Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει πως με τσιμπίδα πρέπει να το στριφογυρνάς αν θέλεις να το βγάλεις ολόκληρο. Αν απλά το τραβήξεις δυνατά πενδέχεται να μείνει μέσα το κεφάλι.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει πως με τσιμπίδα πρέπει να το στριφογυρνάς αν θέλεις να το βγάλεις ολόκληρο. Αν απλά το τραβήξεις δυνατά πενδέχεται να μείνει μέσα το κεφάλι.
Δεν έχω κάνει κάτι σχετικό στη σχολή ακόμα, αλλά ο κτηνίατρός μου μου έχει πει ότι δεν πρέπει ποτέ να το στρίψεις καθώς το τραβάς, γιατί δε θα το βγάλεις ολόκληρο.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.
Πραγματικά, ποτέ μου δεν κατάλαβα τη σκατοψυχιά όσων ρίχνουν φόλες. Ειλικρινά, όμως.

Απειροελάχιστο ποσοστό απ' αυτούς ενδέχεται να το κάνουν γιατί φοβούνται πχ πως αδέσποτα θα τους επιτεθούν (που, ακόμα και να υπάρχει τέτοιος κίνδυνος, προφανώς και δεν είναι αυτή η λύση). Οι περισσότεροι το κάνουν γιατί απλά δεν τα έχουν καλά με τον εαυτό τους, μισούν τα πάντα γύρω τους και επειδή δεν είναι τόσο ψυχικά ασταθείς να κάνουν κακό σε ανθρώπους, το κάνουν σε ζώα.

Μην παρεξηγηθώ, με το παραπάνω εννοώ ότι έχουν τόσο σώας τας φρένας χρειάζεται για να αντιληφθούν ότι αν ξεφύγουν και το κάνουν σε ανθρώπους τους περιμένει η φυλακή. Και είναι και θρασύδειλοι γιατί το κάνουν με τέτοιον τρόπο που το σκυλί/ η γάτα δεν μπορεί να τους φέρει κάποια αντίσταση. Χώρια που πολλοί από αυτούς το κάνουν απλά γιατί τους ενοχλούν.

Αλλά, αν έστω και μια φορά έχουν δει το αποτέλεσμα των πράξεών τους (πχ ένα σκυλάκι να έχει σπασμούς και να βγάζει αφρούς από το στόμα) και το συνεχίζουν, τότε μιλάμε για σαδιστές, που αν δεν ήταν και χέστες, θα ήταν σίγουρα κατά συρροή δολοφόνοι.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει κάτι σχετικό στη σχολή ακόμα, αλλά ο κτηνίατρός μου μου έχει πει ότι δεν πρέπει ποτέ να το στρίψεις καθώς το τραβάς, γιατί δε θα το βγάλεις ολόκληρο.
Οου. Εγώ το είχα διαβάσει κάπου αυτό και έλεγε ακριβώς το αντίθετο. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Η παραπληροφόρηση πέφτει σύννεφο, όπως φαίνεται.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
Τα τσιμπουρια ειτε στα ζωα ειτε σε εμας..διοτι και εμεις μπορει να κολλησουμε κυριως απο καμπινγκ,.ΠΟΤΕ δεν τα βγαζουμε εμεις..παντα παμε στον γιατρο/κτηνιατρο να το βγαλει.Θα μεινει μεσα κομματι σχεδον σιγουρα και δνε πρεπει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απειροελάχιστο ποσοστό απ' αυτούς ενδέχεται να το κάνουν γιατί φοβούνται πχ πως αδέσποτα θα τους επιτεθούν
Δεν τιθεται τετοιο θεμα για κανεναν που φοβαται τα σκυλια.ΠΟΤΕ ενας που τα φοιβαται δεν θα ριξει φολα.
Το οτι καποιος μπορει να τα φοβαται αυτο ΔΕΝ τον κανει εγκληματια,και αυτο ειναι εγκληματικη και αρρωστη πραξη.
Οχι...δεν το κανουν αυτο ανθρωποι ΜΗ εγκληματιες.Ειναι λαθος εκτιμηση αυτο Ηλια μου.
ΜΟΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.
Δεν τιθεται τετοιο θεμα για κανεναν που φοβαται τα σκυλια.ΠΟΤΕ ενας που τα φοιβαται δεν θα ριξει φολα.
Το οτι καποιος μπορει να τα φοβαται αυτο ΔΕΝ τον κανει εγκληματια,και αυτο ειναι εγκληματικη και αρρωστη πραξη.
Οχι...δεν το κανουν αυτο ανθρωποι ΜΗ εγκληματιες.Ειναι λαθος εκτιμηση αυτο Ηλια μου.
ΜΟΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.
Ναι, κι εγώ όλους εγκληματίες τους θεωρώ (και είναι, βάσει νόμου κιόλας).
Αναφέρθηκα μόνο σε ένα ελάχιστο ποσοστό που, για παράδειγμα, μπορεί να μένουν κάπου απομονωμένα και να έχουν μια επιθετική αγέλη αδέσποτων. Ούτε αυτοί δικαιολογούνται, το τονίζω αυτό. Και είναι ελάχιστες περιπτώσεις, εξαίρεση στον κανόνα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ όλους εγκληματίες τους θεωρώ (και είναι, βάσει νόμου κιόλας).
Αναφέρθηκα μόνο σε ένα ελάχιστο ποσοστό που, για παράδειγμα, μπορεί να μένουν κάπου απομονωμένα και να έχουν μια επιθετική αγέλη αδέσποτων. Ούτε αυτοί δικαιολογούνται, το τονίζω αυτό. Και είναι ελάχιστες περιπτώσεις, εξαίρεση στον κανόνα.
Μα δενε χεις καποιο στοιχειο που να λεει οτι καπου,καποιος ,καποτε εβαλε φολα σε σκυλια επειδη τα φοβοταν..εχεις; Οχι..εσυ το υποθετεις καρδουλα μου και σου λεω οτι κανεις λαθος υποθεση.
ΔΙΟΤΙ ΥΠΟΘΕΣΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ.
Οποιος φοβαται...αντε να αλλαξει δρομο,αντε να εχει ενα ραβδι στο χερι του..δεν βαζει φολες.Δεν τον κανει εγκληματια ο φοβος΄.
Δεν υπαρχει αυτο.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,082 μηνύματα.
άλλη μια φορά που η σκύλα μου θα με πεθάνει...
Το πρωί την έβγαλε βόλτα η μαμά μου και πιάστηκε το μεγάλο νύχι (ο δικός μας αντίχειρας) και έσπασε ΟΛΟ προς τα πλάγια. Αμέσως την έτρεξα στον κτηνίατρο και μου είπε να της βάλω κολάρο Ελισάβετ για να μη μπορεί να το γλείψει και ένα σπρέι αντιμικροβιακό, που είναι και για ανθρώπους... Όλα καλά μέχρι που την έβγαλα και το βράδυ βόλτα και στα καλά καθούμενα άρχισε να τσιρίζει σαν παλαβή, την πήρα αγκαλιά μέχρι το σπίτι και μάτωσε όλο, πάει να ανέβει στον καναπέ και τσιρίζει... Δεν ξέρω τι να κάνω, αποκλείεται να γίνει καλά με τον τρόπο που μου είπε ο κτηνίατρος
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
άλλη μια φορά που η σκύλα μου θα με πεθάνει...
Το πρωί την έβγαλε βόλτα η μαμά μου και πιάστηκε το μεγάλο νύχι (ο δικός μας αντίχειρας) και έσπασε ΟΛΟ προς τα πλάγια. Αμέσως την έτρεξα στον κτηνίατρο και μου είπε να της βάλω κολάρο Ελισάβετ για να μη μπορεί να το γλείψει και ένα σπρέι αντιμικροβιακό, που είναι και για ανθρώπους... Όλα καλά μέχρι που την έβγαλα και το βράδυ βόλτα και στα καλά καθούμενα άρχισε να τσιρίζει σαν παλαβή, την πήρα αγκαλιά μέχρι το σπίτι και μάτωσε όλο, πάει να ανέβει στον καναπέ και τσιρίζει... Δεν ξέρω τι να κάνω, αποκλείεται να γίνει καλά με τον τρόπο που μου είπε ο κτηνίατρος
Άμα καταλάβει τι την πονάει θα το προστατεύει πχ να κουτσαίνει , τώρα δεν έχει καταλάβει τι την πονάει .

Ψυχοφθόρο να έχεις ζώο η αλήθεια είναι και εγώ αυτά δεν τα μπορώ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκτός αν πόνος είναι στα ξαφνικά,όχι όταν το πατάει .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για αυτό μήπως υπάρχουν παυσίπονα .
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,082 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά αλλά είναι μέσα στο αίμα... γαμώτο! Της έβαλα το σπρέι δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ρε πουστη μου με τα κωλοπεζοδρόμια!
IMG_20230531_234409.jpg
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,082 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να της φορέσετε παπούτσι για σκύλους για να μην το πειράζει; Αλλιώς δέσιμο με coban και κολλαρο
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,957 μηνύματα.
Ρε γαμώτο κοίτα πως έγινε... View attachment 116447
Εριφύλη το έπαθε ακριβώς στο ίδιο νυχι και ο Ρούντι μου αυτο. Αποτελέσματα ήταν το νύχι να πέσει. Να βάζεις συχνά σπρέι μη μολυνθεί!
Εμείς τον πήγαμε στον κτηνίατρο και ευτυχώς δεν χρειάστηκε να του το αφαιρέσει ο ιδιος γιατί είχε ήδη ξεραθεί το αίμα όταν τον πήγαμε την επόμενη ημέρα.
Βέβαια η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική οπότε θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλ τον κτηνίατρο, πολύ πιθανό να χρειαστεί να της βγάλει το νύχι για να μην πονάει και αιμορραγεί συνέχεια. Περαστικά της.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Το είχε πάθει το κουνέλι μου αυτό και είχε ματώσει ακραία, το θυμάμαι. Νομίζω έπεσε μόνο του εν τέλη.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
Λοιπόν το παρακάτω αφήγημα ειναι 100% αληθινό και συνέβη πριν λίγο σε τοπικό πετ σοπ.
Μια κυρία κοιτούσε άμμους γατας ( οπως κι εγω) και ρώτησε την πωλήτρια το εξής:
-Πώς θα ξέρω αν η γάτα μου έχει ενεργό άνθρακα;:worry:
Η πωλήτρια έμεινε ξερή και σάστισε καθώς η κυρία αναφερόταν σε αυτό ρωτώντας 100% σοβαρά:

IMG_5448.jpeg

:rolleyes:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,957 μηνύματα.
Βοήθεια σκυλογονεις.
Σήμερα παρατήρησα στον σκύλο των γονέων μου, ένα "σπυράκι" (κύστη; Δεν ξέρω) στρογγυλό, σαν κέρμα 20 λεπτών
Είναι ακριβώς στο πηγούνι του, αριστερά
(Πιθανόν σιελογόνος αδένας). Έχει κανονικά τριχουλες, απλά είναι λίγο κόκκινο
@Pak μήπως έχεις ιδέα τι είναι γιατί έχω αγχωθει. Να σου στείλω ένα πμ;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,604 μηνύματα.
Βοήθεια σκυλογονεις.
Σήμερα παρατήρησα στον σκύλο των γονέων μου, ένα "σπυράκι" (κύστη; Δεν ξέρω) στρογγυλό, σαν κέρμα 20 λεπτών
Είναι ακριβώς στο πηγούνι του, αριστερά
(Πιθανόν σιελογόνος αδένας). Έχει κανονικά τριχουλες, απλά είναι λίγο κόκκινο
@Pak μήπως έχεις ιδέα τι είναι γιατί έχω αγχωθει. Να σου στείλω ένα πμ;
Μπορεί να είναι μόνο ένα απόστημα είχε βγάλει και ο δικός μου ένα τεράστιο καρουμπαλο στο λαιμό , τελικά ήταν μόνο πύον το καθάρισε ο κτηνίατρος
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,523 μηνύματα.
https://www.facebook.com/photo?fbid=295929779615608&set=a.271451835396736361098656_295929776282275_7501240691044040045_n.jpg

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΤΑΘΜΟΥ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ ΖΩΩΝ ΛΑΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ:
👉🏻
Στον σταθμό του Γαλατσίου καταγράψαμε σήμερα 148 ζώα προερχόμενα κυριως από καταφύγια και σπίτια που εκκενώθηκαν σε Κερατέα, Καλύβια, Λαγονήσι.
👉🏻
Δεδομένων των ενεργών μετώπων θεωρούμε ότι η προσέλευση των ζώων θα αυξηθεί τις επόμενες ώρες.
👉🏻
Αυτή τη στιγμή έχουμε ανάγκες σε λάμπες με μπαταρία, σε σκίαστρα (πλέγμα), σε tire up, σε εθελοντές για τις πρωίνες βάρδιες (06:00 - 11:00) και τις πολύ βραδινές (23:00-04:00).
👉🏻
Είμαστε καλυμμένοι από τροφή και προς το παρόν και από crates. Ευχαριστούμε παρά πολύ όλο τον κόσμο που έφερε πράγματα και το @petcity.gr που μας κάλυψε τις ανάγκες σε τροφή και τις έκτακτες ανάγκες για crates και θα είναι δίπλα μας για τον ανεφοδιασμό του σταθμού.
👉🏻
Παρακαλούμε να μην φέρνετε ιατρικοφαρμακευτικο υλικό καθώς δεν έχουν προσκομισθεί ακόμα ζώα με εγκαύματα και έχουμε επαρκείς προμήθειες για τα ζώα που φροντίζουμε ήδη.
👉🏻
Ο σταθμός λειτουργεί 24 ώρες και θα παραμείνει ανοικτος για να εξυπηρετήσει ανάγκες καταγραφής των πυρόπληκτων ζώων και μετέπειτα κτηνιατρικής φροντίδας σε όσα χρειαστούν.
👉🏻
Ευχαριστούμε πολύ τους συνεργάτες μας Εθελοντική Δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος (Ε.Δ.Κ.Ε.) @edke.gr που για ακόμα μια χρονιά είναι μαζί μας.
👉🏻
Ευχαριστούμε πολύ τον Γιώργος Μαρκόπουλος - Δήμαρχος Γαλατσίου που όπως πάντα είναι δίπλα μας από την πρώτη στιγμή και μας στηρίζει στα πάντα, τον Αναπληρωτή Υπουργό Εσωτερικών κ. Λιβάνιο που επισκέφθηκε σήμερα το σταθμό και την Ειδική Γραμματεία Προστασίας Ζώων @prostasia_zwwn για τη συνεργασία.
👉🏻
Περισσότερο όμως από όλους θελουμε να ευχαριστήσουμε τους εθελοντές που ήρθαν σήμερα να βοηθήσουν όπως μπορούν και όσους βρέθηκαν δίπλα σε αυτά τα ζώα.
Θα ακολουθήσει διαρκής ενημερωση.
https://www.facebook.com/dogsvoice.gr

361837320_588098980186058_8515469987275652742_n.jpg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν οι εντομοαπωθητικές σπείρες εξωτερικού χώρου είναι τοξικές για τα κατοικίδια;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top