• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κολονοσκόπηση και μέθη

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Εγώ έχω κάθε λίγους μήνες έναν πόνο στο στομάχι, ψηλά.
Με ένα αποκορύφωμα που ξεκίνησε το 2018 και πήγα νοσοκομείο από τους πόνους. Δηλαδή πάει πολύ πίσω που έχει ξεκινήσει.
Με έπιασε και πριν λίγους μήνες πάλι (περπάταγα σε όλο το σπίτι επί 24 ώρες από τους πόνους).
Με ξανά έπιασε πριν λίγες εβδομάδες λιγότερο έντονο.
Όταν το παθαίνω νιώθω ολόκληρος άρρωστος.

Πήγα σε γαστρεντερολόγο και μου έγραψε υπέρηχο, αίματος και αυτές τις εξετάσεις που σας είπα να τα δούμε όλα. Μου είπε ότι υποψιάζεται χολή, καθώς αν ήταν έλκος δε θα με άφηνε για μήνες και θα επέστρεφε ξαφνικά. Επίσης όταν με πιάνει ο πόνος και τρώω, με ανακουφίζει.
Σήμερα έκανα τον υπέρηχο και θα πάρω τα αποτελέσματα την Τετάρτη. Προφορικά η κυρία στον υπέρηχο μου είπε ότι δεν βλέπει πέτρες στη χολή και ότι είδε ένα πολυποδάκι στη χολή που μάλλον δεν φταίει αυτό για τους πόνους.
Κάτι άλλο δεν ξέρω!
Καλα η γαστροσκοπιση ειναι ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.Ενεση...και μετα κοιτας τον γιατρο.Τιποτα λεμε και κρατα και πολυ λιγο.Βασικα δενε χεις αισθηση χρονου με την μεθη.

Κοιτα...και εγω εχω θεμα με το στομαχι..λιγουλακι παλινδρομιση..λιγουλακι αρχες ελκους ΕΙΧΑ .. χωρις να γινει ομως...και τη γλυτωσα Κια εγω πολλους πονους ειχα καποιες περιοδους.

2 γαστροσκοπισεις εκανα..ολα καλα...απλα εχω χρονια γαστριτιδα.
Ουτε το ελικοβακτηριο του πυλωρου.Οταν κανετε γαστροσκοπιση εχοντας συμπτωματα να ζητατε και βιοψια για το ελικοβακτηρθδιο,,ειναι πολυ σημαντικο.
ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΠΕΤΡΟ.
ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣ... :hehe:
Τιποτα δεν ειναι και τα δυο..κια βασικα πιστευω οτι εχεις χρονια γαστριτιδα.
Για να δουμε.
:kissing:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,759 μηνύματα.
Εγώ έχω κάθε λίγους μήνες έναν πόνο στο στομάχι, ψηλά.
Με ένα αποκορύφωμα που ξεκίνησε το 2018 και πήγα νοσοκομείο από τους πόνους. Δηλαδή πάει πολύ πίσω που έχει ξεκινήσει.
Με έπιασε και πριν λίγους μήνες πάλι (περπάταγα σε όλο το σπίτι επί 24 ώρες από τους πόνους).
Με ξανά έπιασε πριν λίγες εβδομάδες λιγότερο έντονο.
Όταν το παθαίνω νιώθω ολόκληρος άρρωστος.

Πήγα σε γαστρεντερολόγο και μου έγραψε υπέρηχο, αίματος και αυτές τις εξετάσεις που σας είπα να τα δούμε όλα. Μου είπε ότι υποψιάζεται χολή, καθώς αν ήταν έλκος δε θα με άφηνε για μήνες και θα επέστρεφε ξαφνικά. Επίσης όταν με πιάνει ο πόνος και τρώω, με ανακουφίζει.
Σήμερα έκανα τον υπέρηχο και θα πάρω τα αποτελέσματα την Τετάρτη. Προφορικά η κυρία στον υπέρηχο μου είπε ότι δεν βλέπει πέτρες στη χολή και ότι είδε ένα πολυποδάκι στη χολή που μάλλον δεν φταίει αυτό για τους πόνους.
Κάτι άλλο δεν ξέρω!
ε τωρα εγω δεν πρεπει να μιλαω αφου τα ειπε ο ειδικος αλλα οπως τα λες μου κανει για ελκακι σφυχτιρα... και διαφραγματοκυλη.
οκ πολυ συνηθες στους αντρες ειδικα αμα κρατας μεσα τα συναισθηματα σου ....και ευκολη η θεραπεια..ενα χαπακι την ημερα.
Τωρα για χολη δεν ξερω αλλα η αποφαρξη χολιφορου αγγειου δινει πονο σε επιπεδο γαυγισματος και χτυπα και μεση και πλατη.
Ευχομαι τιποτα ως κατι απλο ... αντε πηγαινε.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.
Έχω μια απορία: στις οδηγίες, λέει 3 μέρες πριν την εξέταση (προφανώς με εξαίρεση την παραμονή που θέλει άλλα), να καταναλώνω άφθονο νερό, χαμομήλι και σούπες.

Τα noodles θεωρούνται σούπα;
Λέω αυτά τα φθηνά από το σούπερ μάρκετ που έχουν έναν φάκελο μέσα με τη γεύση και τα βράζεις 3 λεπτά:
Screenshot 2024-05-13 at 21-01-17 Oriental Express Noodles 3' Κοτόπουλο & Τσίλι 87gr mymarket.gr.png


Τώρα διαβάζω τις οδηγίες και την εξέταση την έχω την Πέμπτη!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Χαμομιλι μην πιεις,,,εχει εκεινα τα μικρα στοιχεια που μπορει να κατσουν στο εντερο.Μονο ΣΟΥΡΩΜΕΝΟ ΤΣΑΙ.
Τα νουντλς αν εχουν κρεμμυδια..μυρωδικα κλπ δνε κανουν.ΜΟΝΟ αν ειναι εντελως σκετα..και παλι δεν ξερω.Εγω θα ρωταγα τον γιατρο μου.Γενικα ο καθε γιατρος εφαρμοζει ενα σχημα που εχει διαφορετικα πραγματα απο αλλα σχηματα και εξαρτιωνται απο το ποσο ισχυρο ειναι ενα καθαρκτικο κλπ.

ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.

Ειναι σημαντικο να καθαρισεις σωστα..αλλιως θα την πατησεις σαν εμενα...που θα ξανακανω.,και δεν εφταιγα εγω.ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ..ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ..ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ.Παιζει σημασια και αν εισαι δυσκιλιος κλπ
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Έχω μια απορία: στις οδηγίες, λέει 3 μέρες πριν την εξέταση (προφανώς με εξαίρεση την παραμονή που θέλει άλλα), να καταναλώνω άφθονο νερό, χαμομήλι και σούπες.

Τα noodles θεωρούνται σούπα;
Λέω αυτά τα φθηνά από το σούπερ μάρκετ που έχουν έναν φάκελο μέσα με τη γεύση και τα βράζεις 3 λεπτά:
View attachment 132584

Τώρα διαβάζω τις οδηγίες και την εξέταση την έχω την Πέμπτη!
δε θα στα συνιστούσα. Όπως είπε η @Πουπουλίνα έχει διάφορα κομμάτια από λαχανικά. Εγώ ξέρεις τι έκανα, σα γνωστή ορεξάτη, που δύσκολα στερούμαι το φαγητό; Έβρασα κοτόπουλο στήθος, καρότα, πατάτες, όχι πράσινα λαχανικά και τα πέρασα απ το μπλέντερ. Τα έκανα μια νοστιμότατη σούπα, νομίζω με ελαιόλαδο (δε θυμάμαι ακριβώς τους περιορισμούς, νομίζω πως επιτρεπόταν, διάβασε τις οδηγίες). Οι πρωτεϊνες του κοτόπουλου σε <<κρατάνε>> αρκετές ώρες χορτάτο. Απ όσο θυμάμαι, αυτό ήταν το τελευταίο γεύμα 24 ώρες πριν. Έφαγα δύο πολύ γεμάτα πιάτα, δεν είχε περιορισμό στην ποσότητα, αρκεί να σταματήσεις να τρως μέχρι την ώρα που έγραφε. Δεν πείνασα πάντως. Ίσως επειδή εκείνο το απόγευμα με τα καθαρτικά ήπια πάνω από 15 λίτρα νερό. Ρε παιδιά, αυτή η αηδία δε καταπινόταν. Είχα στο τραπέζι το ποτήρι μπύρας με το καθαρτικό, μια πορτοκαλάδα σουρωμένη και μπουκάλια νερό. Μια γουλιά καθαρτικό/1 ποτήρι νερό να φύγει η γεύση/ μια γουλίτσα χυμό, να φτιάξει η γεύση.
Τσάι ναι, μόνο σουρωμένο. Αυτό με βοήθησε να ...καθαρίσω γρηγορότερα. Ο αδερφός μου είπε, πως εκείνη τη νύχτα διανυκτέρευσε τουαλέτα. Εγώ μεχρι τις 10, είχα τελειώσει και καλοκοιμήθηκα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.
Thanks παιδιά!
Χαμομήλι πίνω μόνο αυτό σε φακελάκια, συνεπώς δεν αφήνει υπολείμματα.
Σε λίγο θα βγω να πάρω τα φάρμακα και σούπες Knorr για σήμερα και αύριο.

Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο, θα με σώσετε αν ξέρετε.
Στις οδηγίες για αύριο λέει μόνο "μαύρο καφέ".

Υπάρχουν κάψουλες στο σούπερ μάρκετ για κάτι τέτοιο, για Nespresso;
324306-2.jpg

Μπορείτε να μου προτείνετε 2 - 3 προιόντα από Σκλαβενίτη (κάψουλες) ;
Εννοεί - σίγουρα - χωρίς γάλα, αλλά και ΧΩΡΙΣ ζάχαρη, σωστά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,331 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,331 μηνύματα.
Ναι βρε Himela, αλλά πως ξεχωρίζω τον "μαύρο καφέ"; :P
Γι' αυτό είπα, προτείνετε συγκεκριμένες κάψουλες.
Όταν λέει μαύρο καφέ εννοεί σκέτο. Μπορείς να πιεις γαλλικό χωρίς ζάχαρη και γάλα, εσπρέσσο χωρίς ζάχαρη και γάλα. Δεν γνωρίζω οτι οι κάψουλες έχουν μέσα ζάχαρη ή γάλα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,331 μηνύματα.
Βρήκα τις οδηγίες για την κολονοσκόπηση από ιδιωτική κλινική για όποιον ενδιαφέρεται:
Untitled.jpg
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Όταν λέει μαύρο καφέ εννοεί σκέτο. Μπορείς να πιεις γαλλικό χωρίς ζάχαρη και γάλα, εσπρέσσο χωρίς ζάχαρη και γάλα. Δεν γνωρίζω οτι οι κάψουλες έχουν μέσα ζάχαρη ή γάλα.
δίχως να θέλω να .....χωθώ και να το παίξω έξυπνη, θα απέκλεια καφέδες που έχουν κόκκους, πχ ελληνικό. Δηλαδή θα έπινα καφέ φίλτρου καλύτερα. Οι κόκκοι υπάρχει πιθανότητα, να χωθούν στις λάχνες του εντέρου και να ...μπερδευτεί η ενδοσκόπηση
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,331 μηνύματα.
δίχως να θέλω να .....χωθώ και να το παίξω έξυπνη, θα απέκλεια καφέδες που έχουν κόκκους, πχ ελληνικό. Δηλαδή θα έπινα καφέ φίλτρου καλύτερα. Οι κόκκοι υπάρχει πιθανότητα, να χωθούν στις λάχνες του εντέρου και να ...μπερδευτεί η ενδοσκόπηση
Ακριβώς. Κι εγώ δε θα πρότεινα ελληνικό ή στιγμιαίο.

Στις οδηγίες που έδωσα πάνω βέβαια απλά λέει καφές χωρίς γάλα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ακριβώς. Κι εγώ δε θα πρότεινα ελληνικό ή στιγμιαίο.

Στις οδηγίες που έδωσα πάνω βέβαια απλά λέει καφές χωρίς γάλα.
Πάντως, μη σε μπερδέψω με τα δικά μου, αλλά δε θυμάμαι να μου έκοψαν μια βδομάδα το γάλα, εκτός απ την τελευταία μέρα, που επιτρέπονταν μόνο χυμοί σουρωμένοι και αφεψήματα. Τα σπόρια, οι κόκκοι, οι φυτικές ίνες κλπ που μπορούν να μπλέξουν στο έντερο, ναι απαγορεύονταν όλη τη βδομάδα
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.
Παιδιά εγώ χθες Δευτέρα, προτού δω τις οδηγίες (οι οποίες οι δικές μου λένε 3 μέρες πριν όχι 5) έφαγα μισό κουλούρι πολύσπορο και 2 μπανάνες :'(
Την εξέταση την έχω την Πέμπτη.

Το γάλα εμένα λέει μόνο την προηγούμενη ημέρα να μην πιω.

Βγήκα και πήρα τα φάρμακα (effecol-prep και dulcolax).
Λέτε να πιω 2 dulcolax και σήμερα Τρίτη (την εξέταση την έχω Πέμπτη), να αδειάσω καλύτερα και λόγω της παραπάνω παρασπονδίας; Δεν έχω επαφές με το γιατρό και δε θέλω να τον πάρω τηλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
Παιδιά εγώ χθες Δευτέρα, προτού δω τις οδηγίες (οι οποίες οι δικές μου λένε 3 μέρες πριν όχι 5) έφαγα μισό κουλούρι πολύσπορο και 2 μπανάνες :'(
Την εξέταση την έχω την Πέμπτη.

Το γάλα εμένα λέει μόνο την προηγούμενη ημέρα να μην πιω.

Βγήκα και πήρα τα φάρμακα (effecol-prep και dulcolax).
Λέτε να πιω 2 dulcolax και σήμερα Τρίτη (την εξέταση την έχω Πέμπτη), να αδειάσω καλύτερα και λόγω της παραπάνω παρασπονδίας; Δεν έχω επαφές με το γιατρό και δε θέλω να τον πάρω τηλ.
Eγώ λέω να μην αυθαιρετήσεις και να πάρεις τα φάρμακα όπως σου είπε ο γιατρός (ή γράφουν οι οδηγίες...). Την ώρα που σου είπε και τη δόση που σου είπε...

Εντάξει, ένα πολύσπορο έφαγες και δύο μπανάνες. Όχι την Άρτα με τα Γιάννενα...Και τώρα είναι Τρίτη. Έχεις και την αυριανή μέρα ολόκληρη (Τετάρτη)...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.
Eγώ λέω να μην αυθαιρετήσεις και να πάρεις τα φάρμακα όποτε σου είπε ο γιατρός (ή γράφουν οι οδηγίες...). Την ώρα που σου είπε και τη δόση που σου είπε...

Εντάξει, ένα πολύσπορο έφαγες και δύο μπανάνες. Όχι την Άρτα με τα Γιάννενα...Και τώρα είναι Τρίτη. Έχεις και την αυριανή μέρα ολόκληρη...
ok, δεν μου τα είπε ο γιατρός, η κλινική έχει εκδώσει οδηγίες παρόμοιες με αυτές που έβαλε η Himela.
Ο γιατρός απλά έγραψε τις εξετάσεις. ;)

Κι εγώ πιστεύω ότι αφού δεν το παράκανα δεν θα έχω θέμα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
ok, δεν μου τα είπε ο γιατρός, η κλινική έχει εκδώσει οδηγίες παρόμοιες με αυτές που έβαλε η Himela.
Ο γιατρός απλά έγραψε τις εξετάσεις. ;)

Κι εγώ πιστεύω ότι αφού δεν το παράκανα δεν θα έχω θέμα.
Ναι, αυτό. Κι εγώ στην κλινική τις έκανα και θυμάμαι μου έδωσαν από εκεί οδηγίες, σαν έκλεισα το ραντεβού. Πότε θα πάρω και τί...

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Φάε ελαφριά σήμερα και θα είσαι οκ...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.
Ξεκίνησα το Effecol-PREP.
Περιέργως το περίμενα χειρότερο. Δεν έχει έντονη γεύση.
Είμαι στο πρώτο μπουκάλι ακόμα, ένα ποτήρι έμεινε και το τελειώνω το 1ο λίτρο μπουκάλι.

Δεν ξέρω τι άποψη θα έχω γι' αυτό μέχρι το 4ο μπουκάλι! :'(
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ξεκίνησα το Effecol-PREP.
Περιέργως το περίμενα χειρότερο. Δεν έχει έντονη γεύση.
Είμαι στο πρώτο μπουκάλι ακόμα, ένα ποτήρι έμεινε και το τελειώνω το 1ο λίτρο μπουκάλι.

Δεν ξέρω τι άποψη θα έχω γι' αυτό μέχρι το 4ο μπουκάλι! :'(
Εγώ όταν έκανα τη κολονοσκόπηση το Δεκέμβριο είχα πάρει το καθαρτικό Eziclen που έχει 2 μπουκαλάκια αλλά έπρεπε να πιω αφθονό νερό ανάμεσα για να λειτουργήσει.

Ελπίζω να έχεις μωρομάντηλα γιατί θα σου χρειαστούν σε λίγο. Μείνε όσο χρειαστεί στη τουαλέτα, εκεί που νομίζεις ότι θα τελειώνεις θα έχει και άλλο. (Σορρυ για τις λεπτομέρειες αλλά το διαβάζετε στο καταλλήλο θρεντ :lol: )
Καλη επιτυχία με τη εξετάση.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,117 μηνύματα.
Το ξεκίνησα στις 16:00, ένα μεγάλο ποτήρι κάθε 20 λεπτά, θα τελειώσω στις 21:10! :'(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top