Κρίση στο Ισραήλ 2023-2024

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Μα δεν θα τους την φέρει γιατί και η Χαμάς δεν είπα να γίνει οριστική κατάπαυση του πυρός. Τους πρότειναν ανταλλαγή ομήρων αρκεί και οι Ισραηλινοί να χαλαρώσουν λίγο το κλίμα της πολιορκίας.
Ειπαν να γινει καταπαυση του πυρος και να μην εποτεθουν χερσαια..εγω αυτο διαβασα.
Εαν θέλουμε να είμαστε εντελώς δίκαιοι κανονικά θεωρείται τρομοκρατική επίθεση καθώς και η Χαμάς αναγνωρίζεται ως τρομοκρατική οργάνωση. Οπότε εξορισμού είναι αδικαιολόγητο το oτι ξεκινήσανε να βομβαρδίζουν ανελέητα 1.9-2εκ αθώους. Δηλαδή το Ισραήλ διέπραξε έγκλημα πολέμου με την διακοπή νερού/καυσίμων/ρεύματος και φαρμάκων καθώς αυτό είχε ως συνέπεια των θάνατο αρκετών ανθρώπων, και συνεχίζει.
Που τα ειδες αυτα;
Κια βεβαια εχιε δικαιωμα ενα κρατος να επιτεθει ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΜΙΑΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ.Ειπαν εκκενωστε τη Γαζα...αν η χαμας τους εχει σαν ασπιδα και εχει τη βαση της σε κατοικημενη περοχη ΕΠΙΤΗΔΕΣ...βεβαια δεν μπορει να γινεται αυτο αποδεκτο.
ΑΔΙΑΝΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ.
Κια καλα τωρα μιλας εσυ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΒΟΜΒΑ ΣΤΗ ΓΑΖΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ; :alljumpy: Ελα ρε παιδακι μου,μνημη εχουμε ευτυχως.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Ειπαν να γινει καταπαυση του πυρος και να μην εποτεθουν χερσαια..εγω αυτο διαβασα.
Μα δεν έχουν κάτσει και να συζητήσουν λεπτομέρειες. Εφόσον όμως θέλανε επικοινωνία, το Ισραήλ γιατί δεν κάνει οτι μπορεί να σώσει όσους περισσότερους ομήρους γίνεται ; Και μετά ας κάνουν οτι θέλουν μεταξύ τους.
Που τα ειδες αυτα;
Κια βεβαια εχιε δικαιωμα ενα κρατος να οιτεθει ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΜΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ.Ειπαν εκκενωστε τη Γαζα...αν η χαμας τους εχει σαν ασπιδα και βεβαια δεν μπορει να γινεται αυτο αποδεκτο.
Έχει προφανώς, και ναι τους είπαν εκκενώστε, αλλά εφόσον βλέπουν οτι αυτό δεν είναι εφικτό η λύση δεν είναι να πουν "Εε τι να γίνει, αυτά έχει η ζωή". Δεν λεω κακώς πάνε να μπουν, εαν και αυτό ενδέχεται να έχει ολέθριες συνέπεις για όλο τον κόσμο(παραμένει όμως δικαίωμα τους). Λέω οτι δεν βλέπω να προσπαθούν ιδιαίτερα για να ελαχιστοποιήσουν τις παράπλευρες απώλειες.
Κια καλα τωρα μιλας εσυ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΒΟΜΒΑ ΣΤΗ ΓΑΖΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ; :alljumpy: Ελα ρε παιδακι μου,μνημη εχουμε ευτυχως.
Αυτό που λες είναι άσχετο τώρα και δεν σχετίζεται με το πόσο λογική έχουν τα όσα γράφω αυτή την στιγμή. Κρίνε το κάθε πράγμα όπως του αρμόζει και όχι όπως σε βολεύει στην συζήτηση γιατί αυτό δείχνει αδυναμία επιχειρημάτων. Όσο απάνθρωπη είναι η πυρηνική άλλο τόσο θα έπρεπε να σου φαίνεται και το γεγονός οτι δεν δίνουν δεκάρα για τους ομήρους. Γιατί το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο...νεκροί.

Προσωπικά θα προτιμούσα να πεθάνω με ένα μπαμ και έξω απο μια πυρηνική παρά να προσπαθώ να επιβιώσω στο χάος μιας πόλης χωρίς νερό,ρεύμα,φαγητό,καύσιμα και ρεύμα. Γιατί μετά απο λίγες μέρες σε τέτοια κατάσταση βγαίνουν τα ζωώδη ένστικτα των ανθρώπων. Δική μου άποψη φυσικά δεν χρειάζεται να συμφωνήσει κανένας, αλλά εγώ τον θεωρώ πιο αξιοπρεπή θάνατο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι άσχετο τώρα και δεν σχετίζεται με το πόσο λογική έχουν τα όσα γράφω αυτή την στιγμή. Κρίνετα το κάθε πράγμα όπως του αρμόζει και όχι όπως σε βολεύει στην συζήτηση.
Καλα σοβαρα μιλας τωρα; Εσυ ελεγες να πεσει πυρηνικη βομβα και οκ τι να κανουμε σκοτωνονται και αθωοι..και τωρα κοπτεσαι για το ρευμα και το νερο επειδη ΕΣΕΝΑ βολευει η συζητηση;ΠΟΣΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ;;;

Κατα τα αλλα ολα αυτα που λες ειναι ακυρα και στη σφαιρα της αερολογιας και του ανεφικτου,παντελως ομως.
ΠΟΣΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ ΑΜΑΧΟΥΣ; ΠΕΣΜΟΥ ΕΝΑΝ!! Εναν μονο!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Καλα σοβαρα μιλας τωρα; Εσυ ελεγες να πεσει πυρηνικη βομβα και οκ τι να κανουμε σκοτωνονται και αθωοι..και τωρα κοπτεσαι για το ρευμα και το νερο επειδη ΕΣΕΝΑ βολευει η συζητηση;ΠΟΣΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ;;;
Ναι γιατί είναι εντελώς διαφορετικές οι συνθήκες θανάτου.
Στην μια σε σκοτώνω αργά και βασανιστικά, μέσω ασιτίας, μέσω αφυδάτωσης και χίλιων δύο άλλων φρικτών ασθενειών που δεν θα μπορείς να αντιμετωπίσεις λόγο έλλειψης φαρμάκων, ρεύματος και καυσίμων. Το οποίο είναι ακόμα πιο απάνθρωπο. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσεις...αλλά είναι η άποψη μου και ο τρόπος που θα προτιμούσα εγώ να πεθάνω σε μια τέτοια κατάσταση.
Κατα τα αλλα ολα αυτα που λες ειναι ακυρρα και στη σφαιρα της αερολογιας και του ανεφικτου,παντελως ομως.
ΠΟΣΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ ΑΜΑΧΟΥΣ; ΠΕΣΜΟΥ ΕΝΑΝ!! Εναν μονο!
Δεν είναι το θέμα μόνο οι άμαχοι. Κινδυνεύει όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Δεν μιλάμε για λίγες παράπλευρες απώλειες λοιπόν μόνο στην Γάζα. Πολύ όμορφα τα γράφεις απο το πληκτρολόγιο σου όλα αυτά αλλά εαν γίνει μαλακία δεν θα καλέσουν εσένα στην πρώτη γραμμή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Ναι γιατί είναι εντελώς διαφορετικές οι συνθήκες θανάτου.
Στην μια σε σκοτώνω αργά και βασανιστικά,το οποίο είναι ακόμα πιο απάνθρωπο.
:alljumpy:
Καλα αυτα που λες ειναι για μωρα νηπιαγωγειου ρε συ..

ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΝΑ ΤΟΥς ΞΕΚΑΝΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ;
Ουτε καν αυτο.
Ξερεις ποσοι θα πεθανουν αργα και βασανιστικα απο καρκινο και ξεπετσιασμα και αιμοραγιες απο παντου;;;;;;;;ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΠΛΑΝΕΣ ΧΩΡΕΣ;

Ακομα....
ΑΝ ΕΠΕΦΤΕ Η ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΒΟΜΒΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟς ΚΟΣΜΟς...
Κλαιωωωωωωωωωωωωωωω;!!!!!! Να εισαι καλα!





Νταξει η συζητησηη μαζι σου τεελιωνει εδω.
Να εισια καλα..καινουργιο συκωτι θα ελεγα οτι μου εκανες..αν δεν ηταν τοσο τραγικο το θεμα.
Δηλαδη νηπιαγωγειο ρε φιλε!!!
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Δεν το λέω για να σε αμφισβητήσω αλλά γιατί όντως με ενδιαφέρει μίας που γνωρίζω επιφανειακά μόνο το ιστορικό αυτό θέμα. Μπορείς να με παραπέμψεις σε σχετικά επιστημονικά άρθρα ή βιβλιογραφία; Είναι ενδιαφέρον κομμάτι.
Λοιπόν, το Ισραήλ δημιουργήθηκε στο έδαφος της Παλαιστίνης μέσω μιας άδικης μονομερής διακήρυξης(χωρίς να δωθεί κανενός είδους λόγος και κανενός ειδους συμετοχής στην όλη διαδικασία στους Παλαιστίνιους) η οποία του έδινε ουσιαστικά μια τεράστια μερίδα εδάφους, το οποίο σήμαινε ότι πάρα πολλοί Παλαιστίνιοι διώχθηκαν από τα σπίτια τους. Διωγμοί κι εγκλήματα εις βάρος των Παλαιστινίων συνεχίζονται από τότε μέχρι σήμερα. Πηγές που τα εξηγούν όλα αυτά υπάρχουν άπειρες στο ιντερνετ και μπορείς εύκολα να τις βρεις μόνος σου. Με ένα πρόχειρο και γρήγορο ψάξιμο, βρήκα αυτά:
(12) How Israel STOLE Palestine - YouTube
Causes of the 1948 Palestinian expulsion and flight - Wikipedia
Nakba Day: What happened in Palestine in 1948? | Israel-Palestine conflict News | Al Jazeera
Report: Israel’s apartheid against Palestinians, a look into decades of oppression - Amnesty International Australia
Jewish insurgency in Mandatory Palestine - Wikipedia
What are the roots of the Israel-Palestine conflict? | Israel-Hamas war | The Guardian
(12) What Ignited The Ongoing Palestine vs Israel Conflict | Promises & Betrayals | Timeline - YouTube
(12) Israel and the Palestinians: a century of conflict - YouTube
(12) What's the Balfour Declaration? And how did it MESS UP the Middle East? - YouTube
(12) The Balfour Declaration explained - YouTube
(12) How Palestinians were expelled from their homes - YouTube
Palestine - Occupation, Refugees, Conflict | Britannica
The Nakba did not start or end in 1948 | Features | Al Jazeera
The Tragic True Story Of The 1948 Palestinian Displacement (grunge.com)
List of estimates of the 1948 Palestinian expulsion and flight - Wikipedia
UN marks 75 years since displacement of 700,000 Palestinians | The United Nations Office at Geneva (ungeneva.org)
Nakba Day - Wikipedia
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης @Πουπουλίνα και @Samael ενδιαφέρουσα η διαφωνία σας για το πως πρέπει το Ισραήλ να σκοτώσει τους Παλαιστίνιους στη Γάζα. Το να μην τους σκοτώσει καθόλου δεν παίζει σαν σενάριο έτσι?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Επίσης @Πουπουλίνα και @Samael ενδιαφέρουσα η διαφωνία σας για το πως πρέπει το Ισραήλ να σκοτώσει τους Παλαιστίνιους στη Γάζα. Το να μην τους σκοτώσει καθόλου δεν παίζει σαν σενάριο έτσι?
Εγώ το λεω, αν βρουν τρόπο να τους εκκενώσουν ας κάνουν οτι θέλουν μετά.
Το θέμα είναι οτι δεν γίνεται ρεαλιστικά μιλώντας. Είναι πάρα πολλοί άνθρωποι. Οπότε πάμε στην επόμενη λύση, να απομονωθεί ο άμαχος πληθυσμός σε συγκεκριμένο μέρος της Γάζας. Πάλι δεν γίνεται γιατί η Χαμάς δεν τους αφήνει. Οπότε ποιες είναι οι λύσεις ;

Είτε η Χαμάς αποφασίζει να σεβαστεί τους ομήρους, το οποίο δεν θα το κάνουν γιατί αποτελούν διπλωματικό χαρτί...εαν όχι ενάντια του Ισραήλ, τουλάχιστον για ΗΠΑ...ή το Ισραήλ να το πάει αλλιώς το πράγμα δρώντας σαν κράτος. Το να κάνεις πίσω για να προστατέψεις κόσμο δεν δείχνει αδυναμία, δείχνει δύναμη κατ'εμέ. Αλλά απο οτι φαίνεται στο Ισραήλ δεν το εκλαμβάνουν έτσι αυτή την στιγμή.
:alljumpy:
Καλα αυτα που λες ειναι για μωρα νηπιαγωγειου ρε συ..

ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΝΑ ΤΟΥς ΞΕΚΑΝΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ;
Ουτε καν αυτο.
Ξερεις ποσοι θα πεθανουν αργα και βασανιστικα απο καρκινο και ξεπετσιασμα και αιμοραγιες απο παντου;;;;;;;;ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΠΛΑΝΕΣ ΧΩΡΕΣ;

Ακομα....
ΑΝ ΕΠΕΦΤΕ Η ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΒΟΜΒΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟς ΚΟΣΜΟς...
Κλαιωωωωωωωωωωωωωωω;!!!!!! Να εισαι καλα!





Νταξει η συζητησηη μαζι σου τεελιωνει εδω.
Να εισια καλα..καινουργιο συκωτι θα ελεγα οτι μου εκανες..αν δεν ηταν τοσο τραγικο το θεμα.
Δηλαδη νηπιαγωγειο ρε φιλε!!!
Συμφωνώ απόλυτα οτι η συζήτηση πρέπει να τελειώσει εδώ, κυρίως επειδή για μια ακόμα φορά είσαι προβλητική. Εγώ πες οτι εν βρασμώ απο τα γεγονότα του Σαββάτου και απο άγνοια σχετικά με την όλη κατάσταση εκείνη την στιγμή ξέφυγα και είπα μαλακία. Είμαι πολύ συζητήσιμος άνθρωπος και παραδέχομαι τα λάθη μου. Το γεγονός οτι το χρησιμοποίησες ως επιχείρημα για να αρνηθείς οτι το Ισραήλ διαπράττει εγκλήματα πολέμου όμως είναι ακόμα πιο αστείο απο αυτά που λεω εγώ.

Με εσένα πουπι μου τι γίνεται όμως που λειτουργείς εν βρασμώ 24h/7d; Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις; Απο την μια κράζεις για την πυρηνική δήθεν αλλά απο την άλλη λες ας πεθάνουν τα ισλαμοπιθήκια εαν δεν καταδικάζουν τα γεγονότα του Σαββάτου. Μάλλον άλλος είναι ο υποκριτής εδώ που προσπαθεί να φορέσει το προσωπείο του ανθρωπιστή. Πες με εμένα μισάνθρωπο εαν θες,ειλικρινά δεν με νοιάζει να σου αποδείξω κάτι...αλλά μην περνιέσαι οτι είσαι άγγελος και εσύ...γιατί ξεκάθαρα δεν είσαι τόσο απο αυτά που γράφεις, και σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας μάλιστα. Αλλά φαίνεται και απο το πως συμπεριφέρεσαι εδώ μέσα στους άλλους ανθρώπους επειδή απλώς διαφωνείς μαζί τους. Δεν μου κάνει εντύπωση που δεν σε νοιάζει να πεθάνει κόσμος επειδή απλώς δεν συμφωνείς μαζί τους. Μην σχολιάσω δε την ασέβεια προς νεκρό άνθρωπο χθες στο θέμα του Παντελίδη, είσαι και μεγάλη γυναίκα, αντί να μιλάς και να σε θαυμάζουν, έχεις γινει παράδειγμα προς αποφυγήν για μικρούς και μεγάλους εδώ μέσα.

Το γεγονός δε οτι έχεις να κάνεις με παιδιά στην καθημερινότητα σου με ανατριχιάζει προσωπικά εαν αντιδράς έτσι. Και για να είμαι ξεκάθαρος, δεν έχω θέμα μαζί σου, ούτε κάποια αντιπαλότητα ούτε κανένα μίσος, και οτι λεω δεν το λεω καθόλου με κακοπροαίρετο τρόπο. Απλώς προσπαθώ να σου πω πως επιτέλους θα έπρεπε να κοιτάξεις το θέμα με τα νεύρα που έχεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.

Τηλεφωνική επικοινωνία με τον επικεφαλής του Πολιτικού Γραφείου της Χαμάς, Ισμαΐλ Χανίγε, είχε ο πρόεδρος Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Κατά τη διάρκεια της συνομιλίας τους συζήτησαν τις εξελίξεις στη Γάζα. Ο πρόεδρος Ερντογάν δήλωσε ότι η Τουρκία προσπαθεί να διασφαλίσει ότι η ανθρωπιστική βοήθεια θα φτάσει στη Γάζα και ότι οι τραυματίες θα μπορούν να περιθάλπονται στην Τουρκία, αν χρειαστεί. Επίσης, είπε ότι η Τουρκία προσπαθεί να επιτύχει κατάπαυση του πυρός στην περιοχή το συντομότερο δυνατό.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της τουρκικής προεδρίας, δήλωσε ακόμη ότι δεν μπορεί να επιτευχθεί μόνιμη λύση χωρίς τη δημιουργία ανεξάρτητου παλαιστινιακού κράτους εντός των συνόρων του 1967 με πρωτεύουσα την Ιερουσαλήμ.

Γελαστε υπευθυνα.ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΝ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ :alljumpy: ...πιο χαμας και βλαμμενος πεθαινεις λεμε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.
Και αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω πως δεν επρόκειτο να λυθεί το ζήτημα ποτέ. Το βλέμμα των Παλαιστινίων θα είναι πάντα στην Ιερουσαλήμ. Ακόμα και εάν αποκτήσουν ανεξάρτητο κράτος θα κοιτάνε προς τα εκεί. Και για αυτό δεν θα υπάρξει ποτέ ειρήνη μεταξύ των δύο. Η Ελλάς ξεπέρασε τον χαμό της Πόλης με το να συνδεθεί μέσω των Αθηνών με την αρχαία ιστορία της. Η Παλαιστίνη όμως και το Ισραήλ συνέδεσαν την κρατική υπόστασή τους με την Ιερουσαλήμ. Είναι η κοιτίδα και των δύο και για αυτό δεν θα έρθει ποτέ ειρήνη. Όποιος χάσει αυτή την πόλη απλά θα είναι ένα λειψό τεχνητό κρατίδιο χωρίς ιστορία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Είναι η κοιτίδα και των δύο και για αυτό δεν θα έρθει ποτέ ειρήνη.
Κοιτιδα των παλαιστινιων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...που καν σαν φυλη και εθνος δεν υπηρξαν ποτε και ειναι δημιουργημα των ρωμαιων.ΚΟΙΤΙΔΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.
Κοιτιδα των παλαιστινιων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...που καν σαν φυλη και εθνος δεν υπηρξαν ποτε και ειναι δημιουργημα των ρωμαιων.ΚΟΙΤΙΔΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ.
Από ιστορικής απόψεως ναι, όμως η σύνδεση των άλλων γίνεται μέσω της θρησκείας. Η Ιερουσαλήμ είναι η κοιτίδα των αβρααμικών θρησκειών (συνεπώς και των τριών εφ'όσον και οι τρεις αποδέχονται τον Αβραάμ έστω και αν του δίνει καθεμία διαφορετική ερμηνεία). Η Παλαιστίνη προσπαθεί να συνδέσει την υπόστασή της με την Ιερουσαλήμ μέσω της Ισλαμικής θρησκείας. Είναι θρησκευτική η σύνδεση της και όχι και εθνική και θρησκευτική όπως του Ισραήλ.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Κοιτιδα των παλαιστινιων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...που καν σαν φυλη και εθνος δεν υπηρξαν ποτε και ειναι δημιουργημα των ρωμαιων.ΚΟΙΤΙΔΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ.
Α ρε πουπουλινα... Ο ορισμος της γελοιοτητας για ακομα μια φορα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ το λεω, αν βρουν τρόπο να τους εκκενώσουν ας κάνουν οτι θέλουν μετά.
Το θέμα είναι οτι δεν γίνεται ρεαλιστικά μιλώντας. Είναι πάρα πολλοί άνθρωποι. Οπότε πάμε στην επόμενη λύση, να απομονωθεί ο άμαχος πληθυσμός σε συγκεκριμένο μέρος της Γάζας. Πάλι δεν γίνεται γιατί η Χαμάς δεν τους αφήνει. Οπότε ποιες είναι οι λύσεις ;

Είτε η Χαμάς αποφασίζει να σεβαστεί τους ομήρους, το οποίο δεν θα το κάνουν γιατί αποτελούν διπλωματικό χαρτί...εαν όχι ενάντια του Ισραήλ, τουλάχιστον για ΗΠΑ...ή το Ισραήλ να το πάει αλλιώς το πράγμα δρώντας σαν κράτος. Το να κάνεις πίσω για να προστατέψεις κόσμο δεν δείχνει αδυναμία, δείχνει δύναμη κατ'εμέ. Αλλά απο οτι φαίνεται στο Ισραήλ δεν το εκλαμβάνουν έτσι αυτή την στιγμή.

Συμφωνώ απόλυτα οτι η συζήτηση πρέπει να τελειώσει εδώ, κυρίως επειδή για μια ακόμα φορά είσαι προβλητική. Εγώ πες οτι εν βρασμώ απο τα γεγονότα του Σαββάτου και απο άγνοια σχετικά με την όλη κατάσταση εκείνη την στιγμή ξέφυγα και είπα μαλακία. Είμαι πολύ συζητήσιμος άνθρωπος και παραδέχομαι τα λάθη μου. Το γεγονός οτι το χρησιμοποίησες ως επιχείρημα για να αρνηθείς οτι το Ισραήλ διαπράττει εγκλήματα πολέμου όμως είναι ακόμα πιο αστείο απο αυτά που λεω εγώ.

Με εσένα πουπι μου τι γίνεται όμως που λειτουργείς εν βρασμώ 24h/7d; Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις; Απο την μια κράζεις για την πυρηνική δήθεν αλλά απο την άλλη λες ας πεθάνουν τα ισλαμοπιθήκια εαν δεν καταδικάζουν τα γεγονότα του Σαββάτου. Μάλλον άλλος είναι ο υποκριτής εδώ που προσπαθεί να φορέσει το προσωπείο του ανθρωπιστή. Πες με εμένα μισάνθρωπο εαν θες,ειλικρινά δεν με νοιάζει να σου αποδείξω κάτι...αλλά μην περνιέσαι οτι είσαι άγγελος και εσύ...γιατί ξεκάθαρα δεν είσαι τόσο απο αυτά που γράφεις, και σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας μάλιστα. Αλλά φαίνεται και απο το πως συμπεριφέρεσαι εδώ μέσα στους άλλους ανθρώπους επειδή απλώς διαφωνείς μαζί τους. Δεν μου κάνει εντύπωση που δεν σε νοιάζει να πεθάνει κόσμος επειδή απλώς δεν συμφωνείς μαζί τους. Μην σχολιάσω δε την ασέβεια προς νεκρό άνθρωπο χθες στο θέμα του Παντελίδη, είσαι και μεγάλη γυναίκα, αντί να μιλάς και να σε θαυμάζουν, έχεις γινει παράδειγμα προς αποφυγήν για μικρούς και μεγάλους εδώ μέσα.

Το γεγονός δε οτι έχεις να κάνεις με παιδιά στην καθημερινότητα σου με ανατριχιάζει προσωπικά εαν αντιδράς έτσι. Και για να είμαι ξεκάθαρος, δεν έχω θέμα μαζί σου, ούτε κάποια αντιπαλότητα ούτε κανένα μίσος, και οτι λεω δεν το λεω καθόλου με κακοπροαίρετο τρόπο. Απλώς προσπαθώ να σου πω πως επιτέλους θα έπρεπε να κοιτάξεις το θέμα με τα νεύρα που έχεις.
Είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να σε βρίσω επειδή κυριολεκτικά είπες οτι είναι καλή ιδέα να ρίξουν πυρηνικά και να σκοτώσουν 2 εκατομμύρια άτομα η να σου πω μπράβο για αυτό:
Συμφωνώ απόλυτα οτι η συζήτηση πρέπει να τελειώσει εδώ, κυρίως επειδή για μια ακόμα φορά είσαι προβλητική. Εγώ πες οτι εν βρασμώ απο τα γεγονότα του Σαββάτου και απο άγνοια σχετικά με την όλη κατάσταση εκείνη την στιγμή ξέφυγα και είπα μαλακία. Είμαι πολύ συζητήσιμος άνθρωπος και παραδέχομαι τα λάθη μου. Το γεγονός οτι το χρησιμοποίησες ως επιχείρημα για να αρνηθείς οτι το Ισραήλ διαπράττει εγκλήματα πολέμου όμως είναι ακόμα πιο αστείο απο αυτά που λεω εγώ.

Με εσένα πουπι μου τι γίνεται όμως που λειτουργείς εν βρασμώ 24h/7d; Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις; Απο την μια κράζεις για την πυρηνική δήθεν αλλά απο την άλλη λες ας πεθάνουν τα ισλαμοπιθήκια εαν δεν καταδικάζουν τα γεγονότα του Σαββάτου. Μάλλον άλλος είναι ο υποκριτής εδώ που προσπαθεί να φορέσει το προσωπείο του ανθρωπιστή. Πες με εμένα μισάνθρωπο εαν θες,ειλικρινά δεν με νοιάζει να σου αποδείξω κάτι...αλλά μην περνιέσαι οτι είσαι άγγελος και εσύ...γιατί ξεκάθαρα δεν είσαι τόσο απο αυτά που γράφεις, και σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας μάλιστα. Αλλά φαίνεται και απο το πως συμπεριφέρεσαι εδώ μέσα στους άλλους ανθρώπους επειδή απλώς διαφωνείς μαζί τους. Δεν μου κάνει εντύπωση που δεν σε νοιάζει να πεθάνει κόσμος επειδή απλώς δεν συμφωνείς μαζί τους. Μην σχολιάσω δε την ασέβεια προς νεκρό άνθρωπο χθες στο θέμα του Παντελίδη, είσαι και μεγάλη γυναίκα, αντί να μιλάς και να σε θαυμάζουν, έχεις γινει παράδειγμα προς αποφυγήν για μικρούς και μεγάλους εδώ μέσα.

Το γεγονός δε οτι έχεις να κάνεις με παιδιά στην καθημερινότητα σου με ανατριχιάζει προσωπικά εαν αντιδράς έτσι. Και για να είμαι ξεκάθαρος, δεν έχω θέμα μαζί σου, ούτε κάποια αντιπαλότητα ούτε κανένα μίσος, και οτι λεω δεν το λεω καθόλου με κακοπροαίρετο τρόπο. Απλώς προσπαθώ να σου πω πως επιτέλους θα έπρεπε να κοιτάξεις το θέμα με τα νεύρα που έχεις.

Regardless:
Screenshot 2023-10-21 235500.png

Screenshot 2023-10-21 235513.png

Λευτεριά στην Παλαιστίνη

Και καμία υποστήριξη στα ζώα που κάνουν αυτό:
Screenshot 2023-10-21 235653.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,626 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,626 μηνύματα.
Όχι, απλά η Ρώμη κατέστρεψε την Ιερουσαλήμ και εκδίωξε τους Εβραίους από την γη του αρχαίου (και νυν) Ισραήλ στον Γ' Ιουδαϊκό πόλεμο.
Χωρίς να θέλω να θίξω απόψεις και να προκαλέσω κανέναν, αφού απο το 500-600 μ.Χ δεν υπάρχει ισραήλ και η περιοχή εκείνη κατοικίται απο άραβες, γιατί ήρθε το Ισραήλ εκεί και με πολέμους κατέκτησε τα ιεροσόλημα, και πολλά αλλα μέρη και χρησιμοποιεί εποικιστικές τακτικές στην υπόλοιπη παλαιστίνη; Με την ιδια λογικη δε θα επρεπε να εχει αφορμη η σερβια να επιτεθεί στο κόσοβο και στην βοσνία κροατία, η αγγλια στον μισό κόσμο και η γαλλία σ'όλη σχεδόν την αφρική;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να θίξω απόψεις και να προκαλέσω κανέναν, αφού απο το 500-600 μ.Χ δεν υπάρχει ισραήλ και η περιοχή εκείνη κατοικίται απο άραβες, γιατί ήρθε το Ισραήλ εκεί και με πολέμους κατέκτησε τα ιεροσόλημα, και πολλά αλλα μέρη και χρησιμοποιεί εποικιστικές τακτικές στην υπόλοιπη παλαιστίνη; Με την ιδια λογικη δε θα επρεπε να εχει αφορμη η σερβια να επιτεθεί στο κόσοβο και στην βοσνία κροατία, η αγγλια στον μισό κόσμο και η γαλλία σ'όλη σχεδόν την αφρική;
Και εμάς τους Πόντιους μας ξεσπίτωσαν από την γη μας, από τα σπίτια μας. 100 χρόνια πλέον δεν υπάρχει Πόντιος στην γη του. Εμείς δεν έχουμε δικαίωμα να επιστρέψουμε στα σπίτια μας επειδή 100 χρόνια τώρα δεν υπάρχει κανένας δικός μας εκεί; Τι λογική είναι αυτή ρε μπρο;

Δεν λέω πως συμφωνώ με τις άθλιες πρακτικές του Ισραήλ σε βάρος της Παλαιστίνης. Όμως συμφωνώ με το δίκαιο αίτημα της παλιννόστησης των Εβραίων στην νόμιμη γη τους. Οι Άγγλοι και οι Γάλλοι ήσαν αποικιοκράτες που καλώς ξεκουμπίστηκαν από τις αποικίες (και μακάρι να ξεκουμπιστούν και πολιτικά). Δεν έχουν κανένα δικαίωμα επί της Αφρικής, της Αμερικής, των Ινδιών και όπου αλλού αποίκησαν και σκλάβωσαν λαούς με πρόσχημα έναν κάλπικο «εκπολιτισμό». Η Σερβία από την άλλη έχει δικαίωμα να απελευθερώσει το Κόσοβο και οφείλει να το κάνει. Είναι η κοιτίδα του δικού της πολιτισμού που δια της βίας της εκλάπηκε.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,626 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.
Καλά ρε γιάνναρε μη βαράς :dizzy2:
Άραξε ρε μπρο, χαλλλαρα. Απλά δεν θεωρώ πως ως Έλληνες θα έπρεπε να λέμε το επιχείρημα «αφού για αιώνες δεν ήταν εκεί». Ε εμείς τι πήγαμε να κάνουμε το 1821 τότε; Αφού για αιώνες ήσαν οθωμανικά εδάφη και εμείς μία μειονότητα. Ως Πόντιος το εβραϊκό ζήτημα με δημιουργεί μία πολυπλοκότητα στο μυαλό διότι με δίδει ελπίδα. Αν αυτός ο λαός μετά από τόσους ατελείωτους αιώνες κατόρθωσε να παλιννοστήσει στα εδάφη του, γιατί όχι τότε και εμείς που από το 1923 (de jure) είμαστε ξεσπιτωμένοι να μην γυρίσουμε στα σπίτια μας; Η Τραπεζούντα είναι το σπίτι μου (για να σε φέρω ένα προσωπικό παράδειγμα).
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.
Δεν υπάρχει «κρίση στο Ισραήλ».
Σε αυτό έχεις δίκιο (η κλασσική περίπτωση όπου το χαλασμένο ρολόι θα δείξει δύο φορές τον χρόνο την ώρα σωστά.) Δεν υπάρχει "κρίση στο Ισραήλ", αλλά κρίση ("κρισάρα", για την ακρίβεια) στη Μ. Ανατολή, με απειλές από όμορα και αλλά κράτη ότι θα συμμετάσχουν στον πόλεμο, αν το Ισραήλ κάνει χερσαία επίθεση. Ο ορισμός της κρίσης, δηλαδή.
Όταν λες «κριση στο Ισραηλ», αμέσως παρουσιάζεις αυτή τη χώρα ως θύμα. Και όλοι ξέρουμε πως δεν είναι γτ εχει κατακτήσει τεράστιο έδαφος της Παλαιστινης με πολυ βίαιο τρόπο και καθόλου -εννοείται- ειρηνικό.
"Με πολύ βίαιο τρόπο και καθόλου -εννοείται- ειρηνικό." Μάλιστα... Λες και ένας"πολύ βίαιος τρόπος" θα μπορούσε να είναι ειρηνικός.
Οποτε, πως συνδέεις οτι οι επιθέσεις μουσουλμάνων σε ευρωπαϊκό έδαφος σχετίζονται με τον πόλεμο μεταξύ Ισραηλ και Παλαιστινης;
Τι να απαντήσεις σε αυτό τώρα; Να σπαταλήσεις φαιά ουσία για μια τέτοια ερώτηση. Τέλος πάντων, επειδή υπάρχουν και αναγνώστες που διαβάζουν το θέμα... Η Αλ Κάιντα έκανε κάλεσμα για εκδίκηση απέναντι στις χώρες της Δύσης και τους συμμαθητές του Ισραήλ. Πόσες διαδηλώσεις γίνονται σε ευρωπαϊκό έδαφος με πάρα πολλούς μουσουλμάνους (και όχι μόνο) να απειλούν (ευθεως) την κοινωνική ειρήνη και συνοχή της Ευρώπης. Της ηπείρου μας. Μουσουλμάνοι μάρκαραν σπίτια Εβραίων (στην ήπειρό μας) με το άστρο του Δαυίδ (τακτική των ναζί.) Μουσουλμάνοι εξτρεμιστές προέβησαν ήδη σε δύο τρομοκρατικές ενέργειες, αμέσως μετά τα γεγονότα στο Ισραήλ (Γαλλία και Βέλγιο.) Μάλλον τελείως τυχαία όλα τα παραπάνω, καμία σχέση με τον πόλεμο.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top