Κρητική ή Ποντιακή λύρα;

Κρητική ή Ποντιακή λύρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ποντιακή Λύρα

    Ψήφοι: 5 16.7%
  • Κρητική Λύρα

    Ψήφοι: 17 56.7%
  • Μου αρέσουν εξίσου

    Ψήφοι: 3 10.0%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 5 16.7%

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
To γαμοπιλαφο ειναι πιλαφι που γινεται απο προβατινα,αρνι συνηθως ή και κοτα ή κοκκορα.Ειναι "ζουμερο" πιλαφι,καμια σχεση με το "κλασσικο" το πιλαφι το στεγνο και ανοστο.Οποιος εχει φαει γαμοπιλαφο δεν το αλλαζει με τιποτα,ειναι κορυφαια η γευση.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι το ελληνικό «ριζότο» κατά κάποιον τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
προτιμω το ''πλοφ''.

πιλαφι τσιγαρισμενο με κρεμυδι και καροτακι!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
και οι δύο...ειδικά όταν χορεύεις υπό τους ήχους τους...


κρυστάλλινη χροιά .......................


Η ποντιακή λύρα είναι από τα λίγα αυτοσυνοδευόμενα μουσικά όργανα. Τα κύρια χαρακτηριστικά της ακούσματα είναι: τα διαστήματα της 4ης και 5ης καθαρά, συνοδευόμενα από τρίλιες. Τα διαστήματα είναι αρμονικά και σε ορισμένες περιπτώσεις μελωδικά. Στα αρμονικά διαστήματα ο ισοκράτης είναι εναλλασσόμενος, ενώ στα μελωδικά είναι συνεχόμενος. Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε, εκτός από τα προαναφερθέντα διαστήματα 4ης και 5ης καθαρά, και τα διαστήματα 6ης μικρής και μεγάλης 7ης ελαττωμένης και 8ης καθαρά. Τα διαστήματα, λόγω της ιδιομορφίας της ποντιακής μουσικής, έχουν πολλές φορές ηχομοριακή αλλοίωση.
από την ιστοσελίδα https://el-pontos.blogspot.com/2007/07/blog-post_4985.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
και οι δύο...ειδικά όταν χορεύεις υπό τους ήχους τους...

https://www.youtube.com/watch?v=3WqfWo96FF0
κρυστάλλινη χροιά .......................

Kαλα αυτη η εκπομπη ειναι ολα τα λεφτα,κριμα που δεν μπορειται να τη δειτε...:(

https://www.youtube.com/watch?v=4pWXVGF9UcE
https://www.youtube.com/watch?v=4pWXVGF9UcE
Η ποντιακή λύρα είναι από τα λίγα αυτοσυνοδευόμενα μουσικά όργανα. Τα κύρια χαρακτηριστικά της ακούσματα είναι: τα διαστήματα της 4ης και 5ης καθαρά, συνοδευόμενα από τρίλιες. Τα διαστήματα είναι αρμονικά και σε ορισμένες περιπτώσεις μελωδικά. Στα αρμονικά διαστήματα ο ισοκράτης είναι εναλλασσόμενος, ενώ στα μελωδικά είναι συνεχόμενος. Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε, εκτός από τα προαναφερθέντα διαστήματα 4ης και 5ης καθαρά, και τα διαστήματα 6ης μικρής και μεγάλης 7ης ελαττωμένης και 8ης καθαρά. Τα διαστήματα, λόγω της ιδιομορφίας της ποντιακής μουσικής, έχουν πολλές φορές ηχομοριακή αλλοίωση.
από την ιστοσελίδα https://el-pontos.blogspot.com/2007/07/blog-post_4985.html
Πολυ ωραιος χορος!Και φαινεται και δυσκολος!
Ολιγον σκιαχτηκα παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εγώ με την σειρά μου προτιμώ την Ποντιακή λύρα. Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι έχει πιο ανατολίτικο άκουσμα. Η Πόλη, η Μικρά Ασία και ο Πόντος είναι τόποι που αγγίζουν τα όρια του μυθικού. Είναι θα λέγαμε κάτι περισσότερο από συγκεκριμένα μέρη. Είναι τα χαμένα «Ηλύσια πεδία» του Ελληνισμού. Γι'αυτό και η Ποντιακή λύρα στην καρδιά μου έχει το προβάδισμα από την Κρητική

Σ.σ.: Το γαμοπίλαφο είναι πιλάφι το οποίο φτιάχνεται με ζουμί από χοντρό κρέας (συνήθως προβατίνα) και ρύζι με λεμόνι. Τώρα για την τεχνική του, κοίτα εδώ. Γαμοπίλαφο λέγεται επειδή φτιάχνεται στους γάμους

Ενημερωτικά πάντως, στην περιοχή της Πάτρας πάντως το αντίστοιχο «γαμοπίλαφο» είναι πάλι χοντρό κρέας με κριθαράκι στο φούρνο (δηλαδή γκιουβέτσι)

Πέτρο, συμφωνώ με όσα είπες περί "ακουσμάτων" και ήχου που κουβαλάει η Ποντιακή λύρα, άλλοτε πονεμένο με προσμονή και κάποτε αισιόδοξο με ελπίδα, μα πάντοτε ανδρείο και περήφανο! ;)

Και η Κρητική ωραία ακούγεται, αλλά όταν δεν την σκεπάζει ο ήχος από την κακή συνήθεια με τις μπαλωθιές!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί γαμοπίλαφου :D

Δε νομίζω να είναι άσχετο το άσμα που ακολουθεί, και σιγά μην έχανα την ευκαιρία να ποστάρω...Νότι! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=Bim04NfxHkk&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=U7GKc3uIblc

κρητικη vs ποντιακη λιρα. για να δουμε ποια θα στειλουμε τελικα.:P

αν και μεταξυ μας αν και προτιμω του αλκαιου δε δειχνει να τη ''σεβεται'' οπως ο πυροβολακης την κρητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Και οι δύο.
Όποιο όργανο παίζεται με δοξάρι μου αρέσει εξίσου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εχω συνηθισει πιο πολυ την κρητικη λυρα. η κρητικη λυρα εχει συνδεθει μεσα μου και με πιο τρυφερα πραγματα αλλα και δυναμικα. η ποντιακη λυρα απο την αλλη εχει συνδεθει μεσα μου με ενα συναισθημα πιο παραλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
αν ειχες δοκιμασει ποντιακη κουζινα, το επιχειρημα θα εφτανε και θα περισσευε.:P



που σαι βρε γιαγιααα!:P
love, αυτά τα κάνει η μαμά μου!!! Τα λέμε ciurighele. [τσιουριγέλε) Εσείς πώς τα λέτε?

ον τοπικ τώρα: λύρα να 'ναι και ότι να 'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
love, αυτά τα κάνει η μαμά μου!!! Τα λέμε ciurighele. [τσιουριγέλε) Εσείς πώς τα λέτε?

ον τοπικ τώρα: λύρα να 'ναι και ότι να 'ναι.

οτια τα λεμε εμεις στα ποντιακα. αυτακια δηλαδη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η καλύτερη λίρα είναι η Αγγλική. Αυτή με τα μούτρα της Ελισάβετ απάνω, που γυαλίζει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποντιακη..
εχει πιο "βαρβαρο" ηχο...:D
η Κρητικη ειναι λιγο ελαφρια για μενα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
φυσικα ποντιακη,ε ποντια ειμαι τι να κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η καλύτερη λίρα είναι η Αγγλική. Αυτή με τα μούτρα της Ελισάβετ απάνω, που γυαλίζει!
μπα,,ισα με το ευρω ειναι πια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δεν έχω άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγω ειμαι της αποψης λυρα να'ναι κι οτι να'ναι...Λατρευω τη λυρα μιας και ειναι συνδεδεμενη με τις παραδοσεις τση Κρητης.Αυτη συνοδευει καθε σεβντα:inlove:,καθε γλεντι,καθε πανηγυρι,καθε χαρα,γαμο,λυπη ή καημο,τα τραπεζια μαζι με το γαμοπιλαφο και ντυνει τοσο ομορφα τις Κρητικες μαντιναδες!:clapup:
Ωστοσω επειδη τεθηκε θεμα για το ποια λυρα εχει καλυτερο ακουσμα θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας...


Ποντιακή Λύρα Vs Κρητική Λύρα

δε μ αρέσει η λύρα του πόντου και μ αρέσει πλ της κρήτης...δεν έχω καμία σχέση ούτε με πόντο ούτε με κρήτη(?) αλλα παρόλα αυτά μ αρέσει πλ η κρητική λύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Κρητική φυσικά!........:)
Αγαπώ την Κρήτη, τα κρητικά τραγούδια,αυτό το γενικότερο ύφος και κλίμα τους, αγαπώ την Κρητική προφορά , και όποιος δεν είναι κρητικός αλλά έχει ζήσει στην Κρήτη για να σπουδάσει ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, και ειδικά και εάν έχει τύχει να ερωτευτεί στην Κρήτη, ξέρει πολύ καλά τί εννοώ..... Απλά μαγεύεσαι...
Ένα νησί με πολύ-πολύ ιδιαίτερο χρώμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Συμφωνω και γω με το Γιωργο ...καλυτερη ειναι η εγγλεζικη ,παλαιας κοπης :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η καλύτερη λίρα είναι η Αγγλική. Αυτή με τα μούτρα της Ελισάβετ απάνω, που γυαλίζει! :D

Και με την Βικτώρια, και με τον Γεώργιο και με τον Εδουάρδο, όλες μα όλες είναι εξαιρετικές....:D

Οn topic. Προτιμώ την κρητική, επειδή ακούω κρητικά τραγούδια και μου αρέσουν πάρα πολύ ειδικά όταν συνοδεύονται από λύρα....Ποντιακά ακούσματα δεν έχω πολλά και έτσι δεν μπορώ να εκτιμήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top