Κληρονομικό αδιέξοδο

harrylal

Νεοφερμένος

Ο harrylal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολουσ, εχω μια ερωτηση που μεχρι στιγμης κανενας νομικος δεν μπορει να απαντησει!
συνοπτικα λοιπον

Πεθαινωντας ο παππους μου αφησε δημοσια διαθηκη και μου αφησε ενα ακινητο στον αλιμο με επικαρπια τις γιαγιας μου, με την οποια δεν ειχαμε επαφες. Η τοτε δικηγορος και συμβοαιογραφος προεβησαν στισ καταλληλες διαδικασιες απο μερος μου (Αποδοχη κληρονομιας, και καταθεση στο υποθηκοφθλακειο) για το οποιο πληρωνω κανονικα εφορια και ενφια ολα αυτα τα χρονια.
Αποφασισα να το πουλησω και βρηκαμε πως στο υποθηκοφυλακειο η επικαρπια ειναι δηλωμενη ως "αγνωστος" και εγω ως ψιλος κυριος.
Για να διορθωθει αυτο (Συμβουλη 2 δικηγορων και 2 συμβολαιογραφων) πρεπει να ανοιχτει μεριδα τις γιαγιας στο υποθηκοφυλακειο και να κλεισει κανοντας αποδοχη κληρονομιας εις το ονομα τις οι πλησιεστεροι συγγενεις.
Μια θεια που μενει Ελλαδα και δυο θειοι που μενουν εξωτερικο! οι οποιοι και δεν θελουν να με βοηθησουν επικαλλωντας πως δεν θελουν να μπλεξουν! Μαλλον απλα δεν θελουν καθως δεν ηθελαν ποτε να εχω εγω αυτο το οικημα!
Η ερωτηση ειναι η εξης, Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να γινει αυτο? Υπαρχει διαθηκη, που δεν εχει προσβληθει και υπαρχει και φυσικα το πιστοποιητικο θανατου τις γιαγιας.
Και εαν μονο νομικα μπορω να κινηθω, τι ακριβως μπορω να κανω? πρωτοδικειο, κτηματολογικο δικαστηριο?

Ευχαριστω
Χαρης
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολουσ, εχω μια ερωτηση που μεχρι στιγμης κανενας νομικος δεν μπορει να απαντησει!
συνοπτικα λοιπον

Πεθαινωντας ο παππους μου αφησε δημοσια διαθηκη και μου αφησε ενα ακινητο στον αλιμο με επικαρπια τις γιαγιας μου, με την οποια δεν ειχαμε επαφες. Η τοτε δικηγορος και συμβοαιογραφος προεβησαν στισ καταλληλες διαδικασιες απο μερος μου (Αποδοχη κληρονομιας, και καταθεση στο υποθηκοφθλακειο) για το οποιο πληρωνω κανονικα εφορια και ενφια ολα αυτα τα χρονια.
Αποφασισα να το πουλησω και βρηκαμε πως στο υποθηκοφυλακειο η επικαρπια ειναι δηλωμενη ως "αγνωστος" και εγω ως ψιλος κυριος.
Για να διορθωθει αυτο (Συμβουλη 2 δικηγορων και 2 συμβολαιογραφων) πρεπει να ανοιχτει μεριδα τις γιαγιας στο υποθηκοφυλακειο και να κλεισει κανοντας αποδοχη κληρονομιας εις το ονομα τις οι πλησιεστεροι συγγενεις.
Μια θεια που μενει Ελλαδα και δυο θειοι που μενουν εξωτερικο! οι οποιοι και δεν θελουν να με βοηθησουν επικαλλωντας πως δεν θελουν να μπλεξουν! Μαλλον απλα δεν θελουν καθως δεν ηθελαν ποτε να εχω εγω αυτο το οικημα!
Η ερωτηση ειναι η εξης, Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να γινει αυτο? Υπαρχει διαθηκη, που δεν εχει προσβληθει και υπαρχει και φυσικα το πιστοποιητικο θανατου τις γιαγιας.
Και εαν μονο νομικα μπορω να κινηθω, τι ακριβως μπορω να κανω? πρωτοδικειο, κτηματολογικο δικαστηριο?

Ευχαριστω
Χαρης
Απλά άλλαξε δικηγόρους και συμβολαιογράφους
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Κράτα το και καντο αιρβνβ.
 

epk

Νεοφερμένος

Ο epk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, Χάρη.

Στο υποθηκοφυλακείο κατέγραψαν την επικαρπία ως "άγνωστο" επειδή τότε δεν ήταν γνωστό αν η γιαγιά σου θα την αποδεχτεί ή όχι. Ο παππούς σου δεν όρισε τι θα συμβεί στην επικαρπία μετά το θάνατο της γιαγιάς σου, επομένως, από τη στιγμή που εκείνη δε ζει, είσαι πλήρης κύριος του ακινήτου. Οι στενοί συγγενείς της γιαγιάς σου δε χρειάζεται να κάνουν τίποτα αφού επικαρπία δεν υφίσταται πλέον. Πήγαινε στο υποθηκοφυλακείο και εξήγησε στον αρμόδιο την κατάσταση. Θα χρειαστείς αντίγραφα της διαθήκης του παππού σου και του πιστοποιητικού θανάτου της γιαγιάς σου. Αν, μετά από αυτά, το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί, συμβουλέψου δικηγόρο εξειδικευμένο στο κληρονομικό δίκαιο.

Υ.Γ.: Είμαι νομικός αλλά όχι δικηγόρος.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Καλησπέρα, Χάρη.

Στο υποθηκοφυλακείο κατέγραψαν την επικαρπία ως "άγνωστο" επειδή τότε δεν ήταν γνωστό αν η γιαγιά σου θα την αποδεχτεί ή όχι. Ο παππούς σου δεν όρισε τι θα συμβεί στην επικαρπία μετά το θάνατο της γιαγιάς σου, επομένως, από τη στιγμή που εκείνη δε ζει, είσαι πλήρης κύριος του ακινήτου. Οι στενοί συγγενείς της γιαγιάς σου δε χρειάζεται να κάνουν τίποτα αφού επικαρπία δεν υφίσταται πλέον. Πήγαινε στο υποθηκοφυλακείο και εξήγησε στον αρμόδιο την κατάσταση. Θα χρειαστείς αντίγραφα της διαθήκης του παππού σου και του πιστοποιητικού θανάτου της γιαγιάς σου. Αν, μετά από αυτά, το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί, συμβουλέψου δικηγόρο εξειδικευμένο στο κληρονομικό δίκαιο.

Υ.Γ.: Είμαι νομικός αλλά όχι δικηγόρος.

Αν και δεν έχω σχέση με αυτά, επειδή το είχα ψάξει παλαιότερα, νομίζω ότι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας τη διαθήκη να φανεί ότι η γιαγιά σου ήταν επικαρπωτής και το πιστοποιητικό θανάτου, ότι έχει πεθάνει, μετά τον θάνατο του επικαρπωτή, η επικαρπία ενώνεται με την ψιλή κυριότητα και είσαι ο μόνος κάτοχος του ακινήτου, δεν έχουν καμιά δουλειά οι λοιποί συγγενείς, δεν κληρονομούν κάτι...
 

harrylal

Νεοφερμένος

Ο harrylal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το εκανα αυτο αλλα δυστυχως δεν επιασε, χρειαζετε να ανοιχτει μεριδα τις γιαγιας, κανωντας αποδοχη οι εγγυτεροι συγγενεις, η τουλαχιστων ετσι μας ειπαν!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια υπογραφή της γιαγιάς χρειάζεται μόνο.

Τι; Έχει πεθάνει;

Σκαψε να τη βρεις. Αλλιώς το πιστοποιητικό δεν πρόκειται να δεις.
 

epk

Νεοφερμένος

Ο epk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αποδοχή της επικαρπίας δεν μπορεί να γίνει γιατί αυτή έπαψε να υφίσταται. Με το που έφυγε απο τη ζωή η γιαγιά σου, είσαι πλήρης κύριος του ακινήτου. Το θέμα φαίνεται πως είναι γραφειοκρατικό μιας και το αστικό δίκαιο είναι ξεκάθαρο ως προς το τι ισχύει. Επομένως, ψάξε για δικηγόρο εξειδικευμένο στο διοικητικό δίκαιο. Θα χρησιμοποιήσει το κατάλληλο ένδικο βοήθημα ώστε να υποχρεώσει το υποθηκοφυλακείο να σε αναγνωρίσει ως πλήρη κύριο του ακινήτου.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αποδοχή της επικαρπίας δεν μπορεί να γίνει γιατί αυτή έπαψε να υφίσταται. Με το που έφυγε απο τη ζωή η γιαγιά σου, είσαι πλήρης κύριος του ακινήτου.

Το πρόβλημα του θεματοθέτη νομίζω είναι πως η γιαγιά δεν αποδέχτηκε ποτέ την επικαρπία. Αν την είχε αποδεχτεί, τότε με το θάνατό της η επικαρπία θα ενωνόταν με την ψιλή κυριότητα με βάση την αρχή της ελαστικότητας.
 

harrylal

Νεοφερμένος

Ο harrylal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ετσι ειναι, αλλα νομιζω πως καλυτερα να ρωτησω εναν εξιδικευμενο δικηγορο, γιατι δεν βλεπω να θελουν οι συγγενεις να υπογραψουν και θελω να αποφυγω την δικαστικη οδο.
Ευχαριστω ολους για τα σχολεια σας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top