Κυβέρνηση Μητσοτάκη 2023

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,364 μηνύματα.
Αυτό το "ΠΑΤΡΙΣ - ΘΡΗΣΚΕΙΑ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ" έχει τόσο καπηλευτεί από προδότες και εγκληματίες που το άκουσμά του δημιουργεί αποστροφή.
Αν εφαρμοστεί σωστά απο ανθρώπους που αγαπούν την πατρίδα, το Χριστό και την οικογένεια, θα στηρίξεις δηλαδή;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,126 μηνύματα.
Γιάννη μου, όποιος είναι εναντίον όλων αυτών των μορφωμάτων, δε σημαίνει ότι είναι ενάντια στο τρίπτυχο που αναφέρεις. Και γιατί να είναι άλλωστε ; Μόνο εσύ αγαπάς την πατρίδα σου και το θεσμό της οικογένειας ;

Δεν περίμενα ποτέ ότι θ΄ άκουγα κάτι τέτοιο από σένα. Ότι θα έκανες αυτό τον παραλληλισμό...

Έξυπνο παιδί είσαι, ιστορικός είσαι, μα άσε κι εμένα που έχω δει πολλάααα πράγματα παραπάνω (από όλους αυτούς που υπερασπίζεσαι...), να έχω την άποψή μου. Η οποία δεν είναι στη θεωρία μόνο. Έχω δει, με τα ίδια μου τα μάτια, τί όλα αυτά τα καθάρματα κάνουν, έχουν κάνει και θα κάνουν...με "σημαία" τους / άλλοθι το τρίπτυχο που αναφέρεις, και όχι μόνο...
Απάντα μου λίγο μόνο σε αυτό. Θα προτιμούσες αριστερούς ή Κασιδιάρη;

Εγώ δεν κάνω κανέναν παραλληλισμό. Αποδέχομαι πως πολλοί που πιστεύουν σε αυτό το τρίπτυχο δεν ψηφίζουν τα ίδια με εμένα. Προσωπικά συμπαθώ και όσους ψήφισαν Βελόπουλο ή Νίκη και όσους με παρόμοιες ιδέες που επιλέγουν να μην ψηφίσουν. Το θέμα είναι πως θες να υπερασπιστείς την χώρα σου από τον Κασιδιάρη αλλά όχι από τους φιλελέρες και από τους αριστερούς. Αυτούς δεν τους θεωρείς απειλή.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,513 μηνύματα.

Διαβάστε το γιατί μάλλον δεν έχετε ιδέα τι έκαναν τα φιλαράκια σας στο παρελθόν.. δεν σας αδικώ, στο σχολείο δεν σας τα μαθαίνουν

Άνθρωπος του «πνευματος » δήθεν και να μιλάς με τόσο μένος είναι δείγμα πνευματικής ένδειας και αμορφωσιάς.


Ετιτε κομμουνιστές ειτε μη το έγκλημα είναι έγκλημα. Είδαμε και τα φυντάνια του κράτους τι κάνανε στο παρελθόν. Το ένα δεν ούτε δικαιολογεί το άλλο ούτε το ωραιοποιεί αλλά έλεος μ αυτό το εμφυλιοπολεμικό κλίμα πλέον. Νέα παιδιά είστε, ξεκολλήστε επιτέλους.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,639 μηνύματα.
Απάντα μου λίγο μόνο σε αυτό. Θα προτιμούσες αριστερούς ή Κασιδιάρη;
Μωρέ εγώ να σου απαντήσω. Το θέμα είναι...τί υποθέσεις θα κάνει, το μυαλουδάκι σου, πάλι. Αυτά "φοβάμαι"...

Αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σ΄ αυτά τα δυο ; Αριστερά ή Κασιδιάρη ;

Δεν ξέρεις την απάντηση ; Να το κάνω νιανιά ;
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,178 μηνύματα.
Άνθρωπος του «πνευματος » δήθεν και να μιλάς με τόσο μένος είναι δείγμα πνευματικής ένδειας και αμορφωσιάς.
Κανένα μένος αγαπητέ, αλλά να παραθέτουμε και να θυμόμαστε ΟΛΑ τα εγκλήματα, όχι ότι συμφέρει τον καθένα.
Εγώ τουλάχιστον τα αναγνωρίζω όλα
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,935 μηνύματα.
1694353226696.png
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν εφαρμοστεί σωστά απο ανθρώπους που αγαπούν την πατρίδα, το Χριστό και την οικογένεια, θα στηρίξεις δηλαδή;
Το θέμα δεν είναι αν με εκφράζει ή όχι, αλλά το ότι το έχουν κάνει σήμα κατατεθέν τα φασιστοειδή υποκείμενα που σίγουρα δεν το πιστεύουν αλλά ως συνήθως καπηλεύονται τις αξίες.

1694353056647.png
1694353134328.png
1694353192825.png

Υ.Γ. ΣΕ θρησκείες δεν πιστεύω. Για πατρίδα και οικογένεια ναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,513 μηνύματα.
Κανένα μένος αγαπητέ, αλλά να παραθέτουμε και να θυμόμαστε ΟΛΑ τα εγκλήματα, όχι ότι συμφέρει τον καθένα.
Εγώ τουλάχιστον τα αναγνωρίζω όλα

Ο καθένας να κάνει την αυτοκριτική του.


Ακούγεστε σαν κάτι ξεχασμενους γέρους του 1950 που λες και βγήκαν από την κατάψυξη και κουρδίστηκαν να πούνε το ποίημα τους.

Ο κόσμος καίγεται- μάλλον τώρα πνίγεται- και κάποιοι το βιολί σας. Ποσό πια πάτος ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,364 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι αν με εκφράζει ή όχι, αλλά το ότι το έχουν κάνει σήμα κατατεθέν τα φασιστοειδή υποκείμενα που σίγουρα δεν το πιστεύουν αλλά ως συνήθως καπηλεύονται τις αξίες.

Μα δεν σε ρώτησα φίλε μου εαν σε εκφράζει. Σε ρωτησα αν έφευγε από την εξίσωση η καπήλευση των αξιών εαν θα στηριζες.

Μοιάζει ίδιο το νόημα αλλά δεν είναι.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,178 μηνύματα.
Ο κόσμος καίγεται- μάλλον τώρα πνίγεται- και κάποιοι το βιολί σας. Ποσό πια πάτος ;
Ο κόσμος πνίγεται γιατί κάποιοι δεν κάνανε σωστά τη δουλειά τους και το μόνο που κάνουν είναι να τρώνε εκατομμύρια.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,513 μηνύματα.
Ο κόσμος πνίγεται γιατί κάποιοι δεν κάνανε σωστά τη δουλειά τους και το μόνο που κάνουν είναι να τρώνε εκατομμύρια.

Είδες; Τι σχέση έχουν τα εγκλήματα τον κομμουνιστών ή των Κονκισταδόρες μ ολα αυτά ; Συνέλθετε μερικοί.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,126 μηνύματα.
Μωρέ εγώ να σου απαντήσω. Το θέμα είναι...τί υποθέσεις θα κάνει, το μυαλουδάκι σου, πάλι. Αυτά "φοβάμαι"...

Αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σ΄ αυτά τα δυο ; Αριστερά ή Κασιδιάρη ;

Δεν ξέρεις την απάντηση ; Να το κάνω νιανιά ;
Να το κάνεις. Για να δούμε πόσο υπέρ της Πατρίδος είσαι. Γιατί η μία απάντηση είναι ξεκάθαρα αντιπατριωτική.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,639 μηνύματα.
Να το κάνεις. Για να δούμε πόσο υπέρ της Πατρίδος είσαι. Γιατί η μία απάντηση είναι ξεκάθαρα αντιπατριωτική.
Με έβαλες να επιλέξω ανάμεσα σε δυο...Δε φταίω...

Ακόμα και η θειά μου, η Κοντύλω, απ΄ την Άνω Ραχούλα "να κατέβαινε" και να είχα να επιλέξω ανάμεσα σ΄ αυτήν ή αυτόν που αναφέρεις...εεεε...δεν είναι ανάγκη να σου πω ποιόν (ποιάν καλύτερα...) θα ψήφιζα...

Άσε, Γιάννη μου, αυτά με την πατρίδα, τη θρησκεία και την οικογένεια, κατά μέρος. Σε Έλληνες μιλάς...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,126 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,639 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,126 μηνύματα.
Σου δείχνω το φεγγάρι και κοιτάς το δάχτυλο. Οκ...
Βασικά δεν δείχνεις τίποτα αυτό είναι το πρόβλημα. Αποφεύγεις περίτεχνα την ερώτηση μου όπως απέφυγες και το τι χειρότερο μπορείς να πάθεις με έναν Κασιδιάρη το 2023.

Όλοι εδώ έχετε πει απίστευτα πράγματα. Μας έχετε πει δολοφόνους, μας έχετε πει άτομα χαμηλής νοητικής αντίληψης. Ένα σωρό και κανένας από εσάς δεν προτείνει κάτι το διαφορετικό. Κάτι που θα λύσει έστω κάποια βασικά προβλήματα μας.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,639 μηνύματα.
Βασικά δεν δείχνεις τίποτα αυτό είναι το πρόβλημα. Αποφεύγεις περίτεχνα την ερώτηση μου όπως απέφυγες και το τι χειρότερο μπορείς να πάθεις με έναν Κασιδιάρη το 2023.
Όχι, Γιάννη, δεν την αποφεύγω. Είμαι σαφής. Πιο σαφής πεθαίνεις. Σου έβαλα, μόλις, παράδειγμα με την - υποτιθέμενη - θειά μου Κοντύλω και τον Κασιδιάρη "απέναντι". Πόσο πιο σαφές ; Ας βγει ο πιο άσχετος. Ας μείνουν αυτοί που τώρα μας κυβερνάνε. Αλλά...εξουσία στα μορφώματα, κάθε είδους, να μην (σώσω) να δω...

Πολλά χειρότερα μπορεί να πάθω / πάθουμε. Θέλει πολύ μυαλό να τα σκεφτείς ; Ένα απλό παράδειγμα να σου δώσω ; Το πιο, πιο, πιο απλό...Χαστούκισε μια γυναίκα κι έριξε νερό σε μιαν άλλη. Και μόνο στη θέα αυτού του γεγονότος τον σιχάθηκα. Είναι δυνατόν ένας σωστός άνθρωπος να χάσει την ψυχραιμία του ; Όχι, φυσικά...Και με ρωτάς τί χειρότερο μπορεί να πάθω ;

Να πω για τις δηλώσεις του για τους "φούρνους του Άουσβιτς" ; Για τη λεκτική, σχεδόν καθημερινή, βία, τους τραμπουκισμούς, τις απειλές και τις χειροδικίες κατά μεταναστών (και όχι μόνο...) σε συνοικίες της Αθήνας ;

Έλα τώρα, έλα. Κάπου ώπα...
Όλοι εδώ έχετε πει απίστευτα πράγματα. Μας έχετε πει δολοφόνους, μας έχετε πει άτομα χαμηλής νοητικής αντίληψης. Ένα σωρό και κανένας από εσάς δεν προτείνει κάτι το διαφορετικό. Κάτι που θα λύσει έστω κάποια βασικά προβλήματα μας.
Γιατί το παίρνεις προσωπικά ; Δεν σ΄ έχει πει κανείς, όπως λες...

Αν σε θεωρούσα, κάτι απ΄ αυτά που παραπάνω αναφέρεις, θα είχαμε πει το γεια, εδώ και ώρες...

Υποδείξεις δεν θα κάνω. Κατευθυντήριες δεν θα δώσω. Ποτέ δεν θα το έκανα. Και δεν είναι και σωστό. Το μόνο που μου επιτρέπω να κάνω είναι να λέω ξανά και ξανά και ξανά...τί αυτά τα καθάρματα είναι ικανά να κάνουν (τα έχουν ξανακάνει, βλέπεις, τους είναι οικεία...)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,126 μηνύματα.
Πολλά χειρότερα μπορεί να πάθω / πάθουμε. Θέλει πολύ μυαλό να τα σκεφτείς ; Ένα απλό παράδειγμα να σου δώσω ; Το πιο, πιο, πιο απλό...Χαστούκισε μια γυναίκα κι έριξε νερό σε μιαν άλλη. Και μόνο στη θέα αυτού του γεγονότος τον σιχάθηκα. Είναι δυνατόν ένας σωστός άνθρωπος να χάνει την ψυχραιμία του ; Και να με ρωτάς τί χειρότερο μπορεί να πάθω ;
Ναι αλλά αυτό που κολλάει με την πολιτική; ως προς αυτό μαζί σου. Όταν τον ακούω να λέει για αντρισμό κλείνω τα αυτιά μου καθώς άντρας και να απλώνει χέρι σε γυναίκα (ακόμα και σε άντρα χωρίς να είναι σε άμυνα) δεν μπορεί να λέγεται άντρας. Έχουμε κάποιες αρχές. Ούτε εγώ του δίνω συγχωροχάρτι για αυτό το σκηνικό. Την Κανέλλη την απεχθάνομαι και ιδεολογικά και γιατί εκνευρίζομαι από ένα άτομο με βίλα στην Εκάλη να ακούω για υπέρ του λαού αλλά σε αυτό το άθλιο σκηνικό, που εξευτέλισε τον πατριωτικό χώρο, ο μόνος άδικος είναι ο Κασιδιάρης. Όμως τι σχέση έχει αυτό με την πολιτική; Και για τον Κωνσταντόπουλο (από τους πρώτους αρχηγούς του ΣΥΡΙΖΑ και πατέρα της Ζωής) λέγονταν πως χτυπούσε την γυναίκα του. Ενδιαφέρθηκε κανείς; τον εψήφισε ή τον καταψήφισε κανείς γιατί ήταν άνανδρος (αν ισχύει η φήμη πάντα βέβαια);; Όσοι τον ψήφιζαν, τον ψήφιζαν γιατί πίστεψαν στις ιδέες του.

Αυτό που έχω πει και το ξαναλέω είναι πως μιλάμε για ρεαλισμό. Το μόνο εύκολο είναι να κάνουμε εδώ μέσα αμπελοφιλοσοφιες όλοι μαζί, αριστεροί, φιλελεύθεροι, εθνικιστές... για το τι θεωρούμε εμείς ιδανικό. Άμα θες σε κάνω και ολόκληρο κυβερνητικό πρόγραμμα και θα δεις πως με χωρίζουν πολλά από όσα θέλει ο Κασιδιάρης. Όμως την πολιτική δεν μπορούμε να την βλέπουμε από τα σύννεφα μας. Βλέπουμε τι επιλογές έχουμε τώρα. Αυτές έχουμε, ο καθένας διαλέγει και παίρνει.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,639 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό που κολλάει με την πολιτική; ως προς αυτό μαζί σου. Όταν τον ακούω να λέει για αντρισμό κλείνω τα αυτιά μου καθώς άντρας και να απλώνει χέρι σε γυναίκα (ακόμα και σε άντρα χωρίς να είναι σε άμυνα) δεν μπορεί να λέγεται άντρας. Έχουμε κάποιες αρχές. Ούτε εγώ του δίνω συγχωροχάρτι για αυτό το σκηνικό. Την Κανέλλη την απεχθάνομαι και ιδεολογικά και γιατί εκνευρίζομαι από ένα άτομο με βίλα στην Εκάλη να ακούω για υπέρ του λαού αλλά σε αυτό το άθλιο σκηνικό, που εξευτέλισε τον πατριωτικό χώρο, ο μόνος άδικος είναι ο Κασιδιάρης. Όμως τι σχέση έχει αυτό με την πολιτική; Και για τον Κωνσταντόπουλο (από τους πρώτους αρχηγούς του ΣΥΡΙΖΑ και πατέρα της Ζωής) λέγονταν πως χτυπούσε την γυναίκα του. Ενδιαφέρθηκε κανείς; τον εψήφισε ή τον καταψήφισε κανείς γιατί ήταν άνανδρος (αν ισχύει η φήμη πάντα βέβαια);; Όσοι τον ψήφιζαν, τον ψήφιζαν γιατί πίστεψαν στις ιδέες του.

Αυτό που έχω πει και το ξαναλέω είναι πως μιλάμε για ρεαλισμό. Το μόνο εύκολο είναι να κάνουμε εδώ μέσα αμπελοφιλοσοφιες όλοι μαζί, αριστεροί, φιλελεύθεροι, εθνικιστές... για το τι θεωρούμε εμείς ιδανικό. Άμα θες σε κάνω και ολόκληρο κυβερνητικό πρόγραμμα και θα δεις πως με χωρίζουν πολλά από όσα θέλει ο Κασιδιάρης. Όμως την πολιτική δεν μπορούμε να την βλέπουμε από τα σύννεφα μας. Βλέπουμε τι επιλογές έχουμε τώρα. Αυτές έχουμε, ο καθένας διαλέγει και παίρνει.
Απομόνωσες...το χαστούκι. Έγραψα και για βία και για τραμπουκισμούς, εν συνεχεία. Γνωστά σε όλους. Κάποιοι τα έχουμε δει και με τα ίδια μας τα μάτια. Και είναι απ΄ τα πλέον εξωφρενικά που ΄χω ζήσει στη ζωή μου. Γιατί μιλάμε για ανθρώπινες ζωές. Και ως τέτοιες έχουν αξία.

Έχουμε το ποιόν ενός ανθρώπου (από ηθική άποψη...), έχουμε τις τακτικές - μεθόδους του/τους, γνωστά τοις πάσι, και μου μιλάς για ρεαλισμό ; Ποιός...πετάει στα σύννεφα απ΄ τους δυο μας και ποιός είναι ρεαλιστής ; Βλέπεις...ή παραβλέπεις ;

Έχεις, για όλα, μιαν απάντηση. Σε ό,τι αφορά αυτόν και το σινάφι του. Και η συζήτηση είναι ατέρμονη. Και χωρίς νόημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top