Καύση ή Αποτέφρωση των νεκρών;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τι γνωρίζετε γι'αυτό ; ποια η άποψη σας ;
Ισχυει οτι δεν επιτρέπεται νεκρώσιμη ακολουθία αν κάποιος έχεις επιλέξει αποτέφρωση ; γενικά ποια ειναι η διαδικασία ;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι υπέρ αν συμφωνεί ο ίδιος και η οικογένεια του αλλά δεν έχω ακούσει καμιά περίπτωση σε γνωστόν ούτε γνωρίζω κανένα αποτεφρωτήριο στην Ελλάδα. Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων παραμένουν σταθεροί στις παλιές χριστιανικές αρχές που το απαγορεύουν, χθες παράδειγμα Καθαρά Δευτέρα όλα τα φαγάδικά έβαλαν λουκέτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τι γνωρίζετε γι'αυτό ; ποια η άποψη σας ;
Ισχυει οτι δεν επιτρέπεται νεκρώσιμη ακολουθία αν κάποιος έχεις επιλέξει αποτέφρωση ; γενικά ποια ειναι η διαδικασία ;
τι να σου πω, βρε Αριάνα.... Δεν έχω ασχοληθεί, ελπίζω να αργεί η ώρα μου, αλλά θυμάσαι την κηδεία της Μάρθας Καραγιάννη; Νομίζω, πως την πήγαν στην εκκλησία, έγινε κάποια τελετή και έπειτα την πήγαν στο αποτεφρωτήριο. Έτσι θυμάμαι, ίσως κάνω λάθος. Θυμάμαι τη Ζωζούλα, που αγκάλιασε το φέρετρο, όταν βγήκε απ την εκκλησιά.... αν δεν κάνω λάθος, τότε ήταν.
Βέβαια θυμάμαι πως η ορθόδοξη εκκλησία δεν ήθελε αποτέφρωση, αλλά δε θυμάμαι να είχε δημιουργήσει μεγάλο ζήτημα τότε, όπως τωρα πχ με τους γάμους ομόφυλων. Ισως όμως και να κάνω λάθος.
Κοίτα, αν σ ενδιαφέρει, έλα σε επικοινωνία με γραφεία τελετών. Αυτοί είναι πολύ καλοί επαγγελματίες και βρίσκουν λύσεις γενικά, ούτως ώστε να γινει η τελετή όπως θέλουν οι συγγενείς.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Τι γνωρίζετε γι'αυτό ; ποια η άποψη σας ;
Ισχυει οτι δεν επιτρέπεται νεκρώσιμη ακολουθία αν κάποιος έχεις επιλέξει αποτέφρωση ; γενικά ποια ειναι η διαδικασία ;
Η αποτέφρωση δεν επιτρέπεται από την Εκκλησία γιατί το σώμα σου πρέπει να υπάρχει για την ανάσταση των νεκρών στη δευτέρα παρουσία. Πιστεύω ότι είναι δογματικά κολλήματα αυτά, το κάψιμο των νεκρών είναι προτιμότερο από πολλές απόψεις.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Σας ευχαριστω
Με ενδιαφέρει, οχι εμενα άμεσα προσωπικα αλλά έχω παραγγελια την οποία έκανα και για μενα.χριστινη είμαι αλλά να μπω σε τάφο να με τρώνε τα σκουλήκια κ να ανάγκαζω τους δικους μου να τον πληρωνουν κιόλας και κα ρχονται θα προτιμουσα να τα φάνε σε αλκοόλ να πιουν κ κανα ποτηρακι για μένα
Πεθάναμε τελειώνουμε
Τι τάφοι..

Αμα μάθετε κι αλλά ελάτε να μας πειτε

Για Ριτσώνα το ήξερα κι εγώ αυτό με την τελετή με προβληματιζει λιγάκι λες κ δεν έχουμε δικαίωμα να Διαβαστουμε αλλά τελοσπαντων μέχρι τότε μπορεί να αλλάξουν τα πραγματα


Θα μου πειτε γιατί το συζητάω.. Επειδή μου παρηγγειλαν αυτό... Και επειδή προσωπικα δεν φοβάμαι το θάνατο αν κ θεωρώ πως δεν έχει έρθει η ώρα μου ακομα. Αλλά αν έρθει θέλω αυτο καθώς κ οχι μαυρα ρουχα, άλλη σαχλαμάρα με τα μαυρα
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Σας ευχαριστω
Με ενδιαφέρει, οχι εμενα άμεσα προσωπικα αλλά έχω παραγγελια την οποία έκανα και για μενα.χριστινη είμαι αλλά να μπω σε τάφο να με τρώνε τα σκουλήκια κ να ανάγκαζω τους δικους μου να τον πληρωνουν κιόλας και κα ρχονται θα προτιμουσα να τα φάνε σε αλκοόλ να πιουν κ κανα ποτηρακι για μένα
Πεθάναμε τελειώνουμε
Τι τάφοι..

Αμα μάθετε κι αλλά ελάτε να μας πειτε

Για Ριτσώνα το ήξερα κι εγώ αυτό με την τελετή με προβληματιζει λιγάκι λες κ δεν έχουμε δικαίωμα να Διαβαστουμε αλλά τελοσπαντων μέχρι τότε μπορεί να αλλάξουν τα πραγματα
Αμα σκασεις ενα 50αρι σε διαβαζουν, οπως ενα συγγενικο προσωπο.

Τωρα δε ξερω γτ καποιος θελει να διαβαστει ενω η καυση ειναι ασυμβιβαστη με τη θρησκεια αλλα τεσπα
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αμα σκασεις ενα 50αρι σε διαβαζουν, οπως ενα συγγενικο προσωπο.

Τωρα δε ξερω γτ καποιος θελει να διαβαστει ενω η καυση ειναι ασυμβιβαστη με τη θρησκεια αλλα τεσπα
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο. Πιστευω στο Θεό. Τάφο δε θέλω... Θέλω να διαβάστω.. Και να σου πω θα ρωτησω παπα.
Αμα ήταν όλα να τα τηρώ, σήμερα θα νηστευα και μεγάλη Παρασκευή δε θα έβαλα πληντυριο και ουτε θα έκανα σεξ.
Τα θεωρώ μπουρδες όλα αυτά
Η πιστη ειναι μεσα μου έτσι όπως μου κάνει εμένα καλό. Οχι όπως μου τα παρουσιαζουν άλλοι..
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Η πιστη ειναι μεσα μου και πιστευω όσα θέλω
Ναι, συμφωνώ με αυτό, της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, ειδικά στην καύση των νεκρών, γιατί είναι μια ερμηνεία του δόγματος. Μάλιστα είναι υλιστική ερμηνεία, καθώς δίνει τόση σημασία στο σώμα. Σαν Χριστιανοί, ενδιαφερόμαστε περισσότερο (πολύ περισσότερο) για την ψυχή.
Όσον αφορά όμως στη Μ. Παρασκευή, ιδιαίτερα σε αυτή τη μέρα, αποτελεί την πιο πένθιμη μέρα της θρησκείας μας, μιας και είναι η μέρα που πέθανε ο Κύριός μας, οπότε προσωπικά δίνω όσο περισσότερο σεβασμό μπορώ σε αυτή τη μέρα, σαν να ήταν η κηδεία ενός αγαπημένου μου προσώπου.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ναι, συμφωνώ με αυτό, της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, ειδικά στην καύση των νεκρών, γιατί είναι μια ερμηνεία του δόγματος. Μάλιστα είναι υλιστική ερμηνεία, καθώς δίνει τόση σημασία στο σώμα. Σαν Χριστιανοί, ενδιαφερόμαστε περισσότερο (πολύ περισσότερο) για την ψυχή.
Όσον αφορά όμως στη Μ. Παρασκευή, ιδιαίτερα σε αυτή τη μέρα, αποτελεί την πιο πένθιμη μέρα της θρησκείας μας, μιας και είναι η μέρα που πέθανε ο Κύριός μας, οπότε προσωπικά δίνω όσο περισσότερο σεβασμό μπορώ σε αυτή τη μέρα, σαν να ήταν η κηδεία ενός αγαπημένου μου προσώπου.
Είναι ασέβεια δηλαδή να ερθω σε επαφή με τον άντρα μου η να καθαρίσω το σπίτι μου ;
Μου θυμίζεις τη μανα μου. Τι να σου πω όπως νιώθει καθένας... Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Ασέβεια είναι εκείνη τη μέρα να προκαλεσω καυγάδες να αναμείχθω σε φασαρίες και γενικά να συμμετέχω σε κάθε είδους κακή προκληση να είμαι πιο ησυχη αν θες. Όπως και τις άλλες μέρες απλά εκείνη την μέρα μιας και πενθείς κάθεσαι ακόμα πιο ταπεινός. Γνωρίζοντας βέβαια ότι σε δυο μερες θα χουμε ανασταση. Δεν ξέρω κάποια πραγματα δεν μου βγαίνουν...
Δηλαδή και αγαπημένο μου προσωπο να ήταν παλι μπορεί να καθάριζα η να ερχόμουν σε ερωτική επαφή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι σωστό...για μένα είναι φυσιολογικά και τα δυο..

Δε μου βγαίνει..

Μια Φορά στη ζωή μου ένιωθα ντροπή να κάνω σεξ... Λίγο καιρό αφου γέννησα
Μου πήρε κανα χρόνο με κόπο
Κατάλαβα το λάθος και το σταμάτησα, ήταν λάθος, δεν είχε σχέση το ένα με το αλλο
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Είναι ασέβεια δηλαδή να ερθω σε επαφή με τον άντρα μου η να καθαρίσω το σπίτι μου ;
Μου θυμίζεις τη μανα μου. Τι να σου πω όπως νιώθει καθένας... Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Ασέβεια είναι εκείνη τη μέρα να προκαλεσω καυγάδες να αναμείχθω σε φασαρίες και γενικά να συμμετέχω σε κάθε είδους κακή προκληση να είμαι πιο ησυχη αν θες. Όπως και τις άλλες μέρες απλά εκείνη την μέρα μιας και πενθείς κάθεσαι ακόμα πιο ταπεινός. Γνωρίζοντας βέβαια ότι σε δυο μερες θα χουμε ανασταση. Δεν ξέρω κάποια πραγματα δεν μου βγαίνουν...
Δηλαδή και αγαπημένο μου προσωπο να ήταν παλι μπορεί να καθάριζα η να ερχόμουν σε ερωτική επαφή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι σωστό...για μένα είναι φυσιολογικά και τα δυο..
Καλά, πέρα από σωστό και λάθος, που πρέπει να μπούμε σε θεολογική κουβέντα και βαριέμαι τώρα, ρε παιδί μου, είναι και ανθρώπινο... δηλαδή να χάσεις αγαπημένο πρόσωπο (χτύπα ξύλο) και εκείνη την ίδια μέρα έχεις όρεξη για σεξ; Ξέρω' γω, περίεργο μου φαίνεται :laugh:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλά, πέρα από σωστό και λάθος, που πρέπει να μπούμε σε θεολογική κουβέντα και βαριέμαι τώρα, ρε παιδί μου, είναι και ανθρώπινο... δηλαδή να χάσεις αγαπημένο πρόσωπο (χτύπα ξύλο) και εκείνη την ίδια μέρα έχεις όρεξη για σεξ; Ξέρω' γω, περίεργο μου φαίνεται :laugh:
Εσένα. Εμένα απολυτως φυσιολογικό. Καθώς την ερωτική επαφή εγώ την έχω συνδέσει σχεδόν με όλα τα έντονα συναισθήματα ακόμα κι αυτό της θλίψης.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Για την καύση και ιδιαίτερα την αποτέφρωση ισχύει αυτό που είπε ο Ηλίας, είναι δογματικό θέμα. Σύμφωνα με την εκκλησία, το σώμα μας είναι ναός του Θεού ουσιαστικά, αφού οι Χριστιανοί πιστεύουμε ότι με το βάπτισμα έχουμε μέσα μας το Άγιο Πνεύμα. Ως εκ τούτου λοιπόν, δεν είναι αποδεκτό από την εκκλησία για έναν Χριστιανό να καεί, και πόσω μάλλον να αποτεφρωθεί (μιας και η διαδικασία της αποτέφρωσης είναι ας πούμε μια πολύ σκληρή εικόνα - εμπεριέχει το σπάσιμο των οστών έως ότου να γίνουν σκόνη απ' ό,τι έχω διαβάσει, πέραν της καύσης του υπόλοιπου σώματος - μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος και να γίνεται κάτι άλλο). Οπότε, η συνηθισμένη και πατροπαράδοτη ταφή για αυτόν το λόγο είναι αποδεκτή, γιατί δεν καταστρέφεις το σώμα σου και γιατί το σέβεσαι. Θα μου πεις εντάξει εγώ το σέβομαι και αλλιώς, αλλά αυτή είναι η επίσημη θέση της Εκκλησίας απ' όσο γνωρίζω.

Βέβαια, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, πολύ πιθανό να διαβαστεί κανονικά το σώμα πριν την αποτέφρωση αν υπάρξει και το ανάλογο αντίτιμο.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Για την καύση και ιδιαίτερα την αποτέφρωση ισχύει αυτό που είπε ο Ηλίας, είναι δογματικό θέμα. Σύμφωνα με την εκκλησία, το σώμα μας είναι ναός του Θεού ουσιαστικά, αφού οι Χριστιανοί πιστεύουμε ότι με το βάπτισμα έχουμε μέσα μας το Άγιο Πνεύμα. Ως εκ τούτου λοιπόν, δεν είναι αποδεκτό από την εκκλησία για έναν Χριστιανό να καεί, και πόσω μάλλον να αποτεφρωθεί (μιας και η διαδικασία της αποτέφρωσης είναι ας πούμε μια πολύ σκληρή εικόνα - εμπεριέχει το σπάσιμο των οστών έως ότου να γίνουν σκόνη απ' ό,τι έχω διαβάσει, πέραν της καύσης του υπόλοιπου σώματος - μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος και να γίνεται κάτι άλλο). Οπότε, η συνηθισμένη και πατροπαράδοτη ταφή για αυτόν το λόγο είναι αποδεκτή, γιατί δεν καταστρέφεις το σώμα σου και γιατί το σέβεσαι. Θα μου πεις εντάξει εγώ το σέβομαι και αλλιώς, αλλά αυτή είναι η επίσημη θέση της Εκκλησίας απ' όσο γνωρίζω.

Βέβαια, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, πολύ πιθανό να διαβαστεί κανονικά το σώμα πριν την αποτέφρωση αν υπάρξει και το ανάλογο αντίτιμο.

Δογματικό βασικά αλλά και λίγο συναισθηματικό από τους συγγενείς του, αν ήταν μόνο δογματικό θα είχε αραιώσει όπως έγινε με τον θρησκευτικό γάμο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Το τι θα γίνει με το σώμα μας μετά το θάνατό μας είναι ζήτημα με πολλές παραμέτρους: είναι ζήτημα μεταφυσικό, πολιτικό, και ζήτημα ελευθερίας και δικαιωμάτων.
Όπως και ζήτημα δικαιωμάτων είναι να αρνηθεί η επίσημη εκκλησία να διαβάσει εξόδιο ακολουθία σε άτομο που με την επιλογή του έθεσε στο περιθώριο τα περι Ανάστασης σωμάτων που πρεσβεύει η πίστη.
Προσωπικά ούτε η ιδέα της μακάβριας αποσύνθεσης στο χώμα με τα σκουλήκια να με απομυζούν μου αρέσει.

Ωραία εναλλακτική

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top