. Επίσης μην ξεχνάς, δεν μιλάμε για υπό κατάληψη. Οι σημαίες γίνονται σε μορφή γκράφιτι σε τοίχους. Όχι κανονικές σημαίες.

Εμένα δεν με ενοχλεί μια συγκεκριμμένη θεματική. Αν και το βρίσκω υποκριτικό που υπάρχει τόσος ντόρος για την Παλαιστίνη αλλά μια ένδειξη αλληλεγγύης για την εθνοκάθαρση των Αρμενίων από τους Αζέρους στο Αρτσάχ δεν έγινε. Πίστεψέ με δικέ μου δεν θα ήθελα αντί για τη μούρη του Φύσσα να είχα των δύο δολοφονημένων της Χρυσής Αυγής ή του Μεταξά ή του Βενιζέλου ή αντί για σφυροδρέπανα και αλφάδια παντού να έβλεπα μαιάνδρους και κέλτικους σταυρούς. Γιατί πολύ απλά όλα αυτά τα κάνουμε έξω (που κανονικά πάλι δεν θα έπρεπε), όχι μέσα στα πανεπιστήμια. Αν δεν δείχνουμε οι φοιτητές σεβασμό στις σχολές μας ποιος θα το κάνει; Η κρατική εξουσία; Ειλικρινά σε λέω δεν θα ήθελα όλα να ήταν αλλιώς και να προκαλούσαν οι δικοί μου αυτό το χάλι μέσα στις σχολές. Και δεν στο παίζω ο σοβαρός φοιτητής. Έχω κάνει εγώ επικές μαλακίες και ουγκανιλίκια στη σχολή αλλά πλέον τα βλέπω αλλιώς. Πέραν του αισθητικού κομματιού δεν οδηγούν και πουθενά επί του πρακτέου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχουν κυρίως στον χώρο των αναρχικών ενίοτε και ορισμένων σχημάτων που συμμετέχουν στα ΕΑΑΚ. Αυτό συμβαίνει διότι αυτοί οι χώροι δεν έχουν κάποια φοβερή περιφρούρηση.. Οπότε μην τους βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι..
Ασφαλίτες παντού υπάρχουν. Ισχύει πως το ΚΚΕ έχει ένα καλό σύστημα κατά αυτών αλλά παντού υπάρχουν. Και θα υπάρχουν σε κάθε καθεστώς. Είναι ο πιο χρήσιμος θεσμός της αστυνομίας. Είναι τα μάτια της κρατικής εξουσίας παντού. Εκεί που δεν μπορεί να παρεισφρήσει η αστυνομία με την στολή.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Προφανώς και είμαι κατά, αυτό έλειπε να υποστηρίζω μια ομάδα άπλυτων αναρχικων που κλείνουν τα πανεπιστήμια παράνομα λες και είναι το μαγαζάκι του πατέρα τους.
Ενα θεσμικό όργανο αποφασίζει το αν θα γίνει κατάληψη ή οχι και σε πολλές σχολές αποφασίζουν κατάληψη είτε μας αρέσει είτε όχι
Έχεις κάτι εναλλακτικό να προτείνεις; (που να δουλεύει)
Στη Νομική μαθαίνεις ότι η κατάληψη είναι το τελευταίο όπλο απέναντι σε ένα αντισυνταγματικό νομοσχέδιο για την παιδεία
Προφανώς και είμαι κατά στις καταλήψεις-δεν υπάρχει λόγος να υποστηρίξω τους μπαχαλάκιδες που κλείνουν το πανεπιστήμιο γιατί τάχα μου τους ένοιαξε το νομοσχέδιο...τα 2/3 των ατόμων που μετέχουν στη κατάληψη είναι αιώνιοι φοιτητές που κάνουν κατάχρηση του φοιτητικού τους δικαιώματος...δεν έχουν καμία σχέση με τη λέξη επαγγελματισμός κ ούτε πρόκειται να έχουν...
Αρα μη επαγγελματίας ο Νίκος Παπας
Ναι αυτή είναι η δημοκρατία, πάμε και κλείνουμε παράνομα δημόσιους χώρους που δεν μας ανήκουν ώστε να χαθεί η εξεταστική. Όταν όμως μπαίνει η αστυνομία μέσα και σας πλακώνει στο ξύλο μετά αρχίζετε την κλάψα 🤣🤣
Σύμφωνα με πρώην Υπουργό δεν κλείνουν παράνομα
Ούτε οι παρατάξεις σου έχουν καμία δουλειά μέσα στο πανεπιστήμιο όμως μια χαρά κλείνετε παράνομα τους δημόσιους χώρους που δεν σας ανήκουν.
Μη μάθεις μόνο ότι υπάρχουν παρατάξεις - αδελφότητες παντού στον κόσμο
σου ξαναλέω για πολοστή φορά ότι οι τυπάδες απλά βάζουν ψήφους υπερ της κατάληψης ΜΟΝΟΙ τους-ανύπαρκτους ψήφους...Η νοθεία της νοθείας
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο
Να έχεις άτομα 28-30 ετών που αντί να έχουν τελειώσει το πανεπιστήμιο κάθονται και κάνουν καταλήψεις ώστε να παίζουν Fifa μέσα στις αίθουσες. 😇😇
Αυτό με το φιφα το κάνει και κάποιος που είναι ενάντια στις καταλήψεις
Πάντειο-Νομική Αθήνας-ΕΚΠΑ-Πάτρα (όπου έπεσε και ξύλο)
Οι φοιτητές ψήφισαν και ψήφισαν υπερ της κατάληψης, ακόμη και δαπιτες ψήφισαν υπερ κατάληψης στο κτήριο της ΝΟΠΕ
Το θέμα είναι και τα άλλα κολλέγια να έχουν την αξιοπιστία που παρέχει το Deree και τις δύσκολες προυποθέσεις εισαγωγής που έχει!
Το μητροπολιτικό κολέγιο και ειδικά η νομική του σχολή δεν είναι πάντως
Ναι λες και δεν ξέραμε τι νοθεία παίζει στις δήθεν Δημοκρατικές ψηφοφορίες 😂😂.
και όμως, δεν υπάρχει καταγγελία για νοθεία
Καθόλου άσχετος σας διαβεβαιώ. Και έπειτα, όποιος δεν είναι φοιτητής είναι αυτόματα άσχετος με το θέμα; Τι λογική είναι αυτή;
Από τη στιγμή που λες για ηλεκτρονική ψηφοφορία ενώ δεν έχει νομοθετηθεί κάτι τέτοιο; Με τη λογική σου και εγώ μπορώ να ψηφίσω απο τη σχολή μου ηλεκτρονικά καθώς έχω ακομη το πασο ενώ την έχω τελειώσει
Επίσης, σε πολλές συνελεύσεις δεν υπάρχει καν πλαίσιο ''Κατά'' της κατάληψης προς ψήφιση, παρά μόνο λευκό.
Αν δεν υπάρχει κανείς να μη στηρίξει την ανοιχτή σχολή;
Να ρωτήσω κάτι τους κυρίους που κάνουν καταλήψεις. Όταν το νομοσχέδιο ψηφιστεί σε λίγες ημέρες θα μας κάνετε την χάρη να ανοίξετε τα πανεπιστήμια η θα συνεχίσετε να παίζετε FIFA και Τάβλι στις αίθουσες για να περνάει η ώρα;; :clapup: :clapup:
Αν πέσει από το ΣτΕ τι θα κάνεις εσύ εκεί;
Μπράβο στην κυβέρνηση / πρύτανη. Αναμένουμε το ίδιο σε όλα τα πανεπιστήμια τις επόμενες ημέρες.
Τα ματ εφυγαν και η καταληψη συνεχίστηκε
Τέτοια χαζομάρα ούτε ο Ασημάκης δεν θα την έλεγε
Ουσιαστικά εδώ ο @akikos δεν έχει και τόσο άδικο
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ενα θεσμικό όργανο αποφασίζει το αν θα γίνει κατάληψη ή οχι και σε πολλές σχολές αποφασίζουν κατάληψη είτε μας αρέσει είτε όχι

Στη Νομική μαθαίνεις ότι η κατάληψη είναι το τελευταίο όπλο απέναντι σε ένα αντισυνταγματικό νομοσχέδιο για την παιδεία

Αρα μη επαγγελματίας ο Νίκος Παπας

Σύμφωνα με πρώην Υπουργό δεν κλείνουν παράνομα

Μη μάθεις μόνο ότι υπάρχουν παρατάξεις - αδελφότητες παντού στον κόσμο

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Αυτό με το φιφα το κάνει και κάποιος που είναι ενάντια στις καταλήψεις

Οι φοιτητές ψήφισαν και ψήφισαν υπερ της κατάληψης, ακόμη και δαπιτες ψήφισαν υπερ κατάληψης στο κτήριο της ΝΟΠΕ

Το μητροπολιτικό κολέγιο και ειδικά η νομική του σχολή δεν είναι πάντως

και όμως, δεν υπάρχει καταγγελία για νοθεία

Από τη στιγμή που λες για ηλεκτρονική ψηφοφορία ενώ δεν έχει νομοθετηθεί κάτι τέτοιο; Με τη λογική σου και εγώ μπορώ να ψηφίσω απο τη σχολή μου ηλεκτρονικά καθώς έχω ακομη το πασο ενώ την έχω τελειώσει

Αν δεν υπάρχει κανείς να μη στηρίξει την ανοιχτή σχολή;

Αν πέσει από το ΣτΕ τι θα κάνεις εσύ εκεί;

Τα ματ εφυγαν και η καταληψη συνεχίστηκε

Ουσιαστικά εδώ ο @akikos δεν έχει και τόσο άδικο
Ωραία σχόλια γενικά, 2 ενστάσεις (δε σε διορθώνω, μη παρεξηγηθώ).
Καμία μα καμία σχέση οι αδελφότητες στις ΗΠΑ με τα ΕΑΑΚ εδώ :P
Το φιφα και το καραοκε night είναι κιτς, μη κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ωραία σχόλια γενικά, 2 ενστάσεις (δε σε διορθώνω, μη παρεξηγηθώ).
Καμία μα καμία σχέση οι αδελφότητες στις ΗΠΑ με τα ΕΑΑΚ εδώ :P
Το φιφα και το καραοκε night είναι κιτς, μη κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας.
Τα εαακ εδώ με τα εαακ θεσσαλονικης είναι επίσης η μερα με τη νυχτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα μας λέει ότι και το ΣτΕ είναι παράνομο.
To ΣτΕ είναι δικαστήριο και όχι ο τελευταίος χρήστης εδώ
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Top