Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

Άδωνις

Νεοφερμένος

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οταν λες οτι ειναι μονοδρομος κατι χωρις να ξεκαθαριζεις οτι ειναι αποκλειστικα δικη σου αποψη, ειναι σα να λες κατι που ισχυει γενικα. Και απο οτι φαινεται παγκοσμιως, πλεον το iPhone δν ειναι μονοδρομος. Η προσωπικη σου αποψη ειναι απολυτα σεβαστη...

'Ισως 'επρεπε να προσθέσω στο τέλος της...ανάλυσης μου την λέξη <για μένα> αλλά πίστευα πως ήταν προφανές το υποκειμενικό του ύφους μου.
Τέλος πάντων περί ορέξεως.... :P
Πάντως, για να απαντήσω και στον φίλο παρακάτω που με ρωτάει για το sony, έχουν περάσει από τα χέρια μου τα πάντα σχεδόν, το προηγούμενο μήνυμα μου το έστειλα από ένα note || (ναι...σαμσούνγκ) και μου έβγαλε την πίστη ανάποδα.
Αυτό φεύγει από....apple (οι κατάλληλοι μπορούν να επιβεβαιώσουν του λόγου το αληθές) και η διαδικασία ΠΕΤΑΕΙ.

Συμπερασματικά, καλό το sony, μακριά κι αλάργα από...android. ;)

κλειστό λειτουργικό
Το γνωστό άσμα λέει......<μεσα στα τείχη που 'χει χτίσει ο καθένας για να ζήσει, τις...μεγάλες του στιγμές> :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Το iphone 5s έχει ισάξια (αν όχι καλύτερη) κάμερα, καλύτερο λειτουργικό καλύτερη οθόνη και καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με το xperia. Πάντως σε σχέση με το S4 της Samsung προτιμώ το XPERIA.
https://www.trustedreviews.com/opinions/iphone-5s-vs-sony-xperia-z1 .Μα το ένα έχει 8 και το άλλο 20,7 MP!
https://www.theverge.com/2013/10/11/4826934/iphone-5s-blue-screen-reboots --->πρόβλημα με το iPhone 5s???
https://www.3g.co.uk/PR/Sept2013/apple-iphone-5s-vs-sony-xperia-z1.html
Συμφωνώ αυτό για το Samsung...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το iphone 5s έχει ισάξια (αν όχι καλύτερη) κάμερα, καλύτερο λειτουργικό καλύτερη οθόνη και καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με το xperia. Πάντως σε σχέση με το S4 της Samsung προτιμώ το XPERIA.

Καλυτερη οθονη η Retina που δν ειναι καν 720p απο την Full HD του Xperia? Αλλο αν καποιον τον βολευει η μικροτερη, σαν οθονη δν συγκρινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καλυτερη οθονη η Retina που δν ειναι καν 720p απο την Full HD του Xperia? Αλλο αν καποιον τον βολευει η μικροτερη, σαν οθονη δν συγκρινεται...

Δεν είναι μόνο η ανάλυση και το μέγεθος. π.χ. Αυτό το site βγάζει την oθόνη του iphone 5s αλλά και του 5 καλύτερη από του xperia συγκρίνοντας και άλλα χαρακτηριστικά.

Το συμπέρασμα του άρθρου δεν είναι τόσο απόλυτο.
Θα το φτιάξει η apple αν δεν το έχει φτιάξει ήδη. Θέμα software είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Θα το φτιάξει η apple αν δεν το έχει φτιάξει ήδη. Θέμα software είναι.

Αναρωτιέμαι αν όλους εσάς σας πληρώνει η apple ή το κάνετε αφιλοκερδώς. Ελπίζω να σας πληρώνει για να αξίζει τουλάχιστον τον κόπο τέτοιο γλείψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν όλους εσάς σας πληρώνει η apple ή το κάνετε αφιλοκερδώς. Ελπίζω να σας πληρώνει για να αξίζει τουλάχιστον τον κόπο τέτοιο γλείψιμο.

Φίλε μου εσύ απορρίπτεις προϊόντα επειδή ειναι apple . Πριν βγει το iPhone τα κινητά δεν είχαν καμία σχέση με αυτο στην συνέχεια όλοι το αντέγραψαν, πριν βγει το iPad τα ίδιο.
Όλοι οι άλλοι κάνουν αντιγραφές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φίλε μου εσύ απορρίπτεις προϊόντα επειδή ειναι apple . Πριν βγει το iPhone τα κινητά δεν είχαν καμία σχέση με αυτο στην συνέχεια όλοι το αντέγραψαν, πριν βγει το iPad τα ίδιο.
Όλοι οι άλλοι κάνουν αντιγραφές

Τα τεθωρακισμένα άρματα μάχης τα εφηύραν οι Άγγλοι. Οι Γερμανοί όμως οι οποίοι αντέγραψαν την τεχνολογία, τελικά ξεπέρασαν και τους Άγγλους και έφτιαξαν πολύ καλύτερα άρματα (άσχετο αν τελικά έχασαν τους πολέμους που αυτό έχει να κάνει και με πολλούς άλλους παράγοντες).

Επίσης δεν απορρίπτω προϊότα επειδή είναι Apple. Αυτό που με ενοχλεί είναι οι λεγόμενοι apple fanboys οι οποίοι ακολουθούν την apple όπως οι πιστοί ακολουθούν τις παραθρησκευτικές σέκτες. Αυτό άλλωστε ήταν και το όραμα του Steve Jobs ο οποίος μετέφερε τις βουδιστικές του πεποιθήσεις στον χώρο της τεχνολογίας δημιουργώντας μια εταιρεία με προϊόντα «για λίγους κι εκλεκτούς» με αποτέλεσμα πολλές φορές να έχουμε αρρωστημένες καταστάσεις.

Και για να μην παρεξηγούμαι, δε λέω ότι τα κινητά/τάμπλετ/λάπτοπ/υπολογιστές της apple είναι κακής ποιότητας. Κάθε άλλο. Με τα ίδια όμως (πολλά) χρήματα που δίνει κάποιος για να πάρει προϊόν της apple, παίρνει προϊόν άλλης εταιρείας το οποίο φυσάει και έχει πολύ πιο καλά χαρακτηριστικά από τα (αισχρά!) υπερτιμημένα προϊόντα της apple. Για μένα, το iphone θα έπρεπε να κοστίζει το πολύ 500€ βάσει των όσων δίνει (και πολλά ίσως λέω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όταν θα μπορείτε να αλλάζετε τα κανάλια στις δίπλα τηλεοράσεις των καφετεριών με τα μηλαράκια σας τότε θα έχετε δικαίωμα να μιλάτε για το S4. Ως τότε παίξτε με το κλειδωμένο λειτουργικό σας. Ciao!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν θα μπορείτε να αλλάζετε τα κανάλια στις δίπλα τηλεοράσεις των καφετεριών με τα μηλαράκια σας τότε θα έχετε δικαίωμα να μιλάτε για το S4. Ως τότε παίξτε με το κλειδωμένο λειτουργικό σας. Ciao!
Τo s4 ειναι αποτυχημενο μονο και μονο επειδη ειναι ανδροιτ (καθαρη αντιγραφη καμια πρωτοτυπια)

αντιθετως η microsoft ειναι η μονη εταιραι που μπορει να χτυπησει μελλοντικα την apple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πολυ τεκμηριωμενη αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πολυ τεκμηριωμενη αποψη...

θεωρεις δεδομενο οτι ειμαι apple boy αλλα δεν ειμαι
το μονο που εχω απο την apple ειναι ενα ipad

το κινητο μου ειναι android και πραγματικα γεματο bugs.

επισης θεωρειτε κινητο στα κινητα να εχουν πολλα mpixels , επεξεργαστες δυνατους κοκ ομως το σημαντικο κομματι ειναι η λειτουργικοτητα και σε αυτο η apple ειναι πολυ μπροστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άδωνις

Νεοφερμένος

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
το σημαντικο κομματι ειναι η λειτουργικοτητα
Nαι αλλά κανάλια στις τηλεοράσεις δεν θα μπορείς να αλλάζεις, δεν είναι καλό....τηλεχειριστήριο το iphone! :stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
θεωρεις δεδομενο οτι ειμαι apple boy αλλα δεν ειμαι
το μονο που εχω απο την apple ειναι ενα ipad

το κινητο μου ειναι android και πραγματικα γεματο bugs.

επισης θεωρειτε κινητο στα κινητα να εχουν πολλα mpixels , επεξεργαστες δυνατους κοκ ομως το σημαντικο κομματι ειναι η λειτουργικοτητα και σε αυτο η apple ειναι πολυ μπροστα.

Καποιες μαρκες που βγαζουν κινητα με Android ειναι γνωστες για τα bugs τους (H_C βρειτε τι λειπει)

Το καλο με το android ειναι πως το κανεις οτι θες, μπορεις να το κανεις αρκετα λειτουργικο αν και ακομα η Apple υπερεχει σε ευκολια χρησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν όλους εσάς σας πληρώνει η apple ή το κάνετε αφιλοκερδώς. Ελπίζω να σας πληρώνει για να αξίζει τουλάχιστον τον κόπο τέτοιο γλείψιμο.

Τέτοιες μεθόδους χρησιμοποιεί η samsung και όχι η apple.


Το iphone 5s είναι το γρηγορότερο κινητό μέχρι και σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Bomb Alert: Εδω και λίγες ώρες υπάρχει μια προσφορά του Lg optimus g στα 129€ απ'την Vodafone...
Πιστεύω ότι όποιος δεν μπορεί να διαθέσει πολλά χρήματα για κινητό αξίζει να το πάρει!
Λογικά η προσφορά ισχύει μέχρι το τέλος των εκπτώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Προχθές χάλασε το κινητό μου και εφόσον η επισκευή δεν καλύπτεται από την εγγύηση και κοστίζει το 1/3ο της αξίας του όταν το πήρα δεν αξίζει πιστεύω να το φτιάξω (έχω το galaxy y). Οπότε είμαι σε αναζήτηση κινητού... Κάποιο κινητό που να είναι value for money και να κοστίζει ΤΟ ΠΟΛΥ 300 ευρώ υπάρχει? Το θέλω για απλή χρήση και να μην είναι πολύ μεγάλο... :redface:Με μια πρόχειρη αναζήτηση μου έκαναν κλικ το s4 mini που είναι όμως πολύ ακριβό vodafone smart mini που μου φαίνεται ''ύποπτα'' πολύ φτηνό... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εύα εγώ έχω το vodaphone smart 2 αν θυμάμαι καλά έτσι λέγεται ντάξυ και φθηνό είναι και δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής (το έχω ένα χρόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προχθές χάλασε το κινητό μου και εφόσον η επισκευή δεν καλύπτεται από την εγγύηση και κοστίζει το 1/3ο της αξίας του όταν το πήρα δεν αξίζει πιστεύω να το φτιάξω (έχω το galaxy y). Οπότε είμαι σε αναζήτηση κινητού... Κάποιο κινητό που να είναι value for money και να κοστίζει ΤΟ ΠΟΛΥ 300 ευρώ υπάρχει? Το θέλω για απλή χρήση και να μην είναι πολύ μεγάλο... :redface:Με μια πρόχειρη αναζήτηση μου έκαναν κλικ το s4 mini που είναι όμως πολύ ακριβό vodafone smart mini που μου φαίνεται ''ύποπτα'' πολύ φτηνό... :hmm:

Αν θες πραγματικά (value for money) δώσε λίγα παραπάνω και πάρε iPhone 4s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες να πουλήσεις μούρη, πάρε το iphone. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εύα εγώ έχω το vodaphone smart 2 αν θυμάμαι καλά έτσι λέγεται ντάξυ και φθηνό είναι και δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής (το έχω ένα χρόνο).

Βρε λες? Εμφανισιακά μου αρέσει πάρα πολύ, φτηνό είναι, τα βασικά θέλω να πιστεύω τα κάνει λες να το τολμήσω? Και μια φίλη είχε παλιά ένα vodafone και το είχε γεμίσει εφαρμογές, έστελνε όλη μέρα μηνύματα κλπ και δούλευε ρολόι. Επειδή και το samsung μου έχει πέσει κάτω και ανοίξει άπειρες φορές διστάζω να δώσω πολλά λεφτά γιατί δεν το προσέχω και δεν θέλω να παθαίνω πανικό κάθε φορά που πέφτει κάτω :P Η επισκευή της οθόνης του παλιού κάνει 50 ευρώ και το vodafone 89. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top