Καταλήψεις ΑΕΙ: Υπέρ ή κατά;

Καταλήψεις ΑΕΙ. Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Υπέρ

  • Κατά


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Μα τι ξέρουν αυτοί μωρέ τωρα.....
Συριζαίοι δήθεν αριστεροι και δημοκράτες υπάρχουν παντού, και ειδικά στα ψηλά κλιμάκια. Πως έγινε το πραξικόπημα που έκαναν το ΟΧΙ ναι το 2015; Υποτιθέμενα συνταγματικα δεν ηταν και τότε; Επειδή δεν εστησαν τον Τσιπρα στο απόσπασμα υποτιθεται ήταν εντάξει;

Θα μας πουλήσεις τώρα μωρέ ότι οι Συριζαίοι είναι προλετάριοι της εργατικής τάξης; Μεγαλοαπατεώνες καπιταλιστες είναι που πουλησαν -και θα πουλούσαν ξανα και ξανά- τους πάντες για να κλέψουν λιγα ακόμη. Φυσικά και το παίζουν έτσι, παριστάνοντας τους αριστερους και δημοκράτες κι οτι νοιαζονται ταχα για τον απλό κόσμο. το συνταγμα και τα ανθρώπινα δικαιώματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,905 μηνύματα.
Πως πάει παιδάκια με τις καταλήψεις, νικάτε νικάτε;; Θα φέρετε και καμία Μποφίλιου στα συλλαλητήρια για να σας δώσει δύναμη;; :rofl: :rofl:


Ελπίζω να έχει απολυθεί ήδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,172 μηνύματα.
Η Νομική ΑΠΘ συνεχίζει κατάληψη έως και 20 του μηνός.

Εμείς που είμαστε από κατατακτήριες προφανώς κατουρήσαμε στο πηγάδι και δεν μπορούμε να πάρουμε κωδικούς.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,073 μηνύματα.
Η Νομική ΑΠΘ συνεχίζει κατάληψη έως και 20 του μηνός.

Εμείς που είμαστε από κατατακτήριες προφανώς κατουρήσαμε στο πηγάδι και δεν μπορούμε να πάρουμε κωδικούς.
Εδω παιδια χανουνε ενα εξαμηνο και εσυ νοιαζεσαι για τους κωδικους ?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Η Νομική ΑΠΘ συνεχίζει κατάληψη έως και 20 του μηνός.

Εμείς που είμαστε από κατατακτήριες προφανώς κατουρήσαμε στο πηγάδι και δεν μπορούμε να πάρουμε κωδικούς.
Οι γραμματείες κανονικά δουλεύουνε αποσο γνωρίζω, λογικά απλά βαριούνται
Ειδικά εφόσον πρόκειται για κάτι ηλεκτρονικα, δεν τους εμποδίζει η κατάληψη
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,172 μηνύματα.
Εδω παιδια χανουνε ενα εξαμηνο και εσυ νοιαζεσαι για τους κωδικους ?
Εννοείται πως ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι γραμματείες κανονικά δουλεύουνε αποσο γνωρίζω, λογικά απλά βαριούνται
Ειδικά εφόσον πρόκειται για κάτι ηλεκτρονικα, δεν τους εμποδίζει η κατάληψη
Δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο, ρώτησα.

Πρέπει, λένε, να ανοίξουν οι σχολές για να μπορούν να είναι στην υπηρεσία.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
150 φοιτητικοί σύλλογοι επέλεξαν και επιλέγουν κατάληψη. Παίρνουν θέση κατά της ιδιωτικοποίησης των Πανεπιστημίων. Μια ολόκληρη γενιά απέδειξε ότι δεν υπάρχει μόνο για να καταναλώνει παθητικά τις σερβιρόμενη σαβούρα και να ανεβάζει στο τικ τοκ, αλλά είναι εδώ αγωνίζεται για καλύτερο μέλλον και δεν έχει γεράσει πριν την ώρα της.

Γιατί τι σχέση έχει που κάποιος δούλευε ως φοιτητής πριν μπούμε στο ευρώ? Πες μας απλά ότι έχεις δουλέψει μόνο σε δουλειές γραφείου. Πήγαινε επισιτισμό (διαχρονικό γαμήσι) κάτσε κάποια χρόνια και έλα μετά πες μου αν "ανδρώθηκες". Η μόνη διαφορά είναι ότι παλιά έπαιρναν κι εκεί καλά φράγκα για αυτό υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που απλά παράτησαν σπουδές και ασχολήθηκαν με αυτά. Μια χαρά λύσεις είναι για όλους, απλά ορισμένοι είστε καλομαθημένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ελπίζω να έχει απολυθεί ήδη.
Απολύθηκε, χάρηκες ντάξει? Αυτός θυσίασε τη δουλειά του για να έχει και το παιδί σου δημόσια και δωρεάν εκπαίδευση, εσύ κλαίγεσαι που έχασες το φιάσκο της διαδικτυακών εξετάσεων?? Μήπως είχες προπληρώσει κάνα γκρουπάκι "επιχείρηση σκούπα"?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,905 μηνύματα.
150 φοιτητικοί σύλλογοι επέλεξαν και επιλέγουν κατάληψη. Παίρνουν θέση κατά της ιδιωτικοποίησης των Πανεπιστημίων. Μια ολόκληρη γενιά απέδειξε ότι δεν υπάρχει μόνο για να καταναλώνει παθητικά τις σερβιρόμενη σαβούρα και να ανεβάζει στο τικ τοκ, αλλά είναι εδώ αγωνίζεται για καλύτερο μέλλον και δεν έχει γεράσει πριν την ώρα της.

Γιατί τι σχέση έχει που κάποιος δούλευε ως φοιτητής πριν μπούμε στο ευρώ? Πες μας απλά ότι έχεις δουλέψει μόνο σε δουλειές γραφείου. Πήγαινε επισιτισμό (διαχρονικό γαμήσι) κάτσε κάποια χρόνια και έλα μετά πες μου αν "ανδρώθηκες". Η μόνη διαφορά είναι ότι παλιά έπαιρναν κι εκεί καλά φράγκα για αυτό υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που απλά παράτησαν σπουδές και ασχολήθηκαν με αυτά. Μια χαρά λύσεις είναι για όλους, απλά ορισμένοι είστε καλομαθημένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Απολύθηκε, χάρηκες ντάξει? Αυτός θυσίασε τη δουλειά του για να έχει και το παιδί σου δημόσια και δωρεάν εκπαίδευση, εσύ κλαίγεσαι που έχασες το φιάσκο της διαδικτυακών εξετάσεων?? Μήπως είχες προπληρώσει κάνα γκρουπάκι "επιχείρηση σκούπα"?

Εντάξει θα του κάνουμε και άγαλμα για την θυσία που έκανε. Τέτοιοι «ήρωες» κρίμα να μην μείνουν στην ιστορία της Ελλάδας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,905 μηνύματα.

Λίστα πανεπιστήμιων.

 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
150 φοιτητικοί σύλλογοι επέλεξαν και επιλέγουν κατάληψη. Παίρνουν θέση κατά της ιδιωτικοποίησης των Πανεπιστημίων. Μια ολόκληρη γενιά απέδειξε ότι δεν υπάρχει μόνο για να καταναλώνει παθητικά τις σερβιρόμενη σαβούρα και να ανεβάζει στο τικ τοκ, αλλά είναι εδώ αγωνίζεται για καλύτερο μέλλον
Η γενιά (η καλύτερα η παρέα) που το μεγαλύτερο της κοινωνικο επίτευγμα είναι ο γαμος των ομοφυλόφιλων θα φέρει ένα καλυτερο μέλλον κλεινοντας τα δημόσια πανεπιστήμια... Τι ζουμε.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.

Λίστα πανεπιστήμιων.

Στη σχολή ενός φίλου μου χάθηκε το εξάμηνο τους. Μάλλον θα έχουν 2 εξεταστικές το καλοκαίρι...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,905 μηνύματα.
Στη σχολή ενός φίλου μου χάθηκε το εξάμηνο τους. Μάλλον θα έχουν 2 εξεταστικές το καλοκαίρι...
Όπως το πάνε θα χαθεί η εξεταστική σε όλα τα πανεπιστήμια. Μόνο στο ΟΠΑ δίνουν κανονικά τα παιδιά εξετάσεις, μάλιστα στο μεταπτυχιακό του ΟΠΑ όπου είμαι εγώ δώσαμε δια ζώσης καθώς είμαστε σε άλλο κτήριο.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Όπως το πάνε θα χαθεί η εξεταστική σε όλα τα πανεπιστήμια. Μόνο στο ΟΠΑ δίνουν κανονικά τα παιδιά εξετάσεις, μάλιστα στο μεταπτυχιακό του ΟΠΑ όπου είμαι εγώ δώσαμε δια ζώσης καθώς είμαστε σε άλλο κτήριο.
Εμείς του παδα δίνουμε διαδικτυακά. Σε κάποιο τμήμα πληροφορικής θέλανε οι μαζόχες να ρίχνανε τα server για να μην κάνουν καθόλου εξετάσεις.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,336 μηνύματα.
Εμείς προλάβαμε και δώσαμε τα μισά δια ζώσης, τώρα το μισό εργαστήριο (το λέω και γελάω, άκου μισό εργαστήριο) και ένα ακόμη μάθημα όποτε ανοίξουμε.
Και εν τω μεταξύ δεν ξέρω τι θα γίνει και με το νέο εξάμηνο. Γιατί έχουμε κατάληψη μέρι 19, και επειδή μετά συμπληρώνεται και ένας χρόνος από το δυστύχημα στα Τέμπη πολύ πιθανό να την παρατείνουν και άλλο.
Που εμένα δε με πειράζει δηλαδή, αλλά αν το ήξερα εξαρχής απλά θα παρατούσα σχολή και θα αφοσιωνόμουν σε γυμναστική, μήπως και δώσω για στρατό. Αλλά πού να ξέρω.
Τουλάχιστον αφού γίνονται που γίνονται καταλήψεις, εγώ ακόμη ελπίζω πως θα έχουν αποτέλεσμα. Ακόμη και αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι της κυβέρνησης καρφάκι δεν της καίγεται και ότι αν μπορεί να παρακάμψει το σύνταγμα, το νομοσχέδιο θα το περάσει.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Τουλάχιστον αφού γίνονται που γίνονται καταλήψεις, εγώ ακόμη ελπίζω πως θα έχουν αποτέλεσμα. Ακόμη και αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι της κυβέρνησης καρφάκι δεν της καίγεται και ότι αν μπορεί να παρακάμψει το σύνταγμα, το νομοσχέδιο θα το περάσει.
Δεν γινονται που γινονται, καποιοι τις κανουν. Παράνομα και εναντια στη θέληση της πλειοψηφίας των φοιτητων. Το νομοσχέδιο δεν έκλεισε τα δημοσια πανεπιστήμια, οι "δημοκράτες" υποκριτές τα κρατουν κλειστά.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εμείς προλάβαμε και δώσαμε τα μισά δια ζώσης, τώρα το μισό εργαστήριο (το λέω και γελάω, άκου μισό εργαστήριο) και ένα ακόμη μάθημα όποτε ανοίξουμε.
Και εν τω μεταξύ δεν ξέρω τι θα γίνει και με το νέο εξάμηνο. Γιατί έχουμε κατάληψη μέρι 19, και επειδή μετά συμπληρώνεται και ένας χρόνος από το δυστύχημα στα Τέμπη πολύ πιθανό να την παρατείνουν και άλλο.
Που εμένα δε με πειράζει δηλαδή, αλλά αν το ήξερα εξαρχής απλά θα παρατούσα σχολή και θα αφοσιωνόμουν σε γυμναστική, μήπως και δώσω για στρατό. Αλλά πού να ξέρω.
Τουλάχιστον αφού γίνονται που γίνονται καταλήψεις, εγώ ακόμη ελπίζω πως θα έχουν αποτέλεσμα. Ακόμη και αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι της κυβέρνησης καρφάκι δεν της καίγεται και ότι αν μπορεί να παρακάμψει το σύνταγμα, το νομοσχέδιο θα το περάσει.
Άμα ήξερα οτι θα γινόντουσαν διαδικτυακές εξετάσεις θα δήλωνα πολύ περισσότερα μαθήματα.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,336 μηνύματα.
Δεν γινονται που γινονται, καποιοι τις κανουν. Παράνομα και εναντια στη θέληση της πλειοψηφίας των φοιτητων. Το νομοσχέδιο δεν έκλεισε τα δημοσια πανεπιστήμια, οι "δημοκράτες" υποκριτές τα κρατουν κλειστά.
Αν και σας τα έχουν ήδη πει και οι υπόλοιποι, τουλάχιστον όσον αφορά το δικό μου τμήμα, η πλιεοψηφία το έχει αποφασίσει. Για τα υπόλοιπα τμήματα όπου γίνεται λόγος για εικονικές ψήφους και για νοθεία δεν έχω εικόνα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω και άποψη.
Επίσης, για εμάς τους υπόλοιπους που δεν πατάμε στις συνελεύσεις, ίσως έχοντας τους λόγους μας, καλά να πάθουμε που τώρα τα λουζόμαστε. Ας πηγαίναμε, αφού έχουμε τέτοια αριθμητική υπεροχή ώστε να αλλάξουμε το αποτέλεσμα.

Ωστόσο ακόμη το θέμα το προσεγγίζω πολύ σκεπτικιστικά ώστε να αποφασίσω αν είμαι υπέρ ή κατά, για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση του θρεντ. Στην προκειμένη περίπτωση δημιουργούν πολλά προβλήματα, ωστόσο αν το δούμε καθαρά με ροζ γυαλιά χωρίς να εστιάζουμε σε παρατάξεις και συγκεκριμένες ιδεολογίες, ο σκοπός τους είναι γενικά καλός. Τώρα αν είναι και αποτελεσματικός ο τρόπος για να διεκδικήσουν αλλαγές, είναι μια άλλη συζήτηση νομίζω.
Άμα ήξερα οτι θα γινόντουσαν διαδικτυακές εξετάσεις θα δήλωνα πολύ περισσότερα μαθήματα.
Εγώ δεν έχω τέτοια δυνατότητα νομίζω, ως πρώτο εξάμηνο.
Γενικά όλοι μας θα είχαμε σχεδιάσει πολλά πράγματα διαφορετικά όμως αν γνωρίζαμε τι θα συμβεί, αλλά πού να ξέρεις...
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Αν και σας τα έχουν ήδη πει και οι υπόλοιποι, τουλάχιστον όσον αφορά το δικό μου τμήμα, η πλιεοψηφία το έχει αποφασίσει.
Η πλειοψηφία στις συνελεύσεις παρωδία. Μάλιστα. Εσας πόσες φορες σας το ειπανε οτι αν τους ενδιέφερε η γνώμη της πλειοψηφίας δεν θα είχαν λυσσαξει για να μην γινονται οι ψηφοφορίες ψηφιακά; Οι οποιες, όταν εγιναν έβγαλαν 1 προς 3 τα υπέρ/κατα των καταλήψεων. Στις ιδιες σχολές που οι ψηφοφορίες-θεατρο με το 1/3 των ψήφοφόρων έβγαζαν , και παλι οριακα, το "υπερ" πλειοψηφία.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Η γενιά (η καλύτερα η παρέα) που το μεγαλύτερο της κοινωνικο επίτευγμα είναι ο γαμος των ομοφυλόφιλων θα φέρει ένα καλυτερο μέλλον κλεινοντας τα δημόσια πανεπιστήμια... Τι ζουμε.
Ο γάμος των ομοφυλόφιλων ψηφίστηκε από την ΝΔ, δεν έχει καμία σχέση με τις κινητοποιήσεις που έγιναν από τους φοιτητές (που εκπροσωπούν την νέα γενιά). Επίσης το είπαμε: Τα δημόσια πανεπιστήμια προσπαθεί να τα κλείσει εδώ και δεκαετίες η ΝΔ με την υποβάθμισή τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμείς του παδα δίνουμε διαδικτυακά. Σε κάποιο τμήμα πληροφορικής θέλανε οι μαζόχες να ρίχνανε τα server για να μην κάνουν καθόλου εξετάσεις.
Όχι όλο το Παδα. Στους μηχανικούς υπολογιστών, στους μηχανολόγους και στους ηλεκτρολόγους δεν θα γίνουν διαδικτυακές εξετάσεις.
 
Top