Κράτος: ένα πρόσωπο ή μια εξουσία;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
κράτος το [krátos] O46 : 1α. η ανώτατη πολιτική εξουσία, η οποία, οργανωμένη σε νομικό πρόσωπο, ασκείται σ΄ ένα σύνολο ανθρώπων εγκατεστημένων μόνιμα σε μια συγκεκριμένη χώρα:(...) β. η γεωγραφική έκταση στην οποία ισχύει η εξουσία ορισμένου κράτους· επικράτεια: (...)2. (λόγ.) η εξουσία, η κυριαρχία: (...) 1. [λόγ. < αρχ. κράτος `δύναμη, πολιτική εξουσία΄ (αντίστοιχο των γαλλ. état & γερμ. Staat)·
Από το λεξικό του Μ. Τριανταφυλλίδη

Το κράτος φίλη μου, θεωρώ ότι οφείλει να είναι απρόσωπο και αποστασιοποιημένο, για να αρθεί πάνω από τις επιμέρους πληθυσμιακές ομάδες επί των οποίων ασκεί εξουσία εάν πρόκειται να προσπαθήσει έστω να ασκήσει πολιτικές με γνώμονα την κοινωνική δικαιοσύνη. Πόσο μάλλον όταν η αποστασιοποίηση αυτή αποτελεί αναγκαία και ικανή συνθήκη για την αναγνώριση και αξιολόγηση αναγκών, δικαιωμάτων και υποχρεώσεων των πολιτών του απαλλαγμένη από την όποια προδιάθεση ή προκατάληψη.

Οφείλω επίσης να επισημάνω ότι οι αυτοπροσδιοριζόμενοι ως "εμείς", συνήθως, θέτουμε απέναντι μας κάποιους "άλλους", απλά γιατί η ύπαρξη μας ως "εμείς" αιτιολογείται από την αντιδιαστολή με την ύπαρξη των "άλλων", μια δυαδικότητα που πολύ λίγο έχει βοηθήσει την κοινωνική και πολιτική εξέλιξη της ανθρωπότητας,... ταπεινή μου γνώμη πάντα.


Τώρα το τί έχω ' όψιν, όπως δηκτικά αναφέρεις στην αρχή της ανάρτησης σου, θα σε παρακαλούσα να το δεις μέσα από τα γραπτά μου και τις απόψεις που αντανακλούν προτού με ζήλο το καταδικάσεις.
Το παρόν θέμα έχει ήδη βεβαρυμένο παρελθόν αντιπαραθέσεων που υπερέβησαν τα εσκαμμένα και δε νομίζω ότι θα εμπλουτισθεί ιδιαίτερα από καινούριες...





Θεωρείς λοιπόν ότι θα πρέπει να υπάρξει σειρά προτεραιότητας στην χορήγηση των κοινωνικών παροχών?

Έστω.

Τον διαχωρισμό των παροχών σε θεσμικές και οικονομικές φαντάζομαι τον γνωρίζεις για να εκφράζεσαι με τόση βεβαιότητα.
Πιστεύεις ότι η σειρά προτεραιότητας θα πρέπει να είναι κοινή στις 2 κατηγορίες?

Εάν αναφέρεσαι σε οικονομικές παροχές, θεωρείς τόσο κατακριτέες τις όποιες θεσμικές παροχές δοθούν σε ομοφυλόφιλους ειδικά όταν αυτές απλά ρυθμίζουν τις σχέσεις μεταξύ τους και με το Κράτος?





Θα ήθελες παρακαλώ να εξηγήσεις σε ποιό βαθμό θίγονται τα δικαιώματα του ετεροφυλόφιλου πολίτη Α, εάν π.χ. ο ομοφυλόφιλος πολίτης Β επισημοποιήσει ενώπιον του Κράτους τη συμβίωση του με τον σύντροφο του ομοφυλόφιλο πολίτη Γ και αποκτήσει κατ' αυτόν τον τρόπο τα προνοιακά και περιουσιακά δικαιώματα που σε αντίθετη περίπτωση θα κατέληγαν στην 42η ξαδελφανιψιά που όλη της τη ζωή αποκαλούσε τον συγγενή της με τις εκχυδαϊσμένες εκφράσεις των εννοιών κίναιδος και αρσενοκοίτης?



ΚΡΑΤΟΣ
Ενότητα ανθρώπων, ανεξαρτήτως φύλου, φυλής, θρησκείας, γλώσσας ή εθνικότητας εγκατεστημένοι σε οριοθετημένη εδαφική έκταση και οργανωμένη πολιτικά σε πρόσωπο δημοσίου δικαίου για την άσκηση της εξουσίας και αναγνωρισμένη από τη διεθνή κοινότητα...

Σύνολο ανθρώπων που κατοικούν σε οριοθετημένη εδαφική έκταση και έχουν οργανωμένη πολιτική εξουσία

Από λεξικά του Γ. Μπαμπινιώτη...
Υποθέτω ότι από τους παραπάνω ορισμούς, κατάλαβες για ποιο ΕΜΕΙΣ μιλάω, όπως και ότι δεν υπάρχει καμία αντιπαράθεση με το ΑΥΤΟΙ που μόνη σου εισήγαγες στη συζήτηση...


Τώρα...
Πώς ένα απρόσωπο και αποστασιοποιημένο κράτος μπορεί να προσφέρει τη δικαιοσύνη για την οποία τόσο κόπτεσαι?
:confused::confused: Και μην συγχέεις καλύτερα το Κράτος μόνο με την δικαιοσύνη...

Καμία αντιπαράθεση από πλευράς μου τουλάχιστον. Συζήτηση κάνουμε και καθ' ένας εκθέτει τα δικά του επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ΚΡΑΤΟΣ
Ενότητα ανθρώπων, ανεξαρτήτως φύλου, φυλής, θρησκείας, γλώσσας ή εθνικότητας εγκατεστημένοι σε οριοθετημένη εδαφική έκταση και οργανωμένη πολιτικά σε πρόσωπο δημοσίου δικαίου για την άσκηση της εξουσίας και αναγνωρισμένη από τη διεθνή κοινότητα...

Σύνολο ανθρώπων που κατοικούν σε οριοθετημένη εδαφική έκταση και έχουν οργανωμένη πολιτική εξουσία

Από λεξικά του Γ. Μπαμπινιώτη...
Υποθέτω ότι από τους παραπάνω ορισμούς, κατάλαβες για ποιο ΕΜΕΙΣ μιλάω, όπως και ότι δεν υπάρχει καμία αντιπαράθεση με το ΑΥΤΟΙ που μόνη σου εισήγαγες στη συζήτηση...


Τώρα...
Πώς ένα απρόσωπο και αποστασιοποιημένο κράτος μπορεί να προσφέρει τη δικαιοσύνη για την οποία τόσο κόπτεσαι?
:confused::confused: Και μην συγχέεις καλύτερα το Κράτος μόνο με την δικαιοσύνη...

Καμία αντιπαράθεση από πλευράς μου τουλάχιστον. Συζήτηση κάνουμε και καθ' ένας εκθέτει τα δικά του επιχειρήματα.
Ένα κράτος για να διαθέτει άξια δικαστική εξουσία πρέπει η εξουσία αυτή να είναι αντικειμενική, αυτό εννοεί, άρα και αποστασιοποιημένη, να κρίνει σύμφωνα με τα πεπραγμένα και μόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το να προσβάλεις έναν ομοφοβικό επειδή είναι ομοφοβικός, και να τον αποδοκιμάζεις είναι απόλυτα φυσιολογικό και μάλιστα πρέπει να γίνεται, όπως και το να αποδοκιμάζεις ένα ναζιστή είναι μια λογική αντίδραση... ας μην μπερδεύουμε βλαβερές ιδεολογίες με ανθρώπινα χαρακτηριστικά (χρώμα, σεξουαλικός προσανατολισμός, εθνικότητα). Επίσης οι γάμοι στην Τήλο είναι μέρος του αγώνα για την κατάκτηση των δικαιωμάτων μας, αν έχεις πρόβλημα με τους αγώνες τότε καλύτερα να απαρνηθείς τα εργασιακά σου δικαιώματα, την ισότητα των φίλων σου που είναι γυναίκες καθώς και την εθνική σου αυτοδιάθεση.... Και όχι ένας γάμος δεν είναι βία, ο ρατσισμός όμως είναι βία...

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πάρουμε την άδεια σας, δεν είστε ούτε νομοθέτες ούτε οι κυρίαρχοι, πιστεύω ότι αυτό που έγραψες είναι άκρως προσβλητικό για όλους τους Έλληνες πολίτες καθώς προσβάλει την δημοκρατία της χώρας μας, αν μια δημοκρατία περίμενε από τους συντηρητικούς πολίτες της να πάει μπροστά ζήτω που κάηκε...





Και αν μία δημοκρατία περιμένει να πάει μπροστά από τους δήθεν προοδευτικούς, επίσης ζήτω που καήκαμε φίλε μου...

Είμαστε όμως η πλειονότητα. Και σε περίπτωση που κάτι τέτοιο σου διαφεύγει, οι δημοκρατίες που με τόσο σθένος υπερασπίζεσαι λειτουργούν βάσει αυτού του συστήματος,.. Της πλειονότητας...
Φυσικά βέβαια, προσπαθούν κατά μεγάλο βαθμό να σέβονται και να λαμβάνουν υπ' όψιν τις επιθυμίες και της μειονότητας στο μέτρο όπου αυτό είναι δυνατό και δεν υπάρχουν υπερβολές...

Ένα κράτος για να διαθέτει άξια δικαστική εξουσία πρέπει η εξουσία αυτή να είναι αντικειμενική, αυτό εννοεί, άρα και αποστασιοποιημένη, να κρίνει σύμφωνα με τα πεπραγμένα και μόνο....

Ναι, αλλά για να μπορεί να είναι αντικειμενική θα πρέπει να είναι μέσα στα γεγονότα και να έχει επίγνωση των πάντων κάτι που δεν συμβαίνει αν είναι αποστασιοποιημένη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
[/color][/u][/i][/b]




Και αν μία δημοκρατία περιμένει να πάει μπροστά από τους δήθεν προοδευτικούς, επίσης ζήτω που καήκαμε φίλε μου...

Είμαστε όμως η πλειονότητα. Και σε περίπτωση που κάτι τέτοιο σου διαφεύγει, οι δημοκρατίες που με τόσο σθένος υπερασπίζεσαι λειτουργούν βάσει αυτού του συστήματος,.. Της πλειονότητας...
Φυσικά βέβαια, προσπαθούν κατά μεγάλο βαθμό να σέβονται και να λαμβάνουν υπ' όψιν τις επιθυμίες και της μειονότητας στο μέτρο όπου αυτό είναι δυνατό και δεν υπάρχουν υπερβολές...

Παραδέχεσαι ότι οι ρατσιστές είναι η πλειονότητα των Ελλήνων; :S Μια δημοκρατία για να μπορέσει να είναι δημοκρατία πρέπει όλοι οι πολίτες της να είναι εξαρχής ίσοι, πράγμα που δεν συμβαίνει αυτήν τη στιγμή... Επίσης κάνεις ένα σφάλμα, μια εύρυθμη δημοκρατία δεν λειτουργεί έτσι, σύμφωνα με την πλειοψηφία.... αυτό ποιος το είπε; Αν ήταν κάθε απόφαση που παίρναμε να κρινόταν από την πλειοψηφία τότε καταλαβαίνεις ότι θα ζούσαμε σε ένα κράτος που όλοι θα καθόμασταν, δεν θα δουλεύαμε και θα είχαμε κάνει και νόμους, ως πλειοψηφία, να παίρνουμε και επίδομα για να ζούμε...

Ναι, αλλά για να μπορεί να είναι αντικειμενική θα πρέπει να είναι μέσα στα γεγονότα και να έχει επίγνωση των πάντων κάτι που δεν συμβαίνει αν είναι αποστασιοποιημένη...;)
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις την λέξη αποστασιοποιημένη, και όχι η δικαιοσύνη για να κρίνει δεν πρέπει να έχει επίγνωση των πάντως παρά μόνο αυτών που χρειάζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης κάνεις ένα σφάλμα, μια εύρυθμη δημοκρατία δεν λειτουργεί έτσι, σύμφωνα με την πλειοψηφία.... αυτό ποιος το είπε;
το κοινοβουλιο... ολοι οι νομοι και το συνταγμα με ολα τα ανθρωπινα δικαιωματα βγαινουν απο την πλειοψηφια των ανθρωπων που ψηφισε η πλειοψηφια του λαου..
ακομα και τα ψηφισματα του Οηε..βγαινουν με την πλειοψηφια στις συνεδριασεις..
εσυ μαλλον δεν εχεις καταλαβει την δημοκρατια παγκοσμιως..

προτιμας ισως τη "δημοκρατια" με νομους και δικαιωματα που κατεβαινουν απο τον ουρανο..:confused:;)

απλα σε τετοια περιπλοκα θεματα ειναι δια αντιπροσωπου και οχι αμεσα με δημοψηφισμα..αλλα ο κανονας της πλειοψηφιας ισχυει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
το κοινοβουλιο... ολοι οι νομοι και το συνταγμα με ολα τα ανθρωπινα δικαιωματα βγαινουν απο την πλειοψηφια των ανθρωπων που ψηφισε ο λαος..
ακομα και τα ψηφισματα του Οηε..βγαινουν με την πλειοψηφια στις συνεδριασεις..
εσυ μαλλον δεν εχεις καταλαβει την δημοκρατια παγκοσμιως..

Εγώ μια χαρά καταλαβαίνω, εσείς έχετε μπερδέψει την εξουσία που έχουν οι αιρετοί με την εξουσία που έχει ο λαός, πόσο μάλλον τα συντηρητικά στρώματα.... Νομοθέτης είναι ο αιρετός νομοθέτης... Δεν είναι το αμπέλι μας το κράτος...

απλα σε τετοια περιπλοκα θεματα ειναι δια αντιπροσωπου και οχι αμεσα με δημοψηφισμα..αλλα ο κανονας της πλειοψηφιας ισχυει..

Τι δημοψήφισμα καλέ;;; Πόσο συχνά νομίζεις ότι γίνονται; Και τι είναι απλό για σένα;;; Από πότε ο λαός σύσσωμος έχει πολιτικές, κοινωνικές , οικονομικές κτλπ γνώσεις για να παίρνει αποφάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ μια χαρά καταλαβαίνω, εσείς έχετε μπερδέψει την εξουσία που έχουν οι αιρετοί με την εξουσία που έχει ο λαός, πόσο μάλλον τα συντηρητικά στρώματα.... Νομοθέτης είναι ο αιρετός νομοθέτης... Δεν είναι το αμπέλι μας το κράτος...
δεν καταλαβαινω τι λες..

εγω ξερω οτι με τη μεθοδο της πλειοψηφιας ψηφιζονται οι νομοι στις δημοκρατιες....εμμεσα ,αλλα με διαδοχικες πλειοψηφιες..

κοινως η πλειοψηφια των βουλευτων -με αυξημενη πλειοψηφια για συνταγμα- που ψηφιζουν νομους και ανθρωπινα δικαιωματα εκπροσωπουν την πλειοψηφια των ελληνων που( ψηφισαν τουλαχιστον)


οποτε να πεις οχι σε δημοψηφισμα ναι..αλλα μην αμφισβητεις τον κανονα της πλειοψηφιας...

Τι δημοψήφισμα καλέ;;; Πόσο συχνά νομίζεις ότι γίνονται; Και τι είναι απλό για σένα;;; Από πότε ο λαός σύσσωμος έχει πολιτικές, κοινωνικές , οικονομικές κτλπ γνώσεις για να παίρνει αποφάσεις;
μα αυτο ακριβως λεω...οτι σε τετοια ευαισθητα-πολυπλοκα θεματα που θελουν μελετη και αναλυση ..προτιμουμε βουλη και οχι αμεσα δημοψηφισμα..

το αντιομοφοβικο σου μενος ,δεν σε αφηνει να δεις καλα αυτο που γραφω,καλε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παραδέχεσαι ότι οι ρατσιστές είναι η πλειονότητα των Ελλήνων; :S Μια δημοκρατία για να μπορέσει να είναι δημοκρατία πρέπει όλοι οι πολίτες της να είναι εξαρχής ίσοι, πράγμα που δεν συμβαίνει αυτήν τη στιγμή... Επίσης κάνεις ένα σφάλμα, μια εύρυθμη δημοκρατία δεν λειτουργεί έτσι, σύμφωνα με την πλειοψηφία.... αυτό ποιος το είπε; Αν ήταν κάθε απόφαση που παίρναμε να κρινόταν από την πλειοψηφία τότε καταλαβαίνεις ότι θα ζούσαμε σε ένα κράτος που όλοι θα καθόμασταν, δεν θα δουλεύαμε και θα είχαμε κάνει και νόμους, ως πλειοψηφία, να παίρνουμε και επίδομα για να ζούμε...

Βασικά αυτό που λες δεν γίνεται από καθαρά οικονομικής φύσεως.. Αν δεν δουλεύαμε το κράτος δεν θα είχε πόρους για να μας δίνει επιδόματα. Τώρα, αν το ιδανικό για εσένα είναι να κάθεσαι και να πληρώνεσαι αυτό λέει πολλά από μόνο του. Γιατί η εργασία φίλε μου είναι ένα κατεκτημένο ανθρώπινο δικαίωμα κατοχυρωμένο συνταγματικά ( Άρθρο 22) και μιας και έχεις αναφερθεί πολλάκις στο φεμινιστικό κίνημα, ανάτρεξε να δεις πόσους αγώνες και προσπάθειες έκαναν οι γυναίκες για να εργαστούν!;)

Το ότι είσαι πλεινότητα δεν σε κάνει αυτόματα και ρατσιστή. Τώρα αν εσένα, [...] σε συμφέρει να αποκαλείς την πλεινότητα ρατσιστές είναι δική σου υπόθεση...

Τώρα όσο για το αποστασιοποιημένο κράτος σε συμβουλεύω να αναζητήσεις κάτι που να εξηγεί την αρχή της λαϊκής κυριαρχίας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Βασικά αυτό που λες δεν γίνεται από καθαρά οικονομικής φύσεως.. Αν δεν δουλεύαμε το κράτος δεν θα είχε πόρους για να μας δίνει επιδόματα. Τώρα, αν το ιδανικό για εσένα είναι να κάθεσαι και να πληρώνεσαι αυτό λέει πολλά από μόνο του. Γιατί η εργασία φίλε μου είναι ένα κατεκτημένο ανθρώπινο δικαίωμα κατοχυρωμένο συνταγματικά ( Άρθρο 22) και μιας και έχεις αναφερθεί πολλάκις στο φεμινιστικό κίνημα, ανάτρεξε να δεις πόσους αγώνες και προσπάθειες έκαναν οι γυναίκες για να εργαστούν!;)

Το ότι είσαι πλεινότητα δεν σε κάνει αυτόματα και ρατσιστή. Τώρα αν εσένα, [...] σε συμφέρει να αποκαλείς την πλεινότητα ρατσιστές είναι δική σου υπόθεση...

Τώρα όσο για το αποστασιοποιημένο κράτος σε συμβουλεύω να αναζητήσεις κάτι που να εξηγεί την αρχή της λαϊκής κυριαρχίας. ;)

Καλή μου τι λες; Είπα εγώ ότι δεν θέλω να δουλεύω; Δεν καταλαβαίνεις ότι εφόσον δεν είναι όλοι οι πολίτες ίσοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ; Μα μόνοι σου είπες αυθαίρετα ότι εσείς που δεν θέλετε να έχουν δικαιώματα οι ομοφυλόφιλοι είστε πλειονότητα; Ποιο αποστασιοποιημένο κράτος καλέ; Εμείς για δικαιοσύνη μιλάγαμε... Μην ξαναπαραποιήσεις τα λόγια μας, το κάνεις συνέχεια και ενοχλεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μην ξαναπαραποιήσεις τα λόγια μας, το κάνεις συνέχεια και ενοχλεί....
ποια λογια εννοεις καλέ?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Τώρα, αν το ιδανικό για εσένα είναι να κάθεσαι και να πληρώνεσαι αυτό λέει πολλά από μόνο του. Γιατί η εργασία φίλε μου είναι ένα κατεκτημένο ανθρώπινο δικαίωμα κατοχυρωμένο συνταγματικά ( Άρθρο 22) και μιας και έχεις αναφερθεί πολλάκις στο φεμινιστικό κίνημα, ανάτρεξε να δεις πόσους αγώνες και προσπάθειες έκαναν οι γυναίκες για να εργαστούν!;)

Το ότι είσαι πλεινότητα δεν σε κάνει αυτόματα και ρατσιστή. Τώρα αν εσένα, από κόμπλεξ και μόνο σε συμφέρει να αποκαλείς την πλεινότητα ρατσιστές είναι δική σου υπόθεση...

Τώρα όσο για το αποστασιοποιημένο κράτος σε συμβουλεύω να αναζητήσεις κάτι που να εξηγεί την αρχή της λαϊκής κυριαρχίας. ;)

Αναρωτιέμαι κατάλαβες τίποτα από αυτά που είπε το παιδί? Βιάζεσαι να βγάλεις μονή σου συμπεράσματα put the keyboard down slowly και μην γράφεις άπλα για να γράφεις. Ούτε τα λεγόμενα της DreamsRevenge κατάλαβες σου προτείνω να ξανά διαβάσεις τη σου είπανε μετά κανε τον κόπο να γράψεις. Ας φορ δε τοπικ με αφήνει παγερά αδιάφορο δεν καταλαβαίνω τη κάνει κάποιων να το γυρίζει στο άλλο φύλο δικαίωμα του όμως και είναι απόλυτα σεβαστό, όσο δεν θίγει την αισθητική μου είναι αποδεκτό και μπορεί να κάνει ότι θέλει άνθρωπος είναι και αυτός όπως όλοι μας. Το θέμα της υιοθεσίας το θεωρώ πολύ ευαίσθητο και δεν είμαι υπέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω τι λες..

εγω ξερω οτι με τη μεθοδο της πλειοψηφιας ψηφιζονται οι νομοι στις δημοκρατιες....εμμεσα ,αλλα με διαδοχικες πλειοψηφιες..

κοινως η πλειοψηφια των βουλευτων -με αυξημενη πλειοψηφια για συνταγμα- που ψηφιζουν νομους και ανθρωπινα δικαιωματα εκπροσωπουν την πλειοψηφια των ελληνων που( ψηφισαν τουλαχιστον)


οποτε να πεις οχι σε δημοψηφισμα ναι..αλλα μην αμφισβητεις τον κανονα της πλειοψηφιας...

μα αυτο ακριβως λεω...οτι σε τετοια ευαισθητα-πολυπλοκα θεματα που θελουν μελετη και αναλυση ..προτιμουμε βουλη και οχι αμεσα δημοψηφισμα..

το αντιομοφοβικο σου μενος ,δεν σε αφηνει να δεις καλα αυτο που γραφω,καλε?;)
Αχχχχχχχ, για άλλη μια φορά ψηφίζουμε ανθρώπους ειδικούς για τέτοια θέματα... Δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο της συζήτηση πρπ να βγω για αυτό μην περιμένετε απαντήσεις... με συγχωρεις που είμαι κατά του ρατσισμού άγγελε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλή μου τι λες; Είπα εγώ ότι δεν θέλω να δουλεύω; Δεν καταλαβαίνεις ότι εφόσον δεν είναι όλοι οι πολίτες ίσοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ; Μα μόνοι σου είπες αυθαίρετα ότι εσείς που δεν θέλετε να έχουν δικαιώματα οι ομοφυλόφιλοι είστε πλειονότητα; Ποιο αποστασιοποιημένο κράτος καλέ; Εμείς για δικαιοσύνη μιλάγαμε... Μην ξαναπαραποιήσεις τα λόγια μας, το κάνεις συνέχεια και ενοχλεί....

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ με κατηγορείς ότι παραποιώ τα λόγια σου όταν εσύ στρεβλώνεις τα δικά μου κατά το δικό σου συμφέρον?!?!?
Με συγχωρείς, αλλά δεν θα ξαναμπώ στο τρυπάκι σου. Είναι ανώφελο να θέλεις να συζητήσεις ξεκάθαρα με κάποιον ο οποίος είναι αρνητικά προκατηλημένος εναντίον σου πριν καν διατυπώσεις την άποψή σου [...]
Προφανώς έχεις μία σύγχυση όσων αφορά την ισότητα, την αρχή της πλειοψηφίας κ.ά, πράγματα που προσπάθησα επανηλημένως να σου παραθέσω σωστά.
Όταν είσαι πρόθυμος να κάνεις μία αξιόλογη συζήτηση στηριγμένη σε δικαιολογημένες θέσεις και όχι σε προσβολές και στρεβλώσεις, τότε με χαρά θα σου απαντήσω σε ό,τι θέλεις!
Φιλικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ με κατηγορείς ότι παραποιώ τα λόγια σου όταν εσύ στρεβλώνεις τα δικά μου κατά το δικό σου συμφέρον?!?!?
Με συγχωρείς, αλλά δεν θα ξαναμπώ στο τρυπάκι σου. Είναι ανώφελο να θέλεις να συζητήσεις ξεκάθαρα με κάποιον ο οποίος είναι αρνητικά προκατηλημένος εναντίον σου πριν καν διατυπώσεις την άποψή σου [...]
Προφανώς έχεις μία σύγχυση όσων αφορά την ισότητα, την αρχή της πλειοψηφίας κ.ά, πράγματα που προσπάθησα επανηλημένως να σου παραθέσω σωστά.
Όταν είσαι πρόθυμος να κάνεις μία αξιόλογη συζήτηση στηριγμένη σε δικαιολογημένες θέσεις και όχι σε προσβολές και στρεβλώσεις, τότε με χαρά θα σου απαντήσω σε ό,τι θέλεις!
Φιλικά..

Ωραία διάβασε αυτά που είπες έχοντας quote δικό σου ποστ :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
ΚΡΑΤΟΣ
Ενότητα ανθρώπων, ανεξαρτήτως φύλου, φυλής, θρησκείας, γλώσσας ή εθνικότητας εγκατεστημένοι σε οριοθετημένη εδαφική έκταση και οργανωμένη πολιτικά σε πρόσωπο δημοσίου δικαίου για την άσκηση της εξουσίας και αναγνωρισμένη από τη διεθνή κοινότητα...

Σύνολο ανθρώπων που κατοικούν σε οριοθετημένη εδαφική έκταση και έχουν οργανωμένη πολιτική εξουσία

Από λεξικά του Γ. Μπαμπινιώτη...
Υποθέτω ότι από τους παραπάνω ορισμούς, κατάλαβες για ποιο ΕΜΕΙΣ μιλάω, όπως και ότι δεν υπάρχει καμία αντιπαράθεση με το ΑΥΤΟΙ που μόνη σου εισήγαγες στη συζήτηση...


Τώρα...
Πώς ένα απρόσωπο και αποστασιοποιημένο κράτος μπορεί να προσφέρει τη δικαιοσύνη για την οποία τόσο κόπτεσαι?
:confused::confused: Και μην συγχέεις καλύτερα το Κράτος μόνο με την δικαιοσύνη...

Καμία αντιπαράθεση από πλευράς μου τουλάχιστον. Συζήτηση κάνουμε και καθ' ένας εκθέτει τα δικά του επιχειρήματα.


Ναι, κατάλαβα ότι από τους 5 ορισμούς που δίνει ο Μπαμπινιώτης στο λεξικό του (έκδοση 1998 για μένα, δεν ξέρω ποια έχεις εσύ) κράτησες και ανήρτησες μόνο τον πρώτο, ίσως επειδή μόνο αυτός συνηγορεί με την άποψη σου, καθώς οι επόμενοι κάνουν σαφή αναφορά στο σύστημα διακυβέρνησης, την πολιτική εξουσία, την άσκηση εξουσίας και τέλος στην εδαφική υπόσταση του όρου...

Ας είναι.



Ευχαριστώ για την (γεμάτη προσήνεια) συμβουλή σου να μη συγχέω το Κράτος μόνο με τη δικαιοσύνη, μόνο που εγώ μίλησα για άσκηση πολιτικών με γνώμονα την κοινωνική δικαιοσύνη, διατύπωση που στα φτωχά πλην τίμια πολυτονικά ελληνικά μου πόρρω απέχει της Δικαιοσύνης ως έκφρασης της Δικαστικής εξουσίας...

Κλείνοντας, θα ήθελα να παραπέμψω στις απόψεις μου πάνω από ένα χρόνο πριν (βλέπεις κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια), καθώς το να αναρτήσω το ίδιο μήνυμα απαγορεύεται από τους όρους χρήσης και το να επαναλαμβάνω πράγματα απλά και κατ' εμέ αυτονόητα σε ένα ευνομούμενο κοσμικό κράτος διολισθαίνει προς τη ματαιοπονία...

Έρρωσθε!



Υ.Γ. Κέρασμα.
Κράτος
1.ισχύς, σωματική δύναμις
2.αρχή, εξουσία
3.ισχύς, επιβολή, εξαναγκασμός βία (επί νόμου)
4. επήρεια, επιβολή
5. κυριαρχία
6. πολιτική εξουσία, κυβέρνησις, διοίκησις
7.οργανωμένη πολιτεία
8.υπεροχή, νίκη
9. πάσει δυνάμει, ολοσχερώς, δια της βίας (φράση)
Επίτομο Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας
Δημητρίου Δημητράκου 1970
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ναι, κατάλαβα ότι από τους 5 ορισμούς που δίνει ο Μπαμπινιώτης στο λεξικό του (έκδοση 1998 για μένα, δεν ξέρω ποια έχεις εσύ) κράτησες και ανήρτησες μόνο τον πρώτο, ίσως επειδή μόνο αυτός συνηγορεί με την άποψη σου, καθώς οι επόμενοι κάνουν σαφή αναφορά στο σύστημα διακυβέρνησης, την πολιτική εξουσία, την άσκηση εξουσίας και τέλος στην εδαφική υπόσταση του όρου...

Ας είναι.



Ευχαριστώ για την (γεμάτη προσήνεια) συμβουλή σου να μη συγχέω το Κράτος μόνο με τη δικαιοσύνη, μόνο που εγώ μίλησα για άσκηση πολιτικών με γνώμονα την κοινωνική δικαιοσύνη, διατύπωση που στα φτωχά πλην τίμια πολυτονικά ελληνικά μου πόρρω απέχει της Δικαιοσύνης ως έκφρασης της Δικαστικής εξουσίας...

Κλείνοντας, θα ήθελα να παραπέμψω στις απόψεις μου πάνω από ένα χρόνο πριν (βλέπεις κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια), καθώς το να αναρτήσω το ίδιο μήνυμα απαγορεύεται από τους όρους χρήσης και το να επαναλαμβάνω πράγματα απλά και κατ' εμέ αυτονόητα σε ένα ευνομούμενο κοσμικό κράτος διολισθαίνει προς τη ματαιοπονία...

Έρρωσθε!



Υ.Γ. Κέρασμα.

Επίτομο Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας
Δημητρίου Δημητράκου 1970





Ανάρτησα μόνο τον πρώτο γιατί στόχος μου δεν ήταν να σου επεξηγήσω τον ορισμό του Κράτους, αλλά να σου εξηγήσω την δική μου θεώρηση για αυτό την οποία εσύ αρνείσαι. Επιπλέον έχω την τρίτη και νομίζω τελευταία έκδοση.
Αν ωστόσο επιθυμείς να θεωρήσω ότι δεν ξέρεις τι είναι το κράτος, ορίστε ολόκληρο το λήμμα

(συνεκδ.) η εδαφική έκταση που καταλαμβάνει το κράτος, το σύνολο της επικράτειας
το σύστημα διακυβέρνησης, ο τρόπος άσκησης της εξουσίας
(συνεκδ.) η πολιτική εξουσία, το σύνολο των ανώτερων διοικητικών αρχών που ασκούν τη διακυβέρνηση, που ρυθμίζουν τη λειτουργία των κρατικών υπηρεσιών καθώς και τη λειτουργία των υπηρεσιών αυτών.
το καθεστώς κυριαρχίας, η εξουσιαστική δύναμη.

Όπως καταλαβαίνεις από την στιγμή που δεν μιλώ συνεκδοχικά, όποια από την έννοια και αν χρησιμοποιήσεις, η θεώρηση που έχω δεν είναι εσφαλμένη.
Και τώρα θα μου επιτρέψετε να αποσυρθώ για να απολαύσω ένα μπάνιο στη θάλασσα....
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Τʼ είν' η πατρίδα μας?
Ε, χμ, λάθος, συγνώμη…

Τι είναι το Κράτος?

Έδαφος, Έθνος, Εξουσία?

Στα μηνύματα που προηγούνται και που προέρχονται από ένα θέμα με ζωηρές αντιπαραθέσεις παρουσιάζονται κάποιοι από τους ορισμούς της λέξης αλλά και η θεμελιώδης πολεμική που αναπτύχθηκε και η οποία αξίζει μια εκτενέστερη συζήτηση.

Το Κράτος πρέπει να έχει «πρόσωπο»? Είναι οι άνθρωποι που το υπηρετούν, οι πολίτες του?

Ή μήπως πρέπει να είναι μια αποστασιοποιημένη εξουσία διασφαλίζοντας με τον τρόπο αυτόν τις αρχές της ισότητας – ισονομίας – ισοπολιτείας και εφαρμόζοντας με τη μεγαλύτερη δυνατή αντικειμενικότητα πολιτικές για την ευμάρεια των πολιτών του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top