Κουβεντούλα για μαγειρική και δίαιτα

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ ελπίζω να την προλαβω απ'οτι ειδα έχω απολα απλώς επειδή είμαι στη δουλειά δε ξερω κατά ποσο θα τα προλαβω. Αν δεν... Εχουμε ζαχαροπλαστείο δίπλα μας! 😊
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συνήθως παραγγελναμε κι εμείς αλλά αργουνε τόσο τα ντελιβερυ τέτοιες μέρες και συνήθως δεν είναι τόσο νόστιμα όσο τις άλλες φορές οπότε εδώ και δυο χρόνια ψηνουμε κάτι σπίτι. Ο άντρας δηλαδή γιατί εγώ βαριέμαι εγώ προσωπικα θα προτιμουσα να περιμένω τον ντελιβερά δυο ωρες. Αλλά εφόσον ο αμόρε θέλει να τα αναλαβει δε χαλάω χατήρι 😌
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
παιδιά, να μου πειτε κανα κόλπο για μαλακό κρεατάκι;
Εγώ ξέρω, το χτύπημα και το τρίψιμο με σκόρδο.
Μου βγήκαν λίγο σκληρά τα μπριτζολάκια, παρά το ότι τα είχα από χθες σε μαρινάδα
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
παιδιά, να μου πειτε κανα κόλπο για μαλακό κρεατάκι;
Εγώ ξέρω, το χτύπημα και το τρίψιμο με σκόρδο.
Μου βγήκαν λίγο σκληρά τα μπριτζολάκια, παρά το ότι τα είχα από χθες σε μαρινάδα
Να τα ψήσεις με καμιά ντομάτα πάνω να πάρει τα ζουμιά.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
1709824612942.jpeg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και για επιδόρπιο: Τούρτα γενεθλίων χειροποίητη!
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.
παιδιά, να μου πειτε κανα κόλπο για μαλακό κρεατάκι;
Εγώ ξέρω, το χτύπημα και το τρίψιμο με σκόρδο.
Μου βγήκαν λίγο σκληρά τα μπριτζολάκια, παρά το ότι τα είχα από χθες σε μαρινάδα
Καμία φορά ειναι και το ίδιο το κρέας, δεν φταίει πάντα ο τρόπος.

Επίσης πόσο το έψησες; δεν θέλουν πολύ ψήσιμο.. το έψησες με κλειστό σκέπασμα στο φούρνο; χωρίς; το τηγανισες; τι έβαλες στη μαριναδα;
Πολλά παίζουν ρόλο, πχ το πολύ λεμόνι σκληραίνει το κρέας.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
Όπως βλέπετε και στο νούμερο, σα σήμερα πριν 22 χρόνια απέκτησα το 2ο λεβέντη μου! Και ήταν πάλι τσικνοπέμπτη! Βλέπετε το Πάσχα του 2002 ήταν όπως φέτος, νομίζω 5.5.
Γιαυτο βγήκε κρεατοφαγάς
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.
Όπως βλέπετε και στο νούμερο, σα σήμερα πριν 22 χρόνια απέκτησα το 2ο λεβέντη μου! Και ήταν πάλι τσικνοπέμπτη! Βλέπετε το Πάσχα του 2002 ήταν όπως φέτος, νομίζω 5.5.
Γιαυτο βγήκε κρεατοφαγάς
Να τον χαίρεσαι! Χρόνια του πολλά!
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Θα πάω αργότερα να διαλέξω τι θα πάρω για το σπίτι. Καμιά μπριζόλα με κάνα λουκάνικο και πίτες σίγουρα θα παιχτεί.
Λοιπόν γύρισα από τα ψώνια, μπριζόλες, πικάντικο λουκάνικο με μπούκοβο, ένα κομμάτι σνίτσελ πανέ για το γαμώτο, μικρές πίτες και ένα ωραίο μίγμα για μπριζόλες. Και άμα το έμφραγμα το γλυτώσουμε σήμερα τότε όλα καλά :laugh:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
Καμία φορά ειναι και το ίδιο το κρέας, δεν φταίει πάντα ο τρόπος.

Επίσης πόσο το έψησες; δεν θέλουν πολύ ψήσιμο.. το έψησες με κλειστό σκέπασμα στο φούρνο; χωρίς; το τηγανισες; τι έβαλες στη μαριναδα;
Πολλά παίζουν ρόλο, πχ το πολύ λεμόνι σκληραίνει το κρέας.
στο μαδέμι το έκανα με κλειστό καπάκι. Τεσπα, τρωγόταν, νόστιμο ήταν. Απλά στις ταβέρνες είναι πιο χυμώδες
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Όπως βλέπετε και στο νούμερο, σα σήμερα πριν 22 χρόνια απέκτησα το 2ο λεβέντη μου! Και ήταν πάλι τσικνοπέμπτη! Βλέπετε το Πάσχα του 2002 ήταν όπως φέτος, νομίζω 5.5.
Γιαυτο βγήκε κρεατοφαγάς
Να σου ζησει, πάντα υγιής καλότυχος κι ευτυχισμένος. Και τα δυο σου τα παιδιά να ειναι παντα καλά.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Όπως βλέπετε και στο νούμερο, σα σήμερα πριν 22 χρόνια απέκτησα το 2ο λεβέντη μου! Και ήταν πάλι τσικνοπέμπτη! Βλέπετε το Πάσχα του 2002 ήταν όπως φέτος, νομίζω 5.5.
Γιαυτο βγήκε κρεατοφαγάς
Πολύχρονος να τον χαίρεσαι.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
Λοιπόν γύρισα από τα ψώνια, μπριζόλες, πικάντικο λουκάνικο με μπούκοβο, ένα κομμάτι σνίτσελ πανέ για το γαμώτο, μικρές πίτες και ένα ωραίο μίγμα για μπριζόλες. Και άμα το έμφραγμα το γλυτώσουμε σήμερα τότε όλα καλά :laugh:
έλα βρε! 21 χρονών λεβέντης είσαι! Τώρα θα φας όπως σ΄αρέσει! Τα εμφράγματα μετά τα 55.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 453 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Όπως βλέπετε και στο νούμερο, σα σήμερα πριν 22 χρόνια απέκτησα το 2ο λεβέντη μου! Και ήταν πάλι τσικνοπέμπτη! Βλέπετε το Πάσχα του 2002 ήταν όπως φέτος, νομίζω 5.5.
Γιαυτο βγήκε κρεατοφαγάς
Χρόνια του πολλά, να τον χαίρεσαι!
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
παιδιά, να μου πειτε κανα κόλπο για μαλακό κρεατάκι;
Εγώ ξέρω, το χτύπημα και το τρίψιμο με σκόρδο.
Μου βγήκαν λίγο σκληρά τα μπριτζολάκια, παρά το ότι τα είχα από χθες σε μαρινάδα
Κάποτε ένας ταβερνιαρης μου είχε πει ότι για να γίνει μαλακια η μπριζόλα είναι να τη ψήσεις λίγες μέρες πριν χαλάσει.
Εγώ σε μαριναδα τις βάζω και άλλοτε βγαίνουν καλές άλλοτε όχι. Συνήθως βγαίνουν σκληρές γι'αυτό δεν κάνω συχνά γιατί παιδευομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως βλέπετε και στο νούμερο, σα σήμερα πριν 22 χρόνια απέκτησα το 2ο λεβέντη μου! Και ήταν πάλι τσικνοπέμπτη! Βλέπετε το Πάσχα του 2002 ήταν όπως φέτος, νομίζω 5.5.
Γιαυτο βγήκε κρεατοφαγάς
Να τον χαιρεσαι χρόνια του πολλα !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έλα βρε! 21 χρονών λεβέντης είσαι! Τώρα θα φας όπως σ΄αρέσει! Τα εμφράγματα μετά τα 55.
Ο άντρας μου τριγλυκερίδια του βρήκαν και είναι σε διατροφή. Αφου σταμάτησε τον αθλητισμό κ το ρίξε στο φαΐ. (Δεν είναι παχυς όμως καθόλου) και τώρα προσεχει.... Είναι 40!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Όπως βλέπετε και στο νούμερο, σα σήμερα πριν 22 χρόνια απέκτησα το 2ο λεβέντη μου! Και ήταν πάλι τσικνοπέμπτη! Βλέπετε το Πάσχα του 2002 ήταν όπως φέτος, νομίζω 5.5.
Γιαυτο βγήκε κρεατοφαγάς

Να σας ζήσουν ❤️❤️.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλημερα καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

Αρακα με πατατουλες σήμερα!

Χθες δεν έγραψα γιατί τρώγαμε τα προχθεσινα κρεατικά κ οτι άλλο είχε στο ψυγείο.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.
Εγώ λέω φακουλες σήμερα, γιατί 2 μέρες κρέατα και ιστορίες το τραβαει
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εκτός τον άρακακό με μπολικο ανηθο, εκανα και γρήγορη σάλτσα με κρέμα γάλακτος μανιτάρια σκόρδο και το κοτοπουλο που είχε μείνει απο προχθες με ρυζι μπασματι για οποιον θέλει κάτι αργότερα. Ίσως βγουμε καμμια βόλτα αλλά δεν έχω πολυ κουράγιο. Αυριο έχουμε καρναβάλι!
Εγώ θέλω τώρα το μεσημέρι να αράξω πανω στον άντρα μου στον καναπε και να'ναι ήσυχα αυτά και να δουμε ταινία.ολα εξαρτώνται από την όρεξη τους.
Καλη σας όρεξη 😊

IMG_20240309_141807.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20240309_141927.jpg
    IMG_20240309_141927.jpg
    1.7 MB · Εμφανίσεις: 17
Top