Κριτικές για ρούχα και παπούτσια

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχ δε ντύνονται όλες οι ελληνίδες με χρυσά κιτσ παπούτσια και μισό κιλό πάστα στη μούρη... Πολλές είναι χαριτωμένες. Μάλλον στην επαρχία μεριά τα πράγματα είναι χειρότερα, ιδίως στη Βόρεια Ελλάδα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εχ δε ντύνονται όλες οι ελληνίδες με χρυσά κιτσ παπούτσια και μισό κιλό πάστα στη μούρη... Πολλές είναι χαριτωμένες. Μάλλον στην επαρχία μεριά τα πράγματα είναι χειρότερα, ιδίως στη Βόρεια Ελλάδα.

Στην επαρχία συνήθως είναι πιο συντηρητικά ντυμένοι, δε θα δεις ούτε κάποιο ιδιαίτερο στυλ, ούτε κάτι ακραία κακόγουστο. Οι βορειοελλαδιτες, όντως, (επειδή έχουν συναναστραφεί περισσότερο και με τους Τούρκους, ίσως?) έχουν ένα πιο φορτωμένο στυλακι, μερικές φορές παραπάνω απ όσο πρέπει. Από την άλλη φαίνεται ότι έχουν προσπαθήσει αρκετά και όταν τους βλέπεις στολισμένους απ' το πρωί σου βγάζουν κάτι γιορτινό.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εχ δε ντύνονται όλες οι ελληνίδες με χρυσά κιτσ παπούτσια και μισό κιλό πάστα στη μούρη... Πολλές είναι χαριτωμένες. Μάλλον στην επαρχία μεριά τα πράγματα είναι χειρότερα, ιδίως στη Βόρεια Ελλάδα.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα να σε διαψεύσω? Η γιαγιά μου είναι απο ένα χωριό της Μάνης. Είχα παει μερικά καλοκαίρια όταν ήμουν 13,14 και ζέστη είχε το βράδυ που έβγαινα με τα παιδιά του χωριού το βράδυ φορούσα σορτσάκι. Έχω να σε πληροφορήσω ότι ήμουν η μόνη , άντε νά ήταν ένα δυο άλλα κορίτσια. Το είχαν δεδομένο ότι θα φορέσουν παντελόνι μακρύ με 28 βαθμούς και εννοείται ούτε ίχνος lip gloss κλπ. Φυσικά η γιαγιά μου μου είχε πει να ντύνομαι σεμνά όπως τα άλλα κορίτσια και εννοείται ότι την αγνόησα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, κράζετε, κράζετε και μετά πέφτουν βροχή τα λαικ στο ινσταγκραμ σε κάτι ξεκωλα και σε κάτι «σελεμπριτιζ» όπως η Τουνη. :look:
Τα ρούχα που συνηθίζουν να φοράνε οι άνθρωποι σε μια περιοχή (ή χώρα) είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, από το κλίμα έως την ιδιοσυγκρασία τους. Στην Πολωνία ας πούμε, θα δείτε οοοολες τις Πολωνες με μαύρο παντελόνι, μαύρο μακρύ παλτό και κάποιο αδιάφορο μπλουζάκι, και ελάχιστο βάψιμο, ίσως καμία σκιά. Κομψές ίσως είναι, πάντως σίγουρα δεν θεωρώ ότι εχουν στυλ και σίγουρα δεν το ζηλεύω. Όπως ακριβώς όλες εδώ φορανε το πράσινο παρκα, ετσι και εκεί όλες φορανε ένα μαύρο παλτό με μαύρο παντελόνι.
Οι άντρες παλι, είναι και αυτοί πιο κομψοί , φορανε σκούρα χρώματα και κλασικά, μακριά παλτό. Προσωπικά πάντως, μου αρέσουν περισσότερο από αυτούς που βλέπω εδώ, μιας και απεχθάνομαι τις φόρμες και το «αθλητικό» στυλ που αναφέρατε παραπάνω.
Αλλά όπως και να’χει, όλα είναι θέμα προσωπικού στυλ. Μερικους ίσως δεν τους ενδιαφέρει πολύ και γι’αυτο ντύνονται όπως να’ναι, αλλά για εμενα είναι ενδιαφέρον να δείχνεις την ταυτότητα σου μέσα από τα ρούχα σου.

Κατά τ’αλλα, άκυρο το παλτό. Πήρα ένα μαύρο oversized μπουφάν τύπου γούνα. Κατι παλτό που είδα μου φάνηκαν πολύ μεγαλιστικα. Λατρεύω τα oversized ρούχα :inlove:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, κράζετε, κράζετε και μετά πέφτουν βροχή τα λαικ στο ινσταγκραμ σε κάτι ξεκωλα και σε κάτι «σελεμπριτιζ» όπως η Τουνη. :look:

When things don't add up, start subtracting.

Κάθε πλευρά έχει ότι της αξίζει. Δε χρειάζεται να προσπαθείς να αποδείξεις ότι υπάρχουν τέτοιες συμπεριφορές, γιατί θα σου πουν μετά ότι τριγκάρεσαι. Και συνήθως, πολλοί/ές τριγκάρονται. Δεν είναι επειδή διαφωνούν με τον άντρα που κάνει λαικ στην κάθε σελέμπριτι, αλλά επειδή χολώνουν που δεν κάνει και σε αυτές.

(και δεν εννοώ εσένα ή όπου αναφέρεσαι).
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, κράζετε, κράζετε και μετά πέφτουν βροχή τα λαικ στο ινσταγκραμ σε κάτι ξεκωλα και σε κάτι «σελεμπριτιζ» όπως η Τουνη. :look:


Έτερον εκάτερον. Αν η άλλη έχει ωραίο κώλο, θα λάβει το like της. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει στυλ ή ότι τη θεωρεί κανείς gf material. Αν και εγώ προσωπικά δεν ακολουθώ πολλές τέτοιες "ινφλουενσερ" κυρίως γιατί μετά την 1η εβδομάδα καταλαβαίνεις ότι ποστάρουν πάντα το ίδιο πράγμα, και βαριέσαι.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Α ενταξει. Δεν μας αρεσει το πολυ μεικ απ ή τα "πολυ αποκαλυπτικα ρουχα", αλλα ενταξει, οι ινφλουενσερς ειναι ινφλουενσερς οπότε αυτες μας αρεσουν, εκει εγκρινουμε. Όχι ότι αυτες δημιουργουν την μοδα αυτη που δεν σας αρεσει. Μμμμαλιστα :look:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Α ενταξει. Δεν μας αρεσει το πολυ μεικ απ ή τα "πολυ αποκαλυπτικα ρουχα", αλλα ενταξει, οι ινφλουενσερς ειναι ινφλουενσερς οπότε αυτες μας αρεσουν, εκει εγκρινουμε. Όχι ότι αυτες δημιουργουν την μοδα αυτη που δεν σας αρεσει. Μμμμαλιστα :look:

Βγάζεις ένα παράπονο, για μίλα μας για αυτό. Δε θεωρώ ότι σε όλους τους άνδρες αρέσουν τα ξέκολα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Βγάζεις ένα παράπονο, για μίλα μας για αυτό. Δε θεωρώ ότι σε όλους τους άνδρες αρέσουν τα ξέκολα.


Για double standards προσπαθω να σας μιλήσω αλλά δεν θέλετε να καταλάβετε μάλλον και προσπαθείτε να το γυρίσετε σε εμένα. Δεν πειράζει, υγεία, ψαξτε λίγο τον όρο κάποια στιγμή και τα λέμε :bounce:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για double standards προσπαθω να σας μιλήσω αλλά δεν θέλετε να καταλάβετε μάλλον και προσπαθείτε να το γυρίσετε σε εμένα. Δεν πειράζει, υγεία, ψαξτε λίγο τον όρο κάποια στιγμή και τα λέμε :bounce:


Δεν είναι double standard. Το ίνσταγκραμ δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι, πόσο μάλλον στο χώρο της μόδας.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως,ιδρώνω απλά διαβάζοντας για παλτά,γούνες,μπουφάν στην Αθήνα των 30- βαθμών τέλη Οκτώβρη
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αχ και να'ξερες ποσο λαθος κανεις :P


Αν σας αρέσουν αυτοί οι τύποι τότε δε φταίμε οι υπόλοιποι.

Πάντως,ιδρώνω απλά διαβάζοντας για παλτά,γούνες,μπουφάν στην Αθήνα των 30- βαθμών τέλη Οκτώβρη


Φίλε η καλύτερη εποχή να αγοράσεις μπουφάν είναι το καλοκαίρι, τότε είναι οι μεγάλες εκπτώσεις εκεί ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Στην Ελλαδα ντυνονται και βαφονται σαν καρναβαλια. Ειδικα στο μακιγιαζ ειναι πολυ χαλια. Θα συμφωνησω οτι στην Ελβετια ντυνονται καλυτερα οπως επισης και στην Βορεια Ευρωπη, Βορεια Αμερικη, Κορεα, Ιαπωνια και Κινα. Πχ εδω δεν ειδαμε ποτε το αισχος με τα χοντρα τακουνια και χοντρες σολες στα παπουτσια. Ουτε τα απαισια πρασινα παρκα με τις ροζ και μπλε γουνες απο μεσα. Θα διαφωνησω οτι παιζει ρολο ο σωματοτυπος. Στην Ισπανια που εχω ζησει, ειναι πιο κοντοι, λεπτοι και μικροκαμωμενοι, αλλα ντυνονταν χαλια. Στην ελλαδα πολλοι αγοραζουν ρουχα οχι με βαση τι τους ταιριαζει αλλα με το τι τους αρεσει. Σε πολλες περιπτωσεις δεν δοκιμαζουν καν τα ρουχα. Αλλιως δεν εξηγειται να φορανε ειτε μεγαλυτερα ή μικροτερα ρουχα ειτε ρουχα που δεν ταιριαζουν στον σωματοτυπο τους.


Πολύ σωστά!Το ντύσιμο των Ελληνίδων σε γενικές γραμμές (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις φυσικά) είναι μέτριο ως κακό σε σχέση με άλλες χώρες.Βεβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το βιοτικό επίπεδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστά!Το ντύσιμο των Ελληνίδων σε γενικές γραμμές (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις φυσικά) είναι μέτριο ως κακό σε σχέση με άλλες χώρες.

Το ντύσιμο των ΕΛλήνων είναι πολύ χειρότερο απ' των ελληνίδων γτ οι άντρες και τα αγόρια είναι πολύ πιο πιθανό όπως παρατηρούμε άμεσα να μη δίνουν καμία σημασία και να βγαίνουν έξω με τις φαρδιές φόρμες και τις βρωμερές μασχάλες. Δεν καταλαβαίνω τι λέτε εσείς που νομίζετε πως οι Ελληνίδες ντύνονται όλες καρακιτσαριό, τουλάχιστον όσοι ζείτε στην Αθήνα που ξέρω καλύτερα.

Οι περισσότερες κοπέλες είναι νορμάλ, φοράνε τα ίδια ή παραπλήσια ρούχα και δεν τις λες και απρόσεχτες. Τόσο κακό είναι το πράσινο παρκά με το τζην και τα άσπρα παπούτσια adidas; Οι δυτικοευρωπαίες(πλην Γαλλίας) ντύνονται πολύ χειρότερα και πολύ πιο ομοιογενώς, σε βαθμό που βαριούνται που ζουν όπως κάνουν στη Γερμανία και στη Πολωνία που είπε μια κοπέλα πάνω. Αυτό είναι καλό ντύσιμο δλδ; Μαύρα και σκούρα γκρη μόνο οι μισές και καρακιτσαριό οι άλλες μισές όπως γίνεται στην ανατολική Ευρώπη; Οι ελληνίδες είναι σίγουρα πάνω απ' το μέτριο σ' αυτό και προφανώς αυτό δε σημαίνει βέβαια πως δεν έχουν περιθώρια βελτίωσης.

Οι 'Ελληνες απ' την άλλη, με θλιβει που το λέω, αλλά είστε σα λέτσοι πολλοί από σας. :mad:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Το ντύσιμο των ΕΛλήνων είναι πολύ χειρότερο απ' των ελληνίδων γτ οι άντρες και τα αγόρια είναι πολύ πιο πιθανό όπως παρατηρούμε άμεσα να μη δίνουν καμία σημασία και να βγαίνουν έξω με τις φαρδιές φόρμες και τις βρωμερές μασχάλες. Δεν καταλαβαίνω τι λέτε εσείς που νομίζετε πως οι Ελληνίδες ντύνονται όλες καρακιτσαριό, τουλάχιστον όσοι ζείτε στην Αθήνα που ξέρω καλύτερα.

Οι περισσότερες κοπέλες είναι νορμάλ, φοράνε τα ίδια ή παραπλήσια ρούχα και δεν τις λες και απρόσεχτες. Τόσο κακό είναι το πράσινο παρκά με το τζην και τα άσπρα παπούτσια adidas; Οι δυτικοευρωπαίες(πλην Γαλλίας) ντύνονται πολύ χειρότερα και πολύ πιο ομοιογενώς, σε βαθμό που βαριούνται που ζουν όπως κάνουν στη Γερμανία και στη Πολωνία που είπε μια κοπέλα πάνω. Αυτό είναι καλό ντύσιμο δλδ; Μαύρα και σκούρα γκρη μόνο οι μισές και καρακιτσαριό οι άλλες μισές όπως γίνεται στην ανατολική Ευρώπη; Οι ελληνίδες είναι σίγουρα πάνω απ' το μέτριο σ' αυτό και προφανώς αυτό δε σημαίνει βέβαια πως δεν έχουν περιθώρια βελτίωσης.

Οι 'Ελληνες απ' την άλλη, με θλιβει που το λέω, αλλά είστε σα λέτσοι πολλοί από σας. :mad:


Εγώ πάντα προσέχω το ντύσιμο μου!!!:smartass:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για double standards προσπαθω να σας μιλήσω αλλά δεν θέλετε να καταλάβετε μάλλον και προσπαθείτε να το γυρίσετε σε εμένα. Δεν πειράζει, υγεία, ψαξτε λίγο τον όρο κάποια στιγμή και τα λέμε

IMO, τα λιγούρια κάνουν like στις "influencers" επειδή φοράν μαγιό-στρινγκ και περισσότερο σ' αυτές τις φωτογραφίες, όχι επειδή τους άρεσε ο συνδιασμός με dad sneakers και φόρμα "μπαλεντσιάγκα". Τη μόδα τη δημιουργούν όλα τα κορίτσια που τις ακολουθούν και τις αντιγράφουν, με τους άντρες να ξενερώνουν με τα παπούτσια μπαλεντσιάγκα και αυτές τις φουστάνες δεν ξέρω πως τις λένε. :hehe:

Εγώ πάντα προσέχω το ντύσιμο μου!!!
Ασυνείδητα, βλέπω, έβαλες το graduating emoji που ταιριάζει στο κολλεγιόπαιδο στυλ. :devil:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, κράζετε, κράζετε και μετά πέφτουν βροχή τα λαικ στο ινσταγκραμ σε κάτι ξεκωλα και σε κάτι «σελεμπριτιζ» όπως η Τουνη. :look:
Τα ρούχα που συνηθίζουν να φοράνε οι άνθρωποι σε μια περιοχή (ή χώρα) είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, από το κλίμα έως την ιδιοσυγκρασία τους. Στην Πολωνία ας πούμε, θα δείτε οοοολες τις Πολωνες με μαύρο παντελόνι, μαύρο μακρύ παλτό και κάποιο αδιάφορο μπλουζάκι, και ελάχιστο βάψιμο, ίσως καμία σκιά. Κομψές ίσως είναι, πάντως σίγουρα δεν θεωρώ ότι εχουν στυλ και σίγουρα δεν το ζηλεύω. Όπως ακριβώς όλες εδώ φορανε το πράσινο παρκα, ετσι και εκεί όλες φορανε ένα μαύρο παλτό με μαύρο παντελόνι.
Οι άντρες παλι, είναι και αυτοί πιο κομψοί , φορανε σκούρα χρώματα και κλασικά, μακριά παλτό. Προσωπικά πάντως, μου αρέσουν περισσότερο από αυτούς που βλέπω εδώ, μιας και απεχθάνομαι τις φόρμες και το «αθλητικό» στυλ που αναφέρατε παραπάνω.
Αλλά όπως και να’χει, όλα είναι θέμα προσωπικού στυλ. Μερικους ίσως δεν τους ενδιαφέρει πολύ και γι’αυτο ντύνονται όπως να’ναι, αλλά για εμενα είναι ενδιαφέρον να δείχνεις την ταυτότητα σου μέσα από τα ρούχα σου.

Κατά τ’αλλα, άκυρο το παλτό. Πήρα ένα μαύρο oversized μπουφάν τύπου γούνα. Κατι παλτό που είδα μου φάνηκαν πολύ μεγαλιστικα. Λατρεύω τα oversized ρούχα :inlove:

Συμφωνώ με όλα αλλά εγώ γιατί στην Πολωνία δεν είδα κανέναν μαυροφορεμενο; Ειδικά στη Βαρσοβία έβλεπα παντού φλοραλ, εμπριμέ, τιρκουαζ, βιολετί, μια ψιλοκαλτ κατάσταση γενικά :Ρ
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με όλα αλλά εγώ γιατί στην Πολωνία δεν είδα κανέναν μαυροφορεμενο; Ειδικά στη Βαρσοβία έβλεπα παντού φλοραλ, εμπριμέ, τιρκουαζ, βιολετί, μια ψιλοκαλτ κατάσταση γενικά :Ρ


Επειδή ήσουνα τόσο μεθυσμένη που νόμιζες ότι είσαι στην Πολωνια ενώ ήσουν στην Ουκρανία.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top