Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδακια δωστε γνωμες και σωστε :P εχω εδω και τεσσερα χρονια το sony xperia j οπως ειναι λογικο ετσι οπως τα εχουν κατασκευασει πλεον τα κινητα ηρθε η ωρα του για αποσυρση...... :'( τωρα ειμαι μεταξυ samsung galaxy a3(2016), samsung galaxy j5 αλλιως καποιο απο την huawei...(παντα αδυναμια μου ηταν η sony :worship: αλλα αυτο που εχω τωρα μου εμφανισε απο πολυ νωρις προβληματακια οχι και λιγα) οποτε δεν εχω εμπειρια σε θεμα χρησης απο τις αλλες δυο εταιριες και θα ηθελα γνωμες μηπως και καταληξω....:hmm: (δεν ειμαι fan των τρελων selfie ουτε κατεβαζω απειρες εφαρμογες οποτε δε θα του αλλαξω τα φωτα για να θελω κανενα δυναμιτη)

Πες το μπατζετ σου πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jane E.

Νεοφερμένος

Η Jane E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας, παιδιά!! :) Μια μικρή βοηθεια θα ήθελα... Ψάχνω οικονομικό smartphone για πολύ απλή χρήση (σερφάρισμα, καμιά φωτογραφία κτλ) Κ να έχει μια σχετική αυτονομία.. Τι λέτε για αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/6666490/ZTE-Blade-S6-Flex-16GB.html#reviews
Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από την εταιρεία, αλλά διαβάζω καλές κριτικές για το συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Παιδιά, τι σχόλια έχετε να κάνετε μεταξύ των galaxy j5 2016, j7 2016 και a5 2016 ??? Γιατί σκέφτομαι να πάρω το a5 2016... Βέβαια αρκετές κριτικές αναφέρουν ότι η κάμερα δεν είναι και τόσο καλή... Κάποια γνώμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Παιδες τι αποψη εχετε για Mototola G4 Plus vs ASUS Zenfone 3?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδες τι αποψη εχετε για Mototola G4 Plus vs ASUS Zenfone 3?

H Asus όχι και τόσο καλή. Πολύ καλό το Motorola αλλά λίγο overpriced στην Ελλάδα. Για πόσα χρήματα μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το ASUS το εχω βρει 250 ευρώ, το απλο μοντελο 5,2 ιντσων. Το budget ειναι περιπου 200-250 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε αυτά τα χρήματα λέω να κοιτάξεις τα huawei p9 lite, nexus 5x, motorola g4 plus. Από ελληνικές αγορές νομίζω είναι ότι καλύτερο σε αυτή τη τιμή. Δες reviews τους και αποφάσισε.

Τώρα αν θες να παίξεις με αγορά κίνας από την άλλη κοιτάς και τα xiaomi. Redmi note 3 pro, redmi note 4, redmi pro ίσως και το Mi5 πλέον να έχει κατέβει τόσο. Απλά φαντάζομαι αν κάτι δεν δουλεύει θα τα έχεις σκούρα λόγω έλλειψης υποστήριξης.

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με συγκρίσεις κινητών κλπ και ένα πράγμα έχω καταλάβει, δεν υπάρχει ποτέ η τέλεια επιλογή ειδικά σε αυτό το budget. Δηλαδή κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια «αυτό είναι το καλύτερο».

Εγώ θα πάρω κινητό τον επόμενο μήνα και θα περάσω από την ίδια επιλογή μάλλον εκτός και αν μπουστάρω λίγο το budget μου στα 300+.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Θα ριξω μια ματια στα μοντελα που προτεινες, ευχαριστω. Κοιτα, δεν θελω ετσι και αλλιως την κινηταρα των 700 ευρω, απλα το παλιο μου κινητο αρχιζει και τα παιζει σιγα σιγα γιατι το εχω σχεδον 8 χρονια. Αυτα που χρειαζομαι ειναι μνημη, ιντερνετ, μια αξιοπρεπεστατη καμερα και εναν οκ επεξεργαστη που να μην κολλαει με προγραμματα μεσαιων απαιτησεων οπως χαρτες (οχι παιχνιδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά είναι το iPhone 5s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή: το iphone 6 plus (64gb) ή το iphone 6s (128gb) ;;;; μ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το 6plus είναι τεράστιο. Δεν θα χρησιμοποιούσα καθημερινά ποτέ ένα κινητό που δεν χωρά στη τσέπη μου.

Εγώ θα έπαιρνα ένα iPhone SE (64 gb). Έχει τα χαρακτηριστικά του iPhone 6s στο σουλούπι των iPhone 5/5s. Για κάποιον που θέλει ένα κινητό το πολύ 5" το συγκεκριμένο κινητό παίζει μπάλα μόνο του στην αγορά. Είναι ένα κινητό που λογικά θα υποστηρίζεται για τουλάχιστον ακόμα 4 χρόνια με updates κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν ρωτάω σε θέμα μεγέθους, δεν είναι για μένα, οπότε δε με νοιάζει αν θα είνα μεγάλο. Μιλάω για χαρακτηριστικά πιο πολύ και τι αξίζει.
To iPhone SE δε θα το έπαιρνα για κάνενα λόγο, δε βρίσκω το λόγο να κάνεις upgdate σε ένα κινητό μικρό μόνο λόγω χαρακτηριστικών, όσον αφορά τα iphone τουλχ.
Κλείνω για 6s λόγω τεράστιας μνήμης, αλλά ξέρωγω. ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Και εγώ το 6s θα έπαιρνα. Έχει το ιδανικό μέγεθος. Το άλλο είναι πολύ μεγάλο. Eκτός από την μικρότερη οθόνη δεν υστερεί στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά το 6s συ σύκριση με το 6+.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το 6 είναι πλέον κινητό διετίας. Βασικά και το 6s που είναι περσινή σειρά εκπλήσσομαι που το πουλάνε ακόμα.

υγ: όχι και τεράστια μνήμη ρε παιδιά για iphone μιλάμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νε τελικά βασίλη ποιο να πάρω; είσαι και apple hater :pfff:
Το έψαξα και μάλλον το 6plus θα πάρω. ΜΑΛΛΟΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
iPhone 6 plus το προτιμάς αν σου αρέσουν οι τεράστιες οθόνες. Το 6s είναι πιο γρήγορο και κυρίως θα παίρνει αναβαθμίσεις για περισσότερα χρόνια.

Για android αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κινητό να πάρεις.
Tα lg έχουν προβληματικές μητρικές (bootloop) η Samsung περνάει κρίση μετά το φιάσκο με το note 7. Μόνο το google pixel μου αρέσει αλλά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για μια συσκευή που του χρόνουν θα έχει τη μισή αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
iPhone 6 plus το προτιμάς αν σου αρέσουν οι τεράστιες οθόνες. Το 6s είναι πιο γρήγορο και κυρίως θα παίρνει αναβαθμίσεις για περισσότερα χρόνια.

Για android αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κινητό να πάρεις.
Tα lg έχουν προβληματικές μητρικές (bootloop) η Samsung περνάει κρίση μετά το φιάσκο με το note 7. Μόνο το google pixel μου αρέσει αλλά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για μια συσκευή που του χρόνουν θα έχει τη μισή αξία.

Καταρχάς γιατί όχι, κάθε χρόνο θα πουλάς το κινητό σου για να παίρνεις άλλο; Κατά δεύτερον δεν θα έχει την μισή αξία. Το Nexus 6p πωλείται σε ακριβώς την ίδια τιμή με την οποία κυκλοφόρησε ένα χρόνο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καταρχάς γιατί όχι, κάθε χρόνο θα πουλάς το κινητό σου για να παίρνεις άλλο; Κατά δεύτερον δεν θα έχει την μισή αξία. Το Nexus 6p πωλείται σε ακριβώς την ίδια τιμή με την οποία κυκλοφόρησε ένα χρόνο πριν.
Αν και η huawei είνα ίσως ο καλύτερος κατασκευαστής android αυτή τη στιγμή θα περιμένω να κυκολοφορήσει το google pixel.

Ο κυριότερος λόγος που δεν παίρνω καινούριο android κινητό είναι γιατί τo καινουριο android (Nougat) δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω από το android 6.0 που υποστηρίζει το lg nexus 5 που έχω. Το android είναι στάσιμο τα τελευταία χρόνια και oi προγραμματιστές είναι εγκλωβισμένοι να υποστηρίζουν τέλεια τις παλιές εκδόσεις εξαιτίας στους κατακερματισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Υπάρχουν πόσα κινητά σε μικρότερη τιμή που ανταγωνίζονται και ξεπερνάνε σε αποδόσεις τα iphone, δες samsung galaxy s7 edge, htc 10, oneplus 3t, huawei p9, lg v20 και πολλά άλλα. Σε όλα τα μεγέθη, μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε πολλές επιλογές. Ο μόνος λόγος να έπαιρνα iphone είναι αν είχα ένα mac και ήμουν developer για να κανω δοκιμές εκεί πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top