Κληρονομιά ακινήτου

cspirop

Νεοφερμένος

Ο cspirop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας,
Παραθετω ενα προβλημα που εχω με την μητερα μου οσον αφορα ενα εξοχικο που εχουμε...Οταν πεθανε ο πατερας μου το 1996 εγω ημουν αγγλια για σπουδες και η μητερα μου δεν εχει κανει αποδοχη κληρονομιας για το εξοχικο που ηταν αρχικα 50-50 με τον πατερα μου...Μεχρι σημερα συνεχιζει να κανει δηλωση του οικοπεδου και του κτισματος ως 100% δικαιουχος. Αυτο που θελω να ρωτησω θα υπαρχει καποιο προβλημα με μενα και την εφορια αργοτερα που δεν δηλωνω εγω το κανονικα κληρομομημενο μεριδιο μου η θα ειμαι ενταξει με ενα μικρο προσττιμο..
ευχαριστω σε οσους βοηθησουν με την γνωμη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα διπλό
Θεωρητικά και εσύ και η μητέρα σου κάνετε "ψευδή" δήλωση
Εσύ επειδή δεν δηλώνεις αυτό που θα έπρεπε και αυτή επειδή δηλώνει πράγματα που δεν θα έπρεπε
Δεν της ανήκει πλέον 100%
Από το 50% που άνηκε στον πατέρα σου, ανήκει πλέον περίπου το 20 στη μητέρα σου και το 30% σε σένα (Αν δεν υπάρχουν άλλα πρόσωπα με πρώτου βαθμού συγγένεια με τον πατέρα σου)
Αρα, η μητέρα σου έχει συνολικά περίπου 70% πλέον απ το οίκημα και το οικόπεδο κι εσύ ένα 30%

Πιστεύω ότι πρέπει να το ψάξεις μέσω φοροτεχνικού πιο έγκυρα γιατί αν κάποια στιγμή αποβιώσει και η μητέρα σου, θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με την κληρονομιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cspirop

Νεοφερμένος

Ο cspirop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατάλαβα από το κτηματολόγιο που είχαμε κάνει που δηλώθηκα και εγώ μου έχει έρθει χαρτί ότι δε βρίσκουν τη μερίδα μου.. Από εκεί ξεκίνησα να το ψάχνω αλλά η μητέρα μου είναι αρνητική να φτιάξουμε σωστά χαρτιά

Τι εννοείς πρώτου βαθμού? Εγώ δεν είμαι ο νόμιμος κληρονόμος σαν μοναχοπαίδι? Μπορούν να δικεκδικήσουν το σπίτι και οι αδερφές ή τα ξαδέρφια μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η μητέρα σου μπορεί να είναι όσο αρνητική θέλει μιας που η ίδια δεν αντιμετωπίζει της ίδιας βαρύτητας πρόβλημα
Η ίδια μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή πώληση ή ότι άλλο θέλει μιας που βρίσκεται κανονικά στη δήλωση της το κτίριο και το οικόπεδο και να μην χρειάζεται καν την συγκατάθεση σου
Ενώ εσύ, δεν δηλώνεις τίποτα και ουσιαστικά δεν φαίνεται να έχεις τίποτα
Αν πληρώσεις πρόστιμο, είναι πιθανό να πληρώσεις με αναδρομικά
Ενώ η μητέρα σου δεν πρόκειται να πληρώσει πρόστιμο επειδή δήλωνε επιπλέον στοιχεία

Σου ξαναλέω ότι πρέπει να το δεις πιο υπεύθυνα και ακόμα κι αν πρόκειται για την ίδια τη μητέρα σου, μην αφήνεις ζητήματα που είναι δικά σου να τα διαχειρίζεται άλλος
Εσύ θα βρεθείς μπλεγμένος και ένα "συγγνώμη παιδί μου δεν ήξερα", το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα είναι αρκετό

Τέλος, θα έπρεπε να έχεις πληρώσει με το κτηματολόγιο κι εσύ.... φοβάμαι ότι θα μπλέξεις πολύ και θα τρέχεις (Αν δεν είσαι ήδη μπλεγμένος)

ΥΓ Σε παρακαλώ μην γράφεις κεφαλαία, απαγορεύονται :)
Πρώτου βαθμού είσαι μόνο εσύ συγγενής, εννοούσα αν υπάρχουν άλλα αδέρφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cspirop

Νεοφερμένος

Ο cspirop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταλαβα..οποτε ενας δικηγορος η ενας συμβολαιογραφος μπορει να το αναλαβει αυτο? η καλυτερα να απευθυνθω εφορια η κτηματολογιο? γιατι η μητερα μου μονο με κληση απο το δημοσιο θα συνειδητοποιησει την κτασταση...επιπλεον δεν εχω και τους τιτλους στην κατοχη μου και ουτε θα μου δωσει και τις λεπτομερεις για να αναλαβει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
20 στη μητέρα σου και το 30% σε σένα
το 25% απο το 50% του πατέρα σου ανήκει στην μητέρα σου
Μπορούν να δικεκδικήσουν το σπίτι και οι αδερφές ή τα ξαδέρφια μου?
δεν είσαι μοναδικό παιδί του πατέρα σου? Αν όχι δικαιούνται και τα άλλα αδέρφια ποσοστό
Η ίδια μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή πώληση
μόνο στο δικό της μερίδιο και αφού ξεκαθαριστεί το μερίδιο του πατέρα μπορεί να πουλήσει και αυτό που κληρονομεί όχι όλο το οικόπεδο
Επειδή κι εγώ σε φάση είμαι πρέπει να πας σε συμβολαιογράφο να κάνεις ποδοχή καλύτερα μαζί με την μαμά γιατί αλλιώς σας πάνε διπλά και μετά εφορία μη βάλεις δικηγόρο δεν χρειάζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το 25% απο το 50% του πατέρα σου ανήκει στην μητέρα σου
στα κληρονομικά δεν είναι 50%0-50% ο σύζυγος με το παιδί
Το παιδί παίρνει πάντα κάτι περισσότερο από το 50% της όποιας κληρονομιάς


επίσης απ ότι κατάλαβα, δεν φαίνεται πουθενά το όνομα του παρά μονάχα το όνομα της μητέρας του και ότι το δηλώνει με 100% κυριοτητα
άρα μπορεί να το κάνει Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ και μετά αυτός να ψάχνει να βρει άκρη μέσω δικαστηρίου
λέμε τώρα και καλά να τον κλέψει η μάνα του και αυτός να της κάνει μήνυση... οκ τραβηγμένο σενάριο αλλά απ όσα έχουν δει τα μάτια μου κι έχουν ακούσει τα αυτιά μου... όχι απίθανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αναστασία δεν μπορεί να το πουλήσει, διότι αφού δεν υπάρχει αποδόχη κληρονομίας, δεν υπάρχει συμβόλαιο στο όνομά της, παρά μόνο εκείνο που την εμφανίζει συγκύριο με τον άντρα της. Συνεπώς αν πάει να το πουλήσει και με δεδομένο πως κάθε σώφρων και λογικός άνθρωπος θα το ψάξει πριν αγοράσει ένα ακίνητο, αμέσως ο τρίτος θα μάθει πως υπάρχει πρόβλημα.

Cspirop, φαντάζομαι κάποια χαρτιά θα έχετε βγάλει. Πήγαινε με την ληξιαρχική πράξη θανάτου, το πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών, το πιστοποιητικό μη ύπαρξης διαθήκης και μη αποποίησης της σε ένα συμβολαιογράφο και ρώτα να σου πει τι άλλο χρειάζεται. Ελπίζω πως στην εφορία έχετε δηλώσει τον θανάτο του, συνεπώς θα χρειαστείς ένα χαρτί και από εκεί. Και βιάσου γιατί όσο περνά ο καιρός, μεγαλώνει και το πρόστιμο που θα οφείλετε για την εκπρόθεσμη αποδοχή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
στα κληρονομικά δεν είναι 50%0-50% ο σύζυγος με το παιδί
Το παιδί παίρνει πάντα κάτι περισσότερο από το 50% της όποιας κληρονομιάς

ναι παιδιά συγνώμη μπερδευτηκα το παιδί παίρνει 75% και η μαμά 25%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
η εξ αδιαθετου κληρονομια (αν δεν υπαρχει διαθηκη), ειναι το 1/4 στην συζυγο και τα 3/4 στα παιδια. Εφοσων εδω δεν εχουμε αλλα αδερφια, πανε κανονικα τα 3/4 σε εσενα, και το 1/4 στην μητερα σου, απο το μεριδιο του πατερα σου παντα.
Αν δλδ το σπιτι ητανε ολο στο ονομα του πατερα σου, το 1/4 ειναι της μανας σου, και το υπολιπο δικο σου. Αν ητανε μισο-μισο με την μανα σου, η μανα σου εχει τα 5/8 και εσυ τα 3/8 του σπιτιου.

Τωρα με την μη αποδοχη της κληρονομιας, και το ποσα χρονια εχουν παρελθει και τι γινετε δεν ξερω...

Αυτο που ξερω εκ πειρας, δεν ξερω ομως αν μπορει να υσχισει εδω αφου ειναι κληρονομια και μπορει να μπει το δημοσιο στην μεση, ειναι οτι εφοσων δεν υπαρχει αλλος ιδιοκτητης, αφοματα ειναι κυριος ιδικτητης η μανα σου, και ακομα και αν τις ανηκοι μονο 1τ.μ. Μπορει να το πουλισει, το μεριδιο που της ανηκοι, αλλα εφωσων δεν υπαρχει αλλος ιδιωκτητης, το σπιτι αυτοματος ειναι του αγοραστει, αφου δεν οριζετε καπου οτι του ανοικουν τα ταδε δωματια, οποτε αμα πας να μπεις μεσα (ακομα και με κλειδι) μπορει να σου κανει μυνηση για διαριξη...
Εμεις τουλαχιστων, μετα απο 25 χρονια δικαστιρια, πειραμε το 60% (νομιζω) +το σπιτι, του χωρου στον οπιον ζουμε. Υπαρχε ενας που διεκδικουσε το αλλο 40%, ο οπιος απο το δικαστιριο κριθικε οτι δεν υπαρχει καπιος λογος να παρει αυτο το ποσοστο, αλλα ακομα και αν το επερνε, το μονο που θα εκανε θα ητανε να πληρωνει του αντιστιχους φορους (και αναγκαστικα αμα το νοιακιαζαμε ως πληρες χορο και οχι μονο το δικο μας μεριδιο να επερνε το ποσοστο του απο το νοικι) Ομως δεν μπορει να ζητησει νοικι απο μας, αφου το σπιτι ειναι δικο μας, και για την αυλη δεν μπορει να μπει μεσα για να χωρισει το δικο του μερος, ουτε και να μπει για να μεινει.... Λιγο ατυπα και ισως να εχει και μερος παρανομιας μεσα, αλλα ετσι ειναι... παραθυρακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιορούλα

Νεοφερμένος

Η Φιορούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για την μη αποδοχη της κληρονομιας στον σωστο χρονο ειναι σιγουρο πως θα πληρωσετε καποιο προστιμο.
Τωρα σχετικα με τα της εφοριας και το κτηματολογιο δεν ξερω τι ακριβως μπορει να σου βγει στην μεση απο ολο αυτο το μπερδεμα.

Αν το οικοπεδο-σπιτι( τι ειναι δεν προσεξα) ηταν στο ονομα του πατερα σου -προφανως υπαρχουν συμβολαια-και εφ οσον δεν υπαρχει αποδοχη κανεις σας δεν μπορει να το πουλησει, ετσι αλλιως στις εξ αδιαιρετου περιουσιες χρειαζεται υπογραφη απο ολα τα μερη που εμπλεκονται προκειμενου να γινει πωληση...

Το καλυτερο ειναι να πας σε ενα συμβολαιογραφο και στην εφορια να ρωτησεις να μαθεις ολες τις λεπτομεριες και να προχωρησεις, οσο μενει ετσι τοσο περιπλεκεται η ιστορια και τοσα περισσοτερα θα κληθεις να πληρωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivliolatreia

Νεοφερμένος

Η vivliolatreia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορείς να κάνεις αποδοχή κληρονομιάς από γονέα μετά από 30 χρόνια? Εγώ τώρα έμαθα πως ο πατέρας μου που πέθανε το 1979 έχει ένα αγρόκτημα. Η μητέρα μου έχει ξαναπαντρευτεί αλλά και εκείνη βέβαια δεν γνώριζε την ύπαρξη του ακινήτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπορείς! Οποτεδήποτε. Θα πληρωθεί βέβαια προς την εφορία το σχετικό πρόστιμο αν και υπό προϋποθέσεις ενδεχομένως μπορείς να το γλιτώσεις. Υπάρχει ένα ζήτημα παραγραφής. Εν γένει θέλεις οπωσδήποτε συμβολαιογράφο και ίσως δικηγόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofiya

Νεοφερμένος

Η sofiya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα απο ιταλια. εχω και εγω μια ερωτηση σχετικη με την κληρονομια. η μητερα μου πεθανε εδω και μερικες μερες. εκεινη είχε ενα γιο απο τον 1 ης γαμο ο οποιος εδω και 13 χρονια απεβιωσε και αυτος. εκεινος εχει μια γυναικα και μια κορη *ειναι 15 ετων τωρα αλλα απο παντα η μητερα μου δεν ηθελε να της αφησει τιποτα. Τωρα εγω και ο μπαμπας μου πρεπει να κανουμε αποδοχη κληρονομιάς και πρεπει να πουλ'ησουμε και το σπίτι. τι ακριβώς ππρεπει να κανουμε χωρις να εχει δικαιωμα εκεινη .
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

Χρήσιμη ιστοσελίδα πιστεύω....... καλό διάβασμα
Το καλύτερο να συμβουλευτείτε, όσοι έχετε πρόβλημα, φοροτεχνικό και δικηγόρο....

από την ιστοσελίδα
https://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/308-apodoxi-klironomias-apopoiisi-klironomias-osa-prepei-na-gnorizete.html

Νομικός Οδηγός: Απλά νομικά για τον πολίτη - Online νομικό βοήθημα

Τι είναι η αποδοχή κληρονομιάς;
Αποδοχή κληρονομιάς είναι η άτυπη δήλωση της επιθυμίας του προσωρινού κληρονόμου ότι θέλει να είναι και οριστικός κληρονόμος και ότι επομένως παραιτείται από το δικαίωμα να αποποιηθεί την κληρονομιά.
Ποια μορφή μπορεί να έχει η αποδοχή της κληρονομίας;
Η αποδοχή της κληρονομίας μπορεί να είναι ρητή ή σιωπηρή.
Ρητή αποδοχή κληρονομιάς έχουμε συνήθως όταν αυτή γίνεται με σκοπό τη μεταγραφή της στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο, ώστε να αποκτηθεί η κυριότητα επί ακινήτου της κληρονομιάς. Στην περίπτωση αυτή συντάσσεται συμβολαιογραφικό έγγραφο ( πράξη αποδοχής ).
Σιωπηρή αποδοχή κληρονομιάς έχουμε όταν η θέληση του προσωρινού κληρονόμου να γίνει οριστικός συνάγεται από τις πράξεις ή τις παραλείψεις του. Τέτοιες πράξεις που εξωτερικεύουν τη θέληση αυτή είναι λόγου χάρη η αίτηση για έκδοση κληρονομητηρίου που αναγράφει τον αιτούντα ως κληρονόμο, η άσκηση διεκδικητικής αγωγής για πράγμα της κληρονομίας που έλαβε τρίτος, η υποβολή δήλωσης φόρου κληρονομιάς, η χρησιμοποίηση πράγματος της κληρονομιάς σαν δικό του πράγμα και άλλες.
Εκτός όμως και από τις ανωτέρω δύο περιπτώσεις, ο νόμος συνάγει αποδοχή της κληρονομιάς και από την παρέλευση άπρακτης της προθεσμίας για αποποίηση, πρόκειται δηλαδή για πλασματική αποδοχή κληρονομιάς. Ειδικότερα, εάν ο προσωρινός κληρονόμος δεν αποποιηθεί εγκαίρως την κληρονομιά, ήτοι εντός τεσσάρων μηνών από τότε που έμαθε ότι κατέστη κληρονόμος και το λόγο για τον οποίο κατέστη κληρονόμος, τεκμαίρεται ότι την αποδέχθηκε. Ακόμη και αν η προθεσμία για την αποποίηση της κληρονομιάς παρήλθε άπρακτη από τον κληρονόμο από αμέλεια, αυτός αποκτά την ιδιότητα του οριστικού κληρονόμου παρά τη θέλησή του και η κατάσταση αυτή είναι αμετάκλητη. Κατά συνέπεια βαρύνεται αυτός και με την προσωπική του περιουσία για τα χρέη της κληρονομιάς και καμία δυνατότητα δεν έχει πλέον να περιορίσει την ευθύνη του μέχρι το ενεργητικό της (συνολική αξία της κληρονομιάς).
Μπορώ να κληρονομήσω χωρίς να συνταχθεί και να μεταγραφεί συμβολαιογραφική πράξη;
Η ιδιότητα του κληρονόμου, προσωρινού ή οριστικού, δεν πρέπει να συγχέεται με την απόκτηση της κυριότητας σε πράγματα της κληρονομιάς. Ειδικά για την απόκτηση της κυριότητας σε ακίνητα της κληρονομιάς, απαραίτητη είναι η σύνταξη συμβολαιογραφικού εγγράφου όπου αναφέρονται αυτά και η μεταγραφή του στο οικείο Υποθηκοφυλακείο. Εάν δεν γίνει αυτό, τότε θεωρείστε κληρονόμος μεν, όμως χωρίς να έχετε κυριότητα στα ακίνητα. Αυτό πρακτικά σημαίνει για παράδειγμα ότι δεν θα μπορείτε να τα εκμισθώνετε (νοικιάζετε) σε τρίτους νόμιμα, εφόσον δεν θα τα έχετε δηλωμένα στην Δ.Ο.Υ. ή ότι δεν θα μπορείτε να τα πουλήσετε εφόσον δεν θα έχουν περιέλθει στην κυριότητά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δυστυχώς θα έχετε πρόβλημα. Εφόσον δεν άφησε διαθήκη η μητέρα σου, με την οποία ρητά να αποκληρώνει την εγγονή της για πολύ συγκεκριμένους και μάλλον σπάνιους λόγους κληρονομείται εξ αδιαθέτου ο πατέρας σου το 1/4 ή 2/8 της κληρονομίας, εσύ τα 3/4 δια δύο =3/8 της περιουσίας και 3/8 επίσης η κόρη του γιου της μητέρας σου από τον πρώτο γάμο. Θα πρέπει να γίνει αποποίηση κληρονομίας από αυτήν δια της μητέρας της, η οποία μάλιστα επειδή είναι και εκποιητική πράξη προς βλάβη του τέκνου θέλει και ειδική άδεια από δικαστήριο. Δηλαδή μπλέξατε σε μπελάδες. Μπορείτε βέβαια να αποδεχθείτε από κοινού την κληρονομία, με το ίδιο συμβόλαιο, ούτως ώστε να έχετε και λιγότερα έξοδα και να βρείτε από κοινού έναν αγοραστή να το αγοράσει. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι έχετε κάποια επαφή και δεν είστε στα μαχαίρια.
Επίσης αντιγράφω το κείμενο του νόμου σύμφωνα με τον οποίο μπορείς να κηρύξεις την αδελφή σου ανάξια:
Άρθρο 1860 ΑΚ: Ανάξιος να κληρονομήσει είναι: 1. εκείνος που από πρόθεση θανάτωσε ή αποπειράθηκε να θανατώσει τον κληρονομούμενο, τα τέκνα, τους γονείς ή το σύζυγο του κληρονομουμένου 2. εκείνος που καταδικάστηκε για ψευδή καταμήνυση του κληρονομουμένου για κακούργημα 3. εκείνος που από πρόθεση εμπόδισε παράνομα τον κληρονομούμενο να συντάξει ή να ανακαλέσει διαθήκη 4. εκείνος που με απάτη παρακίνησε ή παράνομα ή αντίθετα προς τα χρηστά ήθη με απειλή ανάγκασε τον κληρονομούμενο να συντάξει ή να αλλάξει διαθήκη 5. εκείνος που αλλοίωσε ή εξαφάνισε διαθήκη του κληρονομουμένου.
Προφανώς πολύ δύσκολα θα στοιχειοθετείτο κάτι τέτοιο στο πρόσωπο μιας 15χρονης.
Αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μήνυμα στο e-mail μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos1972

Νεοφερμένος

Ο nasos1972 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η μητέρα μου είχε πάει σε μια συμβολαιογράφο και ειχε συντάξει μια διαθήκη , αφήνοντας το σπίτι σε εμένα οταν θα απεβιώσει , (σημ. εχω και μια αδερφή ) .Μένω καποιους μηνες στο εξωτερικο .
Υπάρχει περίπτωση η αδερφή μου να ζητησει μεριδιο του σπιτιου η να μου το αποκρύψουν ?
Τι διαδικασίες ακολουθούνται οταν επερθει το μοιραίο , χαρτιά κ.α


θάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μπορεί να απαιτήσει τη "νόμιμη μοίρα"
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

an-kat

Νεοφερμένος

Η an-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!
Ειπα κ εγω να ασχοληθω λιγο με τα γραφειοκρατικα και μου προεκυψαν μερικα ερωτηματα :
Ο παππους μου πεθανε το 1989, αλλα τα παιδια του (ο πατερας μου + τα αδερφια του) δεν εκαναν αποδοχη κληρονομιας και ουτε εχουν κανει μεχρι σημερα. Διαθηκη δεν υπηρχε.
-Μπορουν να κανουν σημερα αποδοχη κληρονομιας?
-Χρειαζονται μαρτυρες?
-Πρεπει να κανουν ολοι μαζι ΜΙΑ αποδοχη?
-Ειναι απαραιτητα τοπογραφικά για τα χωραφια?
-Καθοτι ο κληρονομουμενος πεθανε πριν την 31-12-1994, δεν πληρωνουν φορο κληρονομιας, σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Θα πληρώσετε φόρο κληρονομιάς από τη στιγμή που αποδέχεστε την περιουσία ( τότε όλοι θα έβρισκαν αυτή την πατέντα να μην πληρώσουν ποτέ την Εφορία και θα αποδέχονταν την κληρονομιά μετά από 20 και χρόνια.....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top