Κατοικίδια και ευθανασία: είστε υπέρ ή κατά;

Κατοικίδια και ευθανασία: είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Είστε υπέρ της ευθανασίας αν και όταν το ζωάκι σας υποφέρει και είναι στα τελευταία του;
ή το αφήνετε να φύγει από μόνο του;

Μερικοί δεν αντέχουν το βάρος να προκαλέσουν το θάνατο στο ζωάκι τους και προτιμούν για λόγους συνείδησης να το αφήσουν να φύγει από μόνο του.

Βάζω δημοσκόπηση!
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Τι δίλλημα και αυτό. Εχω υπάρξει ιδιοκτήτης σκυλιού, πουλιών, γατιών και κουνελιών. Τα γατιά είναι πιο ανεξάρτητα τα πουλάκια και το σκυλί απλώς όταν ήταν στα τελευταία τους φαινόταν δεν πόναγαν. Απλως ήταν πιο αργοκίνητα. Εφυγαν εν ειρήνη. Οπότε δε μου έχει τύχει μπορώ να πω.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνώ με την ευθανασία μόνο στην περίπτωση που ανέφερες

Είστε υπέρ της ευθανασίας αν και όταν το ζωάκι σας υποφέρει και είναι στα τελευταία του;

Κατά τ’άλλα έχω ακούσει περιπτώσεις όπου επειδή οικονομικά δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν σε θεραπείες και χειρουργεία, έκαναν ευθανασία. Με το οποίο διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως.

Εν πάση περιπτώσει, πιστεύω ότι όπως και για ένα παιδί θα έκανε κάποιος τα πάντα δυνατά να το σώσει, έτσι πρέπει να συμβαίνει και με τα κατοικίδια. Μέχρι να εξαντληθούν όλες οι πιθανές λύσεις. Αλλιώς το δίνεις σε άλλον που να μπορεί να υποστηρίξει τα έξοδά του και τα πάντα όλα. Δεν είναι ντροπή να θέλουμε το καλύτερο για αυτό. Ακόμα και αν σημαίνει ότι θα το αποχωριστούμε.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Αν το ζωάκι μου πονάει, ταλαιπωρείται και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει καλά, δεν θα το άφηνα να ταλαιπωρείται αδίκως. Προτιμώ να πάρω εγώ το "βάρος" στην συνείδηση κι να ξέρω ότι δεν ταλαιπωρείται πια. Οπότε, αν ο κτηνίατρος μου πει ότι ξέρεις..μέχρι εδώ το λεωφορείο του γατιού/σκυλιού σου, θα κάνω αυτό που πρέπει.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ειμαι υπέρ και θα το ήθελα και για τους ανθρώπους δηλαδή να έχουμε αυτή την επιλογή. Να φυγουμε δηλαδή χωρίς να βασανιζομαστε
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Παλαιότερα δεν το ήθελα καθόλου, πλεον είμαι υπέρ όταν πρόκειται για άρρωστα ζώα ή ζώα που δεν εξυπηρετούν πλέον τον σκοπό τους.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
[/QUOTE]
Εν πάση περιπτώσει, πιστεύω ότι όπως και για ένα παιδί θα έκανε κάποιος τα πάντα δυνατά να το σώσει, έτσι πρέπει να συμβαίνει και με τα κατοικίδια. Μέχρι να εξαντληθούν όλες οι πιθανές λύσεις. Αλλιώς το δίνεις σε άλλον που να μπορεί να υποστηρίξει τα έξοδά του και τα πάντα όλα. Δεν είναι ντροπή να θέλουμε το καλύτερο για αυτό. Ακόμα και αν σημαίνει ότι θα το αποχωριστούμε.
Πρόσφατα είδα αυτο
Ποιος θα δώσει μίνιμουμ 2,5κ για πάρει ενα σκυλάκι που μπορεί να πεθάνει και την επόμενη μέρα το χειρουργείου;
Δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις και το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικο. Από τη μια έχουμε άπειρα αδέσποτα που χρήζουν υιοθεσίας. Απο την άλλη τα υιοθετούν άτομα χωρίς να έχουν εξασφαλίσει τα πιθανά έξοδά του. Η υποχρεωτική ασφάλιση του κατοικίδιου ίσως να έλυνε τα απρόσμενα, βαριά ιατρικα έξοδα, αλλα αυτο θα σήμαινε λιγοτερες υιοθεσίες και περισσότερα αδέσποτα, που εν τελη χειροτερεύει το πρόβλημα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το βλέπω το point σου, ωστόσο το έχω καλύψει ήδη αυτό το κομμάτι. Βλέπω συχνά τέτοια post και καλά κάνουν που τα ανεβάζουν. Δεν έχει οποιοσδήποτε να σκάσει 2,5 χιλιάρικα στο νερό. Αλλά αυτοί προσπαθούν. Έστω και με εξωτερική βοήθεια. Εγώ αναφέρομαι σε εκείνους που είτε τα παρατάνε στον δρόμο, είτε τους κάνουν ευθανασία γιατί αρνούνται να πληρώσουν το ποσό (ή αδυνατούν). Εκεί λες ώπα, θα του βρω ένα σπίτι και ανθρώπους διατεθειμένους να δώσουν ότι χρειάζεται για να ζήσει (ξαναλέω ΑΝ υπάρχουν καλές προοπτικές επιβίωσης και το ζώο μπορέσει να ζήσει, σε ένα βαθμό, ποιοτικά, το υπόλοιπο της ζωής του, τώρα αν μου λες ότι κατά 99% θα πεθάνει την επόμενη μέρα τι να σου πω, εκεί παίρνεις και δεύτερη γνώμη και αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όντως, βάζεις τέλος στο μαρτύριο, ύστερα από συνεννόηση με κτηνίατρο).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιος θα δώσει μίνιμουμ 2,5κ για πάρει ενα σκυλάκι που μπορεί να πεθάνει και την επόμενη μέρα το χειρουργείου;
Δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις και το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικο. Από τη μια έχουμε άπειρα αδέσποτα που χρήζουν υιοθεσίας. Απο την άλλη τα υιοθετούν άτομα χωρίς να έχουν εξασφαλίσει τα πιθανά έξοδά του. Η υποχρεωτική ασφάλιση του κατοικίδιου ίσως να έλυνε τα απρόσμενα, βαριά ιατρικα έξοδα, αλλα αυτο θα σήμαινε λιγοτερες υιοθεσίες και περισσότερα αδέσποτα, που εν τελη χειροτερεύει το πρόβλημα.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 406 μηνύματα.
Είμαι υπέρ ΜΟΝΟ άν το ζώο υποφέρει και δεν υπάρχει τρόπος να γίνει καλά.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,020 μηνύματα.
Εκεί λες ώπα, θα του βρω ένα σπίτι και ανθρώπους διατεθειμένους να δώσουν ότι χρειάζεται για να ζήσει
Σωστο σα σκεψη αλλα ποιος θα παρει αρρωστο ζωη που χρηζει πολυδαπανης θεραπειας στη περιπτωση που δεν ειναι ετοιμοθανατο φυσικα;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,288 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,020 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,288 μηνύματα.
Καλως. Σιγουρα θα υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα δεν ειναι η γενικη ταση..Και απο αποψη οικονομικων δηλαδη οχι μονο φιλευσπλαχνιας
Όχι δεν είναι φυσικά και ούτε όσοι διαθέτουν την οικονομική δυνατότητα σημαίνει πως θα το κάνουν απαραίτητα.

Συνήθως οι πιο πολλοί κοιτάνε μωρά και μάλιστα υγιή να μην παιδευτούν πολύ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Μην περιμένετε ποτέ να πάρετε απάντηση από μένα σε αυτό το θέμα. Ούτε ξέρω, ούτε θέλω να ξέρω την απάντησή μου ουτε καν εγω ο ίδιος.

Ξέρω μονάχα οτι χωρίς τον πρίγκιπα πολύ ευχαρίστως θα άφηνα και τα τελευταία απομεινάρια της ψυχής μου να καούν και ύστερα δε θα έδινα δεκάρα για τίποτα στον κόσμο. Μάλιστα δε αν με χρειαζόταν, θα μπορούσα να μείνω έγκλειστος ή και ακίνητος ακόμα αγκαλιά μαζί του ως το τέλος, προς θυσία κάθε άλλου πράγματος στη ζωή, ακόμα κι αν αυτό σήμαινε οτι ο περίγυρός μου θα χανόταν.

Κανένας άνθρωπος και ποτέ, δε θα φτάσει την αγάπη που έχω για το παιδί μου μέσα μου.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μην περιμένετε ποτέ να πάρετε απάντηση από μένα σε αυτό το θέμα. Ούτε ξέρω, ούτε θέλω να ξέρω την απάντησή μου ουτε καν εγω ο ίδιος.

Ξέρω μονάχα οτι χωρίς τον πρίγκιπα πολύ ευχαρίστως θα άφηνα και τα τελευταία απομεινάρια της ψυχής μου να καούν και ύστερα δε θα έδινα δεκάρα για τίποτα στον κόσμο. Μάλιστα δε αν με χρειαζόταν, θα μπορούσα να μείνω έγκλειστος ή και ακίνητος ακόμα αγκαλιά μαζί του ως το τέλος, προς θυσία κάθε άλλου πράγματος στη ζωή, ακόμα κι αν αυτό σήμαινε οτι ο περίγυρός μου θα χανόταν.

Κανένας άνθρωπος και ποτέ, δε θα φτάσει την αγάπη που έχω για το παιδί μου μέσα μου.
Αν έπαιρνε φωτιά το σπίτι σου και είχες να σώσεις τη γυναίκα σου ή τη γάτα σου , ποιον θα έσωζες;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Αν έπαιρνε φωτιά το σπίτι σου και είχες να σώσεις τη γυναίκα σου ή τη γάτα σου , ποιον θα έσωζες;
Αν σε ρίξω μέσα σε ένα σπίτι, αμπαρώσω πόρτες και παράθυρα και το κάνω παρανάλωμα, θα σταματήσεις να ρωτάς ντάρδες;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σε τετοιες ερωτήσεις πάντως κανείς δεν απαντάει
Γιατι ειναι χαζοερωτησεις φτιαγμενες επι τουτου να ειναι προβοκατορικες και/η να εξερευνούν τα μη ρεαλιστικά ακρα της φιλοσοφιας της ηθικης.

"Αν σου ειχαν ενα πιστολι στο κεφαλι και σου ελεγαν να διαλεξεις εναν απο τους γονεις,παιδια,αδελφια"

"Eνα ανεξελεγκτο τρενο τρεχει στις ραγες και στη μια πλευρα εχει 5 ανθρωπους δεμενους και στην αλλη ενα ανθρωπο, αν τραβηξεις το μοχλο...κτλ"

Αυτα ειναι πραγματα που δεν μπορουν να συμβουν ποτε στη πραγματικότητα. Αλλα ακομα και αν συνέβαιναν κανενας δεν θα μπορουσε να απαντησει κατ ουσιαν γιατι η οποια αποφαση θα ηταν συναισθηματικη και οχι λογικη. Δεν ξερεις πως θα αντιδρασεις σε κατι τετοιο μεχρι να το παθεις.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Δεν υπαρχει διλλημα.Αν αγαπας το ζωακι σου ..το γλυτωνεις απο τον πονο.Το αντιθετο ειναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ και η απολυτη ηλιθιοτητα.Νιπτω τας χειρας μου ενα πραγμα..σαν τον ποντιο πιλατο.ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟ Σ ΕΘΑΝΑΤΟ ΖΩΑΚΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.Ντροπη και μονο σε οσους εχουν το διλλημα θα πω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top