Κούρεμα 50% και ο Βενιζέλος για πρωθυπουργός;

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Επειδή δεν τα πάω καλά ούτε με τα πολιτικά ούτε με τα οικονομικά, το κούρεμα του χρέους δεν είναι σαν να λέμε χρεοκοπία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
αν είναι ηλίθιοι...

Έλληνας, ο ποιο φερρέγγυος τζαμπατζής...

Μετά όλοι θα τρέχουν να επενδύουν στην Ελλάδα (γιατί θα ξέρουν ότι κάποια στιγμή χάσουν τα λεφτά τους στα ελληνικά δικαστήρια)

Ξέχασα ότι οι επενδυτές αυτή τη στιγμή κάνουν ουρά και θα χάσουμε τα κεφάλαια τους σε περίπτωση που γίνει αναδιάρθρωση. Αγόρι, οι επενδυτές θα έρθουν ότι ιστορικό και αν έχουμε, η εμπειρία έχει δείξει ότι ακόμη και σε αναδιάρθρωση τύπου Αργεντινής, μετά από μερικά χρόνια οι επενδυτές εμπιστεύονταν τη χώρα. Στη ελληνική περίπτωση η οποία θα έχει εν μέρει και τις ευλογίες της ΕΕ και της ΕΚΤ θεωρείς ότι δεν θα είναι σοβαρή λύση λόγω της υποτιθέμενης απομόνωσης της χώρας;


Δὲν καταλαβαίνω πρὸς τί τόση ἠθικολογία σὲ τέτοια ζητήματα. Εἶναι δύσκολο νὰ γίνῃ ἀντιληπτὸ ὅτι ὅποιος ἔχει τὴν ἰσχὺ νὰ ἐπιβάλῃ τὴ θέλησί του, εἶναι καὶ αὐτὸς ὁ ὁποῖος ἐν τέλει θὰ βγῇ κερδισμένος ἀπὸ ὅλην αὐτὴν τὴν ἱστορία;

Ἐκτὸς ἂν ὑπάρχῃ πιὰ τόση πολλὴ εὐαισθησία γιὰ τὰ «δίκια τῶν δανειστῶν» (!). Οἱ κακόμοιροι, δὲ θὰ ἔχουν νὰ ταΐσουν τὰ παιδιά τους :(

Αν χρησιμοποιείς την ισχύ και όχι την διπλωματία και την νομιμοφροσύνη τότε Πατρεύς το παιχνίδι χάνεται αν είσαι αδύναμο κράτος όπως το ελληνικό. Δεν μπορώ να καταλάβω πως πιστεύεις ότι η Ελλάδα μπορεί να επιβάλλει τις αποφάσεις της μέσω της ισχύος.

Ειδικά όταν έχουμε τις λιγότερες πιθανότητες να βγούμε κερδισμένοι...

Χμ... (Να απειλήσω τον γείτονά μου, στον οποίο χρωστάω ουκ ολίγα, ότι δεν θα του δώσω τα δανεικά (που μου δωσε) γιατί είμαι μάγκας και επιβάλω την θέλησή μου ...) Μετά να ψάξω να βρω άλλον γείτονα...

Όταν ένας έχει ανάγκη από 1000 ευρώ και ο τοκογλύφος του δίνει τα χρήματα με σκοπό να του φάει το σπίτι τότε ο δανειολήπτης έχει το δικαίωμα να προσπαθήσει να προστατεύσει τον εαυτό του. Σταμάτα να πιστεύεις ότι τα παιχνίδια που παίζονται στη πλάτη των κρατών από τα διάφορα κερδοσκοπικά καρτέλ είναι αθώα δανεικά κάποιων καλόπαιδων.

Αὐτὸ φίλε εἶναι κάτι τὸ ὁποῖο σηκώνει πολλὴ συζήτηση...

Υ.Γ. Ὀνειρεύομαι ἐπιτέλους τὴ στιγμὴ καὶ τὴν ὥρα ποὺ αὐτὴ ἡ κυβέρνηση θὰ ἔχει γίνει ἁπλῶς μιὰ μελανὴ σελίδα στὴν ἱστορία τοῦ τόπου. Ἡ μέρα ἐκείνη δὲ θ' ἀργήσῃ...

Η περίοδος που διανύουμε είναι μελανή σελίδα στην ελληνική ιστορία και καμιά κυβέρνηση δεν μπορεί να το διαφοροποιήσει αυτό δυστυχώς. Τα περί κυβερνήσεων είναι κομματικοποίηση του ζητήματος

Ἔτσι δὲν ἔκανε ἀκριβῶς ἡ Γερμανία μὲ αὐτὰ ποὺ χρωστᾷ στὴν Ἑλλάδα;

Πατρεύς μιλάς για ισχύ και μετά μιλάς για χρέη της Γερμανίας προς την Ελλάδα. Με τι λογική πετάς κάτι τέτοιο; Πιστεύεις ότι η Γερμανία θα δώσει έστω και ένα ευρώ από το WW II πριν η Ελλάδα καταρρεύσει από χρέη; Με απειλές νομίζεις ότι η ελληνική οικονομία θα σωθεί;

Άρχισε το ματς της Μπάγερν, υποστηρίζουμε τους Άγγλους γιατί οι Γερμανοί είναι κακοί...

sic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Και που το ξέρεις εσύ; :P


Σου λέει κάτι, τo ότι επέτρεψε η επιτροπή Κεφαλαιαγοράς τη μείωση της ονομαστικής αξίας μετοχών στο 0,30 Ε ( ήδη το έκανε η ALPHA ) και ότι το Ρ/ΒV των τραπεζών είναι περίπου 0,18, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι οι αγορές δεν πιστεύουν ότι το σύνολο των κεφαλαίων των τραπεζών είναι 34 δις, αλλά αρκετά λιγότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Aυτό το ξέρω. Εξάλλου είμαι ο πρώτος που είπε ότι οι τράπεζες δεν έχουν μέλλον ενώ όλα σχεδόν τα άλλα ναι (εκτός από κάτι σαπάκια). Αλλά το 1,5 ακριβώς είναι γελοίο. Γιατί όχι 1,60 ή 1,40 ή 1,70 π.χ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αγόρι, οι επενδυτές θα έρθουν ότι ιστορικό και αν έχουμε, η εμπειρία έχει δείξει ότι ακόμη και σε αναδιάρθρωση τύπου Αργεντινής, μετά από μερικά χρόνια οι επενδυτές εμπιστεύονταν τη χώρα.
Ειρωνικά μιλούσα, boy! Δεν διαφωνώ με αυτά που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Δὲν καταλαβαίνω πρὸς τί τόση ἠθικολογία σὲ τέτοια ζητήματα....

:hmm::hmm::hmm:: Προσωπικά καταλαβαίνω, φίλε μου Πατρέα, ότι κάποιοι σ' αυτόν τον τόπο μιλάνε για τους "Έλληνες", σα να μην είναι και οι ίδιοι Έλληνες, αλλά τουλάχιστον, Ανθέλληνες:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Με απειλές νομίζεις ότι η ελληνική οικονομία θα σωθεί;

Δεν ξέρω καμια οικονομία που να σώθηκε έτσι... Και δεν θα θελα γιατί στη βάση θα ήταν σαθρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Aυτό το ξέρω. Εξάλλου είμαι ο πρώτος που είπε ότι οι τράπεζες δεν έχουν μέλλον ενώ όλα σχεδόν τα άλλα ναι (εκτός από κάτι σαπάκια). Αλλά το 1,5 ακριβώς είναι γελοίο. Γιατί όχι 1,60 ή 1,40 ή 1,70 π.χ;

Θα έπρεπε να γράψω " πέριξ του 1,5 " κι αυτό γιατί κάποιες πράξεις που κάνω δίνουν το Ρ/BV από 0,24 που είναι τώρα να κινηθεί μεταξύ 0,14 έως 0,16, άρα πολύ πιθανό το 1,45
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βενιζέλος: Εγγυώμαι την οριστική υπέρβαση της κρίσης


«Εγώ εκ μέρους του ΠΑΣΟΚ εγγυώμαι την οριστική υπέρβαση της κρίσης» υπογράμμισε ο πρόεδρος του κόμματος Ευάγγελος Βενιζέλος, στην πρώτη προεκλογική συγκέντρωση στο γυμναστήριο του «Μίλωνα» στη Νέα Σμύρνη.
«Έχουμε διανύσει το συντριπιτκά μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής» και «είναι κρίμα να πάνε όλα στράφι τώρα», ανέφερε και τόνισε πως το ΠΑΣΟΚ διεκδικεί την πρωτιά «για να πάρει την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης και να διαμορφώσει τις εξελίξεις». Ανέφερε επίσης για άλλη μία φορά την πρότασή του για πιο ήπια δημοσιονομική προσαρμογή, όχι σε δύο χρόνια, μέχρι το 2014, αλλά σε τρία χρόνια, ως το 2015.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Τα λεφτά που χάσαμε από μισθούς, φόρους, ανεργία, θα τα πάρουμε πίσω;

Τα λεφτά που φάγανε οι εφραίμιδες, τζοχατζόπουλοι, βουλγαράκηδες, ρουσόπουλοι τις Ελλάδος
θα τα δώσουνε πίσω;

Την κοινωνία που διαλύσανε οι σοσιαληστές του βενιζέλου μέσα σε μια 30ετία θα την φτιάξουν πίσω όπως ήταν;

Πείτε του χοντροβαγγέλα να πάει να γαμηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΑΧχαχαχαχα γελάσαμε πάλι με το χοντρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top