Κρίση στο Ισραήλ 2023-2024

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,156 μηνύματα.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.
Γη καλει αρη οβερ...τι τελει να πει το ποιητη...μιλα ελληνικα οβερ...
Τέτοια λέγαμε στο δημοτικό, εκεί εμεινες;;
Απαντας ολα αυτα τα ολιγον παραληρημα με το σκεπτικο οτι το Ισραηλ οντως βομβαρδισε το νοσοκομειο στη γαζα.
εστω δεν βομβάρδισε νοσοκομείο.
Σκότωσε γιατρούς
εκτόπισε 1 εκατομμύριο παλαιστινιους σε 24 ωρες
εχουν κόψει νερό και τρόφιμα στη γάζα
εχει κατεδαφίσει σπίτια αραβων ωστε να χτιστούν για τους εβραίους
απο το 48 σκοτωνει εναν με δυο παλαιστινιους την ημερα (κανε εσυ τα μαθηματικα)
εδω ακομα και η ΑΜΕΡΙΚΗ τους λεει "κουλαρετε λιγο με αυτό που κάνετε"

οι ξενοφοβικες, ρατσιστικές και τερατώδης αντιλήψεις σου και η ολοκληρωτικη αδιαφορια για την ανθρωπινη ζωη είναι το λιγότερο τρομακτικες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε δεν πρόκειτε να πέσει η χαμας ουτε η αντίσταση των αράβων απέναντι του ισραήλ οσο υπαρχουν αραβες
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.
Να προσθέσουμε και του Ισραήλ μαζί με της Ουκρανίας. Καθώς μόνο για την Αρμενία δεν ενδιαφέρθηκε ουδείς.

View attachment 124273
Καλά, εδω ο περισσότερος κοσμος ξεχασε καν τον πόλεμο με την ουκρανία-ρωσία. Εδώ συμμαθητές μου είπαν εκπληκτοι "ακομα βρισκονται σε πόλεμο;" οχι οτι νοιαζόντουσαν εξ'αρχης, αλλα ετσι θα καταντήσει και το ισραήλ-παλαιστίνη, ξεασμένο απο τους περισσοτερους
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δυστυχώς ‟καλή‟ μου πουπουλίνα δεν είναι το νοσοκομείο, είναι τα νοσοκομεία.
Κρίνοντας από το πόσο εύκολα καταπίνετε αμάσητη την παπάτζα, επέτρεψε μου να έχω σοβαρές επιφυλάξεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,116 μηνύματα.
βάλε δίπλα από την Αρμενία και την Παλαιστίνη κι είσαι έτοιμος
Μέχρι και για αυτή περισσότερο νοιάστηκαν (σε εισαγωγικά πάντα). Ας πούμε εγώ έκατσα χθες και παρακολούθησα το διάγγελμα του Biden. Ουσιαστικά έλεγε άλλο οι Παλαιστίνιοι άλλο η Χαμάς και θα βοηθήσουμε τους απλούς άνθρωπους μπλα μπλα. Μετά κατέληξε στο να λέει πως θα προσπαθήσει να περάσει από το Κογκρέσσο πακέττα υποστηρίξως δισεκατομμυρίων για Ουκρανία και Ισραήλ.

Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για την Αρμενία.

Καλά, εδω ο περισσότερος κοσμος ξεχασε καν τον πόλεμο με την ουκρανία-ρωσία. Εδώ συμμαθητές μου είπαν εκπληκτοι "ακομα βρισκονται σε πόλεμο;" οχι οτι νοιαζόντουσαν εξ'αρχης, αλλα ετσι θα καταντήσει και το ισραήλ-παλαιστίνη, ξεασμένο απο τους περισσοτερους
Βασικά πάντα έτσι πάει. Αφού μόλις ξεκίνησε η εισβολή της Ρωσσίας στην Ουκρανία μονομιάς ξεχάσαμε πως ζούμε σε πανδημία. Ο Πούτιν κατόρθωσε να αφανίσει τον κορωνοϊό χδ. Τώρα όντως ξεχάστηκε τελείως και αυτός ο πόλεμος, με τα γεγονότα στην Γάζα. Το θέμα είναι πως το πρόβλημα της Αρμενίας δεν έγινε ποτέ μα ποτέ αντικείμενο συζητήσεως. Απλά δεν ενδιαφέρθηκε ουδείς.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχώς ‟καλή‟ μου πουπουλίνα δεν είναι το νοσοκομείο, είναι τα νοσοκομεία. Επίσης είναι τα σχολεία, τα σπίτια, τα κομβοι αμάχων, τα τζαμιά και πλέον κι οι εκκλησίες. Αλήθεια, εσείς οι χριστιανοταλιμπαν δεν έχετε θέμα που το Ισραήλ δολοφονεί πιστούς της θρησκείας σας και καταστρέφει τους ιερούς σας χώρους? Η μπροστά στο συμφέρον της δύσης η πίστη σας κάνει φτερά?
Δυστυχως καλε μου αριστερισκε.....εγω καν δεν πιστευω σε θρησκειες..,οποτε αυτα τα χριστιανοταλιμπαν αλλου...εσυ αμασητα καταπινεις αυτα που σου σερβιρει το κομμα σου.ΚΑΛΑ ΣΤΕΡΝΑ.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ...αλλα σε εμενα δνε θα απευθυνεσαι.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ...αλλα σε εμενα δνε θα απευθυνεσαι.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!
δεν παμε καλα
δηλαδή απορρίπτουμε τον άλλον αν εχει διαφορετικες απόψεις απο εμάς; θες να μιλάς για τέτοια θέματα μονο με ομοϊδεάτες σου; ποιό το νόημα τοτε; ε οκ, θα συμφωνήσεις, δε θα συζητήσεις, αλλα εσυ δεν εισαι εδω περα για συζήτηση, είσαι εδω για να κράζεις οτιδήποτε δεν είναι στην εμβέλεια της ιδεολογίας σου και για να μειώνεις την ανθρώπινη ζωή σε σημείο να λές "σφαξε τους" σαν να ειναι ζωα σε φαρμες,, μναλλον τα περαστικά πάνε σε εσένα..
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,336 μηνύματα.
βάλε δίπλα από την Αρμενία και την Παλαιστίνη κι είσαι έτοιμος
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα όμως. Ο επιτιθέμενος στον Καύκασο δεν ειναι η Αρμενία αλλά το Αζερμπαιτζάν το οποίο και εκτόπισε 100.000 άτομα σε μια μέρα. Δεν έκλαψε κανείς ανθρωπιστής. Ήταν Χριστιανοί μάλλον, γι αυτό. Όπως δεν αναγνωρίζεται και η γενοκτονία εκατομμυρίων σε Ιωνία και Πόντο, και το ξεκλήρισμα σε 2 βδομάδες με το στανιό της Ανατολικής Θράκης. Ήταν Χριστιανοί κι εκείνοι. Έλληνες και Αρμένιοι και Ασσύριοι.

Εδω, μπαίνουν βαρβαρωδώς και σκοτώνουν παιδιά που έκαναν εκδήλωση για την ειρήνη, την ημέρα της συγχώρεσης αν θυμαμαι καλά, και επειδή ο Ισραηλινός στην εισβολή απαντά νομίμως στον βάρβαρο εισβολέα, πρέπει αυτομάτως να εξισωθεί ο θύτης (ισλαμική ηγεσία της Γάζας) με ενα άλλο άσχετο θύμα (Αρμενία) ότι τάχα κι αυτοί θα ξεχαστούν.

Μου φαίνεται έχεις μπερδέψει τα απλά, και ελπίζω να ναι άθελά σου, γιατί αν είναι ηθελημένα, τότε δεν κανουμε καλόπιστο διάλογο εδω.

Και θα στο πω κι ας ακουστω κακός. Τρώγονταν οι φανατικοί για να ξεχαστεί ο λαός τους. Δε νοιάζονται για το λαό τους. Έχουν κανει τα σπίτια τους στόχους, αποθήκες πυρομαχικών με τα τούνελ κατω από το χώμα της Γάζας.

Πρώτα θρησκεία δεν ήθελαν; Για το λαό γιατί δε νοιάζονται εκείνοι;

Ο φανατισμός, το χρήμα και η δίψα για εξουσία να τι προκαλεί.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.
100.000 άτομα σε μια μέρα
Xωρίς να θέλω να μπώ σε κανέναν, το ίδιο δεν εκανε το ισραήλ στη λωρίδα της γάζας, γιατί δεν αρμόζει να βάλθεί η παλαιστίνη δίπλα απο την αρμενία;
Ο φανατισμός, το χρήμα και η δίψα για εξουσία να τι προκαλεί.
συμφωνώ απολύτως
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,336 μηνύματα.
Xωρίς να θέλω να μπώ σε κανέναν, το ίδιο δεν εκανε το ισραήλ στη λωρίδα της γάζας, γιατί δεν αρμόζει να βάλθεί η παλαιστίνη δίπλα απο την αρμενία;
Οχι, με ρωτάς πολιτισμένα και θα σου απαντήσω, δεν το βλέπω ως μπάσιμο μην ανησυχείς.

Πρώτα απ όλα η Γάζα δεν είναι κτήμα των αράβων, είναι επήλυδες. Ιουδαία ειναι το κανονικό της όνομα και αν έχουν δικαιώματα οι Άραβες, τότε μέχρι και οι Έλληνες έχουν δικαιώματα στην περιοχή (Κρήτες, Μέγας Αλέξανδρος, επίγονοι, Βυζάντιο κλπ). Και όχι Φιλισταίοι και Παλαιστίνιοι δεν ειναι το ίδιο και δεν ειναι Έλληνες.

Παλαιστινη ειναι το ρωμαικό όνομα στη επαρχία αυτή μετα το διωγμό των Εβραίων από τους Ρωμαίους. Στη γη τους γύρισαν. Φαντάσου πως μέχρι και οι Ναζί που τους εξόντωναν μετά, αρχικά το αναγνώριζαν αυτό το γεγονός. (βλ. συμφωνία Χααβάρα 1933 αν θυμάμαι καλά)

Όλο αυτό το ανακάτεμα το ξεκίνησαν ποιοι άλλοι, οι Βρετανοί, που έβαλαν το Μαντάτο εκεί, και οι Γάλλοι το δικό τους Μαντάτο στη Συρία. Έλεγχος στα πετρέλαια και στο Σουεζ. Ενω είχαν υποσχεθεί και στους άραβες αν επαναστατησουν στον Α'ΠΠ ελεύθερο κράτος απο τους Οθωμανούς (αυτο ειναι η σημαια της παλαιστινης, εκεινη η επανασταση), το ιδιο υποσχέθηκαν και στους Εβραίους. Μάντεψε τι έγινε. Ειδικά μετα το 1945 που οι Αμερικάνοι πήραν το δαχτυλίδι από τους Άγγλους και θέλανε χωροφύλακα το Ισραήλ στην Ανατολική Μεσόγειο.

Γιατί δίνω το παρασκήνιο; Όχι μόνο για την ιστορική ακρίβεια του τι ειναι ποιανού και ποιος το ξεκίνησε, αλλά για να πω και κατι άλλο. Δεν μπορεί να επιζήσει ο ένας τους, αν δεν κατανικηθεί εντελώς ο άλλος πλέον.

Παλιά μπορούσε κι αλλιώς, και ήταν στο χέρι της Παλαιστίνης να μην έβαζε τους φανατικούς στη Γάζα, να τους απέπεμπε.

Οι ίδιοι κάνανε ζημια στον εαυτό τους συντηρώντας τους φανατικούς αντί να διαπραγματευτούν έντιμα ή έστω να αποκτήσουν μια ισχύ ως οντότητα ικανή για να παλεύουν με βάση τους κανόνες του πολέμου και όχι με απάνθρωπη βια. Γιατί όσο δίκιο και να έχεις ιστορικά, χάνεσαι στην Ιστορία αν δεν μπορείς να το διεκδικήσεις.

Και μάλιστα να το διεκδικείς με σωστό τρόπο, όχι απάνθρωπα, κατάπτυστα, λανθασμένα, όπως στις 7 του μήνα.

Γι αυτό δεν μπορούν να μπουν δίπλα δίπλα Παλαιστινη κι Αρμενία.

Γιατι θα συμπάσχαμε για την Παλαιστινη αν είχε καθαρίσει από αυτά τα κακοποιά στοιχεία, αν είχε απρόκλητα δεχτεί κακό, αν δεν είχαν ξεκινησει οι φανατικοί αυτα τα αίσχη πρώτοι.

Γιατί άλλο Παλαιστινη, άλλο φανατικοί. Αλλά όταν επιτρέπεις στους φανατικούς να κάνουν κουμάντο, παίρνει και την Παλαιστινη η μπάλα.

Η Αρμενία δεν ήταν επ ουδενί επιτιθέμενη, ποτέ.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα όμως. Ο επιτιθέμενος στον Καύκασο δεν ειναι η Αρμενία αλλά το Αζερμπαιτζάν το οποίο και εκτόπισε 100.000 άτομα σε μια μέρα. Δεν έκλαψε κανείς ανθρωπιστής
Μόνο ανόμοια δεν είναι. Εκεί ο εισβολέας είναι το Αζερμπαϊτζάν κι εδώ το Ισραήλ

, και επειδή ο Ισραηλινός στην εισβολή απαντά νομίμως στον βάρβαρο εισβολέα
Απαντά νομίμως σκοτώνοντας παιδιά και διαπράττοντας τόσα εγκλήματα πολέμου? Δεν τα λέω εγώ ο ΟΗΕ τα λέει. Για άλλη νομιμότητα μιλάμε νομίζω...

Επίσης δεν ξέρω σε ποιον κόσμο ζεις εσύ, αλλά στον πραγματικό κόσμο δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις. Ούτε ήταν όλα ωραία και ρόδινα μέχρι που η Χαμάς έκανε αυτήν την επίθεση, ούτε αυτή η επίθεση στο πάρτι(παρά τη βαρβαρότητά της) δεν είναι το χειρότερο έγκλημα που έχει διαπραχθεί αυτές τις μέρες, ούτε η συγκεκριμένη επίθεση δίνει με κάποιον τρόπο το δικαίωμα στο Ισραήλ να σκοτώσει αμάχους και να κάνει εθνοκάθαρση

Δυστυχως καλε μου αριστερισκε.....εγω καν δεν πιστευω σε θρησκειες
Εσύ κυριολεκτικά μας τα έχεις κάνει τσουτσέκια με το να μιλάς για θρησκείες οπότε αυτά τα εγώ δεν πιστεύω αλλού

εσυ αμασητα καταπινεις αυτα που σου σερβιρει το κομμα σου.ΚΑΛΑ ΣΤΕΡΝΑ.
Καταλαβαίνεις πόσο γελοίο είναι αυτό από το ότι δεν έχω πει τίποτα για κανένα κόμμα εδώ μέσα. Πάντως, μεταξύ των δύο μας λίγο δύσκολο να είμαι εγώ αυτός που καταπίνει αμάσητα...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ...αλλα σε εμενα δνε θα απευθυνεσαι.
Όπως διατάξετε στρατηγέ

Επίσης πουπουλίνα, όπως είπα και πριν, τέρας ευγένειας και σοβαρότητας. Επίσης το να γράφεις με κεφαλαία και να βάζεις συνεχόμενες τελείες μετά από κάθε σου λέξη δεν αυξάνει την εγκυρότητα όσων λες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Αρμενία δεν ήταν επ ουδενί επιτιθέμενη, ποτέ.
Αν θες να το πάμε με το σκεπτικό σου, μια χαρά επιτιθέμενη ήταν
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,336 μηνύματα.
Μόνο ανόμοια δεν είναι. Εκεί ο εισβολέας είναι το Αζερμπαϊτζάν κι εδώ το Ισραήλ
Γιατί μπερδεύεις τα πράγματα;

Το Ισραήλ τα χε καλά με το Αζερμπαιτζαν και όχι με την Αρμενία, γιατί η Αρμενία τα χει καλά με το Ιραν και συνεργάζονται σε ενεργειακά και άλλα κομμάτια αν θυμαμαι καλά.

Αυτό δεν αναιρει το γεγονός ότι οι φανατικοί στη Γαζα ειναι τατσι μίτσι με τα καλόπαιδα απο απέναντι στην Ανατολία οι οποίοι ειναι αδέρφια των Αζέρων και πλακωμένοι άγρια με το Ισραήλ, όπως πλακωμένοι ειναι κι οι του Ιραν με το Ισραήλ.

Ο κόσμος είναι πολυπολικός και οι συμμαχίες ρευστές και ασυνεχείς και όπως βολέψουν ανα θέατρο πολέμου.

Αν θες να το πάμε με το σκεπτικό σου, μια χαρά επιτιθέμενη ήταν
Εξάλλου μια λες αυτό επάνω οτι εισβολέας ήταν το Αζερμπαιτζαν, κι εδω λες το αστηριχτο πως η Αρμενία ήταν επιτιθέμενη, τάχα με βάση το σκεπτικό μου. Ωραία. Γιατί το σκεπτικό μου σε ωθεί σε κατι τετοιο; Στοιχεία.


Επίσης αναφορικά με αυτό εδώ:

Επίσης δεν ξέρω σε ποιον κόσμο ζεις εσύ, αλλά στον πραγματικό κόσμο δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

Στον ίδιο κόσμο ζούμε αγαπητέ και θα σου συνιστούσα να μου μιλάς πιο ταπεινά για να μην ταπεινωθείς επι χάρτου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,116 μηνύματα.
Καλά για να είμαστε και ειλικρινείς όντως η Αρμενία θεωρητικώς επιτιθέμενη ήσαν. Τον πρώτο πόλεμο στην περιοχή η ίδια τον άρχισε το 1988-1994 αφού η ΕΣΣΔ κατά τη διάλυση της τα έκανε μπάχαλο με τον διαμοιρασμό εδαφών και ακόμα και σήμερα όλοι αμφισβητούν τα εδάφη τους. Το Αρτσάχ είναι διεθνώς αναγνωρισμένο ως τουρκαζέρικο έδαφος.

Ομοίως και η Ελλάδα το 1912-1913 και το 1919-1922 επιτιθέμενη ήσαν. Όπως και στην περίπτωση της Αρμενίας έτσι και τη δική μας -ορισμένες φορές- η επίθεση δεν είναι κάτι κακό αφού εκπληρώνονταν τα δίκαια αιτήματα της ιστορίας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,336 μηνύματα.
Καλά για να είμαστε και ειλικρινείς όντως η Αρμενία θεωρητικώς επιτιθέμενη ήσαν. Τον πρώτο πόλεμο στην περιοχή η ίδια τον άρχισε το 1988-1994 αφού η ΕΣΣΔ κατά τη διάλυση της τα έκανε μπάχαλο με τον διαμοιρασμό εδαφών και ακόμα και σήμερα όλοι αμφισβητούν τα εδάφη τους. Το Αρτσάχ είναι διεθνώς αναγνωρισμένο ως τουρκαζέρικο έδαφος.

Ομοίως και η Ελλάδα το 1912-1913 και το 1919-1922 επιτιθέμενη ήσαν. Όπως και στην περίπτωση της Αρμενίας έτσι και τη δική μας -ορισμένες φορές- η επίθεση δεν είναι κάτι κακό αφού εκπληρώνονταν τα δίκαια αιτήματα της ιστορίας.
Άλλο έδαφος υπο κατοχή από επήλυδες, προς απελευθέρωση, κι άλλο αυτο που γινεται τωρα στη Γάζα.

Δε μπορει οι Ταταροι του Καυκάσου και οι Καγί της Ανατολίας να έχουν το ίδιο δικαίωμα με το Ρωμιό του Πόντου και τον Αρμένη του Τιγκρανακέρτ.

Ξέρω πως τα ξέρεις καλύτερα, αλλά οι Αρμένιοι δεν γενοκτόνησαν κανεναν το 1994. Το 1914 γενοκτονήθηκαν κι αυτοι κι εμείς, απο αυτό το λαό.

Απλούστατα τοτε ήταν πιο δυνατοί, πήραν αυτα που ηταν δίκαια. Σήμερα που το αζέρικο πετρέλαιο και αέριο κάνει κουμάντο, τους τα πήραν πίσω με το στανιο κι ας μην ηταν δικά τους.

Και επειδή η Δύση τρωει απο αυτο το αέριο, την έκανε πίπα τη φάση (με συγχωρείτε).

ΥΓ: Στο θεμα της Αρμενίας μπορεί και να ειμαι επι μέρους μεροληπτικός γιατί αγαπώ αυτη τη χώρα
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Εξάλλου μια λες αυτό επάνω οτι εισβολέας ήταν το Αζερμπαιτζαν, κι εδω λες το αστηριχτο πως η Αρμενία ήταν επιτιθέμενη, τάχα με βάση το σκεπτικό μου. Ωραία. Γιατί το σκεπτικό μου σε ωθεί σε κατι τετοιο; Στοιχεία.
Τα εξηγεί ο @giannhs2001 (αν και όχι στον απόλυτο βαθμό αλλά τέλος πάντων)
Καλά για να είμαστε και ειλικρινείς όντως η Αρμενία θεωρητικώς επιτιθέμενη ήσαν. Τον πρώτο πόλεμο στην περιοχή η ίδια τον άρχισε το 1988-1994 αφού η ΕΣΣΔ κατά τη διάλυση της τα έκανε μπάχαλο με τον διαμοιρασμό εδαφών και ακόμα και σήμερα όλοι αμφισβητούν τα εδάφη τους. Το Αρτσάχ είναι διεθνώς αναγνωρισμένο ως τουρκαζέρικο έδαφος.

Εφόσον, με το σκεπτικό σου, η Χαμάς επιτέθηκε στο Ισραήλ και για αυτό εκείνο δικαιούται να κάνει τα εγκλήματα που κάνει, έτσι κι εδω πέρα, οι Αρμένιοι επιτέθηκαν στο Αζερμπαϊτζάν κι άρα εκείνο δικαιούται να τους κάνει αυτά που τους έκανε

Το Ισραήλ τα χε καλά με το Αζερμπαιτζαν και όχι με την Αρμενία, γιατί η Αρμενία τα χει καλά με το Ιραν και συνεργάζονται σε ενεργειακά και άλλα κομμάτια αν θυμαμαι καλά.
Το Ισραήλ τα έχει καλά με το Αζερμπαϊτζάν κι όχι με την Αρμενία. Τελεία. Το γιατί δεν έχει σημασία, το σημαντικό είναι πως είναι στενοί σύμμαχοι

Ο κόσμος είναι πολυπολικός και οι συμμαχίες ρευστές και ασυνεχείς και όπως βολέψουν ανα θέατρο πολέμου.
Η συγκεκριμένη όχι τόσο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και στον ίδιο κόσμο ζούμε αγαπητέ και θα σου συνιστούσα να μου μιλάς πιο ταπεινά για να μην ταπεινωθείς επι χάρτου.
Αν ταπεινωθώ, έρχεσαι και μου το λες αυτό. Μέχρι τότε θα σου συνιστούσα να αφήσεις τα περί ταπεινώσεων...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,116 μηνύματα.
Εφόσον, με το σκεπτικό σου, η Χαμάς επιτέθηκε στο Ισραήλ και για αυτό εκείνο δικαιούται να κάνει τα εγκλήματα που κάνει, έτσι κι εδω πέρα, οι Αρμένιοι επιτέθηκαν στο Αζερμπαϊτζάν κι άρα εκείνο δικαιούται να τους κάνει αυτά που τους έκανε
Εγώ δεν δικαιολόγησα ουδέποτε εγκλήματα. Ούτε από Ισραηλινούς ούτε από κανέναν. Οι άμαχοι πρέπει πάντα να προστατεύονται σε κάθε συνθήκη από όποια χώρα και εάν είναι. Όπως έχουμε πει, ο πόλεμος έχει κανόνες.

Άλλο έδαφος υπο κατοχή από επήλυδες, προς απελευθέρωση, κι άλλο αυτο που γινεται τωρα στη Γάζα.

Δε μπορει οι Ταταροι του Καυκάσου και οι Καγί της Ανατολίας να έχουν το ίδιο δικαίωμα με το Ρωμιό του Πόντου και τον Αρμένη του Τιγκρανακέρτ.

Ξέρω πως τα ξέρεις καλύτερα, αλλά οι Αρμένιοι δεν γενοκτόνησαν κανεναν το 1994. Το 1914 γενοκτονήθηκαν κι αυτοι κι εμείς, απο αυτό το λαό.

Απλούστατα τοτε ήταν πιο δυνατοί, πήραν αυτα που ηταν δίκαια. Σήμερα που το αζέρικο πετρέλαιο και αέριο κάνει κουμάντο, τους τα πήραν πίσω με το στανιο κι ας μην ηταν δικά τους.

Και επειδή η Δύση τρωει απο αυτο το αέριο, την έκανε πίπα τη φάση (με συγχωρείτε).

ΥΓ: Στο θεμα της Αρμενίας μπορεί και να ειμαι επι μέρους μεροληπτικός γιατί αγαπώ αυτη τη χώρα
Καλά και εγώ την υπεραγαπώ την Αρμενία. Για εμένα Σερβία και Αρμενία είναι αδελφά έθνη. Δεν τα συγκρίνω ούτε με το Ισραήλ ούτε με την Παλαιστίνη όμως. Το μόνο που συγκρίνω με το Ισραήλ είναι τη δική μου περίπτωση. Όπως οι Ισραηλινοί γύρισαν στα εδάφη τους αιιιιώωωνες μετά έτσι και εμείς οι Πόντιοι δικαιούμαστε από την ιστορία να επιστρέψουμε στη νόμιμη γη μας. Στην αρχαία γη μας την οποία με αίμα ποτίσαμε. Πόλη μου είναι η Τραπεζούντα, μετά τα υπόλοιπα. Όσο ζω θα περιμένω τη στιγμή της παλιννόστησης και ας μην έρθει ποτέ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,336 μηνύματα.
Τα εξηγεί ο @giannhs2001 (αν και όχι στον απόλυτο βαθμό αλλά τέλος πάντων)
Εχω πολλές ενστάσεις, αν και σέβομαι την ιδιοτητα του Γιάννη ως ιστορικού και σίγουρα ξέρει περισσότερα, εντούτοις θα φύγουμε απο το θεμα.

Το Ισραήλ τα έχει καλά με το Αζερμπαϊτζάν κι όχι με την Αρμενία. Τελεία. Το γιατί δεν έχει σημασία, το σημαντικό είναι πως είναι στενοί σύμμαχοι

Διαφωνώ. Θεωρω πως έχει τεράστια σημασία το γιατί. Κι ακόμα μεγαλύτερη σημασία αποκτά αν γινει η Αρμενία βάση του ΝΑΤΟ.
Η συγκεκριμένη όχι τόσο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν ταπεινωθώ, έρχεσαι και μου το λες αυτό. Μέχρι τότε θα σου συνιστούσα να αφήσεις τα περί ταπεινώσεων...
Σε καταλαβαίνω οτι είσαι νεαρός και βράζει το αίμα σου, έχεις και την ιδεολογική σου πεποίθηση, αλλά ηρέμησε, σε φόρουμ είμαστε, όχι σε αρένα. Δεν ειναι ωραιο να του λες του άλλου "δεν ξερω σε τι κόσμο ζεις εσυ" επειδή έχει άλλη άποψη. Κι εσένα στη θέση μου δε θα σου άρεσε. Πρέπει να κατανοούμε τον τρόπο που απαντάμε. Φιλικά στο λεω κι αμα θες το εισπράττεις, αν όχι δεν πειράζει.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Εγώ δεν δικαιολόγησα ουδέποτε εγκλήματα. Ούτε από Ισραηλινούς ούτε από κανέναν. Οι άμαχοι πρέπει πάντα να προστατεύονται σε κάθε συνθήκη από όποια χώρα και εάν είναι. Όπως έχουμε πει, ο πόλεμος έχει κανόνες.
Δεν πήγαινε σε εσένα αυτό. Πήγαινε ως απάντηση σε αυτό:
Εξάλλου μια λες αυτό επάνω οτι εισβολέας ήταν το Αζερμπαιτζαν, κι εδω λες το αστηριχτο πως η Αρμενία ήταν επιτιθέμενη, τάχα με βάση το σκεπτικό μου. Ωραία. Γιατί το σκεπτικό μου σε ωθεί σε κατι τετοιο; Στοιχεία.
Που είπε ο @Valder

Σε καταλαβαίνω οτι είσαι νεαρός και βράζει το αίμα σου, έχεις και την ιδεολογική σου πεποίθηση, αλλά ηρέμησε, σε φόρουμ είμαστε, όχι σε αρένα. Δεν ειναι ωραιο να του λες του άλλου "δεν ξερω σε τι κόσμο ζεις εσυ" επειδή έχει άλλη άποψη. Κι εσένα στη θέση μου δε θα σου άρεσε. Πρέπει να κατανοούμε τον τρόπο που απαντάμε. Φιλικά στο λεω κι αμα θες το εισπράττεις, αν όχι δεν πειράζει.
Δε διαφωνώ, αλλά εσύ ήσουν αυτός που άρχισες να λες για ταπεινώσεις κλπ. Το δεν ξέρω σε τι κόσμο ζεις εσύ αν και καταλαβαίνω πως μπορεί να ακούγεται επιθετικό, ίσως και προσβλητικό, στο είπα επειδή ο τρόπος που παρουσίασες την κατάσταση στη Γάζα ήταν πολύ υπέρ των Ισραηλινών χωρίς να αντικατοπτρίζει αντικειμενικά τα γεγονότα ως έχουν
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,336 μηνύματα.
στο είπα επειδή ο τρόπος που παρουσίασες την κατάσταση στη Γάζα ήταν πολύ υπέρ των Ισραηλινών χωρίς να αντικατοπτρίζει αντικειμενικά τα γεγονότα ως έχουν
Ναι, είναι πολύ υπερ των Ισραηλινών, πράγματι. Δεν το αρνούμαι.

Για εμένα είμαι αντικειμενικός κι εγω όμως καθώς το παω με την αρχή της ιστορικής παλαιότητας.

Εσυ πως θεωρείς με βάση τη δική σου οπτική ότι θα μπορούσε να ειναι αντικειμενικότερο το ποστ μου; Πως θα το άλλαζες για να γινει αντικειμενικότερο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top