Κρατάτε κακία στους ανθρώπους;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τι εννοείς? Δεν θα μπορούσα να την σκεφτώ εγώ?
Το ακριβώς αντίθετο, εννοώ ότι έχεις αρκετή φαντασία για να φτιάξεις μόνος σου τέτοια ιστορία και να μην αφηγηθείς μια κακή παραλλαγή από την πραγματική σου ζωή.


Ον τοπικ εγώ κρατάω κακία καμιά φορά αλλά δεν το δείχνω συνήθως. Απλώς μου παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο να ξεπεράσω τον θυμό μου και μένει αυτή η "κακία". Σχεδόν πάντα βέβαια εν ευθέτω χρόνο υποχωρεί από μόνη της, αφού έτσι κι αλλιώς τείνω να νευριάζω και να ξαναηρεμώ σε δευτερόλεπτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ακριβώς αντίθετο, εννοώ ότι έχεις αρκετή φαντασία για να φτιάξεις μόνος σου τέτοια ιστορία και να μην αφηγηθείς μια κακή παραλλαγή από την πραγματική σου ζωή.
Συνήθως οι ιστορίες έχουν ένα πυρίνα αλήθειας αλλά η πραγματική ζωή δεν διαθέτει τη λυρικότητα που χρειάζεται μια ιστορία για να είναι καλή οπότε πρέπει να βάλεις και λίγο σάλτσα.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δε γνωρίζω εάν κρατώ κακία.

Ούτε βέβαια εάν συγχωρώ.

Απλά έχω την τάση να αδιαφορώ. Σε ακραίο όμως σημείο.

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι άπαξ και μου κάνουν κακό, θέλω να μάθουν ότι im still standing and im better than ever you b*tch! (ΜΠΙΠ)

Πέραν από την πλάκα, απλά αδιαφορώ και κόβω κάθε επαφή ή επικοινωνία. Αδιάφορο για την κατάληξή τους έπειτα.
(Αρκεί να μην είναι καλύτερα από εμένα :kill:)
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δε γνωρίζω εάν κρατώ κακία.

Ούτε βέβαια εάν συγχωρώ.

Απλά έχω την τάση να αδιαφορώ. Σε ακραίο όμως σημείο.

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι άπαξ και μου κάνουν κακό, θέλω να μάθουν ότι im still standing and im better than ever you b*tch! (ΜΠΙΠ)

Πέραν από την πλάκα, απλά αδιαφορώ και κόβω κάθε επαφή ή επικοινωνία. Αδιάφορο για την κατάληξή τους έπειτα.
(Αρκεί να μην είναι καλύτερα από εμένα :kill:)
Άρα τελικά δεν αδιαφορείς και κρατάς κακία ελπίζοντας πως θα μείνουν ίδιοι ή θα γίνουν χειρότεροι;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,999 μηνύματα.
Δε γνωρίζω εάν κρατώ κακία.

Ούτε βέβαια εάν συγχωρώ.

Απλά έχω την τάση να αδιαφορώ. Σε ακραίο όμως σημείο.

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι άπαξ και μου κάνουν κακό, θέλω να μάθουν ότι im still standing and im better than ever you b*tch! (ΜΠΙΠ)

Πέραν από την πλάκα, απλά αδιαφορώ και κόβω κάθε επαφή ή επικοινωνία. Αδιάφορο για την κατάληξή τους έπειτα.
(Αρκεί να μην είναι καλύτερα από εμένα :kill:)


Αυτό με την αδιαφορία το έχω διαπιστώσει πολύ από τη γενιά των σόσιαλ μήντια και έπειτα.

Οι άνθρωποι δεν μιλάνε πια, ούτε καν για να διαφωνήσουν. Κλείνονται στο εγωιστικό καβούκι τους και κόβουν τα πάντα μαχαίρι, γιατί ναι είναι κι αυτό μια μορφή εγωισμού.

Πως περιμένεις να καταλάβει ο άνθρωπος με τον οποίο διαφωνείς, τι πήγε στραβά, χωρίς καν μια εξήγηση, παρά μόνο με αδιαφορία;

Χίλιες φορές μια αρχιδάτη εξήγηση: "Ρε μαλάκα, αντε γαμήσου δε θέλω καμία επαφή μαζί σου γιατί τρως συνέχεια τα ντόνατς μου που αφήνω στο ψυγείο στη δουλειά" ξερω γω.

Αντίθετα έχουμε μάθει ειδικά μετά το φβ, όποιο ανθρώπινο πλάσμα δεν μας κάθεται καλά να το αποκόπτουμε σαν σελίδα από μπλοκ αποδείξεων.

Εξαιρείται βέβαια η περίπτωση να έχεις καθαρίσει τα πιάτα σου με ειλικρίνεια πρίν την αδιαφορία. Δεν μιλάω γι αυτό. Πιο πολύ μιλάω για φάσεις ghosting που δίνουν και παίρνουν τη σήμερον ημέρα.

Μπορούμε να αρνηθούμε όσο θέλουμε τον εγωισμό μας με τέτοιες αδιαφορίες ανεξήγητες, αλλά κάποια στιγμή θα τον αντιμετωπίσουμε, θα τον βρούμε μπρος μας, όπως την ψείρα που βγαίνει χορτασμένη στο γιακά.

Ανασφάλειες, ανασφάλειες και περισσότερες ανασφάλειες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό με την αδιαφορία το έχω διαπιστώσει πολύ από τη γενιά των σόσιαλ μήντια και έπειτα.

Οι άνθρωποι δεν μιλάνε πια, ούτε καν για να διαφωνήσουν. Κλείνονται στο εγωιστικό καβούκι τους και κόβουν τα πάντα μαχαίρι, γιατί ναι είναι κι αυτό μια μορφή εγωισμού.

Πως περιμένεις να καταλάβει ο άνθρωπος με τον οποίο διαφωνείς, τι πήγε στραβά, χωρίς καν μια εξήγηση, παρά μόνο με αδιαφορία;

Χίλιες φορές μια αρχιδάτη εξήγηση: "Ρε μαλάκα, αντε γαμήσου δε θέλω καμία επαφή μαζί σου γιατί τρως συνέχεια τα ντόνατς μου που αφήνω στο ψυγείο στη δουλειά" ξερω γω.

Αντίθετα έχουμε μάθει ειδικά μετά το φβ, όποιο ανθρώπινο πλάσμα δεν μας κάθεται καλά να το αποκόπτουμε σαν σελίδα από μπλοκ αποδείξεων.

Εξαιρείται βέβαια η περίπτωση να έχεις καθαρίσει τα πιάτα σου με ειλικρίνεια πρίν την αδιαφορία. Δεν μιλάω γι αυτό. Πιο πολύ μιλάω για φάσεις ghosting που δίνουν και παίρνουν τη σήμερον ημέρα.

Μπορούμε να αρνηθούμε όσο θέλουμε τον εγωισμό μας με τέτοιες αδιαφορίες ανεξήγητες, αλλά κάποια στιγμή θα τον αντιμετωπίσουμε, θα τον βρούμε μπρος μας, όπως την ψείρα που βγαίνει χορτασμένη στο γιακά.

Ανασφάλειες, ανασφάλειες και περισσότερες ανασφάλειες.

Εν μέρει έχεις δίκιο. Εν μέρει. Το αν θα διαφωνήσεις ή όχι κατ εμέ εξαρτάται από την σχέση που έχεις με τον άλλο, το τι άνθρωπος είναι και αν τον σέβεσαι ή όχι.

Αν έχω σχέση με κάποια που αγαπάω και σέβομαι ας πούμε, θα διαφωνήσω, γιατί κρίνω πως μέσα από την διαφωνία θα βγει κάτι θετικό.

Αν πάλι μιλάμε για ένα άτομο στην δουλειά που κάνει μαλακίες είναι πιο πολύπλοκο. Αν κρίνω ότι πρόκειται για άτομο νοήμον το οποίο επίσης σέβομαι ναι θα μαλώσω. Αν πρόκειται για βλάκα απλά θα τον αγνοήσω ή θα φερθώ πιο ύπουλα, γιατί ο καβγάς και οι εξηγήσεις στους βλάκες δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Το μόνο που κάνεις είναι χαλάς την ίδια σου την υγεία και να ανεβάζεις πίεση, ενώ το άλλο άτομο ταμπουρώνεται πίσω από τις απόψεις του γιατί αισθάνεται πως του επιτίθεσαι. Δεν έχει κανένα νόημα.

Η ζωή είναι μικρή για να χαλιόμαστε με την συμπεριφορά του κάθε βλάκα, πόσο μάλλον να μαλώνουμε και μαζί του. Οι ανασφάλειες που λες δημιουργούνται κατ εμέ μόνο όταν χρησιμοποιείς την αδιαφορία σαν δικαιολογία επειδή κατά βάθος φοβάσαι να μαλώσεις. Ναι τότε θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης με ένα άτομο που δεν θέλεις πλέον παρτίδες γιατί πιστεύεις πως του χρωστάς κάποια εξήγηση? Εγώ θα τον άφηνα να κρέμεται και να νομίζει ότι θέλει. Σιγά μην του δώσω και feedback. Ας μείνει το ίδιο μαλάκας και θα τον περιποιηθεί η ίδια η ζωή.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ πάλι θαυμάζω πολύ τους ανθρώπους που πραγματικά αδιαφορούν γενικά. Πιστεύω ότι έχουν λιγότερες σκοτουρες και έννοιες και φυσικά δρουν πιο ελεύθερα.
Αν κρατάω κακίες? Ναι , αν και δε θα τις χαρακτηριζα κακίες όσο πίκρα. Επειδή μου αρέσει να είμαι ευγενική τις περισσότερες φορές δε φαίνεται και επίσης άλλες φορές, επειδή τείνω να είμαι κυκλοθυμική, μπορεί να συγχωρέσω στο λεπτό ένα άτομο και μετά που θα το επεξεργαστώ καλύτερα να καταλάβω ότι όντως αυτό που έκανε με πείραξε.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι θαυμάζω πολύ τους ανθρώπους που πραγματικά αδιαφορούν γενικά. Πιστεύω ότι έχουν λιγότερες σκοτουρες και έννοιες και φυσικά δρουν πιο ελεύθερα.
Αν κρατάω κακίες? Ναι , αν και δε θα τις χαρακτηριζα κακίες όσο πίκρα. Επειδή μου αρέσει να είμαι ευγενική τις περισσότερες φορές δε φαίνεται και επίσης άλλες φορές, επειδή τείνω να είμαι κυκλοθυμική, μπορεί να συγχωρέσω στο λεπτό ένα άτομο και μετά που θα το επεξεργαστώ καλύτερα να καταλάβω ότι όντως αυτό που έκανε με πείραξε.

Δυο χαπάκια την ημέρα. Το παίρνω από μικρό παιδί και κάνει θαύματα.
1589295124181.jpeg
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Άρα τελικά δεν αδιαφορείς και κρατάς κακία ελπίζοντας πως θα μείνουν ίδιοι ή θα γίνουν χειρότεροι;
αχχαχχαχαχ όχι. Πλάκα έκανα , γι αυτό κι το emoji.

Απλά αδιαφορώ . Αυτό να κρατήσετε. Για εμένα δεν υπάρχει συγχώρεση. Ούτε και κρατώ κακία. Δηλαδή δε θα κάτσω να σκέφτομαι τι άραγε θα κάνει αυτό το άτομο , αν είναι καλά ή αν όχι. Απλά προχωράω και κάνω ότι αυτό το άτομο δεν υπάρχει πλέον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό με την αδιαφορία το έχω διαπιστώσει πολύ από τη γενιά των σόσιαλ μήντια και έπειτα.

Οι άνθρωποι δεν μιλάνε πια, ούτε καν για να διαφωνήσουν. Κλείνονται στο εγωιστικό καβούκι τους και κόβουν τα πάντα μαχαίρι, γιατί ναι είναι κι αυτό μια μορφή εγωισμού.

Πως περιμένεις να καταλάβει ο άνθρωπος με τον οποίο διαφωνείς, τι πήγε στραβά, χωρίς καν μια εξήγηση, παρά μόνο με αδιαφορία;

Χίλιες φορές μια αρχιδάτη εξήγηση: "Ρε μαλάκα, αντε γαμήσου δε θέλω καμία επαφή μαζί σου γιατί τρως συνέχεια τα ντόνατς μου που αφήνω στο ψυγείο στη δουλειά" ξερω γω.

Αντίθετα έχουμε μάθει ειδικά μετά το φβ, όποιο ανθρώπινο πλάσμα δεν μας κάθεται καλά να το αποκόπτουμε σαν σελίδα από μπλοκ αποδείξεων.

Εξαιρείται βέβαια η περίπτωση να έχεις καθαρίσει τα πιάτα σου με ειλικρίνεια πρίν την αδιαφορία. Δεν μιλάω γι αυτό. Πιο πολύ μιλάω για φάσεις ghosting που δίνουν και παίρνουν τη σήμερον ημέρα.

Μπορούμε να αρνηθούμε όσο θέλουμε τον εγωισμό μας με τέτοιες αδιαφορίες ανεξήγητες, αλλά κάποια στιγμή θα τον αντιμετωπίσουμε, θα τον βρούμε μπρος μας, όπως την ψείρα που βγαίνει χορτασμένη στο γιακά.

Ανασφάλειες, ανασφάλειες και περισσότερες ανασφάλειες.
Δε ξέρω πώς προέκυψε αυτό, αλλά σίγουρα δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

Εγώ από αυτό το θέμα κατάλαβα για το αν κάποιος μας έχει κάνει κάτι πολύ σοβαρό. Κι απαντώ ότι εγώ δε θα συγχωρέσω ούτε θα καθίσω να βασανίζομαι με αισθήματα μίσους/πάθους. Απλά θα προχωρήσω.

Ούτως ή άλλως (όπως μάλλον θα έχετε καταλάβει) μου αρέσει ο διάλογος. Άρα όποιες αποφάσεις παίρνω τις παίρνω αφότου έχω συζητήσει.

Θέλω τελείες στη ζωή μου , όχι ερωτηματικά.

Αυτό με το φατσοβιβλίο δεν το έχω παρατηρήσει , αλλά δεν πιστεύω ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Είναι αρκετά δύσκολο να αδιαφορεί κανείς. Δε είναι ότι όλα τα μικρά έμαθαν τώρα να αδιαφορούν λόγω των μίντια. Κάθε άλλο, τώρα πλέον αναπτύσσουν άγχος και ανασφάλειες λόγω αυτών. Γι αυτό τρέχουν όλες στις πλαστικές και στα φώτοσοπ.

Η ανασφάλεια που καλλιεργείται και το ψεύτικο προφίλ είναι χειρότερα. Όλοι κρέμονται από το κινητό τους και τα πόσα λαικς θα πάρουν. Άρα τα μίντια μόνο αδιαφορία δεν καλλιεργούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,999 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως (όπως μάλλον θα έχετε καταλάβει) μου αρέσει ο διάλογος. Άρα όποιες αποφάσεις παίρνω τις παίρνω αφότου έχω συζητήσει.


Γι αυτό είσαι σοβαρή γυναίκα και όχι ανασφαλές κοριτσάκι.



Αυτό με το φατσοβιβλίο δεν το έχω παρατηρήσει , αλλά δεν πιστεύω ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Είναι αρκετά δύσκολο να αδιαφορεί κανείς. Δε είναι ότι όλα τα μικρά έμαθαν τώρα να αδιαφορούν λόγω των μίντια. Κάθε άλλο, τώρα πλέον αναπτύσσουν άγχος και ανασφάλειες λόγω αυτών. Γι αυτό τρέχουν όλες στις πλαστικές και στα φώτοσοπ.

Η ανασφάλεια που καλλιεργείται και το ψεύτικο προφίλ είναι χειρότερα. Όλοι κρέμονται από το κινητό τους και τα πόσα λαικς θα πάρουν. Άρα τα μίντια μόνο αδιαφορία δεν καλλιεργούν.

Παρατήρησε καλύτερα.

Και δεν μιλάω αποκλειστικά για μικρά, αλλά και για άτομα μεγαλύτερά μου που ενεργούν έτσι.

Το ότι καλλιεργείται η "λαικ-ογόνος" ανασφάλεια και η ψευτιά είναι η μια όψη του νομίσματος. Το νόμισμα όμως έχει πάντα δυο όψεις. Όση προσοχή έχει η μία, τόση αδιαφορία κρύβει η άλλη.

Θα μου πεις "μα τα κοινωνικά δίκτυα δεν διόγκωσαν την μαζική πληροφορία-επικοινωνία; Όλα είναι στα χέρια μας, και όλα μαζί με τα χέρια μας είναι στα κοινωνικά δίκτυα"

Πράγματι.

Διόγκωσαν όμως και κάτι άλλο. Την ικανότητα ενός ανθρώπου να κρύβεται πίσω από μια οθόνη.

Φερ ειπείν:

Πατάω logout και δε χρειάζεται να δω άλλα ποστς σου στο στέκι (ή κατ επέκταση στα κοινωνικά δίκτυα) για όσο επιθυμώ. Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις και ακόμα κι αν με ήξερες, δε θα με έπαιρνες τηλέφωνο για να μου κάνεις παράπονο γιατί δεν διαβάζω τα ποστς σου.

Εαν μπορούμε να κρύψουμε μια εικόνα μας στο νετ, παρουσιάζοντας μια άλλη, γιατί σου φάινεται τόσο δύσκολο να κρύψουμε και τις ανασφάλειές μας πίσω από μια ψεύτικη παραδοχή ότι ο άλλος με ένα κλικ παύει να υφίσταται;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εαν μπορούμε να κρύψουμε μια εικόνα μας στο νετ, παρουσιάζοντας μια άλλη, γιατί σου φάινεται τόσο δύσκολο να κρύψουμε και τις ανασφάλειές μας πίσω από μια ψεύτικη παραδοχή ότι ο άλλος με ένα κλικ παύει να υφίσταται;

Ποιες ανασφάλειες κρύβεις κάνοντας μπλοκ; Τι εννοείς;
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Γι αυτό είσαι σοβαρή γυναίκα και όχι ανασφαλές κοριτσάκι.





Παρατήρησε καλύτερα.

Και δεν μιλάω αποκλειστικά για μικρά, αλλά και για άτομα μεγαλύτερά μου που ενεργούν έτσι.

Το ότι καλλιεργείται η "λαικ-ογόνος" ανασφάλεια και η ψευτιά είναι η μια όψη του νομίσματος. Το νόμισμα όμως έχει πάντα δυο όψεις. Όση προσοχή έχει η μία, τόση αδιαφορία κρύβει η άλλη.

Θα μου πεις "μα τα κοινωνικά δίκτυα δεν διόγκωσαν την μαζική πληροφορία-επικοινωνία; Όλα είναι στα χέρια μας, και όλα μαζί με τα χέρια μας είναι στα κοινωνικά δίκτυα"

Πράγματι.

Διόγκωσαν όμως και κάτι άλλο. Την ικανότητα ενός ανθρώπου να κρύβεται πίσω από μια οθόνη.

Φερ ειπείν:

Πατάω logout και δε χρειάζεται να δω άλλα ποστς σου στο στέκι (ή κατ επέκταση στα κοινωνικά δίκτυα) για όσο επιθυμώ. Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις και ακόμα κι αν με ήξερες, δε θα με έπαιρνες τηλέφωνο για να μου κάνεις παράπονο γιατί δεν διαβάζω τα ποστς σου.

Εαν μπορούμε να κρύψουμε μια εικόνα μας στο νετ, παρουσιάζοντας μια άλλη, γιατί σου φάινεται τόσο δύσκολο να κρύψουμε και τις ανασφάλειές μας πίσω από μια ψεύτικη παραδοχή ότι ο άλλος με ένα κλικ παύει να υφίσταται;
Για τα μεγαλύτερα άτομα, ουδέν σχόλιον.

Αδιαφορείς μόνο για κάτι που δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά ή που δεν το έχεις πραγματικά ανάγκη.

Η ανωνυμία του διαδικτύου επιφέρει ζημιογόνες καταστάσεις αλλά και ρίχνει φως στον πραγματικό εαυτό του χ, της κοινωνίας, καθώς αυτοί όλοι κι εμείς παρέα, στην ίδια κοινωνία ζούμε.

Εάν σε γνώριζα επί προσωπικού και τύχαινε να ανταλλάσσουμε απόψεις και μέσω μιας πλατφόρμας , εάν είχα πει κάτι που θα σε έθιγε, τότε θα σε έπαιρνα τηλέφωνο. Δε θα αδιαφορούσα.

Απλά αυτό το μπλοκ ή αυτή η αδιαφορία που δημιουργεί το διαδίκτυο , έχει να κάνει με την έλλειψη φυσικής παρουσίας. Εγώ εκεί θα σταθώ.

Δε γίνεται να κάνω μπλοκ τον Μάκη ενώ τον βλέπω συνεχώς στη δουλειά , άρα θα μου είναι και πιο δύσκολο να αδιαφορήσω τόσο. Ενώ ψηφιακά , είναι εύκολο με ένα πάτημα. Αλλά και πάλι, άμα ενδιαφέρεσαι και σε καίει, η αδιαφορία μετατρέπεται σε τρέλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για τα μεγαλύτερα άτομα, ουδέν σχόλιον.

Αδιαφορείς μόνο για κάτι που δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά ή που δεν το έχεις πραγματικά ανάγκη.

Η ανωνυμία του διαδικτύου επιφέρει ζημιογόνες καταστάσεις αλλά και ρίχνει φως στον πραγματικό εαυτό του χ, της κοινωνίας, καθώς αυτοί όλοι κι εμείς παρέα, στην ίδια κοινωνία ζούμε.

Εάν σε γνώριζα επί προσωπικού και τύχαινε να ανταλλάσσουμε απόψεις και μέσω μιας πλατφόρμας , εάν είχα πει κάτι που θα σε έθιγε, τότε θα σε έπαιρνα τηλέφωνο. Δε θα αδιαφορούσα.

Απλά αυτό το μπλοκ ή αυτή η αδιαφορία που δημιουργεί το διαδίκτυο , έχει να κάνει με την έλλειψη φυσικής παρουσίας. Εγώ εκεί θα σταθώ.

Δε γίνεται να κάνω μπλοκ τον Μάκη ενώ τον βλέπω συνεχώς στη δουλειά , άρα θα μου είναι και πιο δύσκολο να αδιαφορήσω τόσο. Ενώ ψηφιακά , είναι εύκολο με ένα πάτημα. Αλλά και πάλι, άμα ενδιαφέρεσαι και σε καίει, η αδιαφορία μετατρέπεται σε τρέλα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,999 μηνύματα.
Ποιες ανασφάλειες κρύβεις κάνοντας μπλοκ; Τι εννοείς;

Μερικά παράδειγματα χωρίς να περιορίζεται σε αυτά:

"Θέλω να έχω τον τελευταίο λόγο και τράβα γαμήσου" (εγωισμός, αλαζονεία)

"Βαριέμαι να το συζητάω, τέλος" (νευρωτισμός)

"Δεν πήρα αυτό που ήθελα, οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάω" (κακομαθημενιά)

"Δε χρειάζομαι την άποψή σου, ήδη έχω σχηματίσει δική μου και κρατάω αυτή" (ξερολισμός)



Ολα μα όλα τα άτομα που μου έχουν κάνει ghosting είναι νευρωτικά. Και όλα σχεδόν, γυναίκες.



Οι μόνοι άντρες που μου έχουν φερθεί έτσι είναι κάτι λιπάρχιδοι σπανομαρίες φεμινίνοι κατινες submissολάγνοι ποδολάγνοι που μυρίζουν την ποδαρίλα από τις γόβες της πεθεράς τους πριν τους στολίσει γιατί δεν βύζαξαν το εγγόνι της χωρίς να έχουν οι ίδιοι κατεβάσει γάλα.

Αλλά υπάρχουν και τέτοιοι άντρες. Και είναι για τον πούτσο, στεγνά.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα που είπες για ποδολαγνους κάποιος μου ήρθε στον νου. :lol:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,999 μηνύματα.
Τι είναι ο νευρωτισμός;

Δεν ξέρω πως λέγεται ο ακριβής όρος, να με συγχωρείς νομικίνα μου. Εννοώ τους νευρωτικούς.

Τώρα που είπες για ποδολαγνους κάποιος μου ήρθε στον νου. :lol:

Είναι ωραίο το φούτσοπ (φουτ τζομπ) αρκεί να μη το χεις main function define as constant σε σημείο εγκεφαλικής περιπλεκτικής οστεομάλαξης του δεξιου γαγγλίου της υποευφυικής χώρας με αποτέλεσμα την εκμαυλισμένη προσωπικότητα βελάζουσα εις χωράφια ατέρμονης μαλακίας και διαλείπουσας ψυχικής σταθερότητας.

ΝΤΑΞΥ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως λέγεται ο ακριβής όρος, να με συγχωρείς νομικίνα μου. Εννοώ τους νευρωτικούς.
Και ο νευρωτικός τι είναι; Δεν έχω σκοπό να σε μαλώσω :hehe: Ενδιαφέρομαι γιατί δεν καταλαβαίνω πώς συνδέεται ο νευρωτικός με το "Βαριέμαι να το συζητήσω άλλο" (νεύρο και βαριέμαι είναι κάπως αντίθετες έννοιες), αλλά ακόμα περισσότερο πώς συνδέεται με το ghosting.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top