Καφές, τσάι ή κακάο;

Ποιο ρόφημα είναι το αγαπημένο σας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,962 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,371 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,962 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,371 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,962 μηνύματα.
Εγώ εσπρέσσο πίνω αλλά όχι από κάψουλες. Γενικά το πλαστικό το αποφεύγω όταν είναι σε επαφή με ζεστά υγρά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,371 μηνύματα.
Εγώ εσπρέσσο πίνω αλλά όχι από κάψουλες. Γενικά το πλαστικό το αποφεύγω όταν είναι σε επαφή με ζεστά υγρά.
Παλιά είχα μηχανή κανονική όχι με κάψουλες. Το 2020 στην καραντινα πήραμε Nespresso καθώς είχε μεγαλύτερη ποικιλία. Έτσι και αλλιώς καφέ εγώ πίνω μόνο 2 φορές την εβδομάδα καθώς αν πίνω περισσότερες φορές μου φέρνει νευρική.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,604 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κάι τα τρία πινω...
Καφέ σίγουρα το πρωι κακάο απόγευμα και τσάι όλες τις ώρες έως τις 7 όμως να κοιμηθουμε το βράδυ 😆😆
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.
Καφέ και τσάι. Κακάο όσο περίεργο και αν ακούγεται δεν έχω πιει ποτέ στη ζωή μου
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,874 μηνύματα.
Πίνω και από τα 3 αλλά με επιφύλαξη τον καφέ!
δεν ξέρω αν το παθαίνει κάποιος άλλος αλλά… ο καφές καποιες φορες μου δημιουργεί ατονία και ταχυκαρδίες, με αποτέλεσμα να νιώθω κούραση παρά τόνωση και όρεξη. Ειδικά με καφέδες τύπου φρεντο, διπλό ελληνικό κτλ.
Παλια ήμουν της ίδιας άποψης με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, ότι το τσαι είναι μόνο για όταν είσαι άρρωστος, αλλά πιστεύω είναι μέχρι να βρεις το τσαι που να σου αρέσει!
Τι πιο υπέροχο από ξεχωριστούς συνδιασμους από βότανα, άνθη, φρούτα κτλ που μόνο καλό μπορούν να σου κάνουν; :D

Το κακάο θα είναι για πάντα αγαπημένο για τους περισσότερους☺️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ανωτερότητα του τσαγιού φαίνεται από το γεγονός ότι προτιμάται από λαούς που έχουν αφόρητη ζέστη (μέση ανατολή+βόρεια Αφρική). Οι Άγγλοι δεν μετράνε, γιατί στην ουσία αφαιμαζαν τους λαούς που υποδούλωσαν.
Για ποιο λόγο προτιμάται; Συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση δεν το έχω ξανά ακούσει!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
Το κακάο ποτέ δεν με άρεσε προσωπικά. Ποτέ όμως.

Καφές μ'αρέσει μόνον ο Ελληνικός αλλά πίνω σπάνια.

Αγαπημένο μου εκ των τριών είναι το τσάι. Πράσινο τσάι, τσάι του βουνού, μαύρο τσάι. Από τα τυποποιημένα του εμπορίου μαρέσει το Lipton Ice Tea ( ροδάκινο εννοείται ) αλλά τα αποφεύγω όσο μπορώ.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς το τσάι το έχω συνδέσει από τα παιδικά μου χρόνια με γρίπες, συνάχια και όλα αυτά τα ωραία.

Σαν τον καφέ δεν έχει. Πλέον πίνω μόνο ελληνικό και εσπρεσάκι.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Στο κακάο συμπεριλαμβανεται και η σοκολάτα;; Γιατί το κακάο είναι ουσιαστικά ζεστό νερό...

Όπως και να έχει και τα 3 μου αρέσουν απλα λόγω δύσκολης καθημερινότητας προτιμάω καφέ και συγκεκριμένα καπουτσίνο :morning1:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για ποιο λόγο προτιμάται; Συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση δεν το έχω ξανά ακούσει!
Είναι φθηνό, είναι εύκολα προσβάσιμο και αποτελεί παράδοση του αραβικού/ισλαμικού κόσμου.

Επιπλέον, είναι βολικό για την έρημο, γιατί μειώνει το χάσμα της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος και του σώματος και παράλληλα ενυδατώνει τον οργανισμό, ώστε να ξεκινήσει να παράγει ιδρώτα.

Έχω γνωστό που πήγε στην Αίγυπτο, στον οποίο προσέφεραν τσάι μετά την βόλτα με την καμήλα. Δεν περίμενε να είναι τόσο αναζωογονητικό το ζεστό τσάι σε συνθήκες ακραίας ζέστης. Κι όμως...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,371 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα .

Προσωπικά μου αρέσουν και τα 3 ροφήματα πολύ , το καθένα σε διαφορετικές περιστάσεις βέβαια , όμως βαζω τη Σοκολάτα στην πρώτη θέση. Είμαι μεγάλος fan της ζέστης / κρυας σοκολάτας και μάλιστα έχω δοκιμάσει διάφορες γεύσεις , διάφορα brand, φτιάχνω και μόνος μου στο σπίτι και γενικά είμαι πολύ φανατικός. Από καφέ αγαπημένος είναι ο Γαλλικός και ο Freddo Espresso.

Από ροφήματα τα αγαπημένα μου , τα οποία αγοράζω είναι τα εξής :

C410D561-382F-4646-B7E3-360A632AE29E.jpeg
6F350288-2FC9-4545-8A4C-E54A0CE3E818.jpeg
D2A3DAB7-9E71-44B3-8145-83E541106FE3.jpeg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
Κακώς δεν υπάρχει και το Αριάνι ( Ayran ) στις επιλογές. Αυτό και αν είναι υπέροχο ρόφημα. Η Ποντιακή μπύρα ή αλλιώς ο Τσαχλαμάς. Ξυνογελέν που λέμε οι Ποντίοι.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,874 μηνύματα.
Κακώς δεν υπάρχει και το Αριάνι ( Ayran ) στις επιλογές. Αυτό και αν είναι υπέροχο ρόφημα. Η Ποντιακή μπύρα ή αλλιώς ο Τσαχλαμάς. Ξυνογελέν που λέμε οι Ποντίοι.
Ποσο συμφωνώ σε αυτό που λες! Ουσα ποντια λατρεύω το αριανι
Βέβαια δεν αρέσει σε πολύ κόσμο το ξινόγαλα, κεφιρ κτλ.
Έχουν βγει τώρα κάτι κεφιρ με γεύσεις όπως φράουλα κτλ, αλλά γενικά σαν ροφήματα και τα δυο είναι θρεπτικά και παρά πολύ χορταστικά κατ’εμε!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,371 μηνύματα.
Κακώς δεν υπάρχει και το Αριάνι ( Ayran ) στις επιλογές. Αυτό και αν είναι υπέροχο ρόφημα. Η Ποντιακή μπύρα ή αλλιώς ο Τσαχλαμάς. Ξυνογελέν που λέμε οι Ποντίοι.
Το ρόφημα αυτό το σερβίρουν σε αρκετές πτήσεις της Turkish airlines. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την συγκεκριμένη αεροπορική όμως ο πατέρας μου που έχει ταξιδέψει αρκετές φορές το έχει αναφέρει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
Ποσο συμφωνώ σε αυτό που λες! Ουσα ποντια λατρεύω το αριανι
Βέβαια δεν αρέσει σε πολύ κόσμο το ξινόγαλα, κεφιρ κτλ.
Έχουν βγει τώρα κάτι κεφιρ με γεύσεις όπως φράουλα κτλ, αλλά γενικά σαν ροφήματα και τα δυο είναι θρεπτικά και παρά πολύ χορταστικά κατ’εμε!
Επ καλησπερίζω σε, Ραφαέλα, ντο 'φτας;

Φράουλες και ανοησίες. Ρεζιλεύουν τα ροφήματα μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ρόφημα αυτό το σερβίρουν σε αρκετές πτήσεις της Turkish airlines. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την συγκεκριμένη αεροπορική όμως ο πατέρας μου που έχει ταξιδέψει αρκετές φορές το έχει αναφέρει.
Ναι, είναι κάτι κοινό μας. Έχει συνδεθεί με τον τουρκικό πολιτισμό αν και το επήραν από μας. Οι Τούρκοι το λένε Ayran.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,874 μηνύματα.
Επ καλησπερίζω σε, Ραφαέλα, ντο 'φτας;

Φράουλες και ανοησίες. Ρεζιλεύουν τα ροφήματα μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Επ καλησπερίζω σε, Ραφαέλα, ντο 'φτας;

Φράουλες και ανοησίες. Ρεζιλεύουν τα ροφήματα μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι, είναι κάτι κοινό μας. Έχει συνδεθεί με τον τουρκικό πολιτισμό αν και το επήραν από μας. Οι Τούρκοι το λένε Ayran.
Χαχαχα, Ε ντο να φταω Γιάννη αβαρεσα σήμερα, τσιπ καλά από αύριο πάμε πάλι από την αρχή:wheel:
Η αλήθεια είναι σα το ατόφιο δεν έχει!
Τι μας έκανες τώρα βραδιάτικα να θελουμε να πιούμε αριανι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top