Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ειναι αυτο που λενε..ο λυκος φαει δεν φαει..λυκο θα τον πουνε.. :hehe: :hehe: :hehe:
Όπου Θεανώ, βάλτε Πουπουλινα :hehe:


Και για να είμαι και λίγο ον τοπικ, δεν προσμετρούνται τα πτηνά στα κατοικίδια. Είναι εγκληματικό να βάζεις σε ένα κλουβί ένα πλάσμα που σαρώνει τους ουρανούς. Οπότε παπαγαλάκια, σπουργίτια, κοτσύφια κτλ, no.
Γενικά το να βάζεις κατοικίδια σε ένα κλουβί 2 επί 2 είναι εγκληματικό αλλά ενιγουειζ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Αλήθεια είναι αυτό. Και μου πήρε καιρό να καταλάβω πόσο παράξενο είναι να περιορίζουμε τα ζώα αυτά σε κλουβιά. Γενικά ξέρω πως ζουν σίγουρα λιγότερο έτσι. Για να αναφερθώ και στα τρωκτικά, τα οποία επίσης ανήκουν στην κατηγορία «κλουβιού» στα pet shop (τα οποία δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει, αλλά τα απεχθάνομαι όταν πουλάνε οποιοδήποτε ζώο), θα δώσω ως παράδειγμα το κουνέλι μου που τον έχασα πριν λίγο καιρό. Ήμουν 10 χρόνων όταν τον πήρα. 19 τώρα. Και τον είχαμε ελεύθερο όλα τα χρόνια να κόβει βόλτες στο σπίτι. Το ότι ήταν καλοζωισμένος είναι understatement. Όσοι φίλοι μου πήραν κουνέλια στην ίδια περίπου ηλικία με εμένα και τα είχαν κλεισμένα σε κλουβί, έζησαν maximum 4 χρόνια. Δεν ξέρω αν οφείλεται κιόλας η εκτροφή για αυτό, εμείς τον πήραμε από καλό εκτροφέα, νάνος ήταν, ιδανικά για pet. Αλλά σίγουρα δεν θα τον περιόριζα στα κάγκελα. Και τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα ξανά έπαιρνα καναρίνι ή παπαγάλο, γιατί είναι σαν να υποστηρίζω αυτή την… παράνοια. Γιατί όσο και να το σκέφτομαι, λογική δεν βγάζει. Έχω και φίλο με cockatiel αλλά τον έχει ελεύθερο στο σπίτι και το βράδυ μόνο, τον βάζει στο -τεράστιο- κλουβί του.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Αλήθεια είναι αυτό. Και μου πήρε καιρό να καταλάβω πόσο παράξενο είναι να περιορίζουμε τα ζώα αυτά σε κλουβιά. Γενικά ξέρω πως ζουν σίγουρα λιγότερο έτσι. Για να αναφερθώ και στα τρωκτικά, τα οποία επίσης ανήκουν στην κατηγορία «κλουβιού» στα pet shop (τα οποία δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει, αλλά τα απεχθάνομαι όταν πουλάνε οποιοδήποτε ζώο), θα δώσω ως παράδειγμα το κουνέλι μου που τον έχασα πριν λίγο καιρό. Ήμουν 10 χρόνων όταν τον πήρα. 19 τώρα. Και τον είχαμε ελεύθερο όλα τα χρόνια να κόβει βόλτες στο σπίτι. Το ότι ήταν καλοζωισμένος είναι understatement. Όσοι φίλοι μου πήραν κουνέλια στην ίδια περίπου ηλικία με εμένα και τα είχαν κλεισμένα σε κλουβί, έζησαν maximum 4 χρόνια. Δεν ξέρω αν οφείλεται κιόλας η εκτροφή για αυτό, εμείς τον πήραμε από καλό εκτροφέα, νάνος ήταν, ιδανικά για pet. Αλλά σίγουρα δεν θα τον περιόριζα στα κάγκελα. Και τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα ξανά έπαιρνα καναρίνι ή παπαγάλο, γιατί είναι σαν να υποστηρίζω αυτή την… παράνοια. Γιατί όσο και να το σκέφτομαι, λογική δεν βγάζει. Έχω και φίλο με cockatiel αλλά τον έχει ελεύθερο στο σπίτι και το βράδυ μόνο, τον βάζει στο -τεράστιο- κλουβί του.
Και τα κλουβιά αλλά και τα ενυδρεία. Ποτέ μου δεν είχα ψάρια. Είχα μόνο δύο καναρινάκια όταν ήμουν πολύ μικρή.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Εμείς το καναρινάκι μας το αφήναμε ελεύθερο μέσα στο σπίτι και έξω σε κλουβί (πολύ μεγάλο). Έζησε για 10 χρόνια. Αυτό όμως που βλέπω μικροσκοπικά κλουβιά που το πτηνό δεν μπορεί ούτε να κουνηθεί είναι στενάχωρο. Τα καναρινάκια στην φύση δυστυχώς γίνονται σνακ για γάτες. Οπότε πιστεύω με ένα σωστό ευρύχωρο κλουβί για κάποιες ώρες την ημέρα θα είναι εντάξει. Αλλά όχι συνέχεια, είναι κρίμα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Εμείς το καναρινάκι μας το αφήναμε ελεύθερο μέσα στο σπίτι και έξω σε κλουβί (πολύ μεγάλο). Έζησε για 10 χρόνια. Αυτό όμως που βλέπω μικροσκοπικά κλουβιά που το πτηνό δεν μπορεί ούτε να κουνηθεί είναι στενάχωρο. Τα καναρινάκια στην φύση δυστυχώς γίνονται σνακ για γάτες. Οπότε πιστεύω με ένα σωστό ευρύχωρο κλουβί για κάποιες ώρες την ημέρα θα είναι εντάξει. Αλλά όχι συνέχεια, είναι κρίμα
Ετσι καθυσηχαζεις τον εαυτο σου;
Κια νομιζεις οτι εισαι φιλοζωη;
Μεγαλυτερτη κοτσανα δενε χω ξαναδιαβασει.

ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΩΖΕΙς.Οι γατες τρωνε καναρινια,οπως ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΤΡΩΝΕ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ.Με την αντιστοιχη χρησιμοτητα.Το ενα ζωο τρωει το αλλο και ετσι επιτυχγανει η φυση την ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΡΩΣ ΜΟΣΧΑΡΙΑ,ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ;

Καποτε πρεπει να ωριμασεις και να σκεφτεις σοβαρα τι κανεις και οτι αυτο δεν ειναι φιλοζωια.ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΓΝΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ.

Κια εγω μικρη σαν παιδι ,οι γονεις μου δηλαδη ειχαν παπαγαλακια...δεν ηξερα,ομως ηταν απολυτο λαθος και το καταλαβαν και οι γονεις μου αργοτερα/.ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑΜΕ.Αλλα δεν ειπαμε οτι τα σωζουμε απο τις γατες.
Δηλαδη καπου ξεπερασες τα ορια.

Εγω στη θεση σου θα ντρεπομουν να τα γραψω αυτα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Ετσι καθυσηχαζεις τον εαυτο σου;
Κια νομιζεις οτι εισαι φιλοζωη;
Μεγαλυτερτη κοτσανα δενε χω ξαναδιαβασει.

ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΩΖΕΙς.Οι γατες τρωνε καναρινια,οπως ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΤΡΩΝΕ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ.Με την αντιστποιχη χργσιμοτητα.Το ενα ζωο τρωει το αλλο και ετσι επιτυχγανει η φυση την ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΡΩς ΜΟΣΧΑΡΙΑ,ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ;

Καποτε πρεπει να ωριμασεις και να σκεφτεις σοβαρα τι κανεις και οτι αυτο δεν ειναι φιλοζωια.ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΓΝΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ.

Κια εγω μικρη σαν παιδι ,οι γονεις μου δηλαδη ειχαν παπαγαλακια...δεν ηξερα,ιμως ηταν απολυτο λαθος και το κατα΄λαβαν και οι γονεις μου αργοτερα/.ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑΜΕΑλλα δεν ειπαμε οτι τα σωζουμε αοο τις γατες.
Δηλαδη καπου ξεπερασες τα ορια.
Εγω στη θεση σου θα ντρεπομουν να τα γραψω αυτα.
Ειλικρινά overreaction.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ειλικρινά overreaction.
Ειλικρινα οτι ναναι.
Αλήθεια ζοζυ/.//εχεις αγορασει τον σκυλο σου; Μηπως για αυτο διαφωνεις μαζι μου;
Οπως και να εχει κανε οτι θες,αλλα δεν θα βαφτιζετε το κρεας ψαρι.Που η αλλη λεει οτι παιρνει καναρινια για να τα σωζει απο τις γατες...ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ.Τους κανει και καλο μωρε.,κλεισμενα στα κλουβια,ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΑ,ακομα και σε δωματιο να μην ειναι ελευθερα στη φυση!
Κατοικιδια τα βαφτισαμε ολα τα ζωντανα!

Να γιατι λεω οτι οσοι εχουν ζωα δεν ειναι αυτοματα φιλοζωοι.
ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Ειλικρινα οτι ναναι.
Αλήθεια ζοζυ/.//εχεις αγορασει τον σκυλο σου; Μηπως για αυτο διαφωνεις μαζι μου;
Οπως και να εχει κανε οτι θες,αλλα δεν θα φαβτιζετε το κρεας ψαρι.Που η αλλη λεει οτι παιρνει καναρινια για να τα σωζει απο τις γατες...ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ.
Να γιατι λεω οτι οσοι εχουν ζωα δεν ειναι αυτοματα φιλοζωοι.
ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
Δεν είπε ότι παίρνει καναρίνια για να τα σώζει από τις γάτες. Τουλάχιστον εγώ δεν το κατάλαβα έτσι. Το πήρα ως ένα απλό statement. Αλλά γιατί να ντρέπεται για αυτά που γράφει; Τι το τραγικότατο έγραψε δηλαδή; Μήπως να την λιθοβολίσουμε κιόλας;

Επίσης σχετικά με το αν έχω αγοράσει τον σκύλο μου, τα έχεις κρατήσει βλέπω αυτά περί εκτροφής που έγραφα. Αλλά για να σου λύσω την απορία, δεν θα αγοράσω σκύλο εκτός αν χρειαστώ έναν για συγκεκριμένο σκοπό. Τώρα είναι κρίμα να ανοίξουμε πάλι αυτή την συζήτηση γιατί βαριέμαι να επαναλαμβάνω πράγματα σε ανθρώπους που είναι απόλυτοι και είμαι σίγουρη ότι δεν με ωφελεί κάπου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Δεν είπε ότι παίρνει καναρίνια για να τα σώζει από τις γάτες. Τουλάχιστον εγώ δεν το κατάλαβα έτσι. Το πήρα ως ένα απλό statement. Αλλά γιατί να ντρέπεται για αυτά που γράφει; Τι το τραγικότατο έγραψε δηλαδή; Μήπως να την λιθοβολίσουμε κιόλας;

Επίσης σχετικά με το αν έχω αγοράσει τον σκύλο μου, τα έχεις κρατήσει βλέπω αυτά περί εκτροφής που έγραφα. Αλλά για να σου λύσω την απορία, δεν θα αγοράσω σκύλο εκτός αν χρειαστώ έναν για συγκεκριμένο σκοπό. Τώρα είναι κρίμα να ανοίξουμε πάλι αυτή την συζήτηση γιατί βαριέμαι να επαναλαμβάνω πράγματα σε ανθρώπους που είναι απόλυτοι και είμαι σίγουρη ότι δεν με ωφελεί κάπου.
Ναι δεν εννοουσα οτι τα παιρνει για αυτο.Ειπε οτι τελικα τους κανει καλο.Αυτο λεω.ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ.
Πιο κοτσανα δενε χει ξαναγραφτει εδω.

Κατα τα αλλα εισαι η δικηγορος της η θα μου απαγορευσεις να εχω αποψη;

Η οποια αποψη δεν ειναι μονο δικια μου αλλα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΑΓΝΑΤΙΚΑ ΦΙΛΟΖΩΩΝ ΓΙΟΥ ΝΟΟΥ.

Θα μου επτρεψεις να την εχω ή θα μου κλεισεις το στομα;
ΝΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΟΖΩΩΝ ειτε σου αρεσει ειτε οχι.


Τα πουλια οταν τα παιρνουμε δεν τα σωζουμε απο τις γατες,δηλαδη ελεος...το καθε πλασμα τρωει κατι για να ζησει..σορυ κιολας....ετσι ειναι η ισορροπια στη φυση.Να φυλακιζουμε οτι μας αρεσει για να μην τα τρωνε τα αλλα ζωα; Ηλιθια δικαιολογια.
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ,ουτε τα ψαρια ,ουτε τα φιδια ,ουτε τα ιγκουανα κλπ.

Δεν σωζουμε τιποτα απο τη φυση.ΤΑ ΦΥΛΑΚΙΖΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ/ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ.
ΗΘΙΚΗ Όχι, δεν υπάρχουν «κατοικίδια» πουλιά

Όχι, δεν υπάρχουν «κατοικίδια» πουλιά
Όλα τα πουλιά που ζουν σε κλουβιά είτε αιχμαλωτίζονται από το φυσικό τους περιβάλλον, είτε γεννιούνται σε αιχμαλωσία. Η ομορφιά τους, οι ικανότητές τους στο τραγούδι και ο περιορισμός τους μέσα σε ένα κλουβί – δηλαδή η «ευκολία» – είναι οι πιο συνηθισμένοι λόγοι για τους οποίους ορισμένοι άνθρωποι υποκύπτουν στον πειρασμό της αγοράς ενός εξωτικού πουλιού. Τα πιο δημοφιλή θύματα αυτής της βιομηχανίας είναι τα καναρίνια και οι παπαγάλοι, δ
εν είναι σπάνιο όμως να βλέπει κανείς στα χέρια ανθρώπων ακόμα και άλλα, μεγαλύτερα είδη πουλιών. Είναι μάλλον περιττό να αναφέρουμε ότι η κατοχή εξωτικών πουλιών είναι ανήθικη και κατακριτέα. Κανένα είδος ζώου δεν πρέπει να αποτελεί ιδιοκτησία των ανθρώπων. Στο φυσικό τους περιβάλλον, αυτά τα εξωτικά πουλιά δεν είναι ποτέ μόνα τους. Σχηματίζουν οικογένειες και κοινωνικές δομές, ανάλογα με το είδος τους, πετούν μαζί, παίζουν, φτιάχνουν φωλιές και αναλαμβάνουν καθήκοντα. Πολλά είδη ζευγαρώνουν για πάντα και μοιράζονται την φροντίδα των μικρών τους. Η ζωή σε συνθήκες αιχμαλωσίας είναι μίζερη, ανυπόφορη και συχνά θανατηφόρα. Τα πουλιά αυτά, που φυσιολογικά ζουν σε τεράστιες εκτάσεις δάσους, κλείνονται μέσα σε κλουβιά όπου αισθάνονται μοναξιά και άγχος. Τα πουλιά είναι φτιαγμένα για να πετούν και να βρίσκονται μαζί με άλλα άτομα του είδους τους. Η απογοήτευση του εγκλεισμού συχνά προκαλεί ψυχολογικές διαταραχές σε αυτά, όπως επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές, συνεχόμενη κίνηση του κεφαλιού εμπρός και πίσω ή ασταμάτητη μετακίνηση από το ένα πόδι στο άλλο. Τα πουλιά «συντροφιάς» είναι τα ζώα που διακινούνται παράνομα περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο. Πριν την μεταφορά τους ταΐζονται με το ζόρι, τους κόβουν φτερά, τους κλείνουν το ράμφος με ταινία και τα στοιβάζουν μέσα σε ο,τιδήποτε – από λάστιχα αυτοκινήτων μέχρι αποσκευές επιβατών. Σε κάθε «φορτίο» εξωτικών πουλιών ο θάνατος πολλών εξ αυτών κατά την διάρκεια του ταξιδιού θεωρείται σχεδόν δεδομένος. Η αρπαγή ζώων από το φυσικό τους περιβάλλον βάζει τα είδη σε κίνδυνο και απειλεί τα οικοσυστήματα. Για παράδειγμα, ο πληθυσμός των παπαγάλων Μακάο στη Νότια Αμερική έχει μειωθεί σημαντικά την τελευταία δεκαετία, με μόνη αιτία το παράνομο εμπόριο αυτών των πουλιών σε αγορές της Αμερικής και της Ευρώπης.

Πηγή: https://siniparksi.gr/2019/03/04/katoikidia-poylia/
Πηγή: https://siniparksi.gr/2019/03/04/katoikidia-poylia/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Κατα τα αλλα εισαι η δικηγορος της λη θα μου απαγορευσεις να εχω αποψη;
Δεν απαγορεύω σε κανέναν να έχει άποψη. Αλλά το θεωρώ πάρα πολύ άσχημο να σταυρώνουμε κάποιον με το παραμικρό. Και έχω δει πάρα πολλούς so called φιλόζωους να το κάνουν αυτό. Ναι δεν συμφωνώ να έχουμε ως κατοικίδια πτηνά, τρωκτικά κτλ. και ειδικά μέσα σε κλουβιά, όπως θα δεις, το έχω γράψει και πιο πάνω. Μιλώντας όμως για το συγκεκριμένο post της Duchess, η οποία είπε μάλιστα ότι το είχε ελεύθερο το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, δεν θεωρώ ότι είπε κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρέπεται ή να αξίζει επίθεση. Και πριν πεις ότι δεν είσαι επιθετική, δεν ξέρω αν κατανοείς πως ο τόνος ο οποίος συνοδεύει τα μηνύματά σου, δείχνει ακριβώς αυτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Δεν απαγορεύω σε κανέναν να έχει άποψη. Αλλά το θεωρώ πάρα πολύ άσχημο να σταυρώνουμε κάποιον με το παραμικρό. Και έχω δει πάρα πολλούς so called φιλόζωους να το κάνουν αυτό. Ναι δεν συμφωνώ να έχουμε ως κατοικίδια πτηνά, τρωκτικά κτλ. και ειδικά μέσα σε κλουβιά, όπως θα δεις, το έχω γράψει και πιο πάνω. Μιλώντας όμως για το συγκεκριμένο post της Duchess, η οποία είπε μάλιστα ότι το είχε ελεύθερο το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, δεν θεωρώ ότι είπε κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρέπεται ή να αξίζει επίθεση. Και πριν πεις ότι δεν είσαι επιθετική, δεν ξέρω αν κατανοείς πως ο τόνος ο οποίος συνοδεύει τα μηνύματά σου, δείχνει ακριβώς αυτό.
Δεν εγραψα καπου οτι εσυ το θεωρεις.
ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ.Διοτι κοτσαρε διπλα μια ηλιθιοτητα σαν αθωοση αυτης της πραξης.
Μπορω;
Ευχαριστω.
ΥΓ.Ναι...ειμαι ΜΗ ΑΝΕΚΤΙΚΗ,διοτι αυτο ειμαι,οχι επιθετικη,οταν ζωα υποφερουν απο τη μαλακια ανθρωπων.Δεν θελω να χαιδευω αυτακια,γουτσου γουτσου και τι καλοι που ειμαστε ολοι μωλε!Το εχω αυτο το δικαιωμα.Αν δεν σου αρεσει μην με διαβαζεις.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Δεν εγραψα καπου οτι εσυ το θεωρεις.
ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ.Διοτι κοτσαρε διπλα μια ηλιθιοτητα σαν αθωοση αυτης της πραξης.
Μπορω;
Ευχαριστω.
ΥΓ.Ναι...ειμαι ΜΗ ΑΝΕΚΤΙΚΗ,διοτι αυτο ειμαι,οχι επιθετικη,οταν ζωα υποφερουν απο τη μαλακια ανθρωπων.Δεν θελω να χαιδευω αυτακια,γουτσου γουτσου και τι καλοι που ειμαστε ολοι μωλε!Το εχω αυτο το δικαιωμα.Αν δεν σου αρεσει μην με διαβαζεις.
Κοπελιά τσιλαρε. Δεν θα σώσεις τον κόσμο με το να κάνεις overreact σε απόψεις κόσμου. Παιδάκι 6 χρόνων ήμουν τότε και οι γονείς μου ουσιαστικά το πήραν.
Δεν χρειάζεται να έχεις ΤΟΣΗ επιθετικότητα σε οποιοδήποτε θέμα στην ζωή σου. Αν είσαι έτσι και στην καθημερινότητά σου, να ξέρεις κανείς δεν πρόκειται ούτε να σε ακούσει με τέτοιο ύφος.

Bye

P.S. Έχω άλλα πράγματα στην ζωή μου να κάνω από τα κάθομαι να ντρέπομαι (απάντηση στο πρώτο σου μήνυμα) για μικρό απόψεις σε ένα φόρουμ. Εσύ απ'ότι φαίνεται, όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Κοπελιά τσιλαρε. Δεν θα σώσεις τον κόσμο με το να κάνεις overreact σε απόψεις κόσμου. Παιδάκι 6 χρόνων ήμουν τότε και οι γονείς μου ουσιαστικά το πήραν.
Δεν χρειάζεται να έχεις ΤΟΣΗ επιθετικότητα σε οποιοδήποτε θέμα στην ζωή σου. Αν είσαι έτσι και στην καθημερινότητά σου, να ξέρεις κανείς δεν πρόκειται ούτε να σε ακούσει με τέτοιο ύφος.

Bye

P.S. Έχω άλλα πράγματα στην ζωή μου να κάνω από τα κάθομαι να ντρέπομαι (απάντηση στο πρώτο σου μήνυμα) για μικρό απόψεις σε ένα φόρουμ. Εσύ απ'ότι φαίνεται, όχι.
Kοπελια και εγω ειχα παπαγαλακια,οι γονεις μου δηλαδη οταν ημουν μικρη.Δεν ηξερα,Το λεω και το παραδεχομαι.ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑΜΕ.

Δεν σε κατηγορω που ειχες καναρινια.Το θεμα ειναι οτι εγω δεν λεω οκ ειναι να παιρνεις καναρινια,τα σωζεις απο τις γατες,δινοντας ενα ηλιθιο αλλοθι σε αυτους που τα αγοραζουν.ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΟΤΡΕΠΟΝΤΑς ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΑ ΣΩΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ.
ΛΕΩ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ,ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ ΒΑΣΙΚΑ.

Δεν ξερω αν καταλαβαινεις την διαφορα.

Επισης δεν με αφορα αν θα με ακουσεις εσυ,που μια χαρα με ακους,απλα θες να μου την πεις.

Δεν μπορεις.

Και δεν ειναι θεμα επιθετικοτητας.Ειναι θεμα μη ανεκτικοτητας σε μαλακιες που πληττουν ζωα.Δεν εχω κανενα λογο να χαιδεψω αυτακια και να λεω ολα καλα και γουτσου γουτσου.Δεν με αφορα αυτη η υποκρισια.
Κατα τα αλλα χαιρομαι που εχεις και αλλα πραγματα να ασχολησαι,οπως και εγω βεβαια...ελπιζω μονο να μην εχει να κανει με ζωα.

Buy!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Kοπελια και εγω ειχα παπαγαλακια,οι γονεις μου δηλαδη οταν ημουν μικρη.Δεν ηξερα,Το λεω και το παραδεχομαι.ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑΜΕ.

Δεν σε κατηγορω που ειχες καναρινια.Το θεμα ειναι οτι εγω δεν λεω οκ ειναι να παιρνεις καναρινια,τα σωζεις απο τις γατες,δινοντας ενα ηλιθιο αλλοθι σε αυτους που τα αγοραζουν.ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΟΤΡΕΠΟΝΤΑς ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΑ ΣΩΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ.
ΛΕΩ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ,ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ ΒΑΣΙΚΑ.

Δεν ξερω αν καταλαβαινεις την διαφορα.

Επισης δεν με αφορα αν θα με ακουσεις εσυ,που μια χαρα με ακους,απλα θες να μου την πεις.

Δεν μπορεις.

Και δεν ειναι θεμα επιθετικοτητας.Ειναι θεμα μη ανεκτικοτητας σε μαλακιες που πληττουν ζωα.Δεν εχω κανενα λογο να χαιδεψω αυτακια και να λεω ολα καλα και γουτσου γουτσου.Δεν με αφορα αυτη η υποκρισια.
Κατα τα αλλα χαιρομαι που εχεις και αλλα πραγματα να ασχολησαι,οπως και εγω βεβαια...ελπιζω μονο να μην εχει να κανει με ζωα.

Buy!
Εκεί έμεινες εσύ; Στο να πάρει κάποιος καναρίνι τα σώζει από τις γάτες; 😂
Οι περισσότεροι τα παίρνουν επειδή τους αρέσει ο ήχος από το κελάηδημα.
Γι'αυτό πήραν και οι γονείς μου όταν ήμουν μικρή. Εγώ τώρα δεν έχω καναρίνια.

Και ναι έχουμε ένα σκυλάκι το οποίο το είχαν παρατήσει κάποιοι "κύριοι" σε ένα χωράφι ως κουτάβι. Ζει στο σπίτι των γονέων μου και μια χαρά είναι. Ποτέ δεν είναι δεμενος, κάνουμε τακτικές επισκέψεις στον κτηνίατρο, έχει τα παιχνιδια του, την καθημερινή του βολτα, τα χάδια του.

Για μαλακίες που πλήττουν τα ζώα υπάρχουν χίλια δυο πράγματα εκεί έξω που αξίζει να σώσεις την ανάσα σου. Όπως σκυλιά παρατημένα σε μπαλκόνια, στον δρόμο, κλειδωμένα σε σπίτια, κτλ κτλ.

P.S. Στις ημέρες μας καλό είναι να ξέρεις και λίγα αγγλικά! Άλλο buy άλλο bye!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Εκεί έμεινες εσύ; Στο να πάρει κάποιος καναρίνι τα σώζει από τις γάτες; 😂
Οι περισσότεροι τα παίρνουν επειδή τους αρέσει ο ήχος από το κελάηδημα.
Γι'αυτό πήραν και οι γονείς μου όταν ήμουν μικρή. Εγώ τώρα δεν έχω καναρίνια.

Και ναι έχουμε ένα σκυλάκι το οποίο το είχαν παρατήσει κάποιοι "κύριοι" σε ένα χωράφι ως κουτάβι. Ζει στο σπίτι των γονέων μου και μια χαρά είναι. Ποτέ δεν είναι δεμενος, κάνουμε τακτικές επισκέψεις στον κτηνίατρο, έχει τα παιχνιδια του, την καθημερινή του βολτα, τα χάδια του.

Για μαλακίες που πλήττουν τα ζώα υπάρχουν χίλια δυο πράγματα εκεί έξω που αξίζει να σώσεις την ανάσα σου. Όπως σκυλιά παρατημένα σε μπαλκόνια, στον δρόμο, κλειδωμένα σε σπίτια, κτλ κτλ.

P.S. Στις ημέρες μας καλό είναι να ξέρεις και λίγα αγγλικά! Άλλο buy άλλο bye!
Μπορεις να προβαλεις οτι θελεις για να σωσεις τη μαλακια που πεταξες.
Δεν με αφορα το ζητημα.Ευτυχως τα γραπτα μενουν.Πριοτιμω να μου ξεφευγει κανενα λαθος αγγλικο,απο το να πεταω μαλακιες του τυπου παιρνω καναρινια για να τα σωζω απο τις γατες,
Και βεβαια δεν θα μου πεις εσυ με τι θα ασχολουμε.
Κια βεβαια αλλη μια αποδειξεη οτι οσοι εχουν ζωα δεν ειναι φιλοζωοι.
Ξες κοριτσακι...και τα αλλα ζωα πονανε και εχουν δικαιωματα.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ .
Το μονο που θα σε δικαιολογουσε ειναι να εισαι 10 χρονων.
Καπου τοσο δειχνεις.
Κατα τα αλλα ασχολησου με τις ασχολιες σου που ειπες πριν.Ειπε οτι δεν θα καθεσαι να μιλας μαζι μου. :bunny:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Μικρός στο δημοτικό είχα γατούλες, τις οποίες τις αγάπησα πάρα πολύ. Επρόκειτο για γάτες της γειτονιάς που τις εξημέρωνα και μετά τις τάιζα. Δυστυχώς όλες φύγανε από φόλα, δεν τις είχα σπίτι αλλά πέρναγα καθημερινά χρόνο μαζί τους και αγόραζα φαγητό από το σούπερ μάρκετ (στη δική μου τσάντα με τα ψώνια, που τα μάζευα στο ταμείο).

Από τέλη δημοτικού είχα και τα σκυλάκια, τη Λούση και τον Ντίνο που φύγανε στα γεράματα. Τώρα έχω την Εβίτα, ένα θηλυκό ημίαιμο Κόκερ - Ντατσχουντ.
Αγαπώ πολύ τα σκυλιά.
Είδα αυτό χθες στο facebook και με έχει σημαδέψει αυτή η εικόνα! :)
306795636_1099642117324538_6420922078201296309_n.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Μικρός στο δημοτικό είχα γατούλες, τις οποίες τις αγάπησα πάρα πολύ. Επρόκειτο για γάτες της γειτονιάς που τις εξημέρωνα και μετά τις τάιζα. Δυστυχώς όλες φύγανε από φόλα, δεν τις είχα σπίτι αλλά πέρναγα καθημερινά χρόνο μαζί τους και αγόραζα φαγητό από το σούπερ μάρκετ (στη δική μου τσάντα με τα ψώνια, που τα μάζευα στο ταμείο).

Από τέλη δημοτικού είχα και τα σκυλάκια, τη Λούση και τον Ντίνο που φύγανε στα γεράματα. Τώρα έχω την Εβίτα, ένα θηλυκό ημίαιμο Κόκερ - Ντατσχουντ.
Αγαπώ πολύ τα σκυλιά.
Είδα αυτό χθες στο facebook και με έχει σημαδέψει αυτή η εικόνα! :)
View attachment 108657
Εμένα από σκυλιά μου αρέσουν πολύ τα Ιαπωνικά Akita Inu.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top