Κρυπτονομίσματα

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν συνεχίσεις να βάζεις, που υποθέτω ότι κάνεις σε κάποιο κεντρικό ανταλλακτήριο, τα 50ευρα θα γίνουν πολλά 50άρικα. Οταν συνδεθεί η εφοριά με το ανταλλακτήριο, που είναι θέμα χρόνου να γίνει και στην Ελλάδα, και σε ρωτήσουν "που είναι αυτά τα 50αρικά τόσα χρόνια", πες τους ότι τα έχει ο parafernalia και τυχόν χρωστούμενα ή πρόστιμα μπορούν να πάρουν από αυτόν.
Δεν γνωρίζω αν το trading αποτελεί taxable event σε Ελλάδα ή και Ευρώπη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
\Κάθε χώρα τα δικά της. Νορβηγία φορολογούν ακόμα και τα airdrops, lol.
Για Ελλάδα δεν είναι ξεκάθαρο. Τα χειρίζονται όπως τις μετοχές, αλλά τις μετοχές δεν μπορείς να τις πουλήσεις την μια για μια άλλη. Αναγκαστικά κάνεις fiat -> μετοχή, μετοχή -> fiat, fiat -> άλλη μετοχή. Οπότε φορολογείσαι στο ενδιάμεσο step όπως και να έχει.

Αλλά στα κρύπτο κάνεις fiat -> crypto, crypto -> crypto. Αυτό το step είναι άγνωστο και νομίζω η ελληνική φορολογία δεν είναι ξεκάθαρη πάνω σε αυτό γιατί δεν υπάρχει ειδικό πλαίσιο. Προφανώς το τελευταίο βήμα, crypto -> fiat φορολογείται με 15% κανονικά.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.

peikoss

Νεοφερμένος

Ο peikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα,
τι γνώμη έχετε για το pi network
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μείνετε μακριά, είναι ένα "προιόν" με τεράστια διακύμανση. Νοημα είχε όταν ήταν ακόμα στα κάτω του 10 ή και 100 δολλάρια το κομμάτι (για τα μπιτκοιν), τώρα πάει χάθηκε το τραίνο (1ον), θα ξεφουσκώσει κάποτε (2ον) και όσον αφορά τα άλλα shitcoins δεν κανω καν τον κοπο να σχολιάσω.
Εύστοχος είσαι.
Ομως, θέλω να σε ρωτήσω.
Ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης των κρυπτονομισμάτων;
Απο την πρακτική που εφαρμόζουν, φαίνεται να τραβούν ρευστό.
Σήμερα το ρευστό, έχει πρακτική αξία, με την αλλαγή του σε κρυτο... δεν υπάρχει εγγύηση.
Κάποια στιγμή, σκάει η φούσκα όπως λες και το 50ευρω, γίνεται ευρώ ή και κλάσμα του ευρώ.
Φαίνεται, οτι ο σκοπός των κρυπτο, είναι ένας αποπληθωρισμός, γιατι έχουν τυπωθεί απίθανα ποσά.
Αληθεύει ο συλλογισμός μου;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Εύστοχος είσαι.
Ομως, θέλω να σε ρωτήσω.
Ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης των κρυπτονομισμάτων;
Απο την πρακτική που εφαρμόζουν, φαίνεται να τραβούν ρευστό.
Σήμερα το ρευστό, έχει πρακτική αξία, με την αλλαγή του σε κρυτο... δεν υπάρχει εγγύηση.
Κάποια στιγμή, σκάει η φούσκα όπως λες και το 50ευρω, γίνεται ευρώ ή και κλάσμα του ευρώ.
Φαίνεται, οτι ο σκοπός των κρυπτο, είναι ένας αποπληθωρισμός, γιατι έχουν τυπωθεί απίθανα ποσά.
Αληθεύει ο συλλογισμός μου;
Θα μπορούσε, αν ο αποπληθωρισμός ήταν λύση αν και δεν νομίζω ότι η κλίμακα των κρυπτο θα επέτρεπε μια τετοια σκέψη. Όμως συμφωνα με αναλύσεις άλλων που εχω παρακολουθήσει, η οικονομία ήδη επιτοκιακά έχει πρόβλημα, χοντρικά όπως το καταλαβαίνω, αλλα προφανώς ελλειπώς γιατι μακροοικονομολόγος δεν ειμαι και δεν μπορώ να το εξηγήσω. (αναφέρομαι σε κάποια δηλωση που άκουσα για τα επιτόκια η οποία ειναι διαφορετική από τα κάτωθι που ακολουθούν, την οποια δεν μπορώ να φέρω δυστυχώς τωρα στη μνημη μου, θα το ψάξω και θα σου τη στείλω αν ειναι)

Θα στο κάνω όμως απλά ελληνικά αυτό που μπορώ να εξηγήσω. Όταν έχεις αρνητικά επιτόκια στην Ευρωζώνη, τι σημαίνει αυτό; Ότι ο επενδυτής πληρώνει για να του διακρατάς τα διαθέσιμα πρακτικά. Και όταν οι ποσοτικές χαλαρώσεις δεν ξερω κι εγω τι και τα μετρα κατα του κορονοιου λήξουν, θα υπάρχει τεράστιο χρέος που θα πιέσει τις οικονομίες.
Για να κινηθεί επενδυτικά η οικονομία και να προσελκυσθεί χρήμα, θα αυξήσουν τα επιτόκια πιθανόν. Αν αυξηθεί το επιτόκιο όμως απο την άλλη πλευρά, θα σκάσει το χρέος της Ελλάδας και της Ιταλίας στα μούτρα μας, θα φάει συν στο κυμαινόμενο επιτόκιο (στο κομμάτι που εχει διευθετηθεί με κυμαινόμενο εστω που ειναι 330 απο τα 400 δις) και δε θα μπορεί να εξυπηρετηθεί. Ήταν εξυπηρετήσιμο λόγω φαινόμενων χαμηλών επιτοκίων.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα όπως το αντιλαμβάνομαι χοντρικά και ξαναλέω ειδικός σε αυτά δεν είμαι.

Και τότε εικάζω οτι θα υπάρξει ακόμα μεγαλύτερη ροή προς τα κρύπτο προσωρινά.

Θεωρω οτι χρησιμοποιούνται -εσφαλμένα- ως ασφαλείς λιμένες όπως ο χρυσός και το ασήμι, αν και οι σκοποί τους κατα τη γνωμη μου είναι πιο σκιώδης απο εναν απλό αποπληθωρισμό.

Από ξέπλυμα και παρανομίες εως και ενα μεγάλο τεστ για ολική ψηφιοποίηση του χρήματος ή εισαγωγή του blockchain σε άλλους κλάδους.

ΥΓ: Το βρήκα. Θα στο στειλω σε πμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Χθες και σήμερα η αγορά του crypto ακολουθεί το μεγάλο σορτάρισμα που έχει ξεκινήσει στη Wall Street.
Αναμένονται κοσμογονικές αλλαγές στο FinTech. Να σας πω τι παρατηρώ εγώ μετά από 3 χρόνια ενασχόλησης με το crypto market, που φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.

Η δική μου επένδυση έχει κέρδη περίπου 450% μέχρι τώρα.
Άρα αν χάσω από τη φούσκα θα χάσω κάτι απ' τα κέρδη. Φυσικά είναι εικονικά χρήματα χωρίς ιδιαίτερο πρακτικό αντίκρυσμα μέχρι στιγμής. Αλλά αν δεν δοκιμάσεις, δεν ρισκάρεις και λίγο δεν κερδίζεις ποτέ.

Βλέπω λοιπόν μια σταδιακή κατάρρευση του bitcoin dominance. Από το 65% στο 38.5% αυτή τη στιγμή.
Βλέπω ότι αρχίζει να επηρρεάζεται αρνητικά και το Ν.2 που είναι το Ethereum, σαν να τρώει τα ψωμιά του και να δέχεται "πιέσεις εμπιστοσύνης".
Στα alt coins, όσα υπόσχονται liquitidity, ρευστότητα δηλαδή μέσω χαμηλών rates (όπως Solana και Terra), αρχίζουν να ζορίζονται ασφυκτικά.
Αντίθετα όσα επενδύουν στο utilization του blockchain, στην πρακτική εφαρμογή, όπως το Cardano ή το Polkadot, παρουσιάζουν μεγαλύτερη ανθεκτικότητα.
Για το XRP που είναι μια κατηγορία μόνο του έχω άποψη αλλά θα ξεφύγουμε πολύ απ' το θέμα.

Ας ξεκινήσουμε από τις βεβαιότητες.
Είναι σίγουρο πως στην επόμενη 3ετία θα καταργηθούν τα μετρητά. Ίσως δεν είναι 3 αλλά 5 χρόνια, σίγουρα όμως το μετρητό χαρτάκι θα μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Θα αντέξει το FIAT currency χωρίς μετρητά; Όχι, γιατί το μετρητό είναι το "ξέπλυμα" του FIAT.
Τι θα το αντικαταστήσει;

Αυτό που σχεδιάζουν είναι ένα δικό τους centrilized κρυπτονόμισμα μέσω κεντρικών τραπεζών (το λεγόμενο CBDC). Το bitcoin που είναι decentrilized (DeFi) θα συνθλιβεί με ένα σωρό κανονιστικά μέτρα που θα σχετίζονται με την κλιματική αλλαγή.
Κάποιοι θα τρομοκρατηθούν και θα φύγουν απ' το market. Κάποιοι όμως θα μετατρέψουν το χαρτοφυλάκιό τους σε 3ης γενιάς crypto.

Το CBDC όσο και να λέμε ότι είναι στα σκαριά, θα πρέπει να φτιαχτεί κιόλας.
Θα χρησιμοποιήσει λοιπόν 3ης γενειάς crypto και θα ενσωματώσει τεχνολογίες για να έρθει γρήγορα το adoption. Έτσι θα αφεθεί ένα παράθυρο ανοιχτό στα proof-of-state scientific cryptos τα οποία θα αναλάβουν το ρόλο του αναθερμαντή της οικονομίας της 4ης Βιομηχανικής Επανάστασης.

Γίνεται τρελή έρευνα αυτή τη στιγμή, μην κολλάτε μόνο στο market cup. Το Cardano π.χ. έχει βάλει στόχο να λανσάρει μέχρι το τέλος του 2022 ένα σύστημα scale-up με την ονομασία Hydra.
Βλέπουν δηλαδή expansion από τώρα, σε συνδυασμό με την modular λογική που είναι φτιαγμένο, εμένα προσωπικά με πείθει ότι θα αξιοποιηθεί με τον έναν ή άλλο τρόπο.

Αυτό που θα κάνω είναι να μετατρέψω όλο το υπάρχων χαρτοφυλάκιό μου σε 3ης γενειάς crypto χωρίς να βάλω παραπάνω και να το δεσμεύσω σε long-term staking.

Μετά θα πίνω τον καφέ μου και θα χαζεύω, no more games.
Αν βγω αληθινός θα κερδίσω αρκετά για να ζω άνετα, αν χάσω, τι είχα τι έχασα, η ζωή συνεχίζεται. :cool:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χθες και σήμερα η αγορά του crypto ακολουθεί το μεγάλο σορτάρισμα που έχει ξεκινήσει στη Wall Street.
Αναμένονται κοσμογονικές αλλαγές στο FinTech. Να σας πω τι παρατηρώ εγώ μετά από 3 χρόνια ενασχόλησης με το crypto market, που φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.

Η δική μου επένδυση έχει κέρδη περίπου 450% μέχρι τώρα.
Άρα αν χάσω από τη φούσκα θα χάσω κάτι απ' τα κέρδη. Φυσικά είναι εικονικά χρήματα χωρίς ιδιαίτερο πρακτικό αντίκρυσμα μέχρι στιγμής. Αλλά αν δεν δοκιμάσεις, δεν ρισκάρεις και λίγο δεν κερδίζεις ποτέ.

Βλέπω λοιπόν μια σταδιακή κατάρρευση του bitcoin dominance. Από το 65% στο 38.5% αυτή τη στιγμή.
Βλέπω ότι αρχίζει να επηρρεάζεται αρνητικά και το Ν.2 που είναι το Ethereum, σαν να τρώει τα ψωμιά του και να δέχεται "πιέσεις εμπιστοσύνης".
Στα alt coins, όσα υπόσχονται liquitidity, ρευστότητα δηλαδή μέσω χαμηλών rates (όπως Solana και Terra), αρχίζουν να ζορίζονται ασφυκτικά.
Αντίθετα όσα επενδύουν στο utilization του blockchain, στην πρακτική εφαρμογή, όπως το Cardano ή το Polkadot, παρουσιάζουν μεγαλύτερη ανθεκτικότητα.
Για το XRP που είναι μια κατηγορία μόνο του έχω άποψη αλλά θα ξεφύγουμε πολύ απ' το θέμα.

Ας ξεκινήσουμε από τις βεβαιότητες.
Είναι σίγουρο πως στην επόμενη 3ετία θα καταργηθούν τα μετρητά. Ίσως δεν είναι 3 αλλά 5 χρόνια, σίγουρα όμως το μετρητό χαρτάκι θα μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Θα αντέξει το FIAT currency χωρίς μετρητά; Όχι, γιατί το μετρητό είναι το "ξέπλυμα" του FIAT.
Τι θα το αντικαταστήσει;

Αυτό που σχεδιάζουν είναι ένα δικό τους centrilized κρυπτονόμισμα μέσω κεντρικών τραπεζών (το λεγόμενο CBDC). Το bitcoin που είναι decentrilized (DeFi) θα συνθλιβεί με ένα σωρό κανονιστικά μέτρα που θα σχετίζονται με την κλιματική αλλαγή.
Κάποιοι θα τρομοκρατηθούν και θα φύγουν απ' το market. Κάποιοι όμως θα μετατρέψουν το χαρτοφυλάκιό τους σε 3ης γενιάς crypto.

Το CBDC όσο και να λέμε ότι είναι στα σκαριά, θα πρέπει να φτιαχτεί κιόλας.
Θα χρησιμοποιήσει λοιπόν 3ης γενειάς crypto και θα ενσωματώσει τεχνολογίες για να έρθει γρήγορα το adoption. Έτσι θα αφεθεί ένα παράθυρο ανοιχτό στα proof-of-state scientific cryptos τα οποία θα αναλάβουν το ρόλο του αναθερμαντή της οικονομίας της 4ης Βιομηχανικής Επανάστασης.

Γίνεται τρελή έρευνα αυτή τη στιγμή, μην κολλάτε μόνο στο market cup. Το Cardano π.χ. έχει βάλει στόχο να λανσάρει μέχρι το τέλος του 2022 ένα σύστημα scale-up με την ονομασία Hydra.
Βλέπουν δηλαδή expansion από τώρα, σε συνδυασμό με την modular λογική που είναι φτιαγμένο, εμένα προσωπικά με πείθει ότι θα αξιοποιηθεί με τον έναν ή άλλο τρόπο.

Αυτό που θα κάνω είναι να μετατρέψω όλο το υπάρχων χαρτοφυλάκιό μου σε 3ης γενειάς crypto χωρίς να βάλω παραπάνω και να το δεσμεύσω σε long-term staking.

Μετά θα πίνω τον καφέ μου και θα χαζεύω, no more games.
Αν βγω αληθινός θα κερδίσω αρκετά για να ζω άνετα, αν χάσω, τι είχα τι έχασα, η ζωή συνεχίζεται. :cool:
Δεν πιστευω οτι θα χρησιμοποιηθεί κρυπτονόμισμα για το CBDC. Θα είναι ένα πλήρως ελεγχόμενο σύστημα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι θα χρησιμοποιηθεί κρυπτονόμισμα για το CBDC. Θα είναι ένα πλήρως ελεγχόμενο σύστημα.
Κρυπτονόμισμα θα είναι με βάση το blockchain απλά θα είναι centralized. Δηλαδή τα states του proof-of-state consensus algorithm που θα υπολογίζει το validity θα είναι οι ίδιες οι τράπεζες και τα παραρτήματά τους.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
1643125840499.png
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Ότι ακόμα η αγορά του crypto ακολουθεί τα σκαμπανεβάσματα της Wall Street δείχνει ότι οι επενδυτές δεν έχουν ακόμα χειραφετηθεί και χρησιμοποιούν τα cryptos ως εναλλακτική διαχείριση ρίσκου. Ας μην γελιόμαστε, τα μεγάλα funds είναι που στρεβλώνουν ή ρυθμίζουν την αγορά. Η αγορά κλονίζεται από τις τρέχουσες εξελίξεις αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία δείχνει ότι στο τέλος θα γίνονται πάντα ισχυρές διορθώσεις και οι δείκτες θα ανακάμπτουν γιατί το χρήμα δεν έχει που αλλού να πάει. Η ελίτ δεν καλοβλέπει φυσικά το DeFi, το χρειάζεται όμως ως βαλβίδα ασφαλείας αφού αποτελεί σημαντικό εργαλείο ρευστότητας και δεν μπορεί έτσι αβίαστα να παραμεριστεί. Αντιδραστικές κυβερνήσεις τύπου Κινέζικου Μεγάλου Αδερφού απλά θα καθυστερούν τις εξελίξεις.

Η νέα οικονομία τους χρειάζεται όλους και θα είναι μια οικονομία κυκλική όπου δεν πρέπει τίποτα να σπαταλιέται. Θα στηρίζεται στην αμοιβαιότητα των μερών σε συναλλαγές που μπορούν να οριοθετηθούν εκτός τραπεζικού συστήματος.

Για παράδειγμα, σε προμηθεύω Χ ποσότητα από το προϊόν Α, στην τιμή Υ.
Αν όμως μου επιστρέψεις χαλασμένα προιόντα ή μέρη αυτών για ανακύκλωση ή τιμή θα κανονικοποιείται λογιστικά. Εδώ χρειαζόμαστε ένα smart contract, ένα blockchain και ένα crypto ως μονάδα συναλλαγής.

Άλλο παράδειγμα.
Είμαι ο πάροχος ενέργειας και σε χρεώνω Χ ποσό ανά κιλοβατώρα.
Αν όμως μπορείς να μου επιστρέψεις στο δίκτυο ενέργεια, τότε η χρέωση θα κανονικοποιείται.
Κάθε επιστροφή θα είναι ανάλογη της δικής σου συμμετοχής και θα αποδίδεται με crypto, άμεσα στο λογαριασμό σου. Ο παραδοσιακός τρόπος θα ήταν, η καταμέτρηση, η λογιστική καταγραφή, η τραπεζική εντολή, η αποστολή του εμβάσματος και ίσως αρκετά βήματα ακόμα.
Κάρβουνο δηλαδή.

Άλλο παράδειγμα, η τεχνολογία τροφίμων και η ιχνηλασιμότητα.
Είμαι μια αλυσίδα τροφίμων, κάνω εισαγωγές χοιρινού κρέατος από Κίνα και θέλω να καταγράψω την προέλευση κάθε κομματιού, πού και πώς υποβλήθηκε σε επεξεργασία, τη θερμοκρασία αποθήκευσης και την ημερομηνία λήξης του. Εάν ορισμένα προϊόντα πρέπει να ανακληθούν, τότε θα είναι δυνατό να εντοπιστούν οι παρτίδες που επηρεάζονται, να πούμε πού ακριβώς βρίσκονται και, αν έχουν ήδη πουληθεί και ποιος τα αγόρασε. Όλη αυτή η διαδικασία είναι ένα blockchain, όπου κάθε παρτίδα κρέατος μπαίνει σε μια αλυσίδα διακίνησης και μπορεί να μετακινηθεί μόνο αν έχει περάσει με επιτυχία το προηγούμενο στάδιο.
Διαφορετικά το transaction ακυρώνεται.

Σκεφτείτε το ίδιο για τα πολύτιμα είδη όπως οι πολύτιμοι λίθοι, τα έργα τέχνης, ή γενικά για κάθε είδος πολυτελείας. Από την παρασκευή, την σήμανση, την τυποποίηση μέχρι και την απόδοση, θα πρέπει κάθε βήμα να ιχνηλατείται ώστε να μην καταλήγει ως μέσο σε παράνομη χρηματοδότηση.

Ζω σε ένα χωριό, σε μια μικρή κοινότητα, και αποφασίζουμε με φίλους μαζί να φτιάξουμε ένα συνεταιρισμό καλλιέργειας και εκμετάλλευσης κρίταμου. Μπορούμε να το μαζέψουμε αλλά δεν έχουμε τα μέσα να το συσκευάσουμε και να το προωθήσουμε σε μαζική κυκλοφορία.
Χρειαζόμαστε μία χρηματοδότηση αλλά δεν έχουμε τον τρόπο ή τις εγγυήσεις να απευθυνθούμε σε τράπεζα.
Θα προτιμήσουμε ένα μοντέλο διαρκής χρηματοδότησης "λίγα-λίγα" όπου κάθε πετυχημένη συναλλαγή έστω και μικρής ποσότητας θα ανοίγει παραθυράκι για την επόμενη χρηματοδότηση.
Αυτό είναι ένα ακόμα παράδειγμα blockchain.

Είναι ατελείωτα τα παραδείγματα, βρισκόμαστε ακόμα στην αρχή.
Και υπάρχει μια παράμετρος που την προσπέρασα βιαστικά. Έγραψα στην αρχή "η νέα οικονομία θα είναι κυκλική και θα τους χρειάζεται όλους".

Αυτό είναι το καλό σενάριο. :)

Υπάρχει και το κακό. :diablo:

Η νέα οικονομία θα είναι κεντρικοποιημένη και θα χρειάζεται μόνο τα ρομπότ και 500 εκατομμύρια από εμάς να τα "γυαλίζουμε". :wheel:

Τι απ' τα δύο θα επικρατήσει εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Με πήραν απντην τράπεζα σήμερα για να μου πουν για ένα πακέτο και με ρώτησαν αν θέλω τα χρήματα που έχω να τα επενδύσω ........σκέφτηκα ότι σίγουρα θα είναι σαν index fund........και μου λέει στο τέλος ότι θα έχω 2-3% επιστροφή ανά μήνα με δέσμευση επταετίας

Δεν σας φαίνεται περίεργο πόσο το 2-3% ...ανά μήνα κιόλας ?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,490 μηνύματα.
εγώ θα έλεγα να επενδύσεις στη βενζίνη και το ρεύμα
έτσι όπως ανεβαίνει, ποιό bitcoin και βλακείες..
σε ένα εξάμηνο θα έχεις βγάλει τα διπλάσια :playboy: :read:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εχει κάνεις ιδέα πόσο χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες για μεταφορά χρημάτων προς Degiro ?

Διάβασα σε διάφορα φόρουμ ότι κάποιοι χρεώθηκαν 7€ ....με 7 ευρώ προμήθεια πέφτεις μέσα

Ξέρεις κάνεις τι παίζει ?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
TSLA to the MOON

1647349530574.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top