Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εγώ τα δικά μου τα αφήνω να κατουράνε ελεύθερα όπου γουστάρουν κ ας κάνουν οι γείτονες ότι κωλοτουμπες θέλουν απ' τα νεύρα τους.Τωρα για τα κακα προσπαθώ να τα πηγαίνω σε κάνα χωματόδρομο ή κάπου που έχει δέντρα.Για το κατούρημα πάντως έχω κουραστεί πια να μιλάω με όποιον μου τη λέει κ απλά φεύγω,ας με σταματήσει...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Εγώ τα δικά μου τα αφήνω να κατουράνε ελεύθερα όπου γουστάρουν κ ας κάνουν οι γείτονες ότι κωλοτουμπες θέλουν απ' τα νεύρα τους.Τωρα για τα κακα προσπαθώ να τα πηγαίνω σε κάνα χωματόδρομο ή κάπου που έχει δέντρα.Για το κατούρημα πάντως έχω κουραστεί πια να μιλάω με όποιον μου τη λέει κ απλά φεύγω,ας με σταματήσει...
Καλά το άλλο το μαζεύω εννοείται, με σακούλες. Αλλά ρε συ, το νερό πώς ακριβώς να το μαζέψω; Δηλαδή ΕΛΕΟΣ.
Δεν σου ανήκει ο δρόμος μωρή
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
συγγνώμη ρε παιδιά, εσείς τα σκυλάκια σας πού τα αφήνετε να κατουρήσουν όταν τα βγάζετε βόλτα; Εμένα η δικιά μου έχει βρει ένα συγκεκριμένο σημείο, όπου εκεί να κάνει κάθε μέρα, αλλά στη γειτόνισσα δεν αρέσει και πολύ και μόλις τραβήξαμε γενναίο καυγά.

Δηλαδή έλεος μωρή, δεν ήξερα να ελέγχω την ανάγκη του σκύλου. Και μη φανταστείτε, σκέτο χώμα έχει εκεί, τίποτα άλλο
Το τι κομπλεξικοί υπάρχουν έξω δεν μπορώ να το περιγράψω. Όποιος έχει σκύλο το έχει ζήσει και ξέρει σίγουρα τι εννοώ. Και εγώ έχω τσακωθεί άπειρες φορές, με γριές συνήθως, επειδή ο σκύλος μου ΤΟΛΜΗΣΕ να κατουρήσει στον δρόμο. Συγγνώμη που δεν την άφησα να αλλάξει χρώμα στα χαλιά του σπιτιού μου. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Είτε κάνεις την κουφή, είτε ξεκινάς να απαντάς «Ναι» σε ότι και αν σου πουν και ας μην ταιριάζει απαραίτητα ως απάντηση. Θα εκνευριστούν και θα σταματήσουν.

Εδώ φαντάσου, γάβγιζε (όπως κάνει οποιοσδήποτε σκύλος) και ένας γέρος που πέρναγε μου λέει «Κάνε τον να σκάσει». Δεν νιώθουν, μην χαλάς την διάθεσή σου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Το τι κομπλεξικοί υπάρχουν έξω δεν μπορώ να το περιγράψω. Όποιος έχει σκύλο το έχει ζήσει και ξέρει σίγουρα τι εννοώ. Και εγώ έχω τσακωθεί άπειρες φορές, με γριές συνήθως, επειδή ο σκύλος μου ΤΟΛΜΗΣΕ να κατουρήσει στον δρόμο. Συγγνώμη που δεν την άφησα να αλλάξει χρώμα στα χαλιά του σπιτιού μου. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Είτε κάνεις την κουφή, είτε ξεκινάς να απαντάς «Ναι» σε ότι και αν σου πουν και ας μην ταιριάζει απαραίτητα ως απάντηση. Θα εκνευριστούν και θα σταματήσουν.

Εδώ φαντάσου, γάβγιζε (όπως κάνει οποιοσδήποτε σκύλος) και ένας γέρος που πέρναγε μου λέει «Κάνε τον να σκάσει». Δεν νιώθουν, μην χαλάς την διάθεσή σου.
Εγώ την σκυλοβρισα, γιατί πρώτον δεν είναι ηλικιωμένη, αλλιώς δεν θα ασχολουμουν και δεύτερον μόλις είχα ξυπνήσει και είχα νεύρα 😂

Με πείραξε κιόλας γιατί η συγκεκριμένη όποτε βλέπει την σκυλίτσα μου την χαϊδεύει και γενικά την αγαπούσε. Σήμερα δεν ξέρω τι έπαθε και μου την είπε αλλά έσκασε γιατί προφανώς δεν περίμενε ότι θα την βρίσω
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Μην αφήνετε κανέναν μη δικό σας άνθρωπο να χαϊδεψουν τα σκυλάκια σας, για διάφορους λόγους. Εκτός αν ξέρετε ότι το άτομο πολύ έμπιστο. Δεν θέλετε να ξέρετε τι έχουν ακούσει τα αυτακια μου και στην Αθήνα και στο χωριό. Να κάνουν τον φίλο/η στο σκυλάκι ώστε να μην το υποψιαστεί και μετά να του κάνει κακο από εκεί που δεν το περιμένεις (ακόμη και για τους χαζούς λόγους που ακούτε)
Κρατήστε τα ασφαλείς!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
καλα ποιος ψηφισε οτι εχει φιδι για κατοικιδιο?
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
καλα ποιος ψηφισε οτι εχει φιδι για κατοικιδιο?
το θρεντ είναι από το 2005 οπότε κάποιος παλιός μέλος είναι αλλά στη Κρήτη έχω δει 3 φορές ανθρώπους να έχουν ένα φίδι γύρω από το λαιμό και το έχουν ως κατοικίδιο και οι ιδιοκτήτες λένε ότι είναι λίγο παρεξηγήσιμα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
το θρεντ είναι από το 2005 οπότε κάποιος παλιός μέλος είναι αλλά στη Κρήτη έχω δει 3 φορές ανθρώπους να έχουν ένα φίδι γύρω από το λαιμό και το έχουν ως κατοικίδιο και οι ιδιοκτήτες λένε ότι είναι λίγο παρεξηγήσιμα.
Ναι αμέ! Και μετά καταλήγουν σαν αυτόν τον βλάκα στην Αθήνα πριν 1-2 χρόνια που τον δάγκωσε το φίδι του και τον τρέχανε στην ΜΕΘ και το νοσοκομείο να παραγγέλνει ειδικό αντίδοτο από την Γερμανία.
Ας μην ξεχάσω κατι μήνες πάλι Αθήνα που το ξέφυγε ενός και έκοβε βόλτες στα σπίτια άλλων ανθρώπων.
Πρέπει να απαγορευτεί η κατοχή άγριων εξωτικων ζώων και να υπάρξει βαρύ πρόστιμο. Τα ερπετά δεν δημιουργούν δεσμούς με τους ανθρώπους και πρέπει να το καταλάβουν οι οπαδοί τους.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Θεωρείται ότι υπάρχουν κάποιες ασφαλείς φυλές φιδιών (τις οποίες δεν γνωρίζω προς το παρόν).
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Θεωρείται ότι υπάρχουν κάποιες ασφαλείς φυλές φιδιών (τις οποίες δεν γνωρίζω προς το παρόν).
Σαφώς υπάρχουν, δυνητικά ασφαλές γιατί όλα έχουν δηλητήριο, τα 3/4 δεν προκαλούν θάνατο με το δάγκωμα, και αλλα μόνο 2 δεν παράγουν τοξίνη ικανή να προκαλέσουν ζημιά στον άνθρωπο, αλλά αυτά είναι μικρά φίδια και μη διάσημα στους "οπαδούς".
Συνήθως θέλουν να έχουν κόμπρες, οχιές κτλ.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
έβγαλα τον σκύλο μου βόλτα μόλις και κάτι έφαγε από τον δρόμο το βλαμμένο. Άνοιξα φακό και ήταν κομμένο κεφτεδάκι. Εντάξει, δεν παίζει να κοιμηθώ όλο το βράδυ.. η γειτονιά μου βέβαια δεν έχει φόλες αλλά δεν έχω ιδέα τι σκατα έφαγε !
Σε πόση ώρα δρουν αυτά;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
έβγαλα τον σκύλο μου βόλτα μόλις και κάτι έφαγε από τον δρόμο το βλαμμένο. Άνοιξα φακό και ήταν κομμένο κεφτεδάκι. Εντάξει, δεν παίζει να κοιμηθώ όλο το βράδυ.. η γειτονιά μου βέβαια δεν έχει φόλες αλλά δεν έχω ιδέα τι σκατα έφαγε !
Σε πόση ώρα δρουν αυτά;
Εξαρτάται από τη φόλα και τη δόση, αλλά πάνω από 3ωρο δε θέλει. Συνήθως πιάνουν μέσα στην 1η ώρα.

Υ.Γ Βλέπεις κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη φόλα και τη δόση, αλλά πάνω από 3ωρο δε θέλει. Συνήθως πιάνουν μέσα στην 1η ώρα.
έχει περάσει 20λεπτο, μια χαρά είναι..
το ηλίθιο, πρώτη φορά αρπάζει έτσι από τον δρόμο.
βέβαια ήταν έξω από μαγαζί που υπάρχουν γατούλες, δεν νομίζω να ήταν φόλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έχει περάσει 20λεπτο, μια χαρά είναι..
το ηλίθιο, πρώτη φορά αρπάζει έτσι από τον δρόμο.
βέβαια ήταν έξω από μαγαζί που υπάρχουν γατούλες, δεν νομίζω να ήταν φόλα
Γαμώτο τι να κάνω τώρα; Ήθελα να κοιμηθώ και νωρίς
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
έχει περάσει 20λεπτο, μια χαρά είναι..
το ηλίθιο, πρώτη φορά αρπάζει έτσι από τον δρόμο.
βέβαια ήταν έξω από μαγαζί που υπάρχουν γατούλες, δεν νομίζω να ήταν φόλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γαμώτο τι να κάνω τώρα; Ήθελα να κοιμηθώ και νωρίς
Ε τώρα πάει σου έφυγε ο ύπνος από το άγχος. Έχω ρίξει και γω ατελείωτα ξενύχτια με τα ζώα μου, είναι δύσκολο. Το πιο πιθανό είναι να έχει αίσιο τέλος η ιστορία, αλλά να είσαι πιο προσεκτική την επόμενη φορά.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Ε τώρα πάει σου έφυγε ο ύπνος από το άγχος. Έχω ρίξει και γω ατελείωτα ξενύχτια με τα ζώα μου, είναι δύσκολο. Το πιο πιθανό είναι να έχει αίσιο τέλος η ιστορία, αλλά να είσαι πιο προσεκτική την επόμενη φορά.
Πού να το δω μέσα στα σκοτάδια, καλά αύριο θα της κάνω παρατήρηση αυτής που έχει το μαγαζί, δεν μπορεί να πετάει ο,τι θέλει..

Διάβασα ότι σε λίγα λεπτά αρχίζει να μη νιώθει καλά ο σκύλος που έφαγε φόλα, πέρασε μισή ώρα και είναι μια χαρά, ξαπλώνει
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Καλό κουράγιο @Εριφύλη , εύχομαι να μην είναι τίποτα.

Τελικά δεν πρέπει να παραπονιέμαι που ο γάτος μου προτιμάει εσπρέσσο χορτοπιτα και παστίτσιο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Πού να το δω μέσα στα σκοτάδια, καλά αύριο θα της κάνω παρατήρηση αυτής που έχει το μαγαζί, δεν μπορεί να πετάει ο,τι θέλει..

Διάβασα ότι σε λίγα λεπτά αρχίζει να μη νιώθει καλά ο σκύλος που έφαγε φόλα, πέρασε μισή ώρα και είναι μια χαρά, ξαπλώνει
Συνήθως ναι βλέπεις άμεσα αλλαγές στη συμπεριφορά, αλλά όλο βρίσκουν νέα είδη φολών οπότε δεν μπορεί να ξέρει κάποιος με σιγουριά τι θα ακολουθήσει. Μιλάμε υποθετικά τώρα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,410 μηνύματα.
Το αντίδοτο για την φόλα το χορηγεί αποκλειστικά ο κτηνίατρος; Μπορούμε να προμηθευτούμε κάτι εμείς για κάποια έκτακτη περίπτωση;

Είχα διαβάσει αν έχουμε υποψία ότι έχει φάει φόλα να προσπαθήσουμε να κάνει εμετό (με μουστάρδα)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Συνήθως ναι βλέπεις άμεσα αλλαγές στη συμπεριφορά, αλλά όλο βρίσκουν νέα είδη φολών οπότε δεν μπορεί να ξέρει κάποιος με σιγουριά τι θα ακολουθήσει. Μιλάμε υποθετικά τώρα.
Έκανε την μαλακία, θα με αφήσει ξαγρυπνη και τώρα μου κάνει ζουζουνιές
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Το αντίδοτο για την φόλα το χορηγεί αποκλειστικά ο κτηνίατρος; Μπορούμε να προμηθευτούμε κάτι εμείς για κάποια έκτακτη περίπτωση;
Υπάρχουν κάτι ενέσεις όπως πχ αδρεναλίνη. Βέβαια φαντάζομαι ότι η όποια ενέργεια πρέπει να γίνεται μετά από επικοινωνία με τον γιατρό.
Είχα διαβάσει αν έχουμε υποψία ότι έχει φάει φόλα να προσπαθήσουμε να κάνει εμετό (με μουστάρδα)
Ναι πρέπει να κάνει εμετό, τώρα αυτό για τη μουστάρδα δεν το ξέρω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top