Κληρονομικά και ΕΝΦΙΑ

yota

Νεοφερμένος

Η yota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ,
Αν γνωρίζει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων .
Η μητέρα μου είναι η μοναδική κληρονόμος του παππού μου ο οποίος απεβίωσε το 2015 .
Είχε περιουσία 3 ακίνητα εκ των οποίων τα 2 Αθήνα στα οποία μένουμε στο ένα εγώ στο άλλο η μητέρα μου .
Δεν έχει κάνει ακόμη αποδοχή κληρονομιάς λόγω προβλημάτων ψυχικής υγείας που αντιμετωπίζει .
Αυτά τα ακίνητα δεν έχουν δηλωθεί στο ε9 καμμία μας .
Πρέπει να δηλωθούν παρά το γεγονός ότι ακόμα δεν έχει κάνει συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής ;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ,
Αν γνωρίζει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων .
Η μητέρα μου είναι η μοναδική κληρονόμος του παππού μου ο οποίος απεβίωσε το 2015 .
Είχε περιουσία 3 ακίνητα εκ των οποίων τα 2 Αθήνα στα οποία μένουμε στο ένα εγώ στο άλλο η μητέρα μου .
Δεν έχει κάνει ακόμη αποδοχή κληρονομιάς λόγω προβλημάτων ψυχικής υγείας που αντιμετωπίζει .
Αυτά τα ακίνητα δεν έχουν δηλωθεί στο ε9 καμμία μας .
Πρέπει να δηλωθούν παρά το γεγονός ότι ακόμα δεν έχει κάνει συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής ;
Ποιος τα δήλωσε αυτά τα ακίνητα από τότε που πέθανε ο παππούς σου; Σε ποιον ανήκουν; Και στη δήλωση τη δική σου και της μητέρας σου, πού δηλώνετε οτι μένετε; Στο σπίτι του νεκρού παππού;

Καλύτερα να ρωτήσεις έναν λογιστή γιατί είναι λίγο περίπλοκο το θέμα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πρώτα απο όλα έχει περάσει η ημερομηνία εμπρόθεσμης αποδοχής κληρονομιάς που ορίζεται τούς 6 μήνες μετά τον θάνατο του ανθρώπου.Θα υπολογιστεί φόρος σύν προσαυξήσεις για κάθε κληρονόμο της κατοικίας απο την αρμόδια ΔΟΥ μετά την αποδοχή κληρονομιάς.Αν γίνει μη αποδοχή της κληρονομιάς τότε αυτό περνάει στα χέρια τών υπόλοιπων κληρονόμων (5 τάξεις κληρονόμων συνολικά υφίσταται).Μετά περνάει στα χέρια του ελληνικού δημοσίου που είναι ουσιαστικά και η 6η τάξη κληρονόμων όπως ορίζεται απο το κληρονομικό δίκαιο.
 

yota

Νεοφερμένος

Η yota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ´ευχαριστω για την απάντηση , δλδ για να δηλωθούν και να προκύψει ενφια θα πρέπει να γίνει η αποδοχή κληρονομιάς παρά το γεγονός ότι κατοικούνται εδώ και 3 χρόνια ;
Εννοώ αν καθυστερήσει κ άλλο να κάνει την αποδοχή που θα πρέπει να τα δηλώσουμε? , υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι φορολογικό όχι απο άποψη κληρονομικό δεν υφίσταται ρητή ημερομηνία του πότε πρέπει να γίνει αποδοχή κληρονομιάς αλλά μετά το πέρας της εξάμηνης περιόδου ξεκινάει η επιβολή προστίμων και προσαυξήσεων(η οποία στην περίπτωση ύπαρξης διαθήκης ξεκινάει με την κατάθεση της διαθήκης στο πρωτοδικείο ενώ στην περίπτωση που δεν υφίσταται διαθήκη απο την ημέρα θανάτου το προσώπου).Με την αποδοχή της κληρονομιάς όλα αυτά τα πρόστιμα και οι προσαυξήσεις θα σου έρθουν συσσωρευτηκά απο την ΔΟΥ μόλις πάς να κάνεις ένταξη του ακινήτου στα Ε9 σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
1. Αυτή τη στιγμή στην Αθήνα έχει τελειώσει η πρώτη φάση της Κτηματογράφησης στο Εθνικό Κτηματόλογιο και έχουν αναρτηθεί οι προσωρινοί πίνακες. Εάν δεν έχετε δηλώσει τα 2 ακίνητα, πρέπει να το κάνετε άμεσα (και να υπολογίσετε τις αντίστοιχες αμοιβές μηχανικών και συμβολαιογράφων, παράβολα Κτηματολογίου, πρόστιμα), γιατί αλλιώς το σπίτι θα περάσει στο κράτος.
2. Επί του παρόντος δεν γίνεται ταύτιση Ε9 και δηλώσεων, αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι στο μέλλον θα γίνει.
3. Ως εκ τούτου, εάν δηλωθούν ακίνητα στο Κτηματολόγιο, αλλά δεν εμφανίζονται στο Ε9, προβλέπεται να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση με τσουχτερά πρόστιμα.
4. Κατά αντιστοιχία θα ισχύει και για το 3ο ακίνητο, εκτός Αθηνών.

Σε μακροπρόθεσμη βάση η καλύτερη λύση είναι να εμφανίσετε τα ακίνητα κανονικά στο Ε9, να κάνετε αποδοχή κληρονομιάς και να τα δηλώσετε στο Κτηματολόγιο. Ο κόσμος που ταλαιπωρείτε στην επαρχία με αυτή τη δουλειά, τραβάει το λούκι γιατί ακριβώς δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω τις περασμένες δεκαετίες. Σε κάθε περίπτωση συμβουλευτείτε τους κατεξοχήν αρμόδιους για τα παραπάνω ζητήματα (συμβολαιογράφο για αποδοχή, μηχανικό για κτηματολόγιο, λογιστή για Ε9). Η επίσκεψη δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα και η αμοιβή που θα πάρουν είναι πολλαπλώς μικρότερη των προστίμων που θα προκύψουν εάν δεν διεκπαιρεώσετε τις διαδικασίες σωστά.
 

x6m

Νεοφερμένος

Ο x6m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δικαίωμα για αποποίηση της κληρονομιάς έχεις 4 μήνες από την δημοσίευση της διαθήκης.
Αν δεν γίνει αποποίηση τότε έχει γίνει αυτόματη αποδοχή.
Το ΕΝΦΙΑ θα υπολογιστεί (μαζί με το πρόστιμο καθυστέρησης) από την ημερομηνία θανάτου και θα πρέπει να πληρωθεί στην ΔΟΥ. Η πράξη αυτή θα γίνει από συμβολαιογράφο με την συνδρομή του λογιστή σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top