Κλινικά νεκρός ο Ευγένιος Σπαθάρης

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μιχάλη το θέμα μας δεν είναι αν αναπτύχθηκε ή όχι ο ελληνικός πολιτισμός κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας,αλλά σε ένα ατυχές σχόλιό σου.
Δεν το θεωρώ σοβαρό να λέμε ότι πέθανε ο Ευγένιος Σπαθάρης και εσύ να απαντάς με αυτό και με το ':lol:'.
Αν δεν σου άρεσε,μπράβο σου,αυτό το σχόλιο ας μην το έκανες. Δεν ήταν ανθρώπινο.
Μπορεί ο Σπαθάρης να μην είχε ιδέα από Photoshop και τέτοια αλλά δημιούργησε από το μηδέν μια διασκέδαση για όλες τις ηλικίες που ακόμα και σήμερα την βλέπουμε.


Όσο για το υπόλοιπο,υποκρισία και τέτοια,ΟΚ ισχύει αλλά κάποιο πραγματικά στεναχωριούνται και ας μην το βλέπεις.
Στο κάτω-κάτω μην σχολιάζεις κατι που όπως φαίνεται δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
-----------
Ασφαλώς ειρωνικά το έκανα εκέινο το σχόλιο για να δείξω ότι κάποια πράγματα που τα θεωρούμε αξίες, μας κρατάνε πίσω στην εποχή του 1800...
-----------
Και όμως ο πολιτισμός της τουρκοκρατίας μας κράτησε πάρα πολλά χρόνια, βασικά εκατοντάδες χρόνια σε στασιμότητα. Ο σημερινός πολιτισμός είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ανεπτυγμένος, προβλήματα υπάρχουν σε όλους τους πολιτισμούς όπως και να το πάρουμε...

Ανεπτυγμένος πολιτισμός τι είναι; Είναι αυτό το σημερινό μπάχαλο στο οποίο έχει καταργηθεί και αναιρεθεί κάθε αξία η οποία στις εποχές μας έπρεπε να είναι κάτι δεδομένο (Δημοκρατία, ανάπτυξη πολιτισμού ιδεών κλπ κλπ); Επίσης πώς μπορείς να καταργείς αξίες και να λες ότι μας γυρίζουν στο 1880; Ποιες είναι οι αξίες που εχεις σήμερα; Τέλος, έχεις κάθε δικαίωμα να μη σου αρέσει ο Καραγκιόζης και το θέατρο σκιών. Δε μπορείς όμως να αγνοείς κάθε έναν ο οποίος έχει συμβάλλει σημαντικά στον ελληνικό πολιτισμό.

Υ.Γ.: Ααααα, τώρα που το θυμήθηκα, στο σχολείο μάς είπαν για τον Νεοελληνικό Διαφωτισμό. Τι να είναι αυτός άραγε; :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Μιχάλη το θέμα μας δεν είναι αν αναπτύχθηκε ή όχι ο ελληνικός πολιτισμός κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας,αλλά σε ένα ατυχές σχόλιό σου.
Δεν το θεωρώ σοβαρό να λέμε ότι πέθανε ο Ευγένιος Σπαθάρης και εσύ να απαντάς με αυτό και με το ':lol:'.
Αν δεν σου άρεσε,μπράβο σου,αυτό το σχόλιο ας μην το έκανες. Δεν ήταν ανθρώπινο.
Μπορεί ο Σπαθάρης να μην είχε ιδέα από Photoshop και τέτοια αλλά δημιούργησε από το μηδέν μια διασκέδαση για όλες τις ηλικίες που ακόμα και σήμερα την βλέπουμε.


Όσο για το υπόλοιπο,υποκρισία και τέτοια,ΟΚ ισχύει αλλά κάποιο πραγματικά στεναχωριούνται και ας μην το βλέπεις.
Στο κάτω-κάτω μην σχολιάζεις κατι που όπως φαίνεται δεν ξέρεις.


Το θέμα μας δεν είναι το σχόλιο μου, αλλά ο Θάνατος του Σπαθάρη...
Το :lol: Πήγαινε στο "Μιχάλη Ντροπή :nono:" του Ηλία :p

Θα συνεχίσετε να με θάβετε; Αμφισβήτησα ότι είναι καλός καλλιτέχνης; Εγώ απλά εξέφρασα ότι η τέχνη του μας κρατάει πίσω σε μια άλλη Ελλάδα που δεν έχει θέση στον σημερινό κόσμο είτε το θέλουμε είτε όχι, όλα αυτά νομίζωντας ότι πέθανε από γεράματα, άκουσα σήμερα στην TV όταν πήγα στο σαλόνι ότι έπεσε από τα σκαλιά επειδή τον αφήσαν να γυρίσει μόνος σπίτι του ή κάτι και αυτό είναι όντως άδικο :( Αν είναι έτσι από εδώ και πέρα θα συμφωνώ με τις γνώμες όλων σας, αλλά δεν έχει νόημα τέτοια συζήτηση. Και κάποιος πριν που μου είπε θα είσαι τυχερός, άμα γίνεις το 1/100 γνωστός όσο αυτός, να σας πληροφορήσω ότι δεν με ενδιαφέρει τόσο η διασημότητα, αυτά που κάνω είναι καθαρά για να εκφραστώ, όχι για να βγάλω λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το θέμα μας δεν είναι το σχόλιο μου, αλλά ο Θάνατος του Σπαθάρη...
Το :lol: Πήγαινε στο "Μιχάλη Ντροπή :nono:" του Ηλία :p

Θα συνεχίσετε να με θάβετε; Αμφισβήτησα ότι είναι καλός καλλιτέχνης; Εγώ απλά εξέφρασα ότι η τέχνη του μας κρατάει πίσω σε μια άλλη Ελλάδα που δεν έχει θέση στον σημερινό κόσμο είτε το θέλουμε είτε όχι, όλα αυτά νομίζωντας ότι πέθανε από γεράματα, άκουσα σήμερα στην TV όταν πήγα στο σαλόνι ότι έπεσε από τα σκαλιά επειδή τον αφήσαν να γυρίσει μόνος σπίτι του ή κάτι και αυτό είναι όντως άδικο :( Αν είναι έτσι από εδώ και πέρα θα συμφωνώ με τις γνώμες όλων σας, αλλά δεν έχει νόημα τέτοια συζήτηση. Και κάποιος πριν που μου είπε θα είσαι τυχερός, άμα γίνεις το 1/100 γνωστός όσο αυτός, να σας πληροφορήσω ότι δεν με ενδιαφέρει τόσο η διασημότητα, αυτά που κάνω είναι καθαρά για να εκφραστώ, όχι για να βγάλω λεφτά.

Επειδή αναφέρεσαι σε όλους και επειδή κι εγώ σου μίλησα, θα πεταχτώ πάλι σαν το αγριόχορτο. Προσωπικά ποτέ δεν σου είπα να μην συζητάς ή να μην εκφράζεσαι. Την εκτίμησή μου δεν την έχασα ούτως ή άλλως, άσχετα με το τι είπα. Ωστόσο, με ενόχλησε λίγο αυτή η ειρωνεία κυρίως γιατί τον συμπαθούσα αρκετά τον εν λόγω καλλιτέχνη.

Τώρα αναφορικά με την ''παλιά Ελλάδα'' που αναφέρεις, υπάρχουν καλύτερες ώρες και χώροι να το συζητήσουμε αυτό. Πάντως να ξέρεις, ακριβώς επειδή ο Σπαθάρης αναδείχθηκε σε μια δύσκολη για τον ελληνισμό περίοδο νομίζω πρέπει να τον τιμούμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε θ' αναμιχθώ στη συζήτηση, δεν αξίζει.

Θέλω απλώς να πω ότι αυτός ο άνθρωπος δημιούργησε ένα είδος διασκέδασης το οποίο θα θυμόμαστε για πάντα, και ας μη το μάθουν ποτέ τα παιδιά μας. Προσωπικά οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σ' αυτόν τον άνθρωπο γιατί γέμισε τα παιδικά μου χρόνια με ωραίες παραστάσεις και ξέγνιαστες στιγμές γέλιου.

R.I.P

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αν σε θάβαμε Μιχάλη θα τα λέγαμε μέσω πμ και μσν....

Τέλος τώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@Maraki@

Νεοφερμένος

Η @Maraki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Άνθρωποι όπως ο Ευγένιος Σπαθάρης είναι συνώνυμα της λέξης πολιτισμός. Προώθησε όσο κανένας τη λαϊκή κουλτούρα και παράδοση και έφερε τη διασκέδαση στις φτωχικές αυλές των σπιτιών. Αν και εκείνος έσβησε, το έργο του θα παραμείνει χαραγμένο στις καρδιές μας, σαν μια γλυκιά ανάμνηση απο τα ξέγνοιαστα εκείνα χρόνια.
Ένα ταπεινό αντίο λοιπόν για έναν απλό αλλά αξιέπαινο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
κριμα για τον χαμο μιας μεγαλης προσωπικοτητας:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Στενοχωρήθηκα πολύ.. Τον είχα γνωρίσει κι απο κοντά..





Θέλουν και οι αγγέλοι να ψυχαγωγηθούν μάλλον .

Τι όμορφο αυτό που είπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ενας άνθρωπος,ο οποίος εκτός των άλλων,διακρίθηκε και για το ήθος του.Σε μιά κοινωνία που ο πολιτισμός αναζητείται στα talent show,ο χαμός ενός πραγματικού φύλακα ενός μεγάλου μέρους του Ελληνισμού πέρασε στα πολύ χαμηλά,καθώς όλα τα κανάλια σφάζονταν για τη Eurovision.Τετοιου είδους αξίες ειναι,ωστοσο,οχι μόνο δαχρονικές,αλλα κι αναπλήρωτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
νομίζω ότι όπου και να είναι τώρα θα διασκεδάζει τους ανθρώπους γύρω του όπως έκανε και εδώ...είμαι σίγουρη ότι η μνήμη του θα υπάρχει για πάντα...θα ζει και θα είναι κοντά μας μέσω του καραγκιόζη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top