Καφές, υγεία & εθισμός

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αρχισα να πινω εναν φραπε καθε μερα εδω και εναν μηνα. Ποσους καφεδες πινετε εσεις? Απο την μια μαρεσει αρκετα απο την αλλη βλεπω οτι αρχιζω να αποκταω καποιου ειδους εξαρτηση. Οταν ειμαι στα καλα μου θελω οπωσδηποτε να πιω εναν φραπε για να γινω ακομα πιο τουρμπο και ακομα πιο καλα. Απο αυτην την αποψη βεβαια αν δεν ακουσω και μουσικη τοτε παλι εχω θεμα :P

Ποσο μεγαλη διαφορα εχει ο Νεσκαφε που πινω σε σχεση με τους αλλους? Στην υγεια μονο?
Επισης ενας καθε μερα θεωρειται αρκετη ποσοτητα? Και οταν αποφασισεις να κανεις αποτοξινωση, τα εγκεφαλικα σου κυτταρα επιστρεφουν στην θεση τους και ηρεμεις η υπαρχει μονιμη βλαβη? (αυτο φοβαμαι περισσοτερο :P)
Ε κοίτα εγώ που πίνω καθημερινά καφέ από τον αύγουστο όντως μια εξάρτηση υπάρχει. Δηλαδή από εκεί που έπινα μόνο για να μείνω ξύπνια με χίλια ζόρια τώρα με αρέσει. Βασικά πρόσεχε αν βάζεις μια κουτάλια καφέ δεν είναι τίποτα απλά μη μπεις στον πειρασμό να βάλεις περισσότερες. Για να κόψεις τον καφέ νταξ άμα θες γίνεται:) α και χωρίς να είμαι και 100% σγουρή νομίζω ότι o φραπές είναι βαρύς καφές, έτσι έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Σχετικα βαρυς θεωρειται ναι, πιο βαρυς ειναι ο Εσπρεσσο βεβαια. Κοβεται ο καφες, δεν λεω. Απλα ρωταω αν μετα ειμαι σαν το ζομπι, δεν εχω ορεξη για τπτ κτλ μεχρι να ξαναβρω ρυθμους ενεργειας που τοσο καιρο μου εδινε ο καφες (γιατι προσωπικα σε μενα το βλεπω οτι με δινει) η αν δεν ερθουν ποτε αυτοι οι ρυθμοι φυσιολογικης ενεργειας. Το κυριοτερο που φοβαμαι ειναι αυτο. Απο αποψη υγειας, ειναι το μονο ανθυγειηνο πραγμα που κανω οποτε δεν το σκεφτομαι τοσο. Κ ναι, βαζω μια κουταλια καφε καθε φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σχετικα βαρυς θεωρειται ναι, πιο βαρυς ειναι ο Εσπρεσσο βεβαια. Κοβεται ο καφες, δεν λεω. Απλα ρωταω αν μετα ειμαι σαν το ζομπι, δεν εχω ορεξη για τπτ κτλ μεχρι να ξαναβρω ρυθμους ενεργειας που τοσο καιρο μου εδινε ο καφες (γιατι προσωπικα σε μενα το βλεπω οτι με δινει) η αν δεν ερθουν ποτε αυτοι οι ρυθμοι φυσιολογικης ενεργειας. Το κυριοτερο που φοβαμαι ειναι αυτο. Απο αποψη υγειας, ειναι το μονο ανθυγειηνο πραγμα που κανω οποτε δεν το σκεφτομαι τοσο. Κ ναι, βαζω μια κουταλια καφε καθε φορα.
Ε ναι o εσπρέσο είναι πιο βαρύς. Τώρα τι να σε πω εγώ ακόμα δεν τον έχω κόψει τον καφέ οπότε αυτό που μπορώ να σε πω είναι ότι όταν δεν πίνω καφέ αν δεν έχω κοιμηθεί αρκετά είμαι λίγο σαν ζόμπι που λες αλλά με λίγο ύπνο συνέρχομαι δεν έχω θέμα. Την ποσότητα που βάζεις να την αφήσεις ένα κουτάλι καφέ τότε γιατί εγώ ήμουν σε φάση που έβαζα τρεις κουταλιές και δυσκολεύτηκα να τις μειώσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το 16χρονο από πάνω σου λέει χτυπάει 3-4 καφέδες την ημέρα και τη βρίσκει κι εσύ πίνεις ένα καθημερινό φραπέ μιας κουταλιάς και φοβάσαι μην εθιστείς; wtf dude σε είχα για πιο αλήτη :P

υγ: κάνε κάνα πρωινό κρύο μπανάκι και βάλε κάνα δυνατό τραγουδάκι και θα δεις για πότε θα ξυπνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Πώς κάνετε έτσι? Όλα τα ωραία πράγματα εξάρτηση είναι (καφές, τσιγάρο, σεξ, διάβασμα, ποτό, σινεμά, μπάνιο, ταξίδι, σπορ και ο κατάλογος δεν έχει τέλος). Ο καφές είναι σημαντική απόλαυση στη ζωή μας. Στην πρωινή μου ιεροτελεστία πίνω μια κούπα τριπλό ελληνικό. Στη συνέχεια της ημέρας ο φραπές (γουίθ νο μιλκ) είναι καθεστώς. Πίνω ν φραπέδες τη μέρα, όπου ν≥2. Αν έχω και ιδιαίτερα μπορεί να γίνει και ν=4. Ο καφές, πέρα από γευστική απόλαυση, είναι και κοινωνική. (Λέμε: "Πάμε για καφέ"? και μας απαντούν: "Kαφέ το λένε τώρα?"). Μην έχετε λοιπόν φοβίες και απολαύστε το καφεδάκι σας χωρίς τύψεις. Άλλωστε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι έλεγαν: "Καφές ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Καλά,μόνο εμένα με στέλνει για ύπνο ο νες; :redface:
Όσες φορές τον δοκίμασα για να μείνω ξύπνια,σε ένα τέταρτο το δέκατο όνειρο έβλεπα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
το 16χρονο από πάνω σου λέει χτυπάει 3-4 καφέδες την ημέρα και τη βρίσκει κι εσύ πίνεις ένα καθημερινό φραπέ μιας κουταλιάς και φοβάσαι μην εθιστείς; wtf dude σε είχα για πιο αλήτη :P

goddamnit! για καφε λεμε οχι για χορτο, relax:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Καλά,μόνο εμένα με στέλνει για ύπνο ο νες; :redface:
Όσες φορές τον δοκίμασα για να μείνω ξύπνια,σε ένα τέταρτο το δέκατο όνειρο έβλεπα. :P

Όχι, είμαι κι εγώ :).

Το πρωί χρειάζομαι καφέ το πρώτο μισάωρο από το ξύπνημα αλλιώς πονοκέφαλος:/:, ενώ το βράδυ πίνω άνετα νες ή φραπέ έως και τα μεσάνυχτα και μετά, καληνύχτα κι όνειρα γλυκά....:sleep:

Από καφέδες πίνω νες τους κρύους μήνες και φραπέ τους ζεστούς, πάντα με πολύ γάλα και πάντα με 2-3 κουταλιές καφέ μαζί με την ανάλογη ζάχαρη έναν το πρωί και έναν το απόγευμα.
Στα ενδιάμεσα συνήθως εσπρέσσο, ή καπουτσίνο ή τις κρύες εκδοχές τους. Αυτά μόνο.
Όχι φίλτρου γιατί με κοιμίζει και που βλέπω το ζουμί, όχι ελληνικό εκτός αν είμαι σε μνημόσυνο και εννοείται κανένα βαρυφορτωμένο καφεδο-ρόφημα...

και όχι
δεν είμαι εξαρτημένη :crazy:
δεν είμαι εξαρτημένη :hypno:
δεν είμαι εξαρτημένη :jumpy:
:bye: (:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γενικά να αποφεύγετε τους χτυπητούς καφέδες (π.χ νες), πολλά έχουν ακουστεί και η ποιότητά τους δεν είναι σίγουρη. Υπάρχουν και μηχανήματα που βγάζουν το θεϊκό νέκταρ που λέγεται καφές

Τα πρωινά σπάνια πίνω καφέ (φίλτρου θα είναι, νες και φραπέ τους έχω κόψει εδώ και καιρό), στις απογευματινές βόλτες συνήθως παίρνω εσπρέσο ή καπουτσίνο (κλασσικό ή φρέντο ανάλογα την εποχή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αααα ενταξει υπαρχουν και χειροτερα. Απο τους γνωστους μου παντως σχεδον κανεις δεν πινει τακτικα.

Αυτο που λες για αλητια γατακι, εχω την εντυπωση οτι δεν κανει την διαφορα τοσο ο καφες οσο το πως τον χρησιμοποιεις. Αν εκεινη την ωρα που τον πινεις εισαι αραχτος και λαιτ, κλαιν μαιν, δεν θα σε αγγιξει ο καφες. Αν ομως εισαι ηδη στην τσιτα μπορει και να σε γαμαει λιγο παραπανω τα ηδη τεντωμενα νευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εγω πίνω τρελά ελληνικούς καφέδες, τρελαίνομαι. πίνω μια μεγάλη κούπα καθε πρωι και έπειτα μετα το μεσημεριανό μου και καμια φορα το απόγευμα.
Αμα δεν πιω καφε μια μερα και ειδικα το πρωι δεν ειμαι καλα... συνηθως πινω και πριν το γυμναστήριο, εχω παρατηρήσει οτι με βοηθάει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα και εγώ αν δεν πιω καφέ το πρωί μετά έχω πονοκέφαλο. Να δω πως θα τον κόψω μετά τις εξετάσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ πάλι αν πιω καφέ ( χωρίς να έχω φάει ) με πιάνει πονοκέφαλος :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγώ πάλι αν πιω καφέ ( χωρίς να έχω φάει ) με πιάνει πονοκέφαλος :confused:
Εγώ νηστική καφέ δεν πίνω γιατί τον κάνω βαρύ και δε το ρισκάρω γιατί μια φορά το έκανα και πονούσε το στομάχι μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πως πίνετε φραππέ με 1 κουταλιά καφέ; 2 θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ποσος χρονος απαιτειται για να απεξαρτηθει κανεις απο τον καφε??Νομιζω οτι εχει αρχισει να μη με επηρεαζει και θα το χρειαστω στο μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Παιδια απο ποια ηλικια ο οργανισμος του ατομου εχει την δυνατοτα να καταναλωσει καφεινη ? Ποσους καφεδες μπορει να καταναλώσει ενας εφηβος ανα ημερα(φυσιολογικα- χωρις διαταραχες ) και ποιες οι παρενεργειες ...Εχω ακουσει για το υψος ισχυει...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδια απο ποια ηλικια ο οργανισμος του ατομου εχει την δυνατοτα να καταναλωσει καφεινη ? Ποσους καφεδες μπορει να καταναλώσει ενας εφηβος ανα ημερα(φυσιολογικα- χωρις διαταραχες ) και ποιες οι παρενεργειες ...Εχω ακουσει για το υψος ισχυει...?
Αν θες να πιεις καφέ πιες. Δεν χρειάζεται να καταναλώνεις συγκεκριμένη ποσότητα. Ειδικά αν σε αρέσει θα πίνεις όσο θες δεν θα κοιτάς πόσο "πρέπει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top