Κρίση στο Κόσοβο 2022

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ισχυρή κρίση χθες εις το Κόσοβο με το ενδεχόμενο στρατιωτικής επιθέσεως από την Σερβία δια της απελευθερώσεως του Κοσόβου να είναι κοντά. Σύμφωνα με τους νέους κανόνες που ήθελε να επιβάλλει το αυταρχικό καθεστώς του ψευδοκράτους του Κοσόβου οι Σέρβοι θα μπορούσαν να εισέλθουν εις το Κόσοβο μόνον με ειδική γραπτή άδεια για 90 μέρες και οι Σέρβοι του Κοσόβου έπρεπε σε δύο μήνες να αντικαταστήσουν τις σερβικές πινακίδες με κοσοβαρικές. Το ψευδοκράτος αυτό δεν υπάρχει και ανήκει δικαιωματικά εις την Σερβία. Οι Σέρβοι δεν είναι μειονότητα εκεί. Πρώτα εκδιώχθηκαν από εκεί το 1941-1944 όπου η Αλβανική εθνικιστική αντιστασιακή οργάνωση Μπάλι Κομπετάρ με τη συνεργασία των Γερμανών Ναζί εκδιώξαν τους Σέρβους. Εν συνεχεία το έργο ολοκληρώθηκε το 1999 όπου οι απόγονοι των Ναζί, το ΝΑΤΟ, μαζί με την Αλβανική ακροδεξιά τρομοκρατική οργάνωση Ου Τσε Κα ( UCK ) μετά τον επαίσχυντο και εγκληματικό βομβαρδισμό της Γιουγκοσλαβίας θα εξ αναγκάσουν σε φυγή και πάλι τους Σέρβους του Κοσόβου. Σήμερον το Κόσοβο έχει πλειοψηφία αλβανόφωνου μουσουλμανικού πληθυσμού με μία μικρή σερβική μειονότης στο βόρειο τμήμα του. Η ιστορία γράφτηκε με αίμα και το Κόσοβο ήταν, είναι και θα είναι για πάντα Σερβικό.

Οι Έλληνες πατριώτες τασσόμαστε υπέρ της Σερβίας και στην νέα κρίση που ξέσπασε. Υποτίθεται τα πνεύματα ηρέμησαν δια της παρεμβάσεως των ΗΠΑ. Προφανώς αυτό συμβαίνει διότι οι Ηνωμένες Πολιτείες αυτή τη στιγμή είναι αφοσιωμένες εις την Ουκρανία. Η ανάφλεξις εις την πυριτιδαποθήκη της Ευρώπης που είναι τα Βαλκάνια είναι πάντα ένα χαρτί που μπορεί να ριχτεί ανά πάσα στιγμή από τας Μεγάλας Δυνάμεις.


Το Κόσοβο υποχώρησε στο τέλος. Ο λόγος του σέρβου πρωθυπουργού Βούτσιτς έκλεισε « η Σερβία στο τέλος θα νικήσει»
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
Δε νομίζω να πάμε σε γενικευμένη σύγκρουση...βέβαια αν συμβεί ανάφλεξη τα πράγματα μπορεί να πάρουν εντελώς διαφορετική τροπή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο ίδιος ο Σέρβος πρόεδρος Vucic κρατά μια μετριοπαθή στάση
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Τουρκία, Αλβανία, Fyrom και Κόσοβο= Μια ζωή ανταρτες χωρίς κανένα ίχνος παιδείας.😉😉

Μια ζωή αυτά τα κράτη θέλουν να επεκταθούν εις βάρος των γειτόνων τους πηγαίνοντας αντίθετα από την ιστορία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Τουρκία, Αλβανία, Fyrom και Κόσοβο= Μια ζωή ανταρτες χωρίς κανένα ίχνος παιδείας.😉😉
Με αυτό το σχόλιό σου μπρο ούτε εσυ δείχνεις κάποιο ίχνος παιδείας ως Έλληνας. Και για να γίνω και πιο πικρή μαζί σου (μιας και δεν καταλαβαίνεις τι βαρύτητα έχουν αυτά που λες), ούτε ο στενός σου οικογενειακός κύκλος ως ΕΛΛΗΝΕΣ.

Υ.Γ Λέγεται Βόρεια Μακεδονία, Οχι FYROM. Είτε μας αρεσει γενικά είτε οχι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Με αυτό το σχόλιό σου μπρο ούτε εσυ δείχνεις κάποιο ίχνος παιδείας ως Έλληνας. Και για να γίνω και πιο πικρή μαζί σου (μιας και δεν καταλαβαίνεις τι βαρύτητα έχουν αυτά που λες), ούτε ο στενός σου οικογενειακός κύκλος ως ΕΛΛΗΝΕΣ.

Δεν πειράζει αν αυτό πιστεύεις εσυ δικαίωμα σου.😉😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με αυτό το σχόλιό σου μπρο ούτε εσυ δείχνεις κάποιο ίχνος παιδείας ως Έλληνας. Και για να γίνω και πιο πικρή μαζί σου (μιας και δεν καταλαβαίνεις τι βαρύτητα έχουν αυτά που λες), ούτε ο στενός σου οικογενειακός κύκλος ως ΕΛΛΗΝΕΣ.

Υ.Γ Λέγεται Βόρεια Μακεδονία, Οχι FYROM. Είτε μας αρεσει γενικά είτε οχι

Εγώ θα το λέω Fyrom. Αν είμαι παράνομος ας μου κάνουν μήνυση οι Σκοπιανοί 😉😉
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το Κόσοβο δεν είναι ούτε Αλβανικό ούτε Σερβικό. Είναι απλά ένα κράτος το οποίο θα πρέπει να θεωρείται από όλους ανεξάρτητο. Είτε αυτό αρεσει στους Σέρβους/ Αλβανούς εθνικιστές είτε οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα το λέω Fyrom. Αν είμαι παράνομος ας μου κάνουν μήνυση οι Σκοπιανοί 😉😉
Εσυ λέγε ό,τι θες. Το ότι είσαι λάθος όμως, είσαι. 🤭 Η τελευταία πρόταση είναι κοτσάνα, δεν ξέρω τι ακριβως σκεφτόσουν για να πεις κάτι τέτοιο.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλά εντάξει, αν πάθει Δρέσδη το Βελιγράδι (party like it's 1999) δεν θέλουμε κλάψες για το κακό ΝΑΤΟ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Το Κόσοβο δεν είναι ούτε Αλβανικό ούτε Σερβικό. Είναι απλά ένα κράτος το οποίο θα πρέπει να θεωρείται από όλους ανεξάρτητο. Είτε αυτό αρεσει στους Σέρβους/ Αλβανούς εθνικιστές είτε οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ λέγε ό,τι θες. Το ότι είσαι λάθος όμως, είσαι. 🤭 Η τελευταία πρόταση είναι κοτσάνα, δεν ξέρω τι ακριβως σκεφτόσουν για να πεις κάτι τέτοιο.

Εντάξει αν είμαι λάθος άσε να νοιάζει εμένα και όχι εσενα. Εγώ το λέω Fyrom και σε όποιον αρέσει. Ας μην βγαίνουμε όμως εκτός θέματος 😉😉
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εντάξει αν είμαι λάθος άσε να νοιάζει εμένα και όχι εσενα. Εγώ το λέω Fyrom και σε όποιον αρέσει. Ας μην βγαίνουμε όμως εκτός θέματος 😉😉
Εδώ μόνο Εσυ βγαίνεις εκτός θέματος, μια υποσημείωση σου εκανα και τωρα το παίζεις μάγκας για κάποιο λόγο 🤷🏼‍♀️
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εδώ μόνο Εσυ βγαίνεις εκτός θέματος, μια υποσημείωση σου εκανα και τωρα το παίζεις μάγκας για κάποιο λόγο 🤷🏼‍♀️

Κανείς δεν το παίζει μάγκας.😉😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τουρκία, Αλβανία, Fyrom και Κόσοβο= Μια ζωή ανταρτες χωρίς κανένα ίχνος παιδείας.😉😉
Δεν συμφωνώ γενικά με αυτές τις θέσεις γενίκευσης. Οι απλοί άνθρωποι και όχι οι φανατισμένοι δεν ασχολούνται με επεκτατισμούς. Οι κυβερνήσεις τους φανατίζουν με τέτοιες ιδέες για να τους περνάνε χαλινάρι με ευκολία. Κάθε βαλκανική χώρα έχει έντονο το αλυτρωτικό αίσθημα για αυτό και χάρτες με Μεγάλη Βουλγαρία, Μεγάλη Αλβανία, Μεγάλη Ελλάς κλπ κλπ κλπ δίνουν και παίρνουν. Απλά στο εν λόγω θέμα τυγχάνει να υπάρχουν ανιστόρητες αλήθειες. Το Κόσοβο είναι η κοιτίδα του Σερβικού πολιτισμού και ανέκαθεν έτσι ήταν. Δεν υπήρξε ποτέ ιστορικώς ανεξάρτητο Κόσοβο. Είναι απλά ένα ΝΑΤΟϊκό δημιούργημα. Στο Κόσοβο ευρίσκεται και η μεγαλύτερη ΝΑΤΟϊκή βάση αν ενθυμούμαι ορθά που είναι από τα λίγα πράγματα της Γης που είναι ορατά ακόμα και από το διάστημα. Γνωρίζουμε τα συμφέροντα λοιπόν.

Καλά εντάξει, αν πάθει Δρέσδη το Βελιγράδι (party like it's 1999) δεν θέλουμε κλάψες για το κακό ΝΑΤΟ.
το βρωμοΝΑΤΟ σίγουρα κάποια στιγμή θα θελήσει να ρημάξει την Σερβία με ύπουλο και δειλό τρόπο όπως του αρμόζει στην ιστορία του. Το έχω κάνει τάμα, αν γίνει αυτή η στιγμή εύχομαι να γίνει αφού ολοκληρώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις να πάω να πολεμήσω εθελοντικά με τους Σέρβους αδερφούς όπως το 1999 είχαμε την ηρωική Ελληνική Εθελοντική Φρουρά όπου 100 Έλληνες πατριώτες πολέμησαν με τους Γιουγκοσλάβους το ΝΑΤΟ εθελοντικά. Για τους Αρμένιους και τους Σέρβους αδερφούς μας αξίζει να χύσουμε το αίμα μας όπως για τη πατρίδα μας.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Η USAF σύντομα:
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Τουρκία, Αλβανία, Fyrom και Κόσοβο= Μια ζωή ανταρτες χωρίς κανένα ίχνος παιδείας.😉😉

Μια ζωή αυτά τα κράτη θέλουν να επεκταθούν εις βάρος των γειτόνων τους πηγαίνοντας αντίθετα από την ιστορία.
To Μ απο το Fyrom τι σημαίνει, μπορείς να με βοηθήσεις ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
" Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι θα ζητήσουμε ειρήνη και θα το κάνουμε, αλλά θα σας διαβεβαιώσω: δεν θα υπάρξει παράδοση και η Σερβία θα κερδίσει. Εάν προσπαθήσουν να αρχίσουν να διώκουν Σέρβους, να εκφοβίζουν τους Σέρβους, να σκοτώνουν Σέρβους, η Σερβία θα νικήσει ".

Απλά και λακωνικά ο πατριώτης Σέρβος Ηγέτης Αλεξάνταρ Βούτσιτς είπε τα πράγματα με το όνομα τους. Αυτοί είναι Ηγέτες.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Η USAF σύντομα:
γιατι δεν πανε λιγο πιο ανατολικα να κανουν μαγκιες αν εχουν τα @@ αλλα μονο εκει που τους παιρνει κοκοκοκ...

Ειστε σοβαροι στηριζετε ενα ψευδοκρατος που διμιουργηθηκε μεσω βιας.. εναντι των Σερβων.. που ανεκαθεν εχουμε αριστες σχεσεις μαζι τους σε αντιθεση με την Αλβανια που καταπιεζει την μειονοτητα των Ελληνων εκει περα και ονειρευεται το ψευδοκρατος (της Μεγαλης Αλβανιας) που χαριστηκε απο τους Ναζι..
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καμία ανοχή, κανένας κατευνασμός. Και πού ξέρουμε ότι θα αρκεστούν με το Κόσοβο και δεν θα αρχίσουν πάλι τα αστεία με την Κροατία και τη Βοσνία; Μαθαίνουμε ιστορία για να αποφεύγουμε την επανάληψη της. Θέλουμε ησυχία στα Βαλκάνια αλλιώς η μόνη απελευθέρωση που θα λάβει μέρος θα είναι εναέριας μορφής με πρωταγωνιστή την κυρίαρχη USAF.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εναέριας μορφής είναι και η απελευθέρωσις της Ουκρανίας. Russian missile systems.

Αν και επρόκειτο περί τρολλ.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Η ΕΣΣΔ είναι νεκρή. Η Γιουγκοσλαβία είναι νεκρή. Οι φιλόδοξοι ηγέτες που τις νοσταλγούν θα έρθουν αντιμέτωποι με τις θηριωδίες τους, θέμα χρόνου είναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Κανείς δεν θέλει να αποκαταστήσει ούτε τη μία, ούτε την άλλη χώρα. Για την ακρίβεια η Γιουγκοσλαβία είναι το ακριβώς αντίθετο. Ο Τίτο είχε προσφέρει το Κόσοβο στην Αλβανία του Ενβέρ Χότζα υπό τον όρο η τελευταία να γίνονταν σοσιαλιστική δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας ( άρα μέρος της ).
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Το 88% των κατοίκων στο Κόσοβο είναι Αλβανοί, συνεπώς η περιοχή ποτέ δεν θα επιστρέψει στη Σερβία και ούτε το ΝΑΤΟ θα επέτρεπε αυτό να συμβεί. Συνήθως όποιος κερδίζει στο δημογραφικό, κερδίζει και στα εδάφη. Τα υπόλοιπα περί διεθνούς δικαίου είναι να έχουμε να λέμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top