Κική Δημουλά : Πέθανε η σπουδαία ποιήτρια

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Πάει και αυτή . Μακάρι να ξαναγεννηθεί σε άλλο σώμα .

''Κική Δημουλά: Το ιατρικό ανακοινωθέν για το θάνατο της ποιήτριας
Το ιδιωτικό θεραπευτήριο «ΥΓΕΙΑ» εξέδωσε ιατρικό ανακοινωθέν για το θάνατο της Ελληνίδας ποιήτριας Κικής Δημουλά.
Σύμφωνα με τους γιατρούς, η Κική Δημουλά έπασχε από αναπνευστική ανεπάρκεια, και πέθανε από ανακοπή καρδιάς.

Σύμφωνα με το ιατρικό ανακοινωθέν:

«Η ακαδημαϊκός και ποιήτρια Κική Δημουλά προσήλθε στο Θεραπευτήριο ΥΓΕΙΑ στις 02/02/20 λόγω χρόνιας αναπνευστικής ανεπάρκειας.

Σήμερα στις 22/02/20 και ώρα 17:56 απεβίωσε λόγω καρδιακής ανακοπής σε έδαφος σοβαρής χρόνιας αποφρακτικής πνευμονοπάθειας και καρδιακής ανεπάρκειας».''

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,045 μηνύματα.
Αντίο.

download.jpeg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Πέθανε σε ηλικία 89 ετών η Δημουλά. RIP :(

Έχω ακούσει ποιήματά της σε audio που τα απαγγέλει η ίδια, έχει ενδιαφέρον. Επίσης σε μια συνέντευξη της κρατικής που την είχα δει μιλούσε πολύ ωραία και βαθυστόχαστα.
Πάντως τόνιζε ότι δεν την ενδιαφέρει ο,τιδήποτε συμβεί στον κόσμο, από τη στιγμή που δεν θα είναι η ίδια εδώ. Σε αυτό είχα διαφωνίσει μαζί της όταν το άκουσα, ανεξάρτητα από το τι είδους φιλοσοφία μπορεί να κρύβει μια τέτοια δήλωση.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι έκρυβε κάποια βαθυστόχαστη φιλοσοφία η δήλωση της. Μιλούσε αποκλειστικά για τον εαυτό της και είπε πως από την στιγμή που θα φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο, είναι πλέον κάτι που δεν την αφορά.
Πολύ απλά και ταπεινά :)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Πάντως τόνιζε ότι δεν την ενδιαφέρει ο,τιδήποτε συμβεί στον κόσμο, από τη στιγμή που δεν θα είναι η ίδια εδώ
Δεν ήξερα ότι έχει πει κάτι τέτοιο και ομολογώ το θεωρώ πολύ μικρό και ποταπό .Εγωκεντρικό και ανόητο. Το μοναδικό καλό ότι τουλαχιστον ήταν ειλικρινής .Αλλά αυτό δεν αναιρεί την μικρότητα .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Συμπαθέστατη προσωπικότητα σε σχέση με την κατρακύλα της εποχής μας. Όμως για μένα η γενιά έως του 30, ήταν η γενιά των ποιητών της Ελληνικής γραμματείας. Θέλετε οι συνθήκες, θέλετε οι κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις εκείνης της περιόδου, θέλετε το είδος της ποίησης θεματολογικά παρήγαγαν έμπνευση για ποίηση. Η σημερινή ποίηση είναι προϊόν με πνευματικά δικαιώματα και μάχη για τις πωλήσεις, πόσο θα προβληθεί στον Ιανό, ποια η κομματική γραμμή που θα στηρίξει με τον δικό της τρόπο την πορεία, κλπ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Κρατώ λουλούδι μάλλον.
Παράξενο. Φαίνετ’ απ’ τη ζωή μου
πέρασε κήπος κάποτε.
Στο άλλο χέρι
κρατώ πέτρα.
Με χάρη και έπαρση.
Υπόνοια καμιά
ότι προειδοποιούμαι γι’ αλλοιώσεις,
προγεύομαι άμυνες.
Φαίνετ’ απ’ τη ζωή μου
πέρασε άγνοια κάποτε.

Χαμογελώ.
Η καμπύλη του χαμόγελου,
το κοίλο αυτής της διαθέσεως,
μοιάζει με τόξο καλά τεντωμένο,
έτοιμο.
Φαίνετ’ απ’ τη ζωή μου
πέρασε στόχος κάποτε.
Και προδιάθεση νίκης.
Το βλέμμα βυθισμένο
στο προπατορικό αμάρτημα:
τον απαγορευμένο καρπό
της προσδοκίας γεύεται.
Φαίνετ’ απ’ τη ζωή μου
πέρασε πίστη κάποτε.
Η σκιά μου, παιχνίδι του ήλιου μόνο.
Φοράει στολή δισταγμού.
Δεν έχει ακόμα προφθάσει να είναι
σύντροφός μου ή καταδότης.
Φαίνετ’ απ’ τη ζωή μου
πέρασ’ επάρκεια κάποτε.
Συ δεν φαίνεσαι.
Όμως για να υπάρχει γκρεμός στο τοπίο,
για να ’χω σταθεί στην άκρη του
κρατώντας λουλούδι
και χαμογελώντας,
θα πει πως όπου να ’ναι έρχεσαι.
Φαίνετ’ απ’ τη ζωή μου
ζωή πέρασε κάποτε.
87966593_10156523968350938_3064150284532973568_o.jpg

#kikidimoula
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top