Κληρονομιά: Υπέρ ή κατά;

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Επειδή δυστυχως έχω βιώσει στο ευρύτερο κοντινό μου περιβάλλον άσχημες συμπεριφορές δηλαδή αδέλφια να αλληλοτρωγονται για το σπίτι που τους άφησαν μισό μισό οι γονείς για ξαδέρφια να παλεύουν για να πάρουν ενα μέτρο παραπάνω γης....έχει χαθεί πια η ουσία της κληρονομιάς. Η κληρονομιά δεν θα έπρεπε να αποτελεί ένα μέσο για να αποκτήσεις 2-3 χωράφια μόλις αποβιώσει ένας γονιός η συγγενής και να σώσεις το τομάρι σου και να φτιάξεις περιουσία. Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει σε μεγάλο βαθμό η νοοτροπία αυτή του στυλ άντε να ψοφήσει να πάρω το σπίτι της. Έχει καταστραφεί η ουσία της κληρονομιάς.

Η μόνη κληρονομιά που είμαι υπέρ 100% να υπάρχει είναι αυτής της συναισθηματικής αξίας. Ούτε οι λίρες ούτε τα σπίτια ούτε τα χωράφια. Αλλά κάποια αντικείμενα που ήταν πχ αναπόσπαστα στοιχεία του ανθρώπου που δεν είναι πια στη ζωή.

Οι λοιπές υλικές κληρονομιες αν κρίνεις ότι το παιδί σου το αξίζει και ότι θα το ωφελήσει να το αποκτήσει φυσικά και να το κάνεις. Στη τελική αρχίζω και καταλαβαίνω αρκετούς πλούσιους που λένε *δεν ξέρω αν ισχύει* ότι δεν θα αφήσουν κληρονομιά στα παιδιά τους. Γιατί ο γονιός δεν έχει μόνο αξία για να σου δίνει λεφτά και στέγη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εμ όταν λέω εγώ για βουτυρομπεμπεδες αυτό εννοώ. Τσακώνονται τώρα για ένα μέτρο γης. Εκτός κ αν αυτό το μετρό έχει τον θησαυρό των Γκουνις.

Στη τελική ξέχνα τη κληρονομιά από το μπαμπά κ κοίτα να ανεξαρτητοποιηθεις μόνος σου.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Έχουν περιοριστεί αυτά τώρα σημαντικά λόγω της μεγάλης αστικοποίησης, παλιά βέβαια γινόταν το σώσε.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,901 μηνύματα.
Πλάκα έχει, οργανώστε την κοινωνία με συναίσθημα! :shifty:
Ας κληροδοτήσουν αν θέλουν τα σπιτάκια τους, να κληροδοτούνται και οι oφσόρ και τα πακτωμένα;
Πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο κληρονομιάς, δεν νομίζετε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,875 μηνύματα.
Όχι δεν πρέπει να υπάρχει. Η περιουσία του καθενός είναι δική του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Έχουν περιοριστεί αυτά τώρα σημαντικά λόγω της μεγάλης αστικοποίησης, παλιά βέβαια γινόταν το σώσε.

Στα χωριά απασχολουν τα δικαστήρια για μερικά μέτρα γης. Εμένα η ιδέα της κληρονομιάς δεν με εξιτάρει. Δεν λεω είναι μια ευκολία αλλά στη τελική δεν τα εφτιαξες εσυ. Δεν ξέρεις το τρόπο. Οι γονείς σ τα έκαναν. Και αυτό βέβαια δεν ειναι κακό αλλά δεν είναι ουτε και διδακτικό. Το πιο σημαντικό όταν πετυχαινεις κάτι δεν είναι μόνο αυτό το κάτι αλλά και η πορεις ως εκεί αυτό το know how.

How it works..
How it makes κτλ
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,901 μηνύματα.
Οκ, αν δεν βάλετε όριο στα κληροδοτήματα ακόμα και στα κλεμμένα που φτιαχτήκανε με την υπεραξία χιλιάδων ανθρώπων, μην διαμαρτύρεστε μετά αν υπάρχουν κοτσαμπάσηδες, ολιγάρχες, οικογενειοκράτες και διεθνή ελίτ. Θα έχετε μια μπότα στα μούτρα σας να σας πατάει για πάντα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Είναι και η νοοτροπία στην Ελλάδα που βοηθάει τέτοιες συμπεριφορές που γράφονται πιο πάνω, νοοτροπία και των γονιών και των παιδιών.
Θα έκανε ποτέ Έλληνας γονιός αυτό που κάνει ο Bill Gates;
Αυτή τη στιγμή ο 4ος πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο με περιουσία περίπου 130 δις και έχει 3 παιδία από 26 ως 20 χρονών.

Το πανεύκολο θα ήταν να τους δώσει από τώρα σημαντικό ποσό και όταν πεθάνει να πάρουν τα υπόλοιπα, δεν θα χρειαζόταν να δουλέψουν ούτε τα δισέγγονα τους.
Αυτός είπε ότι όταν πεθάνει το κάθε παιδί θα πάρει από 10 εκατομμύρια και τα υπόλοιπα σε φιλανθρωπίες και δεν είναι ο μόνος από τους πάμπλουτους που το κάνουν αυτό.
The business mogul recently explained that his children will be given every opportunity to get an education, but they will not be left to live off a hefty inheritance.

"Our kids will receive a great education and some money, so they are never going to be poorly off, but they'll go out and have their own career," he said to "This Morning." "It's not a favor to kids to have them have huge sums of wealth. It distorts anything they might do, creating their own path."

Φυσικά έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με έναν φτωχό λόγω της εκπαίδευσης τους και τα 10 εκατομμύρια που θα πάρουν όταν πεθάνει δεν είναι λίγα σε καμία περίπτωση αλλά θα αναγκαστούν να δουλέψουν. Τα 10 εκατομμύρια μας φαίνονται πολλά αλλά για να συνεχίσουν να ζουν όπως ζούσαν μέχρι τώρα, κάνοντας την ζωή δισεκατομμυριούχου, είναι ψίχουλα.

Αν ήξεραν ότι δεν θα χρειαστεί να δουλέψουν ποτέ το πιθανότερο είναι να γίνονταν σαν κάτι άλλους που βλέπουμε. Υποθέτω τα μεγάλωσε και με την αντίστοιχη φιλοσοφία. Πόσοι Έλληνες γονείς θα έκαναν κάτι αντίστοιχο;

Όριο κληρονομιάς δεν πρέπει να βάλει ο νόμος. Είναι ευθύνη όποιου έχει τα λεφτά να μεγαλώσει τα παιδιά του αντίστοιχα και να κρίνει ποιο είναι το καλύτερο για τα παιδιά του ανάλογα την περιουσία που έχει αλλά και το τι είναι τα παιδιά του. Αυτοί που ήταν αρκετά έξυπνοι να γίνουν δισεκατομμυριούχοι από το τίποτα το βάζουν μόνοι τους ;)

 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αν καταργηθεί η κληρονομιά, απλώς θα μεταβιβάζονται οι περιουσίες μέσω εν ζωή δωρεών (με επιφύλαξη επικαρπίας) και αν καταργηθούν και οι εν ζωή δωρεές, μέσω εικονικών πωλήσεων. Βασικά, για να δουλέψει το όλο σύστημα θα έπρεπε να καταργηθούν οι πωλήσεις, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό :P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είναι και η νοοτροπία στην Ελλάδα που βοηθάει τέτοιες συμπεριφορές που γράφονται πιο πάνω, νοοτροπία και των γονιών και των παιδιών.
Θα έκανε ποτέ Έλληνας γονιός αυτό που κάνει ο Bill Gates;
Αυτή τη στιγμή ο 4ος πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο με περιουσία περίπου 130 δις και έχει 3 παιδία από 26 ως 20 χρονών.

Το πανεύκολο θα ήταν να τους δώσει από τώρα σημαντικό ποσό και όταν πεθάνει να πάρουν τα υπόλοιπα, δεν θα χρειαζόταν να δουλέψουν ούτε τα δισέγγονα τους.
Αυτός είπε ότι όταν πεθάνει το κάθε παιδί θα πάρει από 10 εκατομμύρια και τα υπόλοιπα σε φιλανθρωπίες και δεν είναι ο μόνος από τους πάμπλουτους που το κάνουν αυτό.


Φυσικά έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με έναν φτωχό λόγω της εκπαίδευσης τους και τα 10 εκατομμύρια που θα πάρουν όταν πεθάνει δεν είναι λίγα σε καμία περίπτωση αλλά θα αναγκαστούν να δουλέψουν. Τα 10 εκατομμύρια μας φαίνονται πολλά αλλά για να συνεχίσουν να ζουν όπως ζούσαν μέχρι τώρα, κάνοντας την ζωή δισεκατομμυριούχου, είναι ψίχουλα.

Αν ήξεραν ότι δεν θα χρειαστεί να δουλέψουν ποτέ το πιθανότερο είναι να γίνονταν σαν κάτι άλλους που βλέπουμε. Υποθέτω τα μεγάλωσε και με την αντίστοιχη φιλοσοφία. Πόσοι Έλληνες γονείς θα έκαναν κάτι αντίστοιχο;

Όριο κληρονομιάς δεν πρέπει να βάλει ο νόμος. Είναι ευθύνη όποιου έχει τα λεφτά να μεγαλώσει τα παιδιά του αντίστοιχα και να κρίνει ποιο είναι το καλύτερο για τα παιδιά του ανάλογα την περιουσία που έχει αλλά και το τι είναι τα παιδιά του. Αυτοί που ήταν αρκετά έξυπνοι να γίνουν δισεκατομμυριούχοι από το τίποτα το βάζουν μόνοι τους ;)
Αν δεν μιλάμε για αμύθητες περιουσίες , συνήθως οι κληρονομιές δεν φτάνουν για να κάθεται κάποιος γιατί και τα παιδιά μαθαίνουν τον τρόπο ζωής και νοοτροπίας των γονιών.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Στα χωριά απασχολουν τα δικαστήρια για μερικά μέτρα γης. Εμένα η ιδέα της κληρονομιάς δεν με εξιτάρει. Δεν λεω είναι μια ευκολία αλλά στη τελική δεν τα εφτιαξες εσυ. Δεν ξέρεις το τρόπο. Οι γονείς σ τα έκαναν. Και αυτό βέβαια δεν ειναι κακό αλλά δεν είναι ουτε και διδακτικό. Το πιο σημαντικό όταν πετυχαινεις κάτι δεν είναι μόνο αυτό το κάτι αλλά και η πορεις ως εκεί αυτό το know how.

How it works..
How it makes κτλ

Πρέπει να είναι σαφής εντολή των γονέων υπό μορφή δωρεάς όχι κληρονομιάς, το κληρονομιά θα δημιουργήσει παρεξηγήσεις ειδικά στα χωριά αν τα δώσουν σε κάποιον άλλον εκτός από τα παιδιά τους.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Αν καποια παιδακια νιωθουν ασχημα για αυτα που τους αφησαν οι γονεις τους ή θα παρουν τα παιδια τους, μπορουν πολυ ευκολα να το λυσουν. Αλλα να πανε να μαμαθουν που θα αποφασιζουν αν επιτρεπεται οι αλλοι να αφηνουν την περιουσια τους στα παιδια τους, στο ονομα καποιου ψευτοαλτρουισμου
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,932 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πώ.. Να ταν η ζήλια ψώρα
Τα είπες όλα σε μια φραση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν υπάρχει διαθήκη ποιος τα παίρνει και αν δεν υπάρχουν ούτε παιδιά?
Στην αρχή προσπαθεί να γίνει εύρεση αν υπάρχει κάποιος μακρινός συγγενής (ανιψια, ξαδέρφια, παιδιά ξαδερφων κτλ) αν δεν υπάρχει κανένας και από εκεί (λίγο δύσκολο όμως) εκεί νομίζω αναλαμβάνει ο δήμος; Δεν έχω ιδέα, αλλά ξέρω ότι αν δεν υπάρχουν παιδιά πάει στους άλλους συγγενείς
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει διαθήκη ποιος τα παίρνει και αν δεν υπάρχουν ούτε παιδιά?
Αν θυμάμαι καλα φτάνει μέχρι και προπαππούδες/δισέγγονα και δεύτερα ξαδέρφια/θείοι. Αν δεν υπάρχουν ούτε αυτοί, τότε την παίρνει το Δημόσιο.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλα φτάνει μέχρι και προπαππούδες/δισέγγονα και δεύτερα ξαδέρφια/θείοι. Αν δεν υπάρχουν ούτε αυτοί, τότε την παίρνει το Δημόσιο.

Κάτι τέτοια έχω ακούσει και εγώ αν και μου φαίνεται αρκετά παράλογο χωρίς σαφή δήλωση του ίδιου του ιδιοκτήτη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top