• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κατεστραμμένη μήτρα νυχιού

Sugarillo

Νεοφερμένος

Ο Sugarillo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πριν μήνες είχα παρατηρήσει ένα καφέ "λεκέ" στο νύχι του ποδιού.

Σιγα σιγα, άρχισα να'βλέπω να μετακινείται προς'τα πανω όσο μεγάλωνε το νύχι αλλά πολυ αργά.


Τελικά, το νύχι άρχισε να φουσκώνει και να κιτρινίζει.


Ξεκόλλησε ολόκληρο και από κάτω είχε βγεί άλλο νύχι.


Όλα αυτά σε'διάστημα 6 μηνών περίπου. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε ότι είναι κατεστραμμένη η μήτρα μάλλον λογω χτυπήματος.


Θα κάνω βιοψία να μάθω περισσότερα αλλά μου είπε ότι μάλλον το νύχι δεν θα ξαναείναι ίδιο.


Φαντάζομαι εννοεί ότι απλά θα μεγαλώνει στραβά/ή καθόλου και ότι θα έχει μια ανώμαλη υφή.


Δεν με πειράζουν αυτά αλλά υπάρχει περίπτωση κάθε φορά που μεγαλώνει να ξεκολλάει και να'βγαίνει άλλο από κάτω;


Δηλαδή το ξεκόλλημα του νυχιού την πρώτη φορά ήταν οριστικό ή θα είναι μια'διαδικασία που θα επαναπαμβάνεται;


Δεν τον ρώτησα για το συγκεκριμένο
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πριν μήνες είχα παρατηρήσει ένα καφέ "λεκέ" στο νύχι του ποδιού.

Σιγα σιγα, άρχισα να'βλέπω να μετακινείται προς'τα πανω όσο μεγάλωνε το νύχι αλλά πολυ αργά.


Τελικά, το νύχι άρχισε να φουσκώνει και να κιτρινίζει.


Ξεκόλλησε ολόκληρο και από κάτω είχε βγεί άλλο νύχι.


Όλα αυτά σε'διάστημα 6 μηνών περίπου. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε ότι είναι κατεστραμμένη η μήτρα μάλλον λογω χτυπήματος.


Θα κάνω βιοψία να μάθω περισσότερα αλλά μου είπε ότι μάλλον το νύχι δεν θα ξαναείναι ίδιο.


Φαντάζομαι εννοεί ότι απλά θα μεγαλώνει στραβά/ή καθόλου και ότι θα έχει μια ανώμαλη υφή.


Δεν με πειράζουν αυτά αλλά υπάρχει περίπτωση κάθε φορά που μεγαλώνει να ξεκολλάει και να'βγαίνει άλλο από κάτω;


Δηλαδή το ξεκόλλημα του νυχιού την πρώτη φορά ήταν οριστικό ή θα είναι μια'διαδικασία που θα επαναπαμβάνεται;


Δεν τον ρώτησα για το συγκεκριμένο
Μη φοβάσαι καθόλου.
Το πιθανότερο είναι να το χτύπησες και αυτός είναι ο λόγος που το νύχι ήταν μαύρο.
Συμβαίνει τώρα, να έχω μαυρισμένο το νύχι μου και να έχει αρχίσει να ξεκολλάει απο το δέρμα.
Σε λίγο θα ξεκινήσω να το κόβω. Και αυτό για να μη σκαλώσει πουθενά και πληγωθεί.
Αν γίνει αυτό θα τρέχει αίμα και δεν θέλω.

Οπότε.

Περιμένεις λίγο ακόμα και δεν κάνεις βιοψία.
Καλό πλύσιμο προς αποφυγή μυκητιάσεων και θα αρχίσει να βγαίνει. Στην αρχή θα είναι λεπτό και κυρτό.
Με τον χρόνο που θα περάσει θα πάρει την αρχική του θέση.
Αν δεν έχεις βγάλει νύχι άλλη φορά, μάθε πως, έτσι γίνεται...

Δυσκολότερο είναι όταν πάθει κανείς μυκητίαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Θα κάνω βιοψία να μάθω περισσότερα αλλά μου είπε ότι μάλλον το νύχι δεν θα ξαναείναι ίδιο.


Φαντάζομαι εννοεί ότι απλά θα μεγαλώνει στραβά/ή καθόλου και ότι θα έχει μια ανώμαλη υφή.
Η αδελφή μου είχε πάθει φλεγμονή κάτω από το νύχι της και χρειάστηκε να το βγάλει όλο. Το νύχι που της έχει βγει τώρα φαίνεται μια χάρα, δεν υπάρχει διαφορά με τα υπόλοιπα νύχια της, απλά είναι λίγο πιο χοντρό από τα υπόλοιπα.
Οπότε και το νύχι που σου βγαίνει τώρα μια χαρά θα είναι.
 

Sugarillo

Νεοφερμένος

Ο Sugarillo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
βασικα μοιάζει'σαν να έχω ρίξει κολλα απο πάνω και να έχει στεγνώσει. Επίσης, παρατήρησα ότι μεγαλώνει στην μισή πλευρά και όχι ολόκληρο.

Απλά ανησυχω γιατί δεν κατάλαβα τι εννοούσε ο ιατρος όταν είπε ότι εξαιτίας της κατεστραμμένης μήτρας δεν θα ξαναείναι ίδιο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Εγώ έχω βγάλει νύχι χειρουργικά στο πόδι γιατί έμπαινε στο κρέας. Θέλει περίπου 5 6 μήνες να ξανά βγει από το μηδέν μέχρι να ξανά έχει την σωστή αρχική μορφή. Στην αρχή η άκρη είναι χοντρή σαν τρικυμία θαλάσσης (να το πω ποιητικα) και όσο προεξέχει και κόβεις με τον καιρό λεπταινει.
 

Sugarillo

Νεοφερμένος

Ο Sugarillo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το πιθανότερο είναι να το χτύπησες και αυτός είναι ο λόγος που το νύχι ήταν μαύρο.
Συμβαίνει τώρα, να έχω μαυρισμένο το νύχι μου και να έχει αρχίσει να ξεκολλάει απο το δέρμα.
Σε λίγο θα ξεκινήσω να το κόβω. Και αυτό για να μη σκαλώσει πουθενά και πληγωθεί.
Αν γίνει αυτό θα τρέχει αίμα και δεν θέλω.

Οπότε.

Περιμένεις λίγο ακόμα και δεν κάνεις βιοψία.
Καλό πλύσιμο προς αποφυγή μυκητιάσεων και θα αρχίσει να βγαίνει. Στην αρχή θα είναι λεπτό και κυρτό.
Με τον χρόνο που θα περάσει θα πάρει την αρχική του θέση.
Αν δεν έχεις βγάλει νύχι άλλη φορά, μάθε πως, έτσι γίνεται...

Δυσκολότερο είναι όταν πάθει κανείς μυκητίαση.

ήταν μαύρο πριν μήνες, από μαύρο έγινε κίτρινο. και σιγα σιγα άρχισε να φουσκώνει και να ξεκολλάει με αποτέλεσμα να βγει νεο νύχι το οποιο έχει μια ελαφρως ανώμαλη υφή.

ο ιατρός είδε το καινούργιο νύχι και μου είπε ότι έχει καταστραφεί η μήτρα με αποτέλεσμα από εδω και πέρα το νύχι δεν θα ξαναείναι ίδιο. απλα προσπαθώ να καταλάβω πως το εννόησε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top