Κορωνοϊός: Ματαιώνονται οι εκδηλώσεις για το καρναβάλι σε όλη την Ελλάδα

Συμφωνείτε με την απόφαση αυτή του υπουργείου Υγείας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,269 μηνύματα.
Η επίσημη άποψη του ΠΟΥ ειναι οτι δεν ειναι ΠΑΝΔΗΜΙΑ όμως καλεί τις χώρες να προετοιμαστούν για μια ενδεχόμενη πανδημία. (θέμα χρόνου να το ανακοινώσει φυσικα)

ο fockos λέει ότι είναι πανδημία (η οποία θα φανεί σε λίγους μήνες και στατιστικά).

Περιμένουμε να δούμε ποιος θα έχει δίκιο....
Ε για αυτό με επιβεβαιώνεις.
Τι να περιμένω; Όταν θα γίνει πανδημία θα πεις είδατε; Είναι Πανδημία.Μα θα γίνει πανδημία.
Α ...
«Η απερίσκεπτη χρήση της λέξης πανδημία δεν έχει ουσιαστικό όφελος, αλλά ενέχει σημαντικό κίνδυνο σε ό,τι αφορά την ενίσχυση του περιττού και αδικαιολόγητου φόβου και του στίγματος, και την παράλυση των συστημάτων. Ίσως επίσης να αποτελεί ένδειξη ότι δεν μπορούμε πλέον να περιορίσουμε τον ιό, το οποίο δεν είναι αληθές», δήλωσε ο Τέντρος Αντανόμ Γκεμπρεγέσους σε σχόλια του σε διπλωμάτες στη Γενεύη.
Εξακολουθείς και με επιβεβαιώνεις και δεν καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι αν όντως είσαι γιατρός.
Ξεκαβάλα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η επίσημη άποψη του ΠΟΥ ειναι οτι δεν ειναι ΠΑΝΔΗΜΙΑ όμως καλεί τις χώρες να προετοιμαστούν για μια ενδεχόμενη πανδημία. (θέμα χρόνου να το ανακοινώσει φυσικα)

ο fockos λέει ότι είναι πανδημία (η οποία θα φανεί σε λίγους μήνες και στατιστικά).

Περιμένουμε να δούμε ποιος θα έχει δίκιο....

Για να πει ο ΠΟΥ ότι είναι πανδημία πρέπει να έχει επιβεβαιωνενα τα αντίστοιχα κρούσματα, μιας κ ο όρος πανδημία είναι επιστήμονικος και χρησιμοποιείται υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
Εσύ τα έχεις; Όχι. Άρα τι κάνεις; Φοκιζεις.
Σταματα να φοκιζεις φοκο :/
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για να πει ο ΠΟΥ ότι είναι πανδημία πρέπει να έχει επιβεβαιωνενα τα αντίστοιχα κρούσματα, μιας κ ο όρος πανδημία είναι επιστήμονικος και χρησιμοποιείται υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
Εσύ τα έχεις; Όχι. Άρα τι κάνεις; Φοκιζεις.
Σταματα να φοκιζεις φοκο :/
θα το ξαναγράψω ακόμη μια φορά :/ γιατί δε φοκίζω .... θεωρείται δεδομένο ότι γίνονται τεστ σε όλους βάση συμπτωμάτων.

αυτή την στιγμή τεστ για τον ιό γίνεται μόνο σε αυτούς που ταξίδεψαν πρόσφατα στην Ιταλία γίνεται με την μέθοδο rt-pcr ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού παραμένει αδιάγνωστος, το κάνανε αυτό γιατί δεδομένου οτι στην Ιταλία έχουμε μεγάλο επιπολασμό με αυτόν τον τρόπο αυξάνονται οι πιθανότητες να βρουν φορεις. Παλιότερα κάνανε τεστ στους ταξιδιώτες από την Κίνα και απέτυχαν.

Όσο προχωράει ο καιρος και βρεθεί φτηνό τεστ που θα εφαρμοστεί μαζικά τότε θα έχουμε τα σωστά δεδομένα.
Τις επόμενες μέρες τα κρούσματα στην Ελλαδα θα αυξηθούν κατά πολύ ...γιατί επιδημιολογικά είναι πιο εύκολα να τα βρουν.

Με την συσσώρευση του κόσμου στα επείγοντα των νοσοκομείων τα κρούσματα με δευτεροπαθή προβλήματα υγείας θα αυξηθούν και δεν αποκλείεται να έχουμε και θάνατο. (δε λέω για πρόβλεψη γιατί θα κράζετε πάλι αλλά πείτε το και έτσι).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,269 μηνύματα.
Ναι η συγκλονιστική σου ,απίστευτη ,άκρως επιστημονική σου πρόβλεψη ποιά είναι ;Δεν την βλέπω γμτ.
:cool:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
είναι εκτίμηση και όχι πρόβλεψη. Θεωρώ ότι η δειγματοληψία αφήνει πολλά περιστατικά αδιάγνωστα. Ενα περιστατικό θετικό στην γρίπη μπορεί να είναι θετικό παράλληλα και στον κορονοιό :/

Έκανα αντίστοιχη εκτίμηση ότι θα έχουμε κρούσμα στην Ελλάδα (έπεσα πίσω στο χρόνο γιατί δε φανταζόμουν ότι είναι τόσο χαζοί οι ελληνες επιδημιολόγοι), εκτίμησα λάθος για το περιστατικό στο Αττικό γιατί οι δημοσιογράφοι δεν ανέφεραν τίποτα για αυτό το περιστατικό αν και πέρασε το 8ωρο αλλά εντός της ημέρας βρέθηκε κρούσμα στην Θεσσαλονίκη οπότε επαληθεύθηκα πάλι.,

ενώ τα πρώτα ποστ μου στο αντίστοιχο θέμα φανερώνουν ότι έκανα σωστές εκτιμήσεις και έλεγα για παραπληροφόρηση πράγμα που λέω και τώρα.

Όσο για το καρναβάλι συγχαρητήρια στο δήμαρχο που πήρε σκληρή απόφαση να τηρήσει τα έθιμα του τόπου του.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Οι ανθρωποι δεν επιμενουν στο καρναβαλι γιατι θελουν να χοροπηδανε σαν τα κατσικια, ειναι τα λεφτα στη μεση και αρκετες πολεις ζουνε απο αυτη την εκδηλωση. Ειναι πολυ ευκολο να ριχνετε αλτρουιστικα ειρωνικα σχολια, αλλα αν επηρεαζοταν η δικη σας τσεπη, τα ιδια θα καναντε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,269 μηνύματα.
Η τσέπη θα επηρεαστεί απείρως περισσότερο αν γίνει πανδημία man.Σκέφτεσαι κλασικά πολύ κοντόφθαλμα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
θα το ξαναγράψω ακόμη μια φορά :/ γιατί δε φοκίζω .... θεωρείται δεδομένο ότι γίνονται τεστ σε όλους βάση συμπτωμάτων.

αυτή την στιγμή τεστ για τον ιό γίνεται μόνο σε αυτούς που ταξίδεψαν πρόσφατα στην Ιταλία γίνεται με την μέθοδο rt-pcr ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού παραμένει αδιάγνωστος, το κάνανε αυτό γιατί δεδομένου οτι στην Ιταλία έχουμε μεγάλο επιπολασμό με αυτόν τον τρόπο αυξάνονται οι πιθανότητες να βρουν φορεις. Παλιότερα κάνανε τεστ στους ταξιδιώτες από την Κίνα και απέτυχαν.

Όσο προχωράει ο καιρος και βρεθεί φτηνό τεστ που θα εφαρμοστεί μαζικά τότε θα έχουμε τα σωστά δεδομένα.
Τις επόμενες μέρες τα κρούσματα στην Ελλαδα θα αυξηθούν κατά πολύ ...γιατί επιδημιολογικά είναι πιο εύκολα να τα βρουν.

Με την συσσώρευση του κόσμου στα επείγοντα των νοσοκομείων τα κρούσματα με δευτεροπαθή προβλήματα υγείας θα αυξηθούν και δεν αποκλείεται να έχουμε και θάνατο. (δε λέω για πρόβλεψη γιατί θα κράζετε πάλι αλλά πείτε το και έτσι).
Φοκιζεις.
Δε διαφώνησα, διασαφήνισητου όρου έκανα. Για να μιλάει ο ΠΟΥ για ενδεχόμενη πανδημία, μάλλον κ αυτός το ίδιο περιμένει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μεγάλα event και συνέδρια δεν ακυρώθηκαν τελευταία στιγμή αλλά υπήρχε εύλογο χρονικό διάστημα . Το καρναβάλι ακυρώθηκε κυριολεκτικά τελευταία στιγμή, μιλάμε για ταιραστια οικονομική ζημιά για τους μικρομεσαίους. Εγιναν μαζικές παραγγελίες, έγινε σημαντικές επενδύσεις και περιμένω να δω το κυβερνητικό πρόγραμμα για να αντιμετωπίση αυτή την πατάτα που κάνανε.

Η εύκολη λύση για την κυβερνηση ήταν να ακυρώσουν το καρναβάλι... ήθελε @@ για να πουν ότι τα καρναβάλια θα γίνουν κανονικά.

Επίσης δε κάνανε κάτι αντίστοιχο στα κέντρα διασκέδασης κοκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η επίσημη άποψη του ΠΟΥ ειναι οτι δεν ειναι ΠΑΝΔΗΜΙΑ όμως καλεί τις χώρες να προετοιμαστούν για μια ενδεχόμενη πανδημία. (θέμα χρόνου να το ανακοινώσει φυσικα)

ο fockos λέει ότι είναι πανδημία (η οποία θα φανεί σε λίγους μήνες και στατιστικά).

Περιμένουμε να δούμε ποιος θα έχει δίκιο....
Φοκιζεις.
Δε διαφώνησα, διασαφήνισητου όρου έκανα. Για να μιλάει ο ΠΟΥ για ενδεχόμενη πανδημία, μάλλον κ αυτός το ίδιο περιμένει.
:/
ωραία λέει κάτι ο ΠΟΥ που έλεγα εδώ και 1,5 μήνα σχεδόν :/
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Οι ανθρωποι δεν επιμενουν στο καρναβαλι γιατι θελουν να χοροπηδανε σαν τα κατσικια, ειναι τα λεφτα στη μεση και αρκετες πολεις ζουνε απο αυτη την εκδηλωση. Ειναι πολυ ευκολο να ριχνετε αλτρουιστικα ειρωνικα σχολια, αλλα αν επηρεαζοταν η δικη σας τσεπη, τα ιδια θα καναντε.

Συμφωνώ, το δέχομαι αυτό που λες και έτσι είναι. Τα λεφτά είναι στη μέση και ζει πολύς κόσμος από αυτό. Ας τα μεταφέρουν λοιπόν.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω όμως και θέλω ένας χριστιανός να μου εξηγήσει, είναι γιατί σταματήσανε ΕΙΔΙΚΑ τα καρναβάλια και όχι άλλες συναθροίσεις. Πχ η ημερίδα εργασίας του ΟΑΕΔ στο φάληρο με χιλιάδες κόσμο και 800 επιχειρήσεις θα γίνει κανονικά. Τα αθλητικά γεγονότα θα γίνουν κανονικά πχ αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ. Τα σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά. Κλπ κλπ.

Γιατί ειδικά τα καρναβάλια απαγορεύτηκαν; Μπορεί να είναι ανόητη ερώτηση αλλά έχω όντως απορία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,269 μηνύματα.
Μεγάλα event και συνέδρια δεν ακυρώθηκαν τελευταία στιγμή αλλά υπήρχε εύλογο χρονικό διάστημα . Το καρναβάλι ακυρώθηκε κυριολεκτικά τελευταία στιγμή, μιλάμε για ταιραστια οικονομική ζημιά για τους μικρομεσαίους. Εγιναν μαζικές παραγγελίες, έγινε σημαντικές επενδύσεις και περιμένω να δω το κυβερνητικό πρόγραμμα για να αντιμετωπίση αυτή την πατάτα που κάνανε.

Η εύκολη λύση για την κυβερνηση ήταν να ακυρώσουν το καρναβάλι... ήθελε @@ για να πουν ότι τα καρναβάλια θα γίνουν κανονικά.

Επίσης δε κάνανε κάτι αντίστοιχο στα κέντρα διασκέδασης κοκ
Έτσι.Με επιβεβαιώνεις ακόμα πιο πολύ ότι αυτή δεν είναι στάση γιατρού.Που το πρώτο μέλημα του πρέπει να είναι η δημόσια υγεία και όχι τα συντεχνιακά συμφέροντα.:clapclap:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1582922169518.png

ΕΚΤΙΜΗΣΗ 1Η
31 Ιανουαρίου τοτε δεν ήξερα ότι εφαρμόζουν μέθοδο pcr καθότι ρομαντικός θεώρησα ότι θα χρησιμοποιούν ένα φτηνό τεστ παρόλα αυτά είπα ότι τα νοσοκομεία θα γεμίσουν με χαζοπεριστατικά....


ΕΚΤΙΜΗΣΗ 2Η
1582922331958.png

έγραψα ίδια μέρα ότι έχουμε επιδημίες και δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Συμφωνώ, το δέχομαι αυτό που λες και έτσι είναι. Τα λεφτά είναι στη μέση και ζει πολύς κόσμος από αυτό. Ας τα μεταφέρουν λοιπόν.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω όμως και θέλω ένας χριστιανός να μου εξηγήσει, είναι γιατί σταματήσανε ΕΙΔΙΚΑ τα καρναβάλια και όχι άλλες συναθροίσεις. Πχ η ημερίδα εργασίας του ΟΑΕΔ στο φάληρο με χιλιάδες κόσμο και 800 επιχειρήσεις θα γίνει κανονικά. Τα αθλητικά γεγονότα θα γίνουν κανονικά πχ αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ. Τα σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά. Κλπ κλπ.

Γιατί ειδικά τα καρναβάλια απαγορεύτηκαν; Μπορεί να είναι ανόητη ερώτηση αλλά έχω όντως απορία.
Με παρεξηγησες, δεν εξεταζω η κρατικη αποφαση που παρθηκε ειναι σωστη, αυτο που λεω ειναι οτι υπαρχει μια λογικη (σωστη/λαθος δεν εξεταζω) πισω απο την αντιδραση στην απαγορευση.
Η τσέπη θα επηρεαστεί απείρως περισσότερο αν γίνει πανδημία man.Σκέφτεσαι κλασικά πολύ κοντόφθαλμα.
Απο τι, τον πανικο που επικρατει ετσι και αλλιως?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Με παρεξηγησες, δεν εξεταζω η κρατικη αποφαση που παρθηκε ειναι σωστη, αυτο που λεω ειναι οτι υπαρχει μια λογικη (σωστη/λαθος δεν εξεταζω) πισω απο την αντιδραση στην απαγορευση.

Όχι αδερφέ μου, ξέρω πως το έγραψες μην ανησυχείς, δεν το πήγα εκεί. Ήταν πραγματική απορία προς όλους, αν υπάρχει ένας άνθρωπος να μπορέσει να μου εξηγήσει το σκεπτικό. Δεν ήταν σε καμία περίπτωση προσωπική η αναφορά στα της κυβερνητικής απόφασης. Σωστό ήταν αυτό που είπες ότι δε γίνεται για το χορό αλλά ότι ζουν άνθρωποι.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1582922580841.png

Εκτίμηση 3
12 Φεβρουαρίου λέω ότι ο ιός κυκλοφορεί ανάμεσα μας και τονίζω τον χαζό τρόπο που εκτελούν τα τεστ ..... με λέτε εξωγήινο.... τελικά είχα δίκιο

1582922752295.png

Εκτίμηση 4 1
13 Φεβρουαρίου
Ξαναλέω ότι δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Και με αφορμή το πρώτο κρούσμα στην Αγγλία περιγράφω που αυτή μόλυνε τον υπόλόιπο πληθυσμό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,840 μηνύματα.
Έτσι.Με επιβεβαιώνεις ακόμα πιο πολύ ότι αυτή δεν είναι στάση γιατρού.Που το πρώτο μέλημα του πρέπει να είναι η δημόσια υγεία και όχι τα συντεχνιακά συμφέροντα.:clapclap:
Δυστυχώς ο πραγματικός ιατρός απέχει από αυτόν στις ταινίες.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Για ανέκδοτο το είπες το bold, έτσι, δεν το εννοείς;
Αν δεν καταλαβαίνεις το "πνεύμα" μου αγαπητέ, να σε καθησυχάσω, όχι δεν θα αφανιστεί η ανθρωπότητα ακόμη, δεν το αποφάσισε ο Τραμπ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω όμως και θέλω ένας χριστιανός να μου εξηγήσει, είναι γιατί σταματήσανε ΕΙΔΙΚΑ τα καρναβάλια και όχι άλλες συναθροίσεις.
Γιατί ειδικά τα καρναβάλια απαγορεύτηκαν; Μπορεί να είναι ανόητη ερώτηση αλλά έχω όντως απορία.
Χριστιανός δεν είμαι αλλά νομίζω μπορώ να δώσω μια εξήγηση. Πέρα από το γενικό ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς, αρχίζει από τις περιττές σαχλαμπλούχλες που έχουν και τον μεγαλύτερο βαθμό επικινδυνότητας με ετερόκλητο, μεθυσμένο έως μαστουρωμένο πλήθος, διάθεση να φάμε να πιούμε και ό,τι αρπάξει ο κώλος μας κτλ
Σχολεία ήδη κλείνουν και έπονται οι μεγάλες συναθροίσεις πιστεύω, όπως πχ ακυρώθηκε η έκθεση αυτοκινήτου της Γενεύης, η μεγαλύτερη νομίζω στον κόσμο.
Πίσω έχει ο κορονοϊός την ουρά, περίμενε λίγο και θα δεις, εκεί που είμαστε εκτός χάρτη, ξαφνικά άρχισαν τα όργανα. Όπως ξαναείπα ήδη είμαστε κι εδώ αλλά ως συνήθως ...μούγγα, και ξαφνικά από τη μια μέρα στην άλλη πλάκωσαν τα κρούσματα λες και πήραν βίζα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Όχι αδερφέ μου, ξέρω πως το έγραψες μην ανησυχείς, δεν το πήγα εκεί. Ήταν πραγματική απορία προς όλους, αν υπάρχει ένας άνθρωπος να μπορέσει να μου εξηγήσει το σκεπτικό. Δεν ήταν σε καμία περίπτωση προσωπική η αναφορά στα της κυβερνητικής απόφασης. Σωστό ήταν αυτό που είπες ότι δε γίνεται για το χορό αλλά ότι ζουν άνθρωποι.

Δεν είναι το μόνο που ακυρώθηκε, έχουν αναβληθεί και διάφορες εκθέσεις σε μεγάλα εκθεσιακά κέντρα. Απλώς, πάρα πολλοί δήμοι και κοινότητες διοργανώνουν καρναβάλια την ίδια μέρα (Κυριακή, 01/03), με αποτέλεσμα να είναι μία καλή ευκαιρία για τον φίλτατο ιό να γνωρίσει κι άλλους ανθρώπους και να κάνουνε παρέα. Επίσης, με το "δεδικασμένο" που δημιούργησε η απόφαση να ακυρωθεί το καρναβάλι της Βενετίας, δε θα μπορούσε να μην πράξει το ίδιο και η ελληνική κυβέρνηση για τα κατά τόπους καρναβάλια. Αν μετά από την Κυριακή είχαμε/έχουμε έξαρση του αριθμού των κρουσμάτων - σχετιζόμενα ή μη με τα καρναβάλια - ποιον θα κατηγορούσαν όλοι; Την κυβέρνηση που δεν έλαβε δράση. Οπότε, μονόδρομος φαινόταν αυτή η επιλογή.

Σε σχέση, τώρα, με τη ζημιά που θα έχουν οι τοπικές επιχειρήσεις, είναι υπαρκτή, αλλά μην τα δραματοποιούμε όλα, δε θα βαρέσουν διάλυση οι επιχειρήσεις από τον τζίρο μίας και μόνο μέρας, όσο τρομερός κι αν είναι. Του χρόνου εκεί θα είμαστε πάλι, δεν απαγορεύτηκαν εσαεί τα καρναβάλια. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αυτή η απαγόρευση συνεισφέρει στην υστερία που επικρατεί η οποία δυσχεραίνει την οικονομία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Δεν είναι το μόνο που ακυρώθηκε, έχουν αναβληθεί και διάφορες εκθέσεις σε μεγάλα εκθεσιακά κέντρα. Απλώς, πάρα πολλοί δήμοι και κοινότητες διοργανώνουν καρναβάλια την ίδια μέρα (Κυριακή, 01/03), με αποτέλεσμα να είναι μία καλή ευκαιρία για τον φίλτατο ιό να γνωρίσει κι άλλους ανθρώπους και να κάνουνε παρέα. Επίσης, με το "δεδικασμένο" που δημιούργησε η απόφαση να ακυρωθεί το καρναβάλι της Βενετίας, δε θα μπορούσε να μην πράξει το ίδιο και η ελληνική κυβέρνηση για τα κατά τόπους καρναβάλια. Αν μετά από την Κυριακή είχαμε/έχουμε έξαρση του αριθμού των κρουσμάτων - σχετιζόμενα ή μη με τα καρναβάλια - ποιον θα κατηγορούσαν όλοι; Την κυβέρνηση που δεν έλαβε δράση. Οπότε, μονόδρομος φαινόταν αυτή η επιλογή.

Σε σχέση, τώρα, με τη ζημιά που θα έχουν οι τοπικές επιχειρήσεις, είναι υπαρκτή, αλλά μην τα δραματοποιούμε όλα, δε θα βαρέσουν διάλυση οι επιχειρήσεις από τον τζίρο μίας και μόνο μέρας, όσο τρομερός κι αν είναι. Του χρόνου εκεί θα είμαστε πάλι, δεν απαγορεύτηκαν εσαεί τα καρναβάλια. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αυτή η απαγόρευση συνεισφέρει στην υστερία που επικρατεί η οποία δυσχεραίνει την οικονομία.


Σε ευχαριστώ Βασίλη μου για την απάντησή σου. Δεν έχω ακούσει από τις ειδήσεις για τις άλλες αναβολές που αναφέρεις, ίσως επειδή δεν προβάλλονται τόσο πολύ όσο οι αναβολές των καρναβαλιών.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,269 μηνύματα.
Με παρεξηγησες, δεν εξεταζω η κρατικη αποφαση που παρθηκε ειναι σωστη, αυτο που λεω ειναι οτι υπαρχει μια λογικη (σωστη/λαθος δεν εξεταζω) πισω απο την αντιδραση στην απαγορευση.

Απο τι, τον πανικο που επικρατει ετσι και αλλιως?
Πανικό εγώ δεν βλέπω αυτή τη στιγμή στο Ελλάντα .

Όταν και αν όμως γίνει πανδημία και κλειστούμε σπίτια μας,και ζήσουμε στιγμές Κίνας και έχουμε και πολλά θύματα τότε θα δεις την πραγματική ζημιά man μου.

Πάντα η πρόληψη είναι καλύτερη απο την θεραπεία.Αυτά τα μέτρα αποτελούν ακριβώς αυτό ,πρόληψη.
Υπάρχει μια οικονομική ζημιά η οποία όμως δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτή που θα γίνει αν φτάσουμε σε πανδημία.Αυτά και ο ΠΟΥ τα ξέρει ,δεν περιμένει εμάς εδώ να τα πούμε και τα κράτη .Λες να μην έχουν σκεφτεί ,να μην βλέπουν ήδη ότι υπάρχει οικονομική ζημιά ; Τα επιτελεία τους λες να μην έχουν υπολογίσει το τι θα γίνει αν πάμε σε πανδημία ;
Νομίζεις ότι όλα αυτά τα μέτρα παίρνονται κυρίως για ανθρωπιστικούς λόγους ή γιατί αν δεν δράσουμε τώρα η οικονομική ζημιά θα γίνει πολύ πιο μεγάλη; Για το χρηματιστήρο δεν έχεις δει τους φόβους αν πάμε σε πανδημία τώρα ειδικά που δεν υπάρχει ούτε εμβόλιο ούτε τίποτα;

Όλα ζυγισμένα είναι για αυτό και η πρόληψη διότι μετά θα δούμε την πραγματική οικονομική ζημιά .Αν δεν δράσουμε προληπτικά .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top