Κρυπτονομίσματα

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
A8415B14-4302-4C0F-B8AA-36ED7A0E543D.jpeg.e1fac70e793518ff6d30919cf3b42534.jpeg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
Black Friday σήμερα και στα κρυπτο. Θα αγοράσετε και αν ναι τι;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Μικρές "εκτπώσεις" οπότε τίποτα, αν κ εχω ενα ξεχασμενο order για algo στο 1.57. Αν τριγκαριστεί καλώς. Ίσως το cro να αξίζει για καποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει την πλατφόρμα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σήμερα το Market είναι κάτω άρα δεν πουλάμε :D
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Δύσκολα είναι τα πράγματα.
Το Σ/Κ και οι οποιες αποφάσεις παρθούν θα επηρεάσουν άμεσα crypto και χρηματιστήριο.

Δυστυχώς πούλησα αργά...
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δύσκολα είναι τα πράγματα.
Το Σ/Κ και οι οποιες αποφάσεις παρθούν θα επηρεάσουν άμεσα crypto και χρηματιστήριο.

Δυστυχώς πούλησα αργά...
Συριζαιικη τακτική, buy high sell low.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Black Friday σήμερα και στα κρυπτο. Θα αγοράσετε και αν ναι τι;
Δεν μπορώ να αγοράσω έτσι και αλλιώς γιατί είναι Παρασκευή και αν στείλω λεφτά θα μπουν τη Δευτέρα.

Ωστόσο προσωπικά περιμένω ένα pull back σίγουρα σε κάτω από 2 τρις marketcap για να βάλω ξανά fiat.

Προφανώς αναρωτιέμαι αν θα πάρει ξανά τα πάνω του το Cardano μιας και το επόμενο εξάμηνο θα έχουμε defi εκεί πάνω. Από μικρά caps βλέπω την πορεία του Ergo.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Συριζαιικη τακτική, buy high sell low.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν μπορώ να αγοράσω έτσι και αλλιώς γιατί είναι Παρασκευή και αν στείλω λεφτά θα μπουν τη Δευτέρα.

Ωστόσο προσωπικά περιμένω ένα pull back σίγουρα σε κάτω από 2 τρις marketcap για να βάλω ξανά fiat.

Προφανώς αναρωτιέμαι αν θα πάρει ξανά τα πάνω του το Cardano μιας και το επόμενο εξάμηνο θα έχουμε defi εκεί πάνω. Από μικρά caps βλέπω την πορεία του Ergo.
Ναι αγάπη μου, περίμενε εσύ

3 δις έχασε το ΧΑ σήμερα
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι αγάπη μου, περίμενε εσύ

3 δις έχασε το ΧΑ σήμερα
Λογικό μου φαίνεται λόγω πανδημίας.

Κρίση θα υπάρξει μόνο αν σταματήσουν να χρηματοδοτούν οι κεντρικές τράπεζες την οικονομία. Πόσο πιθανό πιστεύεις ότι είναι αυτό εν καιρώ covid?
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Λογικό μου φαίνεται λόγω πανδημίας.

Κρίση θα υπάρξει μόνο αν σταματήσουν να χρηματοδοτούν οι κεντρικές τράπεζες την οικονομία. Πόσο πιθανό πιστεύεις ότι είναι αυτό εν καιρώ covid?
Το πρόβλημα που δεν βλέπουμε είναι ο πληθωρισμός. Αυτή η αθρόα εισροή χρημάτων στην αγορά δεν θα βγει σε καλό. Πέρα από τα πολιτικά, η ΕΕ αντιμετωπίζει πρόβλημα και εάν επιβεβαιωθεί ο ρόλος του Λίντνερ , χώρες σαν την Ελλάδα θα υποφέρουν.

Εδώ είχε θέμα η Ελβετία και η πραγματική αγορά της Ελβετίας προσπαθεί να αποσβέσει τις ζημιές. Όλα πήγαν πίσω μήνες.

Όσον αφορά το χρηματιστήριο θα προσαρμοστεί σε 1 εβδομάδα περίπου εκτιμώ. Σε αυτόν τον καιρό τα μεγάλα ψάρια θα καθοδηγήσουν την αγορά. Αλλά το Σ/Κ είναι κρίσιμο για τις πολιτικές αποφάσεις. Αν συνεχιστεί η αβεβαιότητα θα υπάρξει ζήτημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να προσθέσω ότι η Αυστρία έκλεισε και μένει η τελική απόφαση της Γερμανίας. Και περιμένουμε την Φον Ντερ Λαιεν να πάρει την απόφαση.
 

Guest 200861

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να δηλώσω την αγορά κρυπτονομίσματος στην εφορία, σε περίπτωση πολύ μικρών ποσών. Είμαι φοιτητής οπότε, ως προστατευόμενο μέλος, δεν κάνω μονος μου φορολογική δήλωση. Να τονίσω οτι μιλάω για μικρό ποσό κάτω των 50 ευρώ, καθώς "επενδύω" μόνο για την εμπειρία και οχι για κερδος.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να δηλώσω την αγορά κρυπτονομίσματος στην εφορία, σε περίπτωση πολύ μικρών ποσών. Είμαι φοιτητής οπότε, ως προστατευόμενο μέλος, δεν κάνω μονος μου φορολογική δήλωση. Να τονίσω οτι μιλάω για μικρό ποσό κάτω των 50 ευρώ, καθώς "επενδύω" μόνο για την εμπειρία και οχι για κερδος.
Δε ξέρω να σου πω. Αλλά αν τελικά δε τα δηλώσεις, φρόντισε να κρατήσεις σε αρχείο όλες τις συναλλαγές που κάνεις, θα τις χρειαστείς σίγουρα στο μέλλον.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να δηλώσω την αγορά κρυπτονομίσματος στην εφορία, σε περίπτωση πολύ μικρών ποσών. Είμαι φοιτητής οπότε, ως προστατευόμενο μέλος, δεν κάνω μονος μου φορολογική δήλωση. Να τονίσω οτι μιλάω για μικρό ποσό κάτω των 50 ευρώ, καθώς "επενδύω" μόνο για την εμπειρία και οχι για κερδος.
Δεν χρειάζεται να δηλώνεις τίποτα και ποτέ. Όσο η επένδυση παραμένει σε crypto δεν μπορεί κανείς να την αγγίξει. Αν κάνεις συναλλαγές με crypto, π.χ. αγοράζεις κουπόνια που τα χρησιμοποιείς για εκπτώσεις στην Amazon, συνεχίζεις να είσαι εκτός τραπεζικού συστήματος και γλιτώνεις το ΦΠΑ.

Μόλις προσπαθήσεις να ρευστοποιήσεις τα κέρδη σου (κάνεις δηλαδή withdrawal) εκεί ίσως σε τσιμπήσει το scanner της κεντρικής τράπεζας για επαναλαμβανόμενα εισερχόμενα εμβάσματα μεγαλύτερα των 1000 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζω με βεβαιότητα αλλά νομίζω ότι θα υπάρχει ένα αυτόματο tax rate και θα σου παρακρατηθεί ένα ποσό. Σε περίπτωση που αυτό συμβεί δεν χρειάζεται να δηλωθεί κάτι παραπάνω στην Εφορία γιατί ο φόρος θα έχει ήδη πληρωθεί.

Αυτοί που χρειάζεται να δηλώνουν τις επενδύσεις τους είναι οι πολιτικοί (για προφανείς λόγους) και όσοι υπόκεινται στην υποχρέωση να δηλώνουν πόθεν έσχες. Ακόμα κι αυτοί όμως στην περίπτωση των off-shore απαιτείται να δηλώνουν την εταιρεία και όχι τα ιδία κεφάλαια.

Βέβαια η σύζυγος του πρωθυπουργού κ. Μαρέβα Γκραμπόφσκι δεν δήλωσε ούτε καν την offshore εταιρεία της Eternia Capital Management στο πόθεν έσχες, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
 

Guest 200861

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεται να δηλώνεις τίποτα και ποτέ. Όσο η επένδυση παραμένει σε crypto δεν μπορεί κανείς να την αγγίξει. Αν κάνεις συναλλαγές με crypto, π.χ. αγοράζεις κουπόνια που τα χρησιμοποιείς για εκπτώσεις στην Amazon, συνεχίζεις να είσαι εκτός τραπεζικού συστήματος και γλιτώνεις το ΦΠΑ.

Μόλις προσπαθήσεις να ρευστοποιήσεις τα κέρδη σου (κάνεις δηλαδή withdrawal) εκεί ίσως σε τσιμπήσει το scanner της κεντρικής τράπεζας για επαναλαμβανόμενα εισερχόμενα εμβάσματα μεγαλύτερα των 1000 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζω με βεβαιότητα αλλά νομίζω ότι θα υπάρχει ένα αυτόματο tax rate και θα σου παρακρατηθεί ένα ποσό. Σε περίπτωση που αυτό συμβεί δεν χρειάζεται να δηλωθεί κάτι παραπάνω στην Εφορία γιατί ο φόρος θα έχει ήδη πληρωθεί.

Αυτοί που χρειάζεται να δηλώνουν τις επενδύσεις τους είναι οι πολιτικοί (για προφανείς λόγους) και όσοι υπόκεινται στην υποχρέωση να δηλώνουν πόθεν έσχες. Ακόμα κι αυτοί όμως στην περίπτωση των off-shore απαιτείται να δηλώνουν την εταιρεία και όχι τα ιδία κεφάλαια.

Βέβαια η σύζυγος του πρωθυπουργού κ. Μαρέβα Γκραμπόφσκι δεν δήλωσε ούτε καν την offshore εταιρεία της Eternia Capital Management στο πόθεν έσχες, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Ωραία, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Ωραία, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Αν συνεχίσεις να βάζεις, που υποθέτω ότι κάνεις σε κάποιο κεντρικό ανταλλακτήριο, τα 50ευρα θα γίνουν πολλά 50άρικα. Οταν συνδεθεί η εφοριά με το ανταλλακτήριο, που είναι θέμα χρόνου να γίνει και στην Ελλάδα, και σε ρωτήσουν "που είναι αυτά τα 50αρικά τόσα χρόνια", πες τους ότι τα έχει ο parafernalia και τυχόν χρωστούμενα ή πρόστιμα μπορούν να πάρουν από αυτόν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Αν συνεχίσεις να βάζεις, που υποθέτω ότι κάνεις σε κάποιο κεντρικό ανταλλακτήριο, τα 50ευρα θα γίνουν πολλά 50άρικα. Οταν συνδεθεί η εφοριά με το ανταλλακτήριο, που είναι θέμα χρόνου να γίνει και στην Ελλάδα, και σε ρωτήσουν "που είναι αυτά τα 50αρικά τόσα χρόνια", πες τους ότι τα έχει ο parafernalia και τυχόν χρωστούμενα ή πρόστιμα μπορούν να πάρουν από αυτόν.
Μάλλον εκεί στην Νορβηγία δεν σας αφήνουν πολλά περιθώρια "κομπίνας"
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Μάλλον εκεί στην Νορβηγία δεν σας αφήνουν πολλά περιθώρια "κομπίνας"
Δεν είναι θέμα κομπίνας. Ότι ισχύει Ελλάδα ισχύει και Νορβηγία. Αν θες τα δηλώνεις, αν δε θες τα κρύβεις με ότι ρίσκο συνεπάγεται. Αλλά αν θες τα κρύψεις πρέπει να το κάνεις σωστά, δλδ να χρησιμοποιείς ανταλλακτήρια χωρίς kyc policy, p2p κτλ, γιατί τα κεντρικά θα συνδεθούν 100% με τις εφορίες σύντομα. Εγώ δεν είμαι κατά του να πληρώσω φόρο στη Νορβηγία (Ελλάδα δε θα πλήρωνα), και χρησιμοποιώ απ' όλα τα ανταλλακτήρια, οπότε πρέπει και να κρατάω τις συναλλαγές γιατί από ένα σημείο και μετά χάνεις τη μπάλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα κομπίνας. Ότι ισχύει Ελλάδα ισχύει και Νορβηγία. Αν θες τα δηλώνεις, αν δε θες τα κρύβεις με ότι ρίσκο συνεπάγεται. Αλλά αν θες τα κρύψεις πρέπει να το κάνεις σωστά, δλδ να χρησιμοποιείς ανταλλακτήρια χωρίς kyc policy, γιατί τα κεντρικά θα συνδεθούν 100% με τις εφορίες σύντομα. Εγώ δεν είμαι κατά του να πληρώσω φόρο στη Νορβηγία (Ελλάδα δε θα πλήρωνα), και χρησιμοποιώ απ' όλα τα ανταλλακτήρια, οπότε πρέπει και να κρατάω τις συναλλαγές γιατί από ένα σημείο και μετά χάνεις τη μπάλα.
Στις πάνω χώρες εκεί είστε πιο οργανωμένη έχω ακούσει και πιο μπροστά με την τεχνολογία που δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια να κάνει και πολλά πολλά

Έδω στην Ελλάδα για το κάποιο λόγο έχουμε πολλές αβουλοτες τρύπες .Αν και όπως λες τώρα παίρνανε όλα στην ψηφιοποίηση ,δεν ξέρω αν ήταν απόφαση ΝΔ αυτό ή αν ήταν γραμμένο από Ευρώπη αλλά νομίζω θα έχει τα καλά του ...αρκεί να μην αφήσει τρύπες για λίγους και καλούς

Πάντως για περί φόρου ....έχω διαβάσει ότι κρατάμε ένα 15%
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top