Κρίση στο Ισραήλ 2023-2024

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Η δύση συνεχίζει να δέχεται επίθεση κατά μέτωπο και κοιμάται όρθια.
Screenshot_2023-10-07-17-34-25-370_com.android.chrome.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,484 μηνύματα.
Χωρίς να παίρνω θέση υπέρ της Χαμάς με κάνει εντύπωση που ξεχνάμε τόσο εύκολα πως το Ισραήλ τους κατσικώθηκε το 1948 εκεί. Πρώτα αποτελούσαν για αιώνες πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη και από το 1948 αποτελούν πρόβλημα σε όλη την Μέση Ανατολή. Το λέω διότι ακούγεται με ευκολία το να σφαχτούν γυναικόπαιδα για την ασφάλεια του Ισραήλ (και συμφωνούν και άτομα που χύνουν δάκρυα για τα παιδάκια της Ουκρανίας).


Χμμμμμ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,484 μηνύματα.
Το κόβω στο τέλος να γίνεται ανατροπή και να δικαιώνομαι που έλεγα για στημένο. Μπορεί τα γεγονότα του Ισραήλ σήμερα να εξελιχθούν σε νέο 9/11 αλά Ισραήλ version.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,322 μηνύματα.
Ξεκινησαν οι δεξιοι να βαζουν περηφανα το αστερι του Δαυιδ. Που φτασαμε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Πάνω από 100 νεκροί σύμφωνα με το BBC.

IMG_1387.jpeg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,270 μηνύματα.
Πρέπει να βρουν τρόπο να τους αιματοκυλήσουν γιατί δεν θα σταματήσουν ποτέ . Τώρα εαν αυτό θα γίνει μέσω πυρηνικών ή όχι είναι αλλού παπά ευαγγέλιο . Σίγουρα αποτελεί την εύκολη λύση και το Ισραήλ έχει δικαίωμα να προστατεύσει τον εαυτό του .

Τώρα εαν υπάρχει άλλη εξίσου αποτελεσματική λύση που δεν θα έχει casualties γυναίκες και παιδιά , δεκτό . Κατά τα άλλα οι υπόλοιποι δεν σώζωνονται πλέον , θέλουν σκότωμα ξεκάθαρα . Γιατί εαν δεν τους σκοτώσουν οι Ισραηλινοί , θα σκοτώσουν εκείνοι τους Ισραηλινούς . Οι οποίοι στην τελική δεν επιτίθενται παρά μόνο για αντίποινα .
Τώρα σε αυτό δεν γνωρίζω ακριβώς τι και πως, αλλά από όσο θυμάμαι, οι μακροχρόνιες επιπτώσεις των πυρηνικών έχουν έκταση μεγαλύτερης εμβέλειας από την περιοχή που χτύπησαν, οπότε κάτι τέτοιο μπορεί να χτυπήσει και τους ίδιους τους Ισραηλινούς. Αυτό με κάθε επιφύλαξη, γιατί από αυτά δεν γνωρίζω, επαναλαμβάνω.
Έπειτα, θα υπάρξουν κι άλλες συνέπειες. Όλες οι μουσουλμανικές τρομοκρατικές οργανώσεις να συσπειρωθούν εναντίον της δύσης και να έχουμε χτυπήματα και αλλού.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος σφοδρής επίθεσης χωρίς να χρησιμοποιηθούν πυρηνικά;
Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα λυθεί αυτό το χάος που έχει προκύψει σε εκείνη την περιοχή.

Εσύ ουσιαστικά αυτό που προτείνεις είναι το One State Solution. Δηλαδή η κυριαρχία του Ισραήλ σε όλο το μέρος (ακόμα και σε Δυτική Όχθη/Γάζα) και εν συνεχεία ο εξοβελισμός ή η αφομοίωση των Παλαιστινίων (έχει υπάρξη και μια τέτοια πρωτοβουλία στο παρελθόν με τους "Israeli Arabs"). Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επιτευχθεί αυτό.
Έχω φίλο εβραίο, ο οποίος ήταν πελάτης στο ξενοδοχείο που δούλευα και είχε τρέλα με τη Θεσσαλονίκη. Πολλές φορές μου έλεγε για τις σχέσεις μεταξύ εβραίων - μουσουλμάνων, με ατάκες του στιλ «πως είστε τόσο άνετοι εδώ με το να έρχονται μουσουλμάνοι» και άλλα τέτοια. Μου έλεγε ότι, σε κάθε συγκέντρωση άνω των 7-8 ατόμων (κάπου εκεί, δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα) υπάρχουν αστυνόμοι, σε πολλές περιπτώσεις και ελεύθεροι σκοπευτές, γιατί οι επιθέσεις αυτοκτονίας (και άλλα παρόμοια) είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο εκεί. Επίσης μου έλεγε ότι πάρα πολλοί εβραίοι οπλοφορούν, για ευνόητους λόγους. Εγώ ήμουν σε φάση «οκ, έχει και καλούς μουσουλμάνους» αυτός απαντούσε «μπορεί να κάνεις παρέα χρόνια με έναν μουσουλμάνο και μια μέρα να του γυρίσει το μυαλό και να σε καθαρίσει.»
Προφανώς και αυτή είναι η μία άποψη του νομίσματος, αλλά, από ό,τι έχω καταλάβει, το μίσος είναι τεράστιο για την όποια απόπειρα αφομοίωσης.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,484 μηνύματα.
Hamas is a Palestinian Sunni-Islamic fundamentalist, militant, and nationalist organization. It has a social service wing, Dawah, and a military wing, the Izz ad-Din al-Qassam Brigades
Ναι και το Ισραήλ είναι ένα μιλιταριστικό, θεοκρατικό, φυλετικό κράτος. So?

Έχω φίλο εβραίο, ο οποίος ήταν πελάτης στο ξενοδοχείο που δούλευα και είχε τρέλα με τη Θεσσαλονίκη. Πολλές φορές μου έλεγε για τις σχέσεις μεταξύ εβραίων - μουσουλμάνων, με ατάκες του στιλ «πως είστε τόσο άνετοι εδώ με το να έρχονται μουσουλμάνοι» και άλλα τέτοια. Μου έλεγε ότι, σε κάθε συγκέντρωση άνω των 7-8 ατόμων (κάπου εκεί, δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα) υπάρχουν αστυνόμοι, σε πολλές περιπτώσεις και ελεύθεροι σκοπευτές, γιατί οι επιθέσεις αυτοκτονίας (και άλλα παρόμοια) είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο εκεί. Επίσης μου έλεγε ότι πάρα πολλοί εβραίοι οπλοφορούν, για ευνόητους λόγους. Εγώ ήμουν σε φάση «οκ, έχει και καλούς μουσουλμάνους» αυτός απαντούσε «μπορεί να κάνεις παρέα χρόνια με έναν μουσουλμάνο και μια μέρα να του γυρίσει το μυαλό και να σε καθαρίσει.»
Προφανώς και αυτή είναι η μία άποψη του νομίσματος, αλλά, από ό,τι έχω καταλάβει, το μίσος είναι τεράστιο για την όποια απόπειρα αφομοίωσης.
Κανείς δεν είπε πως οι μουσουλμάνοι του Ισραήλ δεν είναι προβληματικά στοιχεία. Δεν θα έλεγα πως διαφωνώ με όσα λέει ο φίλος σου. Εγώ απλά επισημαίνω το ότι στους Παλαιστίνιους ήρθε ένα κράτος στα εδάφη τους από το πουθενά το 1948 επειδή αυτό απεφάσισαν οι Βρεταννοί αποικιοκράτες. Και το να ακούγονται τόσο εύκολα απόψεις εκκαθάρισης των γυναικόπαιδων για την ασφάλεια του Ισραήλ με θυμίζει το αθάνατο ελληνικό ρητό «και κερατάς και δαρμένος».
 
Τελευταία επεξεργασία:

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Γιατί όταν οι Ισραηλινοί έσφαζαν γυναίκες και παιδιά, έδιωχναν οικογένειες από τα σπίτια τους, και σφραγιζαν πηγάδια, δεν τους αποκαλούσαμε τρομοκράτες;

Προφανώς και η δολοφονία αμάχων είναι κατακριτέα. Αλλά γιατί την αναφέρουμε μόνο όταν γίνεται από Παλεστήνιους;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,484 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,484 μηνύματα.
Δεν το ζω αυτό...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Δεν το ζω αυτό...
Προφανώς δε σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα δικαιώματα των γκέι. Για τις δυτικές κοινωνίες είναι όμως σημαντικό.

Να μου πεις πως είναι θεοκρατική κοινωνία το Ιράν, να το δεχτώ.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,270 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top