Κατεβάζει το επίπεδο κάποιου το να βλέπει κατώτερου επιπέδου εκπομπές στην τηλεόραση;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Η 1η season του survivor έγινε το mega το 2003 και ήταν πολύ ποιοτικό πρόγραμμα. Μην τα βάζεις όλα στο ίδιο κουβά. Ριάλιτυ από ριάλιτυ διαφέρει.

Το περσινό όπως και στο φετινό survivor δεν πρέπει να λέγεται survivor. Ήταν πολύ κακής ποιότητας προγράμματος αλλά καλώς η κακώς είναι ήταν ότι πιο ποιοτικό έπαιζε στη prime time ζώνη η ελληνική τηλεόραση. Το περσινό το έβλεπα και εγώ αλλά για όλους λόγους που το έβλεπε η πλειοψηφία. Με είχε παρεξενέψει η ηλιθιότητα του ελληνικού κοινού. Θεωρητικά όλοι είναι κατά του μπούλινγκ αλλά μια χαρά υποστηρίξανε τον μισθοφόρο που επιτέθηκε λεκτικά στον Αργιανίδη γιατί τόλμησε να τον ψηφίσει :down:. Η θεοποίηση ενός εγωιστικού χαρακτήρα σαν του Ντάνου με είχε ξεπεράσει πνευματικά.

Οι ίδιοι άνθρωποι που θεοποίησαν τον Ντάνο και υποστήριξαν τον μισθοφόρο είναι αυτοί που ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα και που πίστεψαν στην πρωτη φορά αριστερά.

Αν δεις 2, 3 σοβαρά ριάλιτυ ξένης παραγωγής θα καταλάβεις πως σκέφτονται πολλοί κατηγορίες ανθρώπων στην πραγματική ζωή και πως θα τους αντιμετωπίσεις. Μπορείς να βρεις τον δικό σου χαρακτήρα να δεις πως σκέφτοναι οι άλλοι για σένα και πως θα καλυτερεύσεις καθώς αποκτάας αυτογνωσία. Αν είσαι επιστήμονας ψυχολόγος είναι καταλαβαίνεις πολλά που δεν τα μαθαίνεις στις σχολές.

Ναι συμφωνώ σε όλα εκτός από το εξής :
Προτιμώ να κοινωνικοποιηθω στην πραγματική ζωή δεν έχω ανάγκη να φτάσω στο σημείο να εξαρτωμαι από εικονικούς φίλους του γυαλιού που ποτέ δεν θα μιλήσω μαζί τους.Καποιοι είναι απλά λιγουριδες και πάνε για το τυράκι άλλοι παίζουν ρόλο .Εξάλλου η πλειοψηφία των συμπεριφορών που βλέπουμε στα τηλεπαιχνίδια βγαίνουν και έξω στην κοινωνία οπότε δεν θα μείνω πίσω.

Ας πούμε ότι υπάρχουν και ποιοτικά ριάλιτι,και υπάρχουν ναι αν μιλάμε για το εξωτερικό αλλά τα δύο καινούρια που όλοι ξέρουμε το έχουν πάει στο επόμενο επίπεδο.Οποτε έστω ότι αφήνουμε όλα τα άλλα απ'εξω.Σε αυτα τι άλλο υπάρχει να μάθεις,κακή ηθοποιία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ σε όλα εκτός από το εξής :
Προτιμώ να κοινωνικοποιηθω στην πραγματική ζωή δεν έχω ανάγκη να φτάσω στο σημείο να εξαρτωμαι από εικονικούς φίλους του γυαλιού που ποτέ δεν θα μιλήσω μαζί τους.Καποιοι είναι απλά λιγουριδες και πάνε για το τυράκι άλλοι παίζουν ρόλο .Εξάλλου η πλειοψηφία των συμπεριφορών που βλέπουμε στα τηλεπαιχνίδια βγαίνουν και έξω στην κοινωνία οπότε δεν θα μείνω πίσω.

Ας πούμε ότι υπάρχουν και ποιοτικά ριάλιτι,και υπάρχουν ναι αν μιλάμε για το εξωτερικό αλλά τα δύο καινούρια που όλοι ξέρουμε το έχουν πάει στο επόμενο επίπεδο.Οποτε έστω ότι αφήνουμε όλα τα άλλα απ'εξω.Σε αυτα τι άλλο υπάρχει να μάθεις,κακή ηθοποιία;

Στην πραγματική ζωή δεν τα βλέπεις ως τρίτος παρατηρητής αλλά συμμετέχεις. Μπορείς να γίνονται πράγματα πίσω από την πλάτη σου και να σε εμπαίζουν χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Tι να σου πω μαν. Δεν τα έχω δει και δεν μπορώ να τα κρίνω. Αποσπάσματα που είδα στο youtube (game of love) μου φάνηκε στημένο καθώς ψαγμένοι παίκτες από πρακτορία μοντέλων που προσπαθούν να αναδειχθούν στη showbiz και για να το κάνουν θα προκαλέσουν. To dancing with the star το θεωρώ χειρότερα από αυτά τα δύο για τον απλούστατο λόγο που δεν ακούς κακές κριτικές. Απορώ ποιος το βλέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Στην πραγματική ζωή δεν τα βλέπεις ως τρίτος παρατηρητής αλλά συμμετέχεις. Μπορείς να γίνονται πράγματα πίσω από την πλάτη σου και να σε εμπαίζουν χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Tι να σου πω μαν. Δεν τα έχω δει και δεν μπορώ να τα κρίνω. Αποσπάσματα που είδα στο youtube (game of love) μου φάνηκε στημένο καθώς ψαγμένοι παίκτες από πρακτορία μοντέλων που προσπαθούν να αναδειχθούν στη showbiz και για να το κάνουν θα προκαλέσουν. To dancing with the star το θεωρώ χειρότερα από αυτά τα δύο για τον απλούστατο λόγο που δεν ακούς κακές κριτικές. Απορώ ποιος το βλέπει.

Ακικο στην πραγματική ζωή πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος δυστηχως αλλά έτσι είναι αυτά εάν μπεις στον χώρο αναγκαστικά θα χορεψεις.

Δες ένα επεισόδιο και πες μας.
Προσεξε κυρίως οι singles νομίζω είναι μοντέλα και έχουν και μερικούς average για να μην καρφωθούν.Το πρόβλημα δεν είναι όταν σκηνοθετείς και λίγο,αρκετά ριάλιτι το κάνουν γιατί ανεβάζουν νούμερα και προσελκύουν κόσμο.Το θέμα όμως είναι ότι αυτό είναι σκηνοθετημένο από την αρχή έως το τέλος.

Ας περιμένουμε λίγο και θα δουμε σύντομα πιστεύω τα πιο τρελά ξεκατινιασματα,που φυσικά θα είναι στημένα τα 98 στα 100 διότι έτσι μπορούν να κερδίσουν κόσμο μόνο αφού η δημιουργικότητα είναι στο 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η τηλεόραση δεν κατεβάζει το επίπεδο. Υπάρχουν χώρες με γελοία και ανώμαλη τηλεόραση ωστόσο είναι πολύ σοβαρές κοινωνίες όπως Ιαπωνία. Το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν κάτι τύποι που είναι δήθεν υπέρ της ποιοτικής τηλεόρασης όπως η ΕΡΤ αλλά στην πραγματικότητα είναι καθάρματα αλλά το παίζουν υπεράνω.

Η τηλεόραση είναι απλά ψυχαγωγία και δεν νομίζω ότι καθορίζει την ευφυΐα του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Η τηλεόραση δεν κατεβάζει το επίπεδο. Υπάρχουν χώρες με γελοία και ανώμαλη τηλεόραση ωστόσο είναι πολύ σοβαρές κοινωνίες όπως Ιαπωνία. Το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν κάτι τύποι που είναι δήθεν υπέρ της ποιοτικής τηλεόρασης όπως η ΕΡΤ αλλά στην πραγματικότητα είναι καθάρματα αλλά το παίζουν υπεράνω.

Η τηλεόραση είναι απλά ψυχαγωγία και δεν νομίζω ότι καθορίζει την ευφυΐα του άλλου.

Όχι αλλά όσο υψηλότερη η ευφυία τόσο λιγότερο διασκεδάζει κάποιος με τέτοια θεάματα φτηνού περιεχομένου.Εφοσον έχουμε εκπόρνευση και πλήρη απαξίωση των ηθικών αξιών τοτε μην μας το παίζουν ζευγαρακια γιατί δεν είναι.

Βέβαια νομίζω ότι απλά ανήκει σε ολο το σκηνικό το να περάσει ότι είναι διότι κάποιοι φτιάχνονται περισσότερο την νιώθουν περισσότερο την ξεκατινια.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ξαναλέω ότι το να βλέπει κάποιος αυτά τα τηλεπαιχνίδια απλά προϊδεάζει αρνητικά τον άλλο για την ευφυία σου και συνήθως αυτή η προδιάθεση δικαιώνεται τουλάχιστον στις νεαρές ηλικίες.
Οπότε όχι εαν ένας μορφωμένος βλέπει που και που δεν χάνει την ιδιότητα του εάν και αυτός μπορεί να ξεγελάστει εάν είναι "μορφωμένος" ,ωστόσο ένα νεαρό παιδί 12-14 που να μπορέσει να κρίνει εάν αυτό που βλέπει είναι σωστό ή όχι και τι γίνεται έξω στην πραγματικότητα,αφού αυτό του προσφέρεται με αυτό "διασκεδάζει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Καμια φορα θα τυχει να δω στο ιντερνετ κανενα βιντεακι απ το power of love που το κραζουν (βλ. Luben). Στην προκειμενη περιπτωση θεωρω οτι ανεβαινει το επιπεδο μου βλεποντας την καταντια ορισμενων ανθρωπων και το ποσο χαμηλα μπορουν να πεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να βλέπεις τέτοια προγράμματα δε σου "κατεβάζει το επίπεδο". Το αντίθετο: Το να έχεις τέτοιο χαμηλό επίπεδο σε κάνει να βλέπεις τέτοια προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Όχι αντίθετα βλέπεις τι σκουπίδια υπάρχουν στην κοινωνία τα οποία παίρνουν μέρος σε τέτοια μιάσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και ο νους και το πνευμα ειναι σαν το χωραφι,οσο καλλιεργειται φερει καρπους
πριν σπειρεις καθαριζεις το χωραφι σου απο αγριοχορτα,το οργωνεις

αναλογα με την προσπαθεια αναλογος και ο καρπος,η ποιοτητα του,η ποσοτητα .
διαφορετικα γεμιζει ζιζανια και οποιος θελει οτι θελει το κανει...

η ψυχη πληγωνεται,απο μια βρισια,απο εναν κακο λογο,απο ενα κακο θεαμα,οσο και αν λεμε πως δεν επηρεαζει γιατι εχουμε μια γερη βαση παιδειας ή τι
η αληθεια ειναι πως ειμαστε σαν σφουγγαρι και επομενως η ζημια γινεται σε καποιο βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
και ο νους και το πνευμα ειναι σαν το χωραφι,οσο καλλιεργειται φερει καρπους
πριν σπειρεις καθαριζεις το χωραφι σου απο αγριοχορτα,το οργωνεις

αναλογα με την προσπαθεια αναλογος και ο καρπος,η ποιοτητα του,η ποσοτητα .
διαφορετικα γεμιζει ζιζανια και οποιος θελει οτι θελει το κανει...

η ψυχη πληγωνεται,απο μια βρισια,απο εναν κακο λογο,απο ενα κακο θεαμα,οσο και αν λεμε πως δεν επηρεαζει γιατι εχουμε μια γερη βαση παιδειας ή τι
η αληθεια ειναι πως ειμαστε σαν σφουγγαρι και επομενως η ζημια γινεται σε καποιο βαθμο

Κομνηνε τα λες πολυ σωστα.
Καθε κακος λογος εχει αντικτυπο εστω και υποσυνειδητα στην ψυχη του ανθρωπου.Η παιδεια δεν μπορει να βοηθησει στο να διαγραψεις τα ηδη γραμμενα στο μυαλο σου,αλλα σου προσφερει την γνωση οτι ειναι προτιμοτερο να μην μπεις στην διαδικασια να απορροφησεις τις αηδιες που προβαλλουν.Διοτι δεν γινεται να πιστεψει κανεις οτι θα βουτηξει μεσα στα σκατα χωρις να λερωθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Νίκο δεν είναι όμως καλύτερο όταν μπαίνεις στα σκατά όπως λες αλλά είσαι αρκετά δυνατός ώστε να μη λερωθεις; Εννοώ, το να απαγορεύεις κάτι που μπορεί να σε παρασύρει δεν έχει λιγότερη αξία από το να μην το αποφύγεις αλλά να μπορέσεις να το νικήσεις ή να βγεις δυνατότερος από αυτό; Έτσι, σκέφτομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Θεωρώ οτι ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος συστηματικά παρακολουθεί τέτοιου είδους θεάματα, τούτο δεν παύει να είναι παρά μόνο μια ένδειξη, που σε καμιά περίπτωση δεν αρκεί από μόνη της να αποτελέσει αφορμή να του βάλουμε την ταμπελίτσα "κατώτερου πνευματικού επιπέδου".
Χρειάζονται να συναινέσουν πολλά περισσότερα και διαφορετικά στοιχεία της προσωπικότητάς του, πριν βιαστούμε να τον κατατάξουμε σε κάποιο επίπεδο.

Από την άλλη, λιγότερη πνευματική υπεροψία, δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Νίκο δεν είναι όμως καλύτερο όταν μπαίνεις στα σκατά όπως λες αλλά είσαι αρκετά δυνατός ώστε να μη λερωθεις; Εννοώ, το να απαγορεύεις κάτι που μπορεί να σε παρασύρει δεν έχει λιγότερη αξία από το να μην το αποφύγεις αλλά να μπορέσεις να το νικήσεις ή να βγεις δυνατότερος από αυτό; Έτσι, σκέφτομαι...

Θεωρώ οτι ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος συστηματικά παρακολουθεί τέτοιου είδους θεάματα, τούτο δεν παύει να είναι παρά μόνο μια ένδειξη, που σε καμιά περίπτωση δεν αρκεί από μόνη της να αποτελέσει αφορμή να του βάλουμε την ταμπελίτσα "κατώτερου πνευματικού επιπέδου".
Χρειάζονται να συναινέσουν πολλά περισσότερα και διαφορετικά στοιχεία της προσωπικότητάς του, πριν βιαστούμε να τον κατατάξουμε σε κάποιο επίπεδο.

Από την άλλη, λιγότερη πνευματική υπεροψία, δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.:)

Himela η προληψη ειναι παντα καλυτερη απο την θεραπεια κατα την γνωμη μου.Τωρα απο την στιγμη που καποιος θα το δει και θα κολλησει προφανως εαν καταφερει να αποκτησει ξαφνικα επιγνωση του τι κανει ειναι μεγαλο κατορθωμα.Εαν και θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να παρατηρησεις ενα "συστημα" οταν αποτελεις μερος του.Μονο καποιος που ειναι off the grid εχει την σωστη θεση και οπτικη να κρινει τελικα το παραγωμενο εργο του ολου συστηματος(το οποιο ειναι η χειραγωγηση και η ομογενοποιηση των αποψεων του κοινου).

@alcyone
Δεν ειπα ποτε οτι εαν βλεπεις πρεπει οπωσδηποτε να εισαι χαμηλου επιπεδου.Αλλα στατιστικα ειναι πολυ πιθανο να εισαι.
Το να βλεπεις το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν ειναι συνθηκη αναγκαια αλλα ειναι σιγουρα ικανη.
Ομως μπορεις να το αποδειξεις και με απλη λογικη ωστε να αιτιολογησεις τις πιθανοτητες :
Εαν εισαι μορφωμενος ισως και να βλεπεις που και που τιποτα να ξεσκας
Εαν εισαι χαμηλου επιπεδου σιγουρα θα βλεπεις ενα τετοιο τηλεπαιχνιδι.
Ειναι φανερο οτι οι "αδυναμοι χαρακτηρες" να το πω πιο ευγενικα εφοσον δεν σου αρεσει η εκφραση "χαμηλου πνευματικου επιπεδου" υπερτερουν των "δυνατων χαρακτηρων".

Επισης εχω να σου κανω την επιμαχη ερωτηση : Εσυ το παρακολουθεις;Εαν ναι ποσο συχνα,και γιατι;
Η ερωτηση ειναι προσωπικη και την απαντας εαν και εφοσον θελεις.Καθε απαντηση ειναι δεκτη και πληρως σεβαστη.

ΥΓ. Μπορει να μην εχεις ξαναδει απαντησεις μου εδω αλλα σε διαβεβαιω οτι σεβομαι την αξιοπρεπεια ολων των ανθρωπων ανεξαρτητος το ποσο εξυπνοι η οχι ειναι.Παντα υπαρχει καποιος πιο εξυπνος η λιγοτερο εξυπνος ,αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχουμε ολοι μια αξια και δεν εχουμε να προσφερουμε κατι μοναδικο.Αρκει να ξερουμε τι ειναι αυτο στο οποιο μπορουμε πραγματικα να συνεισφερουμε.

Επιπλεον νεο παιδι δεν ειναι χαζο,διοτι απλουστατα κανενας δεν γεννιεται χαζος,αυτες οι εκπομπες ειναι που το καταφερνουν και σε μεγαλυτερη ηλικια βλεπεις αρκετους να το εχουν καψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Επισης εχω να σου κανω την επιμαχη ερωτηση : Εσυ το παρακολουθεις;Εαν ναι ποσο συχνα,και γιατι;
Η ερωτηση ειναι προσωπικη και την απαντας εαν και εφοσον θελεις.Καθε απαντηση ειναι δεκτη και πληρως σεβαστη.

Θα σου απαντήσω με πάσα ειλικρίνεια. Όχι μόνο αυτό, αλλά και πολλά τέτοιου είδους θεάματα, τα "βλέπω", δεν τα "παρακολουθώ" και βέβαια όχι συστηματικά. Απλώς έχω ανοιχτή την τηλεόραση και σχεδόν πάντα κάνω συγχρόνως και κάποια άλλη δουλειά, π.χ. σιδερώνω. Κατά τη διάρκειά του δε, ενίοτε "μπινελικώνω" τους συμμετέχοντες. Έτσι ξεσπάω κατά κάποιο τρόπο, πες. Κι αυτό ενδέχεται να απαντά και στην επόμενη ερώτησή σου, το "γιατί". Υποθέτω για λόγους...ψυχολογικούς.:P
Το αστείο είναι, οτι δεν έχει τύχει ούτε λεπτό να δω το νέο ριάλιτι "Game of love", το οποίο υπήρξε κι η αφορμή γι αυτή μας την κουβέντα, κι ούτε καίγομαι να το δω. Εν κατακλείδι, μπορώ να ζήσω και με τα ριάλιτι, αλλά και χωρίς αυτά. Αν έλειπαν εντελώς από την ελληνική τηλεόραση, ουδόλως θα μου έλειπαν κι εμένα, θέλω να πω δεν θα πάθαινα "στερητικό".


Τώρα αυτό για να νέα παιδιά και τα ανήλικα και το τι παράδειγμα δίνουν, έχεις απόλυτο δίκιο. Κι επειδή, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν μπορούμε να εξοστρακίσουμε από την τηλεόραση ότι μας σεβρίρει, είναι καλό ο γονιός να μεγαλώνει το τέκνο του με την ανάλογη παιδεία, ώστε να είναι σε θέση να ξεχωρίζει τι είναι ψυχαγωγία και τι... σκουπιδολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω με πάσα ειλικρίνεια. Όχι μόνο αυτό, αλλά και πολλά τέτοιου είδους θεάματα, τα "βλέπω", δεν τα "παρακολουθώ" και βέβαια όχι συστηματικά. Απλώς έχω ανοιχτή την τηλεόραση και σχεδόν πάντα κάνω συγχρόνως και κάποια άλλη δουλειά, π.χ. σιδερώνω. Κατά τη διάρκειά του δε, ενίοτε "μπινελικώνω" τους συμμετέχοντες. Έτσι ξεσπάω κατά κάποιο τρόπο, πες. Κι αυτό ενδέχεται να απαντά και στην επόμενη ερώτησή σου, το "γιατί". Υποθέτω για λόγους...ψυχολογικούς.:P
Το αστείο είναι, οτι δεν έχει τύχει ούτε λεπτό να δω το νέο ριάλιτι "Game of love", το οποίο υπήρξε κι η αφορμή γι αυτή μας την κουβέντα, κι ούτε καίγομαι να το δω. Εν κατακλείδι, μπορώ να ζήσω και με τα ριάλιτι, αλλά και χωρίς αυτά. Αν έλειπαν εντελώς από την ελληνική τηλεόραση, ουδόλως θα μου έλειπαν κι εμένα, θέλω να πω δεν θα πάθαινα "στερητικό".


Τώρα αυτό για να νέα παιδιά και τα ανήλικα και το τι παράδειγμα δίνουν, έχεις απόλυτο δίκιο. Κι επειδή, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν μπορούμε να εξοστρακίσουμε από την τηλεόραση ότι μας σεβρίρει, είναι καλό ο γονιός να μεγαλώνει το τέκνο του με την ανάλογη παιδεία, ώστε να είναι σε θέση να ξεχωρίζει τι είναι ψυχαγωγία και τι... σκουπιδολογία.

Thank you,κατ'αρχας σε ευχαριστω που απαντησες στην ερωτηση μου.
Επειτα δεν διαφωνω σε κατι με βρισκεις συμφωνο . Εκτος αυτου να πω οτι ξερω μαλλον ηδη πως θα καταληξει αυτο το τηλεπαιχνιδι και πιστευω δεν θα πεφτω πολυ εξω.Μαλλον αυτο ειναι που αναμενουν ολοι να δουν και γι'αυτο το βλεπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το μόνο που αναμένω, είναι να περάσει η "μόδα" τους.
Αλλά-φεύ- αυτό φαίνεται να αργεί αρκετά, γιατί είναι ευθέως ανάλογο με τον ευτελισμό των πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εξάλλου η ζωή εδώ είναι πολύ σύντομη για να την σπαταλάμε σε ανοησίες.
Θα "κλέψω" μια ατάκα από έναν γέροντα που διάβασα τις προάλλες και θα την παραποιήσω ελαφρώς

ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να χαίρεται στα λίγα έλεγε ωραία,
θα πρόσθετα πως είμαστε προγραμματισμένοι να έχουμε ωφέλεια πνευματική και όχι μόνο, όταν κοπιάζουμε(βεβαίως δεν περίμενε κανείς από εμένα να το μάθει αυτό!το ξέρουμε ήδη)!Ακόμα και στην διατροφή μπορείς να το δείς.Η ευκολία και η αδιαφορία δεν ωφελεί ούτε και εκεί!
συνεπώς και στα πάντα και στην τηλεθέαση και στα πάντα,είμαστε ότι επιλέγουμε να είμαστε.Δεν γεννηθήκαμε βέβαια tabula rasa και μερικοί από εμάς ίσως να είμασταν και αρκετά άτυχοι στο περιβάλλον που μας κληρώθηκε
αλλά τελικά έστω και με δυσκολία ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει,ΑΝ το θέλει και προσπαθήσει.Συμβαίνει αρκετά συχνότερα από όσο νομίζουμε





παρεμπιπτόντως δεν έχω υπόψιν μου κάποιο reality οταν τα γράφω τα παραπάνω,δεν παρακολουθώ και κανένα άλλωστε για να έχω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Το μόνο που αναμένω, είναι να περάσει η "μόδα" τους.
Αλλά-φεύ- αυτό φαίνεται να αργεί αρκετά, γιατί είναι ευθέως ανάλογο με τον ευτελισμό των πάντων.

εξάλλου η ζωή εδώ είναι πολύ σύντομη για να την σπαταλάμε σε ανοησίες.
Θα "κλέψω" μια ατάκα από έναν γέροντα που διάβασα τις προάλλες και θα την παραποιήσω ελαφρώς

ο άνθρωπος είναι προγραμματισμένος να χαίρεται στα λίγα έλεγε ωραία,
θα πρόσθετα πως είμαστε προγραμματισμένοι να έχουμε ωφέλεια πνευματική και όχι μόνο, όταν κοπιάζουμε(βεβαίως δεν περίμενε κανείς από εμένα να το μάθει αυτό!το ξέρουμε ήδη)!Ακόμα και στην διατροφή μπορείς να το δείς.Η ευκολία και η αδιαφορία δεν ωφελεί ούτε και εκεί!
συνεπώς και στα πάντα και στην τηλεθέαση και στα πάντα,είμαστε ότι επιλέγουμε να είμαστε.Δεν γεννηθήκαμε βέβαια tabula rasa και μερικοί από εμάς ίσως να είμασταν και αρκετά άτυχοι στο περιβάλλον που μας κληρώθηκε
αλλά τελικά έστω και με δυσκολία ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει,ΑΝ το θέλει και προσπαθήσει.Συμβαίνει αρκετά συχνότερα από όσο νομίζουμε





παρεμπιπτόντως δεν έχω υπόψιν μου κάποιο reality οταν τα γράφω τα παραπάνω,δεν παρακολουθώ και κανένα άλλωστε για να έχω άποψη.


alcyone,δυστηχως οι ενδειξεις μεχρι στιγμης δειχνουν οτι τα πραγματα θα χειροτερεψουν.Ξεκινησαμε με survivor και τωρα εχουμε power of love και ταυτοχρονα game of love.Προφανως τα νουμερα εδειξαν οτι ο κοσμος κατα βαθος προσελκυεται απο ολα αυτα,οποτε τα καναλια δικαιως και τα προωθουν,λεφτα βγαζουν εξαλλου.

Κομνηνε,πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει ενας ανθρωπος,αδυνατο οχι,αλλα εξαιρετικα δυσκολο,απαιτει ισχυροτατα ερεθισματα που "σημαδευουν" για μια ζωη.Συνηθως οι ανθρωποι εχουν την ταση να απομακρυνονται απο τις κακες συνηθειες παντως τυπου οταν κατι τους τρομαξει η τους φοβισει,μολις ομως επανελθουν ψυχικα επαναλαμβανουν παλι αυτες τις κακες συνηθειες.Εκει βρισκεται και ο ρολος της γνωσης που λεγαμε.Θεραπευει την αιτια και οχι τις συνεπειες μιας δυσλειτουργικης συμπεριφορας.Φυσικα ομως δεν ειναι πανακεια,καθως θα πρεπει παντα να συνδυαζεται με μια μεγαλυτερη εικονα,διοτι οταν γινει αυτοσκοπος χανουμε τελικα και το πραγματικο της νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Βασικά αυτό είναι το point αυτών των ριάλιτι. Να τα βλεπουμε εμεις οι «μορφωμένοι» και να κραζουμε και να νιώθουμε ανώτεροι και καλύτεροι από αυτούς που συμμετέχουν σε αυτά... Είναι μια ψευδαίσθηση και αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Βασικά αυτό είναι το point αυτών των ριάλιτι. Να τα βλεπουμε εμεις οι «μορφωμένοι» και να κραζουμε και να νιώθουμε ανώτεροι και καλύτεροι από αυτούς που συμμετέχουν σε αυτά... Είναι μια ψευδαίσθηση και αυτή.

Η μορφωση δεν στηριζεται στο εαν εχει καποιος ενα χαρτι πανεπιστημιου,ουτε καν μαλιστα χαρτι απολυτηριου απο λυκειο.
Καποιος μπορει να ειναι μορφωμενος μεσα απο αλλες εμπειριες της ζωης του,δεν ειναι κατι που το αποκτας σε μια νυχτα ουτε επειδη κανεις μια συγκεκριμενη δουλεια καποια στιγμη οπως το να διαβαζεις ενα βιβλιο σε καθιστα "μορφωμενο" η διανοουμενο.Ειναι το συνολο των επαφων με μια πληθωρα εργων επιστημων γραμματων και τεχνων σε βαθος χρονου που σου πλαθουν την κρητικη σκεψη ωστε να θεωρεισαι μορφωμενος,οχι απαραιτητα το γνωσολογιακο σου υποβαθρο.

Οπως ελεγε και ο Da Vinchi,μαθε μια τεχνη η επιστημη τελεια και θα εχεις κατακτησει τις αρχες για να μαθεις οποιαδηποτε αλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top