Κριτήρια αξιολόγησης μηνυμάτων (σύστημα ψήφων).

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορει το τόπικ-ιδεα περι συστασης τοπικ για σχολιασμο αρνητικων, να είχε διαρκεια 1 ημερα, ομως δοκιμαστικα η ιδεα ξεκινησε και ευχαριστουμε την ΟΔ γιαυτο :). Απο την συζητηση που εγινε εκει ομως, μου προεκυψε οτι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να δουμε τελικα με τι κριτηρια ψηφιζει ο καθενας. Αναρωτηθηκα "τι σκεφτομαι οταν δω αρνητικες ψηφους ;" "πως μου φαινεται ενα ποστ σε ενα φορουμ με αρνητικο αθροισμα ψηφων ; "

Θα ηταν καλο, να καναμε μια δημοσκοπηση γιαυτο το θεμα. Ο λόγος ειναι κατι που ειχαμε πει και παλαιοτερα. Ενα συστημα αξιολογησης μηνυμάτων, δεν εχει και πολύ νόημα, απο τη στιγμη που δε χρησημοποιουν ολοι, εστω περιπου τα ιδια κριτήρια.

Εφοσον το συστημα εγινε για να εξυπηρετησει καποιο σκοπό, και οχι για χαβαλε, νομιζω πως θα ηταν καλο να υπαρχουν εστω καποια βασικα κριτηρια που θα παρακαλουνται ολοι να λαμβανουν υπόψιν τους.

Πχ μεχρι στιγμης πριν ψηφισω ενα ποστ, σκεφτομαι (αδρα , με αυτη τη σειρα σημασιας) :

1.Βοηθαει το φορουμ ; (το βασικοτερο ολων για μενα, αν θελουμε να βοηθησουμε το φορουμ)
2.Ειναι ενδιαφερουσα αποψη ;
3.Εχει αφιερωσει χρονο/προσπαθεια για να προσφερει ;
4.Δινει λυσεις σε αλλα μελη για κατι ; Παρεχει βοηθεια με οποιονδηποτε τροπο σε καποιους ; (απο ουσιαστικη βοηθεια μεχρι...διασκεδαση/να μου φτιαξει το κεφι! )
5.Εχει, τουλαχιστον ουδετερες, αν οχι καλες, προθεσεις ;
6.Ειναι καλογραμμενο ;
7.Συμφωνω με την αποψη/περιεχομενο του ;

Οπως βλέπετε το αν συμφωνω ή διαφωνω με την αποψη, το εχω τελευταιο. Αυτο γιατι ειτε συμφωνω είτε διαφωνω, καλυτερα να το γραψω (ετσι προωθοντας και το διαλογο)....ενω παράλληλα, το αν προσωπικα συμφωνω δε πιστευω οτι αποτελει κριτηριο "κακου ποστ σε ενα φορουμ". Ετσι, μπορει να διαφωνω και να βάλω θετική ψηφο! παροτρυνοντας τον αλλον να γραφει ομορφα, και χωρις δισταγμους, ασχετα με το αν συμφωνω προσωπικα με τη θεση του.

Το να ειναι σαν 1ο και βασικο κριτηριο το αν συμφωνουμε προσωπικά με τη θεση του αλλου, δε νομιζω οτι βοηθαει το διαλογο, αντιθετως, τον ελλατωνει. Και επειδη δε θα απαντησει ο αλλος, απλα θα ψηφισει...αλλά και επειδη καποιοι βλεποντας τα ποστς του να καταψηφιζονται αποθαρρυνεται.

Το αν ειναι καλογραμμενο το εχω επισης χαμηλα. Ναι μου αρεσει να ειναι κατι καλογραμμενο και με πονοκεφαλιαζει να μην ειναι :P....ομως αν περιεχει κατι καλο μεσα (και διαβαζεται), δε θα το βαλω με τα σκουπιδια.:)

Τελος, σε ενα φορουμ, οταν βλεπω αρνητικη βαθμολογια σε ενα ποστ, αυτοματως σκεφτομαι "κακο ποστ". Οχι "πολλοι ειχαν αλλη αποψη". Και νομιζω οτι ο περισσοτερος κοσμος ετσι νιωθει, αντανακλαστικα.

Εσεις τι κριτηρια έχετε και ποια πιστευετε πρεπει να ειναι η σειρα σημασιας αυτων που παρεθεσα ;
Ποια θα προσθετατε εσεις ;
Πιστευετε οτι ειναι πιο χρησιμο το συστημα, αν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια, στο βαθμο που αυτο ειναι εφικτο, (νταξει δε μπορουμε να ελεγξουμε και κανεναν) ;

Οταν μαζευτουν και τυχον υπολοιπα κριτηρια, καλο θα ηταν να γινει ενα poll :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
1.Βοηθαει το φορουμ ; (το βασικοτερο ολων για μενα, αν θελουμε να βοηθησουμε το φορουμ)
2.Ειναι ενδιαφερουσα αποψη ;
3.Εχει αφιερωσει χρονο/προσπαθεια για να προσφερει ;
4.Δινει λυσεις σε αλλα μελη για κατι ; Παρεχει βοηθεια με οποιονδηποτε τροπο σε καποιους ; (απο ουσιαστικη βοηθεια μεχρι...διασκεδαση/να μου φτιαξει το κεφι! )
5.Εχει, τουλαχιστον ουδετερες, αν οχι καλες, προθεσεις ;
6.Ειναι καλογραμμενο ;
7.Συμφωνω με την αποψη/περιεχομενο του ;

Συμφωνώ με τα παραπάνω...
Δεν έχω κάτι να προσθέσω. Χαίρομαι που άνοιξες το θέμα όμως, γιατί κάποιες εμπάθειες, πχ, ή προσωπικοί λόγοι, δεν είναι κατ' εμέ καλά κριτήρια για μία αρνητική ψήφο...

Ωστόσο, επειδή όσα παρέθεσες είναι λόγοι για θετική ψήφο, ή για μη-αρνητική, ας το δούμε κι αυτό:
Γιατί βάζω αρνητική ψήφο.
1. Το μήνυμα είναι επιπόλαιο στις απόψεις του, δε λαμβάνει υπ' όψιν τον υπόλοιπο διάλογο, επιδεικτικά.
2. Διαφωνώ με την άποψη του μηνύματος.
3. Πρόκειται για spamming-trolling.
4. Είναι εξαιρετικά κακογραμμένο. (κοινώς δεν είναι μη-τέλειο, αλλά πραγματικά δυσανάγνωστο)
5. Δείχνει εμπάθεια και κακές προθέσεις.
6. Είναι κατά οποιονδήποτε τρόπο περιττό.

Τώρα, αν το μήνυμα προσβάλλει εμένα ή άλλο μέλος, προτιμώ να κάνω αναφορά παρά να βάλω αμέσως αρνητική. Αν και μερικές φορές είναι δυσδιάκριτα τα όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xmμμμ... σε γενικές γραμμές συμφωνώ τόσο με lorien όσο και με Γίδι...

παρόλαυτα όταν μιλάμε για θετικές ψήφους είναι λίγο "δυσκολο" να κρατηθώ και να μη φέρω πάνω πάνω στα κριτήρια το "αυτό ήθελα να πω κι εγώ!" ανεξάρτητα από τη γραφή του...

όπως επίσης μου είναι δύσκολο, έως αδύνατο να υπερψηφίσω ποστ με το οποίο διαφωνώ κάθετα αναφορικά με το περιεχόμενο, ακόμα και αν είναι ...αριστούργημα...


Αυτό που σίγουρα αποφεύγω είναι αν υπάρχει "κόντρα" με κάποιο μέλος για οποιοδήποτε θέμα να ψηφίσω αρνητικά το ποστ του, ακόμα και αν διαφωνώ. Αν πχ. με το Γίδι έχουμε παρεξηγηθεί/ανταλλάξει πμ/έχουμε κάνει αναφορές για το ζήτημα Α, αν δω ποστ του στο θέμα Β ακόμα και αν διαφωνώ ή ύπο άλλες συνθήκες θα το βαθμολογούσα αρνητικά θα αποφύγω να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά δεν έχω κάτσει να σκεφτώ με τι κριτήρια ψηφίζω. Θα έλεγα ότι ψηφίζω με την αίσθηση που μου αφήνει το post μετά το διάβασμα του.

Αυτό όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται από παράγοντες όπως αυτοί που έδωσες, απλά γίνεται υποσυνείδητα αυτό.

Από εκεί και πέρα τις αρνητικές τις δίνω όταν ΘΕΛΩ ο άλλος να καταλάβει ότι κάτι δεν μου άρεσε στο post του ΤΟΣΟ ώστε να του βάλω αρνητική. Έχω βάλει αρνητική (αρκετές φορές) γιατί δεν συμφωνούσα ΚΑΘΟΛΟΥ με όσα έγραφε, (κάποιες φορές) γιατί δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ το ύφος, (ελάχιστες φορές) γιατί κάποιο τραγούδι μου φαινόταν αποκρουστικό (από track of the day) ή (ουκ ολίγες) γιατί έλεγε βλακείες. Δεν νομίζω ότι έχω βάλει αρνητική για άλλο λόγο :P

Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ θα είχα πρόβλημα να ξέρει κάποιος ότι του έχω βάλει αρνητική, αρκεί να ξέρει ότι αν ΔΕΝ του γράψω λόγο ΔΕΝ πρόκειται να πάρει ποτέ λόγο και καλό θα ήταν να το βρει μόνος του ;)

Τις θετικές από την άλλη τις δίνω όταν συμφωνώ 100% (ή όταν δεν είναι 100% όταν κάποιο σημείο με υπερκαλύπτει), όταν μου είναι ευχάριστο το post (στα αστεία πχ), όταν το βρίσκω πολύ καλή προσπάθεια (στο κάθε λέξη μια φωτογραφία πχ) και όταν το βρίσκω πολύ καλογραμμένο και ας διαφωνώ λίιιιιγο με την άποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επειδή οι αρνητικές είναι ανώνυμες, θα συμφωνούσα πάρα πολύ στο να έχουμε ένα μπούσουλα για τα κριτήρια... να ξέρουμε δηλαδή, ότι θα είναι λίγο λιγότερο απρόβλεπτο αν πάρουμε αρνητική.

Επίσης να προσθέσω τον παράγοντα χιούμορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το χιουμορ το εβαλα καπως στο Νο 4. :P

Καλα εκανες και εβαλες και τα αντιστοιχα για αρνητικές. Θα θελα τοτε να πω οτι δεν ειναι απαραιτητο να βαζουμε καποια ψηφο. Μπορουμε και να μην βαζουμε και εχει κι αυτο τη σημασια του. Ειτε για να μην ανεβασουμε ποστς που δεν αξιζουν, ειτε για να μην κατεβασουμε ποστς που αξιζουν. Αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι, ας το αφησουμε χωρις ψηφο καλυτερα. (πχ το οτι ενα ποστ μας ειναι αδιαφορο ή περιττο).

Από εκεί και πέρα τις αρνητικές τις δίνω όταν ΘΕΛΩ ο άλλος να καταλάβει ότι κάτι δεν μου άρεσε στο post του ΤΟΣΟ ώστε να του βάλω αρνητική
Απλα δε θα ξερει...οτι ησουν εσυ :P

Δηλαδη fandago εσυ ψηφιζεις κυριως/συνηθως με το αν συμφωνεις με την εκαστοτε αποψη.

Resident Evil : το "αυτο ηθελα να πω κι εγω" δεν ειναι ουσιαστικα το ιδιο με το "συμφωνω με την αποψη" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω θετικά, κατ' αρχήν όχι τόσο όταν απλά συμφωνώ με την άποψη που εκφράζει το ποστ. Σε τέτοια περίπτωση προτιμώ να γράψω κι εγώ υποστηρίζοντας την ίδια άποψη, εφόσον έχω κάτι να προσθέσω. Ψηφίζω θετικά λοιπόν, σε περίπτωση κατά την οποία το μόνο που θα είχα να γράψω θα ήταν κάτι σε στυλ "πες τα μεγάλε", "αυτό ήθελα να πω κι εγώ", ή "με κάλυψε ο συνομιλητής", έτσι ώστε η ψήφος να επιτελεί έναν από τους ρόλους για τους οποίους σχεδιάστηκε, δηλαδή να αντικαταστήσει τα ανούσια ποστ τύπου +1 κλπ, πράγμα που έχει ανακοινωθεί ότι πλέον δεν επιτρέπεται.

Ψηφίζω επίσης θετικά ένα ποστ που ξεχωρίζει για τη γραφή του, ακόμη κι αν δε συμφωνώ εντελώς. Θα μπορούσα να υπερψηφίσω κι ένα ποστ με το οποίο διαφωνώ ριζικά, εφόσον με εντυπωσιάσει το γράψιμό του. Σε τέτοια περίπτωση όμως, θα εξέφραζα τις όποιες διαφωνίες μου γραπτώς, έτσι ώστε να μη δοθεί η εντύπωση πως συμφωνώ με τις ιδέες που αναπτύσσει. Μη σας φανεί λοιπόν παράξενο αν δείτε κάτι τέτοιο, αφού μέχρι σήμερα δεν έτυχε να το κάνω, όμως το δέχομαι ως πιθανότητα.
Μερικές φορές τη θετική ψήφο τη χρησιμοποιώ και ως φιλοφρόνηση. Για παράδειγμα, αν έχει συμβεί μια παρεξήγηση και δοθούν αμοιβαίες εξηγήσεις, μπορεί να βάλω μια θετική, όπως έχω δει κι άλλους να κάνουν, για να πω στον άλλο με αυτόν τον τρόπο, ότι οι εξηγήσεις του έγιναν δεκτές από την πλευρά μου και ότι η παρεξήγηση έχει πλέον αρθεί.
Βάζω θετική σε αστεία κείμενα, εφόσον πραγματικά με διασκέδασαν, βάζω επίσης και θετικές, οι οποίες θα μπορούσαν να θεωρηθούν λίγο άκυρες, σε ποστ που κρίνω ότι έχουν φάει μια αρνητική αδίκως. Δηλαδή, σε περίπτωση που δεν είχε δεχτεί αρνητική ψήφο το συγκεκριμένο ποστ, δεν θα το ψήφιζα ούτε κι εγώ.

Αρνητικές έχω βάλει πολύ λίγες. Το ότι διαφωνώ δεν είναι για μένα αρκετό για να βάλω μια αρνητική, αφού συνήθως προτιμώ να εκφράζω δημόσια την όποια διαφωνία μου. Ειδικά σε άτομα με τα οποία έχω λογομαχήσει ή παρεξηγηθεί σε άλλο θέμα, αποφεύγω επίμονα να τους βάλω αρνητική, για τους ίδιους λόγους που προανέφερε η Ρέζυ.
Έτσι λοιπόν, βάζω αρνητική, μόνο αν κρίνω το περιεχόμενο ενός ποστ ως προσβλητικό (όχι προς εμένα αλλά προς το θέμα και το θεματοθέτη ή προς το στέκι γενικότερα), ως ανόητο (γι' αυτό μη με ρωτήσετε γιατί έβαλα αρνητική, διότι δεν πρόκειται ν' απαντήσω, αφού αν εκθέσω τους πραγματικούς λόγους για τους οποίους την έβαλα είναι πολύ πιθανόν να φάω ποινή), ότι είναι πολύ κακογραμμένο ή δυσανάγνωστο, ακόμη κι αν συμφωνώ με αυτά που αποπειράται να πει, ή ότι εκφράζει απόψεις κατά βάθος φασιστικές, ρατσιστικές κλπ, πράγμα που προτιμώ από το να κάνω αναφορά. Επίσης, αν κάποιος ξεφύγει από τα εσκαμμένα και μου μιλήσει άσχημα, πέραν του ορίου ανοχής μου, βάζω μια αρνητική για να μη τον πάρει ο γερο Διάολος και τον σηκώσει, εφόσον απαντήσω κι έτσι η αρνητική παίζει ρόλο εκτόνωσης διαφαινόμενων αναφλέξεων μέσα στο στέκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Χμμμ... έχει τύχει να δώσω θετικές ψήφους σε posts με τα οποία διαφωνούσα κάθετα, μόνο και μόνο επειδή αυτός που τα έγραψε μου έδινε την εντύπωση ότι ξέρει τι γράφει, έχει ιδεές και απόψεις και ξέρει να τις υπερασπίζεται, με τρόπο που να σέβεται τους κανόνες λειτουργίας του forum. Κατά τα άλλα συμφωνώ με το fandago, κι εγώ ψηφίζω κυρίως με βάση το feeling που μου αφήνει το post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν να επιβάλλεις (σε εισαγωγικά ή όχι) σε τόσους χρήστες ένα σύστημα-μπούσουλα που θα τους λέει πώς θα πρέπει να ψηφίζουν και ποια είναι η σωστή συλλογιστική για να ρίξεις μία θετική ή αρνητική ψήφο; Μα είναι τόσο υποκειμενικά αυτά τα πράγματα. Σε διάστημα δύο λεπτών μπορεί να βάλεις θετική σε ένα ποστ γιατί σου άρεσε το τραγούδι στο track of the day, και στο επόμενο tab να δεις ένα ποστ με το οποίο διαφωνείς κάθετα οριζόντια, διαγώνια και παραλληλόγραμμα, και παρόλο που είναι εξαιρετικά καλογραμμένο να του ρίξεις την αρνητική γιατί σε τσάντισε που ο γελοίος μπορεί να έχει άδικο αλλά τα λέει καλύτερα από σένα.

Έχει περισσότερη πλάκα όταν παίρνεις μια random αρνητική ή θετική, διατηρείται το σασπένς βρε αδερφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σε διάστημα δύο λεπτών μπορεί να βάλεις θετική σε ένα ποστ γιατί σου άρεσε το τραγούδι στο track of the day, και στο επόμενο tab να δεις ένα ποστ με το οποίο διαφωνείς κάθετα οριζόντια, διαγώνια και παραλληλόγραμμα, και παρόλο που είναι εξαιρετικά καλογραμμένο να του ρίξεις την αρνητική γιατί σε τσάντισε που ο γελοίος μπορεί να έχει άδικο αλλά τα λέει καλύτερα από σένα.
Το οποίο έχεις εντωμεταξύ κάθε δικαίωμα να κάνεις κι ας μην είναι αυτό "καθωσπρέπει" ή πολιτικώς ορθό, έτσι για να γελάσεις μετά και με τον ίδιο τον εαυτό σου και να συνεχίσεις τη χαλλλάρωσή σου. Ίσως να φαίνεται εκ πρώτης όψεως άδικο, γιατί εν τω μεταξύ υποτίθεται ότι χαλάς τη χαλάρωση του άλλου κάνοντας κάτι τέτοιο. Αυτό είναι μύθος! Προσωπικά, καμία αρνητική δεν κατάφερε να μου χαλάσει έως τώρα τη μέρα. Νομίζω ότι η πλειοψηφία των χρηστών αντιμετωπίζει πλέον την αρνητική ψήφο με παρόμοια χαλλλαρότητα.

Έχει περισσότερη πλάκα όταν παίρνεις μια random αρνητική ή θετική, διατηρείται το σασπένς βρε αδερφέ.
Είναι όπως αυτό που λέγαν οι παλιές, "να μην του τα δείχνεις όλα, για να σε θέλει περισσότερο", ε; :hehe::hehe:

(Η θετική ψήφος είναι κυρίως για το τελευταίο "απόφθεγμα").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απλα δε θα ξερει...οτι ησουν εσυ :P
Δεν με ενοχλεί, μου αρκεί να ξέρει ότι κάποιος διαφωνεί μαζί του. Άλλωστε τον να βρει ο ίδιος τι μπορεί να μην άρεσε θα του κάνει περισσότερο καλό. :P
Δεν το εξέφρασα σωστά έχεις δίκιο πάντως. Το σωστό είναι:
Από εκεί και πέρα τις αρνητικές τις δίνω όταν ΘΕΛΩ ο άλλος να καταλάβει ότι κάτι δεν (χωρίς το μου) άρεσε στο post του ΤΟΣΟ ώστε να του βάλει κάποιος αρνητική
Δηλαδη fandago εσυ ψηφιζεις κυριως/συνηθως με το αν συμφωνεις με την εκαστοτε αποψη.
Αυτό είπα; :worry::P
Ναι τις περισσότερες φορές είναι αν συμφωνώ/διαφωνώ απλά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που τις ανέφερα. Είναι είπαμε το feeling :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Το οποίο έχεις εντωμεταξύ κάθε δικαίωμα να κάνεις κι ας μην είναι αυτό "καθωσπρέπει" ή πολιτικώς ορθό, έτσι για να γελάσεις μετά και με τον ίδιο τον εαυτό σου και να συνεχίσεις τη χαλλλάρωσή σου. Ίσως να φαίνεται εκ πρώτης όψεως άδικο, γιατί εν τω μεταξύ υποτίθεται ότι χαλάς τη χαλάρωση του άλλου κάνοντας κάτι τέτοιο. Αυτό είναι μύθος! Προσωπικά, καμία αρνητική δεν κατάφερε να μου χαλάσει έως τώρα τη μέρα. Νομίζω ότι η πλειοψηφία των χρηστών αντιμετωπίζει πλέον την αρνητική ψήφο με παρόμοια χαλλλαρότητα.

Νομίζω (...) ότι συμφωνώ, ποτέ δεν κατάφερα να καταλάβω τι λες στα περισσότερα ποστ σου, αλλά τούτο δω νομίζω ότι το 'πιασα. Τελοσπάντων, εγώ τις διασκεδάζω τις αρνητικές, γιατί με χαλάνε για κανένα τρίλεπτο, μου φέρνουν μια αναστάτωση, διαταράσσεται η ηρεμία μου για λίγα λεπτά, έχει πλάκα. Γι' αυτό και δεν βρίσκω λόγο να έχουμε μια λίστα κανόνων με βάση τους οποίους θα κρίνουμε ένα ποστ, είτε είναι από τα σοβαρότερα, είτε μιλάμε για το τι έφαγες χτες το μεσημέρι.

Είναι όπως αυτό που λέγαν οι παλιές, "να μην του τα δείχνεις όλα, για να σε θέλει περισσότερο", ε; :hehe::hehe:

(Η θετική ψήφος είναι κυρίως για το τελευταίο "απόφθεγμα").

Άνα γεια σου. Όλοι ήταν πιο ευτυχισμένοι όταν οι γυναίκες φορούσαν φούστες μέχρι τον αστράγαλο, και κάνανε αμάν οι άνδρηδες για να δούνε γαμπίτσα, n'est-ce pas;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Resident Evil : το "αυτο ηθελα να πω κι εγω" δεν ειναι ουσιαστικα το ιδιο με το "συμφωνω με την αποψη" ;

xμμμ... όχι 100%...

στα "συμφωνώ με αυτή την άποψη" δεν βάζω πάντα θετική γιατί πχ μπορεί να βρίσκω ότι έχει δίκιο αυτός που λέει ό,τι λέει αλλά ο τρόπος του είναι...άθλιος :P

το "αυτό ήθελα να πω κι εγώ" είναι οι περιπτώσεις "έτσι ακριβώς θα το έγραφα κι εγώ" θα έλεγα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έτσι λοιπόν, βάζω αρνητική, μόνο αν κρίνω το περιεχόμενο ενός ποστ ως προσβλητικό (όχι προς εμένα αλλά προς το θέμα και το θεματοθέτη ή προς το στέκι γενικότερα), ως ανόητο (γι' αυτό μη με ρωτήσετε γιατί έβαλα αρνητική, διότι δεν πρόκειται ν' απαντήσω, αφού αν εκθέσω τους πραγματικούς λόγους για τους οποίους την έβαλα είναι πολύ πιθανόν να φάω ποινή), ότι είναι πολύ κακογραμμένο ή δυσανάγνωστο, ακόμη κι αν συμφωνώ με αυτά που αποπειράται να πει, ή ότι εκφράζει απόψεις κατά βάθος φασιστικές, ρατσιστικές κλπ, πράγμα που προτιμώ από το να κάνω αναφορά. Επίσης, αν κάποιος ξεφύγει από τα εσκαμμένα και μου μιλήσει άσχημα, πέραν του ορίου ανοχής μου, βάζω μια αρνητική για να μη τον πάρει ο γερο Διάολος και τον σηκώσει, εφόσον απαντήσω κι έτσι η αρνητική παίζει ρόλο εκτόνωσης διαφαινόμενων αναφλέξεων μέσα στο στέκι.
Περα απο την υπογραμισμενη προφανη αντιφαση, θα ηθελα να ρωτησω, πως γινεται να σε τσαντισει καποιος...να απαντας..οπως ξερουμε ολοι οτι απαντας :D....και να λες οτι η εκτονωση επηλθε οχι απο το (σχεδον παντα ειρωνικό/καυστικο/επιθετικο) κειμενο σου ..αλλά απο την αρνητικη (που δεν την βλεπει και κανείς) !
Ποτέ δεν εχω δει να συμβαινει αυτο. Για να συμβει θα πρεπει να μην απαντησεις και να βαλεις μονο αρνητικη, για να ειναι πιστευτο οτι οντως ξεθυμανες μονο και μονο με τη χρηση της αρνητικης (και αρα το συστημα εξυπηρετει και αυτο το σκοπο κλπ, κλπ).

Επίσης, εφόσον χρησιμοποιούσαμε ως κριτήριο το αν προσφέρει ένα ποστ στο στέκι ή όχι, η αρνητική ψήφος θα ήταν δεδομένη για το εν λόγω ποστ. Η αναμάσηση των ίδιων και των ίδιων, με απανωτά νέα θέματα, είναι περισσότερο από βαρετή και κουραστική.
Καταρχην δεν υπαρχει τετοιο θεμα στο παρελθον, και τα κριτηρια ειχαν περισσοτερο απλα αναφερθει οταν μπηκε σε λειτουργια το συστημα.Δεν ειχαν συζητηθει. Ακυρα τα περι "αναμασησης" λοιπον.Ισως γιαυτο δεν εβαλες αρνητικη :P .Επισης εχει σημασια να δουμε μετα απο καποιο καιρο (τωρα δλδ) τελικα στην πραξη, πως ψηφιζει ο καθενας, να ξερουμε που βαδιζουμε.

Το οποίο έχεις εντωμεταξύ κάθε δικαίωμα να κάνεις κι ας μην είναι αυτό "καθωσπρέπει" ή πολιτικώς ορθό,
Εχεις την...κακη συνηθεια ας το πω, να με στιγματιζεις δημοσια ως "πολιτικα ορθο" και "καθωςπρεπει" κλπ. Αν καποιος διαβασει καμποσα ποστ μου, θα απορει μαζι σου, ομως επειδη κανεις δε ξερει πότε γινεται αυτο (κανω και μεγαλα :P ), καλο θα ηταν να μην αναβεις φυτιλια με χαρακτηρισμους που μαλιστα ειναι μη τεκμηριωμενες και συναισθηματικα φορτισμενες προσωπικες αποψεις σου. Προσωπικά για να κακοχαρακτηρισω καποιον δημοσια, θα ειχα τουλαχιστον την ευπρεπεια να μπορω να το τεκμηριωσω (καλα, οχι αμφιλεγομενα).
Εν προκειμενου, δεν υπαρχει "πολιτικα ορθο". Υπαρχει "τι ειναι καλυτερο για το φορουμ" και "ας κανει ο καθενας οτι του καπνισει να γινεται μπαχαλο και το συστημα να απαξιωνεται".Απλα πραγματα.

έτσι για να γελάσεις μετά και με τον ίδιο τον εαυτό σου και να συνεχίσεις τη χαλλλάρωσή σου. Ίσως να φαίνεται εκ πρώτης όψεως άδικο, γιατί εν τω μεταξύ υποτίθεται ότι χαλάς τη χαλάρωση του άλλου κάνοντας κάτι τέτοιο. Αυτό είναι μύθος! Προσωπικά, καμία αρνητική δεν κατάφερε να μου χαλάσει έως τώρα τη μέρα. Νομίζω ότι η πλειοψηφία των χρηστών αντιμετωπίζει πλέον την αρνητική ψήφο με παρόμοια χαλλλαρότητα.
Καταρχην ας αφησουμε τα "νομισματα", ειδικα οταν τα γεγονοτα δε δειχνουν καν αυτο που λες...Μπορει (λεω, μπορει) εσυ να μην νευριαζεις, αλλα καποιος αλλος να ενοχλειται. Εχει κι αυτο το δικαιωμα. Αν ειναι να του πουμε "κακως ενοχλεισαι"....τοτε ας τις κανουμε ολες ορατες και αν παραπονεθει του λεμε το ιδιο :D.
Και εν τελει δλδ το συστημα ειναι ενα ανεκδοτο με σκοπο οχι να αναδεικνυει χρησιμα/καλα και ασχημα ποστ, αλλά να μειωσει Χ "συμφωνω" μηνυματα/μηνα, να μπερδευει καθε νεο μελος και καθε επισκεπτη, να τσαντιζει καποιους και να γελανε καποιοι αλλοι ; Να ξερω δλδ....να μη χρησημοποιω λαθος κριτηρια τοσο καιρο..
---------------------------------------

@Molka : δεν προτεινα καμια επιβολη κανενος τροπου. Προταση εκανα, προτροπη, να καταλαβουμε ολοι, οτι η βασικη σημασια μιας ψηφοφοριας, δεν ειναι να κανουμε χαβαλε και κομφουζιο. Τουλαχιστον προσωπικα σαν διαχειριστης δε θα ταν αυτο 1ο στη λιστα μου, απο τη στιγμη που αποφασιζω να το κανω. Θα ηθελα να εξυπηρετει ....τι αλλο...το να δειχνει ..αυτο που δειχνουν οι ψηφοφοριες παντου στον κοσμο! Δε νομιζω οτι λεω κατι κουφο.

Στο κατω κατω, αν περιμενουμε να τρωμε αρνητικες για να...χαλαρωνουμε, και γενικα να παιζουμε με τις ψηφους για να νιωθουμε καλα, ..κατι δε παει καλα. Ενδεικτικο ειναι οτι δε βλεπω αυξημενη χαλαροτητα απο την προ-ψηφων εποχη. Επισης, καποτε ειχα αμβισβητησει την σοβαροτητα του συστηματος αν ειναι να χρησημοποιειται ετσι, και ακουσα αρνητικα σχολια (νομιζω και απο σενα Chaos) και γιαυτο. Και τωρα που προτεινα...οχι να μην ειναι χαλαρο...απλα να μην ειναι τελειως χυμαδουρα, να εχει καποια παραπανω πρακτικη και λειτουργικη σημασια....ακουω παλι αρνητικα σχολια απο ιδια ατομα.

Η επιστημη σηκωνει χερια , ποδια, μαλλια,..αντε δε συνεχιζω :P, ψηλα !

Major απαλευτεϊσιον !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
@Molka : δεν προτεινα καμια επιβολη κανενος τροπου. Προταση εκανα, προτροπη, να καταλαβουμε ολοι, οτι η βασικη σημασια μιας ψηφοφοριας, δεν ειναι να κανουμε χαβαλε και κομφουζιο. Τουλαχιστον προσωπικα σαν διαχειριστης δε θα ταν αυτο 1ο στη λιστα μου, απο τη στιγμη που αποφασιζω να το κανω. Θα ηθελα να εξυπηρετει ....τι αλλο...το να δειχνει ..αυτο που δειχνουν οι ψηφοφοριες παντου στον κοσμο! Δε νομιζω οτι λεω κατι κουφο.

Στο κατω κατω, αν περιμενουμε να τρωμε αρνητικες για να...χαλαρωνουμε, και γενικα να παιζουμε με τις ψηφους για να νιωθουμε καλα, ..κατι δε παει καλα. Ενδεικτικο ειναι οτι δε βλεπω αυξημενη χαλαροτητα απο την προ-ψηφων εποχη. Επισης, καποτε ειχα αμβισβητησει την σοβαροτητα του συστηματος αν ειναι να χρησημοποιειται ετσι, και ακουσα αρνητικα σχολια (νομιζω και απο σενα Chaos) και γιαυτο. Και τωρα που προτεινα...οχι να μην ειναι χαλαρο...απλα να μην ειναι τελειως χυμαδουρα, να εχει καποια παραπανω πρακτικη και λειτουργικη σημασια....ακουω παλι αρνητικα σχολια απο ιδια ατομα.

Η επιστημη σηκωνει χερια , ποδια, μαλλια,..αντε δε συνεχιζω :P, ψηλα !

Major απαλευτεϊσιον !

Δεν είπα ότι έβγαλες τι καμτσίκι και προσπάθησες να επιβάλλεις κάτι εσύ συγκεκριμένα, ή τουλάχιστον δεν εννοούσα αυτό, με το μπαρδόν αν ακούστηκα έτσι. Απλά για μένα δεν είναι κάτι κρίσιμο και σοβαρό το αν θα υπάρχει ή δεν θα υπάρχει το πρασινο-κοκκινοχεράκι, πόσο μάλλον το αν θα χρησιμοποιείται σοβαρά ή για χαβαλέ. Μ'αρέσει κάτι για οποιονδήποτε λόγο; Πράσινο. Δεν μ'αρέσει κάτι; Κόκκινο. Είτε πρόκειται για ποστς σε σοβαρά θέματα, είτε για χαβαλετΣίδικα. End of story. Και ό,τι και να μου πεις εσύ, και ο κάθε εσύ, θα συνεχίζω να ψηφίζω έτσι (όχι αβέρτα κουβέρτα, καταχρηστικά και χωρίς καμία λογική οφ κορ[π]ς). Και πάω στοίχημα ότι δεν είμαι η μόνη με αυτό το σκεπτικό, γι' αυτό έγραψα την γνώμη μου, σε περίπτωση που δεν ξέρατε ότι υπάρχει και αυτή η άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Απλά θα θυμίσω ότι το προηγούμενο θέμα δεν κλειδώθηκε με δική μου ευθύνη, παρά το γεγονός ότι και πάλι αντιμετώπισα το ίδιο φαινόμενο, όπου τότε κατηγορήθηκα για φτηνό εντυπωσιασμό. Θα παρακαλούσα η συζήτηση να συνεχιστεί σε πιο ουσιώδη θέματα.

Αλήθεια λοιπόν, είναι λογικό να πιστεύει κανείς ότι υπάρχει ένας και μόνο "σωστός" τρόπος να ψηφίζουν όλοι, μέσα σε μια κοινότητα; Ελπίζω αυτή τη φορά να μην έχω την ίδια αντιμετώπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
1.Βοηθαει το φορουμ ; (το βασικοτερο ολων για μενα, αν θελουμε να βοηθησουμε το φορουμ)
2.Ειναι ενδιαφερουσα αποψη ;
3.Εχει αφιερωσει χρονο/προσπαθεια για να προσφερει ;
4.Δινει λυσεις σε αλλα μελη για κατι ; Παρεχει βοηθεια με οποιονδηποτε τροπο σε καποιους ; (απο ουσιαστικη βοηθεια μεχρι...διασκεδαση/να μου φτιαξει το κεφι! )
5.Εχει, τουλαχιστον ουδετερες, αν οχι καλες, προθεσεις ;
6.Ειναι καλογραμμενο ;
7.Συμφωνω με την αποψη/περιεχομενο του ;


Το να ειναι σαν 1ο και βασικο κριτηριο το αν συμφωνουμε προσωπικά με τη θεση του αλλου, δε νομιζω οτι βοηθαει το διαλογο, αντιθετως, τον ελλατωνει. Και επειδη δε θα απαντησει ο αλλος, απλα θα ψηφισει...αλλά και επειδη καποιοι βλεποντας τα ποστς του να καταψηφιζονται αποθαρρυνεται.

Τ
Εσεις τι κριτηρια έχετε και ποια πιστευετε πρεπει να ειναι η σειρα σημασιας αυτων που παρεθεσα ;
Ποια θα προσθετατε εσεις ;
Πιστευετε οτι ειναι πιο χρησιμο το συστημα, αν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια, στο βαθμο που αυτο ειναι εφικτο, (νταξει δε μπορουμε να ελεγξουμε και κανεναν) ;

Με πάσα ειλικρίνεια:
-Συνήθως ψηφίζω με γνώμονα το αν συμφωνώ ή όχι.
Δεν λέω ότι είναι σωστό και δεν ξέρω αν παραβιάζω κάποιον κανόνα αλλά αυτό αποτελεί και το πρωταρχικό κριτήριο.

-Επίσης εκτιμώ και επιβραβεύω το χιούμορ και την προσπάθεια/κόπο που κατέβαλλε κάποιος. (εκτός από τα σεντόνια γιατί δεν τα διαβάζω)

-Υπερψηφίζω επίσης τα ποστ που αντιλαμβάνομαι ότι ο χρήστης εκφράζει ελέυθερα την άποψή του -με επιχειρήματα- γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι δε θα γίνει αρεστός στους περισσότερους.Σε αυτό εξαίρεση αποτελούν τα πολιτικά θέματα καθώς έχω συγκεκριμένες πολιτικές απόψεις οπότε εκεί προσπαθώ -αν και δεν τα καταφέρνω πάντα- να μην ψηφίζω κάποιον αρνητικά όταν δεν συμφωνώ με αυτό που υποστηρίζει.

-Αποφεύγω να ψηφίζω θετικά ένα ποστ μόνο και μόνο επειδή είναι καλογραμμένο, ακόμη και αν διαφωνώ. Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να ψηφίζουμε αρνητικά τα ποστ που είναι γεμάτα ορθρογραφικά/συντακτικά/γραμματικά λάθη άσχετα με το περιεχόμενό τους.
Προσοχή δε λέω ότι δεν έχω πετάξει και εγώ μαργαριτάρια κατά καιρούς αλλά κάποια ποστ είναι πραγματικά ιδιαίτερα δυσνόητα ή κακογραμμένα παρ' όλο που οι συγκεκριμένοι χρήστες έχουν συνήθως πολύ καλές απόψεις.

όταν λες βοηθάει το φόρουμ τι εννοείς?
Νομίζω ο καθένας άνεξάρτητα ηλικίας/μόρφωσης/επαγγέλματος βάζει ένα λιθαράκι.
Οκ κάποιοι ίσως λίγο περισσότερο αλλά όλοι συμβάλλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την αγαπητη Molka. Δηλαδή δεν γίνεται τώρα να βάλουμε όρια στο πότε ο καθένας μπορεί να βάλει αρνητική (μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα, όχι επειδή μου τη σπάει η φάτσα σου). Αν ξεκινήσουμε τέτοιες ιστορίες μετά θα φτιάξουμε σύστημα αξιολόγησης ψήφων αξιολόγησης και μετά σύστημα αξιολόγησης ψήφων αξιολόγησης για τις ψήφους αξιολόγησης. :hypno:

Στο κάτω κάτω, εγώ με τις αρνητικές ευχαριστιέμαι, γιατί βλέπω ότι η άποψή μου δεν είναι αδιάφορη. Οι μόνες περιπτώσεις που θεωρώ τις αρνητικές απαράδεκτες είναι σε threads όπως το track of the day. Δε σ'αρέσει το κομμάτι; Μην το ακούσεις! Το να βάζεις -1 είναι παιδιάστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Michelle : "Σωστή χρήση του συστήματος είναι να ψηφίζετε ένα μήνυμα όχι μόνο βάσει της ενδεχόμενης συμφωνίας/διαφωνίας σας με τις απόψεις που εκφράζει ή της συμπάθειας/αντιπάθειας σας προς αυτόν που το έγραψε, αλλά συνεκτιμώντας και τον τρόπο γραφής του, την επιχειρηματολογία του και τη γενικότερη ποιότητα του (ή την έλλειψη αυτής) και το κατα πόσον προσφέρει ή υποβαθμίζει το φόρουμ. Μην ψηφίζετε τους φίλους σας συνεχώς με +1, ακόμα κι όταν γράφουν ένα άχρηστο μήνυμα. Έτσι δεν τους βοηθάτε να βελτιωθούν. Μην ψηφίζετε οσους αντιπαθείτε συνεχώς με -1 ακόμα κι όταν γράφουν ένα ποιοτικό μήνυμα. Είναι άδικο."

Επισης απο τη στιγμη που κομματι του συστηματος θα αφορα αποκρυψη των ποστς με Χ αρνητικες ψηφους, θα ειναι ακομη πιο αδικο το να ψηφιζουμε οπως να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]τις οδηγιες που εδωσε η Λια οταν πρωτοανακοινωσε το νεο συστημα ! Ιδου :

Michelle : "Σωστή χρήση του συστήματος είναι να ψηφίζετε ένα μήνυμα όχι μόνο βάσει της ενδεχόμενης συμφωνίας/διαφωνίας σας με τις απόψεις που εκφράζει ή της συμπάθειας/αντιπάθειας σας προς αυτόν που το έγραψε, αλλά συνεκτιμώντας και τον τρόπο γραφής του, την επιχειρηματολογία του και τη γενικότερη ποιότητα του (ή την έλλειψη αυτής) και το κατα πόσον προσφέρει ή υποβαθμίζει το φόρουμ. Μην ψηφίζετε τους φίλους σας συνεχώς με +1, ακόμα κι όταν γράφουν ένα άχρηστο μήνυμα. Έτσι δεν τους βοηθάτε να βελτιωθούν. Μην ψηφίζετε οσους αντιπαθείτε συνεχώς με -1 ακόμα κι όταν γράφουν ένα ποιοτικό μήνυμα. Είναι άδικο."
Οπότε λοιπόν Lorien δεν ψάχνουμε σε αυτό το θέμα να δημιουργήσουμε πρότυπο τρόπο ψήφισης των posts, μιας και ήδη έχει οριστεί από τον υπεύθυνο του συστήματος. Το διευκρινίζω αυτό για αποφυγή παρεξηγήσεων ;)

Αυτό το θέμα έχει νόημα στατιστικό μόνο και ίσως δώσει σε κάποιους που απορούν για τις ψήφους που παίρνουν τα posts τους, λόγους που ΔΕΝ είχαν σκεφτεί έως τώρα. Ας συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο λοιπόν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top