Κρυπτογραφία

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αν ήταν ASCII οι χαρακτήρες, ήταν 56 bit, όσο κλειδί είχε δηλαδή ο απλός DES που έχει σπάσει εδώ και πολύυυ καιρό :P (περίπου 10 χρόνια νομίζω).

Δεν έχει σημασία μπορώ και σπάω rar και docs τώρα :P. Βασικά λόγω της απλότητας του προγράμματος νομίζω υποστήριζε μέχρι 7 χαρακτήρες καθώς μέχρι εκεί είχε γραμμένους όλους τους πιθανούς συνδυασμούς σε ένα txt file :p Τέτοια απλότητα δηλαδή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Όλοι περάσαμε την φάση wanna be hacker ή μου φαίνεται? Τέσπα... :P :P

Μπα ούτε έτσι το ξέρω :P .
Το τελικό συμπέρασμα είναι πάντως οτι μια απλή κρυπτογράφηση σου προσφέρει ασφάλεια και είναι σχεδόν αδύνατο να σπάσει.
Τα κενά ασφαλείας σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι στους αλγόριθμους κρυπτογράφησης, αυτοί είναι χιλιοδοκιμασμένοι. Είναι στα "ασφαλή" πρωτόκολλα που καμιά φορά αποδεικνύεται οτι είναι ευάλωτα σε κάποια απο τις κλασικές επιθέσεις (man in the middle, timing, reflection κτλ) ή σε κάποιου νέου είδους επίθεση για το συγκεκριμένο πρωτόκολλο.

+1

Τώρα δεν ξέρω τι έχεις και τι δεν έχεις ούτε με ενδιαφέρει, εγώ αυτό είχα συμπεράνει πάντως (+ του ότι φαίνεται σαν να φωνάζεις με τα capitals) , μπορεί να έχεις δίκιο ότι θα πάρει "αιώνες" να σπαστεί ο κωδικός αλλά πάντα υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αλάνθαστο που έχουμε φτιάξει εμείς ως άνθρωποι, δεν ξέρω κατά πόσο στέκει με το θέμα το παρακάτω, αλλά αξίζει να το δεις : https://www.shawnhogan.com/2006/08/how-to-crack-128-bit-wireless-networks.html

Ερώτηση, όταν δίνεται κωδικός 8-16 χαρακτήρων ακόμη και με 256bit encryption δεν είναι εύκολο να σπαστεί με bruteforce για παράδειγμα πόσοι συνδυασμοί πια υπάρχουν στους 8-16 χαρακτήρες; (ούτε ξέρω τι είναι τα άλλα που ανέφερες πλην του dictionary attack, ωστόσω το acoustic cryptanalisis μου κάνει κάτι που να έχει σχέση με την ανάλυση ήχου);

No offence πάντα...

Φυσικά No offence, ετσι κ αλλιώς συζητηση κανουμε...

Συμφωνώ με το ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει (τουλαχιστον θεωρητικά)

Σχετικά με το acoustic cryptanalisis... Θα σου αναφέρω την πιο απλή περίπτωση... Εσύ πληκτρογείς ένα κείμενο στο pc σου... Εγώ έχω ένα μικρόφωνο κρυμένο δίπλα απ το PC σου και καταγράφω τικ από κάθε πληκτρο που πατάς... Μετά αναλύοντας το αρχείο του ήχου είμαι σε θέση να βρω τι πλήκτρα πάτησες (και συνεπώς τι έγραψες).. Επίσης πες ότι εσύ τυπώνεις ένα κείμενο... Εγώ ηχογραφώ τον εκτυπωτη σου και μετά είμαι σε θέση να σου πω τι εκτύπωσες.. (Θεωρητικά ε?)

Σχετικά με το link δεν φταίει η κρυπτογράφηση σε κάτι... Φιλικά σου λέω κατέβασε το air c..... (όπου c βάλε μια απαγορευμένη λέξη σε forums που αρχίζει από c και τελειώνει σε k)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι είναι παράνομο το πρόγραμμα απο μόνο του, οπότε δες εδώ για αυτό που λέει ο djohn: https://www.aircrack-ng.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Σχετικά με το acoustic cryptanalisis... Θα σου αναφέρω την πιο απλή περίπτωση... Εσύ πληκτρογείς ένα κείμενο στο pc σου... Εγώ έχω ένα μικρόφωνο κρυμένο δίπλα απ το PC σου και καταγράφω τικ από κάθε πληκτρο που πατάς... Μετά αναλύοντας το αρχείο του ήχου είμαι σε θέση να βρω τι πλήκτρα πάτησες (και συνεπώς τι έγραψες).. Επίσης πες ότι εσύ τυπώνεις ένα κείμενο... Εγώ ηχογραφώ τον εκτυπωτη σου και μετά είμαι σε θέση να σου πω τι εκτύπωσες.. (Θεωρητικά ε?)

Σχετικά με το link δεν φταίει η κρυπτογράφηση σε κάτι... Φιλικά σου λέω κατέβασε το air c..... (όπου c βάλε μια απαγορευμένη λέξη σε forums που αρχίζει από c και τελειώνει σε k)

Αυτό θεωρητικά καταλαβαίνει την απόσταση του πλήκτρου; Γιατί πως μπορεί να καταλάβει τι ήχο κάνει το κάθε πλήκτρο ξεχωριστά όταν κάποιος δεν γράφει με τυφλό σύστημα; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Κάθε πλήκτρο κάνει διαφορετικό ήχο...(εμείς μπορεί να μην αντιλαμβανόμαστε διαφορά αλλά υπάρχει)

Βασικά εμείς αντιλαμβανόμαστε μόνο την διαφορά στον ήχο του space και του enter.. Αλλά κάθε πληκτρο παράγει διαφορετικό ήχο.. (Κι ας τα ακούμε όλα τικ τικ εμεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Κάθε πλήκτρο κάνει διαφορετικό ήχο...(εμείς μπορεί να μην αντιλαμβανόμαστε διαφορά αλλά υπάρχει)

Βασικά εμείς αντιλαμβανόμαστε μόνο την διαφορά στον ήχο του space και του enter.. Αλλά κάθε πληκτρο παράγει διαφορετικό ήχο.. (Κι ας τα ακούμε όλα τικ τικ εμεις)

Ναι αλλά ο ήχος δεν διαφέρει από πληκτρολόγιο σε πληκτρολόγιο (μάρκα, μοντέλο) ; Και ιδιαίτερα σε τύπους πληκτρολογίων μη qwerty;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα περισσότερα side channel attacks είναι μεν βάσιμα αλλά πολύ δύσκολο και μη πρακτικό να εφαρμοστούν, μη το ψάχνεις και πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ο ήχος ΝΑΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ....

Όπως λέει και ο Anarki τα side chanel attack είναι σχεδον μη εφαρμόσιμα.. Από απειροελάχιστη εώς μηδεν εφαρμογή εχουν... Δεν "βολεύουν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top