Κουβεντούλα για μαγειρική και δίαιτα

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.
Εκτός τον άρακακό με μπολικο ανηθο, εκανα και γρήγορη σάλτσα με κρέμα γάλακτος μανιτάρια σκόρδο και το κοτοπουλο που είχε μείνει απο προχθες με ρυζι μπασματι για οποιον θέλει κάτι αργότερα. Ίσως βγουμε καμμια βόλτα αλλά δεν έχω πολυ κουράγιο. Αυριο έχουμε καρναβάλι!
Εγώ θέλω τώρα το μεσημέρι να αράξω πανω στον άντρα μου στον καναπε και να'ναι ήσυχα αυτά και να δουμε ταινία.ολα εξαρτώνται από την όρεξη τους.
Καλη σας όρεξη 😊

View attachment 130514
Χρυσοχέρα Αριάνα! Έτσι θέλει η ζωή, εκφυλιές, κρέμες γάλακτος και μανιτάρια.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Χρυσοχέρα Αριάνα! Έτσι θέλει η ζωή, εκφυλιές, κρέμες γάλακτος και μανιτάρια.
Να μας γράφεις κ εσυ το μενου σου! Να παιρνουμε καμμια ιδέα! Εγώ κάθε μέρα μαγειρευω πλην Κυριακων έχω ρεπο 😂😂
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εκτός τον άρακακό με μπολικο ανηθο, εκανα και γρήγορη σάλτσα με κρέμα γάλακτος μανιτάρια σκόρδο και το κοτοπουλο που είχε μείνει απο προχθες με ρυζι μπασματι για οποιον θέλει κάτι αργότερα. Ίσως βγουμε καμμια βόλτα αλλά δεν έχω πολυ κουράγιο. Αυριο έχουμε καρναβάλι!
Εγώ θέλω τώρα το μεσημέρι να αράξω πανω στον άντρα μου στον καναπε και να'ναι ήσυχα αυτά και να δουμε ταινία.ολα εξαρτώνται από την όρεξη τους.
Καλη σας όρεξη 😊

View attachment 130514
πολύ νόστιμο φαίνεται. Μ αρεσει ο αρακάς, αλλά δεν αρεσει σε κανεναν στην οικογενεια και τον κάνω πολύ σπάνια. Επίσης στον ήμιση μυρίζει άσχημα η κρέμα γάλακτος και την αποφεύγω. Μόνο στήθος κοτόπουλο κάνω με κρέμα γάλακτος, γιατί είναι στεγνό και .....τραβάει λίγο την χοληστερίνη του.
Λέγε εσύ ιδέες, γιατί δυσκολεύομαι να τους ευχαριστήσω όλους.
Εμείς σήμερα είχαμε παραδοσιακή φασολάδα. Πολύ νόστιμη έγινε.

Επίσης στους γιους αρεσει μια παραλλαγή της φασολάδας, το chili con carne. Όταν περισσέψουν φασόλια ξερά, κάνω και έναν κιμά πικάντικο όπως για μακαρόνια, με πιπεριές όλων των χρωμάτων, ρίχνω και σουρωμένα φασόλια, δίχως τα ζουμιά και μια κονσέρβα καλαμπόκι και γίνεται πεντανόστιμο! Αύριο θα το κάνω. Σήμερα είπαμε να τη φάμε παραδοσιακή και αύριο αυτή την μεξικάνικη. Κανονικά θέλει και μπούκουβο, ή καφτερή πιπεριά (γιαυτό λέγεται chili con carne), αλλά δεν αρέσει στον μικρό το καφτερό. Επίσης κανονικά θέλει μαύρα φασόλια, μεξικάνικα, αλλά εμείς κάνουμε ελληνική παραλλαγή. :slourp:
Φωτογραφία αύριο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,648 μηνύματα.
Παστίτσιο με κιμά κοτόπουλου... Σλουρπ.. Ήδη μυρίζει καταπληκτικά
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,648 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.
Ε


Εμπνευσμένη γκουρμεδια και καλά. Ας γευτούν οι γευστικοί κάλυκες και κάτι διαφορετικό.. έτσι για να μη βαριόμαστε
Μάτια μου, υπάρχει και κάποιο όριο, πέρα απο το οποίο δεν ειναι να πηγαινει ο άνθρωπος.

Αυτό είναι σαν εκεινα τα κουτιά με τα δανέζικα μπισκότα που τα άνοιγες και έβλεπες μέσα κλωστές της γιαγιάς.

Θα βάλει ο άλλος το παστιτσιο, τη μπεσαμέλ και θα σκάσει πανω στην κοτοπουλίλα και θα φάει ήττα.

Τεσπα, μπορει να βγει και καλό, δε θα το φάω εγω, εσείς θα το φάτε. :bleh:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,648 μηνύματα.
Πεθύμησα να φάω κάτι απλό πχ πρασοσελινο με μπόλικο λεμονακι και πατατούλες . Αυριο οι πρώτες υλες
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Εμένα σήμερα το ενδιαφέρον δεν είναι το φαγητό αλλά το γλυκό... Red Velvet τούρτα και σορμπε λεμόνι μετά για σβήσιμο
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλησπερα κι απο μενα
Εμείς σήμερα πηγαμε καρναβάλι και φάγαμε έξω.

Τώρα θα μαγειρέψω για το βράδυ κι αν φτάσει και για αυριο ...

Χαντρες κοκκινιστες με κολοκυθακι και πατατουλες. ΦΩΤΟ μετά! Καλο υπόλοιπο!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,507 μηνύματα.
Τελικά έκανα σήμερα τα κανελόνια με κιμά που σας έλεγα και βγήκαν πεντανόστιμα :prettyplz: Ξέρω απορείτε πως είμαι ακόμα ελεύθερη :prettyplz:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Εμείς σήμερα πηγαμε καρναβάλι και φάγαμε έξω.
Screenshot_20240310_165214_Gallery.jpg

Και εμείς! Άργησα κάνα 20 λεπτό να τη βγάλω αλλά δεν βαριέσαι 🤣
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,341 μηνύματα.
Ντάξει τα σκέτα μακαρόνια μου απέκτησαν άλλη γεύση μετά απο όλες αυτές τις φώτο

σκατά
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 555 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυγά τηγανητά με σουτζούκι, παστουρμά, κασέρι, φέτα, αρωματικό δυόσμο και γλυκόξινα ντοματίνια.

1710089775753.png
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Top