• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κολονοσκόπηση και μέθη

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,323 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, ένα μικρό update.
Καταρχήν στην πλατφόρμα τους λέει ότι μου δώσανε την εξής μέθη για κάθε εξέταση:
Φαρμακευτική προετοιμασία: spray xylocaine, IV Midazolam 8mg, IV Flumazenil 0,25mg.

Να πω ότι πλέον που μιλάμε δεν θυμάμαι πολλά πράγματα.
Η μάνα μου ως συνοδός μου είπε ότι η εξετάσεις και οι δύο κρατήσανε 40 - 50 λεπτά.
Εμένα αν με ρωτούσες τώρα θα σου έλεγα ότι περάσανε 10 - 15 λεπτά.
Στη γαστροσκόπηση δεν καταλάβαινα ούτε έβλεπα κάτι, μόνο μπροστά μου, όμως στην κολονοσκόπηση θυμάμαι την ησυχία στο δωμάτιο, την οθόνη που έβλεπα και ότι τους ρώτησα αν βρίσκουν τίποτα καθώς και το τι μου απάντησαν.

Πραγματικά προτιμώ να κάνω 5 τέτοιες εξετάσεις σε μία μέρα σαν διαδικασία (πραγματικά δεν ήταν ΤΙΠΟΤΑ), παρά να ξανά περάσω 1 φορά όλη τη διαδικασία της προετοιμασίας. Πραγματικά πολύ δύσκολο, και η διατροφή των ημερών με σούπες, και τα 4 λίτρα effecol-prep. Μάλιστα με έπιασε και υπερένταση από το πολύ νερό και την αφαγία τη νύχτα και κοιμήθηκα 4:30πμ και 7:00πμ ξύπνησα.

Μετά την εξέταση μου είπαν φαγητό ελεύθερα. Βέβαια λαχτάρησα burgers, αλλά 10πμ δεν ήταν ανοιχτά τα goodies οπότε βολεύτηκα με 3 burgers mcdonalds :lol:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, ένα μικρό update.
Καταρχήν στην πλατφόρμα τους λέει ότι μου δώσανε την εξής μέθη για κάθε εξέταση:


Να πω ότι πλέον που μιλάμε δεν θυμάμαι πολλά πράγματα.
Η μάνα μου ως συνοδός μου είπε ότι η εξετάσεις και οι δύο κρατήσανε 40 - 50 λεπτά.
Εμένα αν με ρωτούσες τώρα θα σου έλεγα ότι περάσανε 10 - 15 λεπτά.
Στη γαστροσκόπηση δεν καταλάβαινα ούτε έβλεπα κάτι, μόνο μπροστά μου, όμως στην κολονοσκόπηση θυμάμαι την ησυχία στο δωμάτιο, την οθόνη που έβλεπα και ότι τους ρώτησα αν βρίσκουν τίποτα καθώς και το τι μου απάντησαν.

Πραγματικά προτιμώ να κάνω 5 τέτοιες εξετάσεις σε μία μέρα σαν διαδικασία (πραγματικά δεν ήταν ΤΙΠΟΤΑ), παρά να ξανά περάσω 1 φορά όλη τη διαδικασία της προετοιμασίας. Πραγματικά πολύ δύσκολο, και η διατροφή των ημερών με σούπες, και τα 4 λίτρα effecol-prep. Μάλιστα με έπιασε και υπερένταση από το πολύ νερό και την αφαγία τη νύχτα και κοιμήθηκα 4:30πμ και 7:00πμ ξύπνησα.

Μετά την εξέταση μου είπαν φαγητό ελεύθερα. Βέβαια λαχτάρησα burgers, αλλά 10πμ δεν ήταν ανοιχτά τα goodies οπότε βολεύτηκα με 3 burgers mcdonalds :lol:
τέλος καλό, όλα καλά!
Έχεις όμως κάτι περίεργα γούστα στο φαγητό ρε παιδάκι μου! Αποξηραμένα μακαρονια με ενισχυτικά γεύσης, μπουργκερ με πλαστικά μπιφτέκια!
Να πεις, πίτσα, να έρθω μαζί ! :ok:
Μέσα στα 4 λίτρα ήταν όλο το καθαρτικό; Μέχρι τι ώρα πήγαινες τη νυχτα @@@;
Εμένα μου είχε δώσει μια άλλη σκόνη. Ίσως ο @paskmak που είναι γιατρός σε γερμανια, ξέρει πώς λέγονται, πάντως την ίδια δουλειά κάνουν. Ήταν 2 σακουλάκια, το πρώτο το διέλυες νωρίς το απόγευμα της παραμονής σε 1/2 λίτρο νερό και το 2ο την άλλη μέρα πρωί πρωί, για μένα που είχα στη 1 το μεσημέρι την εξέταση. Βασικά τη δουλειά την εκανε το απογευματινό. Το άλλο ήταν μάλλον για την τελική ...καθαριότητα. Ίσως επειδή ήταν όλη η <αηδία> συμπυκνωμένη σε 1/2 λίτρο ήταν τόσο αηδιαστικό. Το έπινα όμως με συνοδεία μεγάλης ποσότητας νερού. Βασικά το διέλυσα σε μεγάλο ποτήρι μπύρας, μισού λίτρου και δίπλα είχα τα νερά, μπουκάλια. Δηλαδή τα 4 λίτρα τα ήπια σίγουρα και πολλά παραπάνω
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,323 μηνύματα.
Τελευταία φορά wc πήγα στις 3:30πμ (έβγαζα κίτρινα νερά), αλλά και το πρωί μία κατά τις 7:20πμ, με την εξέταση να την έχω στις 8:30πμ. Κίτρινο υγρό έβγαζα με φουσκάλες.
Συνολικά (δλδ ακόμα και βγάζοντας λίγο υγρό), θα πήγα 16 με 18 φορές.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,103 μηνύματα.
H Flumazenil (anexate) είναι το αντίδοτο στην νάκρωση το φάρμακο που σου βάλανε είναι μιδαζολάμη (midazolame)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,323 μηνύματα.
H Flumazenil (anexate) είναι το αντίδοτο στην νάκρωση το φάρμακο που σου βάλανε είναι μιδαζολάμη (midazolame)
Και το spray xylocaine, στο στόμα πριν την γαστροσκόπηση, είχε γεύση μεταξύ μπανάνας και πονστάν σιρόπι. ;)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,935 μηνύματα.
Και το spray xylocaine, στο στόμα πριν την γαστροσκόπηση, είχε γεύση μεταξύ μπανάνας και πονστάν σιρόπι. ;)
Ωραια ολα καλα
Κοτα να δεις η απαισια προετοιμασια εχει να κανει με το εντερο...αν κανεις γαστροσκοπηση μονο δεν θελει τιποτα... κατι σε νηστεια αποβραδίς και υγρα.. νερακια χαμομιλια καφεδες αν θες κατι να βαλεις στο στομα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.
Παιδιά, σήμερα έμαθα πως σε μια φίλη, ετών 58 της βρήκαν όγκο στο παχύ έντερο 1cm. Πήγε για κολονοσκόπηση με φόβο πολύποδα και βρεθηκε όγκος. Ανησυχώ πολύ ρε παιδιά. Δεν τον αφαίρεσαν, δεν είναι τόσο απλό. Οι ίδιοι οι γιατροί, έλεγαν διάφορα , μου είπε η φίλη. Πρώτα πρέπει να διαπιστώσουν αν είναι κακοήθης και έπειτα θα αποφασίσουν, τι θα τον κάνουν. Η φίλη μου ήταν πολύ χάλια και μπερδεμένη, νομίζω δεν κατάλαβε πού κατέληξαν οι γιατροί. Κάτι για ακτινοβολίες μου έλεγε..... αλλά και η ίδια δεν ήξερε. Πολύ στενάχωρα πράματα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,961 μηνύματα.
συγνώμη για την αδιακρισία, τεσπα, εδώ άγνωστοι μεταξύ αγνώστων είμαστε, αλλά επιτρέπεται να κάνεις τόσο συχνά κολονοσκοπήσεις; Εμένα μου είχε πει η γιατρός κάθε 10 χρόνια, αν είναι όλα καλά και αν βρεθεί πολύποδας, ανάλογα την περίπτωση, σε 3, ή 4 ,ή 5 χρόνια ξανά. Έτσι κατάλαβα, ίσως κάνω λάθος
Ε ναι αυτο σου λεω.Οταν εκανα πριν 5 χρονια..βτρεθηκε ενας πολυ μικρος ακινδυνος πολυποδακος.Τον εβγαλε ο γιατρος επιτοπου.Μου ειπε μετα απο 5 χρονια να ξανακανω,Φετος τον φεβρουαριο ηταν τα 5 χρονια...εκανα προετοιμασια,.,.με επιασε η μεθη αλλα λογω καινουργιοων φαρμακων πιο ηπιων..εμενα δεν καθαρισε καλα το εντερο μου.Φανηκε η αρχη και η μεση,,δεν φανηκε το τελος που ειναι σημαντικο Μου ειπε μετα απο 2 χρονια.
Εγω θελω ομως να ξεμπερδευω να ειμαι σιγουρη.Του λεω δεν πειραζει..σε 1 μηνα παλι.Μου ειπε οκ.Την δευτερη φορα καναμε πιο σκληρο σχημα για καθαρισμο εντερου,,.ηταν πεντακαθαρο αλλα δεν με επιασε η μεθη..μαλλον συνηθισα και σταματησαμε παλι στη μεση. :crazy: Οποτε πρεπει να τελειωνει αυτο.Να το δουμε ολο και καθαρα να ξανακανω μετα απο 5 χρονια.

Οχι.Δεν πειραζιε να ξανακανεις κολονοσκοπιση εκτος την ταλαιπωρια.Βεβαια δνε λεμε να γινεται συνεχεια αυτο..αλλα επιλεγω το να το ξανακανω αλλη μια το καλοκαιρι σε αλλο γιατρο...ισως και με αναισθησια απο το να ξαναπαω σε 2 χρονια ενω μπορω να ξεγνιασω για 5.
Με καταλαβες τωρα;:hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά, σήμερα έμαθα πως σε μια φίλη, ετών 58 της βρήκαν όγκο στο παχύ έντερο 1cm. Πήγε για κολονοσκόπηση με φόβο πολύποδα και βρεθηκε όγκος. Ανησυχώ πολύ ρε παιδιά. Δεν τον αφαίρεσαν, δεν είναι τόσο απλό. Οι ίδιοι οι γιατροί, έλεγαν διάφορα , μου είπε η φίλη. Πρώτα πρέπει να διαπιστώσουν αν είναι κακοήθης και έπειτα θα αποφασίσουν, τι θα τον κάνουν. Η φίλη μου ήταν πολύ χάλια και μπερδεμένη, νομίζω δεν κατάλαβε πού κατέληξαν οι γιατροί. Κάτι για ακτινοβολίες μου έλεγε..... αλλά και η ίδια δεν ήξερε. Πολύ στενάχωρα πράματα
Αφαιρουν ΜΟΝΟ οταν ειναι μικρος και ειδος ακινδυνο για καρκινο.Υπαρχουν πολλα ειδη πολυποδα..Οταν υπαρχει υποψια καρκινου ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝ..ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΒΙΟΨΙΑ.Αν κοψουν τον καρκινο ετσι..θα γεμισει ολο το εντερο καρκινο.
Η φιλη σου να μαθει να ρωταει στα ισια.Κια ο γαμπρος μου επαθε καρκινο εντερου 3 σταδιο παρακαλω και το ξεπερασε εντελως και ειανι μια χαρα.

Οτανσ τον βγαζουν τον πολυποδα τυπικα κανουν βιοψια αλλα εισαι σιγουρα οκ.Οι γιατροι ξερουν ποια ειδη πολυποδα ειναι καρκινοι και ποιοι ακινδυνοι.Οταν δεν στο βγαζουν εκει ειναι σκουρα τα πραγματα..αλλα εμενα στον γαμπρο μου το ειπαν απο την αρχη.Παμε για βιοψια αλλα ειναι καρκινος.Στον ευαγγελισμο αυτο,.
Αν ειναι σε ιδιωτη να παρει τις εξετασεις και τις φωτο και να παει ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ.ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,961 μηνύματα.
τι θεραπεία έκανε; Ανησυχώ. Πουπουλίνα, δεν μπορώ να την μαλώσω την κοπέλα, είναι χάλια ψυχολογικά.
Καλε τι να μαλωσεις; Ουτε για πλακα.
Η θεραπεια ηταν εγχειρηση.,κοψαν κομματι εντερου..δηλαδη σε καρκινο δεν κοβεις τον πολυποδα,,αφαιρουν κομματι του εντερου που γειτνιαζει με τον καρκινο..και..ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ..ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ.Απο 2 σταδιο και μετα νομιζω κανουν χημειοθεραπεια.Πρωτο σταδιο νομιζω δεν χρειαζεται Κια βεβαια μετα συνεχως εξετασεις μεχρι να φανει οτι δεν εχει γινει μετασταση/.
Στον ευαγγελισμο χημειοθεραπειες εκανε.ΕΞΑΙΡΕΡΙΚΟΙ,.
Μα ομως αυτα πρεπει να τα ψαξει.Δεν γινεται ετσι./
Θα ρωτησει τους γιατρους,Ειναι κακρινος πιστευετε; Μα δεν το ρωτησε αυτο;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.
Καλε τι να μαλωσεις; Ουτε για πλακα.
Η θεραπεια ηταν εγχειρηση.,κοψαν κομματι εντερου..δηλαδη σε καρκινο δεν κοβεις τον πολυποδα,,αφαιρουν κομματι του εντερου που γειτνιαζει με τον καρκινο..και..ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ..ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ.Απο 2 σταδιο και μετα νομιζω κανουν χημειοθεραπεια.Πρωτο σταδιο νομιζω δεν χρειαζεται Κια βεβαια μετα συνεχως εξετασεις μεχρι να φανει οτι δεν εχει γινει μετασταση/.
Στον ευαγγελισμο χημειοθεραπειες εκανε.ΕΞΑΙΡΕΡΙΚΟΙ,.
Μα ομως αυτα πρεπει να τα ψαξει.Δεν γινεται ετσι./
Θα ρωτησει τους γιατρους,Ειναι κακρινος πιστευετε; Μα δεν το ρωτησε αυτο;
Η ίδια ήταν χάλια, δεν τολμούσε να πει άποψη, αν και πιστευω πως για καρκίνο φοβάται, γιατί είχε και η μητερα της ίδια περιπτωση. Συνέχεια μου έλεγε <δεν ξέρω>. Μένει εκτός Ελλάδας και έχουν άλλο σύστημα υγείας. Δηλαδή δεν επιλέγεις, ούτε πληρώνεις γιατρό. Πας όπου σε στείλουν. Και δεν έχει αρκετά χρήματα, για να έρθει να ψάξει σε ελληνικά νοσοκομεία ή γιατρούς. Δεν ξέρω, αν γίνεται με ευρωπαϊκή κάρτα.
Της είπα να ψάξει εκεί, στης πόλης της να νοσοκομεία και να παρακαλέσει τον παθολόγο της να τη στείλει στον καλύτερο. Αλλά αν κρίνω από τη δική μου παθολόγο, έχει ένα <πίνακα> με πολλούς γιατρούς και νοσοκομεία, ειδικούς για κάθε περίπτωση.
Να σου πω, ίσως είναι καλύτερα, γιατί κάποιες φορές πέφτεις θύμα επιτήδειων γιατρών, ή και μπερδεύεσαι, δεν ξέρεις ποιος έχει δίκιο. Τώρα θα ακολουθήσει τις οδηγίες του παθολόγου και του ...πώς λέγεται.... γαστρεντερολόγου (;), που έκανε την εξέταση, όπου ήρθε, λέει, χθες, ολόκληρο team, μόλις βρέθηκε το πρόβλημα. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ με την έγνοια της
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,940 μηνύματα.
τι θεραπεία έκανε; Ανησυχώ. Πουπουλίνα, δεν μπορώ να την μαλώσω την κοπέλα, είναι χάλια ψυχολογικά.
Εννοείται ότι δεν θα την "μαλώσεις". Μεγάλη γυναίκα είναι. Πέρα απ' αυτό, χρειάζεται το χρόνο της να το διαχειριστεί. Θα συνέλθει και σαν είναι έτοιμη θα "το τρέξει" από μόνη της. Δε φοβάται μήπως έχει γρίπη...Μην το παίζουμε ήρωες. Να είσαι δίπλα της με αγάπη και υποστηρικτική. Αυτό χρειάζεται προς το παρόν. Για τα υπόλοιπα θα βρει το δρόμο της. Άποψή μου...
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.
Καλε τι να μαλωσεις; Ουτε για πλακα.
Η θεραπεια ηταν εγχειρηση.,κοψαν κομματι εντερου..δηλαδη σε καρκινο δεν κοβεις τον πολυποδα,,αφαιρουν κομματι του εντερου που γειτνιαζει με τον καρκινο..και..ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ..ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ.Απο 2 σταδιο και μετα νομιζω κανουν χημειοθεραπεια.Πρωτο σταδιο νομιζω δεν χρειαζεται Κια βεβαια μετα συνεχως εξετασεις μεχρι να φανει οτι δεν εχει γινει μετασταση/.
Στον ευαγγελισμο χημειοθεραπειες εκανε.ΕΞΑΙΡΕΡΙΚΟΙ,.
Μα ομως αυτα πρεπει να τα ψαξει.Δεν γινεται ετσι./
Θα ρωτησει τους γιατρους,Ειναι κακρινος πιστευετε; Μα δεν το ρωτησε αυτο;
μου ΄στελε κάτι απαντησεις. Τελικά ο ογκος βρισκεται στο τελευταίο κομμάτι.
Απ τα λίγα που κατάλαβα, πιστεύω, δεν φοβάται τόσο το να μην πεθάνει, η πιθανότητα να γίνει κάποια ιατρική ενέργεια και να γλυτώσει είναι πολύ μεγάλη. Πιστεύω, εγώ, αυτη δεν είπε κάτι, πως φοβάται την τεχνητή έδρα (έτσι δεν το λένε), γιατί μου τόνιζε το δύσκολο μέρος, πως δεν είναι απλό κόψιμο/ράψιμο εντέρου
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,323 μηνύματα.
Πήρα και τη βιοψία στομάχου Γ1 σήμερα:
Ιστολογικώς παρατηρούνται:
Τεμαχίδια βλεννογόνου τύπου άντρου στομάχου με αλλοιώσεις ήπιας ενεργού χρόνιας ελικοβακτηριδιακής γαστρίτιδας.
Ανιχνεύονται ολιγάριθμοι μικροοργανισμοί του τύπου H. Pylori στην τροποποιημένη χρώση Giemsa.
Δεν ανιχνεύονται λεμφικές συναθροίσεις στο χόριο των τεμαχιδίων, Isaacson Score 1.
Δεν παρατηρείται εντερικής μετάπλαση, επιθηλιακή δυσπλασία ή κακοήθεια στο παρόν υλικό.

Συνιστάται αγωγή και επανέλεγχος.
Μάλλον γι' αυτό πονάω :hmm:
Ελπίζω να μην είναι σοβαρό :(
Τουλάχιστον γλύτωσα τη χολή που υποψιαζόμασταν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top