Κρίση στο Ισραήλ 2023-2024

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,622 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,622 μηνύματα.
Ναι και εξευτέλισε όλη την Μέση Ανατολή στρατιωτικά ουκ ολίγες φορές.
ε ναι... Δεν ειναι γνωστό οτι οι αραβες εκτοτε ξεκινούσαν όλους τους (επίσημους) πολέμους.
Παίζαν και λίγο βρώμικα, ειδικότερα με το yom kippur... Φαντάσου το ισραήλ να έκαμε επίθεση στο ραμαζάνι
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
ε ναι... Δεν ειναι γνωστό οτι οι αραβες εκτοτε ξεκινούσαν όλους τους (επίσημους) πολέμους.
Παίζαν και λίγο βρώμικα, ειδικότερα με το yom kippur... Φαντάσου το ισραήλ να έκαμε επίθεση στο ραμαζάνι

Για αυτό γενικά υποστηρίζω πως η ιστορία αυτών των δύο είναι τόσο περίπλοκη που δεν μπορούμε να παίρνουμε θέσεις υπέρ κανενός πέραν των αμάχων φυσικά. Οι ρόλοι του θύτη και του θύματος εναλλάσσονταν διαρκώς ανάμεσα σε αυτούς τους δύο λαούς.

Το 1948 εάν οι Άραβες κέρδιζαν τον πόλεμο (δηλαδή οι Αμερικανοί και οι Βρεταννοί δεν επενέβαιναν) τότε είναι σίγουρο πως οι Εβραίοι θα βίωναν μέσα σε τρία χρόνια ένα δεύτερο Ολοκαύτωμα και μάλλον θα ήταν και το τελευταίο τους. Το Ισραήλ όμως κατόρθωσε το ακατόρθωτο. Να κάνει ακροαριστερούς και χιτλερικούς να συμφωνήσουν και σε κάτι μαζί :laugh:
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,622 μηνύματα.
Το Ισραήλ όμως κατόρθωσε το ακατόρθωτο. Να κάνει ακροαριστερούς και χιτλερικούς να συμφωνήσουν και σε κάτι μαζί :laugh:
Οχι μονο αυτό, αλλα με τις επιθέσεις και τις απανθρωπιές εναντια στους αραβες και ολοκληρη τη σκηνη στη μέση ανατολή εν γένει κατάφερε να κανει την Αμερική να πεί "Κούλαρε λίγο"... Θυμίζει λιγο τους Γερμανούς να λένε στην Ούστασε να χαλαρώσουν
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
1698634728043.png
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.

Δεν νομίζω να συμφωνήσει κάποιος ότι
ο, τι έσπειραν οι Παλαιστίνιοι θερίζουν.
Κανένα παιδί δεν αξίζει αυτήν την κατάληξη , επειδή έτυχε να γεννηθεί σε ένα συγκεκριμένο χωροχρονικό σημείο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,714 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
To να εργαλειοποιείς το ολοκαύτωμα και να προσβάλλεις έτσι τις μνήμες και τις ψυχές των νεκρών ώστε να δικαιολογείς τα δικά σου αποτρόπαια και φρικιαστικά εγκλήματα είναι χυδαίο, προσβλητικό και απάνθρωπο.

01.jpg



Την απάντηση έδωσαν οι Εβραίοι στην Αμερική όπου υποδειγματικά φόρεσαν μπλούζες "Not in our name" ώστε να αποσχιστούν απο αυτές τις φρικαλεότητες που διαπράττουν αυτοί οι εγκληματίες που "τυπικά" τους "εκπροσωπούν" και ουσιαστικά τους προσβάλλουν και τους οδηγούν σε ολέθριες καταστροφές και ανεπανάληπτο ανθρώπινο κόστος,πόνο και οδύνη.

02.jpg



Φυσικά οι μπαλούρδοι των ΗΠΑ τους συνέλαβαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,714 μηνύματα.

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,525 μηνύματα.
( ένα απόσπασμα από το 14ο ημερολόγιο της Γάζας )


Ακούω τη γιαγιά να μαλώνει έναν από τους γιους της. Ο γείτονας ζήτησε πόσιμο νερό και ο γιος της αρνήθηκε να του δώσει. Εκείνη επιμένει πως δεν έπρεπε να το κάνει αυτό. «Ο,τι προσφέρεις στους άλλους, θα επιστρέψει σε σένα. Μην ανησυχείς. Ήμασταν σε θέση να βρούμε πόσιμο νερό πριν, θα τα καταφέρουμε κι όταν τελειώσει. Πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλον στις δύσκολες στιγμές. Η γιαγιά είναι αγαπητή σε όλους, μεγάλους και μικρούς. Θαυμάζω τον τρόπο που προσπαθεί να διατηρήσει την ηρεμία της.

Κάθε φορά που ανοίγουμε την πόρτα του δωματίου, η μικρότερη γάτα προσπαθεί να δραπετεύσει. Τρέχουμε πίσω της να την πιάσουμε. Την καταλαβαίνω απόλυτα. Σχεδόν έναν μήνα έχει εγκλωβιστεί σ’ αυτό το μικρό δωμάτιο, μακριά από το σπίτι μας και διαισθάνεται το άγχος που βιώνουμε. Σήμερα ξέφυγε τρεις φορές. Ο μεγαλύτερος φόβος μας είναι πως θα δραπετεύσει και δεν θα μπορούμε να τη βρούμε.

Μετά την τρίτη φορά, η αδερφή μου μπήκε στο δωμάτιο κι άρχισε να κλαίει «Θέλω να πάω σπίτι μου. Θέλω λίγη ασφάλεια. Είναι πολλά αυτά που ζητάω; Δεν αντέχω άλλο». Μίλησε αρκετά και την άκουγα. Επρεπε να κάνω τη φωνή της λογικής. Της είπα ότι αυτή η κατάσταση θα διαρκέσει πολύ, ότι πρέπει να παραμείνουμε ψύχραιμες γιατί δεν θα βελτιωθούν σύντομα τα πράγματα.

Στο κινητό μου έχω μια φωνητική εφαρμογή. Μερικές φορές πατάω κατά λάθος ένα κουμπί, ενεργοποιείται και με ενθαρρύνει να την χρησιμοποιήσω. Σήμερα το μήνυμα έγραφε: «Δοκίμασε κάτι. Τραγούδησε ένα νανούρισμα». Ήμουν ξαπλωμένη και δε σταματούσα να το σκέφτομαι: Τραγούδησε ένα νανούρισμα. Άραγε ξέρει ο κόσμος ποιο «νανούρισμα» τραγουδιέται για τα παιδιά της Γάζας; Ξέρουν τι ήχους ακούν κάθε βράδυ;
Συνειδητοποιούν οι γονείς πως την ώρα που διαβάζουν στα παιδιά τους ιστορίες για να κοιμηθούν, κάποιοι άλλοι γονείς, σε ένα μέρος που λέγεται Γάζα, τα σφίγγουν στην καρδιά τους και προσεύχονται να μη συμβεί κάτι κακό;

Είμαι 35 χρονών και μου λείπει η μαμά μου. Θα ήθελα να μπορούσα να βάλω το πρόσωπο μου στα χέρια της και να την ακούω να μου τραγουδάει ένα νανούρισμα.

 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
IMG_6756.jpeg


Επίσης γυναίκες στη Γάζα γεννάνε χωρίς αναισθησία με καισαρική τομή λόγω της έλλειψης βασικών ιατρικών προμηθειών την οποία απαγορεύει ο Ισραηλινός στρατός
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,714 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Να τα λεμε ΟΛΑ.
Το ισραηλ αφησε πολυ καιρο,το καθυστερησε πολυ ,προειδοποιησε και εδωσε την ευκαιρια να φυγουν οι αμαχοι καιρο τωρα.

-Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι εφυγαν.
-Η αληθεια ειναι οτι καποιους τους εμποδιζει η χαμας.
- Η ακομα μεγαλυτερη αληθεια και το βλεπουμε αυτο απο αυτα που λενε οι απλοι παλαιστινιοι ειναι οτι η πλειοψηφια των παλαιστινιων ΣΥΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΜΑΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΑΜΑΧΟΥΣ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ.Λυπηρο αλλα ΑΛΗΘΙΝΟ .
-Η αληθεια ειναι οτι ο πατερας που λεει ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΩ ΜΕ ΧΑΜΑΣ και αφηνει τα παιδια του εκει..ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ ΠΟΛΕΜΟΥ.

Τα υπολοιπα ειναι μπαρουφες για μικρα παιδια.
Λυπηση μονο για παιδια,ζωα και οσους δεν αφησαν να φυγουν.

ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΑΣ.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,525 μηνύματα.
View attachment 124875

Επίσης γυναίκες στη Γάζα γεννάνε χωρίς αναισθησία με καισαρική τομή λόγω της έλλειψης βασικών ιατρικών προμηθειών την οποία απαγορεύει ο Ισραηλινός στρατός
Σωστά. Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΗΕ 50.000 γυναίκες σε εγκυμοσύνη ζουν στη Γάζα αυτή τη στιγμή.



More than 20,000 wounded people are still trapped in the Gaza Strip, according to Doctors Without Borders (MSF).
"I was shocked by the fact that everyone there was asking for food, was asking for water," Philippe Lazzarini, the most senior UN official allowed into Gaza since the war began.

 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,622 μηνύματα.
Τα υπολοιπα ειναι μπαρουφες για μικρα παιδια.
Λυπηση μονο για παιδια,ζωα και οσους δεν αφησαν να φυγουν.
+τους αμάχους που δεν εμπλέκονται ενεργά και αυτούς που δεν μπορούν για τον χ y λογο να φύγουν.

Κατα τ'αλλα συμφωνω απολύτως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top